Wetgevende Macht. Burgerlijke SUad. ADVERTENTIËN. net MEISJE, Werkvrouw. HUWELIJK. Bovenhuis TE HUUR, Wegens Sterfgeval, J BELLAART. STEENKOLEN, of Oranjestraat 115, Haarlem. Cognac Vieux fine Champagne, RA. KUIKEN, Elastleke kousen De Jonkvrouw van Helgoland treffende den toestand van Czaar Mexander, die niet als ongunstig kunnen beschouwd worden. Professor beyden zal geheel zelfstandig met de behandeling van den patiënt worden belast. De hoogleeraar, die den Czaar bij zijn reis naar Corfu zal vergezel len, zal, zoolang het noodig wordt ge acht, bij den Czaar blijven. Cholerabestrijding in Rus land. Wat in Rusland somtijds wordt yan het geld, dat bestemd is tot be-; strijding der cholera, is een week of Wat geleden gebleken, toen de vice- gouverneur van Petrikan naar de dietrictshoofdstad Bendzin reisde om ïich te overtuigen van de maatrege len welke genomen waren tot bestrij ding der cholera, voor welk doel het districtshoofd aanzienlijke sommen gelds toegezonden waren. Tot zijn verbazing bemerkte de vice-gouver- neur, det geen enkele maatregel ge nomen was. De barakken, die ge bouwd moesten zijn, bestonden slechts op het papier. De vice-gouverneur sprak hierover den districts-genees- heer aan, maar deze verklaarde alleen te willen antwoorden in tegenwoor digheid van het districtshoofd. Beide heeren brachten dezen dus een be zoek en de man bracht een rapport uit. Toen hij daarmede gereed was, nam de geneesheer het woord. Deze verklaarde, dat het districtshoofd zich de gelden voor de barakken had toegeëigend en dat geen enkele maat regel genomen was, welke de hooge overheid had bevolen. Alleen het district-hoofd, zeide hij, droeg de schuld van de groote uitbreiding der ziekte in het district. Als, overeen komstig het bevel der overheid, strenge afzonderingsmaatregelen ge nomen waren, had de epidemie nooit zulk een grooten omvang kunnen aannemen. Men kon dat echter niet doen, omdat volgens de bewering van het districtshoofd geen geld voorhan den was. Het districtshoofd bracht tegen deze aantijgingen niets in. De on- trouwe ambtenaar is ontslagen en aan den arts werd opgedragen zelf standig de noodige gezondheidsmaat regelen te nemen, waartoe hem gel den toegezonden zullen worden. Brand te St. Petersburg. Te St. Petersburg heeft een hevi ge brand gewoed. De Yachtclub is daardoor geheel vernield. Een der leden, die zich niet meer kon redden, is in de vlammen omgekomen. Vol gens de New-York Herald is de naam van dezen sportman Aitken en is hij Engelschman van geboorte. De correspondent van de „Stan dard" bevestigt het, dat de Engelsch man Aitker, die in het gebouw den nacht doorbracht, het leven ver loor. De bedienden konden allen nog het gebouw verlaten, hoewel zij niet in staat waren nog iets te redden. De bibliotheek en de andere voorwerpen van waarde, welke zich in het ge bouw bevonden, werden geheel ver nield. Het gebouw was verzekerd bij eene Russische maatschappij voor ƒ36.000 en de inventaris voor ƒ15.000. De geheele schade, door den brand veroorzaakt, wordt geraamd op ƒ70.000. De Yacht-club was gevestigd op het Crestowsky-eiland. De oorzaak van den brand is niet bekend. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel doen om den brand te blusschen. Speculatie met postzegels. De republieken van Centraal-Ame- rika en vele andere staten {geven, zooals bekend is, om hunne financiën te stijven met bewonderenswaardige regelmatigheid nieuwe postzegels van alle mogelijke en onmogelijke waarde in groote menigte nit. Hetöver»chot wordt dan aan postzegelhandelaars verkocht. De republiek San Marino in Italië volgt dit voorbeeld doch zoo mogelijk op nog grootere sohaal. Ter gelegenheid der inwijding van het nieuwe regeeringsgebouw wordt van 20 September tot 9 October een serie postzegels uitgegeven en opdat de postzegelverzamelaars en de spe culanten de prijzen niet op kunnen drijven, worden reeds van te voren bestellingen aangenomen, echter tot een bedrag van minstens 25 gulden. Wanneer men echter voor 250 gulden bestelt en het geld vooruitbetaalt, worden de zegels verzonden in een bijzonderen 5 lire briefomslag waar van slechts 2000 uitgegeven worden. Zeker zullen vele ijverige verzame laars 250 gulden zenden, ora toch in ieder geval den 5 lire briefomslag machtig te worden. De republiek *al zeker niet in gebreke blijven allen te bevredigenwanneer 2000 stuks niet toereikend zijn, zal er wel een nieuwe vermeerderde en verbeterde oplaag verschijnen, misschien wel voor een paar gulden meer een misdruk! De oorlog tuseohen China en Japan. Volgens een bericht aan de Time* uit Santiago wordt aangenomen, dat het aanbod der Chineezen om een deel der vloot van Chili te koopen in allen ernst is gedaan. De meerderheid der Japansche ministers heeft zich verklaard tegen het uitschrijven eener buitenlandsche leening. Daarom is er besloten een tweede binnenlandsche leening te sluiten van 50 millioen dollars. Deze som zal, met de verhoogingen der belastingen, het in de schatkist aan wezige geld brengen op een totaal van 130 millioen dollar. O'Conor, de Britsche gezant te Peking, is Maandag door den Kei zer in gehoor ontvangen. De audiëntie duurde zeer lang en moet zeer vriend schappelijk zijn geweest. De Times ontvangt het {bericht, ui; Tientsin, dat tvijfduizend Russi sche soldaten hnn kamp hebben op geslagen aan de grens van Korea, te genover de Japansche legermacht in Hunchun. Volgens een gerucht, dat nog niet bevestigd is en ook niet als geloof waardig wordt beschouwd, zonden de Japanners 40.000 man ontscheept heb ben bij Shan-hai-Kwan en de telegraaf draden hebben doorgesneden. Ook loopt het gerucht, dat er nog een legermacht is ontscheept bij Niu- Chwang (een weinig noorderlij ker aan dezelide golf als Shan-hai-Kwan ge legen). Bij de haven Takau (de Taku-for- ten?) zijn verscheidene Japansche oorlogsschepen gezien. Nog is een andere dépêche uit Shanghai ontvangen, waarin melding wordt gemaakt van eenschermutse ling,die Dinsdag tnsschende voorhoede der Japanners en der Chineezen heeft plaats gehad ten noorden der Yalu. De Japanners werden daarbij terug geslagen en genoodzaakt de rivier weer over te trekken. De kalfatering der Chinee3che oor logschepen te Port Arthur isafgeloo- pen. De vloot zou Woensdag zee kiezen. De engelsche en russische gezant zijn te Tientsin aangekomen en gaan onmiddellijk naar Peking. Do chinoesoho militairen. Een kleine, veel-zeggende beschrij ving van het chineesche leger, aan de Kölnische Zeitung toegezonden uit Shangaïde chineesche soldaten zijn het grootste gespuis, dat op Gods aardbodem rondloopt en zelfs hun eigen landgenooten zijn doodsbang voor hen. Vooral geldt dit bij plotse linge en dringend troepenlichtingen. Dan komt alles toestroomen wat an ders op de een of andere onrechtma tige wijze in zijn levensonderhoud voorzag, roovers, dieven en ander licht-schuwend volk, dat door de be loofd# soldij nit zijn schuilhoeken wordt gelokt. Het is bijv. een meer malen bewezen feit, dat de straatroof, deze booze plaag in het noorden des lands, na zulke lichtingen regelmatig afneemt Een bizondere correspondent van de Times heeft uit Tientsin eenen zeer belangrijken brief gezonden, ge dateerd 27 Augustus. Hij heeft ver baasd gestaan over wat hij in China gezien heeft, toen hij pas van Japan in dat land was gekomen. De schrille tegenstelling tusschen de volmaakte orde, de plichtsbetrachting, de uitne mende administratie van het laatste land en de bandeloosheid, de heb zucht, de volslagen verwarring in het eerste deden hem zelfs aanvankelijk denken, dat een oorlog tusschen die beide geen andere zou kunnen zijn dan een oorlog van geheele onder werping. De dienst in het chineesche leger en op de vloot is een middel van bestaan niets meer. De troepen in actie ven dienst behooren tot dat groote leugensysteem, dat geheel China, be- heerscht. Troepen op papier; een ge neraal, die de helft van het aan hem toevertrouwde, voor soldij bestemde geld maar Yast dadelijk na ontvangst in zijn particuliere kas wegbergt; valsche rapporten; val-che berichten; valsche overwinningen. Persoonlijk moge een chineesch soldaat een flinke kerel zijn, een troep chineesche sol daten is een hoop gespuis. De Chi neezen bezitten geen geregelden ad- ministratieven dienst, geen hospitalen, geen ambulances, geen telegraaf. Hun gewwonte is te leven ten koste van het land, waar zij zich toevallig be vinden, en er een woestenij van te maken." Wat den krijgsdienst betreft, ieder geeft rand en vandaar eene voortdu rende verandering van bevelen, van plannen, van taktiek, voorzoo ver daar van nog sprake zijn kan. „Een hulpe loos afwachten van hulp uit de wol ken is de gewone noudmg van China of het getroffen wordt door pest, of door hongersnood of door bloedigen oorlog." Uit Transvaal. Het land der kaffers. Over het nog zoo weinig bekende Zoutpansberg-gebied worden eenige wetenswaardige bijzonderheden mede gedeeld in een brief uit Brandboon- tjesspruit aan „De Volkstem," van een lid van een der expedities tegen de kaffers. „Dinsdagochtend trokken wij weder uit, schrijft hij, met ongeveer 80 paardenruiters van onze menschen, ongeveer 100 van Middelburg en Zoutpansberg met nog een aantal voetgangers en omtrent 2500 kaffers. Wij bereikten Magoeba's eerste kralen omstreeks 10 nur en trokken toen van het oosten naar de bosschen. Alle kralen werden in brand gestoken. Toen wij de onderste uiteinden van de bosschen bereikten, waren de Rus tenburgers en Marico menschen al van het zuiden den berg een eind op. Bij het binnengaan van de 1 osschen werden er op de mak-kaffers en op de Rustenburgers eenige schoten uit het bosch gelost. Kaffers werden er niet gezien. Een mak-kaffer werd licht gewond. Er werden omtrent 300 beesten en een groot aantal bokken buit gemaakt. Magoeba en zijn volk zijn van dien aard dat het haast een onmogelijkheid is de kaffers er uit te krijgen. „Het is bijna ongelooflijk hoe dicht de struikgewassen en lange gras onder de zware bjschboomen in elkander groeien en aan elkander vast gevlochten zijn. Het is bijna niet mogelijk eenige voeten uit een voetpad te gaan of verder te zien dan 5 tot 6 treden. Het gras langs en buiten de bosschen vindt men zelden lager dan 4 tot 5 voeten, zoodat er een menigte kaffers op een afstand van 5 treden van iemand af kan ver scholen liggen zonder dat het moge lijk is ze te zien. Het is een wonder dat de kaffers niet reeds velen onzer hebben doodgeschoten en kan ik er geen andere reden voor geven dan dat zij te voor geven dan dat zij te laf- hartigzijn. Hadden wij hier met kaffers tedoen die dapper jzijn of zelfs een greintje moed bezitten dan zou het waarlijk niet te voorzien zijn hoeveel levens het kosten zou hen hier nit te krijgen. Deze kaffers vluchten echter de bosschen in zoodra zij ons gewaar worden. Of er ook Dinsdag kaffers doodgeschot-n zijn kan nie mand zeggen. Het zijn de nitgestrekste bosschen die ik nog ooit gezien heb. Klippen vindt men er niet veel; maar daarentegen zijn de bergruggen, kloven en bosschen, zoo dicht be groeid met struikgewassen, gras en andere planten dat men, als het ware, altoos in het duister omdwaalt. De bergen met de ontzaggelijke bosschen leveren echter een indruk wekkend panorama op. De natuur is hier prachtig. De aarde is zeer vrucht baar en met goede middelen van ver voer en een weinig volharding ge loof ik dat deze streek nog een der eerste zal kunnen worden, en zeker voor geen deei van ons land achter behoeven te staan in het producee- ren van allerlei soorten van produo- ten. Wordt de spoortrein voltooiden krijgen de boeren een goede markt dan hebben zij zeker een schoone toekomst, zij hebben slechts te wer ken." De schrijver geeft de volgende lijst v«n de kafferhoofden in dit gebied: Vreedzame kapiteins: Mataba (kleine), Mataba (groote), Magakal, Mampa, Sekoror, Sewheela, Makie, Mashlaba, Mamakoehi, Majatje, Voaka, Segop, Mampshi.j Vijandige kapiteinsMagoebooija, Mamatolla (gevangen), Mashuiti (ge vangen). Machab Soelaboela (uit op loc.) Mahoepa (gevlucht), Rakwadi, Mapiet (gevlucht), Mapat (gevlucht). Maaimali (gevlucht). Al deze kapiteins wonen in en aan den Houtboschberg. Stellig zijn nog niet allen opgeteekend. De meesten hunner wonen buiten de locaties en moeten er ingebracht worden. Er bestaat plan op den berg forten te bouwen en er vrijwilligers in te plaatsen om de kaffers te verkinde ren te pikken en hen in de locaties te jagen. Heden ontving het N. v. d. D. het volgende telegram uit Batavia. Ida Bagoes Rai (een der balische hoofden) heeft zich met 200 volge lingen overgegeven. Te Tjakra Negara geeft de vijand blijken van onderwerping. TELEGRAMMEN. De Oontersche oorlog. LONDEN, 11 Oef. {Reuter.) Aan de dagbladen wordt uit Shanghai ge meld dat geweren, die onlangs door Britsche en Duitsche stoom booten aangevoerd werden, onder de solda ten zijn verdeeld. Duizenden soldaten zijn zonder eenige moderne wapen rusting. Nieuwe contracten zijn ge maakt tot het leveren van geweren en patronen van iedere soort tegen eiken prijs. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 11 October Per Telegraaf Na de verdediging van den heer Van Gennep en den Minister van Koloniën, en na bestrijding van den heer Cremer, is aangenomen met 43 tegen 42 stemmen het wetsontwerp tot teruggaaf van het waarborgkapi taal voor deconcessie van dea sp jor- weg SamarangCheribon. VARIA. Wat zie je er bezorgd uitKun je niet uit je schulden geraken Och dat is het niet. Maar mijn kleermaker heeft mij juist gezegd, dat ik er bij hem niet verder in kan geraken. Het meisje van buiten. Hebben de dames geen kaar tjes achtergelaten, Femke Ze wilden het doen, Mevrouw maar toen heb ik gezegd, dat u die eigen genogt hadt, en veel mooier ook Pool-expedities. Stuurman. We zijn gisteren maar vijf mijlen verder gekomen Kapitein. Ja, dat klopt met mijne berekening. We moeten voortmaken, want anders is de expeditie, die ons zal komen zoeken, er eerder dan wij. Oude drinkebroer (tot een heer, die voor een geopend venster zit). Een kleinigheidje voor den orgelman. Heer. Maar ik zie nergens een orgel. Oude drinkebroer. Dat wil ik ge- looven, 'tis juist in de reperatie. Stoonmartberichten. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, vertr. 9 Oct. van Southampton. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., vertrok 10 Oct. van Rotter dam naar Newyork. Het stoomschip Borneoarriveerde 10 October van Java te Rotterdam. Het stoomschip Koningin Emma van Batavia na r Amst. passeerde 9 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam arriv. 10 October te Marseille. Het stoomschip Lawoevan Rot terdam naar Java, arriv. 10 October te Marseille. Het stoomschip Utresht, vertrok 10 October van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amst., passeerde 10 Oct. Kaap Rocca. Het stoomschip Sumatra, van Tjilat- tjap naar Amsterdam, vertrok 10 Oct. van Port Said. Het stoomschip Prins Hendrikman. Amst. naar Batavia, vertrok 10 Oct. van Suez. Getrouwd: 11 Oct. W. Leising en W. H. Koster - G. Kruijfi en H. C. Vorstius - Jhr. W. H. J. v. d. Poll en Jvr. A. A. G. Gevaerts. Bevallen: 9 Oct. L. v. Huizen Huberts d. - J. v. GoorWubbe z. - 10. J. de KoningSpekman d. - D. KolijnVerheul d. - E. C. Neijen- huizenKrebbers d. - 11. E. C. C. ToebesBraunstahl z. - C. M. Becker v. d. Putten d. Overleden: 10 Oct. D. de Leeuw 18 j. Gla8bl.8tr. F AMILI EB ERICHTEN. Getrouwd: 10 Oct. L. M. de Boer en M. W. Stramrood, Oudkar spel. J. L. Werner en W. Zwart, Am sterdam. Jhr. G. J. van der Wijeken jkv. J. C. J. baronn. van Haersolte van den Doorn, Voorburg. (Bij vol macht): L. J. R. Prins en B. v. d. Ende, den Haag. Bevallen: 8 Oct. B- M. F. Ju lius—Eintho ven d., Amst. 9. J. J. MeijstMeijst d., Amst. A. S. Clad- derTer Meulen d., Amst. 10. Hee- ringStutterheim d., Salatiga. Overleden: 8 Oct. B. Ziegelaar 86 j., Aarlanderveen. S. Th. Murnm jm. 8 j., Amst. 9. G. J. Jansen jm. 22 j., Alkmaar. MARK r NIEUWS Amsterdam, 10 Oct. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers fl,70 a 1,10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,70 a 3,30, dito Flakkeesche 2,50 a 8,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f3,a 5,50 Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,— a 0—, dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar8 Oct. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 25 koeien f180 a 230, 93 vette kalveren f 35 a 70, 22 nuchtere dito f 6,a 15,727 vette schapen f 16 a 26, 52 magere varkens fll a 15, Opaarden fa alles per stuk, 182 vette varkens 36 a 42 ets. per Kg. Mevrouw RATELBAND, Hasse laarsplein 33, vraagt van 's morgens half acht tot 's middags half vijf, een niet heneden de veertien jaar. Mej. DE ROO, (Stadhuis) Pand No. 2, vraagt terstond eene nette Een Jongmensch wenscht in kennis te komen met een knap, fat soenlijk Meisje, R. K., tusschen 25 h 30 jaar. Brieven onder lett. T., Bureau van dit blad. met aparten opgang, bevattende 3 Kamers, Alkoof, Keuken en Water leiding, Zolder en verdere gemakken. Huurprijs ƒ3,50. Anthoniestr. 85. Te bevragen Zomercaart 22. VERKOOPING te Haarlem, in het Verkooplokaal aan de Nasaau- laan, op Woensdag 17 October 1894, des voormiddags te 9 ure, ten overstaan van Notaris G. C. KE RENS A. C L en J. J. C. SARLET, Makelaars, zullen verkoopen een net onderhouden INBOEDEL, waarbij Mahoniehouten eo andere gladhou ten Meubelen, als Linnen-, PenaDt- en andere Kasten, Kanapé, Tafels, Stoelen enz. Spiegels, Prenten in lijsten en Ornementen. Bedden, Ma trassen, Dekens, Gordijnen en Klee deren, Aardewerk, Porselein, Glas-, Lak-, Koper- en Ijzerwerk, waarbij Spaarovens, Haarden, en Kachels. Goud- en Zilverwerk en wat meer zal worden aangeboden. Bezichtiging Dinsdag 16 October van 10 tot 4 uur. Handel in alle soorten per Waggon en per Hectoliter. Conrurrcerende prijzen. AdresMagazijn gpaargitsmmertre f 1,65 per fleaeh. Slijterij en Kierhatutel 16, GOUTBBTMMG 16 voor KraaenbeenenAderspatten zazakke Enkels pijnlijke Knieën enz. voor Dames en Heeren. In groote keuze voorhanden bij S. i_, L3BEM. ASJlï, 4, Koningstraat 4. alias Klaas Stortenbeke en zijn vermetele avonturen te land en ter zee, van GEORGE F. BORN, een werk dat U de haren doet te berge rijzen, een werk van 4 Deeien met 21 Platen, een werk dat minsten# f 12,moest kosten, doch voor f2,90 wordt opgeruimd. Geen enkele RooverhUtorie kan hiermede vergeleken worden.De Jonkvrouw vau Helgoland spant van alles de kroon. Tt> bekomen bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoops Boeken, te Rotterdam. Franco na ontvangit Postwissel ad slechts f 2,90, waarop vermeld «Jonkvrouw Helgoland».

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3