.Rechtszaken. Politiek Overzicht. Zuidafrikaanschen bodem aan het vaderland en zijn heldenmoedige ver dedigers denkt, zullende die bijdra gen een fonds vormen, dat voor de hellt voor het „Roode Kruis" be stemd is, en voor de helft aan een der comités gegeven zal worden, die zich leniging van het leed ten doel stellen, dat de betrekkingen der op Lombok gesneuvelden getroffen heeft." De oproeping was onderteekend door de heeren B. H. de Waal, con sul-generaal, jhr. W. van Citters, dr. J. W. G. van Oordt, dr. J. F. Mani- kus, A. M. de Witt, J. B. Vixseboxse, C. W. R. Kleinpenning en T. W. Eerkes, thes. en secr." Bij deze circulaire, was een lijst van inteekening gevoegd, die in het oonsulaat en bij het bureau van een Kaapsch blad werd gedeponeerd. Reeds is eene gecollecteerde som gelds naar Nederland verzonden. De Trans vaalsche „Volksstem" meldt, dat de waarnemende Nederl. consul-generaal te Pretoria, de heer M. E. de Wildt, het voornemen heeft te kennen gegeven, aan bovenge noemde beweging zijn steun te ver- leenen. Naar aanleiding van het Dinsdag uit Batavia ontvangen telegram van den toestand op Lombok teekent het N. v. cL D. nog het volgende aan Het telegram geeft ten duidelijk ste te kennen, dat de Westmoesson thans met alle kracht optreedt. Al leen rijst de vraagzijn we thasas geraakt in den lang vooraf gevrees- den toestand dat de branding zoo hevig is dat van den kant der zee de havenplaats Ampenan niet te be reiken is of is, wat waarschijnlijker is de verbreking van de gemeenschap op het eiland zelf te zoeken. 't Is bekend dat de hevige tropische regens daar de wegen in moerassen doen veranderen en de kleine beekjes tot bruischende rivieren doen aan zwellen. Hoe de gemeenschap met Ampenan zoo kan verbroken worden worat dui delijk, wanneer men op den kaart de loop volgt van de twee riviertjes, de Djankok en de Antjar, welke ten zuiden van de havenplaats in zee val len. Op zichzelf is dit geval zeer lastig, maar men dient zich te herinneren dat de eigenlijke operatie-basis, vol gens de jongste berichten van Ampe nan, is verplaatst naar het Zuidoos telijk daarvan gelegen Kapitan, in verband met de postenlinie, welke door een Decauviliebaan worden ver bonden. De uiterste steunpunten van die linie worden gevonden in de drie sterke batterijen, waaruit Tjakra Negara wordt gebombardeerd. De eerste ligt oostelijk van het voormalige Mataram in de open streek vóór Tiaksa, de tweede iets zuidelijker daarvan te Karang-Bedil, dus ongeveer ter plaatse waar het vroegere bivak was gevestigd, de derde eindelijk te PagaBangan-Oost (dus Z.-W. van Tjakra). In het tweede gedeelte van het te legram heeft men, meenen we, te lezen de mededeeling dat de opper bevelhebber den Radja in de gelegen heid heeft gesteld opnieuw te onder handelen. De Generaal acht vermoe delijk het oogenblik geschikt om na te gaan, welken moreeien invloed de uitwerking van ons vuur op den vijand heeft gehad. En daartoe zal het springen van een tweede kruitmagazijn in den be legerden kraton zeker veel hebben bij gedragen. Men zal zich herinneren, dat reeds onmiddellijk na de inneming van Mataram de witte vlag in Tjakra werd uitgestoken, een bewijs van onderwerping, waarop sedert alleen met granaten werd geantwoord. Na al het vroeger gebeurde be hoeft men wel niet te vreezen dat de onzen zich door mooie praatjes of ij dele toezeggingen om den tuin zul len laten leiden. Vertrek naar Indië Aanstaanden Zaterdag vertrekt van Rotterdam per stoomschip „Merapi" naar Oost-Indië een detachement aan vullingstroepen ter sterkte van 15 onderoff. en 190 minderen, onder be vel van den van verlof terugkeerenden kapt. der inf. A. J. van Geelen en onder medegeleide van de bij het O.-L leger gedetacheerde le luits. der inf. C. F. Doerrleben, G. A. Leers en den 2en luit. D. Postma. Met dit stoomschip zullen tevens hunne bestemming volgen de bij het 0,-1. leger gedetacheerde le luit. der inf. M. L. Piiester en J. Goldenberg en de 2e luit. der inf. M. F. Golden- •g en E. H. baron van Ittersum alsmede de voor het 0.-I. leger be stemde off. van gez. 2e kl. J. Bonk. zou één zelf le manier als de eenig juiste te proclameeren. Die overtui ging heeft bij ons zoo Btevige gron den, dat noch oprecht, noch kwaad willig misverstand haar zullen wijzi gen. Maar als het noodig ia, dan zul- en wij de manier, die onze voorkeur heeft, ook weten te verdedigen. De conducteurs en adsistent-con- ducteurs bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij bekomen nieu we uniformpetten, waarvan het dis tinctief zal bestaan in koperen ster- boven de klep voor de conduc teurs en in wit metalen sterren voor de adsistenten, en zulks ter vervan ging der vergulde banden. Het incident-den Hertog. De heer C.H. den Hertog bespreekt thans zelf in het Schoolblad het be kende incident in den Amsterdam- schen gemeenteraad. In dit artikel laakt hij het gedrag dergenen, die uit het voorgevallene een wapen tegen de openbare school willen smeden. De geheele geschiede nis is, volgens hem, het gevolg van een misverstand, van een verkeerde opvatting van het woord „mythologie" waarmee hij niet in het minst iets sma- lends bedoelde. Dat ik gewoon ben met eerbied te spreken over hetgeen anderen hoog en heilig is, zoo zegt de heer Den Hertog onder meer, moge ten over vloede nog uit mijne geschriften, in zonderheid mijne Da Costa-studiën, blijken. Schrijver eindigt zijn artikel van vier kolommen druks met de volgende woor den Het geheele geval komt hierop neer dat ik van het Christendom evenmin als van eenigen anderen godsdienst een bovennatuurlijken oorsprong aan neem en deze door duizenden gedeelde opvatting, in een niet door mij uit gelokt debat heb uitgesproken. Mis schien kan men nu begrijpen, dat ik mij over al wat met deze zaak in verband gebracht wordt, slechts kan verbazen. Heft mijn zoogenaamd „ondoor dacht" woord het- groote gebod op van art. 33 der onderwijswet: „Gij zult geen ergernis geven Acht men iemand, die mijn overtuigingen deelt, ongeschikt om dat gebod te eerbie digen, of in staat om die overtuiging in school of kinderkamer over te bren gen? En zijn de kleinmoedigen on- ler de voorstanders der openbare school naïef genoeg om te rueeneu, dat als haar tegenstanders den strijd hervatten willen, zij dan verlegen zijn om een „casus belli?" Of is hun vertrouwen in die school zoo gering, dat zij alleen heil verwachten van zoogenaamde „voorzichtige" voorstan ders, die lafhartig schuilevinkje spelen. Ons blad is sinds 1885 van de letr geweest, dat die schoolwetgeving de beste is, die aan een zoo groot mo gelijk deel der natie behaagt. Daar om overheidsscholen, waar de gods dienstige meeningen buiten bespre king en geëerbiedigl blijven, voor allen die er van gediend zijn, en voorts onder behoorlijke waarborgen vol doende subsidie aan de scholen van hen die wat anders begeeren. De groote taak der opvoeding, het gevoel van vrijheid en kracht in har monie te brengen met het gevoel van afhankelijkheid, is een zoosamenge 8teld vraagstuk, dat het onzinnig zijn Chrysanthemums. Van „Sempervirens," het bekende weekblad voor den tuinbouw, is een buitengewoon nummer versoheuen, enkel en uitsluitend gewijd aan de modebloem van dit jaargetijde, Chry santhemum. De heer H. Witte, een der redac teuren, wijdt o. a. een zeer onder houdend artikel aan de bloem en hare geschiedenis; vervolgens zjjn er in opgenomen het bekroonde ant woord van den heer J. K. Budde., hortulanus aan de Utrechtsche Hooge- school, op de prijsvraag hoe Chry santhen het best gekweekt en be handeld worden; een artikel over het vinden van Chrysanthemumxaad en over de keuze van goede Chrysanten, terwijl zelfs de bladvulling uitsluitend aan de bloem gewijd is. Een groot aantal afbeeldingen van variëteiten versiert dit feestnummer van „Sempervirens". zonder eind. Midden in de zaal de batteerde men heftig tegen elkander over de mogelijkheid eener staking. Het bestuur was sterk tegen dien uitersten maatregel, wijl geene vol doende geldmiddelen voorhanden wa ren, en vermaande de aanwesigen ernstig in eene zoo opgewonden en ïumoerige bijeenkomst ge.-n overijld besluit te nemen. Het stelde voor eene commissie van 10 „eigenwerkmakers," 10 bazen en 10 knechten te benoemen, om in eene volgende vergadering een bepaald voorstel voor te dragen. Een zoo bezadigd voorstel had ech ter bij eene zoo overspannen en opge wonden vergadering als deze geen kans van slagen. Ten einde raad vroeg de voorzitter of men dan voorloopig aan het met de patroons reeds overeengekomen loon zou vasthouden, waarop zeer velen „ja," maar ook zeer velen „neeü" riepen. „Ja" werd als de uiting der meerderheid beschouwd en met eene opwekking om dan ook van Donder dag af niet beneden het bedoelde loon te werken, werd de vergadering gesloten en ging men verre van kalm uiteen. Van Liemt, Sinnige en Rempt2jaar, Arntc 1 jaar, terwijl Frey en Lösch- ke werden vrijgesproken. Het vonnis der arrondissements rechtbank, uitgesproken 28 Juni was als volgt 1. B. O. Krau8se 5 jaar. 2. Mej. S. H. L. Toebaerts 4 jaar, 3. R. R. Thumm 3 jaar. 4. F. v. Liemt 2 jaar en6maanden< 5. J. Frey 2 jaar en 6 maanden. 6. B. Sinnige 2 jaar. 7. F. M. W. J. Arntz 2 jaar. 8. L. Rempt 2 jaar en 6 maanden. 9. E. A. C. Keese 2 jaar en 6 maan den. 10. Lbschke vrijgesproken. Van Tuinenburg. De N. R. Ct. spreekt het bericht tegen, dat deze ex-commissaris xou zijn overleden. Bij de justitie was tenminste daarvan niets bekend. Wel is zijn toestand nog van dien aard, dat aan het zenden van een transport om den arrestant over te brengen, voorloopig niet gedacht kan worden. Ge beweging der diamant bewerkers. Het comité der diamantbewerkers te Amsterdam heoft Dinsdagmiddag eene openbare vergadering in d'Qeel- vinck gehouden om solidariteit onder de vakgenooten op te wekken en den toestand te bespreken. Als loon-eisch bleek gesteld te zijn 40 pet. van het loon, dat in dien Kaapschen tgd werd betaald. Na afloop der vergadering werden in grooten getale bezoeken afgelegd bij verschillende patroons, met het gevolg dat enkele werklieden zich bij de beweging aansloten, anderen alle medewerking weigerden. Des middags tegen 5 uur verzamelde men zich op het Amstelveld voor een perceel waar binnen eenige patroons met werklie den de wederzijdsche belangen be spraken en tot een vergelijk tracht ten te komen. Aaa de buiten wach tenden werd medegedeeld dat de uitslag dier onderhandeling heden in eene groote vergadering in den Park schouwburg bekend zou worden ge maakt. Intusschen kwaaien Dinsdagavond weder de leden der Roosjesslijpsrs- vereeniging in „d'Geelvinok" bijeen, waar het zeer verward toeging. Men was zeer verontwaardigd over de ver- eeniging, door 22 patroons gesticht, om de gemeenschappelijke belangen van patroons en arbeiders te bevor deren. Waar men eerst 40 pCt. van net Kaapsche loon als minimum had gesteld, wilde men dat minimum thans 50 pCt. opdrijven. De op 29 October met patroons overeengeko men loonsverhooging, waarbij tevens afschaffing van overwerk en van verplicht boort-koopen was aangeno men, bevredigde een groot deel der vergadering niet langer. Velen wilden eenvoudig werkstaking, en zelfs werd de raad gegeven het werk dat men onderhanden had niet dan tegen be taling van het nu geëischte loon af te geven, om de werkgevers in ver legenheid te brengen. Er was een geschreeuw en rumoer De werkstaking der typografen. Maandagochtend zijn bij de Gebr. Van de Weijer te Utrecht 6 zetters en 1 drukker, allen van elders geko men, aan het werk gegaan. In den loop der vorige week heeft een aankomend zetter, behoorende tot de stakers, het werk hervat. Ook Dinsdag was er van het resultaat der onderhandelingen nog niets met zekerheid bekend. Uit de omstandig heid echter, dat nog niet de minste verandering is gekomen, zou zijn op te maken, dat de firmanten niet tot toegeven geneigd zijn. Maandagavond trok een troep volk naar de woningen dier heeren, maar de politie wist ongeregeldheden te voorkomen. De werklieden die deze weet bij de firma zijn in dienst getreden worden door de politie beschermd. De mooid te Doetinohem. Door de justitie uit Arnhem is iemand te Kollum gearresteerd en naar Doetinchem getransporteerd, ten einde te worden gehoord in zake den moord op den heer Brouwer. Om streeks den moord moet hij in een logement te D. vertoefd hebben en zich in het nachtregister hebben in geschreven als K. B., zijnde denaam van een persoon te Kollum, die zich als huisknecht wenschte aan te mel den bij den vermoorde. Van Deth veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde Dinsdag G. van Deth bij verstek tot een gevangenisstraf van 10 dagen, wegens beleediging van ds. Van Gheel Giidemeeater. Valsche bankbiljetten. Het gerechtshof te Amsterdam deed heden in hooger beroep uitspraak in de zaak der valsche bankbiljetten eu veroordeelde: Krausse tot 6 jaar, Toubaerts, Thumm en Keese 3 jaar, Dinsdag werd de minister van oor log in de fransche Kamer geïnterpel leerd over het verwachte naar huis zenden van een deel der effectieve legermacht bij wijze van bezuiniging. De minister verklaarde, dat het ef- fectiei de daarvoor gestelde grens oversohrgdt. Ondanks de pogingen der uiterste linkerzijde en der socia listen werd de eenvoudige orde van den dag, vooraf door do Regeering aanvaard, aangenomen. De vrees dus voor eene ministerieele crisis, in| een telegram van Dinsdag uitgesproken, is niet bewaarheid. In de fransche begrootingscominis- sie is men het over de hoofdtrekken der begrooting eens geworden. Naar de National-Ztg. verneemt, is tot opvolger van Schelling als Prui- sisoh minister van justitie bestemd de president der rijksbank Koch. In de Duitsche pers ontstaat allengs eene reactie tegen de buitensporige ophemeling van Rusland op dit oogenblik. Twee, in hunne kringen invloedrijke, dooh volslagen tegen overgestelde bladen verhieven daar tegen gelijktijdig hunne stem. De links-liberale „Vossische Zeitung" is verontwaardigd over de „om strijd voor Rusland kruipende Parlemen ten," vooral over het Oostenrijksche, dat volslagen den waren geest des vol s verloochent, zoodat hetproteBt van Poolsohe zijde op Maandag ge rechtvaardigd was. En de hoogcon- servatieve „Reiohsbote" leest de les aan dat gedeelte der Duitsche pers, dat sich vervoeren liet tot meer dan waardige en ingetogen deelneming. Beide bladen stemmen hierin over een rouwbetoon volgens de hoofeche etiquette is genoeg; al wat verder gaat, overbodig. Naar aanleiding van het incident dat zioh Maandag in het Oostenrijk sche Huis [der Afgevaardigden heeft voorgedaan moet nog het volgende worden gemeld. Lewakowsky had aan de Polenclub vooraf aangekondigd dat hij zou protesteereu bijzidien een enkele Pool de vergadering zou bij wonen waarin den overleden Czaar eer zou worden bewezen. Toen desniet tegenstaande verscheiden Polen ter vergadering gingen, trad Lewakowsky o -k de vergaderzaal binnen en pro testeerde. Naar men zegt heeft Lewakowsky deelgenomen aan den opstand der Polen onder Czeohowsky, in 1863. Hij werd gevangengenomen en naar Sibe rië gezonden. Vandaar ontsnapte hij, op avontuurlijke manier. Officieel iB nu bekend, dat de Hova's op Madagascar de eischen der fran sche regeering niet hebben ingewil ligd. Volgens de Figaro zal met het oog op eene expeditie een krediet van 78 millioen francs worden aange vraagd en niet van 30 millioen zooals eerst was gemeld. Wanneer de expeditie zal worden ondernomen, is nog niet bepaald. Het tijdstip, waarop de Franschen de operaties tegen de Hova's zullen be oogenblik grimlachend aan. Hg begreep, dat ontsnapping onmogelijk was. „Zoo Dick Varney," zeide hg, „wij hebben je noodig. Leg hem de handboeien om." De kleinste gedaante bood geen tegenstand. „Wie is je makker? Ik herken hem niet aan zjjne gestalte. Kom vriend, ruk dat masker af, en toon je zondig gelaat." Hij wilde hem hierbij helpen, maar de man greep een mes, dat Deborah op de toonbank had laten liggen. „Raak mij eens aan als je durft I" „O, gaat dat zoo zeide Steele gestreng. „Houdt je ge reed mannen. Speel dat spel niet met mij, mijn vriend. Gooi dat mes neer en heb eerbied voor het gezag, of je ligt zoo aanstonds op den grond met gebroken schedel." De man wierp het mes woest neer. „En nn, wie ben jij In heftige woede rnkte de onbekende het masker af. „Ik ben heer en meeMer in Ut huU Deze woorden galmde hg luid uit. Een zachte kreun deed sich in de zitkamer hooren. „Flauwe onzinzeide Steele verachtelijk. „Vraag het Dick Varney, vraag het Joe Pinder daar,'' zeide de man. „Vraag het aan iedereen." „Vraag het mij slechts,zeide de rampzalige vrouw, plot seling te voorschijn tredende. „Hij is mijn echtgenoot mijn heer; God helpe mij 1" „Hoor je het nu I" riep de onwaardige in woede uit, diep beeehaamd en toch ziedende naar wraak. „Dit huis is het ntéfne dit geld is het mijne die vrouw is de mijne en dit geld is het myneV' Hjj raapte het geld op en stak het «nbesohaamd in zijne zakken, „Laat dien man los, agent." „Dat zoo spoedig niet," zeide Steele. „Hg is een dief op heeterdaad betrapt." „Een diefl Wel, hij is mijn bediende, die werkt onder mijne bevelen een van mjjn* ondergeschikten. Mijne vrouw daar volgens de wet is zij mijn ondergeschikte heeft zich mjjn geld toegeëigend en hst verborgen een anderen van mijne ondergeschikten heb ik bevolen de kist open te sluiten en mij mijn eigendoae weer te geven. Hg bevindt zioh hier op mijn bevel." „Waarom waart gij beiden dan gemaskerd, etoutmoedige lafaard?" vroeg Steele. „O mijnheer, ik verzoek n, wek zjjn toorn niet op," zeide de arme Sarah. „Ja James, jij bent hier heer en meester. Het wae eene vergissingwij hadden niet de minste gedachte dat OI" Zij wankelde en bracht haar hand naar haar voorhoofd. Steele geleidde haar naar oen stoel. Zulk «en klein inci dent beroofde haar echtgenoot nfet van sgn welsprekend heid. „Of ik eerbied heb voor het gezag, zegt ge Mooie vertegenwoordigers van het gezag zjjt gij, ala gjj nog niet weet wat de wet omtrent man en vrouw zegt." In den beginne had Steele reeds duidelijk ingeeien, dat hij zich in een moeilijk parket bevond. „Wij kennen de wet maar al te goed," zeide hjj moede loos. „Zij is wat eenzijdig, maar is eenmaal de wet. „Komt mannen, laat dien boosdoener los." „Hg zal eene besehuldiging tegen u inbrengen wegens ge welddadige arrestatie." „Neen, dat zal hjj niet." „Waarom niet? Hij heelt de wet aan zijn kant." „En wij hebben zjjn masker en zijn verleden aan onzen kant." Varney sloop den winkel uit en terzelfder tijd opende Deborah de keukendeur en bleef als verstomd staan. „Komt mannen," zeide Steele, „iaat ons gaan, wij stich ten hier slechts oneenigheid tusschen man en vrouw, en zij, de arme vrouw, zal er onder moeten lijden." „Neen," zeide James Mansell gebiedend. „Ik ben heer en meester, en nu u van een kant een verhaal hebt gehoord wil ik n van mijn kant ook wat vertellen. Ik ben de man, die wordt beroofd van mjjn geld, mijn vrouws liefde en mjjn goeden naam." „O Jamesstokte Sarah, „zeg dat niet, wat ik je bidden mag. Denk dat tooh geen oogenblik." Hij schonk haar geen oogenblik aandacht, zag haar zelf» niet aan, maar vervolgde tot den detective. „Mijne vromw heeft het geld voor mij verborgen." „Om de huur te betalen en zijn kind eene goede opvoe ding te kunnen geveD," aldus kwam Sarah tnsachenbeide. (Wordt tenoiféï)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2