LOMBOK. Rechtszaken. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS zalen eindigde waardiglijk in de boven zaal, waar den gasten de eerewijn in gullen overvloed werd geschonken. De avond werd besloten met een bal, zoo gezellig als in den laat- sten tijd zelden in de Vereeniging werd gehouden. Ook Zondag maakten verscheidene dames van de aangeboden gelegenheid gebruik om de sociëteit te bezichtigen. In de etalage voor onze vensters is eenegroote, fotografische opname van het gebouw neergelegd, verricht door den heer Pörtzgen. „Het Vliegend Wiel". Haar eerste uitvoering in dit seizoen gaf bovengenoemde, bekende vereeni ging Zaterdagavond in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon", waarbij de werkende leden de leden, dona teurs en introducés vergasten op de vertolking van „de Twee Invaliden" van I. P. Hagen en de „Wraak van een kapper ot de uitwerking van den Miltonbalsem" door A. A. van der Stempel Jr. blijspel in een bedrijf De rollen waren goed gein- studeerd waardoor een en ander goed tot zijn recht kwam. Uit de luide bijvalsbetuigingen, die den medespelenden ten deel vielen,mag men aannemen, dat de aanwezigen zich uitstekend amuseerden en dat dergelijke kleine stukjes wel in den Bmaak vallen. Het mede op het pro gramma voorkomende nummer Op tisch bedrog had veel Bucces. Een zeer gezellig en geanimeerd bal onder leiding van den Heer J. Martin was een waardig slot van dezen genotvollen avond. teit de Koningin, graaf C. H. F. Du Monceau, op te dragen Hare Majes teit de Koningin-Weduwe, Regen tes, te vertegenwoordigen bij de plech tige teraardebestelling van wijlen Zijne Majesteit Alexander III, Keizer aller Russen, en aan Hoog6tdeszelf8 Opvolger Zijne Majesteit Keizer Ni- colaas II bij die gelegenheid een brief van rouwbeklag te overhandigen. Aan graaf Du Monceau; is Harer Maje8teits adjudant jhr. W. J. P. van den Bosch toegevoegd. Slct Vijfde en elfde Bataljon gaan naar Lombok. Aanval op Tjakra Negara deze week verwacht. Goesti Djilantik dreigt met lingen naar Lombok terug te keeren. Te Malang worden troepen mobiel gemaakt tegen Bali. De leverancier in levensmiddelen op Lombok heeft zich binnen het ver sterkte Ampenan terug getrokken, naar aanleiding der geruchten be treffende eene verrassing door de Balitrs. Zaterdag overleed hier ter stede de heer C. C. L. van Coeverden, jn 1871 eervol ontslagen en gepension- neerd als resident van de P-.dang- ïehe bovenlanden. De ontslapene had in den Indischen dienst sedert 1 April 1839 doorgebracht toen hij werd aangesteld tot klerk ter secre tarie van den Gouverneur der Mo- luksche eilanden. Door ijver en plichts betrachting was de overledene tot genoemden hoogen rang opgeklom men. Hij bereikte den leeftijd van ruim 75 jaar en bracht de laatste jaren zijns levens hier ter stede door, zonder in openbare aangelegenheden op te treden. De heer van Coever den schreef verschillende werken en ontwikkelde van tijd tottjjdzjjne ideeën over het Indische bestuur in tijdschriften. Door den kerkeraad der Ev. Luth. tJemeente glhier is besloten in 1895 een Zondagsschool op te richten. Door Gedeputeerde staten zqn be noemd als plaatsvervangend lid van de commissien van aanslag voor de be lasting op bedrijfs- en andere inkom sten, de heer P. Verkuijl te Haarlem mermeer ter opvolging van den heer C. A. Lantzendorffer en de heer J. Simonsz te Zaandam ter opvolging van den heer W. J. Prins. Van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is Donderdag nog het volgende telegram ontvangen: „Generaal Vetter vraagt twee ba taljons voor bespoediging vermeeste ring Tjakra, omdat aanwezige troe pen wegens vasthouden posten te gering, indien vijand massaal stand houdt en Tjakra stuksgewijs moet vermeesterd worden. Alleen deze maand nog kans goed weder voor operation. Twee bataljons moeten daarna terug. Raad met commandan ten land- en zeemacht worden nog gehoord." In aansluiting met dit bericht is Zaterdag nog van den Gouverneur- Generaal het volgende telegram ont vangen „Cenform Raad, legercommandant en admiraal besloten twee bataljons te zenden. Kunnen 17 dezer reede Ampenan zijn." In het telegram, dat wij gisteren mededeelden, BtaatNoordoosten van Tjakra-Negara, dit moet zijnNoord- Westhoek. De redactie van de Wereldkroniek oppert in haar laatste nr. het denk beeld tot oprichting van een monu ment voor ons leger in Indie op het Koningsplein te 'sGravenhage. Wjj komen hierop in ons volgend pr. uitvoerig terug in eenen Amsterdamsohen bond, wel ke zich zal aansluiten bij eenen in ternationalen b ,nd van diamantbe werkers. In verband met dit plan zijn Zaterdagmorgen twee jleden van het comité naar Antwerpen vertrokken, om daar evenzeer eene algemeene werkstaking geproclameerd te krijgen en de loonen in verhouding tot die, thans te Amsterdam verkregen, op te drijven. Een der aanwezigen wilde, dat het comité ook eene beweging ter verkrij ging eener arbeidsbeurs zuu aanvan gen. [Men achtte daartoe het tijdstip echter niet gunstig. De toestand is thans deze, dat ten gevolge der staking de loonen der diamantbewerkers alle dooreen geno men met ca. 10 pCt. gestegen zijn, en dat de werklieden zich verbonden hebben het werk slechts onder de nieuwe voorwaarden te zullen her vatten. j,De eigenwerkmakers in het dia mantvak, zoowel slijpers als snijders, hebben zich homogeen verklaard met het minimum-loontarief, geëischt door het comité van stakers. Ten einde de vastgestelde en door de patroons aanvaarde loontarieven volkomen duidelqk te manen aaniie diamantbewerkers, die heden tegen de nieuwe loonen moeten werken, werden Zondagavond nog twee ver gaderingen gehouden, eene voor de „verstellers" en eene voor de snijders en snijdsters. Beide vergaderingen waren druk bezocht, zoo druk zelfs, dat verscheidene werklieden buiten moesten blijven staan. Den werklieden werd op het hart gedrukt de solidariteit te betrachten, zonder welke de voordeden door deze beweging voor het oogenblik verkre gen verloren zouden gaan, en ook zich in vakvereenigingen te organi- seeren om het denkheeldde vereeni ging van alle diamantbewerkers in éenen internationalen bond,.te kunnen verwezenlijken. Sappemeer door den Raad te zijn op gedragen om met Gedeputeerde Sta ten dezer provincie te confereeren, ten einde hun oordeel in te winnen hoe in deze verder te moeten handelen. Voor de gemeente Sappemeer is de zaak van groot belang. Heeft ze voor aficoop van tol op den weg van Slooh- teren geen geld ontvangen, dan heeft ze het volle recht nu een tolboom te plaatsen, dan moet Slochteren de halve tol te Vroombosch missen. De Raad van Sappemeer zal hierop zeker wel be dacht zijn. Het is te hopen, dat deze zark, waarover reeds zooveel is gesproken en nog dagelijks wordt gesproken, niet weer met gesloten deuren worde behandeld, maar in 't publiek ter tafel gebracht, opdat het volle licht daarover moge schijnen. Zoo en zoo alleen kan men het pu bliek, dat recht heeft om de waarheid in deze te weten, geruststellen en alle verdere praatjes voorkomen. Tel. De vroegere gemeente-ontvanger van Schiedam, W. Befiers is in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij hij werd veroordeeld tot 1 jaar en 5 maanden gevangenisstraf, verminderd met den duur zijner preventieve hechtenis. Ook het Openbaar Ministerie ie ten aanzien van dit vonnis in hooger be roep gekomen. achtige personen op het medium tegen te gaan," terwijl haar helper de gee* ten opriep met wonderbaarlijke be wegingen, gezang en gerammel op de tambour ij n. De eerste iéances liepen werkelijk schitterend van stapel en de ingewijden in het rijk der geesten sloegen de handen ineen van verba zing en bewondering, terwijl in de gestalten die verschenen allerlei afge storven bloedverwanten werden ont dekt. Door de spookachtige duisternis bij de voorstellingen was het ook niet moeilijk voor goedgeloovige broeders en zusters hun phantasie vryen loop te laten. Maar wat wil het gevaler komt een geest op met een grooten baard, die door iemand werd herkend als zijn vader zaliger, terwijl zijn buurman daarin wijlen zijn schoon moeder zag. Hierdoor ontstond twist wat minder was maar ook twij fel wat fataal was, want daar de geest niet spoedig maakte dat hij wegkwam, greep een der twijfelaars hem bij het kinhaar en hield dit in de hand. De beide andere geesten, die te gelijk versohenen waren, wer den heel spoedig herkend als de hel per en een opgestopte pop. Het einde van het lied was een vechtpartij, het terugbetalen der en trees, en der voor privaatséances ont vangen gelden en de terugreis met een enkele reisbiljet naar Amerika van het medium, dat de onstoffelijk heid van geesten over het hoofd ge zien had. De postzegeltentoonstelling Zondag in Café „Montagne" alhier gehouden, was zeer druk bezocht. Kenners en liefhebbers roemden tal van fraaie en zeldzame exemplaren, die er aanwezig waren. Een deskundige zeide ons een ver slagje toe, dat wij voor ons volgend nummer hopen te ontvangen. (Zie vervolg stadsnieuws in het Tweede Blad). Het heeft Hare Majesteit de Ko ningin-Weduwe, Regentes, behaagd aan den adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis van Hare Majes- De beweging der diamant bewerkers te Amsterdam. De dag ,van Zaterdag kenmerkte zich weder door het houden van ver scheidene vergaderingen. De roosjesslijpers zijn nu tot een» beslissing gekomen. Zij hebben het eenmaal gestelde tariei, neerkomende op eene gemiddelde verhooging van 15 pCt., gehandhaaid en daarbij be paald, dat ook zij, die tot Zaterdag niet tegen vast loon werkten, eene overeenkomstige verhooging zouden beJing»n. In den Parkschouwburg werden des middags weder twee vergaderingen gehouden, waarin het comité aan de werklieden den einduitslag zijner be moeiingen mededeelde. Het bieek, dat ook de patroons, die in de conferen tie van Vrijdag tegen het tarief stem den, thans hebben toegestemd. Voorts werd een voorloopig plan van organisatie besproken, in dezer voege, dat elke branche van het vak eene vakvereeuiging zal vormen, en deze allen opgenomen zullen worden Een. vreemd» historie. Naar aanleiding van de geruchten, die sedert eenigen tijd te Sappemeer en omstreken in omloop zijn, omtrent eene som gelds, die vroeger de ge meente Sappemeer van Slochteren zou hebben ontvangen en die niet op ge wone wqze verantwoord zoude zijn, vertelt men nu, dat tot onderzoek iu deze zaak eenige leden en oud leden van den Raad naar Blochtereu ge weest zijn, om daar zoo mogelijk licht te ontvangen, maar dat dit onder zoek niet het gewenschte resultaat opgeleverd heeft. Alleen kan men zeggen, dat men met een goeden wil er t-oe zou kun nen komen om te gelooven, dat het geld ten bate van de Slochterstraat besteed was. Iets naders kan men niet zeggen, daar alle gegevens ontbreken. Maar men vertelt als zeker, dat er een door den vroegeren burgemeester of door het bestuur van Sappemeer onder- teekend. schrijven aanwezig is, waarin aan het gemeentebestuur van Sloch teren geschreven was, dat het geld (naar men zegt f3500) renteloos in de gemeentekas lag. Een onderzoek bij den gemeenteontvanger schijnt aan te duiden, dat dit geld nooit in de kas der gemeente geweest is. 't Is een vreemde historie, vooral als men er bij hoort vertellen, dat een onderzoek in de boeken van den ge- gemeenteontvanger te Slochteren tot resultaat gehad heeft dat het boek van de ontvangsten over het jaar, waar in een en ander zou hebben plaats ge had wel, maar dat der uitgaven niet is te vinden. Hoewel omtrent deze zaak alles in 't geheim behandeld is, schijnt toch aan het Dag. Bestunr der gemeente Teutoonstelling van Ant werpen, Op het terrein van de Antw»rpsche tentoonste.ling heerscht groote drukte en bedrijvigheid. De uitstallers zijn bezig met hun goed in te pakken, ter verzending naar huis. Het Han delsblad van Antwerpen geelt een aar dig overzicht van het woelig tafereel dat zich aan 't oog voordost. Bij d» Nederlandsche afdeeling komende zegt het blad;: De hallen in, en een blik in de Hollandsche afdeeling, ongetwijfeld gedurende heel den tijd de meest bezochte der Wereldtentoonstelling. „Immers, zij vormde het „trait-d' union" tusschen de hallen en de machinenzaal en niemand kon de eene verlaten, de andere binnentreden, zon der hier te komen. De Hollanders zullen stellig niet beweren dat hunne afdeeling geen bijval had. Maar of zij gelijk andereu ook goede z: ken hebben gedaan, is een punt dat wij niet zullen trachten te boantwoorden. Immers, op het Btuk van nieuwe uitvindingen en toepassingen laten onze noord-rbroe- ders zich meestal door andere naties vooruit] oopen. „Maar zij hebben eene prachtige handelsreclaam gemaakt, vooral op koloniaal gebieden dat is voor hen de hoofdzaak. Hierin zal hunne deel neming aan de tentoonstelling onge twijfeld goede vruchten afwerpen, eu tevens hebben zij aan ons en anderen grondige lessen gegeven. „Zij schijnen geen haast te hebben om op te breken„Sachies en be daard" gaat het vooruit. Maar „chi va piano va sano" langzaam gaat zeker. Wat heeft men er aan dat men het eerst weg iB, als men door te groote haast stukken maakt?" Eau medium ontmaskerd. Een Amerikaansch medium dat reeds te Berlijn, Londen en Peters burg spiritistische kringen had ver baasd door haar bovennatuurlijke verrichtingen, is het te Parijs minder goed gegaan. Bij hare voorstellingen ging zij steeds achter een gordijn staan „om den invloed van zenuw Een tragisoh voorval. Een tragi-komisch voorval bracht Dinsdag het gedeelte van Rome, ge legen bij de Garibaldibrug in rep en roer. Uit Trastevere, de wijken aan den rechter Tiber-oever, naderde een lijkstoet, voorafgegaan door muziek en gevolgd door familie, vriendenen een aantal vereenigingen met hare banieren. Reeds tevoren had d» po litie den te volgen weg opgegeven, en verboden langs het Kapitool, over het Corso Vittorio Emanuele en langs de Oostenrijksche ambassade, die tegenover de Nederlandsche aan de Piazza Venezia ligt, te gaan. Waar om, daarover straks. De deelnemers den stoet echter waren hiervan niet gediend, en toen bij de brug de politieagenten de paarden van den ijkwagen iu den,-bek grepen en deden omkeeren, namen drie der familiele den eenvoudig de lijkkist uit den wagen en op hunne schouders, om ze aldus verder te dragen. Doch gen darmes en politie trokken de sabel en hieuwen op de dragers, op de lijkkist, op de familie in deze ant woordden door steenen, slijk en alles wat bij de hand was hun naar het hoofd te werpenvan beide sijden groeide de troep, er ontstond een formeel gevecht, de banieren werden verscheurd, er vielen gekwetsten, de lijkkist lag vergeten op de brug, totdat eindelijk een kaptein van het leger gelastte de sabels op testeken. De ki3t werd nu weer in den wagen latst, de stoet stelde zich op, menigeen met beblooden kop ol blauw oog volgde het lijk opnieuw, en| voort ging het langs denvoorgeschre- ven weg en niet langs de Oostenrijksche ambassade. Telkens toch wanneer een optocht met vaandels daar voorbijging, deod men bij wijze van protest de banier zakken, en hief die weer op voor het schuins tegenovergelegen huis, waar Oberdank gewoond heett. Dit nu heeft de politie met recht willen keeren. Torpadobooten. Bij New-York zijn door de zee macht der Vereenigde Staten proeven genomen met betrekking tot de zichtbaarheid en hoorbaarheid van „Dat waren mijne woorden." „En is hij niet met u teruggekeerd 7" vroeg zij. „Neen." „Dan gaat het hem daar zeker goed „Dat geloot ik wel, hij was als een heer gekleed." „En hij zag er als een heer uit ook, wil ik wedden," zeide de liefhebbende echtgengote, „Hij gedroeg zich niet als een heer, want zqn vroegeren makker liet hij links iiggeu." „Hoe jammer 1" beweerde Deborah, „en dat iemand die gewoon was hem zulk een goed voorbeeld te geven." Pinder merite op dat dit niet mooi was, nu de man hun alles vertelde wat hij wiBt. Deborah sprak dit niet tegen, en als mijnheer Varney nu wilde gaan naar de keuken, dan zou zij daar een lekker maal voor hem gereed maken. Hq zeide, dat hij dit met genoegen wilde doen. „Maar denk er aan, brandewijn wordt hier in huis niet toegelaten. Kunt gij bier drinken, in huis g»brou.wen „Ik kan alles drinken," zeide hg gretig. Zij wees hem den weg naar de keuken, maar keerde een oogenblik daama even haaetig terug. „Daar steekt meer achter, dan hij ons verteld heeft," zeide zij. „Ik ga hem eens uithooren." Onmiddellijk snelde zij weer heen om haar plan te volvoeren, en hiertoe was zq uitmuntend in staat; zq was er juist de vrouw naar om hem met het geduld ran een kat te bespieden en geen vraag van eenig belang, tot hem te richten dan nadat hij zqn maal verorberd en zich gelaafd had aan het hier, dat ondanks zijn onschuldige Bmaak toch koppig was. Sarah en Pinder hadden er dan ook wel eenige verwach ting van, terwijl Lucy zich naar de keuken begat om van dat „uithooren" getuige te zqn. Pinder bleef dus met Sarah achter, welke somber voor zich uitstaarde„Zoo, ga je nu al weer treuren zeide hij. „Je hebt mjj je woord er op gegeven, dat je gelukkig zijn zoudt, mocht hij nog leven." „Ik meende het ook dan te zullen zijn. Nu ik echter weet, dat hij leeft, weet ik ook dat hq dood is voor mij. Al dien tijd te hebben geleefd zonder mij zelfs een regeltje te sohrij- ven I Ik heb hem beleedigd, en hij haat mij. Ik ben eene verlaten vrouw." „En ik een nuttelooze vriend. Niets wat ik doe is tot eenig nut." Op dat oogenblik verloor hq den moed, zoodat hij eenigen tqd in de Btraat wat op en neer ging loopen, ook omdat hij in den beginne wat uit zijn humeur was. Zij keek hem na toen hij den winkel verliet en meende dat hij voor goed was gegaan, en begreep dat zq wel zeer ondankbaar moest schjjnen, en het te verwonderen wae, dat zij het geduld van dezen trouwen vriend niet reeds lang had uitgeput. „Ik kan er niets aan doenzeide zij bij zichzelve. „Ik kan slechts éen man liefhebben en hem zal ik nooit weer zien." Nooit had zij hare verlatenheid zoo pijnlijk gevoeld als op dit oogenblik. Zij ging met haar hoofd voorover op de toon bank liggen, en liet hare tranen langzaam vloeien. In deze houding bracht zij eenigen tijd door, toen in hare nabijheid eene verlegen stem zich liet hooren, die zeide: „Sally I" Zij lichtte haar hoofd even boven de toonbank op, maar keek niet in de richting vanwaar de stem kwam; het was haar alsof zij deze in een droom had gehoord. „Ik ben het," zeide de man, en trad haastig op haar toe. Nu keek zij op, uitte een kreet vol verrukking en in een oogwenk lagen man en vrouw in eikaars armen. Deborah, die haar zusters stem volkomen kende, kwam uit de keuken toesnellen bij het hooren van haar vreugde kreet. In de eerste verrukking van het weerzien en de ver zoening namen man en vrouw evenwel volstrekt geen notitie van deze verbaasde getuige. „Mijn Jemmymijn lieveling 1" „Mijn lief, vergevensgezind vrouwtje 1" „Ik moet vergiffenis vragen." „Neen, neen! Het waB de politie, die mij tot waanxin dreef." „En mij drie jaar lang te verlaten 1" „Denk je, dat ik drie weken zou zijn weggebleven, al» ik gedacht had, z6o ontvangen te worden?" „Wat, wist je dan niet, hoe ik je liefhad?" Wordt vervalfA)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2