SeatTSf toefde kem NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang; Zaterdag 17 November 1894. No. 3491 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. PEESEBOOM, NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3.-3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuecParijs 31 bis Faubourg Montmartre: Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Vooral geen Schandaal. Haarlem mer Halletjes CCXVIII. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brie venhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever uit den GEMEENTERAAD- LXXI. Zij die evenals schrijver dezes ver wacht hadden, dat de Raad Woens- op een of andere manier een einde aan de quaes tie van hei Bron gebouw zouden Hebben gemaakt, zijn teleurgesteld. De heer Van Lennep kon niet meer dan 5 stemmen krij- voor zijn denkbeeld om het adres van de architecten voor notificatie aan te nemen en de f 1000 boete te rug te geven en de heer Figée bleef geheel alleen met zijn motie om over te gaan tot de orde van den dag. De nu benoemde commissie van enquête is een ware vierschaar Mr. 't Hooft, de rechter, Jhr. Mr. Rethaan Macaré, de officier van justitie en Jhr. Mr. Van Styrum, waarnemend griffier. De rechtbank is compleet en het in verhoor nemen van de betrok ken personen zal geen van deze hee- ren vreemd vallen. Aanvankelijk schijnt het zonderling, dat men drie rechtsgeleerden heeft gekozen om een bouwquaestie uit te maken, maar dat zij zich deskundigen kunnen assu- meeren is op de vraag van den heer Stolp duidelijk gebleken. De heer Roog bijvoorbeeld zou, ware hij in de commissie gekozen, in eeu moeilijke positie zijn geweest. Van deze enquête hopen we het beste. Dat de waarheid er uit te voor schijn kome, de geheele waarheid en niets anders dan de waarheid de heer 't Hooft zeideWij voor ons verwachten er niet anders van, dan dat alle partijen ter goeder trouw zijn geweest en dat de heele historie een storm in een glas water was. Wil de Raad er nu evenwel nog een vel of wat over volgeschre ven zien, welnu daar is niets tegon. De eenparigheid van den Raad was dan ook aandoenlijk van zeldzaam heid B. en W. die er eenigszins in betrokken zijn, zoowel als Commis sarissen van de Staalbron tevens Raadsleden, er in begrepen. C'est le ton qui fait la musique. De bekende Laurillard heeft een vers je geschreven, waarin op een dozijn manieren de onnoozele letter o wordt uitgesproken. De kerkeraden van de Geref. kerken aan de Oude Gracht, Klein Heiligland en Ridderstraat zijn daarvan naar het schijnt, nog niet ten volle doordrongen. Vandaar dat hun adres in den Gemeenteraad zoo weinig vriendelijk ontvangen is. Niet alleen is de uitdrukking dat de kerk aan de overheid haar plicht moet voorhouden niet zeer welwil lend, maar ook en vooral is de insi nuatie „dat de Raad niet alleen ver antwoordelijkheid schuldig is aan hen die den Zondag ontheiligen", alles behalve aangenaam, ,,'t Is," zoo als de heer 't Hooft terecht deed op merken, „alsof de Raad in beginsel alleen aan die ontheiligers zich stoort." Had men zich er eenvondig toe be paald, om zonder zulke groote woor den te verzoeken, dat wedstrijden en feesten niet meer op Zondag zullen worden gehouden en dat het venten op dien dag verboden zal zijn, dan zeg ik niet dat ds toestand een ideale zou zijn geworden, maar dat adres santen meer kans van een vriende lijke overweging hadden gehad. Dit durf ik wel zeggen, dat zoolang de kerkeraden den toon hunner adressen niet wijzigen, die bij den Raad al heel weinig kans van slagen zullen hebben. Aan de overname van de Poeniks, de Foeniks, de Feniks of de Feuniks zooals men onderscheidenlijk de ter- reinnen van de „Phoenix" pleegt te betitelen, heeft de Raad niet gewild. Was het om de kosten of spookte de wrevel over de historie van de erf pacht nog Wie zal het zeggen 1 Eèn ding is dunkt mij zeker en wel dat de Raad mettertijd vroeg of laat nog wel eens berouw zal hebben over deze afwijzing. De eigenaar van de erfpacht, de heer Van Breemen, heeft nogal moeite gedaan om het den Raad naar den zin te maken en het is zeer de vraag, of hij het voor minder zal wil len doen. De politie-agent van Es is na 22& jaar dienst gepensionneerd met f3.50 per week, maar de Raad wou hem geen gratificatie daarbij geven. 't Is waar, zijn pas was zooals de Voorzitter het uitdrukte, niet geheel schoon, maar wat hij dan misdreven heeft was niet de aanleiding tot zijn ontslag. Een halsmisdaad is het dus blijkbaar niet geweest. En nu zit die man, ontslagen wegens lichaamsge breken, met een pensioen van drie en een halven gulden en moet daar van zijn gezin maar onderhouden 1 Waarlijk, het voorstel van den heer Stolp om er den stakker f60. jaars bij te geven, was niet over dreven. Van de buitenwacht (en die is soms goed ingelicht) hoor ik, dat er op den staat van te vellen boomen, die Woens dag aan den Raad ter goedkeuring werd voorgelegd, eenige boomen voor komen die al een poosje geleden ge veld zijn Dat lijkt wel wat op de aan vraag van 1de architecten om het Brongebouw te mogen achteruitzetten, toen dat al gebeurd was. En 't móóiste van de grap is, dat die boomen stonden in den Koe kamp I „Meneer de Voorzitter, ik stel voor „een commissie van enquête te be- „noemen naar het gebeurde met die boomen Haarlem16 Nov. 1894. De R.-K. Kiesvereeniging „Door Eendracht Sterk" heeft de candidaten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die zich voor publiciteit hebben verklaard, nl. de heeren J. J. F. Beijnes, J. H. Kersten, J. Sabelis, W. Küppers en W. F. Bremer, inde Kiesvereeniging „Burgerplicht" ge steld, overgenomen. Men meldt ons: De leden der „Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden" alhier, hielden Donderdagavond eene gewone vergadering, die opgeluisterd werd door een voordracht over de electri- citeit en hare toepassing, gehouden door den heer C. C. v. d. Valk, elec- tro-techniker alhier. Daar deze voor dracht door vele toestellen (die alle in werking werden gebracht), werd verduidelijkt, genoten de leden ten volle. Het is te verwachten, dat ge noemde heer v. d. Valk, die binnen kort hier ter stede eene inrichting op dit gebied zal openen, door zijne veel zijdige kennis een goed succes zal hebben. Kunstbeschouwing. De eerste kunstexpositie van „Kunst zij ons Doel" Donderdagavond in de bovenzaal van de,, Vereeniging"gehou- den, bood veel merkwaardigs vooral op het gebied der moderne kun6t. Van Toorop, Puvis de Chavannes, Max Klinger e. a. waren er teekenin- gen of etsen die getuigden van de kunstvaardige hand des vervaardigers, al was men niet altijd instaat hunne symboliek e beteekenis in alle deele te vatten. Vooral was dit het geval met twee groote stukken, monniken voorstellende, en waarvan de kaders met verklarend randschrift waren voorzien. Wij [merkten een paar mooie kop pen op van Haverman en onder het vele andere een keurige proeve van bewerking van den geïllusteerden „Gijsbreght" die door de firma Erven Bohn wordt uitgegeven. Op een tafel waren tal van geïllustreerde werken en werkjes ter bezichtiging gelegd. Debating Society. De debating-society te Haarlem is een besloten gezelschap, bestaande uit ongeveer 25 leden, die zes a zeven maal per winter bij elkaar komen, om daar de een of andere stelling te hooren toelichten en die te bespre ken. Gedurende haar bestaan waren ver schillende personen lid van deze club, die later hooge positiën in de maatschappij hebben bekleed of nog bekleeden. Wij noemen prof. Mr. Van der Vlugt, de hoogleeraar Dr. Van der Vliet e. a. Hare inrichting is oorzaak dat de buitenwereld weinig van haar bestaan gewaar wordt en er zou geen reden zijn die gewoonte te laten varen, ware het niet dat de club onder gun stige omstandigheden eerlang hare 800ste vergadering zal houden. Haar oud-lid, Mr. W. van der Vlugt, zal alsdan een tweetal stellin- en verdedigen, waarna leden en oud leden feestelijk bijeen zullen zijn. De tegenwoordige voorzitter der club is de heer H. F. Waller, die met de heeren Dr. A.H. Garrer en Mr. C. G. von Reeken het bestuur uit maakt. De begrooting van Haarlemmer meer over 1895 is in ontvangst en uitgaaf gebracht op f81.984,36. Hiervan is beschikbaar gesteld voor openbaar lager onderwijs f34,500, voor 't armwezen der gemeentel 18,500. H Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 15 No vember 1894. Witte tarwe f4.50 a f5.10, Rogge f3,50 a f 3.75, Haver f4.50, a 15.40, Wintergerst f. 2.90 a f3.50, Duiven boonen f 4.75 f 5.25, Paarden- boonen 4.50 a f5.Bruinen boo nen f14.10.Groene erwten f 4.50 a f4.75. Op de Donderdag gehouden vee markt waren aangevoerd 8 vaarzen en 9 paarden. Donderdag werden te Zandvoort 25 gevallen van mazelen geconstateerd. Lombok. Het Haagsche Lombok-comité ont ving van de Ned. Indische Spoor wegmaatschappij f5000. Mond- en Klauwzeer. In de Staatscourant van Donderdag is opgenomen een „Staat van de ge vallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen geduren de de maand October 1S94'. Daaraan ontleenen wij de gevallen van mond- en klauwzeer in de ver schillende provinciën, zoomede het aantal eigenaren, onder wier vee de ziekte voorkwam Noord-Brabant gevallen eigen. 722 124 Gelderland 1376 179 Zuid-Holland 43091 2737 Noord-Holland 20357 2070 Zeeland 813 52 Utrecht 18619 1019 Friesland 1370 31 In het Rijk 86348 6282 In de provinciën Overijsel, Gronin gen, Drenthe en Limburg kwam geen enkel geval voor; Evenals in September is ook in October het centrum van ons iand het meest bezocht door deze ziekte. Bovenaan staat Zuid-Holland, in welk gewest alleen evenveel gevallen zich voordoen als in alle andere provin ciën te zamen. Het hoogste cijfer geeft aan de ge meente Hazerswoude2235 gevallen bij 72 eigenaren. Van het C/aar Peterhuisje te Zaan dam waait ten teeken van rouw over deu dood van den keizer van Rus land de vlag halfstok. Naar het engelsch van CHARLES READE. 20) HOOFDSTUK VII. „De Hemel behoede het!" riep Deborah uit, ontsteld over de woorden van hare zuster en nog meer over haar zonder ling uiterlijk. Zij verweet het zich bitter, dat zij te veel ge zegd had en smeekte Sarah om haar argwaan niet met verach ting te beantwoorden. Deze woorden brachten evenwel op nieuw een ommekeer in de houding harer zuster teweeg. „Neen," zeide Sarah met kloeke standvastigheid, „ik zou niet kunnen liefhebben, twijfelen en leven. Ik zal hem op de proef stellen. „Deborah keek haar verbaasd en verward aan. Sarah begaf zich naar de deur der zitkamer en riep langs de trap naar boven „James, kom als 't je blieft eens hier." „Wat gaat zij nu doen of zeggen?" kreunde Deborah en werd angstig. Sarah keerde tot haar terug en zeide heesch fluisterend„Neen, sedert je mij geleerd hebt argwaan en wantrouwen te koesteren, moet je nog wat verder gaan. Ik verzoek je om het gelaat van mijn man gade te slaan, ter wijl ik, zijne vrouw, hem op de proef ga stellen." Zij boog het hoofd als schaamde zij zich over hetgeen zij ging doen. Deborah zeide echter onverschillig„Dat zal ik zeker doen." James Mansell trad binnen, en wierp een sluwen blik om zich heen. Deborahs gelaat zeide hem niets. Dat teekende volslagen onverschilligheid. Pinder hield het hoofd gebogen. Mansell bevond zich nu tusschen twee gemaskerde batte rijen; zijne vrouw zag hem aan met doorborende oogen en Deborah hield hem als een kat tersluiks goed in het oog, terwijl Sarah de proef nam met haar echtgenoot. „Lieve James, ik koester groote genegenheid voor mijne zuster en eerbied voor Joseph Pinder, en ik ben hun beiden veei dank verschuldigd." Het gelaat van James betrok eenigszins bij deze woorden. „Ik heb jou evenwel meer lief dan ieder ander. Ik kan er niet toe komen om deze trouwe vrienden hier het huis te doen verlaten; zij hebben mij ge troost in mijne verlatenheid." Mansell keek weer donker. „En toch wil ik niet, dat jij het hier, om wien ook, minder aangenaam zoudt hebben Wanneer mijn gezelschap je dus even lief is als mijn geld laten wij dan met ons beiden naar Amerika gaan." Pinder en Deborah slaakten beiden een uitroep van ver bazing en schrik, maar Deborahs blik wendde zich geen oogenblik van het gelaat van James af. Hij was wel ten zeerste verbaasd, maar toonde geen ontsteltenis en zeide slechts„Dat meen je toch niet „Zeker meen ik het, maar misschien wil je niet dat ik meega. Je zoudt liever alleen willen terugkeeren." Vier oogen waren op hem gevestigd. „Neen," zeide James, „wij zijn lang genoeg van elkaar ge scheiden geweest. Maar zou je werkelijk met mij den Oceaan willen oversteken?" „Als het werkelijk jou verlangen was even gaarne als ik deze kamer wil oversteken." „Natuurlijk is dat mijn verlangen wanneer wij hier niet te zamen kunnen leven omdat jou goede vrienden mij haten. Maar Sally, wanneer het je ernst is om met mij in Amerika te gaan wonen, waarom zouden wij de bezittingen dan zoo gescheiden houden? Wij moeten dan den winkel verkoopen, alles te gelde maken en ons voor goed in de Vereenigde Staten vestigen. Ik heb geen vrienden hier en wanneer jij eenmaal een z mer in New-York hebt doorgebracht, dan zal je niet meer naar Engeland terug willen keeren." Dit was een giftige pijl. Deborah sloeg wanhopend de han den in elkaar, en riep uit„O Sarah I" Sarah strekte een harer handen naar haar uit als een tee ken om kalm te zijn. „Neen," zeide zij kortaf en droogjes, „ik wil mijne zuster niet aan haar iot overlaten, en evenmin al het geld voor Lucy bestemd in eenmaal wagen. -£400 wil ik wagen, meer niet. Ik verwacht niet het goud in New-York voor het op rapen te vinden. De een moet het geld verliezen opdat de ander het kan winnen en de menschen daar zijn even slim

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1