NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang Zaterdag 3 November 1894. No, 3479 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: CZAAR ALEXANDER III. STADSNIEUWS. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^=. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOMi Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eérangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONES7 Succ., Parijt 31 bts Faubourg Montmartrê. Nota's. Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever J DPPDÏE" Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten: Een schipbreukeling der kunst. Haar lemmer Halletjes CCXVI. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentièn enz. WÊÊBBBBBBMMBBHBBBBBÊUBi De strijd in Livadia is gestreden. De dood heeft weer een overwinning behaald en het krachtige lichaam van Czaar Alexander III weggerukt uit dit leven, uit de maatschappij, waarin hij op zulk eene duizelingwekkende hoogte stond. In de kracht van zijn leven hij bereikte slechts den leeftijd van 49 jaar is de russische alleenheerscher heengegaan na eene loopbaan te hebben afgelegd, die het recht geeft op aller eerbiedige waar deering en sympathie voor den man, die meer dan ieder ander door zijn plichtbesef terneergedrukt, dezen drukkenden last nooit van zich kon afschudden, evenmin als het pijni gend besef van omringd te zijn door tallooze vijanden, die voor niets te rugdeinsden. Alexander III werd geboren den lOn Maart 1845 en was de tweede 1 zoon van Alexander II. Zijn oudste broeder Nicolaas stierf in 1865. In 1866 huwde de toenmalige kroon prins met de schoone prinses Dag- mar, tweede dochter van den koning jvan Denemarken, die hem vijf kin- deren schonk, twee dochters en drie zoons, van wie de nu 26 jarige Nico laas zijn opvolger is. Onder droevige omstandigheden ving in 1881 de nu overleden czaar de regeering aan over het onmetelijke russische rijk. Immers een laaghar tige aanslag door de nihilisten op zijn vader gepleegd,^ en maar al te goed gelukt, deed hem op 36 jarigen leef tijd den troon bestijgen. Zijn voor ganger had met vrijzinnige denkbeel den de teugels van het bewind ge voerd, was niet geheel doof geweest voor de eischen van het volk, en ziet, toch was hij gevallen door de handen van hen, die in hem den al leenheerscher wilden treffen, toch was zijne regeering gekenmerkt door re volutionaire opstanden en betoogin gen. Waarschijnlijk hebben deze antece denten veel invloed gehad op de ka raktervorming en de denkbeelden van Alexander III als beheerscher van het russische rijk. Reeds spoedig nadat hij den troon had beklommen bleek zijnen onder danen, dat hij met streng conserva tisme de teugels zou voeren. Daardoor stelde hij velen te leur, die meenden dat hij, de voetstappen zijns vaders drukkende, en het door dezen aange vangen werk, voltooiende, groote her vormingen zou invoeren en Rusland een grondwet zou schenken. Dit ge beurde echter niet. Streng werd door hem de alleen heerschappij gehandhaafd en met kracht en geweld het nihilisme onder drukt. Het spreekt van zelf, dat hij zich daardoor de bittere haat der omver werpingspartij op deh hals haalde, en om zijn leven eenigszins zeker te zijn, zich met een groot cordon van wachten moest omringen. Den weg volgende, dien hij meende voor zich te moeten afbakenen, bestreed hij ook alle gods diensten buiten het orthodox russi sche geloof staande; vandaar dat de geloofsvervolgingen in zijn rijk veel vuldig plaats hebben gehad. Daaren tegen werd door dezen oppermachti- gen gebieder ernstig gestreefd naar verbetering van het binnenlandsch be stuur en trachtte hij zooveel mogelijk een einde te maken aan de gruwelijke misstanden in zijn rijk, vooral op het platteland. Tevens was Alexander III voor alles een rechtschapen mensch en een man van strenge zeden. Dat hij wantrouwend was, kan geen ver wondering baren het gevolg was d?.n ook, dat niemand bijzonder 's keizers gun3t en vertrouwen deelde. Wat Alexanders regeering betreft tegenover het buitenland, moeten alle volkeren hem huldigen, daar hij steeds zijne krachten heeft ingespannen om den vred® te bewaren. Dikwerf heeft hij er persoonlijk veel toe bijgedragen om donkere wolken, die kwamen op zetten aan den politieken hemel, te doen verdwijnen. In tegenstelling met zijn vader, die duitschgezind was, voelde Alexander III meer neiging tot het Fransche rijk, wat het dui delijkst uitkwam in den fransch-duit- schen oorlog. Vandaar moge de na gedachtenis van Alexander III steeds in voortdurende herinnering blijven bij zijne onderdanen en ook bij de europeesche natiën, als de herinnering aan een monarch, die het goede heeft gewild en dit naar zijne krachten heeft bevorderd. Haarlem2 Nov. 1894. Koloniaal Museum. In de Commissie Vergadering, ge houden op Zaterdag 20 October, werd met nadruk gewezen op de behoefte aan meerdere ruimtsdringend wen- schelijk is het dat onder anderen nog een lokaal beschikbaar kan gehouden worden voor tentoonstellingen van tijdelijken aard. In de Vergadering is ook behandeld een voorstel om den praktischen werkkring van het Museum uit te breiden door aan de afdeeling On derzoek en proefneming, een deskun dige en zoo mogelijk een laboratorium te verbinden. De medewerking der Regeering zal daarvoor worden inge roepen. De heer P. J. van Houten te 's Gra- venge, hoewel lid der Commissie blij vende, heeft zich genoodzaakt gezien, wegens vele bezigheden te bedanken voor het Penningmeesterschap. In zijne plaats is benoemd de heer S. J. Graal van Limburg Stirum. Sedert Juli van dit jaar is het aan tal leden van den Raad van Bestuur met 7 vermeerderd alsde Javasche Cultuur Maatschappij, de Stoomvaart Maatschappij de Rotterdamsche Lloyd, de Javasche Bosch-expeditie Maat schappij, voorheen P. Buwalda&Co., de Deli-Batavia Maatschappij, de Bil- liton Maatschappij, de heer P. Kolff Hoofd-administrateur van de Deli- Maatschappij te Medan, de heer G. Muilemeister te Haarlem. Tot leeraar voor violoncel aan de Muziekschool van Toonkunst alhier, in de plaats van den heer E. Appy, is benoemd de heer Henri Bosmans uit Amsterdam. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn Donderdag alhier ge slaagd de damesJ. E. Bijleveld, W. Colenbrander en M. R. Endert, allen alhier. Haarlemsche Amateur-Foto grafen Club De jeugdige vereeniging bovenge noemd kan tot de werkzame clubs gerekend worden. Haar bestuur heeft voor de maanden November, Decem ber en Januari e.k. een programma vastgesteld, dat uitmunt door afwis seling en verscheidenheid, Op 8 No vember e.k. zal de heer Joh. L. v. d. Heyden, beroepsfotograaf te Amster dam spreken overFotografeeren met Blitzlicht, op te helderen met proe ven. Donderdag 22 November zullen voordrachten worden gehouden door den heer Maurits H. Binger, over Fotografeeren op opaalglas, den heer Barend Groote van Amsterdam over het maken van lantaarnplaten in verschillende tinten en den heer Ign. Bispinck, over Fotografeeren zonder chemicaliën (Bacteriën-fotografie). Op 6 December houdt men eenFotogra- fischen St. Nicolaaeavond, aan te bie den door het Bestuur. Donderdag 20 December is er Jaarlijksche Alge- meene Vergadering en 3 Januari 1895 onderlinge veiling van fotografie artikelen wedstrijd in lantaarnpla ten en proeve van projectie door mid del van gasgloeilicht, terwijl den 17n Januari een stereoscopische kunstbe schouwing zal plaats hebben en ein delijk Donderdag 31 Januari 1895 een groote sciopticon soirée, ter gele genheid van het vierjarig bestaander Club. Gedurende de maand October zijn op de Aardappelen- en Botermarkt alhier mm. verkocht laagste boogs.w. Boter 1000 Kg. 891 Kg. f 1,20 f 1,35 Biggen 976 st. 847 st. f5 flO,— Schramm. 387 st. 334 st. flO,f15, Aardapp. 2470 Hl.2470 Hl. fl.70f4.50 Appelen 612 H.L. 488 H.L. 2.6 Peren 1181 HL. 962 H.L. 2.— f6.— Zooals onder de advertentie hier achter nader wordt vermeld, treedt het Nederl. Tooneel a. s. Zondag in den Schouwburg alhier op met een der beste stukken van zijn repertoirs „Frou-Frou". Door omstandigheden zal dit Gezelschap dezen winter slechte uiterst zelden des Zondags hier op treden, en dit gevoegd bij de verlaag de entreeprijzen en het feit dat al de rollen bezet zijn door de beste krach ten waarover het gezelschap te be schikken heeft, waaronder mevr. Frenkel, doen een zeer druk bezoek verwachten. Morgen heropent de heer G. Meere- boer de confiseurszaak in het perceel Groote Houtstraat 25. De winkel is geheel veranderd en opnieuw geschil derd. Op de bakkerij-tentoonstelling dit jaar te Amsterdam gehouden is de heer Meereboer voor verschillende inzendingen bekroond. Naar het engelsch van CHARLES READE. 10) HOOFDSTUK III. In dien tusschentijd zat Sarah bedroefd ter neer en be dacht boe spoedig deze dag van geluk voor haar was geëin digd, en ook wenBchte zij, dat baar leven spoedig geëindigd zou zijn. Deborah zat naast haar en trachtte haar te troosten. „Er is toch iets goeds," zeide zij, „je hebt een vriend en wei nu je dien het meest noodig hebt. En dat je dan het aanzoek van Joseph Pinder hebt afgeslagen en zoo'n James Mansell hebt kunnen nemen I" Sarah vatte vuur. „Eu dat zou ik nu nog doen," zeide zij, „ondanks al zijne gebreken. Ik zou hem voor geen Joe Pin der, of wien ook, hebben willen opgeven." „Nu, dat is maar goed ook, nu je aan hem gebonden bent," merkte Deborah op. „Denk je, dat Joseph hem thuis zal brengen?" „Als iemand het kan, dan is hij het. Ik zie hoog tegen hem op." „Laten wij in ieder geval het middageten niet bederven." Deborah vertrouwde zichzelf niet genoeg om hierover te spreken. Met gelatenheid stond zij op voor het geval, dat deze trouwe echtgenoote haar iets had op te dragen. Sarah bevroedde, dat het voor haar een strijd was en trachtte den pil te vergulden. „Je bent voor mij eene goede zuster," zeide zij. „Dat ben ik," zeide Deborah openhartig, „maar jij bent het ook voor mij, en ik heb altijd veel van je gehouden." „Nu, ik zal je ook niet vergeten," zaide juffrouw Mansell. „Ik wil liever niet mijn toevlucht nemen tot mijn geldkist, maar in de toonbanklade heb ik een halven sovereign, en dien zal ik je geven alvorens een nieuwe kwelling mij het doet vergeten." Deborah's oogen schitterden, maar zij zeide, dat het in dezen tijd niet paste, daar zij het al zwaar genoeg had te verantwoorden wat haar geld betrof. „Dat iB waar, maar zoo spoedig zal ik niet uitgeput zijn. Vertel het aan niemand: ik verdien veel geld met den win kel, en zou mijne Zaterdagen niet voor zestig gulden willen mieBen." Daarna voegde zij er bijna fluisterend bij„Zestig pond heb ik in de geldkist afgezonderd, en de kist aan den muur laten vastklinken. Ik mag dat geld niet aanraken; het is voor mijne lieveling Lucy. Die halve sovereign, die in de lade ligt, is echter voor jou. Bij Conerley is heel wat moois te koopen." De quaestie van kleeding, die nn eenmaal was aangeroerd, was natuurlijk de hoofdoorzaak van Deborahs blijdschap. Terwijl Sarah sprak haalde zij hare sleutels te voorschijn en opende de lade. Er bevond zich veel minder zilver in dan zij verwachtte te vinden. Beide handen stak zij in de lade en woelde met hare vingers door het geld. Er was geen halve sovereign te vinden. „Kijk eens hier —kijk eens hier" gilde zij, „er is geld uit de la gestolen I" „Kom Sarah," riep Deborah, „dat kan toch niet!" „Maar ik zeg, dat het zoo is, „hier is alleen het geld, dat ik vandaag ontvangen heb." „Wanneer heb je de lade voor het laatst nagezien?" „Gisteravond om zes uur, en toen telde ik een halven sovereign en achttien shillings in zilver. Wat zal er nn van mij worden? Er zijn dieven in de buurt. De hemel weet, hoe het gebeurt, maar hier is een man in het spel „Ik wilde wel, dat ik hem onder mijn bereik had," zeide Deborah, en zij strekte hare lange, Btevige armen voor zich uit. De woorden waren nauwelijks over hare lippen en de forsehe armen nog steed3 uitgestrekt, toen James Mansell zijn jas en broek met bloed bevlekt, den winkel werd bin nengeduwd door Joe Pinder, wiens eigen witte kleeren be zoedeld waren door de aanraking. Beide vrouwen uitten een kreet toen zij hem zagen en Sarah riep uit„O, zij hebben hem vermoord 1" Pinder merkte haastig op „Neen neen, zoo erg is het niet; hij bloedt alleen uit zijn neus." „Dan is hij er nog goed afgekomen, naar hetgeen hij ver diende," zeide Deborah.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1