Poütiök Overzicht. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. :ta:m vaart bavichtsn. vuurmond meer deugen blijven heel netjes op stapeltjes staan en een ontzaglijke ruimte in de magazijnen innemen om ook op hun beurt ge regeld bijgestreken te worden; maar om hetgeen werkelijk noodig is wordt niet gedacht. In een kolonie als de onze, waar eiken dag oorlogsgevaar dreigt, kunnen zelfs in geen tien da gen een duizend man worden gewa pend en uitgerust voor het oorlogs terrein, is het zelfs de vraag of men er in heel In-iie uitrustingsstukken en wapens, bruikbare althans, in korten tijd voor zou bijeen kunnen brengen. Doch de papieren zijn in orde, de boeken kloppen, wij heb ben een prachtigen artillerie-inven taris met mooie, duidelijke afbeel dingen van al ons geschut, van alle projectielen, van elk uitrustingsstuk, zelts van die er niet zijn. Bij de marine is het evenzoo. Wij hebben een auxiliair eskader, een Indische militaire marine, waarbij enkele goede schepen zijn, bewapend met goed geschut, maar de munitie daarvoor ligt te Amsterdam. En dat is wel wat ver, wanneer het er op aankomt zooals thans. MEDAN, 29 Sept. Troebelen in Tanviang. Toen Zondag 23 dezer de militaire commandant, vergezeld van de kapi teins Kuijk, Smits en Leendertz, van Kwala Simpang naar Seroeway terug keerde en te 1(% uur in den morgen aldaar aankwam, keerde juist de le luit.-commandant Heidens van eene verkenning terug. Hij had nl. reeds eenigen tijd het plan geha l Paja-Kloebi te bezoeken, liefst zoo vroeg mogelijk in den mor gen, omdat daar volgens berichten Datoe Laksamana en Radja Silang verblijf hielden. Zich van deze twee personen te verzekeren was het doel van de expeditie. Teneinde dat doel te bereiken, ^as hij 's nachts om half 12 met genoemde patrouille van Se roeway gestoomd, van waar hij per Anna tot Aloer Bamban de reis voort zette. Te Aloer Bamban werd gedebar- keerd en de marsch aangevangen een paar goede gidsen en een paar Tamiangers gingen mede, en daar de maan niet erg helder was, geleek deze marsch ailes behalve op een gewone wandeling. Een paar huizen vóór Paja-Kloebi werden in alle stilte omsingeld en een twee-tal vijanden gevangen genomen, een van welke geprest werd om den juisten weg naar Paja-Kloebi te wijzen. Deze weg, meende men, werd gevormd door eene brug over een 80 M. breede paja; van eene brug echter geen spoor, en het eenige wat te doen overbleef, was een tocht door het water. De vijand werd vermoedelijk hier door gealarmeerd en nam de vlucht; echter met achterlating van een 3-tal dat neergeschoten werd, onder wie zich ook bevindt Datoe Moeda Gang, de schoonvader van Radja Silang, vader van Datoe Laksamana. Bij het doorzoeken der huizen, waarvan later 6 verbrand werden, vonden onze manschappen eenige ge weren, klewangs, een repeteer-geweer, wat rijst enz. raaar uit alles bleek dat de voorraad bij de aanhangers van Silang niet groot is. De rijstvoorraad was slechts voor een paar dagen voldoende, terwijl de patronenvoorraad per geweer 5, 10 of 15 als maximum bedroeg. Ofschoon door dezen tocht het be oogde doel niet bereikt mocht worden, zal toch ongetwijfeld de uitwerking zijn, dat zij een verontrustenden in druk bii onzen vijand achterlaat. D.-Ct.) Een particulier schrijven uit Ter- nate, aan het Bat. Nbld. welwillend ter inza.e afgestaan, brengt het vol gende bericht; „Per Zeemeeuw kwam hier den 15n Augustus terug de resident voor een maand op dienstreis geweest naar Nieuw-Guinea. In de Humboldtsbaai gekomen, werd hem medegedeeld, dat twee Ternataansch1 handelaren, de heeren Coldenhoff en Van der Meer, vergezeld van een 40 a 60 met gewe ren gewapende inlandsche ja. ere, een kampong hebben afgebrand en acht of twaalf menscben, waaronder vrou wen hebben vermoord. De overige bevolking is naar de bosschen gevlucht; tegen de goedge wapende macht was niets bestand. De gruweldaad moet juist vier dagen voordat de resident er arriveerde, be dreven zijn. Zij wisten, dat de resi dent er zou komen, en hebben, zon der eenk-e verklaring van den moord, naar Duitsch Nieuw-Guinea de wijk genomen. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de beide genoemde heeren geregeld met eigen schoeners op Nieuw-Guinea handel drijven. De benoeming van den 75jarigen prins Chlodwig van Hohenlohe tot rijkskanselier, minister-president en minister van buitenlandsche zaken maakt in Duitschland en ook daar buiten een goeden indruk. Alle bla den van verschillende richting noe men in de tegenwoordige omstandig heden de keuze van den keizer een gelukkige* Niet zoo algemeen gunstig wordt 'over de keuze van von Köller, als Eulenburgs opvolger geo irdeeld, met name door de bladen der vrijzinnigen en het Centrum. In zijne bekwaam heid en werkkracht wordt algemeen geloofd. De Reichsanzeiger bevatte Maan dag het besluit, waarbij Caprivi ont heven wordt van zijne post alsrijks- I kanselier en minister van buitenland- ;sche zaken, en Eulenburg van zijnen post van minister president en mi nister yan binnenlandsche zakeD. Tevens bevat het regeeriugsblad de benoeming van. den stadhouder van Elzas-Lo (.haringen Hohenlohe tot rijkskanselier, minister-president en minister van buitenlandsche zaken, en van den ondersuats-secretaris Von Köller tot minister van binnen landsche zaken. Hohenlohe en Köller aanvaardden Maandag hunne posten. Talrijke ge ruchten maken melding van nog andere ministerieele wijzigingen. Zoo zou de Pruisische minister van justi tie Schelling reeds zijn ontslag inge- j diend hebben. Voorts zou de minister j van landbouw Heyden hetzelfde wil- jlen doen. Even hardnekkig houdt S het gerucht stand, dat nu ook wel spoedig de rijkssecretaris van binnenl. zaken Boetticher aftreden zal. Deze laatste berichten worden ech ter tegengesproken. Keizer Wühelai heeft Caprivi, die druk bezig ie aan het maken vanaf- scheidsbezoeken, begiftigd met de orde van den Zwarten Adelaar met briljanten, en Eulenburg met het kommandeurschap Vv.n de huisorde der Hohenzollerns met kruis en ster. De berlijn6che politie zoekt ijverig naar een onbekenden grappenmaker die zich de laffe scherts heeft ver oorloofd, dadelijk nadat het ontslag van Caprivi; bekend wa6 geworden, bij verscheiden verhuurders van ver huiswagens op Caprivi's naam groote meubelwagens te gaan bestellen. Zoo kwawen er op denzelfden tijd der tien reusachtige meubelwagens inde Wilhelmetrasse, om Caprivi's zeer be scheiden jonggezellen-huisraad in te pakken en er mede weg te rijden. Een groot Halloh I was het gevolg. Als opvolger van den prins van Ho henlohe voor het stadhouderschap der rijkslanden wordt o.a. genoemd prins Frederik Hohenzollern, bevelvoerend generaal van het Brandenburger ar meekorps. Zondag hebben in geheel België de verkiezingen voor de provinciale raden plaats gehad. In de beide Vlaande ren behouden de katholieken alle zetels en winnen zij er drie. Te Gent komen zij in herstemming met 14 af tredende liberalen. In de provincie Antwerpen behouden zij hunne zetels en komen zij in herstemming met 23 aftredende liberalen. In de provin cie Namen moet herstemming plaats hebben tusscfien 13 aftredende katho lieken en 13 liberalen. In Brabant winnen de katholieken II zetels. Er moeten tal van herstem mingen piaats hebben tusschen af tredende liberalen en katholieken en socialisten. In de provincie Luik winnen de katholieken een zetel, in de stad komen 23 aftredende iiber den in herstem ming met 23 socialisten. In Henegouwen hebben de kath >- lieken 8 en de socialisten 15 zetels gewonnen. Ook te Brussel moeten vele herstemmiugen tusschen aftredende liberalen en socialisten plaats hebben. in de andere provinciën is in de samenstellingen van de provinciale raden geen noemenswaardige veran dering gekomen. In de fran-che Kamer is Maandag in behandeling gekomen de defini- tieve afsluiting der beer otingen over 1889, 1890 en 1891. Naar aanleiding hiervan deelde de rapporteur der commissie mede, dat de uitgaven on der beheer van Jules Roche zeer hoog waren opgevoerd, waartoe ook zijn kabinetschef had bijgedragen. Dientengevolge ontstond eene heftige woordenwisseling, waardoor de zitting zeer rumoerig werd. De beraadslaging eindigde met de aanneming van een voorstel van den socialist Jaurès, waarmede zoo wel de commissie als de regeering zich had vereenigd, strekkende ooi het dossier met alle stukken naar de regeering ter onderzoeking terug te zenden. Dit voorstel werd aangenomen met 516 Btemmen tegen 1 stem. Aan „Stockholms Dagblad" wordt uit Kristiania gemeld, dat in eene volksvergadering bij Laurvik de lei der der linkerzijde en tot hiertoe president van het Storthing Ullmanii i als de eischen zijner partij heeft ver kondigd eerst eigen Noorsche ge zanten, dan afschaffing der gezant schappen eindelijk benoeming van gezanten voor korten tijd en voor be paalde doeleinden. Ullmann zeide ook noe, dat hij republikein was als de Koning met geen afzonderlij ken Noorschen minister van buiten landsche zaken genoegen wilde nemen, dan konden de Noren ook wel den Koning missen. De Peary-expeditie. Walvisehvaarders, die de haven van Dundee zijn binnengeloopen, hebben berichten gebracht omtrent de Noord- pool-expeditie van Peary. Tegen het midden der maand Juni, toen de walvisehvaarders zich bij Kaap York bevonden, aan de West kust vau Groenland, werden zij opge zocht door een karavaan Eskimo's, die in het bezit waren van brieven, welke de ontdekkingsreizigers hun hadden toevertrouwd. Onder die brie ven bevond zich een open brief van den dokter der expeditie, waarin werd verzocht de brieven aan hun adres te bezorgen. In dat senrijven werd verder medegedeeld, dat het doel der Peary-expeditie, die in Maart de baai van Mac Cormick had verlaten en naar het binnenland was getrokken, was het opsporen der meteor-steenen, waarvan Ross spreekt. Op hun tocht over de groote glet- schers hadden de reizigers hevig te worstelen tegen de ontketende ele menten ten prooi aan de nijpendste ontberingen, werden zij bovendien overvallen door verschrikkelijke sneeuwstormen.De thermometer stond 57° onder nul, zoodat zij genoodzaakt waren hun winterkwartieren aan bo vengenoemde baai weer op te zoeken, waar zij zich nog bevonden toen de troep Eskimo's hun voorbijkwam. De aiekte van den Czaar. Over den toestand van den Czaar worden uit de beste bron zeer ver blijdende tijdingen ontvangen. De analyse van de waterige afscheiding welke bij oedeem optreedt, gaf zeer gunstige resultaten, zoodat er zelfs een opzuigingsproces zou kunnen vol gen. Het huwelijk van den grootvorst troonopvolger is opnieuw uitgesteld; dit is een bewijs van verbetering in den toestand, want indien er ernstig gevaar bestond, zou de keizer geen vergunning geven tut het uitstel. Mocht er spoedig uitzicht bestaan op nog belangrijke beterschap, dan zon het huwelijk misschien nog lan ger uitgesteld worden, opdat het ziek bed geen sombere schaduw werpeop de plechtigheid. De opperpriester vader Iwan van Kroonstad, die thans te Livadia ver toeft, telegrapheerde vier dagen ge leden aan zijne vrouw, dat God den keizer een nieuw bewijs v.»n zijn te- nade geeft en een wonder aan hem verricht. Volgens de overtuiging van vader Iwan zul de keizer zeker genezen. Het bulletin van Maandagavond 8 uur luidt In den loop van den dag at de keizer weinig en gevoelde zich zwak ker. De hoest, waaraan de keizer reeds langen tijd lijdt ten gevolge van een chronische katarrh van den slok darm en de luchtpijp, was erger, in het opgehoeste slijm vertoonde zich een weinig bloed. De oorlog tusschen China en Japan. Dépêches uit Widjoe beschrijven den welgeslaagden aanval der Japan ners op Koelioetjao. In vier kolonnen rukten de Japanners Vrijdag bij het ochtendkrieken tegen de Chineesche stellingen op, welke ontruimd gevon den werden, hetgeen de Japanners me; een luid hoezee begroetten. Men vermoedt dat de aankomst der te Toerjang verslagene Chineezen ene paniek te Koelioetjao veroorzaakte, welke de officieren vergeefs poogden te keer en. Tallooze weggeworpen ge weren duidden de richting aan van de overhaaste nachtelijke vlucht der Chineezen, wier kanonnen, tenten, vele geweren en een groote voorraad le vensmiddelen en munitie in de handen der Japanners vielen. Men raamt het cijfer der Chineezen op 16,000. De Japanners gelooven dat zij thans zon der verz-1 Moekden of Niuetsioean kunnen yenaken. Bijna gelijktijdig ontscheepten zich de Japanners, van Hirosjoena uitgezonden op transport schepen, die Port Arthur vermeden door benoord, n de Eliiot-eilanden te stevenen, op veertig mijlen ten noord oosten van Port Arthur. Generaal Ojama seinde het volkomen slagen van de operatie tegen Pott Arthur, waarop een onmiddellijke aanval werd verwacht. Middelerwijl seint men uit Sjan.' hai dat de Chineesche Regeering wanhopige pogingen aanwendt tot leger versterking. Maar de onderkonin gen ondervinden de grootste moeie lijkheden, daar de soldaten lang zon der soldij bleven. Het heet dat velen weigerden te marcheeien, tenzij zij betaling ontvangen. Aardbeving in Argentinië. De New-York Herald verneemt uit Buenos-Ayresdat bij een aardbe ving in de Argentijnsche provincie La Rioja 2000 menschen omgekomen zijn 20,000 anderen zijn dakloos. Een ander telegram omtrent de aardbeving noemt als hare plaats San Juan de la Fronteza, hoofdstad van de provincie San Juan. Maar nog op andere plaatsen werden de schokken gevoeld. Te San Juan wer den vele huizvii vernield. Het doo- dental wordt aanmerkelijk lager dan in het eerste bericht opgegeven ruim honderd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Na het lezen van het verweerschrift der architecten belast met het bouwen van het Brongebouw heb ik, en ik vertrouw menigeen met mij, me af gevraagd: „Waartoe was het feitelijk noodig te requestreeren om eene an dere 1.80 M. meer achterwaarts gele gen rooilijn te verkrijgen."„Waarom, naar aanleiding van dien, zoo'n boos heid en verontwaardiging in onzen raad" en „waarom, waarschijnlijk als gevolg van dit laatste, verdachtma king en beschuldiging dier architec ten en onze technische gemeenteamb tenaren over en weer?" Ik verklaar U gaarne het niet in te zien! Als men op den voorgrond stelt, dat rooiing feitelijk is en bestaan moet in het maken van gemeente wege tegen het bouwen of planten van iets op gemeentegrond, dus in aangebouwde wijken in het maken tegen bebouwingen op aan de ge meente behoorende straten of wegen of m. a. w: „het waken bij bouwen tegen overschrijden der eigendoms- lijn." Hieruit volgt dus, dat als men de eigendomslijn aan den openbaren weg volgens de kadastrale kaarten eerbiedigt en die dus niet met bou wen of planten overschrijdt, men aan alles heeft voldaan, wat het bestuur met rooiing mag erlangen. Dat hieromtrent bij de meeste ge meente-besturen een verkeerde op vatting en neiging bestaat, wordt meer en meer erkend. Immers in de meeste gevallen schijnt het vragen om- en daarop geven van rooiing mede te moeten brengen, dat men eene wei voor straat of weg niet moetende doch kunnende gebruiken strook terrein ongevraagd en ongeweigerd tracht te annexee- ren. Dit kwaad, geachte Heer Redac teur, zit er zoo diep in, dat het als 't ware gewoonte is geworden, en vele grondeigenaren weten krachtens gewoonte niet beter of het behoort zoo en vele anderen berusten met het oog op den voorgenomen bouw en kwesties maar in zjo'n wederrech telijke handeling. Het is duideiijs; dat, naar stren. e opvatting, bij den bouw van het Brongebouw geen sprake kan wezen van rooiingslijn, doch slechts van eene lijn waarop de voorkant van het gebouw vertikaal moet komen te staan. En zie hier nu feitelijk de bron der geheele kwestie. Had men van de regeling eener lijn als bovengenoemd vespr ken, niemand die iets kwaads vermoed zou hebben en wel eenvoudig omdut't er niet in zatdoch nu men hoorde, en van mond tot mond vernam, van rooiingslijn, was het bij velen, daar rooiing(lijn) en wederrechtelijk toe eigen synonyine is, een feit dat er onrecht en inbreuk duor genoemde architecten was begaan. Gaat men echter na wat die archi tecten in overleg met den man die voor onze nette plantsoenen en om geving waakt en in zulke zaken van advies dient en vrijwel, om het te noemen, eene beslissende stem heeft, ik bedoel mijnheer L. P. Zoeker, de den, dan vraagt men zich af, hoe het ter wereld mogelijk is, dat w&ar be- iooning oi' appreciatie moest plaats hebben van beboeten of berispen s-prake kan zijn. Als men het kwaad dan ook zooals het gewoonlijk gaat niet gezocht had, waar het niet zit en eenvoudig en goed had geredeneerd„Mijnheer Zocher achtte met het oog op den groei der boo men terreipophooging niet gewen scht, hierdoor moet met het oog op de hoogtelegging (peil) van en d-n '«paalden niet in lengte te verminderen af-tand tot het ge bouw, een trap worden gemaakt, die daarom per se buiten dien afstand vallen moet, dan ha-i men de over tuiging gekr gen van het urgente dat heelt plaats gevonden. En gesteld er nu redenen tot be straffen bestaan, die m. i. dan toch alleen Kunnéu worden gedistilleerd uit de feiten dat de architecten, zoo als zij beweren, in stede van direct, indirect met het bestuur overeen kwamen, nl. met mijnheer Zocher als adviseur en met mijnheer Michiel- sen als uitvoerder der besluiten dezer gemeente, dan nog moet het een pijnlijken indruk maken dat men Duizend gulden boete heeft geëischt en daardoor den indruk heeft geves tigd dat artikel 180 der g-meentewet met een accoordje is te nie- gedaan. Er zijn echter na r mijne beschei den meening voor de raadsleden geen geldige re-enen geweest om zich zoo boos te maken of veront waardigd te zijn. Ik kan me begrepen dat elk strij der voor recht en bill.kheid, en ik geloof dat men er zoo velen in onzen raad heeft, bij nadeie overdenking over het genomen besluit, over de afwezigheid van het lid-rooiingspe- cialiteit sedert eeue in Mei 1892 op Maandagmiddag gehouden „niet open bare" voorvergadering en zelfs over hetjhooren van het woord rooiing in eene vergadering van achtbare heeren meer boos en verontwaardigd behoort te zijn. Want als er ooit gelegenheid is geweest om zich, in het bijzonder bij zijne medeleden en in het algemeen bij allen die het verrijzen van het Kurhaus toejuichen, verdienstelijk te maken als rooiing-spscialiteit door zijne heldere en streng aan de wet getoetste adviezen, dan heeft zich die nu voor dat lid voorgedaan. Moge echter het bovenstaande bo vendien nog strekken tot wegneming der onjuiste meeningen die de rondte doen over die architecten en over onze plichtbetrachtande gemeente ambtenaren, het intrekken of wijzigen van het genomen besluit tot boete oplegging en tot het vestigen der overtuiging bij dat raadslid om als eerlijk rooiingspeculiteit in den ver volge meer zijn licht te ontbranden daar, waar men het zoo hoog van hem noodig heeft. Onder beleefde dankzegging heb ik de eer te zijn met betuiging mijner hoogachting Uw. dw.dr. P. MüLLER. 88 Nieuwegracht. H ^AiVdLJEBERICHTEN. Getrouwd: 28 Oct. P. C.Ram pen en M. Bergman, Winkel. Bevallen; 26 Oct. J. G. A. van RoosendaalBrumsen z., Amst. 27. C. BilleMontijn twee d., Amst. E. A. C. SiebbelesDe Vries z., Amst. Overleden: 25 Oct. A. Hoisbei- gen 68 j., Amst. W. de Vrij 64 j., N.- Amstel. J. C. PaterPriem 59 j., den Haag. 26. W. J. Blitz 52 j., Am sterdam. N. van der Werff 53 j., Am sterdam. J. Q. Cieverin^a 36 j., Ap- pingadam. H. W. Haged->rn 46 j., Am sterdam. C. MouwVisser 69 j., Na.ii*- den. A. C. Gijeelman jd. Amst. Wed. A. van ScbootenMulder 83 j., Amst. F. WagemansWitteuaar, Zwolle. - Wed. MeijerBartels 78 j., Zutphen. J. J. Martijn 79 j., Wiinis. 28. J. Gij- seweeniuk 66 j., Zelhem. Hi Ondertrouwd: 30 Oct. J. M. H. v. Lelijveld eu Jvr^ J. E. v. d. Wijck. Bevallen: 28 Oct. J. v. Bilder- beekRajer z. -E. J. OxsenerVring z. - A. Huizingv. d. Horst. z. - 27 J. L. PicbaiHillaert z. - 29 J. E. FransenWagen er d. - N. M>doo— Boerkoel z. - H. M. v. d. Voornv. d. Schellingen z. - 30 M. W. Elfe rinkHeijnabergen z. Overleden: 29. Oct. H. Sam- renburg 61 j. KI. Houtstr. - M. Fe ijl Gaieeop 85 j. Ravelingsteeg. Het stoomschip Burgem. den Tex, arriv. 27 Oct. van Batavia te Amst. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar J*va, arriv. 29 October te Southampton. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, passeerde 28 October Gibraltar. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Oct. van Perim. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 October te Batavia. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Amst. naar New- york, pass. 29 Oct. des voorm. 8 uur, Wight. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. >1.. arriv. 27 Oct. van Am sterdam te Newyorfc. Hei s oom schip Edam, van de N. A. 8. M., vertrok 27 Oct. van New- york naar Amst. Het stoomschip Obdam, run de N. A. S. M., vertrok 27 Oct. mi New- york n »ai Rotterdam. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M.. ar;ie. 29 Oct. v m Rot terdam te Newyork.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3