DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 3464 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: J. C. PUBOOM. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON 12» Jaargang Woensdag 17 October 1894. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL-4Ly Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aauzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en aHe overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever Haarlem16 Oct. 1894. Museum van Kunstnijverheid. J Op het Museum van Kunstnijver heid alhier worden thans twee ten toonstellingen van zeer verschillenden aard gehouden. De eerste bevat pho tografieën, öetailteekeningen, cartons- en gipsmodellen onderdeelen der bouwkundige werken, die onder lei ding van den rijks bouwkundige voor de gebouwen van onderwijs, den heer J. |van Lokhorst, werden uitgevoerd. Onder de tentoongestelde gebouwen vinden wij Physisch laboratorium te Groningen, Hotel van Hr. Ms. Com missaris te Utrecht, Sterrebosch,labo ratorium te Utrecht, Goovernements- gebouw te Assen en Rijks Hooger- burger school te Venloo. Daar alle bizonderheden dezer ver schillende gebouwen streng zijn door gevoerd en dus alle details medewer ken om een geheel te vormen, krijgen wij een algemeen overzicht van het karakter, dat in deze werken is neerge- legd. De tweede verzameling, die in de Rotonde van het Museum tentoon gesteld is, bevat de afbeeldingen in heliogravure en taille-douce, zeer schoone reproductiën van kunstmeu belen behoorende tot het nationaal ameublement van Frankrijk, bestaan de uit eene keuze van de beste stuk ken uit de garde-meubelen der palei zen het Louvre, hetElysee, Fontaine- bleau, Versailles, Trianon, Compiègne en Pau. Deze verzameling omvat de meest artistieke voorwerpen der fransche kunstnijverheid uit de tijdperken der Renaissance van Lodewijk XIV, XV en XVI als pendules, lusters, kande labers, klokken, tafels, kabinetten, stoelen, rustbanken en andere meu belen met inlegwerk en brons ver sierd. Begrafenis Postma. Hedenmorgen te 12 ure had op de begraafplaats aan den Schooterweg de begrafenis plaats van wijlen den heer G. Postma, kunstschilder alhier, Zaterdag op 75-jarigen leeftijd over leden. Vele vrienden en kennissen hadden zich op den doodenakker verzameld om een laatste hulde te brengen aan den overledene. Aan het graf werd een kort woord gesproken door den heer ds. Jo. de Vries, terwijl de zoon van den over ledene voor de bewezen belangstelling bedankte. De lijkbaar werd gedekt door zes kransen, waarvan een van de vereeniging „Arti et Amicitiae" en een van „Kunst zij ons Doel". Tot teleurstelling der landbouwers, met het oog op het vervoer hunner producten te water zullen desluizen te Haarlemmermeer niet vóór 1 Maart a.s. voor 't publiek verkeer geopend worden. Een ên ander staat in verband met de opname der genie- werken, wijl tot dien tijd de aanne mer het volle recht op het werk noudt en aansprakelijk blijft voor alle aan te brengen schade waaronder ook behooren de kanalen. Het bedrag van de overname der sluizen van het Rijk door den Haar lemmermeerpolder bedraagt 42000 gulden. Aanstaanden Zondag, zal te Eind hoven een eereconcert worden aan geboden aan onzen vroegeren stad genoot M. H. Müller, oud kapelmeester van het muziekkorps der schutterij alhier, thans muziekleeraar te Eind hoven, bij gelegenheid van zijn 50-jarig huwelijksfeest. Dat concert zal wor den gegeven door de orkestvereni ging „Symphonia" met welwillende medewerking van den heer Anton Bouman, solocellist te 's Hage, Karei Bonman, muziekleeraar te 's Bosch, M. J. Ogier, kapelmeester der schut terij te 's Bosch enz. Een jubileum. Heden herdenkt C. Kelderman, in dienst der firma Emrik en Binger, steendrukkers alhier, den dag waarop hij vóór 40 jaren bij die firma in dienst kwam. Zijne patroons vereer den den trouwen werkman een gouden horlogezijne kameraden voegden een gouden vestketting daaraan toe. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring overgebracht Roelof van der Putten, oud 20 jaren, van beroep bakkers knecht, die ten nadeele van een meisje met wie hij sedert eenigen tijd om gang had verschillende, gouden voor werpen had ontvreemd, o. a. een gou den horloge, een paar juweelen oor bellen, een gouden halsketting enz. Hij heeft reeds vroeger gevangenis straf ter zake diefstal ondergaan. Door het Algemeen Armbestuur der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnv/oude zal dezer dagen land (weiland) worden verpacht tegen den vastgestelden prijs van f75 per H.A.; na verstrijking der termijn voor de inlevering der briefjes bestemd, zal er onder de liefhebbers een loting hebben. Trein 117 en een losse machine van Amsterdam ondervonden Maan dagmiddag bij het station Halfweg eenige minuten vertraging, doordat op een der overwegen een met stroo beladen wagen was omgevallen. Ge holpen door het treinpersoneel was de weg spoedig weer vrij. Veeziekte. Ter ^secretarie der gemeente Haar lemmerliede c. a. werden Maandag door niet minder dan 14 veehouders nieuwe gevallen van mond-en klauw zeer onder hun vee aangegeven. Wederom hebben zich drie nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan en wel in weiden aan de Kleverlaan van W. Corstjensaan den Schalkwij kerweg van mej. A. van Loon en aan de Houtvaart van N. Kuenen. C. ten Brummelen. f Op 63-jarigen leeftijd is te Amster dam overleden, de heer C. ten Brum melen, een der oudste leden van den am sterdam schen gemeenteraad. Koloniaal Werfdepot. Gedurende de maand September jl. werden bij het Koloniaal Werfdepöt voor den Indischen militairen dienst aangenomen 388 personen, t.w. 358 Nederlanders, 11 Duitschers, 13 Bei gen, 5 Luxemburgers en 1 Oosten rijker, en werden overgenomen yan de korpsen van het leger h. 1.1182 onderofficieren en minderen, nl. 112 van de inf. 44 van de art., 13 van de cav.,12 van de genie en 1 van de ko loniale reserve. Het totaal der werving bij genoemd depot bedroeg dus in die maand 570, aan wie aan handgelden en gratifica tiën werd uitbetaald een som van ƒ163150. Onder de aangenomenen bevonden zich 131 miliciens die voor 2 jaar, onder de overgenomenen 13 onderof. die voor 4 jaar en 72 miliciens, die voor 2 jaar bij het Indische Leger wer den gedetacheerd. Van het Kol. Werfdepot werden in September naar Oost-Indie uitge zonden 3 detachementen ter sterkte van 10 officieren, 21 onderofficieren en 470 korporaals en manschappen, ter wijl afzonderlijk vertrokken 8 officieren en 1 onderofficier. Te Harderwijk keerden in die maand uit O.-Indie terug 10 mili tairen, die óf naar hun korps óf met groot verlof werden gezonden. De overige repatrieerende militairen uit O.-Indie werden te Amsterdam en Rotterdam door de Commissarissen van afmonstering aldaar, op hunne haardsteden gedirigeerd. Naar West-Indie werden in Sept. geen troepen uitgezonden; van daar en wel van Suriname keerden naar Nederland terug 2 militairen die met paspoort den dienst verlieten. Werkstakingen van Typografen. Nu de boekdrukkers-patroons te Amsterdam aan de eischen van hun gezellen om hooger loon hebben toe gegeven, of uit eigen beweging daar toe zijn overgegaan, worden op ver schillende zetterijen maatregelen van inwendig beheer ingevoerd, ten einde eenigszins tegemoet te komen aan de financieele gevolgen, welke de ver hooging van loonen in het leven riep. Eenige patri;ons krimpen hun perso neel in. Zaterdag jl. hebben verschei den zetters gedaan gekregen. De firma Gebr. Binger heeft den achturigen arbeidsdag ingevoerd, hetgeen ten gevolge heeft, dat een zetter, die vroe ger bij een arbeidsduur van 6 maal 10 uren 20 cents per uur twaalf gulden per week ontving, thans bij een hooger loon van 23 cents 23 maal 48 cents of 11.34 ontvangt. Dagbl. Volgens de P. Gron. Ct, zijn er te Groningen op dit oogenblik niet min der dan 28 als Slachtoffers van dé werkstaking gevallen, en wel 18 bo ven en 10 beneden den leeftijd van 15 jaren. Voor de laatsten is dit niet zoo erg. Zij kunnen wellicht nog bij andere vakken geplaatst worden, maar vele der anderen zullen de treurige gevolgen van den gedaneb stap ondervinden. Intusschen is Zon dag aan alle stakers in De Toekomst,na mens den Bond van typografen, hun volle loon uitgekeerd. Naar men me dedeelt, is op de drukkerijen, waar het werk werd gestaakt, het loon verhoogd of verhooging van loon toegezegd ook op een paar werkplaatsen, waar de gezellen op hun post bleven. Eon vermogend bedelaar. De gewezen schaapherder Vos te Hilversum, thans bedelaar, bij wien het R. K. armbestuur dezen zomer eene belangrijke som gelds vond, werd Zaterdag jl. door den deurwaar der wegens het niet betalen van huur uit zijne woning gezet. Bij het uitdra gen zijner bezittingen, vond men thans nog eene kist, gevuld met zilvergeld, welke zoo zwaar was, dat twee per sonen die ternauwernood konden dragen. Behalve dit werden nog tal rijke zakken vol rijst, meel enz. en een menigte beschimmeld brood te voorschijn gehaald. Deze vrek stuurde dagelijks zijne kinderen uit om te gaan bedelen. Klaas Boes. Door de rechtbank te Alkmaar is Klaas Boes als verdediger toegevoegd mr. Van der Hoeven, advocaat, te Alkmaar. Zeer waarschijnlijk komt de zaak medio November in openbare behan deling vooraf zal Boes echter terecht staan voor de inbraak bij mr. Asser. Op heeterdaad betrapt. Zondagavond is ingebroken in het kantoor van den heer R. v. L. op de Koornmarkt te Delft. De inbreker, de 35-jarige M. v. G., die reeds twee maal wegens diefstal was veroordeeld, was door het bovenschuifraam ge klommen, en was juist bezig de schrijftafel te openen, toen de eige naar, door een voorbijganger gewaar schuwd, met een paar politieagenten het kantoor betrad. Toen wüde v. G. nog beweren, dat hij door dat schuifraam, 2^ M. boven den beganen grond, naar binnen gegooid was 1 De dief weegt N.B. een kleine 200 pond. Hij werd onmiddellijk gearresteerd Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 93) HOOFDSTUK XXXHI. Eene middernachtelijke ontmoeting De terugkeer in Engeland had Sams herinnering aan zijne vrouw en zijn vroegere huis verlevendigd. Nauwelijks wetende waarheen hij zou gaan, begaf hij zich naar de plek, waar hij gewoond had, en toen hij daar omstreeks in den avond aan kwam, ontmoette hij daar nog een paar van zijne vroegere kennissen. Van hen vernam hij het een en ander over de laatste dagen zijner vrouw en waar zij lag begraven. Tevens hoorde hij, dat juffrouw Chitton nog leefde en waar hij haar kon vinden. Het was te laat om dien avond nog naar Paddington te gaan, maar Sam bezocht het kerkhof, waarop zijne vrouw ltig 'begraven; en verwijlde daar zoo lang als hij kon, terwijl hij besloot om dien nacht niet naar de city terug te keeren, maar naar het Reservoir te gaan, daar zijn ouden kennis, Timmy Titlow, op te zoeken en dan den volgenden morgen een bezoek aan juffrouw Chitton te brengen. Daar Sam zich ophield bij ieder plekje, dat tot hem sprak als een vervlogen beeld uit zijn verleden, was het reeds lang na middernacht toen hij het Reservoir bereikte. George Fitzroy werd door dezelfde machtige herinneringen aangetrokken als de metgezel zijner ballingschap. Na eenigen tijd in Londen rondgedoold en in eene restauratie gedineerd te hebben, gevoelde nij zich ook onwillekeurig aangetrokken tot de plek, waar hij vroeger had gewoond, en alvorens hij het zich nog bewust was, bevond hij zich op weg naar Barth House. Hij kon tenminste het landgoed van Myra eens gaan zien. In de stilte van den nacht kon hij de plekjes gaan opzoe ken, waar zij gewandeld en met elkaar gesproken hadden. Hij kon bij het hek gaan staan, waar zij afscheid genomen hadden voor zoo lang, helaas wellicht voor altijd 1 Hij kon den weg inslaan, dien hij zoo dikwijls bewandeld had, naar Fitzroy Towers het landgoed zijner voorvade ren niet meer het zijne. En zoo was onze pelgrim uit zijne verbanning terugge keerd, en bij zijne terugkomst door niemand verwelkomd, terwijl geen rustplaats hem in zijne vroegere omgeving wachtte, als een uit den dood opgestane, terwijl de nabe staanden aan zijn verlies gewend waren geraakt. Dezelfde herinneringen, die in George's brein opkwamen, waren ook Myra weer voor den geest gekomen; zij vervolg den haar In" den slaap, en terwijl George in werkelijkheid met eene pijnlijke gewaarwording de tooneelen uit het ver leden weerzag, bezocht zij ze en sprak met George in hare droom en. George had eindelijk de poort bereikt, waar zij afscheid hadden genomen toen hij naar Indië vertrok. Hier hadden zij beiden geschreid; hier elkaar eeuwigen trouw gezworen hier had het vaarwel geklonken, waarbij zij telkens elkaar de hand nog eens hadden gedrukt, en elkaar in de oogen gestaard. O gezegend o, rampzalig uurl Zij waren elkaar in ieder geval trouw gebleven. Hij leunde op het hek en kreunde. Hij hief het hoofd op en wat was dat? De vizioenen uit vroeger dagen hadden een vorm aangenomen, en traden op hem toe in dezen Julinacht, stilzwijgend en langzaam. De groote schijf der maan, die halverwege den hemel stond, bestraalde haar met haar zilver licht. De zachte glans, afstralende op haar gelaat, verleende haar het uiterlijk van hare meisjesjaren; hij verzachtte de rimpels door zorg en angst geboren; hij verleende haar lokken den gouden weerschijn der jeugd; de oogen zagen recht voor zich uit, zooals hij het dikwijls had gezien, wanneer Myra in ge dachten verdiept was. Zij was het zijne liefste, zijn ideaal, zijn lang verloren Myra die daar in den nacht recht op hem toetrad! Steeds schreed zij voorwaarts, geruischloos, in het licht der maan en tusschen de slanke, witte leliën, haar geliefden en eymbolischen bloem, en in dat licht scheen zij een boven- aardsch wezen, en was het alsof de leliën, als een haar om.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1