AANPLAKBILJETTEN. liaifsïktiiiikêiii. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jairgaiisr Vrijdag 9 November 1894. No. 3484 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. Provinciale Staten van Noord-Holland. Arrondissements-Reclitbank FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en coorantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen ete. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst biil|Jken prijs laten drukken. Aicuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uiig ever, Haarlem8 Nov. 1894. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn hier ter stede Woens dag geslaagd de dames W. H. J. M. v. Meurs. A. M. Dinkelman, J. R. Kem pen en M. A.G. Langezaal, allen alhier. werd van de scholen van den H. Yin" centins rl Paulo. De Comm. vereenigt zich bij monde van den heer Henny met het ongun stig advies van Ged. Staten op het verzoek van de Vereen, tegen het mis handelen van dieren, om te bepalen, dat voortaan de honden, alleen onder, niet meer vóór de kar mogen worden aangespannen. Voortzetting der vergadering Vrijdag 10J4 uur. Woensdag overleed in den onder- dom van bijna 69 jaren de heer H. B. Schoonman, sedert 1859 lid en sedert 1871 voorzitter van het college van armenverzorgers van het R. K. armbestuur, in welke betrekking hij gedurende vele jaren de belangen der armen behartigde op eene wijze, waar van met lot mag worden gesproken. Vele armen zullen den ontslapene wegens zijn milden zin, betreuren. De heer Schoonman was ook commissa ris in het bestuur der R. K. kiesver- eeniging alhier. De plechtige begrafenis zal Zater dagmorgen plaats hebben. De leden van het R. K. Parochiaal Armbe stuur en van het college armenver zorgers zullen den overledene de laat ste eer bewijzen. In de zitting der Staten van heden werden de rapporten over de aan hangige voorstellen uitgebracht. Al de rapporten strekten in hoofd zaak tot aanneming van de praead- viezen van Ged. Staten. Bij subsidie ambachtsschool Alkmaar stelde de Commissie als voorwaarde voor, dat de gemeente Alkmaar haar subsidie met f500 verhooge. Ged. Staten zonden aan het lid van hnn College den heer Wester- woudt een telegram van gelukwensch daar deze heden den dag herdenkt waarop hij voor 25 jaar president Nederlandsche Opera, Omtrent de beide werken die Woensdagavond in onzen Schouwburg voor het voetlicht kwamen, heeft men reeds gelegenheid gehad het oordeel te vernemen van mannen, die in de muzikale wereld als gezaghebbend mogen worden beschouwd. De uitge sproken meeningen kwamen in zoo verre overeen dat zij var. het italiaan- sche werk alles, van het hollandsche slechts weinig deden verwachten. Aldus voorbereid toog men of, om alleen voor mij zeiven te spreken toog ik naar den Schouwburg. Wanneer ik nn hier de verklaring neerschreef dat alles wat ik hoorde en zag aan de gekoesterde verwach ting beantwoordde zon ik iets schrij ven, dat maar zeer gebrekkig met de waarheid strookt. Die waarheid is dat het werk van Hol schier in dezelfde mate mijn verwachting te boven ging als „Paljas" er onder bleet. De om standigheid dat ik mij yan onze nederlandsche toonkunstenaars als opera-componisten zeer weinig iJlusie maak, heeft tot dit resultaat natuur lijk het nare bijgedragen. In éen op zicht zal het oordeel wel eensluidend zijn n.m. dat Leoncavallo's muziek drama een in zijn soort volkomen geslaagd werk is, terwijl Hol het in zijn zangspel bij een streven maar dan ook een ernstig en krachtig stre ven, heeft moeten laten. Ook op het punt van losse bevalligheid, afwisse ling, climax staat Hol bij zijn jon geren kunstbroeder verre achter. Even zeker is echter dat Hol zijn ideaal oneindig hooger stelde dan Leonca vallo. Ik voor mij nu stel een edel en energiech streven naar iets hoogs en schoons verre boven het bereiken van iets dat maar betrekkelijk schoon en zeker niet hoog is. Deze algemeene indruk zij voor ditmaal genoeg wel licht biedt zich later de gelegenheid aan om op het bizondere van beide werken terug te komen. De uitvoering was, wat de hoofd rollen betreft, uitmuntend. De heer Orelio zong en speelde de rol van Gerrit op een wijze, die op iedereen wel een diepen indruk moest maken en mej. Kempees had als Jerina heer lijke oogenblikken. Ook de heer En gelen gaf in zijn rol zeer veel goeds. In „Paljas" waren het vooral de heeren Pauwels en Orelio die aan de hun gestelde eischen op meesterlijke wijze voldeden. Orelio af in den pro loog, Pauwels in het laatste gedeelte van het eerste bedrijf, echte kunst te genieten. Na dezen moet op de eerste plaats mevr. Dirckxv. d. Weghe worden genoemd. Afgezien van haar niet ab soluut helder orgaan, gaf zij een „Nedda" zooals men zich die had voorgesteld. De rol van Silvio werd mede door den heer Poons verdienstelijk vervuld Het koor dat nu en dan belangrijke moeilijkheden had te overwinnen hield zich flink, hoewel nu en dan ze kerheid en zuiverheid te wenschen overlieten. Het kinderkoor in „Uit de Branding" maakte een nogal onnoozel effect, zoowel in optreden als in zang. Het orkest was, zooals ook bij vo rige gelegenhedenverdienstelijk in spel maar onvoldoende in bezetting. Ten slotte een woord van hnlde aan den heer v. d. Linden voor zijn voortreffelijke leiding van het geheel. PHILIP LOOTS. Naar men verr.eemt, is het middel, inspuiting door serum, dezer dagen hier ter stede voor 'teerst toegepast op een kindje van vier jaar, dat aan diphtheritus leed. De geneesheer heeft bet genoegen te kunnen verklaren dat het kind be houden is en geheel zal herstellen. Part. Arbeidsraad. J.l. Maandagavond hield de Arbeids raad eene buitengewone Algemeene Vergadering van Afgevaardigden der aangesloten vereenigingen, voorzitter de heer J. van den Ban, om daarin te behandelen een ingekomen verzoek yan de yereeniging Afdeeling Haarlem van den Nederl. kalk- en steenwer- kersbond, om aangesloten te worden aan de contribueerende vereenigingen, waardoor de Arbeidsraad is opgericht. Nadat door den Voorzitter eenige gevraagde inlichtingen van die yer eeniging waren gegeven, werd [met algemeene stemmen besloten tot toe lating van die vereeniging. Na afloop dezer Vergadering had de gewone maandeiijkscheVergadering van den Arbeidsraad plaats, waarin o. a. mededeeling werd gedaan van de ingekomen vragenlijsten, welke inde vorige maand ter beantwoording aan de patroons en werklieden van de bouwvakken waren toegezonden. Hier uit bleek dat een groot gedeelte hier van was ontvangen. Alhoewel er nog vele niet terug zijn ontvangen, zoo hoopt de Raad dat deze nog in de loop dezer maand zullen inkomen. De heer J. G. van den Arend, KI. Houtstraat 58 alhier, importeert het Venetiaansche graniet-mozaik, een italiaanech artikel dat zich bovenal uitstekend leent voor vestibules, gan gen, verandahs etc. Het is verkrijgbaar en bij den heer Van den Arend te bezichtigen in tal van dessins, waaronder zeer fraaie. Geperst onder 800 atmosferen hebben zij een zeer groot weerstandsvermo gen, terwijl de stukken zuiver zijn afgewerkt, wat de onsierlijke naden voorkomt. Tot het fraai geheel werkt mede, dat het artikel gepolijst is en dat het met kleurige randen wordt omgeven. Naar ons werd medegedeeld is de prijs lager dan die van soortgelijke artikelen. De bekende zaak van de wed. Leu ven Zoon op de Groote Markt heeft eene belaugrijke uitbreiding gekregen, door den aankoop van perceelen in de Smedestraat is zij geworden eene Stoom-Spiegel- en Lijstenfabriek. Het gebouw is ontworpen door de heeren A. en J. A. G. van der Steur, en werd gebouwd door den aannemer v. d. Kroft. Woensdag zijn door de politie al hier aangehouden 2gehuwde vrouwen zusters, 25 en 30 jaren, die zich in een manufacturenwinkel in de Ko ningstraat hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk japonnen- stof ter waarde van ruim f20. De jongste pleegde den diefstal en gaf op straat het gestolene aan de oudste over. Bij een onderzoek in hare wo ningen zijn door de rechercheurs Ver kerk en Van Halst een groot aantal gestolen goederen gevonden alles nieuw, o.a.3 molton dekens, tricot tailles, boezelaars, geweven par talons, wollen dassen en kapjes, benevens 20 lombardbriefjes van goederen door hen beleend en allen van diefstal af komstig. De choleralijder die sedert de vo rige maand in het St. Elisabeths Gasthuis alhier werd verpleegd, is hersteld daaruit ontslagen. Zitting van Donderdag 8 Nov. Lijsbeth Burghout, de vrouw die een koloniaalmet wien zij uit was, een bankbiljet van f200 ontstal en tegen wie het O. M. deswege 2 jaar eischte, werd heden door de recht bank tot 1 jaar veroordeeld. Johanna Dolphina Wester, beklaagd van mishandeling met voorbedachten rade, daar zij te Beverwijk den hu zaar Andries Houben, met wien zij vroeger verkeering had gehad, met vitriool in het gezicht heeft gekwetst, werd veroordeeld tot gevangenisstraf van 9 maanden. De eisch was ljaar gevangenisstraf. Daarna stond een drietal personen terecht wegens aanranding, gepaard met diefstal. Het zijn Hendrik Bohlen 22 jaar, stratenmaker te Haarlem, Gerhardus de Jong, 22 jaar tuinman te Amsterdam en Johannes van Leeu wen, 18 jaar, voermansknecht te Am sterdam, die in den nacht van 10 op 11 Augustus te zamen en in vereeni ging met elkander in de Tuchthuis straat den kleermaker Stenvers heb ben aangegrepen en achterovergewor- pen, waarop hem zijn portemonnaie en zijn horloge werden ontnomen. Bohlen staat bovendien nog terecht wegens het wegnemen van een blok met koperen gewichten uit den win kel van H. P. Kloos uit de Groenen- daalsteeg althans dat hij vier van die gewichten, wetende dat die van diefstal afkomstig waren, ten ge schenke heeft aangenomen. Deze Bohlen werd in het jaar 1893 wegens diefstal door de Amsterdam- sche rechtbank tot 9 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Hij ontkende nn aan de aanranding schuldig te zijn, hoewel hij voor den rechter-com- missaris bekend had. Dit beweert hij alleen te hebben gedaan om in het Huis van Bewaring uit de cel te ko men en in gemeenschap te zitten. De Jong en Van Leeuwen ontken nen alle schuld, hoewel de bestolene, een klein, dooi mannetje, hen allen pertinent herkent. Zij 'houden dit met zooveel energie vol, dat de offi cier van justitie verzoekt om schor sing van de zaak, ten einde een ge tuige die wegens ongesteldheid heden niet komen kon en die in het gesticht te Zetten vertoeft, alsnog te hooren. Nog een andere getuige zal worden gedagvaard. De Rechtbank staat dit toe en schorst de zitting tot 22 Nov- a.s. Na de pauze stond terecht Johanna Ebarta Hendrika Schnack, 34 jaar, te Amsterdam woonachtig wegens het aan een haarlemschen land- Naar het engelsch van CHARLES READE. 14) HOOFDSTUK IV. .„En nu heeft zij en haar vroegere aanbidder daar...." .„NooitIk heb nooit een ander liefgehad dan jou." „In deze stad ben ik als een dief gebrandmerkt. Het zij zoo. Ik verlaat ze voor goed en ga naar Amerika." Hij trad op de buitendeur toe, en keerde zich nog eenmaal om, ten einde zijn laatste pijl af te schieten. „Met mijn geld," en hij sloeg op zijne zakken, „en mijne vrijheid," en wuifde met zijn hoed. „Maar jou leven is mijn," beet Pinder hem toe en trad naderbij, met moord in zijne oogen. Sarah Mansell, die daar had gezeten verplet en blijkbaar ongevoelig voor hetgeen er rondom haar gebeurde, sprong onmiddellijk op en greép Pinder krachtig vaat. „Raak hem eens aan als je durft!" riep zij uit. Zij had hem echter nauwelijks tegengehouden, of al hare krachten ontschoten haar, en machteloos zonk zij neer, zich half steunende tegen den man, dien zij met een ijzeren greep had vastgehouden. Hem bleef dus niets anders over dan haar hoofd tegen zijne mannelijke borst te laten rusten, en aldus weerhouden door de kracht eener vrouw, die vooreen oogenblik sterk is, en overwonnen door vrouwelijke zwak heid, die onoverwinnelijk is, geleidde en droeg hij haar half behoedzaam naar haar stoel. Deze verdediging van den man, die haar zooveel leed had berokkend, was dien dag de laatste uiting van haar onverwinlijke liefde. De politiedienaren verlieten stilzwijgend het huis na een blik vol medelijden achter zich te hebben geworpen. Spoedig na dezen hevigen slag kwam de wanhoop van eene diep beleedigde, verlaten en nog liefhebbende vrouw. Deborah kwam echter toesnellen met Lucy in hare armen en drong de moeder haar kind te omhelzen, waarna zij hare beide lange armen om hen beiden heensloeg, en zij, als zijnde op het land opgevoed, met elkaar schreiden. De eerlijke Joe Pinder jreerde zijn gelaat naar den wand, en ook met zijne zelfbeheersching was het gedaan. HOOFDSTUK V. De eerste uitbarsting van wanhoop werd gevolgd door de kwelling van onzekerheid; verscheidene dagen achtereen on derzocht de politie op Sarahs verzoek welwillend de stoom- booten om haar de gelegenheid te geven den inbreker tot kalmte te stemmen; al dien tijd was overdag haar blik op de straat gevestigd en haar oor steeds gescherpt in afwach ting van het welkome geluid der voetstappen van haar on- waardigen echtgenoot. Zij hoopte nog op zijne vaderlijke ge voelens, waarom zou hij Lucy verlaten Deze had hem nooit beleedigd. Na verloop van eenigen tijd verkreeg zij evenwel de zeker heid. dat hij werkelijk aan boord was gegaan van een zeil schip, voor New-York bestemd. Ik wil u niet in bizonderheden mededeelen het lijden dezer diep beleedigde en verlaten vrouw wier lijden des te pijn lijker was, daar zij eene vrouw van groote geestkracht en verdiensten was, bewonderd om haar uiterlijk en goede hoe danigheden door iedereen behalve door haar echtgenoot. Algemeen werd er deelneming met haar betoond. Een dag blad te Liverpool vernam de gebeurtenis van de politie, en deelde die in een bericht mede, dat tot opschrift droeg Iemand, die bij zichzelf inbreekt. De schrijver van dit bericht kruidde dit bericht, zooals dat meermalen gebeurt, met behulp van de groote specerijen doos in zijn bezit. Door den vriend der vrouw was ten revol ver gericht op den inbreker, maar de vrouw had hem ont-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1