kult kim NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No 3477 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEKTENTIËN: Donderdag 1 November 1894. J. C. PEEREBOOM, Wereldtentoonstelling in 1895. STADSNIEUWS. FEUILLETON 12 Jaargang: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3L-S:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijt 31 bis Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brieyenboofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever De berichten die in de laatste da gen tot ons komen over de in bet volgend jaar te houden Wereldten toonstelling voor Hotel- en Reiswezen, geven reden om te gelooven dat die expositie goed 6lagen zal. „Maar wat een vervelende tentoon stelling zal dat wezen „riep iemand toen bij van de tentoonstelling iets las. „Krijgen we dan niets anders te zien dan potjes en pannetjes, koffers en reistasschen Deze iemand staat niet alleen. Er zijn er velen die meenen, dat bet bier een klein vaktentoonstellinkje geldt, interessant misschien voor hotelhou ders en handelsreizigersmaar waar bet groote publiek weinig aan heb ben zal. 't Hangt er intusseben maar van af, boe men de woorden hotel- en reiswezen opvat en nu bezit bet ten toon stellings-comité daarvan een op vatting die zeer wijde grenzen beeft, ja bet comité brenyt bijna alles terug tot hotel- en reiswezen. Kijk eens om u been, daar is geen enkel artikel in de kamer, dat niet geschikt is voor en niet aangenomen zou worden ter expositie op deze tentoonstelling. Het meubilair in de allereerste plaats: wie zag er ooit een hotel zonder meu bilair? Of bet moest voor schuld aan de paal staan maar die treurige zijde van bet hotelwezen wordt bij de tentoonstelling natuurlijk niet ge toond. De lamp die boven de tafel hangt behoort tot bet hotel- en tot bet reis wezen allebei in een onverlichte coupé zou niemand meer willen reizen en de moderne hótels wedijveren te genwoordig in pracht van verlichting. Een complete installatie voor elec- tri8ch licht zal op de tentoonstelling dus volmaakt op baar plaats zijn, bene vens alle andere verlichtingsartikelen, van bet kunstigste en zuinigst bran dende gasgloeilicbtkousje af, tot aan de gewone kaars toe. In uw kamer staat ginds een kistje sigaren. Hótel- en ReiswezenHoe heerlijk, niet waar, smaakt de sigaar die de oberkellner u na den table d'böte presenteert! En wat is uw eerste beweging als ge in den trein zijt gestapt en een uurtje moet spo ren? Een greep naar uw sigaren koker. Ja, als men bet zóo uitlegt Dan behoort alles tot hötel- en reis wezen, wilt ge zeggen. Volkomen waar, maar boe komt bet dat men aldus alles en nog wat bij de tentoonstel ling kan rekenen te bebooren. Om dat in onzen tijd bet reizen en bet gevolg daarvan, het verblijven in hó tels, zulke afmetingen beeft aange nomen, dat ze een gedeelte van ons bestaan innemen, even zoo goed als ons eigen buis. Vandaar dat de spoor wagens voortdurend comfortabeler, de hótels steeds gemakkelijker en weelderiger worden ingericht. Vandaar ook, dat wij alles wat wij gewoon zijn om ons neen te zien en dan liefst nog wat fraaier wenscben te vinden in een bótel. Wat bet reiswezen betreft, een spoor wagen en een noordpoolvaarder, een rijwiel en een luchtballon bebooren daartoe met al hunne tallooze onder- deelen en verscheidenheden. Ge moogt zeeggen dat een luchtballon eigenlijk niet meetelt, omdat men daarmee nooit naar een bepaald punt reizen kan, ik geef bet dadelijk toe, maar het be hoort toch tot bet reizen en zelfs met meer vertrouwbare vervoermiddelen bereikt men niet altijd zijn doel. Zon der nog te spreken van stoombooten die zinken en van treinen die derail- leeren, weten we allemaal dat zelfs menig wielrijder op zijn mak stalen paara in een sloot terecht kan komen, die volstrekt bet doel van zijn reis niet was. Dat op een bótéltentoonstelling lek ker moet kunnen worden gegeten, spreekt vanzelf. 'tZou een schande zijn voor 'tvak als men dit onder deel uit bet oog verloor. Het Comité beeft daarvoor dan ook duchtig ge- .orgd. We zullen den electrischen restaurant zien, zonder kellner, waar alles den gast automatisch wordt voorgezet, wanneer bij maar op knop jes drukt. Alleen in bet geval dat bij niet betaalt beeft bet Comité niet door een automatiscben uitsmijter kunnen voorzien. Om aan die leemte te gemoet te komen zullen de bezoe kers denkelijk.... vooruit moeten be talen. Dan beeft men den restaurant bin nen in den model-mailstoomer, die in het groote bassin zal worden gelegd. Men zal zich in de salons van dat vaartuig, dat geheel naar de groote mailstoomers is gecopieerd, gevoelen alsof men midden op den Oceaan was, maar met de zekerheid dat bier noch zeeziekte, noch schipbreuk te duchten zijn. Behalve deze twee zul len op bet terrein (behoeven we bet wel te' zeggen) nog uitspanningen, eet- en drinkhuizen in soorten te vin den zijn. Gaat men dit alles na, dan begrijpt men dat bet bier eene vrijwel alge- meene wereldtentoonstelling geldt en we kunnen ons begrijpen, dat nu reeds de ruimte achter bet Rijksmuseum onvoldoende blijkt te zijn. Toch moet er ruimte en veel ruimte ook, open blijven voor datgene wat op een tentoonstelling het alleron- misbaarst isen dat zijn u en wij en ander, de bezoekers van de ten toonstelling, de kijkers en de koopers. En als we bet wel bedenken, dan be booren wij allen op die manier ook ook tot bet Hötel- en Reiswezen, al thans tot de tentoonstelling daarvan. Haarlem31 Oct. 1894. De duizend gulden boete die aan de Maatschappij tot Expl. vanStaal- waterbronnen is opgelegd te betalen binnen 8 dagen, zij n Maandag zonder protest betaald. Aan bet besluit van den Gemeen teraad is dus voldaan. Dat besluit lijkt evenwel uit een administratief oogpunt vreemd, daar de Maatschappij zooals altijd bij dergelijken bouw ge schiedt, vooraf een waarborgsom beeft moeten storten die niet minder dan f 10.000 bedraagt en bestemd is vol gens de wet, voor eventueele boeten. Van deze som bad dus de f 1000 kannen worden afgehouden. Of de gemeentekas deze f 1000 wel zal kunnen vasthouden en of zeniet binnen een week of wat weer aan de brandkast op bet Donkere Spaarne de voorkeur zullen geven, is een vraag naar welker beantwoording menigeen nieuwsgierig uitziet. Te dezer stede ontsliep Dinsdag in den ouderdom van even een en ze ventig jaren de beer G. Scboevaart, tot 1 Januari 1891 in dienst der ge meente als deurwaarder bij de plaat selijke directe belasting. Gedurende 38 jaren was de overle dene bij de gemeente in betrekking en ofschoon bij als belastingman een moeilijk ambt bekleedde, stond bij toch in goede verhouding met de in gezetenen en mocht bij van het be stuur blijken van tevredenheid ont vangen. Aan de op den 30n October 1894 gehouden stemming ter verkiezing van 20 gemachtigden in bet kiescollege der Nederd. Hervormde Gemeente te Haarlem hebben deelgenomen 960 kiesgerechtigden. Bij bet openen der stembus bleek dit getal overeentekomen met het aantal biljetten in de bus gevonden. Door de kiesvereenigingen „Evan gelie en Belijdenis", en „de Protestan tenbond" waren kandidaten voorge steld. Die van „Evangelie en Belijde nis" zijn met overgroote meerderheid van stemmen verkozen. Voor bet examen vrije- en orde oefeningen zijn Dinsdag bier ter stede geslaagd de dames A. J. Kramer en J. R. A. B. Over de Linden, beiden alhier. Schouwburg. Degenen, welk© Dinsdagavond in onzen schouwburg de opvoering bij woonden van „Een Brompot", blij spel naar bet duitscb van C. W. Bul- Ier en O. Voges, zullen zich ongetwij feld wel kunnen voorstellen, dat bet gezelschap van de heeren gebr. van Lier, dit in een maand te Amsterdam ruim twintig maal met succes hebben kunnen opvoeren. De inhoud van bet stuk is tenminste zoodanig, dat zelfs bij matige vertolking een lachsucces is verzekerd. Het is een aaneenscha keling van amusante tooneeltjes en scènes, in hoofdzaak teweeggebracht door „den Brompot", een man, die sedert bij een brief beeft ontvangen van hem, wien bij zijne bruid ont nam, en die hem daarin met den dood bedreigt, door zijn onrust ge kweld voor niemand noch voor iets een goed woord over beeft, alles wat tot hem gezegd, voor hem gedaan wordt, ten kwade uitlegt, en dien tengevolge onverdragelijk is voor zijne omgeving. De rol van dezen „Brom pot" werd vervuld door den beer Manta van Nieuwland, die hierin zeer goed voldeed en door zijne leven dige actie en mimiek zijne minder fraaie stem deed vergeten. Ook de an deren voldeden goed, o. a. de beer Jurgens als Groszkopf, hoewel diens houding nu en dan verre van bevallig waB, en mevrouw AlbrecbtEngel man, die als Adelma met den beer van Beem (Emil Grün) een kostelijk paartje vormde. Een nieuw zangkoor. Men meldt ons, dat alhier is op gericht een „Doopsgezind Zangkoor", gevormd voornamelijk uit bet koor, dat bij gelegenheid van bet jubileum van den beer H. J. Overbeek zijne medewerking verleende. Tot directeur is benoemd de beer J. de Nobel, onderwijzer te dezer stede terwijl bet bestuur bestaat uit de hee ren P. van Looy, president, Ed. A. van Bilderbeek, le secretaris, J. Knij per, 2e secretaris, P. van Cittert, pen ningmeester, en P. Grillis, biblio thecaris. De muzikale werkzaamheden nemen a. s. Maandag te 8 uur in „Felix Favore" eenen aanvang. Tevens bestaat bet plan aan bet koor të verbinden een voorbereidende cursus. Bij den beer J. de Nobel, Raaks 36 bestaat vooralsnog gelegenheid zich als lid van dit gemengd koor te doen inschrijven. Sedert 11. Zaterdagavond 27 Octo ber wordt alhier vermist Samuel van den Berg, oud 43 jaren, meubelma ker, tamelijk lang, smal gezicht, blond baar, rossige bakkebaarden, gekleed met grijze demi-saison, werk manspak, laarzen en bruine pet. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen daar bij niet in bet bezit van geld is. Namens zijne vrouw verzoekt de commissaris van politie zijne opsporing en bericht. Door de rechercheurs van politie Verkerk en Van Halst alhier is aan gehouden Hermanus Jacobus Klun- der, oud 46 jaren, van beroep kleer maker, gesignaleerd in bet Algemeen Politieblad als verdacht van diefstal van manufacturen te Delft gepleegd. Vooi onze vensters is geëxposeerd een groote en zeer goed geslaagde photo van de steenlegging op Dins dagmiddag van bet Brongebouw in bet Frederikspark. De hoofdpersonen in deze bijeenkomst zijn zeer duide lijk weergegeven. De photo is vervaardigd door den heer C. Zwollo. Naar wij vernemen is de toestand van den choleralijder aan de Leid- scbevaart bevredigend. De beer Slicher, burgemeester van Leimuiden, is benoemd op 1 Nov. a. s. tot burgemeester te Zoeterwoude Naa het engelsch van CHARLES REA DE. 8) HOOFDSTUK IH. „Ik heb de onderhandelingen gevoerd Sarah. Een loon zooals in Londen wordt betaald. Dertig pond kan bij er mee verdienen." En met fierheid zag bij haar aan. „Dertig pond?" riep Sarab uit. „Ja; bet is een groot buis, met kamers met paneelen, en een gang, een trap en trapportaal, en alles moet gehout- verfd worden, ook de deuren en luiken. Maar denk vooral bier aan, die londensche aannemers houden niet van onge regeldheid in bet werk. Waar is bij „O, bij is thuis." „Laat ik hem dan dadelijk spreken." „U kunt hem op dit oogenblik niet spreken." Deborah, die ieder woord bad geboord, achtte nu bet goede oogenblik gekomen om uit de zitkamer te verschijnen. Zij bad met bare krulpapiertjes bet vuur gevoed, en kwam nu te voorschijn met net opgemaakt baar en een fraai mutsje. Zij maakte eene sierlijke buiging. „Geef hem nog een half uurtje den tijd, mijnbeer Pinder," zeide zij uiterst beleefd; „hij ligt nog in bed." Pinder keek op zijn horloge en zeide dat hij geen half uur langer kon wachten; bij moest aan bet werk, maar liet een briefje achter voor Mansell om dat aan den aannemer te geven; vervolgens zette bij zijn hoed op en zeide„Goeden- morgen dames." „Goedenmorgen mijnheer," zeide Deborah minzaam. „Ik dank u zeer Joseph," zeide Sarab vriendelijk. Toen bij verdwenen was, was ook gelijktijdig Sarahs kunst matige onverschilligheid weggevaagd. Zij snelde naar de zit kamer en riep luid langs de wenteltrap naar boven„James James Goed nieuws Sta op en kom onmiddellijk beneden." „Ja, ik kom," zeide eene slaperige stem. Vervolgens wendde zij zich tot Deborah. „Waar was bet noodig voor om te zeggen, dat bij nog in bed lag?" „Nu daarover behoef ik mij niet te schamen; bet was toch de waarheid," was Deborahs antwoord. Sarah roerde dit onderwerp niet verder aan, maar merkte op: „En waarom heb je mijne nieuwe muts opgezet?" Deborah kon geen antwoord vinden ter rechtvaardiging van dit feit, zoodat zij een nederigen toon aansloeg. „Ja Sally, ik kon bet niet laten; hij is zulk een aardige jonge man. Jij kunt hem niet uitstaan, maar smaken ver schillen. Denk je, dat bij terugkomen zal? Wanneer hij dat doet, dan zet ik mijn muts weer op." „Maar niet de mijne," en Sarah, die in eene opgewekte stemming verkeerde, rukte met eene vlugge beweging baar zuster de muts van bet hoofd. „Kom, neem mijn baar nu ook niet mee," weeklaagde Deborah. „Dat behoort toch zeker aan mij." „Dan ben je niet in de mode," was het vlugge antwoord. „Kom Deb, er is nu genoeg gebabbeld; bet is een drukke morgen, en een gelukkige morgen om ons den avond van gisteren voor altijd te vergeten. Wil je nu koffie zetten voor mijn man lekker en sterk." „Ja, dat wil ik." „En poets je dan zijne schoenen vóór dat bij uitgaat „Als bet moet, dan moet bet," zeide Deborah met plotse linge lusteloosheid. Zij kon maar nooit begrijpen waarom vrouwen de schoenen voor mannen zouden poetsen. „En leg een overhemd voor hem klaar." „Is dat all- s vroeg Deborah met voorgewende verbazing. „Voor bet oogenblik ja," zeide bare zuster droogjes. „Zoo is er geen broek te verstellen, of moet ik ook zijn baar knippen en zijne tanden voor hem borstelen?" „Ga nu aan je werk", en zij dreigde Deborah gekkende met een stofdoek. Zij gevoelde zich opgewekt van hart en de klanten, die weldra verschenen, werden door haar vlug en beleefd bediend. Weldra zag zij baar echtgenoot langzaam de wenteltrap afkomen. Zij liep naar de zitkamer hem tegemoet. Geen woord over den vorigen avond werd gewisseld, maar

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1