BINNENLAND. aanrander te verschrikken, waarop hij het hazepad koos. Inmiddels is aangifte gedaan bij den Rijksveldwachter Hellendoorn. Lombok. Van den Goeverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is telegraphiseh bericht ontvangen dat de le-luit. W. P. Broekman, die bij de inneming der vier poeri's van Mataram op 29 September zwaar verwond werd, thans overleden is. (Si. ct koffiebuishouders tegenover het ten toonstellingscomité. Onder meer wer den reed6 de volgende denkbeelden aan de hand gedaan: lo. Een adres te richten aan den burgemeester, teneinde te verkrijgen dat de tentoonstelling des Z iterdags- avonds en des Zondagsavonds om 5 uur en op andere avonden uiterlijk om 11 uur gesloten zal worden2o. een adre3 aan den burgemeester te richten ten einde gedaan te krijgen dat de Amsterdamsche koffiehuizen tijdens de tentoonstelling een uur later zullen mogen openblijven dan thans het geval is. van Schagen, na overleg met den heer Karseboom, officier van justitie te Alkmaar, aan de Rjjks- en ge meentepolitie van Schagen te doen uitreiken, als belooning voor haren in deze treurige zaak betoonden ijver. Voorts zal tot allen, die door het toezeggen van bijdragen hunne be langstelling in het ontdekken van den moordenaar of de moordenaars deden blijken, het verzoek gericht worden, hunne bijdragen, op bovengenoemde, door het comité wenaehel^k geachte wijze, beschikbaar te stellen. Kieswet. Naar het Vad. uit goede bron ver neemt zalj de kieswet nog vóór het eind des jaars nog bij den Raad van State inkomen. Diph ther itis-serum Naar het Tijdschr. v. Geneesk. meldt, zullen de hh. dr. Wirtz en prof. Spronck te Utrecht binnenkort Beh- ring's diphtherie-serum bereiden en voor zoover de voorraad strekt, kos teloos ter beschikking der Nederland- eche geneeskundigen stellen. De bereiding zal voorloopig op be scheiden schaal plaats hebben en be kostigd worden uit de middelen, waarover de genoemde heeren als di recteuren van 's rijksinstellingen kun nen beschikken. „Terwijl", zegt het weekblad, „dr. Wirtz zich zal belasten metaankóop, keuring, injectie en observatie der paarden, die in 's Rgksveeartsenij- gchool gestald zullen worden, zal prof. Spronck het diphtherie-gift bereiden, het serum controleeren en afleveren. Beter zou men in Nederland reinheid en werkzaamheid van het geneesmid del moeilijk kunnen waarborgen. Moge daarom de onderneming der genoemde heeren met succes bekroond worden, en haar, waar zulks noodig mocht blijken, tijdig door Regeering of natie fiuancieele steun verleend worden." De redactie van het tijdschrift ver klaart zich bereid gelden in ontvangst te nemen om de heeren Wirtz en Spronck in staat te stellen van het serum op zoo ruime schaal te ver richten, dat zij aan alle aanvragen zullen kunnen voldoen. Naar aanleiding van dit bericht deelt dr. Pijnappel aan het „Hdbl." mede, dat men te Amsterdam ook reeds met de zaak bezig is. Het initia tief is genomen door het Kinder ziekenhuis, dat zich in verbinding heeft gesteld met den heer Mazure, veearts, die met dr. Voute naar Pa rijs is vertrokken om de bereiding te bestudeeren. Zoodra zij terug zijn, zal tot de inenting van paarden wor den overgegaan, door tusschenkomst van het Hygiënisch {Laboratorium, waar de zaak reeds lang in bewer king is en men het toxine voorhan den heeft. Het Limb. Nbl. meldt, dat het nieuwe geneesmiddel thans ook in het gesticht Calvariënberg te Maas tricht voorradig is. Nationaal Fonds. Het totaal bedrag, door de Am sterdamsche commissie van het natio naal Fonds tot 2 November 1894 ont vangen, is f 119,254.10. Het vertrek der „Prins Alexander-" Zaterdagochtend is per stoomschip Prim Alexander, gezagvoerder Droog- leever Fortuyn, uit Amsterdam, weder een detachement militairen van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk, ter sterkte van 180 man en 15 onder officieren, onder bevel van den kapt. der genie A. Schadee, en met mede- geleide van den le luit. der infanterie J. D. Ha-rtsen en de 2e luit. der in fanterie H. A. Schadee en W. A. En- gelbrecht, naar Indië vertrokken. De troepen waren Zaterdagochtend te Harderwijk in de kazerne op har telijke wijze door den majoor van het Werfdepot, Roesch, toegesproken en met de muziek voorop naar het sta tion gebracht, terwijl de luit.-kwar- tiermeester Strooband het detache ment van Harderwijk naar Am3ter dam geleidde. Aan de Handelskade was de kapel van het 7e reg. infanterie, die her haaldelijk vroolijke marsehen en de volksliederen deed hoeren. Tevens waren aanwezig eenige officieren van het 7e reg. inf. en de kapitein-com missaris van afmonstering. Toespraken werden niet gehouden en het aantal belangstellenden, geko men om den militairen een afscheids groet te brengen, was niet zoo groot als bij andere gelegenheden het geval was. te posteeren. Aiie listige pogingen der manifestanten om de politie daar vandaan te lokken, door op andere punten der stad vuurwerk te ont steken en teertonnen te branden, mis lukten zij bleef waar zij was. Ove rigens schijnt de politie zeer verstan dig opgetreden te zijn en hebben slechts enkelen uit het manifestee- rend publiek eenige klappen opge- loopen, terwijl wel het ernstigste feit daarbij was, dat een hulpagent van politie een stak uit den baard werd gerukt. Doodslag te Charlois. Door de geneeskundigen te Char- loisdr. Broeksmits en Yan den Toorn, is geconstateerd dat de dood van den jongen Nie mans verdriet m-<et toegeschreven worden aan verstikking door drift, en dus niet ten gevolge van den hem toegebrachten slag met een klomp. De Eotelhoudeisbond. De Hotelhoudersbond hield Zater dag eene buitengewone algemeene vergadering te Amsterdam, naar het bleek hoofdzakelijk ter bespreking van de a.s. wereldtentoonstelling, Staande de vergadering werd eene commissie benoemd ter behartiging van de belangen der logement- en Sleolit beloond. Dat te groote ijver, zelfs in 't pu bliek belang, vaak kan schaden, heeft een timmermansknecht te 'sGraven- hage, vader van acht kinderen onder vonden. Op zekeren dag, tegen het uur dat in eene dichtbevolkte buurt de scholen uitgingen, wist hij een hollend paard in diens vaart te stui ten, door het dier een groenten wa gen die daar stond, in den weg te werpen. De brave man waagde] daar bij zijn eigen leven. De eigenaar van den groentenwagen eischte. vergoe ding voor diens toegebrachte schade de kantonrechter wees de vordering toe. De ijverige timmermansknecht moest f10 betalen. Hij vraagt dat geld thanB terug van de gemeente, aangezien hij toch in het publiek be lang gehandeld heeft en vraagt nog eene gratificatie bovendien, welk laatste zijne menschlievende daad wel een weinig bederft, maar toch be grijpelijk is wegens de armoedige omstandigheden van den braven stak kerd. De moord te Schagen. Het comité, dat zich indertijd te Schagen heeft gevormd, om een be looning van f750 uit te reiken aan hem, die den dader of de daders van den aldaar op de wed. Bute en Anna Beiers gepleegden moord zou aanwij zen, heeft nu door de justitie zelve de dader is ontdekt desniettemin besloten, de helft van het door de leden van genoemd comité geteekend bedrag beschikbaar te stellen, om door den voorzitter van het comité, den heer S. Berman, burgemeester Ongeregeldheden te IJlst. Men meldt uit IJlst van 2 Nov. aan de N. R. Ct.: Geprikkeld, naar het schijnt, door het succes van den dag, den gunsti- gen afloop eener verkiezings-cam- pagne, welke klaarblijkelijk een anti- burgemeesterlijk karakter droeg, her woog zich gisteravond tot laat in den nacht een zeker deel van het publiek, waaraan de opgeschoten straatbengels in den regel en ook bier, het grootste contingent leveren, langs de straten, urn op zijne wijze tegen den burgemeester te manifes- teeren. Dat de heer L. Huisman doorzijn eigenaardige, zeer persoonlijke opvat ting van bet burgemeesterschap het bier bij alle partijen verkorven heeft, is reeds lang een publiek geheim. Het publiek in 't algemeen blijft het natuurlijk afkeuren, dat hij steeds alle vermakelijkheden, weike hij per soonlijk op zijn godsdienstig stand punt afkeurt, verbiedt of belet. Waar nij daarbij ook de belangen der ne ringdoenden treft, krijgt hij, *o>als van zelf spreekt, ook dat deel der burgerij tegen zich. Waar hij haast de eenige gegoede is, die de werk ver schaffing niet steunt, verliest hij ook de sympathie der arbeiders, die hem toch al niet gunstig gezind waren wegens het verbieden der St. Nico- laas-loterijen enz. en het tegenwerken der harddraverijen, welke zaken een anders werkeloos arbeider nogal eens een stuivertje iu den zak brengen. Dat hij met ^behulp van eene volg zame meerderheid in den Raad de diensturen van ons telephoonkan- toor ingekort heeft, kan hem door enkele industrieel© firma's hier vooral niet vergeven worden. Het gevolg is dan ook dadelijk geweest, dat bij de jongste verkieziag van twee leden voor den gemeente raad de doleerenden éene lijn heb ben getrokken met liberalen, de volks partij en vele synodalen, en deze er bunne candidateb door kregen, ter wijl de mannen der (burgemeester lij ne) kiesvereeniging; „Tegen de re volutie, in eiken vorm, het evange lie" vielen, niettegenstaande de heer Huieman, zelfs gedreigd had in dat geval zijn ontslag te zullen nemen. Dit alles, en nog veel meer, maakt het eenigBzins verklaarbaar, dat het „volk" hier telkens weer elke gele genheid schijnt aan te grijpen om tegen den burgemeester te demon- streeren.ZooookweerDonderdagavond. Uit blijdschap over den afloop der herstemming van dien dag bewoog het zich zeer luidruchtig langs de straat en stak telkens, bij voorkeur voor des burgemeesters woning, vuur werk at, zoodat de politie genood zaakt was zich tot laat in den nacht voor het huis van den heer Huisman Gestikt. De heer mr. Ketjen, te Velp, is Zaterdagnacht op noodlottige wijze om het leven gekomen, Daar op de slaapkamer in zijne villa „DeKruis- horst" een en ander moest veranderd worden, hadden de heer en mevrouw K. besloten, voor een nacht in het tegenover gelegen pension „De Ros kam" te gaan logeeren. Men had daar wegens de kilheid van het vertrek een vulkachel aangelegd, maar deze schijnt niet go.d te zyn behandeld, althans des morgens vond men het echtpaar bewusteloos. De heer K. «tierf kort nadat men het onheil ge waar werd. De toestand van mevr. K. was ook ernstig, maar de genees heer hoopte haar nog te behouden. Het ongelukkig uiteinde van den heer Ketjen wekt de algemeene deel neming. De overledene was zeer be mind om zijn milddadig karakter, Hij deed veel voor de werkverschaf fing, den aanleg van wegen en vooral ook voor de instandhouding der Ara- hemsche Orkestvereenigmg. gen leeftijd terecht stonden voor weerspannigheid tegen een ambtenaar, en hg vreesde zeer voor de toekomst van bekl., wier schandelijk gedrag ook door geen vader wordt tegenge gaan. Het deed spr. leed, dat uit de houding van bekl. gebleken i», dat zij beiden, hoewel nog geen 16 jaar oud, gehandeld hadden met volle oor deel des onderscheids. Nn toch kan hij hunne opzending naar een rijks opvoedingsgesticht niet eischen, of schoon zij een betere opvoeding nog hard noodig hebben. Nu blijft slechts de gevangenis open, I en sp. eischte, dat beide bekl. daar heen voor een tijdperk van 14 dager, zouden verwezen worden. De rechtbank zal Donderdag 8 dezer uitspraak doen. Verduistering. De eisoh van het O. M. bij de recht bank te 's Hertogenbosch contra J. D., den gewezen inner der gasgelden aldaar, beschuldigd vau pl. m. f4000 dier gelden te hebben verduisterd en wiens zaak Zaterdag voor de recht bank diende, luidteen jaar gevan genisstraf. De verdediger van beklaagde mr. Hengst concludeerde tot vrijspraak. Tijdens het geding kwam meermalen aan het licht dat de contröle over J. D. schier alles te wenschen heeft overgelaten. De gemeente-ontvanger en andere autoriteiten moesten heel wathooren wat hen minder aangenaam zal ge weest zijn. .Rechtszaken. Twee veelbelovende knapen. Hoe de opvoeding van kinderen soms behartigd wordt kan blijken uit de behandeling eener strafzaak voor de rechtbank te Utrecht, waar terecht hebbengestaan twee broeders, uit Abcoude-Proosdij, bekl. van weder- spannigheid tegen een ambtenaar, al daar op 9 Sept. j.l. gepleegd. Volgens verklaring van getuigen was het broederpaar, pas 15 en 13 jaar oud, door zijn baldadigheden de schrik van het dorp. Het gezag eens vaders hield hen niet binnen de per ken, zooals bleek uit de omstandig heden, dat deze lijdelijk getuige, zoo niet erger nog, geweest was bij het feit, waarvoor zijn zoons nu terecht stonden. De veldwachter Kraal had hun nl. verboden opj Zondagmiddag voetzoekers af te steken. Zy waren daarmee echter voortgegaan, en had den hem zelts tartend toegeworpen „hij durft toch niets." En toen hij zeide hen te zullen bekeuren, riepen zelfs: „wacht! hier heb je papier en potlood, zelfs ook pen en inkt." Toen lvraal ten slotte het noodig vond hen voor den burgemeester te brengen, verzetten zij zich op ergerlijke wijze, heen dreigend toevoegende „ontüou jij je dag, hoorl" Op de vraag des voorzitters, of zij niet wisten geen voetzoekers te mogen afsteken, antwoordden zij brutaalweg: „dat ze ze dan niet op 't dorp ver- koopen moesten ook I" en op een andere vraag, of zij niet wisten, dat zij te gehoorzamen hadden aan een verbod der politie „neen, ik ken de wetten niet!" Als bekl., zeide de off. van justitie, mr. B. A. Smidt, hierna in zijn requi sitoir, de wetten niet kennen, dan wordt het tijd dat hun nu eens te verstaan worde gegeven, dat die wet ten eene gevangenisstraf van zes jaar kunnen doen. eischen voor feiten, z >o schandelijk als waaraan zij zich nu hebben schuldig gemaakt. Het was spr. nog niet voorgekomen in zijne praktijk, dat knapen van zoojeugdi Koloniën, Lombok. Aan de Deli-Courant ran 6 Octo- ber, die Zondag met de mail is aan gekomen, iB het volgende ontleend Telegraphitche mededeelingen. Batavia, 6 Oct. Bij de opruiming van de muren ,van Mataram zijn drie honderd vaatjes rookzwak buskruit een voorraad springgelatine,vier kiaten patronen voor repeteergeweer, en een nieuwe machine voor patronencon- factie gevonden. De lijken van alle negen vermis ten bij de laatste hinderlaag zijn ge vonden. In Tjakra, waarin men van uit de poeri Ketoet de Hollandsohe en witte vlaggen zag waaien, maakte de in neming van Mataram een overweldi genden indruk. De directeur van binnenlandsoh be stuur Seüerer is van Lombok terug Officieel is van een zonding van twee bataljons naar Karang Asem, om met Goesti Djilantiek af te rekenen niets bekend. Een regeeringsberiebt meldt dat Pemenang eergisteren door de „Bali' werd getuchtigd en in brand geschoten De bevolking vluchtte naar de land waarts gelegen kampong Tabongo Vier groote padischuren bij Pemenang verbrandden. De hinderlaag. Naar aanleiding van de berichten over de hinderlaag waarin een peloton infanterie bij het zoeken naar een verborgen kruithuis is gevallen, laat de Deli-Courant zich scherp uit. Het blad zegt: „De catastrophe schijnt grooter te zijn, dan uit het eerste bericht daar omtrent viel op te maken. Waarom wordt echter het aantal vermisten niet spoediger opgegevenhet Neder landsche volk heeft recht op het ver nemen van de volle waarheid. Het achterbaks houden daarvan maakt nimmer een gunstigen indruk. menigmaal in moeilijkheden met het gerecht gekomen. Komt hij wel eens in den winkel?" „Het is mogelijk. Ik ken hem niet van uiterlijk." Pinder dacht na. „James Mansell vertelt hem alles, daar kan je zeker van zijn, en het is juist iets voor dien schavuit om de vrouw thuis te bestelen en buitenshuis den man in zijn verder! te storten." Daarna verzonk hij weer een oogenblik in gedachten en sloeg daarna met zelfvoldoening op zijn dij, want hij meende een middel te hebben gevonden om alles tot eene bevredi gende oplossing te krijgen. „Wanneer wij dien Varney maar kunnen betrappen zoodat hij voor vijf jaren achter de tralies wordt gebracht min der zal hij niet krijgen, want hij heeft al meer Btraf achter den rug dan is Mansell van zijn verleider bevrijd, en zal hij naar u en mij willen luisteren, zich niet meer aan den drank te buiten gaan en weer gaan werken, zoodat hij weer een gelukkig man en jij een gelukkige vrouw wordt." „O, dat zijn woorden, die mij troost schenkenzeide de arme Sarah, „maar hoe moet ik den schelm betrappen „Dat moeten anderen doen. Ga naar het politiebureau, vraag den hoofdinspecteur te apreken en dien een aanklacht in. Ik zal later komen en er met Steele, den detective, over spreken; hij is een goede kennis van mij en spoedig zullen wij alles weten. Een dronken dief ia even praatziek als de reet. Wees evenwel zelve zoo omzichtig mogelijk; je zuster heeft een goed hart, maar zij is erg babbelachtig, en komt des avonds bij te veel menschen. Ik ga liever niet met je mee door die bloedvlekken ep mijne kleeren, maar als je dadelijk heengaat, dan zal ik gauw andere kleeren aantrek ken, op het bureau je ontmoeten, en je dan weer naar huis brengen." Met hare gewone stiptheid volgde Sarah deze raadgevin gen op. Zij verzekerde zich eerst, dat haar man goed en wel te bed lag, sloeg vervolgens haar doek om, zette haar hoed op, vertrouwde Lucy en den winkel aan Deborahs zorg toe, en toen laatstgenoemde haar vroeg waar zij heenging, gaf zij slechts ten antwoord„Ik ben spoedig terug," en waB verdwenen. „Zoo, zoo," zeide Deborah, „dat heb ik aan u te danken, mijnheer Pinder." „Hoe zoo?" „Wanneer zij met een hinken jongen man van gedachten kunnen wisselen, dan verspillen zij geen woorden meer aan eene zuster." „Nu, dat moet u niet grieven," zeide hij. „In geen vijf jaar heeft zij een woord tegen mij gesproken," Hij vertrok nu ook op zijne beurt, zoodat Deborah alleen met de klanten en de kleine Lttoy kon spreken. De klanten van dit winkeltje, gewoon aan de ernstige, kalme Sarah, waren ongetwijfeld verbaasd over de grappige uitvallen van hare plaatsvervangster. De eerste die zich over haar verbaasde, was een jager. Hjj kwam in kostuum, met een fluweelen jasje en leeren slobkousen van buiten. Hij keek Deborah verwonderd aan, en wel vooral omdat zjj juist bezig was een strooperslied te fluiten. „Zoo, waar is de juffrouw V' zeide hij. „Haar man achterna." „En waar is haar man „Vóór de juffrouw." „Ik wilde een pond kruit hebben." „Nu, met geld kunt u het koopen. Wat voor kruid 1" „Nu, buskruit natuurlijk." Deborah ontstelde. „Dat wil ik voor geen geld aanraken De jager begon te lachen. „Nu u zijt eene aardige winke lierster," zeide hij. „Nu mijnheer," zeide Deborah coquet, „en u zijt een aar dige jager." Na renigszins bekomen te zijn van zijne verbazing over gezegde, zeide hij„Nu laten wij tot onze zaken overgaan Wat spreken betreft, ben ik niet tegen u opgewassen, kruit is niet los verpakt, maar in busjes." „O, u schijnt geheel op de hoogte te staan," zeide Deborah Waar bewaart zij het?" „Wel daar, vlak onder uw neus." „Nu, ik kan toch met mijn neus niet kijken?" Zij zocht een bnsje en legde het uiterst behoedzaam toonbank. „Vertel mij als 'tu blieft eens, alvorens het ploft en wij de hoogte ingaan, wat is de prijs ervan?" „Ja, dien bepaalt de verkoopster," zeide hij. WonU vemifd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2