l@ii verkeerde keuze. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 16 November 1894. No. 3490 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIEN: J. C PEEREBOOM, Arrondissements-Reclitbank BINNENLAND. FEUILLETON 12 Jaargang ARLEHTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat DL41, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSueePartje 31 bis Faubourg Montmartre. Hij dit Nummer is gevoegd tiet Gemeenteraadsver slag van 14 Nov BIL-JETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur- Uitgever STADSNIEUWS. H arlem, 15 Nov. 1894. Lezing in Teylers Museum. Woensdagavond hield de heer dr T. C. Winkler in Teylers Museum de eerste der voordachten, welke gedu rende dit seizoen zullen worden ge houden. De gezellige, fraaie zaal was ondanks het slechte weer tamelijk oed bezet. Tot onderwerp van bespreking van dezen avond was gekozen eene ver handeling over de geaardheid van den zeebodem en over de diepste plaatsen der zee. Zoodra ten tijde van de Phoeniciërs en later van de Noormannen, belang rijke zeevaarten werden gemaakt, ont stond de noodzakelijkheid ter beant woording der vraagHoe is het met den zeebodem gesteld Het gebruik van het dieplood door de zeevaarders bracht al spoedig aan het licht, hoe de aardbodem onder zee evenzeer on effen is als boven het water. Een nauwkeurig onderzoek van de toeBtand van der. zeebodem op aan zienlijke diepte is evenwel eerst in gesteld in den jongsten tijd, toen het leggen van onderzeesche telegraafka bels daartoe aanleiding gaf. In naam der wetenschap werden evenwel die onderzoekingen met zorg voortgezet, vooral toen door de vinding van den Amerikaan James Brooke, ten opzichte van het dieplood, het groote bezwaar werd uit den weg geruimd, dat be stond met het primitieve dieplood, dat tot op eene zekere diepte in zee gedaald, niet meer kon rijzen. Deze wetenschappelijke onderzoekingenwer- den niet dan met veel kosten ver richt. Vanwege het amerikaansche goevernement vond in 1859 de eerste van dergelijke onderzoekingen plaats. Door Engeland werd o. a. de „Chal lenger" uitgerust, die 4 jaar lang in de verschillende Oceanen heeft rond- gekruist. (N.B. Wat van de onderzoe kingen dezer expeditie is te boek ge steld, is vervat in niet minder dan 47 dikke 4o boekdeelen.) De bodem der zee is bedekt met een slijk, dat men onderscheidt in blauw, geel en rood slijk, welke on derling zeer verschillen in aard van samenstelling, en veel kalkslib bevat ten. Door den kringloop van het water en de verwering van steenen komt dit slijk van de aarde op den bodem der zee. Op eene aanzienlijke diepte onder zee (de grootste, tot dusverre eeme- ten, is 16000 M.), heersebt eene koude temperatuur; naar gebleken is bij 2000 M. 4® Celsius, bij 4000 M. 2®C. Het is er stikdonker beneden eene diepte van 200 vad., doodstil en bijna zonder beweging, bovendien neemt de drukking er ontzaglijke proportiën aan, b. v. 200 atmosfeeren op 4000 vad. Hierna besprak de heer Winkler de verschillende merkwaardige dier soorten, die in de diepte zijn aange troffen, en waarvan er ook in ver steenden toeBtand uit een vroeger tijdperk zijn ontdekt, bijv. de eneri- rieten. Verschillende merkwaardige soorten werden beschreven, zooals de Polypen, Crinoïden, de Melanocetus enz. De interessante voordracht van den spreker werd door hem nog verdui delijkt en opgeluisterd door verschil lende platen, teekeningen, kaarten en vooral geprojecteerde platen van be stan ddeelen van den bodem der zee. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed lo. Het driejarig onderhoud van de werken der rijk szeehaven het „Nieuwe- Uiep" prov. Noordholland. Raming f24000 per jaar. Van de 14 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van G. D. van Doorn te Amsterdam het laagst voort 23600 per jaar. 2o. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Raming f 8850 per jaar. Hiervoor kwamen 10 biljetten in waarvan dat van A. C. Swart te Ter schelling het laagst voor f8024 per jaar. 3o. Het driejarig onderhoud der rijkszeeweringen op het eiland Texel prov. Noordholland. Raming f 1850 per jaar. Van de 3 biljetten hiervoor inge komen was dat van J. W. Hillenius te Texel heilaagst voort 1829 per jaar. Heden is door den gemeenteont vanger ontvangen een bedrag van f 87 van een onbekende, die naar op gaaf te laag was aangeslagen in de dit jaar ingevoerde belasting naar het inkomen. Het Haarlemsehe a capelle koor onder leiding van den heer E. T. Bruijnsteen, zal op Dinsdag 27 Nov. des avonds ten Ti, uur in de Jans- kerk, eene uitvoering geven van ge wijde muziek Palestrina en Orlando de Lasso, beide in 1594 gestorven, zullen de plaats op het programma innemen. Zitting van Donderdag 15 November. Anna Mens, huisvrouw van Dirk Jurriens, stond heden terecht wegens het zonder vergunning verkoopen van sterken drank in het klein in haar bierhuis Leidschestraat 106. De kan tonrechter veroordeelde haar tot een boete van f100, maar zij kwam van dat vonnis in hooger beroep. Als getuigen treden op de] veld wachters Jongepier en Van der Mark, aan wie zekere Oostergo was komen aanbieden zich in het bierhuis jene ver te laten geven. Aldus geschiedde en vandaar het proces-verbaal tegen Anna Mens. Twee door beklaagde geroepen ge- tulgen betoogen, dat Oosters een glas bier heeft gekregen. Jenever hebben ze hem niet zien drinken. Beklaagde loochent dan ook het leit. De officier van justitie concludeert tot vernietiging van het vonnis van den kantonrechter in zooverre als dat berust op een stuk, waarin ten on rechte staat dat het feit is geschied Leidschestraat No. 160 en tot beves tiging van het overige van het vonnis ook wat betrett de opgelegde straf. De verdediger van bekl. Mr. A. J. van Thiel acht volstrekt niet bewe zen dat er een overtreding is begaan doch zeker is*met bewezen lat deze beklaagde die overtreding heeft be gaan. Uit het proces-verbaal zou al leen kunnen volgen, dat Jurriens l tapt had, niet de beklaagde die de eer van het hoofd des huisgezins te zijn van zich afwerpt. Lagere en hoogere ambtenaren heb ben hier met al te grooten ijver ge handeld en zijn daardoor hun doel voorbijgeloopen, zoo o.a. de ambte naar van het O.M. bij het kantonge recht, die slechts de helft van het pro ces-verbaal heeft doorgelezen. Pleiter concludeert tot vrijspraak van beklaagde. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden De persoon van Jan Andries Boers is heden terzake van den inbraak bij den heer P. van Garste op het Mo lenpad, conform den eisch van het O. M., veroordeeld tot een gevange nisstraf voor den tijd van 12 jaar. De rechtbank deed heden nog uit spraak in zake Johanna Eiberta Hendrika Schnack, wegens diefstal van eene horlogeketting tot zes maan den en Auke de Vries voor het ver koopen van de ketting waarvan hem de herkomst bekend was, mede tot zes maanden hechtenis. Eisch was voor elk een jaar. Roelof van der Putte, werd wegens diefstal van een horloge, twee oorknop pen, vijf vingerringen een halsket ting en een armband tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Eisch een jaar en zes maanden. De firma van Diesen en Kerrebijn alhier is te Parijs op de tentoonstel ling in het „Palais de PIndustrie" bekroond met de hoogste onderschei ding voor hare inzending zwart en wit marmerglas (vitrum marmor). De dam es-zang vereeniging „Excel sior," te Houtrijk en Pol an en, direc teur de heer H. Pielage van Haarlem, gaf Woensdagavond voor een talrijk gehoor hare eerste uitvoering in dit seizoen. De dames M. P., van Amsterdam en B. P. van Haarlem (Sopraan en Piano), zoomede de heer K. van Haarlem (baryton) en enkele leden van „Zang en Vriendschap" droegen op zeer verdienstelijke wijze het hunne bij tot het welslagen dezer uitvoering. Daverend applaus in het bijzonder aan den heer K., was dan ook ten welverdiende hulde. Ook den Directeur mag eenwot rd van hulde en dank voorzeker niet onthouden worden, in de eerste plaats voor de blijkbaar grondige studie van de vereeniging „Excelsior" en ten tweede voor de verdienstelijke wijze waarop het programma voor dezen avond was samengesteld, dat den lief hebbers van zang en muziek een ge notvollen avond verschaite. Een der eerste daden der afdeeling Velsen van het Witte Kruis is het op een bewijs van een geneesheer in de verschillende deelen der gemeente voor minvermogenden kosteloos ver krijgbaar stellen van verplegings- materieel. Ds. Van Loenen Martinet heeft Zondagmorgen in de godsdienstoefe ning te Sandpoort mededeeling ge daan van zijn aanstaand vertrek. Er moeten zich reeds meer dan een half dozijn gevestigde predikanten aange meld hebben om in aanmerking te komen voor de vacature, die daardoor ontstaan zal. Dinsdag werd te Zand voort aangif te gedaan van 13 en Woensdag van 38 gevallen van mazelen. Uit de residentie wordt aan D e Tijd van particuliere zijde gemeld, dat een hoogt belangrijke nota van het Tweede Kamerlid, den heer Farn- combe Sanders over het tekort van oorlog is ingediend. Voor den aanstaanden zomer wordt te 's-Gravenhage een pharmaceutische tentoonstelling voorbereid. De gemeenteraad van Wormer heeft besloten, voorloopig nog niet over te gaan tot het sloopen van den beken den Beschuitstoren, waarover onlangs geschreven is. Dinsdagochtend is de eenige zoon van den tolpachter H. Beukenboom te Muiden bij het neerlaten van de brug in het water gevallen en eenige oogenblikken daarna levenloos opge haald. Een treurig ongeluk. Op de reede van Viissingen is Woensdagmiddag een treurig onge luk gebeurd. Een Belgische loodssloep, die een loods aan boord van een binnenkomend Engelsch stoomschip zou brengen, is bij het aanleggen om geslagen. De loods is meer dood dan levend gered met nog vier anderen van de bemanning, maar de schip per van de loodssloep, De Munnick, en vier roeiers zijn verdronken. Een lage streek. Bij eene familie te Meppel, van wie een barer leden dienst doet in het Indische leger, werd Maandag een bulletin ontvangen, die de Nieuwe MeppelerCourant geregeld verspreidt als er tijdingen uit Lombok worden bezorgd, waaronder geschreven was, dat hun bloedverwant en nog twee andere jongelieden uit die gemeente gesneuveld waren, In groote ontstel tenis wendden zij zich tot de uitgevers, die van niets wisten. Is het niet laag, eenvoudige lie- 19) Naar het van CHARLES READE. HOOFDSTUK VI. Tot Pinder richtte hij zijn aanval, en zeide kalm tot hem „Ga jij jo weer opnieuw mengen in de zaken tusschen man en vrouw Den laateten keer ging het niet bizonder voor spoedig, nietwaar?" Pinder achtte het niet raadzaam om te twisten wanneer hij het eenigszins kon verhouden, zoodat hij geen woord sprak. Deborah was evenwel niet zoo voorzichtig. „Nu, je hebt het drie jaar lang toegelaten, dat hij zich met hare zaken bemoeide. Jij hebt haar beroofd en verlaten; hij is tusschen- beide gekomen en heeft fortuin voor haar gemaakt. Zijn tusschenkomst is dus nu juist niet schadelijk geweest." Pinder zeide nu op kalmeerenden toon „Ik wil mij volstrekt niet in je zaken mengen, maar De borah en ik hebben ons best voor u beiden gedaan, en mij dunkt, dat het den goeden vrienden uwer vrouw wel ver oorloofd is om te vragen wat er op een dag wordt beslist over de spaarpenningen van drie jaar Alvorens deze woorden nog waren uitgesproken, had Man- sell voor zich de gelofte afgelegd, dat hij zich zoo spoedig mogelijk van hem en Deborah zou ontslaan. Met het doel om hen zoo spoedig mogelijk te verbitteren, gaf hij tenant woord „Wel, ik weet niet, dat de meester verplicht is voor de ondergeschikten verantwoording af te leggen van wat hij met zijn geld doet." „Jou geld?" duwde Deborah hem toe. „Ja," zeide deze onverstoorbare man. „Het geld van mijne vrouw ia het mijne. Ik dacht, dat ik u dit den laatsten keer reeds had duidelijk gemaakt. Welnu, wat ik doen ga met mijn geld is het beleggen in amerikaansche effecten tegen tien percent, inplaats van het renteloos te laten liggen in eene engelsche bank." „Zoo!" zeide Deborah. „Is dat het verhaaltje, dat je haar op den mouw hebt gespeld. Je gaat haar geld in bezit nemen om dan weer dadelijk naar Amerika terug te keeren. Varney is hier geweest, en heeft ons voorbereid. Je bent hier geko men om het geld, niet om je vrouw." Zij slingerde hem deze woorden in het gezicht met zulk eene heftige slem, dat zelfs zijne gebruinde wangen rood werden alsof hij er door ontroerde, maar nog eer hij kon antwoorden, stond Sarah bleek in de ingang. „Goede hemel alweer twist!" James MaüEell, die up zijn manier, verstandiger was dan alle anderen, had onmiddellijk zijne bedaardheid herkregen en zeide kalm„Niet van mijn kant, dat verzeker ik je, maar je zuster zegt mij zooeven, dat ik om je geld en niet om jou ben teruggekeerd. Het is zeer mooi om dat tot iemand te zeggen, zoo luid dat men het op straat hooren kan. Nu Sarah, ik zal haar niet op dezelfde manier antwoor den, maar ik doe jou bedaard opmerken hoe kan ik in hetzelfde huis leven met personen, die mij haten en er op uit zijn om mijne vrouw tegen mij op te zetten HOOFDSTUK VIL Pinder en Deborah begrepen beiden, dat hij tegen hen was opgewassen. Pinder bewaarde den vrede, maar dat kon De borah niet. Hare lippen trilden, maar zij weerstond hem zoo lang mogelijk. „Ik zal dit huis verlaten op één woord van mijne zuster, maar niet op bevel van een vreemdeling, dio hier vandaag komt en morgen weer heengaat, wanneer hij de koe heeft gemolken en het kalf adergelaten." Met een forsohen zwaai van den linkerarm wees zij Sarah als de koe en met haar rechter Lucy als het kalf aan. Deze heftige woorden en de lompe, hoewel indrukmakende gebaren, waarvan zij ze vergezeld deed gaan, deden zelfs Pin der „O!" zeggen, en Mansell zijne sluwe zelfbeheersching zoover vergeten, dat hij woedend op haar toetrad. Sarah

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1