MHPLAKBILJETTEN. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 12 November 1894. No. 3486 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladeu. J.C PEEREBOOM, STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank Politiek Overzicht. 12 Jaargang: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents por regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk Co., JOHN F. JONESSucc., Parijt 31 bie Faubourg Montmartr*i EERSTE BLAD. BILJE1TËK voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen e<e. kan men ter Stoomdrukker van dit Blad tot hoogst bliiyken prijs laten drukken. Kieurvste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever, jH arlem, 10 Nov. 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens dag 14 November 1894, des voor middags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Adres Afd. Haarlem, Alg. Ned. Ty pografenbond, aanbesteding drukwerk. Adres J. A. G. van der Steur en D. E. L. van den Arend, bouw „Kurhaus" in het Frederikspark. Verzoek ont slag onderwijzer 3e kl. Ie Opleidings school voor jongens. Id. id. onderwij zer le kl. school ;D. 2. Voorstel B. en W.W. vaststel ling Reglement Hoogere Burgerscho len voor jongens. 3. ld. id. regeling jaarwedden on derwijzend personeel Hoogere Bur gerscholen voor jongens. 4. Id. id. schorsing onderwijs gym nastiek Meisjesschool voor middeloaar onderwijs. 5. Id. id. vaststelling lste supple toir kohier plaatselijke directe belas ting, dienst 1894. 6. Id. id. crediet rioleering en be strating projectstraat beoosten ;de Oranjeboomstraat. 7. Id. id. adressen van H. v. Bree- men Hz., afstand erfpachtsrecht ter rein „de Phoenix." 8. Id. id. verhuring grond aan den Zijlweg aan J. Keyzer e. a. '|9. Id. id. met adviee commissie van financiën verhuring grond in den Hout aan H. Scholten. 10. Id. id. adres G. W. Van Es om gratificatie. 11. Id. id. adres Raden Geref. ker ken „ontheiliging van den Zondag." 12. Id. id. wijziging Reglement Bank van Leening. 13. Id. id. id. Instructiën Biblio thecaris en Adjunct-Bibliothecaris en Amanuensis. 14. Id. id. vaststelling staat te vel len en te verkoopen boomen enz. 15. Id. id. id. tarief onderstand Bur gerlijk Armbestuur voor 1895. 16. Id. id. met adressen benaming nieuwe straten. 17. Verslag opzichter gasverlichting over September j.l. Tot directeur der Liedertafel Haar lem's Zanggenot is op de algemeene vergadering van 8 dezer benoemd de heer Henri Pielage, muziekonderwij zer alhier. Museum van Kunstnijverheid In het Museum van Kunstnijver heid zullen a.s. Zondag de oorspronke lijke plannen en ontwerpen tentoon gesteld zijn van Oud-Holland, een te bouwen stadswijk dat op de in 1895 te Amsterdam te,-houden Wereldten toonstelling van het Hotel- en Reis- wezen een der voornaamste aantrek- Eingspunten zal vormen. De aquarellen, plannen en teekenin- gen zijn vervaardigd door den architect .Evert Bremen, en werden door het comité der tentoonstelling voor één dag ter expositie afgestaan. Wij vestigen derhalve de aandacht er op dat deze tentoonstelling alleen Zondag 11 November voor het publiek zal te bezichtigen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Dezer dagen is aan de heeren ar chitecten hier ter stede het volgende schrijven gericht door den particu lieren arbeidsraad. WelEdele Heer. Namens den Particulieren Arbeids raad voor de bouw- en aanverwante vakken, hebben wij de eer U mede te deelen, dat in zijne vergadering van den len October j. 1. werd beslo ten de aandacht van Heeren Archi tecten te vestigen op den te korten tijd, die in den regel voor de uit voering van bouwwerken wordt ge geven en hunne medewerking te ver zoeken om dien tijd meer in overeen stemming te brengen met den om vang, den aard en den eisch van de werken. Als schade en nadeelen, die zoo wel voor het werk en den werkge ver, als voor de werklieden uit een te jkorten tijd voortvloeien, werd ge wezen op le. De weinige zorg, die aan de verschillende werkzaamheden kan besteed worden. 2e. Het onvermijdelijk gebruik van machinaal, en buiten de gemeente vervaardigd werk. 3e. Het voor korten tijd noodig hebben van veel werklieden, die even later weer werkloos zijn. 4e. Het grootere gevaar voor onge lukken. Daar bovengenoemde schade en nadeelen in de meeste gevallen door een langeren termijn voor de uitvoe ring der werken te stellen, kunnen vermeden worden, verzoeken wij be leefd uwe medewerking om dit door den Arbeidsraad beoogde doel te hel pen bevorderen. De Arbeidsraad vertrouwt op uwen steun en op een welwillende ontvangst van zijn verzoek. (Volgen handteekeningen.) Door Commissarissen van de Staal- waterbron is dezer dagen de heer G. J. H. Loenis aangezocht, als gérant van het Brongebouw op te treden. Heden heeft de heer Loenis ver klaard, deze betrekking te willen aan vaarden. De eigenlijke benaming van de betrekking is „gérant van het Staalbad Haarlem cum annexis". Zooals bekend is, is de heer Loe nis sinds vele jaren belast met het toezicht op de consumptie in de So ciëteit, Vereeniging en de wijze waarop hij dit uitoefende, heeft zeker aanlei ding gegeven dat de uitnoodiging om als gérant van het Staalbad op te treden, tot hem werd gericht. Door de maatschappij tot exploi tatie van Staalwaterbronnen alhier zal het water uit de „Wilhelminabron" weldra nog in anderen vorm worden geëxploiteerd dan in dien van staal- water, en wel als tafelwater, waarbij het van zijn staalgehalte zal zijn ont daan. De proeven met dit tafelwater zijn uitstekend geslaagd, zoodat spoe dig tot de fabricatie zal worden overge gaan. Dit geneeskrachtige water komt dan, wat betreft de bestanddeelen die het bevat, overeen met het Kissinger tafelwater. Het debiet in het staalwater was deze week weer 7000 flesschen. Volgens achterstaande advertentie wordt door de tooneelclub „Multatuli" a.s. Zondag 11 Nov. „Florine of Het geheim van den waanzinnige" voor het voetlicht gebracht. In den Boek- en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Hout straat 105, is geëxposeerdChr. Dom- mershuizen, Stadsgezicht te Alkmaar. Aanbesteding. Vanwege de genie werd heden aan besteed het maken van forten aan den Ham en Krommeniedijk. a. met zandlevaring door den Staat. b. met vrije zandlevering. a. b. A. v. d. Vliet, Zaltbommel f346.000 f406.000. Adr. Volker, Siied recht f342.000 f 358.000. J. Volker, Jutfaas f351.000 f366.000. J. v. d. Plas, Hardinxveld f404.000 1' 430.000. H. v. d. Meijde, Sliedrecht f398.000 f422.000. B. v. Buuren, Amsterdam f325.000 f 356.000. W. Blankevoort, Monnikendam 1365.000 f375.000. C. J. Kalis, Sliedrecht 1378.000 f 398.000. Door de genie te Amsterdam werd Vrijdag aanbesteed het wijzigen en maken van aardwerken voor het fort beoosten Kwadijk, raming f21,800. Ingekomen 15 biljetten. Minste in schrijver was de heerG. P. J. Beccari alhier voor f20,250. Voor de ramen van „Maison Hals" worden de volgende week geëxpo seerd een schilderij van A. Feragutti van Milaan, een schilderij van mej. Miltner en twee schilderijen van Pioni. De heer P. van Looy annonceert de opening van een cursus in het let- tervak, meer bepaald ten dienste van schilders, calligrafen, liihografen en eteenhouwers, die uit den aard van hun bedrijf daarmede grondig bekend dienen te zijn. Dat in den laatsten tijd meer werk van hetletterschilderen gemaakt wordt dan in eene nog niet lang vervlogen periode is zeker, maar niet minder is het waar dat op het gebied van het schilderen van letters nog steeds allerlei ongerijmde en onartistieke produoten worden geleverd, die zelfs in het oog van den leek een zonder lingen indruk maken. Zulk een cursus als de heer Van Looy zich voorstelt te geven, kan en moet derhalve zijn nut hebben. In hoeverre de heer Van Looy bekwaam is als leermeester in dit vak, beant- antwoordt het door hem hierover uit gegeven boek en de voor ons venster gelegde kaart op meer dan bevredi gende wij 8. Gaarne vestigen wij de aandacht op een advertentie waarbij eene op zettelijk daarvoor genoemde commis sie een beroep doet op den weldadig heidszin van het publiek, ten voor- deele van twee weduwen, die door plotseling sterfgeval hunner echtge- nooten, met groote gezinnen onver zorgd achterblijven, en die de com missie met de bijdragen waarop zij hoopt in een hun passend bedrijf wenscht te zetten. Wij hopen van heeler harte, dat het medegevoel van onze medebur gers hun daartoe in staat zal stellen. De firma A. Ratelband Co., si garenfabrikanten alhier, openen zooals in ons vorig Nr. per advertentie is aangekondigd, hedenavond een depót in het perceel Kruisweg 43, vroeger bewoond door den horloger, den heer G. Fortgens. In den laatsten tijd heeft deze firma die geregeld met een aanzienlijk per soneel werkt, een aantal depóts ge opend in verschillende steden van ons land. Men kent haren winkel op de Botermarkt 29 A. en verder heeft zij magazijnen in Arnhem, Utrecht, Rot terdam, Leiden, Nijmegen en de Klundert. In alle deze magazijnen wordt de goede gewoonte om des Zaterdagsavonds aan de klanten een doosje waslucifers aan te bieden, waarmee zij tot de volgende week vrij vuur hebben, volgehouden. Het nieuwe depot op den Kruisweg dat onder beheer staat van den heer Bruijn, ziet er keurig uit. Op dezen drukken stand zal het zeker de aan dacht van talrijke voorbijgangers trek ken en het succes verwerven, dat wij voor ons aan elke poging eener haar- lemsche industrie, gaarne toewen- schen. De firma A. Frans Co., Groote Houtstraat 10, heeft voor deze weken, die men de periode van verrassingen zou kunnen noemen, eene verrassing in voorraad voor degenen die bij haar iets koopen. Het is een heila, daar zouden we het bijna verklap pen en dan was 't geen verrassing meer. Laat ons dan volstaan met te zeggen, dat het amusant is.en tevens nuttig. Wat kan men meer verlangen Terwijl in dit nummer gewezen wordt op een advertentie, waarin een commissie van een viertal personen de liefdadigheid der ingezetenen in roept voor een tweetal weduwen, wordt ons medegedeeld, dat de Ver eeniging „Door Inspanning Uitspan ning" als zoovele malen vóór deze, be reid is gevonden een tooneelvoorstel- ling te geven in den schouwburg, waarvan de opbrengst, na afloop der noodzakelijke onkosten, zal dienen tot ondersteuning van de weduwe E. Metselaar, wonende in de Jacobstraat 17, een vrouw, die in enkele dagen haar oppa&senden man verloor, en thans achterblijft met 8 kinderen, waarvan het oudste elf jaar, het jong ste 8 maanden is, terwijl het treu rig vooruitzicht bestaat, dat het ge zin weldra zal worden vermeerderd. Redenen te over dus om „Door In spanning Uitspanning" te steunen in haar loflijk streven. Op nader aan te geven datum zal worden opgevoerd „Ines de Castro", tooneelspel in 6 bedrijven, daarna „De twee verstrooide Invaliden." De voorzitter der Vereeniging, de heer J. J. Kerklaan, Zuidpolderstraat 83, zal gaarne gewenschte inlichtin gen verstrekken. De laatste choleralijder van Driel, woonachtig aan de Leidschevaart, die in zijné woning werd verpleegd, is thans ook geheel hersteld. Zijne wo ning is onder politietoezicht ontsmet. T. L. van der Wal, 23 jaar, koet sier te Haarlem, was voor heden ge dagvaard, omdat hij in den vroegen morgen van 12 Augustus twee paar den in de weide die toebehoorden aan den stalhouder J. J. van den Berg, met een scherp werktuig ernstig heeft verwond. Beklaagde was niet verschenen, maar had in een verhoor voor den rechter-commissaris schuld erkend. Hoe hij er toe gekomen is, weet hij niet. Wel had Van den Berg hem wegens dronkenschap weggejaagd, doch hem nooit slecht behandeld. Wel weet beklaagde dat hij den avond te voren veel drank had gebruikt, zoo zelfs dat hij niet weet waarmee hij de paarden heeft verwond. Van der Wal onderging reeds vroe ger 4 maanden gevangenisstraf wegens diefstal en 1 maand wegens oplich ting. De eisch is thans 1 jaar. De raad der gemeente Beverwijk heeft afwijzend beschikt op het adres van de vereeniging „Tuinderswelva ren" om vermindering van havengeld. Een bijzondere wijze van werkver schaffing wordt in enkele der kleine plaatsen dezer provincie toegepast. Namens de commissie wordt aan de ingezetenen een inteekenlijst aan geboden. Zij dfe de commissie finan cieel steunen, kunnen, berekend tegen f0.10 per uur, over de werkloozen beschikken en hen voor allerhande bezigheden of werkzaamheden in dienst nemen. Tot Secretaris van Leimuiden is benoemd de heer J. Heenk jr., ge meenteontvanger aldaar. De mazelen zijn te Zand voort epi demisch verklaard. Vrijdag werden aldaar 7 gevallen geconstateerd. De werkzaamheden aan de verster kingen in de linie Amsterdam te Haarlemmerliede en Spaarndam zijn hervat. Tal van arbeiders zijn bezig met het verplaatsen der zandmassa's. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer is in de omstreken van Haarlem aan het af- Visschersliaven te IJmuiden. Op Donderdag 13 Dec. 1894, zal worden aanbesteed Het maken bezuiden de buitenha ven van het N. Z. Kanaal in Z. O. strekking van het Kustfort te IJmui den, van een Visschershaven, diep 5.10 M. ben. A.P.,lang ongeveer 570 M. breed pl. m. 140 M., behalve de ha veningang en ter breedte van 38 M. en afgezet met een havenmuur ter hoogte van 2.30 M. bov. A.P. Voorts het afgraven van gronden. Het maken van paalwerken. Het maken van een dienstwoning en het plaatsen van havenlichten en straatlantaarnpaien en het leggen van de noodige bestratingen. De begrooting bedraagt ƒ552.000. Zeevisseherij. IJmuiden 59 Nov. Van de beug vis scherij kwamen te IJmuiden binnen 25 sloepen, aan brengende van 1000 tot 3400 schel- visch per sloep, waarvan de prijzen varieerden van f27.tot f44.per groot honderd, al naarmate kwaliteit, grootte en dag van aanvoer. Van de trawlvisscherij kwamen binnen 6 smacks met tong, sohol, enz. De vloot botters kon niet vóór Dinsdag in zee komen, en moest we gens onstuimig weer ook in den nacht van Donderdag binnen blijven. De heer Von Hammerstein is tot pruisisch minister van landbouw be noemd. Deze benoeming stelt een ge heele verandering in de handels-po litiek in het verschiet en geeft den midden-partijen aanleiding tot ernstige ongerustheid. Vrijdag heeft lord Rosebery, deen- gelscne premier, in den Guildhall te Londen eene rede gehouden ter eere van den nieuw benoemden lord-mayor van Londen. Daarin bracht hij ter sprake den oorlog tusschen China en Japan, en den dood van czaar Alexan der III en van Gamot. Aan het slot verklaarde hij, dat als hij de toekomst inzag, er drie dingen waren, die hem niet geheel met rust lieten. Dat waren de wapeningen van Europadan de pers, waaraan hij den raad gaf hare berichten terdege te ziften voor ze uit te geveneindelijk de gewapende zendingen in onbe schaafde landen. Hij verheugde zich over de koloniale uitbreiding van an dere mogendheden, maar, zoo eindigde hij, de regeering zou nimmer toestaan, dat het met verkorting van Brittanje's eer en voorspoed zou gebeuren. Vrijdagochtend is de vrijhaven Kopenhagen voor. liet verkeer open gesteld. Wegens den dood van den Czaar ging de plechtige opening door den koning niet door. Naar de Standard meldt, is tot dusverre onder de groote mogendhe den geen overeenstemming bereikt aangaande het verzoek van China om bemiddeling. Frankrijk en Rusland zijn genegen tot bemiddeling, maar

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1