BINNENLAND. Letteren en Kunst. Bechtszaken. De commissaris van politie alhier deelt mede, dat de verdachten van de in den nacht van 8 op 9 October jl. het Florapark alhier gepleegde diefstallen vermoedelijk zijn Ernst of Doms Bom, ongeveer 35 jaren, steen houwer, Duitscher, en Karl Johan Angust Zepp, geboren te Oberndorfl 29 Oct, 1844, gepens. onderofficier van het Ned.-Indische leger, thans eveneen8 het beroep van steenhou wer uitoefenende, en dat zij in den laatsten winter te Alkmaar en in de omstreken van Haarlem gewerkt heb ben bijden aannemer Dethmers. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8J£ tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn. Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerman,metselaar, schilders, bak ker, machinist, touwslager, winkelbe diende,^schippersknecht, opperlieden grondwerkers, losse werklieden, voor loopwerk en een voor kantoorwerk bekend met de moderne talen. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen in te zenden bij de leden der Commissie of op den zittings avond. Namens de Commissie: J. HUIZING, Secret. Met wordt verlof van den Burgemeester door de werklieden van de stoomtimmerfabriek van den heer J. C. van Vendeloo te Sandpoort, die door den brand al hun gereedschap verloren hebben, langs de huizen der ingezetenen een collecte gehouden met een inteekenlijst om nieuwe werktuigen te kunnen koopen. IJmuiden. Donderdagmiddag is door den Com missaris der Koningin in deze pro vincie met den oud-minister G. van Tienhoven een bezoek aan deze plaats gebracht om de werken aan de visch- haven in oogenschouw te nemen. Aan tamboers en hoornblazers, die aan de eischen voor het radicaal van scherpschutter hebben voldaan, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat zij niet alleen het distinctief van scherpschutter, maar ook voortaan een sabelkwast aan de sabel zullen dragen. Verder is bij koninklijk besluit be paald, dat ook onderofficieren, kor poraals en manschappen van de dienstdoende schutterijen, die aan de eischen voor scherpschutter hebben voldaan, het distinctief voor hun graad zullen dragen. Deli-Maatschappij De directeur dezer maatschappij, die Donderdag haar zilveren leest vierde, mocht van vele zyden blijken van belangstelling ondervinden. Na mens de makelaars in tabak werden hem een voortreffelijk gelijkend por tret in oliverf, vervaardigd door me] Thérèse Schwarize en een prachtig beeld in brons aangeboden. Over zijn directeurschap laat de heer JanB=en'zich als volgt uit in het door hen opgemaakt verslag De betrekking van directeur is van den beginne af aan den onder- geteekende toevertrouwd geweest en daar hij in al die 25 jaren zijn per soon en fortuin gen eel ter beschik king der maatschappij heeft ge beseft hij wellicht meer dan een an der de beteekenis van dezen gedenk dag. Heeft zijne verhouding tot de maatschappij hem groot voordeel ge bracht, hij heeft ook alle zorgen ge voeld, die gedurende het lange tijds verloop zich hebben voorgedaan. Ter wijl hij in dankbaarheid de hand toesteekt aan alien, die hem zoo trouw ter zijde hebben gestaan en zich zijn vertrouwen in zoo hooge mate waardig hebben getoond, uit hij den wensch, dat het der maat schappij gegeven moge zijn nog lang de plaats in de rij der cultuuronder nemingen te bewaren, welke het haar vergund was onder zijn beheer te be reiken. Donderdagavond had in den huize Couturier" een diner plaats ter vie ring van den gedenkdag, waaraan door 52 personen werd deelgenomen. Wereldtentoonstelling voor Hotel- on Reis wezen. Het Comité voor Zuid-Duitschland voor deze wereldtentoonstelling ge vormd, bestaat uit de volgende 13 heeren Dr. E. A. Schmitt van Panhuijs, consul-generaal der Nederlanden te Frankfort a. Main. Jhr. H. F. H. van Panhuijs, vice- consul der Nederlanden te idem. Handelsraad Max von Guaita, pre sident van de Kamer van Koophan del ie idem. W. Braun, firma Hartmann en Braun, te idem. Louis graaf Schimaaelpenninck te idem. M. W. Koch, firma M. W. Koch Co., bankiers te idem. A. M. Marckx, firma Carl Rapp Wwe., te idem. Charles Polak, generaal-directeur van de Accumulatorenfabriek te idem Gustav Boehm, onder-voorzitter van de Kamer v. Koophandel te Offenbach. Rudolph Koepp, president van de Kamer van Koophandel, lid van den Ryksdag, te Wiesbaden. Rudolph Henkeli, firma Henkell Co., te Mainz. A. Bembé, te Mainz. Handelsraad Joseph Gastell, firma Gebr. Gastell, wagonfabriek te Mainz. Ook te Keulen en Berlijn zullen comités worden gevormd. is de gevaarlijkste. Vader en zoon, daarna beiden naar het politiebureau in de Lange Torenstraat gekomen of geleid, zijn vervolgens naar het Zie kenhuis gebracht. Hier is de vader, na verbonden te zijn. ontslagen, doch de zoon in verpleging opgenomen. De in de werkplaats aanwezige knecht was door zijn abnormalen toestand niet in staat de vechtenden te schei den ea een einde aan dit gruwelijk tooneel te maken, terwijl de jonaste zoon daartoe de kracht miste. maanden bedragende, in mindering zal worden gebracht. De eisch was twee jaar. Brand te Amsterdam: Woensdagnacht omstreeks half twee ontstond te Amsterdam brand in de pepermuntfabriek der firma Hoek A Co. in de St. Jacobstraat, eene zij- Aanvaring te IJmuiden. Het Duitsche stoomschip „Agathe" liep te IJmuiden Donderdagavond binnen, als bijlegger wegens gebrek aan kolen en is heden nacht door de Engelsche stoomboot „Parkgate' die diep geladen met zwaar spuien binnen kwam en uit haar roer liep, midsc- eeps zoodanig aangevaren, dat het de reis naar Antwerpen niet kan vervolgen, maar eerst naar Am sterdam moet om te repareeren. Marktbericht. Graan- en Zaad markt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 1 No vember 1894. Witte tarwe f4.50 a f5.40, Rogge f3,25 a f 3.75, Haver f4.50, a 15.60 Wintergerst f. 2.75 a f3.40, Paarden boonen 4.75 a f5.10, Groene erwten f4.25 a 8.Kanariezaad f9.10 a f 0.Karweizaad. f 15.a f 15.50. "Veeziekte. De laatste week zijn te Haarlem mermeer bij 20 landbouwers veeziekte geconstateerd. Van 't begin af zijn 116 borden geplaatst waarvan 27 borden zijn te rug gehaald. Van af 't begin tot 1 Nov. is bij 101 landbouwers veeziekte geconsta teerd. Behalve de gemelde gitten is bij het genootschap „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam ingekomen een gift groot f 10.000 van de heeren directeur en commissarissen (persoon lijk) der Deli-Maatschappij, bij ge legenheid van de herdenking van het 25-jf ng bestaan hunner maatschappij. Door den heer Charles Boissevain, ,id van het uitvoerend comité van de vereeniging „Moed, Beleid en Trouw" die voor de ridders der Wil lemsorde beneden den rang van offi cier en voor hun weduwen en weezen poogt te zorgen, is voor de vereeni ging van directeur en commissarissen van de Deli-Maatschappij, persoonlijk, eene bijdrage ontvangen van f5000 „als eene hulde aan het Nederlandsch- Indische leger". De gift van 150.000 is ingekomen bij den voorzitter van het Amster damsche comité mr. N. P. van den Berg, van den directeur en de com missarissen der Maat-chappij,persoon lijk, met deze opdrachtVoor het Na tionaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen „als een hulde [aan het Nederlandsch Indisch leger, dat ook op Sumatra zoo veei heeft gestreden en geleden, ten bate van rust en orde op dat eiland." straat van den Nieuwezijds Voorburg wal. De bovenste twee verdiepingen der fabriek brandden geheel uit, voor de brandweer het vuur volkomen mees ter kon worden. In het aangrenzend perceel waren niet alle bewoners aanstonds bekend met het gevaar, dat hen bedreigde. Dat er geene persoonlijke ongeluk ken te betreuren zijn, is te danken aan twee nachtwakers, die, nog voor de brandweer ter plaatse kon zijn, drie kinderen uit de belendende wo ning in veiligheid brachtende klei nen hadden reeds te lijden van den verstikkenden rook, welke de woning binnendrong. De fabriek en de daarin aanwezige voorraad waren tegen brandschade verzekerd. Twist tusschen vader en zoon, Nadat bijna den ganschen dag een geest van twistzucht geheerscht had in de meubelmakers-werkplaats yan Van der Meij, gevestigd op den zol der van pand no. 1 aan de Ganzen- gang te Rotterdam, uitte die twist zich tusschen 5 en 6 uren Donder dagavond in gewelddadigheden. In die werkplaats zün behalve de vader, wonende in de Eleonorastraat, twee zoons en een knecht werkzaam. De oudste zoon, een knaap van 19 jaar, had reeds in den voormiddag met zijn vader getwist en hem geslagen. Daarna heeft hij zich bedronken, en toen hij weder in de werkplaats kwam, brak de rpxie opnieuw los. Ditmaal sloeg hij zijnen vader tegen den grond, trok, door dronkenschap beneveld, zijn mes, en stak dit met zulk eene kracht in zjjns vaders rech terarm, dat het lemmet in stukken vloog. De vader, kermende van pijn, zocht zich van den beschonxene te bevrijden en greep, door drift be- heerscht, een steekbijtel om zich te verdedigen. Hiermede in het wilde rondslaande en stekende, bracht hij zijn oudsten zoon twee ernstige ver wondingen toe, eene op het achter hoofd en eene in den hals laatste verwonding, diep en groot, De mooid te Doetinchem. Het onderzoek naar den dadervan den te Doetinchem gepleegden moord wordt door justitie en politie zoo kraohtig mogelijk voortgezet. Ook Woensdag werden weder verschillen de personen aldaar en elders door den rechter van instructie gehoord. Het is bekend, dat de heer Brou wer in den laatsten tijd in de dag bladen advertentiën plaatste, ten einde op die wijze een huisknecht te bekomen. Zoo de moord soms ge pleegd is door iemand, die zich ais zoodanig aanmeldde, dan is het voor de justitie natuurlijk uiterst moeilijk hem te ontdekken. Een Moord. Woensdagmiddag heeft te Breuke- len doodslag plaats gehad. Op het Merwedekanaal hebben schippers onderling woorden gekre gen over het overgooien van lynen, waarbij de drift zoo werd opgewekt, dat een nunner zoo men zegt uit Vinkeveen afkomstig met een haak een anderen schipper heeft doodgeslagen. De vermoedelijke dader is in hech tenis genomen en is Donderdag te half een te Breukolen aangebracht. Het iijk is per rijtuig naar Utrecht vervoerd, en is in het stedelijk zie kenhuis aldaar geschouwd. Samson veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank, uit spraak doende in de zaak Samson, veroordeelde dezen Donderdag tot een gevangenisstraf van 14 dagen; zij achtte het door hem gepleegde mis drijf, het toebrengen van een slag op den helm van een politie agent, over tuigend en wettig bewezen. Door het O. M. was eene maand gevangenisstraf geëischt. Omtrent het gebeurde wordt nader medegedeeld Twee schuiten, varende in tegen overgestelde richting, werden getrok ken, de eene door een man, de andere door twee opgeschoten jongens. Men wilde voor elkander niet wijken, de schuiten bonsden tegen elkaar, een woordenwisseling ontstond, en werd met steenen geworpen, geschermd met dnwboomen en haken, totdat plotseling de schipper De Br(ee) u t Vinkeveen, die zich bevond op de schuit door zijn zoon getrokken, op het dek in elkaar zakte en eenige oog9nblikken daarna overleed. De burgemeester deed de beide trek kers en den schipper van de andere schuit achter slot zetten en het lijk in bewaring nemen. Laat in den avond werden door den subs, officier van justitie, die middelerwijl was aangekomen, de beide jongens in vrijheid geste doch de schipper der schuit, die met een duwboom en een haak geschermd had, bleef in arrest. Concert, Siegfried Wagner. Amsterdam, 31 Oct. '94. Woensdagavond had het aangekon digde concert in het „Concertgebouw" plaats, door het orchest uit bovenge noemd gebouw en onder leiding van Siegfried Wa.ner. Uitgezonderd de achtste symphonie van Beethoven, werden slechts werken uitgevoerd van zijn vader, Richard Wagner en zijn grootvader Liszt. Het geeft een eigenaardigen indruk den afstammeling van zulke beroemde mannen voor zich te zien en iedereen ziet men zich uitrekken alsof er iets zeer bijzonders aan hem te zien is. Siegfried Wagner lijkt zeer veel op zijn vader. Hij is een tenger, eenigszins bleek jongmen.-ch, met ernstige spre kende gelaatstrekken. Waardoor hij vooral zoo aan zijn vader doet denken is de haviksneus. Hij heeft een veerkrachtige, bewege lijke manier van dirigeeren en han teert de stok met de linkerhand wat in het begon nog al vreemd staat. Het eerste nummer was „Tasso" „Symphoni8che Dichtung" van Liszt. Het orchest kweet zich hierbij van haar taak, zooals men dat steeds van hem gewend is. Vooral het koper was zeer goed. Wat was het een genot om zich bij de „Siegfried Idylle" van Wagner geheel te laten medevoeren door de zoetklinkende, daarheen ruischende tonen der violenhet was een weg slepend, alles om zich heen vergetend, genot. Nog wil ik aanhalen de schoone uitvoering van de „Mephisto Walzer" uit „Lenau's Faust van Liszt. Dit werk heeft werkelijk iets duivelachtigs en echri;s en laat een vreemden, vagen indruk achter. Ook het voorspel „Tannhauser" van Wagner was zeer mooi. Tot mijn spijt was ik verhinderd het concert tot liet einde bij te wonen, doch kan getuigen, dat ik van dat gedeelte, dat ik bijgewoond heb, ge noten heb cn met mij het niet zeer talrijke publiek, dat zulks door her haaldelijk applaus bewees. Het ontbrak natuurlijk niet aan de conventioneele fanfares en een wel verdiende krans. G. G. Cholera. Te Weesp zijn weder 2 gevallen van aziatische cholera waarvan 1 met doodelijken afloop, bij kinderen voor gekomen. Het andere patientje is herstel lende. Zaak-Beflers. De voormalige gemeente-ontvanger van Schiedam W. Beffers is Donder dag door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot één jaar en vijf maan den gevangenisstraf mei bepaling dat de preventieve hechtenis, ongeveer 5 Koloniën, LomboK. Donderdag zijn aangekomen de Ne- derlandsche mail over, Genua met de OoBtindische bladen loopende tot 3 October, en met de Fransche mail de bladen, loopende tot 5 October. De inneming van Matarcun. De Jav. Ct. van 2 Oct. geelt daarvan het volgende verslag Te zes uur in den ochtend van 28 September rukte een bataljon infan terie met een sectie bergartillerie uit naar Rembega om te demonatreeren. Evenals den vorigen dag werd stelling genomen tusschen Rembega en Ka- rang-Baroe, en werden van daar Ka- „Laat ik u anders zeggen, dat ik juist bijtijds kwam; hij werd door drie van die kerels aangevallen." „O, die lafaards 1" was Sarahs uitroep. Mansell ving het woord „lafaards" op, en riep op zijn beurt: „Laten wij hen neerslaan." „Niet als ik het beletten kan," zeide Pinder, en hield hem stevig vast, toen hg zich los wilde rukken. „Wat, ben je nu ook al bang geworden En dat, nadat je hen met hun drieën tegen den grond hebt geslagen?" „Nu, laat hen daar dan liggen," zeide de held in daad. „Dat doe ik niet," zeide de held in woorden. „Ik ga naar hen toe om tegen hen te vechten, en dan...." Wat hij dan doen zou bleef evenwel een geheim, want toen hij met heftige gebaren aan zijne woorden kracht wilde bijzetten viel Mansell met een zwaren slag tegen den grond, en moest door Pinder opgetild worden, die hem daarbij duchtig de les las. „Waaraan je nu behoefte hebt is niet om te gaan vechten, maar om je te wasschen en ga daarna maar wat slapen." Sarah diende een amendement hierop in„Wat hij het meest noodig heeft, Pinder, is een hart en een geweten." „Is dat alles?" zeide de berouwlooze. Deborah begon te gichelen. Manseli had echter beter ge daan met dergelijke opmerkingen voor eene betere gelegen heid te bewaren. Op het oogenblik, dat hij deze woorden sprak wendde zijne vrouw, wien hij zooveel deed lijden, zich tot hem „Moet hei zoo sfloopen na alles wat je mij vandaag be loofd en gezworen hebt. Iemand, die volstrekt geea verplich tingen aan jou heeft noch aan mij, brengt je goed werk, dat flink betaald wordt, een gezellig thuis wacht je, en een lek ker maal, dat gereed gemaakt is door degenen, die je lief hebben, terwijl je vrouw en dochter de minuten teilen alvo rens je zoudt komen om je te zien eten. Wat bezielt je toch? Je bent geen echtgenoot, noch een vader, noch een man." HOOFDSTUK IV. „Houd je mondbulderde de schuldige. Haar toom was evenwel geprikkeld en in plaats van zich meer van hem te verwijderen, trad zij als eene woedende leeuwin op hem toe. „Neen, ik heb lang genoeg mijn mond gehouden, je ver keerdheden door de vingers gezien en mijn verdriet voor de buitenwereld geheim gehouden. Welk recht hebben mannen zooals jij om te trouwen en kinderen te krijgen, die zij haten, en die, naar zij zouden willen, gingen bedelen evenals hunne ongelukkige vrouwen Zij bracht haar hand plotseling naar haar voorhoofd, als voelde zij daar eene hevige pijn. „Hij zal mg nog waanzinnig maken. Als je eene zuster van mij bent, breng hem dan uit mijne oogen." Zij stampte met haar voet op den grond en hare oogen fonkelden. „Hoor je mij Breng hem uit mijne oogen, voordat mijn hart dreigt te barsten en ik het uur vervloek, waarop ik hem voor de eerste maal gezien heb 1" Deborah had hem reeds de zitkamer binnengeduwd, alvo rens haar zusters toorn haar toppunt had bereikt, en zij leidde hem weg, zeggende: „Kom Jemmy. Een verstandig man weerstaat nooit eene toornige vrouw." Sarah zonk op een stoel neer, uitgeput en moedeloos, en na het onweer kwam de regen. Met instinctmatige kieschheid had Pinder zich afgewend om hsen te gaan, maar nu kon hg dat niet doen. De vrouw, die hij altijd had liefgehad, en hem zooveel leed had gedaan, zat nu te sehreien als iemand, die den strijd niet langer kon volhouden. Hij keek haar aan en voelde zich door deernis bewogen. Hij wist niet wat hg tot haar zon zeggen, wat haar eenig goed zou kunnen doen, maar toch wilde hij niet heengaan zonder daartoe eene poging aan te wenden. Zacht jes zeide hij„Wauhoop niet; waar leven is is hoop." Droevig schudde zij het hoofd en zeide kalm: „Voor mij is er nu geen hoop meer." „O ja, als die Varney verwijderd kon worden, dan zou hij naar rede luisteren. H£ is de slechte man, je echtgenoot ie slechts zwak." „Wat zou dat wanneer zij beiden toch hetzelfde doen? Maar het is zeer goed van je, dat je hem verontschuldigt." (Worttt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2