Rechtszaken. Politiek Overzicht. Financieele Mededeelingen. GEMENGD NIEUWS Burgerlijke Stand. ding van het Conservatoire te Gent behaalde. Het debuut van Judels, want hij was nog niet opgetreden, kan men schitterend noemen, want werkelijk was zijn opvatting van de „Jacob"partij mijns inziens uitste kend niet alleen dat hij een schoon, diep geluid heeft, hij is tevens een goed acteur en dat zegt voor deze rol veel. Zijn spel was waar en tref fend. Het gebed„God Abrahams l Verhoor mijn vrome beden 1" zong hij echt muzikaal en schoon. De titelrol was in handen van den heer Urlus. Deze heb ik vroeger eens besproken, doch moet oprecht zijn en bekennen, dat ik nu anders oordeelen moet. Ik ben waarlijk verheugd dat ik in de gelegenheid was, hem in deze veeleischende rol te hooren of laat ik liever zeggen te genieten, want zijn bizonder muzikale voordracht valt zeer te roemen. Ik geloof zeker, dat als Urlus zijne taak ernstig opneemt, hij dat soms ietwat vreemde keelgeluid wel z«l wegkrijgen. Na de eerste aria werd hij uitbundig toegejuicht; ook zeer gehoon was zijn eenvoudige, sobere voordracht van het bekende lied: „Ik was jong'ling, nauwelijks veertien jaren." Ik zou nog veel schoon e o ogenblik ken kunnen noemeD, doch dan werd ik te uitvoerig. Alleen wil ik nog zeggen, dat het me aangenaam aan deed, dat zijn spel zoo eenvoudig, zoo heelemaal niet gechargeerd was. Mevrouw Tijssen-Bremerkamp als Benjamin was uitstekend. Treffend was de schoone romance „Waarom toch werd hij ons ontno men" deze werd zoo rein, kinderlijk eenvoudig voorgedragen en door het orchest zeer goed begeleid. Haar geheele optreden maakte een aangenamen indruk. Den heer Poons, die den door wroe ging gekwelde Simeon vertolkte, komt vooral voor zijn spel een woord van lof toe. Ook de heer Engelen als Utobal was goed op zijn plaats. De kleinere partijen van de overige broeders werden bevredigend vervuld. Wel was hier en daar nog eenige ongelijkheid te bespeuien, doch dit zal zeker bij een volgende opvoering beter zijn. Het koor was goed, vooal dat, wat in de verte a capella gezongen werd en het koor aan het begin van de derde acte: Looft den Heer met sna renspel en harpen 1 Ook het orkest heeft me dezen keer veel beter voldaan dan anders. Over het geheel genomen kan ik getuigen, dat ik zeer genoten heb bij deze zoo goed geslaagde opvoering en raad tevens ieder ernstig muziek liefhebber aan, ook eens te gaan ge nieten van deze zoo schoone eenvou dige muziek, die waarlijk verkwikt in dezen tijd van zoo vaak naar effect bejag zweemende kunst. Ik noem het een treurig beeld des tijds, dat men bij gemoedprikdelende werken als „Paljas" en „Cavalleria" stampvolle zalen vindt, waar deze slechts matig bezet was bij een werk als „Jo.-eph." G. G. De beweging der diamant bewerkers te Amsterdam. De Dinsdag aangekondigde verga dering van diamantbewerkers vond Woensdagochtend in de Parkschouw burg plaats. De toevloed der vakge- nooten was zóo overweldigend, dat in den grooten Parkschouwburg slechts voor een deel hunner ruimte was, zoodat zij, die buiten moesten blijven, wegtrokken om naar een ander ver gaderlokaal te zoeken. De vergadering had een zeer ordelijk verloop. Van de bestuurstafel werden de voorstellen der patroons medegedeeld, welke op eene verhooging van ongeveer een gulden per week bleken neer te ko- men bij vaststelling van de molen- huur op 75 cent per dag. De verga dering had nu te beslissen, of deze voorstellen zouden worden aangeno men. Dit bleek echter niet zoo gemakkelijk in zijn werk te kunnen gaan, door het groot verschil in loon, dat tot heden gegeven wordt. Immers, terwijl voor velen de molenhuur van 75 ct. eene verbetering zou zijn, bleek het daarentegen dat op vele slijperijen reeds niet meer dan 60 cent per molen wordt betaald. In verband hiermede stelde een der debaters op den voorgrond, dat het doel der werkstaking (Woensdag morgen was weder aan drie slijperijen de arbeid nedergelegd) in de eerste plaats was de verkrijging van een uniform loontarief, en dit gaf weer aanleiding, dat op eendrachtige sa menwerking wordt aangedrongen. Over het algemeen bleek men als •isch te stellen 45 gld. voor de „veertig vier", en op het niet inwilligen van dien eisch was Woensdag gelijk in den loop der vergadering werd medegedeeld nog aan twee nieuwe slijperijen het werk gestaakt, in het geheel dien dag dus aan 5 slijpe rijen. Er werd voorts een verzoek mede gedeeld van de „internationale ver etellers vereeniging" om haar financieel te steunen, ten einde Zondag a. s. ook in die branche van het vak een staking uit te lokken. De voorzitter gaf in overweging dit verzoek niet in te willi gen, ter voorkoming van versnippering van krachten. Hoewel het bleek, dat de belangen der verstellers zoozeer verschilden van die der slijpers en aansluiting der verstellers bij de slij pers dus onmogelijk was, erkende men, dat men de verstellers niet in den steek mocht laten. Er werd bij acclamatie eene motie aangenomen, waarbij aan het werk stakingscomité do opdracht werd verstrekt, in overleg met besturen van verschillende vereenigingen een uniform loontarief te ontwerpen en dit in eene volgende vergadering ter tafel te brengen. Op voorstel van den heer Polak werd aangenomen, dat bij dat loon tarief tevens de eisch van verkorten arbeidstijd of behoorlijken schafttijd zal worden in acht genomen. Daarna werd staande de vergadering eene commissie van drie personen naar den Burgemeester afgevaardigd, om dezen te verzoeken, Donderdag ochtend de groote koopmansbeurs voor de vergadering der stakende diamant bewerkers af te staan, wijl de Park schouwburg dien ochtend te klein was gebleken. De commissie begaf zich aanstonds op weg en werd ten stadhuize bij den Burgemeester toe gelaten, die het verzoek echter van de hand wees, in de eerste plaats wijl de beurs bij inwilliging van verzoeken als deze, niet aan hare bestemming zou beantwoorden, in de tweede plaats wijl hetzelfde verzoek vroeger aan een andere werkliedenpartij geweigerd was en de burgemeester geen verschil tusschen de eene en de andere partij kon maken. De woordvoerder der commissie betoogde dat de diamant industrie in zeer nauw verband stond met den handel, en waar vroeger de werklieden wellicht de beurs hadden willen hebben alleen omdat zij de beurs was, de diamantbewerkers hun verzoek alleen deden wijl voor hen geen gebouw ruim genoeg in de stad bestond. De burgemeester bleef ech ter by zijn eenmaal gegeven ant woord. Intusschen was in den Parkschouw burg nog door dezen en genen het woord gevoerd en was ten slotte de algemeene verzekering gegeven, dat de stakers het werk niet zouden her vatten dan na inwilliging van den gestelden eisch45 gld. voor 40 stuks, te zamen 4 karaat. Bij de terugkomst der commissie was men reeds op straat, om gezamenlijk een tocht te ondernemen, ten einde de Israëliti sche slijpers der slijperijen in den omtrek van Plantage en Jodenbree- straat tot neerleggen van den arDeid te overreden. De Booieteiten-kwestie te Amsterdam. De rechtbank te Amsterdam deed Woensdag in hooger beroep uitspraak van het vonnis van den kantonrech ter waarbij P. Tabeling, koffiehuis- hond.r in de Nes, mejuffrouw J. Hendriks in de Reguliersdwarsstraat en mejuffrouw C. A. A. Wolpers, in de Nes, wegens het na bezetten tijd in hare koffiehuizen (zoogen. socië teiten) toelaten van personen, veroor deeld waren tot een gulden boete. De rechtbank vernietigde het vonnis en sprak beklaagden van dit in de dag vaarding ten laste gelegde vrij, met veroordeeling van den staat in de kosten van eerste en tweede instan tie. In de zitting der fransche Kamer van Woensdag diende de heer Co- chery, de rapporteur der begrotings commissie, het budget in. Yervolgings ontving de heer Rou- annet het woord voor eene interpel latie betreffende de verlenging van het monopolie der Fransche Bank. De afgevaardigden toonden zoo wei nig belangstelling bij de behandeling dezer quaestie, dat de socialist Jaurès schorsing der zitting verlangde. Rou- annet bracht weer de Panama-zaak ter sprake, waarvoor hij door den voorzitter tot de orde werd geroepen. Eenig resultaat leverde deze inter pellatie niet op, want de meerderheid vereenigde zich met de verklaring van den minister van financiën, Poin- caré, dat de regeering ter gelegener tijd een wetsontwerp tot regeling van het privilege der Fransche Bank zal indienen. Daarna beantwoordde de heer Poin- caré nog eene interpellatie van den monarchist d'Hugues over de beurs speculaties waartegen deze afgevaar- dige een krachtiger optreden der re geering verlangde. De minister ver klaarde, dat hij niets kon doen dan de staande wetsbepalingen handha ven. Ook deze mededeeling werd met groote meerderheid goedgekeurd. De volgende zitting zal Donderdag plaats hebben. De verkiezingen voor het congres in de Vereenigde Staten zijn geëin digd met eene schitterende overwin ning der republikeinen op de demo craten, die tot dusverre het over wicht hadden. De meerderheid der republikeinen in het congres zal ten minste 25 bedragen. Zij wonnen in de staten New-York, Massachusetts en de Westelijke Staten. Wilson, de man van de tariefwet, is geslagen. De Times verneemt uit Tientsin dat de tegenwoordigers der mogendhe den Zaterdag confereerden met prins Koeng over den hachelijken staat in het keizerijk. De laatstgenoemde moest toestemmen dat China onmachtig is om het zegepralende Japan tegen te houden. Hij riep de bemidde ling in der groote mogenheden, ver klarend dat China bereid is zijne su- zereine rechten in Korea prijs te geven en voorts eene krijgsschatting te betalen. Koeng overhandigde daarna eiken gezant eene nota, behelzende de bovenstaande verklaring, welke op de gezanten een gunstigen indruk maakte. Zij beloofden China's ver zoek krachtig te steunen. De Fran sche gezant blijkt hierbij de hoofd rol te spelen. Sommige kringen te Londen mee- nen dat China's aanzoek om bemid deling onoprecht is en slechts ge daan is om de mogendheden te ver doelen en voordeel daaruit te trekken. Japan zou verklaard hebben recht streeks met China te willen onder handelen, wanneer China opent. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 6 November 1894, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amer.-Hot. (Maats. tot expl. van het) 120 pCt. Bon w-Maatschappij: „Nieuw Bussum" 110 Oblig. Brakke Grond (Mij. tot expl. van De) 30 Aand. Ned. Bouw-Maats, 225^. Poolsche Koffiehui» (Maats. t. expl. v. h. 74 Billiton Maatsch. Ie rubr. te 's Hage. f 1550. Billiton Maatsch. 2e rubr. te 'sHage. ƒ950. Ned.-Indische Gas- Maats. te Rotterdam 129J4 Snmatra Koffie Mij. (Loeboe Raya en Angkolo) 79 Stichtsche Tramway Maatschappij 120 Kon. Ned. Beijersch Bier-Brouwerij 31 Korenschool"(Maat- schappij „De). 100 Oblig. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. van ambten, en beamb. (Vereen.) 1881,88 102 Kweekschool voor Machinisten 55 Koninklijke Paketvaart- Maatechappij (Opr.- bewijzen) f 280-300. Statistiek. Een statistieker heeft uitgerekend, dat een man van vijftigjarigen leeftijd heeft gearbeid 6500 dagen (en nach ten) lang heelt geslapen 6000 dagen lang, zich heeft vermaakt 4000 dagen lang, dat hij 19000 K.M. te voet heeft afgelegd, 500 dagen lang ziek is geweest, 36.000 maaltijden heeft gehouden, 7000 K.G. vleesch en 1800 K.G. visch, eieren en groenten ver orberd, en 4206 liter verschillende dranken heeft gebruikt. Naturalisme op het tooneel. Te Turijn wordt een herdersdicht van Giuseppe Romano vertoond. Als het scherm opgaat ziet de toeschou wer acht koeien op de planken en evenzooveel boerendeernen aan het melken. De stierenvechter Guerrita. De beroemde stierenvechter Guer rita, die kort geleden werd uitgeflo ten en een werkstaking van toreodors op touw wilde zetten, zal zich waar schijnlijk uit zijn gevaarlijk beroep terugtrekken en van zijn renten gaan even. Hij heeft in het afgeloopen sei zoen niet minder dan 225 stieren ge dood en daarvoor 380,000 peseta's ontvangen. Het seizoen is dit jaar niet gun stig voor de stierenvechters geweest. Er werden er vier gedood en 25 zwaar gewond. Beter laat dau nooit. Volgens de Voce della Vei-itd moe ten de ingezetenen van Arpino het oude Arpenum het voornemen hebben opgevat om daar ter stede, voor eeuwen de verblijfplaats van den beroemden Marcus Tullfus Ci cero, een standbeeld voor hem op te richten. Er is een comité bijeen die gelden voor dit doel inzamelt. De uitvaart van Czaar Alex ander. De „Prawitelstwennyj Westnik" deelt mee de bepalingen voor de reis van het lijk van den overleden Kei zer naar St. Petersburg. Daaruit wordt telegrafisch aan duitsche bladen het volgende gemeld Van Liwadija naar Jalta wordt de kist gedragen en bij den ingang der kathedraal van Liwadija door den bisschop van Taurië ontvangen, in gezegend en dan op de baar gelegd. Tweemaal per dag worden lijkmissen gecelebreerdop bepaalde uren wordt 'tvolk toegelaten. De volgorde van den stoet van Li wadija naar de stoombootaanlegplaats is deze: achter het lijk loopt de Kei zer, daarna de minister van het ko ninklijk huis, graaf Worontsof Dasj- kof, en de militaire staf, daarna de prins van Wales, de Tsesaréwitsj- troonopvolger, de kroonprins van Griekenland en de grootvorsten, daarna volgen in rijtuigen de Kei zerin-weduwe, de grootvorstinnen en andere prinsessen, ten slotte't gevolg en 't militair geleide. Langs den geheelen weg staan sol daten en haie geschaard. Als de lijk stoet de kerk verlaat, luiden alle klokken en worden geschutsalvo's gelost. Op de aanlegplaats wordt ook een lijkdienst gehouden. Bij 't ver trek van den kruiser „Pamjat Mer- koerija", waarop het lijk wordt ver voerd, hijschen alle schepen in de haven de vlag halfstok en geven 't gebruikelijk saluut De kruiser wordt door een ander oorlogsschip ensche- f>en van de vrijwillige vloot bege- eid. Als de „Pamjat Merkoerija" de reede van Sewastópol nadert, wordt van den oever saluut gegeven. Bij de landing wordt de kist in ontvangst genomen door een eerewacht, de ge heele geestelijkheid, de mariniers, de notabelen, de vertegenwoordigers van den adel en het stadsbestuur en door de schoolkinderen. De keizer, de leden der keizerlijke familie en graaf Worontsof Dasjkof nemen den kiBt op en zetten ze op een daarvoor bepaalde plek op de aanlegplaats. Dan wordt een lijkdienst gehouden, en daarna de kist onder salvo's van 'fc geschut naar den rouw wagen over gebracht. Gedurende al dien tijd lui den in Sewastópol de klokken. De rouwtrein rijdt over Simferopol, Charkof, Koersk, Orel, Toelat, Mos kou en Twer naar Petersburg. In Moskou wordt de kist met groote plechtigheid naar de kathedraal ge bracht en van daar naar het station van den spoorweg naar de hoofd stad. De dag van het bijzetten is nog niet bekend. De kerk te Livadia, waar het lijk van czaar Alexander tentoongesteld zal worden is prachtig versierd. In de stad Yalta is een grootsohe .treur- boog opgericht en een rijk versierde galerij gebouwd, waardoor het lijk naar de inschepingsplaats gebracht zal worden. Heden middag zon het te Sebaeto- pol aankomen, den 13n November zal deronwtrein te Petersburg zijn. De Moscovitische adel heeft ver lof gevraagd een eerewacht te mogen vormen bij het lijk, zoo lang het op net praalbed te Moskou ligt. Nader wordt nog het volgende ge meld Het stoffelijk overschot van den Czaar ie Dinsdagavond gekist en uit het kleine paleis naar de kerk van Livadia gedragen door keizer Nico- laas, den grootvorst-troonopvolger, de grootvorsten, prinsen en eenige groot- waardigheidsbekleeders. Achter de kist liepen de keizerin-weduwe, de groot vorstinnen, prinsessen en hofdames. Door het met fakkels verlichte park ging de lij kstaatsie te midden van een dichte volksmenigte. Onder het gelui der klokken giug de geestelijkheid de stoet te gemoet. Nadat de kist op de katafalk was geplaatst, werd een mis voor de rust der ziel opgedragen. La ter werd het volk tot de open kist toegelaten. Keizer Wilhelm ala kunst criticus Naar aanleiding van de weigering v«*n keizer Wilhelm om den bouw meester van het Rijksdag-g<*b ;u*, den architect Wallot, in aanmerking te doen komen voor de gouden me daille, bestaat te Berlijn het voorne men onder de Kunstenaars om den h er Wallot eene ovatie te brengen. De vereeniging der Berlijnsche kunstenaars hield eene buitengewone bijeenkomst, welke bijzonder druk was bezocht. Er waren 159 leden aan wezig. Met algemeene stemmen werd Wallot tot eerelid benoemd. Tevens werd besloten, dat op 5 December ter eere van Wallot een feestmaal zal worden gegeven. Spaansohe toestanden. In het militair district der provin cie Oviedo zijn van de 3000 lotelin gen slechts 19 geschikt bevonden voor den militairen dienst. Dit fan tastisch resultaat was te danken aan de volgende list: de lotelingen gin gen niet zelf naar het lotingsbureau, doch stuurden hun broertjes, die nog op school gingen die zij voorzagen van de noodige papieren en ;die, een maal onder de maat geplaatst, wer den afgekeurd, omdat ze te klein wa ren. De minister van oorlog verbaasde zich over het reusachtige groote aan tal ongeschikten, liet een onderzoek instellen en het bedrog kwam aan 't licht. Een ander staaltje van Spaansch beheer Bij de jongste manoeuvres in Catalonië is een brigade, die inge kwartierd was in Calof, bijna van honger omgekomen. Noch de bakkers, nóch de slagers, noch het gemeente bestuur wilden de soldaten eenigen mondvoorraad leveren alvorens was betaald, wat in 1879 was geleverd en waarvan de leveranciers nog nimmer een centime hadden gezien TELEGRAMMEN. De oorlog tusschen China en Japan. LONDEN, 8 Nov. (Reuter). De bla den bevatten een bericht uit Shang hai, meldende, dat ondanks de be velen van Li-hung-Chang aan het eskader van Pei-Yang om Port Ar thur te verlaten een twaalftal sche pen in de haven zijn gebleven. Men zal hen moeten laten springen om te beletten dat zij door de Japanners genomen worden. VARIA. Sappel (die goede zaken heeit ge maakt, gaat met zijn oudje in een restaurant van den eersten ran;? mid dagmalen) verontwaardigd„Zeg eens Leni, in mijn soep iB eene vlieg dat moet ik dadelijk aan den kellner zeggen Leni„Zeg het liever niet mis schien hoort hij er wel in." 2t33iEYaartS8ri:hKn. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, pass. 5 Nov. Pan teilaria. Het stoomschip Prinses Sophievan Batavia naar Amst., vertr. 5 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia, vertr. 6 Nov. van Southampton. Het stoomschip Koningin-Regentes, van Amst. naar Batavia, arriv. 6 Nov. te Port-Said. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam. pass. 7 Nov. des middags 12 u. Scilly. Het stoomschip Spaarndam. van de* N. A. S. M., vertrok 7 Nov. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Soembingvertrok 7 November van Batavia naar Rot terdam. Het stoomschip Arcadia, met de Indische en Australische mails, ver trok 6 Nov. des voorm. van Port-Said naar Brindisi. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 4 Nov. K.Breebaart Dz. en D. Stins, Schagen. 8. D. Magré en C. M. ter Beek, Amst. Bevallen: 5 Nov. L. Vunderink Blaauboer d., Heteren. A. F. J. v. d. MeySimons z., Zwolle. N. Cas- tendijkWilson z., Arnhem. Overleden: 4 Nov. J. B. Mer- tens 71 j., Antwerpen. H. B. Evers Schunzelaar 52 j., Amst. Wed. M. E. ReijdingVan Zon 59 j., Amst. 5. Wed. A. M. GrebeNeher 77 j., Am sterdam. 6. Kindje van C. A. Metze- laar, Amst. 6. A. F. Janssen—Ringe ling 65 j., Buiksloot. 7. N. P. Cate- nius 59 j., den Haag. P. J. v. Dijck 61 j., den Haag. Ondertrouwd: 8 Nov. H. Hul sebosch en C. J. Hienkens - N. A. Faa8e en J. H. Korsten broek. Getrouwd: 8 Nov. C. Kooij- man en P. M. Nieuwenhuizen - W. J. A. de Witt Huberts en C. F. M. L. Vollmer - T. J, Stotman en M. M. Gennissen - J. A. Noé en A. W. v. Koten. Bevallen: 6 Nov. E. F. G. Kles- ser—de Blaauw z. - 7 A. J. Busé Verbeek z. - M. S. StuurmanSa- belis d. Overleden: 7 Nov. H. B. Schoonman 68 j. Ged. O. Gr. - N. Molenaar 4 m. z. Jan Steenstr.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3