BE JACHT OP EENE ERFENIS. AANPLAKBILJETTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 19 October 1894 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: De Kinderen van den level. STADSNIEUWS. Arr ondissements-Re chtbank BINNENLAND, FEUILLETON 12* Jaargang No. 3466 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31bia Faubourg Montmartre. BILJETTEN! voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen ete. kan men ter Stoomdrukker!] van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken- Xieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. is', de titel van den nieuwen grooten roman waarvan het begin in no. 44 plaatsing vindt. Zelden had een verhaal meer suc ces in Engeland dan dit. Het werk is dan ook van meer dan gewone waarde. Wij twijfelen niet, dat onze lezers het met buitengewone belangstelling zullen volgen. No. 43 bevat den volgenden inhoud j', De Balineesche Vorsten (met 3 por tretten). Mariann's eerste balkleed. Humoreske door Albert Boderich. Het bezoek der Vorstinnen aan Hel der op 12 Sept. jl. (met 2 illustraties). Het loon van den dichter. De echtgenoote van Keurvorst Johan Frederik van Saksen smeekt den Keizer Karei V genade af voor haar Echtgenoot. Wie niet sterk is moet slim zijn (met 6 illustraties.) Al lerlei afval. Een eenvoudige elec- triseermachine (met illustratie). De reden van verhindering (met '3 illustraties). Huishoudelijke wen ken. Onze Thermometers.Geen wonder (met illustratie). Schaak ru briek. Mededeelingen. Een keur van Gravuren, en een schat van anecdoten, prijsraadsels, puzzles, enz. luisteren dit tijdschrift op. Om wekelijks in 't bezit te komen van deze uitnemende illustratie, richtte men zich tot den Uitgever van deze Courant. De prijs is slechts 30 cents, voor een geheel kwartaal (37Va cent franco per post.) DE UITGEVER. Haarlem18 Oct. 1894. Benoemd aan het instituut van den heer E. J. Nijsen alhier, de heer P. J. Baardmans, te Werkendam. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn alhier geslaagd de hee- renH. J. Burger, C. E. Coppée, S. Dalmeyer en H. van Dijk, allen alhier. „J. J. Cremer" De letterlievende vereeniging „J. J. Cremer", die blijkens achterstaande advertentie in de volgende week hare eerste uitvoering geeft, biedt volgens een dezer dagen verzonden circulaire in het a. s. speelseizoen haren leden een zeer afwisselend programma aan. De eerste uitvoering „De Familie Fourchambault", een blijspel, wordt opgevolgd door een Indisch drama, getiteld: „Vasanti" van onzen stad genoot, den heer N. W. Schuurmans, om te sluiten met „Een in- en een uitval" van Piet Vluchtig en „Drie hoeden", kluchtspel. Elke voorstelling, begeleid door het geheele strijkorkest van het stedelijk Muziekkorps zal besloten worden met een bal, voor dit jaar uitsluitend onder directie van onzen geachten stadge noot, den heer J. G. Martin Jr. Buitendien zullen er twee Rederij kersavonden worden gehouden, waar in sprekers van hier en elders zullen optreden en eindelijk plaats vinden een Bal Masqué met; uitlooving van verschillende prijzen. De contributie voor het lidmaat schap dezer vereeniging stelt ieder fatsoenlijk burger in staat, deze ge notvolle avonden met familie in den schouwburg te kunnen bijwonen. Dezer dagen zijn er in den Akerpolder onder Sloten door den vervener den heer H. van Breemen Hzn., in tegen woordigheid van verschillende mili taire en andere autoriteiten opnieuw proeven genomen met het persen van turf, met het doel, zooals men weet, om in tijd van oorlog Amsterdam van j brandstof te kunnen voorzien, daar bij deze methode de turf bijzon der snel droog is. De proeven slaag den uitstekend. Het kamerlid Pyttersen en een ver vener uit Friesland woonden de proef neming, bij ten einde deze bewerking ook in die provincie toe te Het vereischt opmerking, dat het gebrand glas, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, aan de Soc. Vereeniging wordt geschon ken niet door den heer A. F. Kerre- bijn in privé, maar door de firma Van Diesen Kerrebijn, alzoo door de heeren A. F. Kerrebijn en Rego Veth. Tevens voegen wij aan het bericht nog toe, dat bij de opening ook de besturen van andere sociëteiten hier ter stede zullen worden genoodigd. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer breid* zich hier ter stede steeds uit. Thans is eene koe aangetast staande in den stal van H. Verbruggen aandeLeid- schevaart no. 144. Ook te Bloemendaal en wel in de afdeeling Vogelenzang dier gemeente is het mond- en klauwzeer uitge broken. Zitting van Donderdag 18 Oct. De koetsier Frederik Ditmar stond heden terecht, omdat hij onlangs als bestuurder van een vierwielig rijtuig komende van het Stationsplein, zijn paard buiten alle noodzaak heftig sloeg met de zweep op rug, borst en buik. Huzaren die het zagen, maak ten hem voor beul uit. Toen de ad junct-inspecteur Fundter hem in ver hoor nam, bemerkte hij dat Ditmar halfdronken was. Beklaagde verdedigde zich met de bewering, dat zijn paard bij ieder be kend staat als een dier dat niet loopen wil. Weliswaar liep het toen Lij het sloeg, maar een oogenblik van tevoren, had hij een vrachtje verloren omdat het niet van de plaats wou. Daarover boos gaf bij het paard slaag. De president deed den beklaagde opmerken, dat men een ondeugend paard niet verbetert door het te slaan als het loopt. Uit een verkla ring van beklaagdes patroon blijkt, dat deze eens tot hem gezegd had toen hij het paard afranselde: „sla hem zoo niet, je maakt het hoe lan ger zoo erger 1 De ofl'. v. just. Jhr. Mr. Rethaan Macaré, overtuigd dat in het onder havige geval geenerlei noodzaak be stond om het paard te slaan, requi- reert de veroordeeling van beklaagde wegens dierenmishandeling tot f 10, boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Drie maanden gevangenisstraf eischte het O. M. tegen Jan Gerritsz. een 29 jarig man geboren te Ruiner- wold, wegens het verkoopen te Pur- merend van een handwagen, dien hij een dag te voren in Hoorn had ge huurd. Deze beklaagde dreef in den laatsten tijd de karren- huur- en- wederverkoop-industrie op groote schaal. De rechtbank te Assen veroordeelde hem den 9den Augustus 1.1.vooreen zelfde feit tot 5 maanden en de recht bank te Alkmaar den 9den Septem ber tot 2 maanden gevangenisstraf. De koetsier Martinus Udo, tegen wien het O. M. in de vorige zitting wegens dronkenschap en verzet tegen de politie te Zandvoort, f 10.boete en een maand gevangenisstraf eischte, is heden door de rechtbank vrijge sproken. De tweejarige win tercursus in land en tuinbouwonderwijs is te Aalsmeer aangevangen met 16 leerlingen. Sluit Schiedam. In de vergadering der afdeeling Beverwijk van het Ned. Onderw. Ge nootschap, werden gisterenavond door den heer R. de Boer de begin selen van de propagandaclnb „Sluit Schiedam" ingeleid en toegelicht. Het gevolg van de besprekingen over dit onderwerp was, dat een zestal dames en heeren besloten zich bij deze 1 weging aan te sluiten en een afdeeling te Beverwijk te stichten. Lombok. Uit Batavia ontving de Tel. Woens dag het volgende telegram: Een nieuwe ben ting werd opgewor pen te Karang-bedil, ten Oosten van Mataram, bewapend met 6 kanonnen van 12 cM. Hevige regens beletten de operaties tegen den vijand. Men wacht inmiddels op de hulp van de Sassaks. Uit bovenstaand telegram blijkt thans duidelijk, dat het bericht, zou Mataram zich reeds in ons bezit bevinden, voorbarig is geweest. Tege lijkertijd volgt uit het telegram, dat de staf, die vier weken geleden oor deelde, dat Mataram binnen enkele dagen in ons bezit zou zijn, zich deer lijk heeft misrekend. Juister inzicht had blijkbaar de schrijver inhetRai. Hblddie betoogde, dat er nog vele weken zouden moeten verloopen, eer de sultan-verblijven waren platgescho ten. Het gewone veldgeschut was voor die taak niet berekend en slechts met grof geschut kon dit doel wor den bereikt. Blijkbaar heeft generaal Vetter dit thans ook ingezien en heeft hij te Karang-bedil de 12 centimeters ka nonnen laten opstellen om nu met meer succes den vijand te bestoken. Jammer genoeg is inmiddels het zoo gevreesde regenseizoen begonnen. Men herinnert zich, dat juist zooveel spoed met de expeditie was gemaakt om den natten mousson te ontko men en daarvoor als zoo gevaarlijk werd gewaarschuwd. Alle teekenen wijzen er derhalve op, dat zij, die meenden, dat de Baliërs binnen enkele weken voor hun ver raad bloedig gestraft zouden worden, voorloopig nog geduld moeten oefenen. In de Indische Gids komt het vol gende voor over den toestand op Lombok De tegenwoordige regeering slaapt zeker niet op rozen, al ontwringen onze troepen den vijand sterkte na sterkte, al reiken de Sasaks hoe lan ger hoe meer ons de hand, al schij nen de vorsten van Bali niet van zins, ter wille van hun rasgenooten op Lombok, ons ontrouw te worden, en al boden Goa, Sidenring en Boni hulptroepen aan, waardoor het ge vaar voor moeilijkheden met de in- landsche vorsten van Celebes, in om standigheden als de tegenwoordige niet licht te tellen, misschien wegge nomen is. Voor de Balineezen op Lombok is nu de strijd een worsteling op leven en dood geworden; de westmousson, die voor de deur staat, zal vermoe delijk niet alleen de krijgsoperatiën vertragen, maar ook op den gezond heidstoestand der onzen een ongun- stigen invloed uitoefenenhoogst waarschijnlijk zal het nog e<mige maanden duren, eer Lombok geheel onderworpen is, en, men mag dit niet bewimpelen, elders in den uitgestrek- ten archipel zijn gistiugselementen aanwezig, die eensklaps ook daar den vrede kunnen verstoren. De regeering echter gaat met vas ten tred haars weegs, en beleid aan veerkracht parende, boezemt zij den goedgezinden vertrouwen en den vij- andigen ontzag in, terwijl zij de wei felenden tot toenadering stemt. Als nu maar het leger versterkt wordt 1 De minister heeft met loffelijken spoed maatregelen genomen, waardoor binnen enkele weken de troepenmacht in Indië met 700 Europeesche man schappen en ruim 30 officieren aan gevuld zal zijn; mogen weldra nieuwe troepenuitzendingenvolgen.Het oogen blik is bizonder aunstig voor de wer ving, en de behoefte aan troepen ver sterking is onmiskenbaar. Reeds jaren en jaren geleden is er op aangedron gen, dat men toch eens inzag, hoe weinig die effectieve sterkte op het papier beteekent in werkelijkheid; hoe weinig de veldbataljons veldba- taljons zijn en hoe ver de depotba- Naar het van PAUL H. GERRARD. 95) HOOFDSTUK XXXIH. Eene middernachtelijke ontmoeting. Op hetzelfde oogenblik springt Tim, die aan kwam loopen, hem na, en ik volg zijn voorbeeld en met ons beiden halen wij hem er uit. Toen wij ontdekt hadden, dat hij nog leefde, roept Tim uit„Ik ken hemDood of levend behoort hij miss Barth toe. En zoo vervoerden wij hem bierheen in allerijl." „Kom," zeide Ailsa tot Myra, „u mag wel wat gaan rus ten bier in den grooten stoel, als u tenminste niet meer naar bed wilt gaan. U zijt vermoeid." „Ja Sam, en ik ga naar beneden," zeide George. Myra vleide zich nu neer in den grooten stoel naast het bed met eere gewaarwording, alsof de last, die haar zoo ter neer had gedrukt, gedeeltelijk was opgeheven, en zij slui merde kalm in. HOOFDSTUK XXXIV. De erfgenaam. „Mijnheer Fitzroy," zeide Sam Porter, toen hij met George naar beneden was gegaan, „toen wij bezig waren dien jongen man daarginds te wrijven, zag ik een eigenaardig kenteeken op zijn been, een harten aas. Mijnheer, herinnert u zich nog dat ik u eens verteld heb, dat het kind van mijne Jane was gestorven, en wij God vergeve het ons haar er een ander kind voor in de plaats in de armen legden, dat door weekt van het water door een grooten hond voor mijne voe ten was neergelegd." George sprong op en hield zijn adem in. „Welnu, hij is dat kind, nu tot een man opgegroeid. Jane heeft dat kind liefgehad als haar eigen!" George greep hem bij zijn arm vast. „Porter, wie weet dat meer behalve jij?" „Moeder Chitton, mijne schoonmoeder, die woont in het armenhuis te Paddington. Zij kent ook de geheele geschie denis." „Het is vier uur," zeide George. „Ga met mij mee naar den stal, dan zal ik een stalknecht laten roepen; die kan je dan naar Paddington rijden en breng dan de oude vrouw zoo spoedig mogelijk hierheen." Het was eigenaardig, dat terwijl het geheele dienstperso neel op Barth House nooit naar een wenk of bevel van Wrigley scheen te luisteren, alle ondergeschikten de bevelen van Fitzroy, een man die onverwacht in het holst van den nacht te midden van hen was verschenen, onmiddellijk aan hoorden en ten uitvoer brachten. Voor vijven was Sam Porter op weg naar Paddington. De dag brak helder aan, en op Barth House was het reeds vol leven en bedrijf. Dokter Brice verscheen en verklaarde, dat Ruperts toestand spoedig geen reden tot bezorgdheid meer zou geven. Daarna vertelde Myra aan de contessa en Natalie, dat Rupert gevonden was, en met een glans van vreugde op haar gelaat zocht Natalie haar verloofde op, en hare verschijning en stem waren voor hem de beste geneesmiddelen. Twee politieagenten verschenen in burgerkleeding, en na zich nog niet zeer duidelijk te hebben verklaard, werden zij na een onderhoud met Fitzroy naar een vertrek gebracht, waar hun een flink ontbijt werd voorgezet, bestaande uit boterhammen met bier. Mellodew verscheen ook en ontmoette Timmy Titlow in de gang, wien hij onmiddellijk aansprak, terwijl hij verklaarde hem niet los te zullen laten wanneer hij niet alles vertelde, wat hij van Rupert wist. Timmy verklaarde vastberaden, dat het Sam Porters ge heim was, en dat Sam als hij wilde het hem wel zou ver tellen ja Sam zou het ongetwijfeld wel vertellen, en hij was niet ver van hier. „Hij zal hier spoedig zijn," zeide Fitzroy, die haastig op hem toetrad, „en zijn geheim is mij reeds bekend. Ik beloof u Mellodew, dat alles in orde komt!"

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1