Voor oflze Yensters. DE JACHT OF EIE ERFENIS. NIEUWS advert; TIEBLAD. 12e J rgang Dinsdag 16 October 1894. No. 3463 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat l-ÏL, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cooranüen. Directeur-Uitgever PEEREBOOM: Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE ét Co., JOl' JONES, Snee., Partje 31 bie Faubourg Montmartre: In de étalage voor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Uit Eigen Haard. Portret van wijlen S. F. Land. Religieuse voorstellingen van oude kunstenaars. Innemen. In bezit. Een Balisch Erf. Hoofdtempel op Lombok. De Kon. Mil. Akademie te Breda. Lustrumfeesten te Groningen. De Oorlog in het Oosten. I. De Mikado houdt revue over naar Korea vertrekkende troepen. II. Japansche troepen op marscb naar de haven van inscheping. III. Groep Japansche officieren van den kruiser „Chiyoda". IV. Chineesche officieren van het gezonken schip „Chih Yuen". V. De chineesche admiraal Ting en zijne handteekening. VI. Japansche infanterie bij de ma noeuvres eene versterkte stelling ver dedigend. VII. Torpedokamer van het chinee- _che schip „King Yuen." j| VIII. Vier teekeningen van gevech ten door japansche artisten. Op de Alpen. I. De schuilplaats op den rug van den Mont Blanc. II. De Mont Blanc, gezien van den Pic du Dóme. III. Op het ijsveld. IV. Een ijsveld met scheuren. V. Langs eeD ladderbrug over een afgrond. g Monument te Toucy voor Pierre Larousse. Wedrennen te Longchamps. I. „Best Man", winner van den prijs te Longchamps. II. De landauer van den pre sident der republiek. III. De president zich naar de wed rennen begevende. IV. De tribune van den president. School voor kinderen van kermis reizigers te Parijs. Zigeunermuzikanten. jgJezero in Bosnië. De optocht van het gebraden os sen- en schapenvleesch te Serajevo. Officieele Receptie van den Earl van Aberdeen in Canada. Photografeeren van een vroolijk gezelschap dat uit is. Meisjesportret. Politieke Platen. Haarlent, 15 Oct. 1894. Reglement Hoogere Burger scholen. Met het oog op het Raadsbesluit onlangs ten aanzien van de H. B. S. voor 5 en 3 jarigen cursus genomen, achten B. en W. het noodig voor de beide scholen tijdelijk een reglement vast te stellen en hebben daarvoor een ontwerp ingediend. Natuurlijk is daarin veel onverarv derd gebleven. Sommige veranderin gen zijn, als speciaal rakende het in wendig bestuur, voor het publiek van minder belang. Opgemerkt mag wor den, dat als maximum lesuren door een leers ar te geven 24 is gesteld terwijl vroeger 28 was voorgeschre ven. Laatstgenoemde bepaling schijnt bij sollicitatiën naar vacatures aan de Haarlemsche scholen, voor erva ren leeraren een bezwaar te hebben opgeleverd. Vandaar de vermindering tot 24. Inplaats van viermaal 'sjaars zul len de ouders en voogden van de leer lingen voortaan 3 maal per jaar een rapport van het gedrag, den vlijt en de vorderingen van hun zoon of pupil ontvangen en wel vóór elke va- cantie. Vroeger was aangegeven, in hoeveel vakken een leerling herexamen mocht doen, thans wil men, naar het schijnt, dit niet beperken. Althans art. 24 behelst, dat „hij „die in enkele vakken niet voldaan „heeft, zich bij de opening der lessen „aan een nieuw examen kan onder werpen." Vermelding verdient verder nog art.1 27, waarin wordt bepaald, dat alles wat verder betrekking heeft op den werkkring van den onder-directeur de rechten en verplichtingen der leeraren, het handhaven der school- tucht en de wijze van beoordeeiing van de vorderingen der leerlingen, wordt geregeld bij huishoudelijk regle ment door de Comm. v. Toezicht in overleg met den directeur. B. en W. blijven hier dus buiten. Alleen wordt gestipuleerd, dat het College van dit reglement de noodige exx. zal ont vangen. Voorts behelst het concept een aantal bepalingen betrekkelijk den (onlangs benoemden) onder-directeur, voor het publiek evenwel van minder belang. Zaterdag overleed hier ter stede onverwacht de heer G. Postma, kunst schilder. Vrijdagavond had hij nog bezoek afgelegd. De heer Postma stond als een be kwaam kunstenaar bekend en heeft jaren lang in Italië en Spaüje gewerkt. Van zijne hand zijn het meest bekend Italiaansche figuurstukken. Vele zijner stukken werden aangenomen, in den bekenden voorjaarsealon te Parijs. De overledene zag zich jaren lang evenals zijne echtgenoote vereerd met de toe genegenheid van prinses Marianne. Geruimen tijd was hij ijverig werk zaam als correspondent der vereeni- ging tot bevordering van beeldende Kunsten te Amsterdam, en behartigde by met alle krachten hare belangen. In den grooten Kerkeraad der Ver- eenigde Doopsgezinde gemeente, laat hij eene ledige plaats na, en zal zijn heengaan zeer worden betreurd. De ontslapene was geboren te Ame land, 30 Mei 1819. De begrafenis zal morgen (Dinsdag) 12 uur alhier plaats hebben. Schermwe dstrijden. De schermwedstrijden, die 27 en 28 dezer, door de onderoff. vereeni- ging „Mars" alhier georganiseerd, wor den gehouden, beloven belangwekkend te worden. Ruim 130 personen heb ben er zich voor aangegeven, en ver schillende medailles zijn ten geschenke ontvangen van corporatiën en parti culieren. De colonne-wedstrijd heeft Zondag 28 October des namiddags een uur plaats. De wedstrijden wor den gehouden in de groote zaal der sociëteit „de Kroon." Bij den Zondag gehouden wieler wedstrijd te Bnambrugge, behaalde de heer War ten a alhier, een zilve^ ren kruis, met lauwerkrans als tweede prijs. Louis© Heijmann. Donderdag geelt, zooals onze lezers uit de advertentie gezien zullen heb ben, de Nederl. Opera onder directie van den heer C. van der Linden in den schouwburg de veelgeliefde opera van Rossini, „de Barbier van Se- villa." 't Merkwaardige van dit leit ligt voornamelijk hierin, dat niemand minder dan Louise Heijmann de partij van Rosine zal vervullen. Mej. Heij mann is een ster van den eersten rang. Gesproten uit een zeer artistieke familie heeft zij het door gezette stu die weten te brengen tot zulk een hoogte, dat men haar in het buiten land „de hollandsche nachtegaal" heeft genoemd. Van de beroemde madame Marchesi te Parijs is Louise Heijmann zonder twijfel de beste leerlinge. Wat de rol van Rosine betreft, dit is een harer beste creaties. Onze vroe gere verslaggever Q. schreef indertijd: „Na Patti heb ik zulk eene Rosine nog niet gehoord." Men kan er dus zeker van zijn, dat de uitvoering van Rossini's Barbier Donderdag a.s. in onzen schouwburg een groot kunst genot zal wezen. In den bloemenwinkel van J. Ruij- senaars in de Zijlstraat is tentoon gesteld een otontoglossum grande, welke merkwaardige bloem zeer be zienswaardig is. Soirée Lombok-Atjeh. De familie van den gep. majoor van het O.I. Leger, Jhr. J. J. Sandberg nam eenige weken geleden het ini tiatief tot het geven hier ter stede eener soirée waarvan de opbrengst zou strekken ten bate der gewonden op Lombok en Atjeh. Dank zij hare bemoeiingen, vooral die der freules Sandberg die in per soon de toegangskaarten tot de soirée overal gingen aanbieden, was het financieel succes van den avond spoedig verzekerd. De welwillendheid van verschillende daartoe genood igde kunstenaars waarborgde ook een goeden uitslag in artistieken zin. De schouwburg was Zaterdagavond op alle rangen flink bezet. Een ge deelte van het Stedelijk Muziekkorps was bereid gevonden, belangloos eenige nummers muziek ten beste te geven. Jonge meisjes en aardige kna pen deden een bescheiden maar on afwij sbaren aanval op de portemon- naies der bezoekers door het te koop aanbieden van programma's, kleine bouquetjes en eau de cologne. 't Programma gaf „elck wat wils". Het eerste gedeelte was bestemd om de ooren van muziekliefhebbers te streelen, het tweede om de harten van de beminnaars der dramatische kunst te treffen. De heer en mevrouw Haase, mej. Luning en de heer Van Veen droe gen eenige quartetten voor, waaron der vooral de geestige Zigeunerlieder van Brahms uitmuntten. Mevrouw Haase en mej. Luning zongen boven dien nog met veel talent een twee tal duetten. Onze stadgenoot de heer Joh. Steen man gaf in het Adagio van Ries ver nieuwde blijken van den vollen, war men toon dien hij uit zijn instru ment weet te halen en in de Faust- fantasie van Gounod-Sarasate van de hoogte, die hij op het gebied der techniek heeft bereikt. Een warm applaus viel ook hem ten deel. De tweede afdeeling werd geopend door Mr. Lamberts Hurrelbrinck uit Amsterdam, die een pakkende schets door hemzelven geschreven en geti teld „de Tamboer van Waterloo" met succes voordroeg. Daarna voerden de freules E. en J. Ph. Sandberg met den heer Max Jessurun Paillerons geestig lever de rideau „De Vonk" op. De uitvoerenden kunnen er zich van verzekerd houden, dat het da verend applaus hetwelk hun na het vallen van het gordijn teb urt viel, meer was dan een bloote beleefdheid en ook voortkwam uit waardeering van hun verdienstelijk spel. Vooral de beide dames verdienen een woord van lof. De regeling van den avond was in goede handen. Is men andera bij uit voeringen als deze wel eens gedwon gen te onderzoeken hoever zijn ge duld gaat, hier volgden de nummers van 't programma elkaar vlug op en de pauze was niet te lang. Het waB dan ook niet veel later dan elf uur, toen het slotnummer, drie tableaux door de onderofficieren van hst gar nizoen voorgesteld, werd gegeven. Het waren Insulinde geketendInsulinde in opstand en Insulinde bedwongen. De groepen waren zeer fraai gecon cipieerd en lokten een daverend ap plaus uit, vooral ook toen daarbij een tweetal toepasselijke liederen werden gezongen. Om het goede doel van deze uit voering verdienen zij, die haar orga niseerden en zij die haar zoo belang loos hielpen totstand brengen, een woord van warme hulde. Vermist. Sedert 11. Vrijdagmiddag wordt in deze gemeente vermist de Heer W. G. Wolbers, boekhouder bij de firma Gebr. Figeé, fabrikanten aan de Leid- schevaart. Zijne administratie is vol komen in orde bevonden, waarom men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn signalement is: oud 54 jaren, iets kleiner dan middelma tig lang, tamelijk gezet, blozend, gelaat, kaalhoofdig, alleen op het achterhoofd een weinig krullend haar, donker bruine snor, gekleed met donker pak en fantasiehoed, gewoon rond model. De commissaris van politie alhier verzoekt zijne opsporing en bij moge lijke ontdekking hetzij levend of dood onmiddelijk bericht. Mond- en klauwzeer. Opnieuw heeft zich in deze gemeen te mond- en klauwzeer vertoond, na melijk bij een rund van den land bouwer N. Ebbing aan den Schalk" Naar hel engelsch van PAUL H. GERRARD. 92) HOOFDSTUK XXXII. Hereenigd. Tony verklaarde, dat hij de krankzinnige, zooals hem be volen was, naar het gesticht had gebracht, en hiervan een bewijs had ontvangen van den directeur, maar bij het over steken van eene rivier had hij zijn portefeuille met genoemd papier er in in het water laten vallen. In verband hiermee verzocht hij Wrigléy om hem behalve het afgesproken loon voor zijne bemoeiingen ook de waarde van de portefeuille en haar inhoud te vergoeden. Mi had juffrouw Tony herkend als de gevangenbewaarster van Na talie. Natalie herinnerde zich ook, dat zij den man, die haar in het leege huis had bewaakt, tweemaal Tony Pettigrew iad hooren noemen. Myra vertocht dus aan da politla om een oog op dit edele tweetal te houden, en zij was van plan om hen zoodra Mellodew was teruggekeerd te laten gevangen nemen. HOOFDSTUK XXXTIT. Eene middernachtelijke ontmoeting. Mellodew was met de twee bevrij le slaven van Ibrahaim Ben Ed n goed en wel in het vaderland teruggekeerd. Hij had miss Barth voortdurend op de hoogte gehouden waar zij zich bevonden en haar ook hunne aankomst in Londen gemeld. Den dag daarna kwam hij Myra alleen bezoeken. „Ik begrijp hem niet," zeide hij toen het gesprek op George was gebracht. „Hij schijnt somber en afgetrokken, en is ge heel anders dan de eerste dagen na zijne bevrijding. Misschien hebt u meer invloed ten goede op hem dan ik, maar hij schijnt werkelijk volstrekt geen haast te maken om u te be groeten, en wacht wellicht op een uitnoodiging." De zaakwaarnemer had een uur lang Myra beziggehouden met een verslag uit te brengen over zijn tocht en had er op aangedrongen haar -.ijne geheele onkostenrekening te mogen voorleggen. Dit was eene kwelling voor Myra geweest, maar zij had dit verborgen gehouden. „Ik ben van oordeel,' zeide Mellodew, „dat Fitzroy het verschil in u beider iortuin pijnlijk voelt. Eens waart gij in dat opzicht eikaars gelijken. U zijt nu zeer rijk en hij is arm. Hg moet wat aangemoedigd en opgevroolijkt worden. Wilt u hem uitnoodigen hier te komen „Breng hem morgen als 't u blieft mee," zeide Myra met zachte stem. Wanneer zij evenwel nog langer over George sprak, dan zou zij hare zelfbeheersching verliezen, die zij, het kostte wat het wilde, bewaren moest, en waarvoor zij zulk een lang- durigen, hevigen strij 1 had gestreden. Zij stond op, opende het paneel in den wand en zocht lady Bidebanks testament te voorschijn, waarna zij den zaak waarnemer een lang verhaal had te doen. Ten eerste van alles, wat zij omtrent de Idrias en Rupert, en hun gestoord huwelijk had vernomen. Vervolgens de zonderlinge lotgevallen der Idrias, hunne opsluiting en ontsnapping. Daarna de verschillende leiten, die alle met een dreigenden vinger op Wxigley wezen. Dan Timmy's Titlows zoriderlinge aanwijzingen. En teil slotte de duidelijke bewijzen dat Wrigley den aan genomen zoon van lady Bidebank steeds met zijn haat had achtervolgd. „Die Titlow moet opgespoord worden, dan kan hij mede- deelen wat hij weet," zeide Mellodew. „Hij beweert niets te kunnen mededeelen, of iemand, Sam Porter geheeten, moet uit het graf opstaan." „Dan zal hij het spoedig vertellen, want die Sam Porter, van wien u daar spreekt, is met mij mee naar Engeland ge» komen. Hij is Fitzroy's bediende, dien ik u reeds genoemd heb."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1