Politiek 0 ver giek t. GEMENGD NIEUWS KENNISGEVING. famisjiriaat vau Folitie te Haarlem. ruiterlijke Stand, massan en Mondjok onder artillerie vuur genomen. Nadat de vijand an derhall uur op de tong-tong had geslagen, rukte een troep uit Mataram in onze richting, naar schatting hon derd man sterk. Na een paar gra naatkartetsen en eenige geweersalvos trok de vijand afonze troepen keerden te ruim twaalf uur 's mid dags in het bivak terug. Den volgenden ochtend om vier uur rukten uit drie en een hall bataljon infanterie, anderhalf peloton cavalerie, twee sectiën veld- en een halve sectie bergartillerie, en de drie sectiën ge nietroepen, met. het doel om binnen Mataram te dringen en de pceri te bezetten. De hoofdaanval werd gericht tegen den Zuidwestelijken hoea van Mata ram, tot welk einde langs den rech teroever en daarna doo.t de Soèngei Antjar werd opgerukt. Bij het bin nendringen van Mataram werd heftige tegenstand ontmoet en op eene zware borstwering gestuit. Nadat deze ge nomen was, werd langzaam voorwaarts gerukt, terwijl eene colonne, dio Mataram van de Zuidzijde beoosten den grooten weg van Poenia naar Noord binnenrukte, de beweging on dersteunde. Om tien uur 's morgens ongeveer werden de vier poeris aan het kruis punt der groote wegen binnen Ma taram bestormd en genomen. De zuidwestelijke poeri werd daarop be zet en tot verdediging ingericht, terwijl aan den westelijken ingang van Mataram, waarlangs van uit Aroeng-Aroeng eene colonne van twee compaaniën was binnengerukt, even eens een punt werd vastgehouden ter bestrijking van den grooten weg van West naar Oost en tot verzekering der communicatie van de poeri is£öfc Aroeng-Aroeng en Ampenan. In de poeri bleven achter twee compagnieën en een peloton, aan den ingang van Mataram een peloton, beide van het zesde bataljon, terwijl in de poeri twee veldstukken en een bergstuk in batterij werden gesteld. Een hevige regenbui gedurende een uur in den namiddag belemmerde zeer de werkzaamheden. Bij den viersprong in Mataram wer den door ons 67 lijken van Baliërs gevonden en begraven, terwijl in het zuiden van Mataram ook talrijke ge sneuvelden waren en in bet geheel een eroot aantal lijken werd aange troffen. Aan onze zijde sneuveldende 2e luit. der inf. H. Valkenburg, de ser geant Reneman, 10 inlandsche min deren en een dwangarbeider. Gewond werdenzwaar, de eerste luitenant W. P. Broekman en dertig minderen licht, de majoor A. A. van Blommenstein, de tweede luitenants J. M. W. Grootenboer en H. G. R Granpré Molière en vijftien mindere®, alsmede drie dwangai beiders. De landingsdivisie der marine be-; zette gedurende de operatiën Aroeng- Aroeng. Kale en Pagasangan-Oost en keerde 's avond8 te acht uur niet de overige troepen in het bivak terug. Mede werden teruggebracht een ver loren veldstuk rnet voorwagen, een smidswagen en twee sluitstukken. De bezette positiën werden m deal nacht van Zaterdag op Zondag niet verontiust. Zondagmorgen rukten tot dekking der werkzaamheden in Mataram uit: drie compagnieën en een peloton in fanterie, een sectie bergartillerie, twee sectiën genietroepen en alle beschik bare dwangarbeiders, een en ander onder de bevelen van den tweeden bevelhebber der expeditie. De inge nomen positiën werden verbeterd, en het terrein daaromheen zooveel mo gelijk opengemaakt. Van den vijand werd niets vérn®-' men, totdat te half vijf des namid dags een peloton infanterie, hetwelk een verKenning n aakte om op aan wijzing van twee Sasaks een muni tiemagazijn te onderzoeken, in een nauwe gang plotseling door weinige vijanden werd beschoten en ernstige verliezen leed. Daarbij gesneuveld kapitein K. Van Erpecum, eerste luitenant W. van Oppen en twee Europeesche fuseliers; zwaar gewond kapitein C. J. van Griethuyv en en vier Europeesche minderen licht gewond vijf Europeesche minderen. De troepen keerden te half acht in het bivak terug. Uit Mataram werd opnieuw een veldstuk met voorwagen teruggebracht te Ampenan. Den vol genden dag, 1 October, werd met de beschikbare kracht voort-gegaan a&efc het schoonmaken van het terrein in den rug van onze stelling te Ma taram. Alle van verschillende zijden inge komen berichten stemmen daarin overeen, dat bij de inneming van Mataram op 29 September Anak Agoeng Ketoet Karang-Asem, zoon van den ouden vorst, in zijn poeri is gesneuveld. Een uit Sekarbeia ont vangen lontarblad berichtte dat den zelfden dag in Mataram vijf voorname Baliërs zouden zijn gesneuveld, mot name: Ida Madé Alit, Ida Madé Dianjar, Ida Madé Oka, Padanda Madé Dianjar en Ida Wajan Alit Ardja Heldenmoed beloond. Bij besluit van den gouverneur-ge neraal is ter zake van hun beleidvol en moedig gedrag bij gelegenheid van den terugtocht uitTjakra Negara naar Ampenan in den nacht van 27 op 28 Augustus 1894 van een gedeelte van het 6e bataljon infanterie toegekend de bronzen medaille „Voor Moed en Trouw" aan de inlanders: Martose- windo, bediende van den 2e-luitenant der infanterie J. A. Jansen; en Mar- tosiwono, afkomstig van Modjokerto, volgeling, van den aan de expeditie toegevoegden Panghoeloe van Soera- baja met bepaling dat aan deze me daille eene toelage zal zijn verbonden, welke zal worden genoten volgens den militairen graad van inlandsch sergeant der infanterie en mitsdien zal bedragen f7.50 's maands. Hulptroepen. Den 26n September werd uit Ma kassar aan de „Loc." getelegrapheerd. „De gouverneur-generaal bedankte minzaam voor het aanbod van Gowa, Sidenringfen, Tanette, die troepen bij Makassar gereed hielden om ons te gaan helpen op Lombok. Sedert 25 dezer zijn de troepen entbonden en door hunne vorsten teruggezonden naar hun land. Er heerscht hier vol- Btrekt geen algemeene ongerustheid. De vorst van Gowa riep duizenden gewapenden op, onmiddellijk na zijn aanbod van hulp voor Lombok. Ook uit Boni, bij een leest in Gowa, wa ren 4000 gewapenden bijeen met 1500 geweren. De onderhandelingen over het contract bleven slepend. Voor de hulp is eergisteren bedankt en de troep«n zijn afgedankt. Er is geen reden tot onrust bij waakzaamheid. De militaire bezetting zonder oorlogs schip is in ieder geval veel te zwak." Uit MacassAr is 2 October aan de „Soer. Ci. geseind Met den kroonprins Gowa is, dank zij het beleid van den adsistent-reei- dent voor de inlandsche zaken, Brug man, overeenstemming gekregen be treffende het contract van Gowa, met het N. I. [gouvernement. Eerstdaags zal de teekening plaats hebben en zeer spoedig daarna de officieele in stallatie van den jeugdigen vorst. Aan het „Soer. Hbld." wordt uit Macassar bericht De troepen van den vorst van Si- denring, die onlangs bier kwamen om naar Lombok gedirigeerd te mogen worden zij smeekten ei letterlijk om waren ongeveer 3000 man sterk en zagen er in hun uniform (roo- de baadje? en witte broeken) met hun ne Remmington geweren en lansen krijgshaftig uit. Zij waren op eenigen afstand buiten de hoofdplaats gele gerd. Hunne geleiders waren de vorst van Sidenring, de hoofd vorst van Wadjoe de leen vorstin van Tanette. de dato© v*u Lampuko ea Datoeang Indé No Batje, vur.-tin vanLampoko. Zij maakten hunne opwachttng bij den gouverneur en werden in diens woning geleid door den adsistent- resideut voor de politieke aangelegen heden Brugman. Voor de woning van de» gouverneur waren bij wijze van eerewacht opgesteld een paar compagnieën infanterie en een half escadron cavalerie. De vorsten en vorstinnen brachten den wenaeh hunner troelen over en verzochten den gouverneur hun voor spraak te willen zijn bij Z. E den gouverneur-generaal. De gouverneur seinde direct naar Batavia, doch ont ving van den oppeiiandvoogd ten antwoord dat in zake eerst het ge voelen van den opperbevelhebber der Lombok-c-xpeditie ingewonnen moest worden. Zooals bekend is, heeft deze voor de aangeboden adsistenlie be dankt. De troepen hebben zich hier ordelijk gedragen en zijn even orde lijk, doch zeer teleurgesteld naar hunne negorij teruggekeerd. Het leven te velde. Nu zou ix u, schrijft „Holland" aan de J.-B., wel eens gaarne in mijn schrijven een denkbeeld willen geven van oub leven te velde, maar daar toe teniet mijn pen te kort. Geen van do daate*, die voornemens zijn te Soerabaja en Semarang en Batavia bij de de troepen met bloe men en geestdrift te ontvangen, zoo- als zij die uitgeleide deden, geen van hó&r sou ons, zooals we hier te velde zitten, «net een puntje vaneen vingertje willen aanraken. Gescheurde jassen vol vlekken, vuile handen, kapotte schoenen, verbrande gezich ten, beladen met stof van boven tot onder, eoo schilder ik u den officier. En [de soldaat, die maar, als hij niet vecht of wachtdienst doel, sjouwt als een polderjongen, die boomc-n kapt, nturen omgraaft, palissadeerin gen maakt, geschutbeddingen in ha mert, die zwoegt en zweet in stolen vuil, en dikwijls, of liever meestal, geen gelegenheid tot baden heeft, hij ziet er, in dame-oogen nog veel sme riger uit dan de officieren. En hoe we slapen, en hoe we eten En uit wat een heldere, schoone gla zen we drinken! Men kan niet sla pen van de vliegen, die vieze dieren, die met duizenden op al onze spijzen aanvliegen te Ampenanmen kauwt zand op Aroeng-Aroeng, men logeert in een aschhoop, zooals teSekaBela. De grafheuvels daar, waar het ben- tink je ligt, zijn niets dan hoopen vulkanische asch, die den ganschen dag rondstuift en zoowel bedden als eetborden bedekt. En het zijn graf heuvels, lezer, waarin tot in den laats ten tijd begraven werd, en vooral 's nachts is de inademing?lucht met andere dampen bezwangerd dan met die van Eau de Cologne! Nu czaar Alexander HI is overle den, sijn het niet meer dan natuur lijke vragen die ons op de- lippen rijzeD, nl. „wie en wat is zijn opvol ger, de 26j*rige Nicolaas II en „zal de troonsbestijging van dezen jongen monarch eenige verandering brengen in den politieken toestand van Rusland of in de staatkundige verhouding van dit rijk met de an dere europeesche rijken?" Een particulier correspondent uit Berlijn behandelt deze vragen, en schrijft naar aanleiding daarvan het volgende. Aan eene uit volkomen vertrouw bare particuliere bron afkomstige karakteristiek van Nicolaas II ont leen ik het volgendeAlles wat over zijne persoonlijkheid en zijn karak ter tot dusver openbaar is gemaakt, is voor een deel louter gewauwel, voor eon deel slechts vermoedens. Zelfs degenen die het uichtst nabij hem staan, hebben zich er nog geen duidelijk beeld van kunnen vormen of hij a! dan niet een vast karakter heeft. Op politiek gebied heeft hij nog geen enkele opvatting aan den dag gelegd; alles wat hierover ge zegd is, behoort tot het rijk der fa belen. Hy is tot op den' allerlaatsten tijd zoo zorgvuldig mogelyk buiten alle zaken gehouden en heeft feite lijk tot nu toe noch in staatsaange- legenheden, noch in eenigen tak van bestuur medegewerk'. Zelfs de post, dien hij in den tijd van de groote nooden (tengevolge van den misluk ten oogst, enz.) bij de commissie vo >r het verleenen van hulp bekleedde, was slechts een ambt pro forma. Te St. Petersburg is geen mensch die het in ernst zou kunnen wagen over de politieke opvattingen van den nieuwen Tsaar, ai was het alleenmaar bij benadering, iets te voorspellen. In een opzicht s'echts kon met grond eenige verwachting worden gekoes terd de tot nu toe op godsdienstig gebied tegenover anders-denkenden heerechende onverdraagzaamheid zal vermoedelijk wat verminderen, om dat de tot dusver almachtige voor zitter van de H. Synode zich bij het nieuwe Hof zoo goed als onmo gelijk heeft gemaakt door zijnen mis- plaatsten bekeeringêijver tegenover de aanstaande gemalin van Nicolaas en hij bovendien reeds van vroeger bij dezen jeugdigen Tsaar niet in een al te best blaadje stond, evenmin als bij de andere leden der keizerlijke familie, met uitzondering van Tsaar Alexander. Donderd- g is Caprivi, de ex-rijks- kanselier uit Berlijn vertrokken, en werd aan het station uitgeleide ge daan door vele vrienden. Opgewekt vertrok hij zonder eenig gevolg naar Montreux, waar hij eenigen tijd zal vertoeven. Aan den heer Sagasta is door de spaansche koningin-regentes opge dragen een nieuw kabinet te vormen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, ''at de opstandelingen in Peru veld winnen. Wato« snood. Uit Charleroi wordt gemeld, dat men weer vreest voor overstrooming der Sambre. De schippers zijn reeds gewaarschuwd en zorgen, dat hun schepen stevig vastgemeerd liggen. Wanneer jhet regenen niet eindigt, zal de was nog veel sterker zijn dan ver leden week toen 7 schuiten verloren zijn gegaan. Woensdagmiddag waren de kelders in het lagere ge 1 eel to van Charleroi reeds onder geloopen. Te Dampremy en Marchiennes staan de weiden on der waterte Zöne staan de fabrie ken stilde gemeenschap tusschen Murchiennes en Charleroi is langs de Sambre verbroken. Om 1 uur had het water reeds een hoogte bereikt van 1.60 meter boven het gewone peil om 3 uur stond het 1.80 M. boven het peil. Dood van den Czaar. De Czaar is Donderdagnamiddag te 2 u. 15 m. kalm overleden. [In een dépêche uit Petersburg wordt het tijdstip van het overlijden op 3 u. 17 ut. aangegeven.] Het bericht van het overlijden van den Czaar, dat eerst na 7 uur te Berlijn bekend werd, verwekte alge- meene deelneming, ofschoon men bij den bekenden gevaarlijken toestand, waarin de Czaar verkeerde, elk oogen- blik het doodsbericht verwachtte. Honderden waren in de nabijheid van het hotel van het Russische ge zantschap bijeengekomen om nadere berichten te vernemen. Even na 7 uur begaf de minister Marschall zich naar de Russische ambassade om een bezoek van rouwbeklag af te leggen, Donderdagavond te 71/* uur kon digden kanonschoten van de Peter Paui-vesting te Petersburg het over laden van den Czaar aan. Blijkens daar ontvangen berichten ge bruikte de Keizer nog Donderdag vo<>i- niddag te 10 uur in volle bewust zijn het H. Avondmaal. Het doodbericht werd te Peters burg tegen 7 uur door aanplakbil jetten bekend gemaakt. Ofschoon niet onverwacht, wekte de tijding toch diepe ontroering en rouw onder de bovolking en bij het lezen van het doodbericht maakten allen aandach tig een kruis. Des avonds te 10 nar werd door den Rijksraad eene zitting gebonden. In tegenwoordigheid van de aldaar aanwezige ledeo der keizerlijke fa milie is een plechtig© mie opgedra gen voor den zielerust van den over ledene. Naar men verneemt kan het ma nifest betreffende de troonsbeklim ming over eenige dagen verwacht worden. Alle openbare vermakelijkheden zijn geschorst; alle herbergen en an dere inrichtingen van dien aard zijn gesloten. De pr sident der fransche Repu bliek heeft, onmiddellijk nadat hij het overlijden van den Czaar had vernomen, een telegram van rouwbe klag aan den Czarewitsch en de keizerin gezonden. Heden zal in de Russische kapel te Parijs een plechtige lijkdienst gehouden worden. Een telegram uit Livadija behelst over de laatste oogenblikken van den Czaar het volgende „De keizer was bij het volle bewustzijn. De keizerin bleef steeds bij h- m. De keizer blies zacht den laatsten adem uit, omringd door zijn geheele gezin. Van het lijk namen de kinderen en bloedverwan ten des Czaren afscheid, gevolgd door de hofbeambten, de leden Yan het keizerlijk gevolg en de paleisbedien den. De keizerlijke vlag werd op het paleis halfstok geheschen onder het gebulder der kanonnen. Kort na 4 uren 's namiddags werd aan keizer Nicolai Alexandra wits j op het plein voer het paleis de eed van trouw ge zworen eerst door de daar aanwezige grootvorsten, toen door de hofbe ambten en bedienden, militaire be ambten enz. Een schip zonder bemanning. Uit Canada komt bericht van een gedeserteerd schip. Het is de Engel- sche schoener „Lord Eldon," die op 8 October van Halifax vertrok en onderweg bij stormweer op een rots vastraakte. De bemanning wist in booten het land te bereiken en men dacht niet beter of het vaartuig zou vast blijven zitten en uit elkaar ge slagen wordeq, toen het plotseling vlot kwam en geheel onbeheerd door den wind werd meegevoerd. Een an der vaartuig poogde nog het schip te achterhalen, maar de vliegende En- gelschman zorgde er voor dat er nie mand in zijn kielzog kwam en zoo konden de achtervolgers onverrichter- zake terugkeeren. Daar zwerft nu de vluchteling over den wijden, wijden Oceaan. Ecu stoomboot vergaan. In het kanaal van Br stol is een Eügelsche stoomboot „KittyRatcliffe", met man en muis vergaan. De Duit- sche bark „Rebecka" bevond zich in de nabijheid toen de zinkende bom noodsignalen gaf, doch kon geen hulp verleenen wegens den hevigen storm. Men hoorde duidelijk de noodkreten der verdrinkende bemanning, die uit dertig koppen bestond. TELEGRAMMEM. Manifest van czttar Nicolaas II. PETERSBURG, 2 Nov. In een zoo even verschenen manifest, doet kei zer Nicolaas II uitkomen, dat de grootste en voortreffelijkste verdien ste van zijnen vader deze was, dat hij als beschermer van den vrede optrad. De czaa.r vorkPart, dat hij aan deze beginselen trouw zal blij ven, en belooft voor God dat hij Rup lands welvaart door den vrede zal po gen te bevorderen. Tot troonopvolger is grootvorst George aangewezen tot de geboorte, van een mannelijken nakomeling uit hei huwelijk dat met prinses Alice van Hessen gesloten zal worden. Behalve enkele opmerkingen var. minder belang borat hei mande»! slechts bij uitnemendheid vredelie vende verklaringen, zonder eenig voorbehoud of beperking. (iT.) Lombok- Een heden door het Hlbl. uit Ba tavia ontvangen telegram vermeidt het volgendeEen schot uit een onzer batterijen te Pagasangan heeft een tweede kruitmagazijn ten oosten van het paleis te Tjakra Negara in de lucht doen vliegen. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat het op den SOen Oct. j.l. executoir verklaar de voljaarsch kohier op de bedrijfs belasting, afdeeling IV, 1ste deel, dezer gemeente, dienst 1894/1895, op 1 Nov. aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burg. en Weth. van Haarlem doen te weten, dat van heden tot 15 Nov. e. k., 's namiddags ten 2 ure, ter ge meente-secretarie ter visie is neder- gelegd, het ingekomen verzoekschrift van J. H. Segaar en J. P. Kromberg om vergunning tot oprichting van eene brood- en beschuitbakkerij aan de Ged. Oude Gracht No. 66 en dat op den 15 Nov. e. k., des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis de gelegen heid zal worden gegeven, om ten over staan van het Gemeentebestuur, be zwaren tegen het oprichten der inrich ting in te brengen. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Z-n- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een zakje met een handwerk. Eene jas. Een jongenecolbert. Eene trekpen. Een paar handschoenen. Een puck hondje. Een zakdoek inhoudendeeene portemonnaie met geld, een zilveren horloge en sigarenkoker. Eene para- pluie. Eene vrouwenzak met zakdoek. Twee plumeaux. Een armbandje. Een sleutel van eene pendule. Een taschje. Een fransch leerboek. Eene porte monnaie met eenig geld. Een gouden ring. Een bruin hondje. Een pak mu ziek. Een R. C. kerkboekje. Een das speldje. Eene faisant. Een uniformjas. Een kerkboekje. Een zwart hondje. Een lapje fluweel en een klosje garen. Een pakje kwitanties. Een broche. Een bank. Eene kous. Een schoentje. Een slinger van eene pendule. Eenige sleutels. Ondertrouwd: 2 Nov. G. F. v. d. Horst en W. P. H. Kuijpers. Getrouwd: 2 Nov. J. M. Pol man Mooij en J. H. v. d. Meulen. Bevallen:l Nov. J. H. Veen- straReinhart d. - H. Mizeru3Vis ser d. - 2 H. VoornKoning 2 z. p "V'/ iLlEBER^HTï£M. Getrouwd: 1 Nov. M. D. Lopes Quiros en C. I. Senior Coronel, Arnst. Th. M. Loran en J. C. Gerretsen, den Haag. J. Drughorn en Ch. J. Be- neker. Amst. C. J. Vrolijk Dz., wedr. van Th. H. M. Lucas, en A. P. E. Schoon, wed. F. J. O. Beckering, den Haag. J. G. Bels en M. E. J, Serry, Leiden, A. J. V. Mijnands Jr. en J. M. Meister, Amst. H. L. J. Badings en M. S. Polvliet, Gorichem. Bevallen: 25 Oct. D. J. Pelt Endt z., Koog a. d. Zaan. O v 9 r 1 e d e n 29 Oct. P. D. Lu- sink 83 j.> Amst. 30. Wed. G. Koobs Van Snoekeveld 78 j., Doesburg. A. Parmentier Sr. 70 j., Leiderdorp. P. A. van den Bergn 73 j., Amst. J. Stark jd. 10 j., N.-A:usiel. W. A. Brou werWaning 43 j., Amst. 31. J. C. Voorduiu jm. Soerabaia. P. Jongens Wz. 82 j., Beemster. 1 Nov. C. A. A. J. Manten jd. 10 md., den Haag. Wed. J. PluggeVan der Tak 80 j., den Haag. itooniïaart&E'Hètea. Het st om schip Veendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, vertrok 1 Nov. des voorna. 4 uur en pass. des namiddags 1 uur Wight. het stoomschip Spaamdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriv. 1 November te Rotter dam. Het stoomschip Koningin-Regentes van Amst. naar Batavia, arriv. 1 Nov. te Genua. Het stoomschip Vooi^miarts, vertr. 1 November van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Prinses Marie, ver trok 31 October van Batavia n :.r Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3