Letteren en Kunst. Wedstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws üurgerliike Stand. eveneens weigerde de eischen in te willigen en toen hij, op de vraag aan de gezellen of hij deze week op hen rekenen kon, een weigerend antwoord kreeg, hen niet aan het werk heeft gelaten. Ook daar zijn een paar man gebleven. Het blad Het Paleis van Justitie komt zeer waarschijnlijk op tijd gereed. Ook wordt daar gedrukt de Orde lijke Hervormingwelk blad echter eerst Zaterdag verschijnt. De houding van den heer Jacobs schijnt voor het comité aanleiding te zijn geweest, om zoo spoedig mogelijk een bulletin te bezorgen aan de andere drukkerijen, met het gevolg dat het personeel der firma J. Oppenheim, dat eerst later staken zou, na een paar uur van rustigen arbeid ook het werk in den steek liet. De uitgaaf van het door deze firma uitgegeven Dagelijksch Advertentieblad kan ge makkelijk een paar dagen worden ge staakt; moeielijker gaat dit met De financierdie ook aldaar gedrukt wordt. De firma Oppenheim acht de eischen der werklieden niet onbillijk, maar zegt ze met het oog oploopen- de contracten niet te kunnen inwil ligen. De politie heeft maatregelen geno men, om werkende en van elders ko mende typografen te beschermen. Te negen uur liep het schrikwek kend gerucht, dat er eene drukkerij in brand stond. Het bleek echter te zijn een gebouw aan het gedempte Zuiderdiep, vóór korten tijd nog drukkerij, nu electro-technische fa briek van A. Cadee, welk gebouw van binnen uitbrandde. De brandweer trad flink op. In den namiddag kwamen de sta kers een paar malen in de „Toekomst" bijeen, waar ook Domela Nieuwenhuis vertoefde. Ean gemeente-barbier. In de verleden Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zaamslag kwam het volgende schrijven in, dat voor kennisgeving werd aangenomen: Zaamslag, 5 Oct. '94. Aan den Edelachtbaren raad van Zaamslag. Edelachtbare Heeren Ondergeteekende, Johannes Pie ter van de Veke in zijne kwaliteit van barbier te Zaamslag, geeft met onder- danigen eerbied te kennen, dat hij meermalen arme menschen scheeren moet zonder betaald te wordendat als in de barak een besmettelijke zieke ligt, hij misschien dezen voor rekening van de gemeente zal moeten scheerendat hij dit wel doen wil als hij daarvoor een vaste aanstel ling genietdaarom vraagt hij uwen raad om te worden aangesteld als gemeente-barbier op een jaarlijksch traktement van tien gulden of anders bij door u in overleg met hem te regelen abonnement; verder alles op zijn plaats gelaten en ieder in zijn qualiteit esteld, hoopt hij op een goedgunstige beschikking en wilde dan levens de vergunning verkrijgen aan zijn deur een bordje te mogen plaatsen met het opschrift„Gemeen te-barbier." Mij verder in mijne qualiteit van schoen- en gareelmaker en barbier in UEd's gunst en recommandatie, aan bevelende, heb ik de eer te zijn Uw dienaar J. P. van de VEKE. Cholera. Te Utrecht is eene zestigjarige, ge huwde vrouw door Aziatische cholera aangetast en daaraan overleden. Amsterdam6 October '94. Men schrijft ons Zaterdagavond had in het „Paleis", directie de Groot, de eerste opvoering plaats van „Willem Tell", Rossini's meesterstuk. Dat deze opera zeer ge liefd is bij het publiek kon men aan de goede opkomst bemerken. De titelrol was in handen van den heer De Vries. Deze zanger beschikt nog steeds over een fraai diep geluid en een machtige actie. Vooral heb ik hem genoten in het duet met Arnold in de eerste acte en het trio met Arnold en Walter in de tweede acte. Na Maurits de Vries noem ik den heer v. Loo, die de rol van Arnold vervulde. Qln het begin kon deze mijjnieterg bevallen. Naderhand voldeed hij be ter, hoewel hij niet zelden meer gaf, dan hij geven kon en daardoor, vooral in de hooge tonen, soms verschrikt deed opkijken. Zeer hinderlijk was zyn radbraken van de Nederlandsche taal. Zijn spel was echter vol gloed. De heer Joh. Schmier Walter Fürstj is een goede bekende voor het publiek. Hij heeft dan ook zeer goed voldaan. Het eenige wat bij hem nog steeds hindert, is zijn uitspraak van 8 en r. Van de kleinere rollen was de heer v. d. Hoeck Leutholdhet best. Hij beschikt over een zeer sympathieke stem en een goede actie. Gaarne zou ik hem in een grootere partij hooren. De heer Ebbeler als Gesier maakte in het begin den indruk of hij met zijn jas dicht zong. Naderhand scheen dit kleedingstuk meer open gegaan te zijn, daar zijn stem toen meer doordrong en niet onaangenaam aan deed. De heer Stevens als Melchtal ver vulde zijn kleine rol niet onverdien stelijk. Het icheen een zeer dankbaar pu bliek te zijn, want toen in het eerste bedrijf de heer v. Cauveren het vis- scherslied zeer leelijk had gezongen, barstte er een uitbundig gejuich los (vooral op de hooge rangen), zoodat ik onwillekeurig aan een grap moest denken. De heer de Leeuw als Rudolphe h. d zijn mond nauwelijks geopend of een algemeen gejuich volgde. Hoe deze heer dus zong, zal men zich gemakkelijk kunnen voorstellen. Nu bemerk ik, dat ik iets gedaan heb wat niet beleefd is, maar ik kan het waarlijk niet helpen. Ik ben name lijk met de heeren begonnen voorde dames te noemen. Dat komt omdat ik bij het weergeven van mijne in drukken het eerst aan de goeden dacht. Tot mijn spijt moet ik melden, dat er bij het damespersoneel niemand was, die mij boeide. Mejuffrouw Stella de la Mar Mathildeis voorzeker een goed geschoolde zangeres, doch haar orgaan heeft vooral in de hoogte iets schrils. Ik wil haar minder goed zingen echter gaarne wijten aan den korten tijd waarin ze haar rol heeft moeten leeren, daar deze partij eerst door mej. Klim i« er boom zou gezon gen worden. Ik behoud mij dus voor om nog eens op deze dame terug te komen. Mevr. v.|OphemertSwencke speel de de rol van Hedwig met veel gloed. Mevr. de la Fuenteals Jemmy heeft mij menigmaal kippenvel bezorgd. Verder zal ik van deze dame maar niets zeggen, daar men hieruit vol doende weet hoe zij zingt. Wat de koren betreft, deze waren blijkbaar met zorg ingestudeerd. De mannen koren zijn echter beter dan die der vrouwen. Overigens waren mise-en- scène en kostuums mooi en frisch. Den heer de la Fuente een woord van hulde voor zijn meesterlijke lei ding van het orch est, datook de uverture zeer schoon ten gehoore bracht. Tot mijn spijt kon ik de laatste acte niet meer bijwonen, daar om 11 uur de pauze eerst een aanvang nam. Het schqnt bij premières steeds laat te moeten worden. Nog even wil ik melden, dat den heer de Groot een krans werd aan geboden uit naam der koristen, wel ken hij echter zeer ridderlijk den heer de la Fuente aanbood. G. G. Johann Strauss. Weenen zal weldra met grooten luister het jubileum vieren van haar ingezetene Johann Strauss, den even beroemden als populairen walsen- koning. De wedrennen te Longchamps Zondag zijn te Longchamps, nabij Parijs, de groote wedrennen gehou den, waarvan wel de voornaamste was de wedren om den „Grand Prix de Paris", den prijs van den Parij- schen gemeenteraad. Inhe.-cbreven waren de paarden „Caliistrate", „Aquarium", „Féverolle" „Best Man", „Beaujojais", „Boisfière", „Reminder", „Ravioli", „Fripon", „Oeillet", „Foseari", „Nigaud" en „Fa rouche". Onder dtze zijn tweeEngel- schen„Beat Man", bereden door F. Webb, en „Reminder", bereden door S. Loates, waarvan aan „Best Man", de meeste kans werd gegeven. Daar entegen hield Robert Milton in de „Figaro" het op „Fripon", bereden door Crickmere. Niet geplaatst werden „Ravioli", „Reminder". „Nigaud", „Boissière" „Oeillet", „Féverolle", „Foeeari", „Fa rouche", „Beaujolais" en „Aquarium", Eerst aankomende „Best Man" tweede „Caliistrate"; derde „Fripon". Koloniën, Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en onderhoorighe- den, loopende van 5 tot en met 18 dezer, wordt door de „Jav.-Ct." het volgende ontleend Groo t-Atj e h. Onze tijdelijke posten Kroeng-Kloempang, Senelop Lamkoenjit en Biloel, zoomede de wachthuizen Blang-Tjoet en Mata Ajer werden een enkele maal een weinig beschoten, zonder dat daardoor eenig nadeel werd toegebracht. Ook ondervonden een Atjehsche patrouille op den 7n en de werkers buiten de versterking Anagaloeng den 9n dezer, zoomede het vivrestransport naar Senelop op den 7n, 8n en lOn dezer, eenigen overlast van den vijand, hoe wel daarbij evenmin letsel werd ver oorzaakt. Op den post Kepatang Doea wer den door eenige kwaadwilligen in den nacht van 5 op 6 dezer een 20-tal schoten gelost; een patrouille on derzocht den volgenden morgen het terrein, doch trof niets verdachts aan. In de gedeelten der XXVI en XXV Moekims, welke aan de XXII Moe- kims grenzen, zouden de kampongs door de bevolking worden versterkt tegen de kwaadwilligen. Van het eiland Weh viel niets mel denswaardigs te berichten. Onderhoorigheden. Oost- kust. Hoewel de bende van Nja Mo hamad zich in den omtrek van Edi bevindt, kwam het niet tot het ple gen van vijandelijkheden tegen onze etablissementen aldaar. Van de Edische hoofden werd de meeste medewerking ondervonden bij het nemen van veiligheidsmaatre gelen. Den 14n dezer vertrok van Oleh- leh een detachement van 35 minderen naar Edi, ten einde het garnizoen aldaar in staat te stellen het civiel- etablissement en dat der Atjeh-Asso- ciatie te bewaken. Noordkust. Te Telok-Semawé werd de rust niet verstoord. Op de versterking te Segli werden in den morgen van 15 dezer eenige vijandelijke schoten gelostnadeel werd daarvan niet ondervonden. Westkust. T. Joesoef is volgens bericht met zijne bende afgetrokken naar de bovenstreken van Sinkelen de Bataklanden. Op onze zeeposten Poeloe-Raja en Melaboeh viel niets bijzonders voor. De weersgesteldheid was warm nu en dan vielen flinke regenbuien, gepaard met hevige westelijke win den. De gezondheidstoestand op de zee- was minder gunstigveel deed er zich voor. In Groot- Atjeh was hij over het algemeen gunstiger. Het gemiddeld ziektecijfer bedroeg 17 tegen 18 en dat van de berri-berri 5 tegen 4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Een vonnis bevestigd. Het hof te Amsterdam, heden in hooger beroep uitspraak doende, in de zaak van P. A. van der Linde, door de arrondissements-rechtbank aldaar veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 15 jaren, wegens poging tot vergiftiging van zijne moeder en zijn oom, heeft dat vonnis bevestigdm Het Magnaten Huis te Budapest heeft met 109 tegen 103 stemmen het wetsontwerp verworpen, strekken de tot erkenning van den israëlieti- schen godsdienst bij de wet. De zitting der oostenrijksche Dele gatie te Budapest is gesloten. Nadat de Oostenrijksche Delegatie de aan de orde gestelde onderwerpen afgehandeld had, heeft Kalnokyuit naam van den Keizer aan de verga dering dank betuigd voor hare toe wijding aan de belangen des vader lands. Ghlumeky, voorzitter der De legatie, verklaarde in zijne sluitings rede dat de arbeid der vergadering vele goede uitkomsten heeft opgele verd. Hij zeide te hopen dat de door haar uitgesproken wensch dat er ver mindering moge komen in de mili taire lasten, niet zonder uitwerking zal blijvenen hij sprak er zijne vreugde over uit, dat door de verkla ringen der regeering het vertrouwen onder de bevolking versterkt is en de kansen op behoud van den vrede toegenomen zijn. Men verzekert te Parijs dat er eene uitzending van Fransche schepen naar China zal plaats hebben, als uitvloeisel van eene overeenkomst tusschen Engeland, Rusland, Duitsch- land en Frankrijk. Reuter'u Bureau te Londen ver neemt dat de opvatting volgens wel ke de groote mogendheden het voor nemen zouden hebben op de eene of andere wijze in den Japansch-Chinee- schen oorlog te intervenieeren, ge heel voorbarig is. De mogendheden welke de grootste belangen hebt en in Oostelijk-Azië,onderhandelen thans over gemeenschappelijke maatregelen tot bescherming harer onderdanen in China; met dit doel wordt het En- gelsche smaldeel in het verre Oosten versterkt met de Aeolus, uit de Mid- dellandsche Zee, de „Redbreast" en de „Pigeon", van stations in Oost-In- dië. Deze schepen zijn reeds onderweg. Uit Lorenzo-Marques wordt gemeld dat de toestand aldaar niet verbe tert. De oorlogszuchtige geest ver spreidt zich snel onder de inboor lingen. Alle krijgslieden op het Portugee- sche gebied, zonder wapenen, trek ken bij duizendtallen samen aan de oevers van de Incomati. Het leger der inlanders is thans dichterbij gekomen; het is geen 7 mijlen van de stad meer verwijderd. Alle magazijnen op het land zijn ge plunderd, en eene hoeveelheid wape nen en munitie, door de Portugeezen prijs gegeven, zijn den inboorlingen in handen gevallen. Brand jn Oud-Antwerpen. Kwart na vijf uren Maanda^na- middag vatte „Oud-Antwerpen" op de antwerpsche wereldtentoonstelling vuur, en eenige minuten naderhand stonden drie huizen in brand. De ramp ontstond op de verdieping van eene der woningen in de Capelle- straet, en het vuur breidde zich met groote snelheid links en rechts uit. In een uur tijds werden acht huizen in asch gelegd zij bevonden zich aan de noordzijde van de Capelle-straet, rechts van den bezoeker die langs de Kipdorppoort binnenkomt. Gelukkig- lijk was de brandweer spoedig bij de handen zij werkte krachtdadig. Het gelukte haar, in korten tijd den brand te stuiten, te blusschen. Behalve de gebouwen is een deel van den voor raad van kostuums, in de stoeten gebezigd, verbrand. Van den inboedel der magazijnen is het kostelijkste nog kunnen gered worden. Alles bepaalt zich bij stoffelijke schade, grooten- deels gedekt door verzekering maat schappij en. Een aanslag. Verschillende Fransche bladen be richten, dat in de afgeloopen maand in de havenstad Piraeus twee Turk- sche reizigers gevangen genomen zijn, die een aanslag tegen den sultan in den zin hadden. De groote hoeveel heid bagage, waarmede zij daar aan boord waren gegaan, trok de aandacht. De bagage werd onderzocht en men vond daaronder een groot aantal re volverkogels, 20 K. G. dynamiet, slag hoedjes en electrische geleiddraden. Door de vragen van den kapitein in het nauw gebracht, bekenden beide reizigers, dat zij op reis waren naar Konstantinopel en van plan waren, den sultan om te brengen. Zij wer den in boeien geslagen en te Salo- niki aan de TurkBche overheid uit geleverd. De Czaar van Rusland. Te Petersburg verwacht men dat spoedig een keizerlijk besluit zal ver schijnen, warrbij de (grootvorst-troon opvolger wordt benoemd tot regent gedurende de afwezigheid dei keizers. De ^eneesheeren dringen er op aan, dat de czaar volkomen rust zal ne men en zich van allen geestelijken arbeid onthouden, hetgeen alleen mo gelijk zoude zijn indien de loopende regeeringszaken aan den grootvorst- troonopvolger werden overgedragen. Aanvankelijk vindt de keizer reeds eenige baat bij het verblijf in de zachte luchtstreek. Nadat hij de ver moeienis der reis was te boven ge komen, ging het slapen beter; de brakingen van vroeger hebben opge houden, en het melkdiëet wordt beter verdragen. Naar de Standard verneemt, zal de czarewitsch wegens dringende regee- ringsaangelegenheden spoedig naar Petersburg terugkeeren. Hij houdt zijne 'bruid, prinses Airs van Hessen, geregeld op de hoogte van de ziekte zijns vaders. De bruiloft moest na tuurlijk uitgesteld worden, maar zal plaats hebben zoodra de czaar beter is, of anders wanneer de omstandig heden het toelaten. Prinses Alix vertoeft nu in het zo merpaleis te Wolf8garten en ontvangt dagelijks onderricht in het geloof der Grieksche kerk van den Russischen hofkapelaan Janislefi'. De oorlog tussolien China en Japan. De Itaiiaansche gezant te Pekin heeft de Itaiiaansche agent te Seoul gelast, volkomen onzijdig te blijven en zond eene nota aan de Tsung-li- Yamen (het Chineesche departement van buitenlandsche zaken) om het aan te raden eene vreedzame hou ding aan te nemen. De gezant heeft evenals de verte genwoordigers van Engeland, Fran krijk en Rusland, geweigerd genoe gen te nemen met eene nota vun de Tsung-li-Yamen, waarbij beperking werd gebracht in het recht op vrij verkeer der neutrale mogendheden in de wateren van Korea. De Times verneemt uit Tientsin, dat de Japanners naar Mukden blijj ven optrekken zonder gewaagde ope- ratiën te ondernemen. De stoombojt Wenchow bericht, Zondag 10 mijlen ten zuiden van het noordoostelijk voorgebergte bij Chefoo zeven groote Japansche oor logsschepen te hebben gepraaid welke inlichtingen inwonnen betreffende de bewegingen van het zuidelijk Chi neesche eskader. Steeds meer bezorgd worden Euro- peesche zoowei als Chineesche üan- delaars te Shanghai door het succes der Japansche wapenen. Nog slechts zeer weinige schepen varen onder Chi neesche vlag en men acht het gevaar zoo groot, dat Chineesche kooplieden aldaar al hunne vruchtcontracten op zeggen. Het heet dat de Japanners besloten hebben de havens Chefoo en Tientsin te blokkeeren en dat de ofïicieele kennisgeving van de blok kade elk oogenblik verwacht kan worden. E n aantal Japansche schepen krui sen in de golf van Petchili. Bij nacht naderen zij de kust, bij dag stoomen zij verder in zee, ten einde der Chinee sche vloot te beletten Port Arthur te verlaten. In het district Niuchuang i3 de toestand zeer ernstig. Plunderende horden loopen het land af en verspreiden allerwegen schrik en ontsteltenis door hare woestheid. Voor de overheidsperso nen hebben zij in het minst geen ontzag, de burgers hebben zeer veel van hen te lijden. Vreemdelingen zijn buiten de grenzen der steden niet veilig. De leden van de Schot- sche zending te Liao-Yang, waar de zendeling Wylie door Chineesche soldaten vermoord werd, achten zich niet veilig en trekken met gefor ceerde marschen naar Niuchuang. De Times acht maatregelen ter be scherming der vreemdelingen in China dringend noodzakelijk, want, schrijft het City-blad, „de opgewon den beid der overwinnaars en de ver bittering der overwonnenen tegen de vreemdelingen, die door beiden altijd gewantrouwd zijn, zijn evenzeer te vreezen." Terwijl het Japansche leger tegen Mukden optrekt, zonder zich in te laten met de gewaagde operatiën, heb ben de Japansche bevelnebbers het hervormingswerk in Korea ïeeds ter hand genomen. Zij hebben verschil lende maatregelen ingevoerd, die het vertrouwen en de rust in het land moeten doen wederkeeren. Zij, die aan de wetten onderwerpen, worden vriendelijk behandeld en aangemoe digd en de Koreanen ondervinden, volgens het Central Newsreeds de voordeelen der omverwerping hunner roofzuchtige heerschtrs. In de Kore- aansche steden worden uit inlanders weerbaarheids- en politiekorpsen ge vormd. Zij worden door Japanners gedrild en gewapend, Japansche offi cieren staan aan het huofd en Japan betaalt de aangenomen manschappen. Dit inlandsche leger is nu 10,000 man sterk. VARIA. Roman-phrase. In zekeren roman vindt men de volgende passage: De gravin viel met een ontzet- tenden gil nederToen zij weder bijkwam, was zij een lijk Foei gij hebt uw weldoener op de meest Bchaamtelooze wijze besto len Voelt ge nu geen knaging van uw geweten? Alvorens te antwoorden, meneer de president, zou ik hierover mijn advocaat wel eerst willen raadplegen. Verveling. Een gezellige leugenaar vertelde in een gezelschap, dat hij eens van oen toren was gevallen. Hoe hoog was die wel? vroeg eene dame met angstige belang stelling. Ik zou het niet precies kunnen zeggen, was het antwoord, maar ik weet wel, dat ik me onderweg schrik kelijk heb verveeld. Professor G., een zeer abstract ge leerde, kwam eergisteren nacht laat thuis. Hij hoort eensklaps eenig'le- ven. Is daar iemand? vroeg hij. Inbreker (onder het bed) Neen 'tls toch vreemd, zei de profes sor zich uitkleedend. Ik was toch stellig in de meening, dat ik iets onder mijn bed hoorde. Bevallen: 7 Oct. L. J. Steen- damMeulenberg d. - J. Keerwolff Droog d. - 8 B. SteenstraZeilmaker z. - R. DriessenHovingh z. - J.^Cas- seeWillemse z. Overleden: 7 Oct. J. Bus sen 28 j. Z. B. Spaarne - R. Kluijt 25 j. N. Kerk8pl. - 8 C. van Damme 1 m. z. Palmstr.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3