Rechtszaken. Zeebaden te Zandvoort. Politiek Overzicht. e m e b g d Nieuws Postkantoor te Haarlem. fgcbijnlijk omdat men hen onkundige •wilde laten van de verrichtingen bin nen deze veste, werden Lindgreenen •de zijnen over de sawahs naar Kalé gebracht, alwaar zij hartelijk werden verwelkomd door twee compagnieën van het 9e bata'jon, onder den overste Schener, die het bivouak daar bezet ten. De ontvangst was allerhartelijkst en ginc- alle beschrijving te boven. Hier vond Lindgreen o. a. een ge deelte van zijne compagnie terug. Met een dekking van Kalé werd de troep verder naar Ampenan gebracht. Met vreugde werden zij begroet en aan handdrukken en uitingen van geluk- wenscben scheen geen einde te komen. Aangezien de troep door het onder-, vond- ne veel had geleden en zeer onder den indruk was, zoo werd er besloten hen allen naar Java terug -te zenden. De kapitein Lindgreen heeft deal- geheele verantwoordelijkheid der ca pitulatie op zich genomen en heeft, zijne beide officieren daarbuiten ge-, houden. Tweede Kamer. Naar wij vernemen zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 13 November tot hervatting harer werkzaamheden •worden bijeengeroepen. Vad.) Hotelwezen -Tentoonstelling. Dat als eereleden vaa het comité alsnog zijn opgetreden de heeren: jhr. imr. J. W. M. Schorer, mr. L. P. M. 0. baron Michiels van Verduynen en jhr. mr. C. J. den Tex meldden wij reeds vroeger. Van de pl. m. 100 heeren die aan gezocht zijn. om als leden der com missie van bijstand op te treden, hebben reeds ongeveer 60 die functie j.anvaard. Werkstakingen van Typografen. De werkstaking te Groningen moet thans als geëindij: dworden beschouwd. Ook door het personeel van den heer Jacobs en Erven Van der Kamp is heden de arbeid hervat tegen het oude Iood. De heer Jacobs stelde eenige verhooging in uitzicht. Beide patroons stelden als conditie dat de gezellen moesten bedanken als lid van den Typografenbond. Enkele gezellen, onder wie Zuidema, voorzitter van de Groningsche afdeeling van de^en Bond, worden niet meer aangenomen. Te Amsterdam gaven de patroons Van Mantgem en Van Waalwijk aan de bekende eischen toe, zonder werk staking. Do Hotel-tentoonstelling. Een nieuw en gelukkig denkbeeld noemt de „Daily Telegraph" het plan voor eene tentoonstelling van het hotelwezen, welke men voor het vol- tentoonstelling te vinden wel een gend jaar te Amsterdam ontworpen heelt. En het blad herinnert er aan, dan men om nn een nieuwe aardige groote prijs mag uitloven, zooals eens een Oostersche vorst deed voor den man die hem een nieuw pleizier zou be zorgen. Wij hebben tentoonstellingen gehad van muziekinstrumenten en electriciteit, van hygiëne en mooie vrouwen, in éen woord van alles behalve van het hotelwezen. Wel zal men ook op deze tentoonstelling veel zien dat men reeds elders in massa heeft moeten slikken, technische zaken, die alleen den technicus be lang inboezemen, van electrische sc ellen, liften, brandkasten, verwar mingstoestellen en kookkachels, tot machines om messen schoon te rm.- ken en eene verbeterde wijze van boekhouden toe, maar toch zal er ge noeg zijn, dat iederen bezoeker moet interesseeren. Doch het Engelsche blad komt nog met een ander idee. Het zon de wor dingsgeschiedenis van het hotelwezen voorgesteld willen zien. Op het program ma van het comité van voorbereiding staat wel een oud marktplein met ta veernen, maar het oude hotel, de her berg, het logement van de 16e, 17e, 18e eeuw, zullen wij dat ook te zien krijgen? Zooais men in Engeland in de wer ken van Chaucer en Shakespeare aan wijzing genoeg meent te kunnen vin den om een inn uit de 16e eeuw te roconstrueeren, zoo weten wij uit onze oude schrijvers ook genoeg bijzonder heden over een logement, bijv. uit den bloeitijd der republiek, waar men te paard en te voet kwam overnach ten, om zulk een herberg weer te kunüen namaken. En de „Daily Te legraph" zou zulk een historische herinnering niet onaardig vinden in een land, waar een der oude schrij vers, Erasmus, het eerst heeft gewe zen op den ellendigen toestand der herbergen in Frankrijk, Engeland en Holland. Barsche waarden, lastige, dikwijls dronken gasten, slecht eten en vuile kamershet waren zooveel bezwaren tegen het verblijf in her bergen in de dagen van den schrij ver van de „Lof der Zotheid". Naast zulk een herberg een nieuwerwetech hotel:: wélt bezoeker die deze twee vergeleek zou niet overtuigd worden, dat de wereld vooruitgaat. Hdbl. De plannen indertijd door de ge meente 'Zandvoort gemaakt tot het van gemeentewege verstrekken van zeebaden, kwamen Zaterdag ter sprake dn de zitting van den Hoogen Raad. 'Ter verwezenlijking van die plan nen sloot de gemeente met eene Maatschappij eene overeenkomst voor den aankoop van verschillende be- noodigdheden en zulks o. a. onder voorwaarde, dat die overeenkomst in werking zou treden op den dag, dat van Gedep. Staten goedkeuring zou zijn verkregen op e3n besluit van den gemeenteraad van Zandvoort tot het aangaan eener geldleening ten einde daaruit de kosten van aankoop der benoodigdheden te bestrijden. Die goedkeuring werd evenwel niet ver leend. Gedeputeerde Staten verlang den dat eerst de wijze van exploitatie der zeebaden zou worden geregeld •door voorafgaande instelling van ver ordeningen op de heffing en inning van rechten met inachtneming van het bepaalde in art. 254 der gemeen tewet, doch de gemeenteraad, die be oogde uit de exploitatie der zeebaden winst te behalen, was van oordeel niet aan de door Ged. Staten gestelde eischen te mogen voldoen en daartoe ook niet gehouden te zijn tegen over de Maatschappij, met welke de koop over eenkomst onder bovengenoemde voor waarde was gesloten. De Raad trok derhalve het besluit tot het aangaan der geldleening in en achtte zich nu ontheven van de verplichting tot na koming der koopovereenkomst. De leden der vorenbedoelde Maatschappij namen daarmede echter geen genoe gen. Zij dagvaardden de gemeente Zandvoort tot nakoming der koop overeenkomst en zagen hun eisch door de recht Dank te Haarlem en het gerechtshof te Amsterdam toegewezen. Hiertegen nu voorzag zich de bur gemeester van Zandvoort, als die ge meente vertegenwoordigende, in cas satie. De grieven tegen de toewijzing van den eisch der Maatschap werden namens de gemeente toegelicht door mr. C. H. von Reeken, uit Haarlem, en kwamen in hoofdzaak hierop ne der, dat de gemeente niet kan gezegd worden de vervulling der voorwaarde van de koopovereenkomst te hebben verhinderd, maar dat dit is geschied door de daad van een derde (nl. Ged. Staten) daar de gemeente alleen ver plicht was het besluit omtrent de geldleening aan de goedkeuring van Ged. Staten te onderwerpen. Mr. B. M. Vlielander Hein, namens de Maatschappij het cassatieberoep be strijdende, meende dat de gemeente, nu zij geen kan6 zag uit de beoogde onderneming winst te trekken, zich al te gemakkelijk van de zaak wilde afmaken. In ieder geval hadden God. Staten de gevraagde goedkeuring niet geweigerd, maar slechts, alvorens die te verleenen, nadere gegevens ter be oordeeling der zaak gevraagd. En bovendien had de gemeente, wanneer zij den eisch van Ged. Staten te be zwarend achtte, van de beslissing van dat college in hooger beroep moeten taan. Door zijn raadsbesluit eenvou dig in te trekken, had de Raad z. i. wel degelijk de vervulling van de vo rwaarde der koopovereen komst verhinderd. Het O. M. zal 26 dezer conclusie nemen. In België hebben Zondag de alge- meene verkiezingen plaats gehad, die de eerste zijn onder de nieuwe kies wet. De vrees, dat hier en daar on geregeldheden zouden plaats hebben, is niet bewaarheid geworden, alleen te Aalst hebben eenige vechtpartijen tusschen de aanhangers van Woeste en die van Deans plaats gehad. Alhoewel van de beslissingen nog .niet veel bekend is, is toch gebleken, dat de Katholieken bij deze uitbrei ding van stemrecht terrein hebben gewonnen en de vast [aaneengesloten re_eeringepartij zal blijven tegenover eene minderheid uit liberalen en so cialisten bestaande. Het gematigd li beralisme heeft eene belangrijke ne derlaag geleden, en wat zij verliezen is door de socialisten gewonnen, In den Vrijdag gehouden Pruisischen ministeraad zijn nog geen definitieve besluiten genomen omtrent de be strijding der revolutionaire bewegin gen. Maar er bestaat t «t nog toe re den om te verwachten dat Caprivi zijn gevoelen de overhand zal oe- houden. De bierbycott te Berlijn, tengevolge van de geschillen tusschen de brou wers en de werklieden aldaar, is nog steeds niet geëindigd. Ook Zateraag zijn de pogingen mislukt, reeds sedert eenigen tijd in het werk gesteld om tot eene minnelijke schikking te ko- men. Deze pogingen ïijn afgestuit op de weigering der brouwers om de 33 hoofdaanvoerders der werkstaking weer in dienst te nemen. De Transvaaüsehe regeering heeft zich bereid verklaard de Portugeezen te helpen, voor het geval zij hulp noodig mochten hebben om de weer spannige Kaffers bij Lorenzo Marquez in bedwang te houden. Transvaal is gaarne bereid de Portugeezen bij te staan, ten einde op deze wijze een duidelijk bewijs te geven harer vriend schap voor haar ouden bondgenoot. De openbare meening in Kaapstad is zeer vertoornd over dit aanbod. Men beschouwt de tusschenkomst der Transvaalsehe regeering als een schending der suzereiniteit, welke Eu geland over Transvaal bezit. De regeering der Vereenigde Staten wil zich niet aansluiten bij de euro- peesche mogendheden tot vredelie vende interventie in Korea. Zij grondt hare weigering op de politiek der Unie om geen bondgenootschappen aan te gaan, waarvan politieke ver wikkelingen het i-evolg konden zijn. Volgens mededeelingen te New-York uit Lima ontvangen, hebben de troe pen van president Cacerez te Huarez eene overwinning behaald op de rebellen. Yan de opstandelingen wer den 90 gedood en 40 gewond, terwijl zij tevens bun oorlogsmaterieel ver loren. In den Senaat is een voorstel in behandeling tot het sluiten eener lee ning van 200.000 pd. st., opdat de regeering in staat worde gesteld eene schikking te treffen met de „Peru vian Corporation". Rampen te Antwerpen. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is te Antwerpen bet entr pot- Josson geheel door brand vernield. Daarin bevonden zich o. a. 9000 balen koffie, van welke niets kon worden gered. Het aangrenzende gebouw der Hesse-natie werd ernstig bedreigd. Daar lagen o. a. 100 vaten olie. Het gelukte echter der brandweer het vuur tot het entrepot te beperken. Het gebouw en de koopwaren waren verzekerd voor 1.125.000 fr. In denzelfden nacht gebeurde een ernstig ongeluk op de Schelde. Een vrachtschip, de „Alice" kwam we gens den dichten mist in botsing met de Zweedsche stoomboot „Balder" die de „Alice" letterlijk in tweeën sneed. Er bevonden zich 11 personen aan boord. Van dezen werden er 5 gered, maar de overigen nl. de schipper, zijn vrouw en zijn vier kinderen ver dronken. «Hodgetts Safety Ship». Uit Londen schrijft men, dat op het oogenblik de aandacht van alle ree- ders en zeevaartkundigen bijzonder getrokken wordt door het model van een nieuw soort van schip. Het is een schip met drie kielen. De uit vinder is de heer Hodgett, die gedu rende vele jaren leeraar was aan de Koninklijke Marineschool te Berlijn. Het schip heeft een kiel midden on der den bodem en eene rechts en links er van. De snelheid zou met 10 percent vermeerderd worden en de diepgang met 10 percent vermin derd, met grooter laadvermogen. Het sohip ligt vaster op het water en slingert weinighet luistert daarbij onmiddellijk naar het roer, dank zij den twee stroomen water onder den bodem tusschen de kielen en aan weerszijden van het roer. Verdi te Parijs. President Casimir-Perier woonde in de Parysche opera de eerste voorstel ling bij van Verdi's Othello. In de loge van den president bevonden zich ook de ministers en de Italiaansche gezant. Gedurende de pauze ontving de heer Casimir-Perier den componist in zijne loge en overhandigde hem het grootkruis van het legioen van eer. De bejaarde componist bleef toen in de presidents-loge, terwijl het tweede bedrijf werd gespeeld. Nadat dit was geëindigd, geleidde de heer Casimir-Perier Verdi bij de hand naar den voorgrond der loge en gaf het sein tot algemeene toejuichingen. De talrijke toeschouwers stonden op, zwaaiden met hoeden en zakdoeken en riepen „Leve Verdi I" Aldus werd den bejaarden componist een buiten gewoon warme ovatie gebracht. Knoeierij ran ambtenaren. Tengevolge van een onderzoek, door den spaanschen minister van finan ciën ingesteld naar verduisteringen, ontdekt bij de inning der belastin gen, zijn rericheidene spaansche,booge ambtenaren «n 15 beambten bij de financieele administratie in hechte nis genomen te Cuenpa. Tevens is bevel gegeven tot de inhechtenisne ming van een aantal andere ambte naren in verschillende plaatsen van Spanje. - Ca aar Alexander. Uit Warschau wordt gemeld, dat het vertrek van Czaar Alexander naar Corfm is vastgesteld op 24 Oc tober. Keizer Wilhelm, die Zondag te Tuesack de onthulling van het gedenk- teeken voor den Grooten Keurvorst bijwoonde, zeide, toen hij uit Berlijn vertrok, aan het station tot een diplo- plaat, die hem uitgeleide deed „ik heb goede tijding ontvangen uit Li-, vadia. De Czaar zal herstellen." Men stelt te Berlijn vooral veel vertrouwen in professor Leyden en de wijze van behandeling, door hem voorgeschreven. Volgens een telegram uit Darm stadt is daar nog niets bekend van het aangekondigde bezoek van den Czarewitch. Men geloolt daar derhalve nog niet, dat het huwelijk tus-chen den Czarewitch en prinses Alice zoo spoedig zal worden voltrokken, als te St. Petersburg worde beweerd. Casimlr Perier. President Casimir-Perier heeft Dins dag een heldhaftige daad verricht. Terwijl hij met zijnen secretaris La- fargue in een ernstig gesprek gewik keld in het Bois de Boulogne wandelde, ontmoette hij twee rij tuigen, waarin een vroolijk troepje gezeten was. Het was een bruiloftspartij. Enkelen herkenden den heer Perier en riepen„Kijk, daar heb je mijnheer de president!"Deze lachtte vriendelijk, beantwoordde de groeten der bruiloftsgasten; en wilde verder gaan, toen de schoonmoeder der bruid, een vroolijke, joviale vrouw naar hem toe kwam en hem verzocht haar voor de geheele brui loftspartij te willen kussen. „Zeer gaarne" antwoordde de president, en onder de luide hoera's van het gezel schap kuste hij de schoonmoeder. Het serum tegen de diphtheritis. De correspondent te Berlijn van de IV, R. Ct. meldt Tegenwoordig is hier, evenals elders, veel te doen over het inzamelen van middelen bij particulieren en bij den staat, om het dure sèrum van Behring tegen de diphtheritis ook voor be hoeftige zieken toegankelijk te ma ken. Aangezien er nog verscheiden dokteis zijn die aan de beteekenis van het nieuwe geneesmiddel geen geloof hechten, heeft men Virchow gepolst. Deze toch heeft in het „Friedrichkrankenhaus" de eerste proeven met het serum laten nemen. Virchow was in zijn antwoorden uiterst voorzichtig. Men moest, zeide hij, streng onderscheiden tusschen de immun makende kracht en de ge neeskracht van het middel. Over de geneeskracht wilde Virchow zich blijk baar niet uitlaten, maar over de im muniteit die door het serum wordt veroorzaakt verklaarde hij „Mijn ge voelen over het serum ia in het kort dit dat het in hooge inftóq fennjun maakt voor ueken achtereen, 'mis schien voor maanden, laten we zeg gen vier maanden. Of die werking altijd voorduurt, moet men afwach ten, evenals de quaestie waar het vóór alles op aankomtof het wer kelijk mogelijk is de diphtheritis met dit middel te genezen. Maar er is reeds veel gewonnen indien men bij voorbeeld in een gezin waar drie of vier kinderen diphtheritis hebben, ook maar één kind met het serum immuu kan in ken, d.w.z. tegen be smetting vrijwaren. Voor de bescher mende kracht van het middel pleit alle waarschijnlijkheid. Tot zoover Virchow. Ook door andere geneeskundigen is er reeds op gewezen dat, naar de gemaakte ondervinding te oordeelen, de gene zing door het serum alleen dan is verzekerd indien men te doen heeft met enkele diphtheritis en niet met meng- infectie door andere bacteriën en in dien het middel dadelijk in de eerste dagen der ziekie wordt toegepast. Een wielerwedstrijd en zijn gevolgen. In Burgo de Csma, in de Spaan- sche provincie Soria, hadden twee wielrijders tegen elkaar gereden en met wielrijders-koppigheid, die in sommige gevallen vrij wat harder is dan een luchtband, beweerden beiden den strijd te h bben gewonnen. Dat gaf ruzie tusschen de beide kampi oenen, daarna ruzie tusschen de we derzij dsche vrienden, eindelijk een formeele vechtpartij, waarbij twee mannen werden gedood, vier mannen e.mstig en.... drie vrouwen licht wer den gewond. De oorlog tussohen China en Japan. Te Londen is bericht ontvangen uit Tokio, dat de Japansche regeering weigert met China in onderhandeling te treden over het sluiten van vrede op den bekenden grondslag. Japan acht deze voorwaarden volkomen onaannemelijk. Naar men weet, was China bereid Korea's {zelfstandigheid te erkennen en eene zekere som te betalen tot vergoeding der oorlogs- kosten. Te Peking staan beide partijen nu scherp tegenover eikaar. De partij, die vrede wenscht, wordt geleid door de koningin-weduwe, prins Kung, 's konings oom en den onderkoning Li Hung Chang. De oorlogspartij daarentegen vindt steun bij den kei zer, zijn vertrouwden raadsman Ung- Tung-Hou en den minister van oor log Olehopoü. Volgens een bericht uit St. Peters- burg zijn Engeland en Rusland het reeds in hoofdzaak eens geworden. Beide regeeringen zullen in zoover samen optreden, dat zij eene annexa tie van Korea door Japan in elk ge val zullen beletten. Te Berlijn is van particuliere zijde bericht ontvangen uit Shangaï, waarin het wordt tegengesproken, dat de Ja panners zich hebben meestergemaakt van de Chineesche haven Chefoo. Tot dusver is Chefoo niet aangevallen. (Het bericht, dat de Japanners de haven Witsju, aan den mond der Yale-rivier hebben ingenomen, is tot dusver van Chineesche zijde nog niet tegengesproken). Een trein geplunderd. In de nabijheid van Sacramento (Californië) is weer een trein geplun derd. De roovers gaven eerst een sein dat de weg onveilig was. De machi nist stopte en toen overweldigden de dieven hem en den stoker na een hevig gevecht. Daarna werd de trein waarin zich een groote hoeveelheid goud en zilver bevond, geplunderd. Vervolgens lieten de roovers de loco motief voortgaan tot in de nabijheid van Sacramento, stapten daaruit en zonden de locomotief terug op dezelfde lijn. De locomotief botste toen tegen het overige gedeelte van den trein, zonder echter ongelukken te veroor zaken. De dieven maakten zich in middels met nun buit uit de voeten. TELEGRAMMEN. LONDEN, 15 Oct. (Reuter). De bladen ontvangen uit Shanghai tele grammen van den 14n waaruit blijkt dat het verwachte oproer werkelijk is uitgebroken. De oproerlingen zijn vrij goed gewapend. De autoriteiten zullen trachten het oproer te onder drukken, maar men verwacht dat zij niet slagen zullen. Twee mandarijnen zijn gedood. Men vree3t, dat de re bellen op Wuchang zullen aantrek ken, waarvan het garnizoen mar de kust is gezonden. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2de helft der maand September 1894. (B r i e v e n)« 1. W. H. Post, Amersfoort. 2. H. Lurju-1. 3. G. C. Kroon. 4. van Heu len. 5. Mej. v. d. Eist. 6. Mej. Buerman. 7. P. S. Berg. 8. Wed. Bakker geb. v. d. Linden. 9. G. J^Roebertse, allen te Amsterdam. 10. Mej. van Ginkei. 11. Brons. 12. Bekke:, allen te 's-Graven- hage. 13. Houtman, Kampen. 14. Aug. Lindner, Rotterdam. 15. Dr. Matthes, Utrecht. 16. Dr. Schuurman (2 stuks) idem. 17. A. N. T. Schreuler, idem. 18. Mej. D. Hamels, Valkenswaard. 19. A. Bouwknecht, Zwolle. 20. Mej. W. Unkler, idem. Briefkaarten. 1. Stoete. 2. Mej. C. Rappel. 3. Wed. Kirschbaum. 4$Wed. A. Kaater, allen te Amsterdam. 5. Mej. G. La- dam, den Haag. 6. A. IJelsteijn, den Haag. 7. Mej. Smit, Utrecht. Buitenland, 1. J. Schoorl, Marion. 2. R. R. van Oos terhout, Batavia. 3. F. A. van Velsen, Malang. MARK rNiEU\A/3 Haarlem15 Oct. 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f0,Witte tarwe f 5,50 a 4.50, Rogge f 3,75, a 0, Haver f2,60 a f2,50. Gerst f 0,a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 8,50 a 0,Paardenboonen f5,25 a 4.90, Duivenboonen f6,a 5,60 Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f 14.67& aO.per 50 kilogr. Groene erwten f8.a f5. Aardappelen- en Botermarkt, aangey. yerKocM laagste boogs.Br. Boter 154 Kg. 132 Kg. 11,25 f 1,35 Biggen 128 st. 114 st. f5,-— f 9, Schramm. 74 st. 74 st. flÓ,flö, Aardapp. 120 Hl. 92 Hl. f2.—f4.— Peren 278 HL. 217}H.L. 2.—15.— Edam, 13 Oct. KaasAangevoerd 75 stapels, weg. 17061 Kg. Hoogste prijs 28, de 50 Kg. Alkmaar, 12 Oct. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 509 stapels, weg. 161036 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f 28,50. Commissie Gras f 24,50, mid delbare Gras f27,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3