BINNENLAND. Letteren en Kunst. bouwer ontstelen van eerie horloge ketting en met haar Auke de Vries, schippersknecht, 24 jaar, te Haarlem, wegens het ver koopen yan de ketting met bewustheid yan de herkomst eii wegens het trekken van voordeel uit den opbrengst. Tegen de beklaagden werd door het Openbaar Ministerie voor elk een jaar gevangenisstraf geëischt. Johanna Schnack werd verdedigd door Mr. Z. W. Straatman, die op verzachtende omstandigheden wees en Auke de Vries door Mr. L. C. Kro nenberg, die de dagvaarding bestreed en voor het eerste gedeelte tot ont slag van rechtsvervolging en voor het tweede gedeelte tot vrijspraak con cludeerde. Uitspraak over 8 dagen. Roelof van der Putte, 20 jaar, bak ker te Haarlem, stond daarna terecht wegens diefstal van een horloge, twee oorknoppen, vijf vingerringen, een halsketting en een armband behoo- rende aan zekere Catharina van Lente. Beklaagde heeft reeds tweemaal ge vangenisstraf ondergaan. Hij bekent het feit. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. van Thiel beval hem ambtshalve in de clementie der 'rechtbank aati. Uitspraak over 8 dagen. van keizer Nicolaas bij zijne troons beklimming. Tevens waren de Russi sche onderdanen in de gelegenheid gesteld trouw aan den nieuwen keizer te zweren. LOMO k. Een heden ontvangen telegraphisch bericht uit Batavia meldt het vol gende Mond jok Bangkal, Ajoelat en Taman Radja, versterkingen ten N.O. van Mataram zijn veroverd. Wij leden geen verliezen; van den vijand zijn ver- scheidenen gedood. penen. Deze zouden met het tegen woordige repeteergeweer voldoende bewapend zijn. Daardoor zou de totaal aanvrage van negen ïüillioen op vijt millioen kunnen worden terugge bracht. Het nieuwe rangeerterrein met los- en ladingsplaats aan het station Half weg is opgeleverd en in gebruik ge nomen. De vrouw van J. W. te Aalsmeer die met een kind op den arm een kennis naar de boot bracht, viel juist toen de boot aankwam door de duis ternis ruggelings in het kanaal tus- schen de boot en den wal. Geholpen door het licht uit de kajuit, mocht men er, dank zij de spoedige en flinke hulp, spoedig in slagen, vrouw en kind, eenigszins bezeerd, op het droge te krijgen. Tot onderwijzer in den Grooten IJ- polder is benoemd de heer W. G. de Bruine te Maasdam. De Raad der gemeente Sloten (N.H.) besloot het adres van eenige ingeze tenen om een derde stembureau te steunen en bij gunstige beschikking van den Minister ook aan Ged. Staten ditzelfde verzoek te doen voor de ver kiezing van leden voor de Provinciale Staten. In het Woensdagavond verschenen Regeeringeantwoord op het afdeelings- verslag, betreffende de Indische be groot ing komen eenige mededeel in- gen over Lombok voor, waarop wij de aandacht vestigen. In aansluiting aan hetgeen in het Koloniaal Verslag reeds vroeger werd mede edeeld, legt de minister bij deze memorie een nota over die een over zicht gteft van hetgeen omtrent den gang der expeditie thans bij het Dep. van Koloniën uit officieele bronnen bekend is, Daaruit blijkt o. a. dat de overval der Baliërs aan het Indische leger kostte 97 gesneuvelden (9 officieren. 50 Europ. en 38 inlandsche mindere militairen), 272 gewonden (17 officie ren, 103 Europeesche en 152 inland sche mindere militairen. Hiervan overledc-n1 officier, 3 Europ. en 5 inlandiche mindere militairen); Terwijl vermist blijven: 10 Euro peesche en 16 inlandsche mindere militairen. te Najaar s-veemarkten. Op de markt te Uithoorn waren aangevoerd 165 runderen, 150 scha pen, 105 varkens, 2 paarden, 4 veu lens, 93 kalveren, 17 pinken en 1 geit: de handel was traag. Op die te Aalsmeer slechts 8 pin ken en 22 biggen. De (eerste) bekende Veleer veemarkt zal a. s. Zaterdag gehouden worden. Cholera. Te Haarlemmermeer aan den IJweg is G. K. Wijmingf aan cholera over leden. Dit is reeds het 6de geval, waarvan 5 met doodelijken afloop. Te Haarlemmermeer zijn scholen waar geen of onvoldoende onderwij zers zijn. De kinderen dier scholen ontvangen bij beurten onderwijs, maar krijgen ook bij beurten vacantie. Verhooging der jaarwedden is het eenige middel om in dien onhoud- baren toestand verandering te bren gen. Woensdag werd in de Russische kapel te 'sGravenhage wederom een dienst gehouden thans tot huldiging De geweren-quaeatie. In een brochure, uitgegeven 's-Gravenhage bij de Gebroeder van Cleef, geeft de kapitein der infanterie L. Brender Brandis een beschou wing over „De millioenen-aanvrage voor geweren en karabynen." De schrijver wil het licht dat in de me morie van toelichting op het wets ontwerp over deze aanvrage is ont stoken wijder verspreiden en den be lastingschuldigen de overtuiging en den troost geven, dat deze uitgaven noodzakelijk en nuttig zyn. Kapt. Brender Brandis toont met cijfers aan dat de nieuwe geweren, karabij nen, scherpe en losse patronen, pa- troontasschen enz. bijna 8 millioen zullen kosten, waarby komt éen mil lioen voor het oprichten van nieuwe werkplaatsen voor ernstvuurwerken die dan te Amsterdam zullen worden gemaakt. Voor het volgend jaar zou daarvoor f2.500.000 moeten worden beschikbaar gesteld. Die geweren zul len moeten worden gemaakt te Steier in Oostenrijk, eene fabriek, die reeds voor verschillende landen geweren heeft vervaardigd. De schrijver geeft aan welke voor- deelen het voorgestelde 6.5 mM. ge weer zou hebben boven het tegen woordige: grootere trefkans, grooter indringvermogen, grooter snelheid van vuren, door de lichtheid van geweer en patronen beide, grooter patronen- voorraad zonder de belasting van den soldaat te verzwaren. Niet alleen de onvoldoende quali- teit, ook de geringe quantiteit der tegenwoordige geweren drijft tot de aanschaffing van nieuwe geweren. De schrijver gaat in één opzicht verder, in een ander niet zoo ver als de minister van oorlog. Hij meent, dat de karabijnen nieuw model voor de cavalerie, 3500 stuks, terstond zouden moeten worden aangeschaft; daarentegen gelooft hij, dat het wei wenschelijk, doch niet noodig is de vesting-artillerie en de schutterij ojk met het voorgestelde geweer te wa Wereldtentoonstolling van het Hotel- en Reiswezen Uit Antwerpen deelt men ons mede, dat de gebouwen der tentoon stelling voor 20 dezer ontruimd moe ten zijn, daar deze dan afgebroken worden voor de wereldtentoonstelling te Amsterdam. Tel. Een Amerikaan over Amsterdam. Over Amsterdam en de manier waarop men daar in tabak zaken doet, bevat do „Tobacco Leaf" van New- York den volgenden vermakelijken brief van een Amerikaansch tabaks handelaar. New-York, 19 Oct. 1894. Dit jaar was ik voor het eerst in Amsterdam en was bij de meeste Sumatra-insChry vingen tegenwoordig. Ik „deed goede zaken en amuseerde my uitstekend. Om van de som te spreken, die ik voor de tabak welke ik kocht, maak te, dat zal ik later wel eens doen. Niet dat ik er iets tegen heb, dat u de som bekend maakt, maar ik Wil niet dat mijne collega's afgunstig worden. Dat ware niet aardig 1 Tuen ik dezen zomer voor het eerst een gezicht kreeg op Amsterdam, was ik eenigszins teleurgesteld. De stad was niet vervallen genoeg, om met mijne denkbeelden die ik er van had gemaakt, overeen te stemmen. Ik dacht nauwe straten te zullen zien tegen de toonbank van een buffet aan te loopen en je maag in elkaar te drukken! En buitendien het is goedkooper. De gelegenheden die de makelaars hun klanten aanbieden, zijn prachtig. De gebouwen bevatten talrijke kleine kantoortjes, heel aar dig gerangschikt, die de Amerikanen in gebruik hebben gedurende hun ver blijf in Amsterdam. De uitgaven van die makelaars kantoren zijn verbazend. Men zeide mij, dat het verleden jaar een firma 30.000 dollars had gekost om hare zaken te drijven, en ze had boven dien nog hoopen geld verdiend. De makelaars zijn patente jongens. Zij werken hard en leven er goed van. Zij verstaan de kunst om zich te amuseeren en toonen een koop man steeds de lichtzijde van het le ven, zelfs al koopt hij zich een strop. Gedurende den heeten tijd, als er geen inschrijving plaats heeft, bege ven de meeste kooplieden zich naar Scheveningen, een van de beroemd ste badplaatsen van Europa. Zij is aan de Noordzee een paar uur van Den Haag gelegen. Het is een heerlyke plaats en na een week zich in Sumatra verdiept te hebben, is het heer ijk daar even naar toe te gaan en er den Zondag doortebren gen, om de tabakslucht uit je kleede ren te krijgen. Het is interessant een makelaars kantoorbinnen te gaan even v6or de in schrijving, en eene zaal vol kooplie den te aanschouwen, elk voor een schoolbank gezeten, met een lang boezelaar bijna tot aan zijne voeten toe, terwijl hij monsters bekijkt. Zij teekenen alle bijzonderheden van de monsters in hun bjekjes op, en blij ven bijna den geheelen nacht op om verschillende partijen te bereke nen, die zij koopen willen. Zij blijven zóo onvermoeid met dit werk bezig, dat als de inschrijvingsdag daar is, eenige duizenden pakken waren ge toond, en een groote hoeveelheid volkomen geschikt voor de Amerikaan* sche markt bleken op te leveren, verzamelde de genoemde Newyorker de andere koopers en zeide: „Mijne heeren, om te voorkomen, dat de bezitters der tabak maagpijn krijgen over de waarde, stel ik voor, er bij deze inschrijving niet aan te raken en door niet tegen elkaar op te bieden, houden wij de markt." De anderen keurden dit goed en besloten niet op de tabak te bieden. Toen trad mijnheer New-Yorker op, en sloeg in, tot prijzen zooals hij goeddacht. Een kreet van verontwaardiging ging op, toen de kunstgreep bekend werd en de Jongens" hebben sinds dien tijd op de loer gelegen om zich te wreken. de Inbraak. vijfde maal in zes nach- Yoor ten is te Assen inbraak gepleegd. Rijks-en gemeente politie zijn druk in de weer den dader op te sporen; men heeft gegronde vermoedens, maar 'twas tot nog toe onmogelijk den vermoedelij ken inbreker, een zeven tienjarig jongmensch, te vatten. en huizen in een ietwat bouwvailigen o staat. De straten waren te helder en j de meesten hun hersenen overspannen de huizen te niéüwêrwetsch, voor mijn begrip van oud-Amsterdam. Ik dacht de makelaars op kiompen te zien wandelen, met lange pijpen in den mond, zooals de schilders van weleer ze ons afbeeldden. Voordat ik mij naar Amsterdam bogaf, nam ix twaalf lessen in de Hollandsche taal, zoodat ik mijne wenschen aan de makelaars kon te kennen geven, en de mogelijkheid vermijden, dat zij lichte tabak koch ten, als ik donkere verlangde enz. Groot was mijne verbazing, toen ik hen de netste schoenen naar het nieuwste model aan zag hebben, en een gesprek hoorde voeren in Engelsch welks lieflijke klank een deern van Boston zou hebben jgroen gekleurd van jaloerschheid. Ik beschouwde de kosten van mij ne lessen in 't Nederlandsch als to taal verkwist. Iets anders wat mij verbaasde, waren de kantoren der makelaars. Ik dacht ze te vinden in huisjes met jStroo bedekt, merkwaardig door hun oudheid. In plaats daarvan zag ik hen hun zaken verrichten .in smaakvol gemeubileerde kantoren, in gebouwen, naar den allernieuwsten bouwtrant. Welvoorziene buffets, met een kellner om u aan een „patent maag ver warmer" te helpen, terwijl gij in een gemakkelijken stoel, welke niet midder dan honderd gulden ge kost had, neervlijdet, waren een de coratie ivan de kantoren. Het is ook een algemeene decoratie. Wanneer men uren lang monsters ziet en zijne hersenen foltert met optellen, aftrek ken en deelen om te weten te komen hoeveel men moet betalen voor een partij tabak zonder bankroet te gaan dan is het zeer aangenaam als t door een kellner een glaasje halfom half wordt overhandigd om u tot be zinning te brengen. Het is beter, dan hebben. De opgewondenheid op den dag van inschrijving is zeer groot. Het schouwspel in Frascati plaatst eenen Indiaanschen oorlogsdans totaal in de schaduw. Kooplieden, makelaars en bedienden vliegen het gebouw in en uit, terwijl het zweet van hun gezicht druiptmen zou denken, als men ze zag, dat er een gevecht op leven en dood plaats had. Als de strijd over is en de rook weggetrokken, danko men de kooplieden den uitslag der inschrijving te weten. Verscheidenen ontdekken ten laatste dat na al hun hard werken en verwachting, zij geen pak gekocht hebben. Anderen krijgen waar zij op boden, en dikwijls wen schen zij dat het niet zoo was. En zoo gaat het. Het koopen van tabak in Amsterdam is geen makkelijk baantje. Als iemand denkt dat het wel zoo is, laat hij het dan eens voor een maand probeeren. Mijn zomerervaring heeft het getal mijner grijze haren aanmerkelijk vermeerderd. Op een zekeren tijd waren er bijna zestig Amerikanen in Amsterdam. Velen, zooals ik, bezochten de plaats dit jaar voor de eerste maal. De ge regelde bezoekers beschouwen de nieuwe, als de studenten de .groentjes. Zij zagen de nieuwelingen met me deiijden aan. Inderdaad, velen hebben hun vingers gebrand en zonden sou- veniertjes naar Amerika, die daar nog lang bewaard zullen blijven. Nadat de laatste inschrijving van het voorjaar, in het laatst van Juli, had plaats gehad, was er een alge meene uittocht naar andere streken van Europa. Zij bleven tot de eerste inschrij ving in Sept. weg. In het begin van den zomer werden de Jongens" door eenslimmen New yorker beetgenomen. Het gebeurde als volgt: Nadat de monsters van Cholera. Te Woubrugge is weder een geval van cholera voorgekomen. De zieke, eene schippersvrouw, is overleden. De «Nieuwe Gids». Volgens het Nieuwsblad v. d. Boekh. kan thans met zekerheid worden ge meld dat de Nieuwe Gids niet meer zal verschijnen. In de Novemberaflevering van het Tweemaandelijksch Tijdschrift komt kopy voor die, aan de Nieuwe Gids aangeboden, door de redactie van deze aan het Tijdschrift gezonden is. wapend, eene omstandigheid door den schrijver betreurd, die hoopte, dat mocht een dergelijke inbraak nog eens plaats hebben, zelfs de genegenheid der vromw de belangen der maatschappij zou eerbiedigen en de kogel zijn loop zou laten gaan. Pinder las deze mededeeling voor en bracht den laatst en zin in meer gewone termen over. Deborah stemde er toen geheel mee in. Sarah vond die openbaarheid afschuwelijk, en was er over verontwaardigd, dat een krant zich durfde bemoeien met dergelijke zaken tusschen man en vrouw. Als men haar hoorde zou men mee- nen, dat wanneer een boosdoener zijne vrouw vermoordde, de zaak moest worden doodgezwegen, daar alle aangelegen heden tusschen man en vrouw, goed of kwaad, heilig moes ten zijn en geheim worden gehouden, en alle zinspelingen en berichten daaromtrent onkiesch en onbeschaamd zijn. Een groot verdriet gaat dikwerf vergezeld van schadeloos stellingen, die in den beginne het pijnlijk getroffen gemoed geen troost schenken; maar na verloop van tijd wordt het gewicht er van beseft. De onmiddellijke voorbeelden in dit geval waren de vol gende: In de eerste plaats had Joseph Pinder alvorens Sarah deze slag trof, eene niet meer dan natuurlyke maar bekrom pen minachting voor Deborah Smart. Hij leerde eene weduwe kennen, die hoewel nog maar zes maanden weduwe reeds weer naar een man zocht zonder dit eenigszins te vermom men. Om het in zijne wel wat ruwe bewoordingen uit te drukken, zij was eene weduwe, die iederen avond de stad Ned. Opera, Stadsschouwburg, Amsterdam 6 November '94. Dinsdagavond werd door bovenge noemd gezelschap opgevoerd „Joseph en zijne broeders", muziek van Méhul en tekst van A. Duval. Deze opera ofschoon door een Franschman geschreven, behoort eigenlijk, evenals de werken van Gluck, tot de Duitsche school. Met de compositie van zijn mees terwerk „Joseph" keerde Méhul ge heel tot zijn eigen genre terug. Baour- Lormian had een treurspel van „Jo seph" gemaakt, dat vrij spoedig ge vallen was, omdat de schrijver een liefdes-intrige in de aartsvaderlijke tooneelen gebracht had. Alexander Duval beeft die fout niet begaan; is de^tijl soms wat gezwollen, de toestanden zijn even treffend ge bleven en de personages zijn niet al te veel geïdealiseerd. Door de geheele compositie loopt een eigenaardig godsdienstig karakter. Een grootsche, strenge stijl, een zui vere onvergelijkelijk jheldere orkest bewerking zijn alle hoedanigheden, die de „Joseph" tot tjen werk van den eersten rang verheffen en haar na een tijdsverloop van 86 jaar niet verouderd doet zijn. Over de uitvoering van het werk moet ik met dankbaarheid en lof ge wagen, want het eersto zijn we den heer v. d. Linden verschuldigd, om dat hij het publiek in de gelegen heid stelt van zulk een schoon, dege lijk werk te genieten, en lof komen hem en de vertolkers toe voor de schoone uitvoering. De partij van „Jacob" werd gecre ëerd door den heer E. Judels, welke de eerste prijs met groote onderschei- rondslenterde, hengelende naar nummer 2. Toen Sarah ech ter die groote ramp trof, zag hy hoe deze onvolmaakte weduwe hare avondwandelingen opgaf en alles in het werk stelde om hare zuster te troosten Somtyds was het een ruwe troost, somtijds was het de indirecte troost harer vrien delijkheid en opmerkzaamheden, maar somtijds ook waB het een teeder medegevoel, dat hij niet had verwacht van zulk eene onbeschaafde, oppervlakkige vrouw. Daardoor werden Pinder en Deborah vrienden, en daar Sarah dankbaar was, hoewel steeds droevig, ontstond er een band tusschen deze drie personen en wel een hechte. Het tweede goede resultaat was er een, dat zelfs de treu rende vrouw waardeerde, omdat zij moeder was, en in de toekomst leefde. Toen Joseph bemerkte, dat zij verlaten was en om hulp verlegen, werd hij haar bediende, ja haar deelgenoot. Voor een goed salaris kwam hij bij haar in de winkelzaak, en wist die spoedig te verbeteren en uit te breiden. Vleesch, soepen en groenten in blikjes, begonnen juist op dat tijdstip hun weg te zoeken naar de magen der bevooroordeelde Engelschen. Joseph raadpleegde daarbij de smaak der zusters om de goede soorten uit te kiezen. Spoedig ontdekten zij, dat er kostbare artikelen tot die comestibles behoorden, zooals Bostonsche boontjes, Australisch vleesch en Amerikaansche soepen, be nevens peren van eene firma in Delaware, en perziken van eene andere firma. Pinder, die zooals vele ambachtslieden, een vernuftig man was, had van zijne spaarpenningen een schrijfmachine ge kocht, en hij drukte kleine biljetten, bevattende aanprijzin gen van bovengenoemde artikelen, waarmee hij de restaurants en gaarkeukens overstroomde, terwijl hij persoonlijk ver scheidene koks en restauratiehouders bezocht om hun het gebruik van zijne goedkoope soepextracten aan te bevelen. „Waar is het noodig voor," zeide hij, „om soep te koken van vleesch en beenderen en wat er meer bij noodig is? Gij koopt mijn extract voor een goedkoopen prijs, en hebt niets anders te doen dan het te verdunnen." Op zekeren dag toonde Sarah hem met droeven trotsch de paneeltjes van James Mansell, zooals zij ze noemde. Al vorens deze aan den drank was verslaafd geraakt, was hij •en meester in zyn kunst geweest, en had daarvan ongeveer vijftien proeven gemaakt op dunne paneeltjes, ieder twee voet in het vierkant. Zij waren werkelijk prachtig. Joseph maakte ze schoon en verniste ze daarna zocht hij een tame lijk goeden houtschilder op, en liet ze dien bestudeeren; ver volgens plaatste hij er een paar in de winkelkast met het onderschrift„Proeven van houtschilderen door een leerling van Joseph Mansell". Dit trok de aandachten weldra moest hij hier en daar proeven van zijne kunst leveren. Hij had het niet tot dezelfde hoogte gebracht als' zijn voorganger, maar dank zy de modellen en ook dat Pinder zijn werk na keek, kreeg hij langzamerhand meer te doen, zoodat juffrouw Mansell het ambacht van haar echtgenoot voortzette, terwijl haar eigen zaak in bloei toenam. {Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2