ÜIPLAKB1LJETTEI. NIEUWS- EN ADVEETENTIEBLAD. Maandag: 29 October 1894, No 3474 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. J. C. PE! STAD8NIEU W8. BINNENLAND, i'olitiek Overzicht. 123 jüHrarartir HAARLEM DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijs 31bia Faubourg Montmartre. EER&TE BLAD. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feesteli|k- iheden, Concoursen c(c. kan men ter Stoomdrukkerij van dit SSflad tot hoogst billijken priji iatcn drukken. Nieuwste Lettersoorten, Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever Haarlem27 Oct. 1894. Museum van Kunstnijverheid. Deze week werd op het museum van kunstnijverheid de tentoonstel ling der bouwwerken van den rijks- bouwkundige voor de gebouwen van onderwijs door de afdeelim Haar lem der Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst bezocht. Op al gemeen verlangen zullen deze teeke- ningen etc. a. s. Zondag nog voor 't laatst tentoongesteld blijven. Het plan bestaat om weder eene nieuwe tentoonstelling van architec tonische werken en hunne onderdee- len te openen. De bibliotheek van het museum van kunstnijverheid is geopend tot het raadplegen en in bruikleen ont vangen van boek- en plaatwerken eiken werkdag van 912 uur. De catalogus is aan het museum ver krijgbaar en wordt op aanvrage k 15 cents verzonden. Des Zondags in de toegang tot het museum vrij. De Brongebouw-quaestie. De boete van f1000, die wegens de bekende brongebouw-zaak aan de Staalbron-maatschappij is opgelegd, zal door baar naar wij vernemen, bin nen den voorgeschreven tijd worden betaald. In het 3e blad van deze Courant vinden onze lezers een uitvoerig ver weerschrift van de architecten de hee- ren J. A. G. van der Steur en D. E. L. van den Arend, dat bij den Raad is ingediend. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn Vrijdag hier ter stede geslaagd de dames C. E. Doorenbos, E. Hübner en S. G. van Ingen, allen alhier. Prof estantenbon d De eerste der spreekbeurten werd Donderdagavond waargenomen door den heer P. H. Ritter van Amster dam. De verwachtingen omtrent dezen spreker zijn altijd hoog gespannen en de nieuwe bovenzaal van deVereeni- ging was dan ook geheel gevuld. Wat een verbetering, dat men daar bijeen komt. Hoe innig gezellig is het zaaltje en wat zou bet nog gezelliger zijn als men de ramen aan de straat dicht liet en de hoorders precies om 8 uur wilden binnen zijn. Nu werd eene aan doenlijke passage van den spreker overstemd door een jongen die met peren te koop liep, terwijl de heer Ritter tot driemaal toe moest ophou den omdat men niet verkoos op tijd te komen. De voorzitter, de heer Bodel Bienfait, sprak eerst een woord van welkom tot de a am gek om en en en herinnerde hen, dat, behalve de voor drachten door sprekers van elders, de Bond ook zorgde voor godsdienston derwijs van joegen en ouderen (Zon dagschool en cathechisatie bij Dr. Duker); voorts voor een bibliotheek, terwijl nu ook het werk der wijkver pleging was ter hand genomen. Hij beval al die takken van dienst van den Protestantenbond ten zeerste bij allen aan. En toen trad Dr. Ritter op. Over tuigd, dat een verslaggever niet altijd den loftrompet behoeft te steken, doch altijd zijne meening mag zeggen, kun nen wij niet3 anders dan een „dank baar maar onvoldaan," uitspreken. De heer Ritter staat in de schatting van ons Haarlemmers, die hem steeds met zoo groote voorliefde volgen waar en wanneer bij ook maar optreedt, te boog, om door een avond als die van Donderdag onze hartelijke sym pathie te kunnen verliezen. Welspre kendheid is een gave, en dat deze niet beoefend kan worden zonder eenige mimiek en stembuiging weet ieder, die welsprekendheid weet op prijs te stellen. Doch iedere overdrij ving schaadt, en hiervan kunnen wij den begaafden spreker niet vrij pleiten. Voorbeelden willen wij niet noemen, om niet den schijn te hebben van te willen ridiculiseeren, doch het weer geven met de handen van wat de mond uitsprak ging veel te ver, en de stembuiging variëerde van donder slag tot een zoo stil gefluister, dat zelfs in het midden van de zaal nie mand een woord van het gesprokene kon verstaan. En nu de inhoud. Het is een kunst stuk om een verhaal van Ibsen ge regeld en heelemaal te kunnen uit vertellen tot den einde toe. De heer Ritter deed dit en had het geheel in zijn hoofd. Dat is een sterk stuk, vooral als het k la Ibsen een opeenstapeling is van onwaarschijn lijkheden van zeer verkeerde maat schappelijke en bovendien irreligieuze strekking. Doch omdat Ritter het vertelde bleef men luisteren, al hoorde uw verslaggever, toen eindelijk die priester in dien hoogen ijskelder den ïst gaf, duidelijk in zijn buurt zeg gen Goddank. Men spitste zich opna de pauze. Dan zou toch zeker de diepe denker en warme religieuze figuur, die ons toeprak, dat net van dwaasheden uit een rafelen en tegenover Ibsen het recht van den godsdienst handhaven. Wij willen niet zeggen,dat Ritter daar toe geenerlei pogingen gedaan heeft. Doch waarom moesten wij nu tevre den zijn met dat tweetal leemten, die hij in Ibsen's verhaal aanwees? Was dat het eenige tegenwicht Dan verblijden wij er ons maar over, dat het gehoor te goed was om door de onzinnigheden van Ibsen te worden besmet; heeft de heer Ritter daarop gerekend, dan had hij van zijn eerste deel zooveel werk niet moeten maken, overtuigd als hij zijn kon, dat verre weg het meeste langs zijn gehoor heen zou gaan. Wij hopen den heer Ritter spoedig weer terug te zien met zijne geheel eenige gaven. Misschien is er in het vorenstaande iets, dat hem doet be seffen, welke zeer hooge verwachtin gen wij steeds van hem koesteren en welk een weldaad hij aan zijn gehoor bewijst als hij die bevredigt. Bachvereenig ing. De data der Concerten der Haar- lemsche B ichvereeniging voor het jaar 1894,95 zijn vastgesteld op Dins dag 11 December 1894, Dinsdag 15 Januari 1895, Dinsdag 12 Februari, Dinsdag 12 Maart 1895 en waar schijnlijk een vijfde concert in April 1895. Scheumconcours De hier ter stede zoo gunstig be kende onderofficiers-scherm vereeni- ging „Mars" houdt heden en morgen een gro -ten nationalen scherm wed strijd voor militaire- en burgerver- eenigingen in de groute zaal der Soc. „de Kroon" ter viering van haar vijf jarig bestaan. Een zeer groot aantal schermers was daarvoor bijeengekomen. Heden te half elf had de feestelijke opening plaats door den beschermheer der vereeniging den luit. kol. N. W. Hof stede. Na een woord van welkom wees spreker er op, dat „Mars" niet beter dan op deze wijze haar jubi leum had kunnen gedenken en hoopte dat dit concours zou strekken tot ontwikkeling der volkskracht bij mi litairen en burgers, tot heil van Va derland en koningin. Spreker eindigde met den uitroep „Leve Koningin Wilhelmina, leve de Koningin-Regentes 1" De aanwezigen stemden met een driewerf hoera hiermede in. De mu ziek van het 4e reg. speelde het volkslied. Daarna dankte de sergeant N. A. J. Bouman, voorzitter van Mars, allen die medailles hadden geschon ken, voor de ondervonden medewer king en opende het concours, dat onmiddellijk daarna aanving. De jury is samengesteld uit de le luitenants de Wildt en Vogel, den 2n luit. plaatselijk adjudant Hopmans en de heeren G. Martin en George Smit. Na de opening van den wedstrijd trokken de heeren F. Wesselingh en Van Dalen een zeer fraaie partij degen, die door de talrijke toeschou wers zeer werd toegejuicht. In den korpswedstrijd voor militairen a. geweer dongen tien vereenigimen mede. De eereprijs, eene verguld zil- v ren medaille van den garnizoens commandant, werd behaald door de Normaal Schietschool uit den Ha: de le prijs, een verg. zilveren medaille van het eere-comité, door het 8e r< inf., en de 2e prijs, een zilveren me daille van de officieren van het ba taljon, door het 2e reg. vesting ar tillerie. In de afd. b. sabel kwamen vier vereenigingen uit. Den eersten prijs: zil veren med. van de afd. Haarlem van den Volkbond verwierf het 2e reg. veld-artillerie en den 2den prijs, een zilveren medaille van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren, het 3e reg. huzaren. Daarna werd begonnen aan den Personeelen Wedstrijd. Afdeeling a. Degen. Hiervoor hadden zich niet minder dan 151 deelnemers aangemeld. Door dit groote aantal deelnemers, was de uitslag bij het ter perse gaan van ons blad nog niet bekend. Tentoonstelling van post zegels. Naar wij vernemen zal iu de maand November door de „Nederiandsche Vereeniging van Postzegelverzame laars", waarvan de zetel te Amster dam is gevestigd, te Haarlem eene tentoonstelling worden gehouden. Genoemde vereeniging, die in 1884 werd opgericht, en bij Kon. Besl. als rechtspersoon werd erkend, telt onder hare pi. m. 400 leden de meest be kende Postzegelverzamelaars in Ne derland en koloniën. Zij is correspon- deerend lid van de „Société fran$aise de Timbrologie" te Parijs, van de „Internationale Philatelis'er Verein" te Dresden, van de „Bayrische Phi- latelister Verein" te München, van „The Alamo City Philatelic Society" e San Antonia (U.S.) en heeft Af deeling-n te 's Gravenhage, Utrecht en Samarang. Verschillende leden hebben zich bereid vernlaard belangrijke inzen dingen te doen, waardoor deze ten toonstelling voor postzegelverzame laars zeer interessant belooft te wor den. Datum en plaats der tentoon stelling deelen wij nader mede. Secretaris dezer vereeniging is de heer A. H. van den Berg te Utrecht. Het manufacturen-magazijn „de Tijdgeest" gevestigd in de Gierstraat No. 47, was den laatsten tijd niet meer in den geest des tijds, en wel met het oog op de niet zeer ruime en doel matige gelegenheid tot etaleeren. Dit heeft de eigenaar, de heer J. H. Albers, ook ingezien, en vandaar dat hij heden zijne zaak heropent in een nieuw ge bouwd magazijn in perceel No. 27 Gierstraat. In elk opzicht voldoet deze winkel aan de eischen. Hij bevat twee groote etalagekasten, is hoogst practisch en doelmatig ingericht, flink ruim en voorzien van twee lange toonbanken. De inrichting en de nette gevel doen den architect, den heer Robbers, de nette betimmering en be schildering, den aannemer en schilder, onderscheidenlijk de heeren J. C. en J. van Reysen, alle eer aan. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerdeen schilderij van Aug. Le Gras en een schilderij van W. Vester. Heden is geëtaleerd in den boek en kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van H. Savrij, Landschap met koeien. Het Bestuur der Haarlemsche Han delsvereniging verzoekt ons te be richten dat Mr. Cornelus, Smede- straat 38 op wien reeds door het be stuur de aandacht der leden werd gevestigd, gisteren naar Rotterdam vertrokken is. Uit genomen informa- tiën is gebleken dat genoemde Mr. Cornelus, wiens eigenlijke naam is Cornelus Christen, heeft gewoond in de Bokkelstraat te Rotterdam en al daar ongunstig bekend staat. Mond- en klauwzeer. Op den stal van C. Rutte aan de Zomervaart, en op het weiland van N. Sweers aan den Harmenjansweg, is bij een rund mond- en kiauwzeer waargenomen. Ook doet het zich voor bij twee runderen in een weide aan de Kleverlaan van C. Tromp. Door Gedep. Staten dezer provincie is benoemd tot lid der Commissie van Toezicht op het gesticht „Meerenberg" de heer W. D. Haitsma Muiier, bur gemeester van Spaarndam. Te Velsen zijn op de begrooting voor 1895, 60 opcenten op de perso- neele belasting uitgetrokken zijnde 15 meer dan het vorige jaar. Circa 14 H. A. wei- en hooiland in den Velserpolder brachten in publieke veiling de aanzienlijke som op van f27165. Te Haarlemmermeer is het aantal veehouders wier vee door mond- en klauwzeer is aangetast, reeds geklom men tot over de 100. De omnibusdienst tusschen Nieuw- Vennep en Veenenbuig is door gebrek aan belangstelling Maakten wij vroeger melding van misbruiken, die bij het tegenwoordig contróle stelsel op de spoorwegen mo gelijk waren en ook vaak worden ge pleegd, naar het schijnt is de aan dacht van de administratie thans daarop gevallen en de contróle ver scherpt. In hoofdzaak bestonden die misbruiken hierin, dat reizigers in eene hoogere klasse plaats namen, dan waartoe hun biljet toegang gaf. Meermalen worden thans de treinen voor het station Haarlem gecontro leerd of deze formaliteit gebeurt voor alle reizigers in den trein te Halfweg. Ook het vertoonen der abonnements kaarten is thans aan de contróle Hiarlem verplichtend. Naar wij vernemen zijn reeds enkele overtredingen geconstateerd. Woensdagavond hielden dö leden der sociëteit „Amicitia" te Zandvoort hunne jaarvergadering, waarin het be stuur, bestaande uit de heeren A. Bakels, voorzitter, C. H. N. Tates, secretaris en R. Nolen, Penningmees ter, werd herkozen. Woensdag a.s. zal een biljart-concours plaats hebben. Vrijdagmiddag ontstond een begin van brand ten huize van L. B. inde Noordbuurt te Zandvoort, die dooi den bewoner en eenige buren nog tijdig gebluscht werd. De schade is gering. Dierenmishandeling. Door de politie te Zandvoort, is proces-verbaai opgemaakt tegen H. S. en nog twee andere personen uit Haarlem wegens het op ergerlijke wijze mishandelen van een ezel, die zij aldaar gekocht hadden en naar hun zeggen „niet hard genoeg wilde loopen". Aardappeloogst. Uit Zandvoort bericht men ons het volgende Omtrent den aardappeloogst kan het volgende wordenj medegedeeld Over 't geheel genomen is de oogst niet slecht. Sommige verbouwers heb ben zelfs een zeer goed jaar, anderen daarentegen hebben hoewel het beschot wel groot was een minder goed jaar, daar zij niets dan kleine aardappelen gerooid hebben. De kwaliteit is over 't algemeen goed; klaagde men er in het laatst van den zomer over, dat er zooveel aardappelen door konijnen werden opgegeten waarom enkelen beslo ten zeer vroeg met het rooien te be ginnen het schijnt daarmede toch niet zoo erg te zijn geweest. Edoch een plaag blijven die dieren. Velen trachten hen uit de aardappelvelden te weren, door deze met ijzeren vlechtwerk te omheinen, wat even wel niet afdoende blijkt te zijn. Leger des Heils Volgens eene mededeeling van den heer W. E. Oliphant hebben de offi cieren van het Leger des Heils in het afgeloopen jaar in ons land 90.000 uren besteed aan huisbezoek, 12000 bijeenkomsten" gehouden, 5000 bekeerlingen gemaakt, en 1 millioen exemplaren van „De Oorlogskreet" en „De Jonge Strijder" verspreid. In dit nummer vinden onze lezers eene advertentie over Brooke's zeep, „Monkey Brand," eene zeepsoort, welke voortaan in ons land meer zal worden geëxploiteerd en waarvan dank zij hare kwaliteit in Engeland en Amerika enorm veel wordt omgezet. Overreden. Een treurig ongeval vond Vrijdag middag ongeveer 1% uur plaits op den Nieuwen Rijn te Leiden. Een turfwagen, afrijdende van de steile Vischbrug, kon waarschijnlijk door overlading door zijn bestuurder niet in bedwang worden gehouden, met het gevolg dat daaronder geraakte een zesjarig knaapje, zoontje van de wed. B., uit de Wmtersteeg. De wie len waren den armen jongen over het hoofd gegaan, zoodat hij met verbrij zede hersenpan van onder het voertuig werd weggehaald. Het lijkje werd binnengebracht in eene naburige woning. De crisis, die iu Duitsc'nland reeds lang dreigde, naar aanleiding van het geschil tusschen den rijkskanselier von Capriyi en graaf Eulenburg, is uitge broken. Zoowel Caprivi aL Eulenburg hebben hun ontslag ingediend bij den keizer en beider omslag is aangeno men. Eulenburg zag zich tot die stap genoopt omdat de keizer in de quaes- tie om maatregelen te nemen ter bestrijding der revolutionnairen, de zijde van den rijkskanselier had ge kozen. Dat Caprivi ook. zijne demis sie heeft gekregen, zal moeten wor den gezocht in de regeling der quaes-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1