n. Ct.\ Politiek Overzicht. GemengdNieuws. Eene ontsporing. Donderdagmiddag ontspoorde te Leiden een locomotief met twee goe derenwagens. De lijn was daardoor zoodanig versperd, dat de trein die om halltwee van Utrecht aankomt, niet binnen kon komen. Bevrachting van bagage. Het komt voor, dat reizigers in het bezit zijn van een biljet enkele reis, dat aansluit aan het terugreis gedeelte van een retourbiljet, of wel dat men in het bezit is van het te rugreis gedeelte van een retourbiljet, hetwelk verbinding geelt aan een te rugreis gedeelte van een ander re tourbiljet. Dergelijke reizigers kunnen hunne bagage rechtstreeks tot de eindbe stemming of eenig ander tusschen- gelegen station (waar zij recht van oponthoud hebben) doen bevrachten- Een reiziger die b. v. voorzien is van een retourgedeelte Utrecht Zwolle en van een enkel reisbiljet Amsterdam—Utrecht, kan zijn baga ge direct laten bevrachten van Am sterdam naar Zwolle of van Amster dam naar Zwolle of van Amsterdam naar Harderwijk. Evenzoo kan een reiziger, voorzien van een retourgedeelteDordrecht en een retourgedeelte DordrechtBreda zijne bagage rechtstreeks doen be vrachten van Rotterdam naar Breda, Deze maatregel geldt niet alleen in het zoogenaamde binnenkerkeer der Nederlandsche spoorwegen, doch ook in het binnenlandsch recht- streek8ch verkeer en in alle interna tionale verkeeren zonderonderscheid, met dien verstande evenwel, dat geen rekening wordt gehouden met den in de tarieven met Frankrijk, Engeland en Duitschland verleenden vrijdom van 25 K. g. bagage. Bij rechtstreeksche bevrachtingen of gesplitste biljetten naar buiten- landsche bestemmingen, wordt dus altijd het volle gewicht der bagage berekend. Hierop is slechts eene uitzonde ring, nl. het geval, dat vrijdom van bagage op beide biljetten is toege staan. hij gaf was het nu en dan knippen met de oogleden. Hem aanspreken was een onbegonnen werk, want in zijne vermagerde gelaatstrekken was niet te bespeuren dat hij er iets van hoorde of begreep. Waren de sloepen in de haven, dan kwamen de vis- schers bij hem, hielden hem rijks daalders voor, en dan was het „Nou Pikker (zoo is 'a mans bijnaam) als je dankie zegt, dan is die voor jou 1" maar de Pikker behield denzelfden strakken blik en de visschers behiel den hun geld. Deze man heeft thans plotseling het spraakvermogen teruggekregen en is weer geregeld aan het werk. Hij beweert dat hij alles verstond en begreep maar dat het hem niet mo gelijk was een enkel woord uit te brengen of iets met gebaren aan te duiden. De afstuiten op beslisten onwil om het conflict op minnelijke wijze tot een einde te brengen. Een paard op hol. Op de Kapelsburg te's-Gravenhage kantelde Woensdagavond een rijtuig, waarin een heer en dame zaten die naar het Caecilia-concert gingen. Zij kwamen er zonder letsel af. Door den val brak echter het lemoen van den wagen en ging het paard op hol. Het dier liep in woeste vaart op het Spui een ouden bijzienden man om ver, die zulke kneuzingen bekwam, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, alwaar de on gelukkige een trouwe loopknecht in een kruidenierszaak heden aan de gevolgen is overleden. Het paard rende aan den Z. O. Buitensingel ia bet water, doch werd er uitgehaald Men schrijft uit Pernis aan de Wanneer men vroeger met een der voorbijvarende stoombooten zich aan het havenhoofd alhier liet aan wal brengen, dan was het eerste levende wezen dat men zag een persoon, die zich geposteerd had achter het wacht huisje van d6n schipper. Storm, re gen, vorst, mist, niets kon Leendert van der Steen deren. Hij kwam daar 's morgens vroeg en bleef tot 's avonds laat. Alleen wanneer het tijd was om te eten dan was hij er niet. Strak voor zich uitziende en gekleed in duffelsch pak steeds met de handen in de broekzakken,beantwoordde hij nooit den groet der hem passerende men- schen. Het eenige levensteeken dat werkstaking der typogra fen te Utrecht. Woensdag vervoegden zich bij den heer Van de Weijer te Utrecht, na mens een commissie van ingezetenen die wil trachten eene oplossing der werkstaking te verkrijgen, de heeren prof. mr. W. L. P. A. Mo le ngraafl" en pastoor J. G. H. K.Es- sink. De heer Van de Weijer deelde dezen heeren daarbij het volgende mede: dat hij geen vertrouwen meer stel de in het personeel, dat met dwang tot hooger salaris, zoo plotseling den arbeid liad gestaakt, nadat, nog in Maart jl. de loonen in overleg met de commissiën, uit en door de werk lieden zelf benoemd, waren ^eregeld en door haar geacht werden naar Bil lijkheid te zijn gesteld; dat hij geen vertrouwen in hen stel len kon, omdat zij ais leden van een bond, de bevelen volgen van enkele leiders dat niets hem waarborgt, dat het geen zij thans op het commando van anderen deden na eenigen tijd niet weer zou worden gedaan dat hij een terugkeer van de sta kers, waaronder er zijn, die zich aan ergerlijke handelingen schuldig maak ten, niet alleen hoogst stootendacht voor het getrouw gebleven personeel, maar dat hij op grond van de belee- digingen en bedreigingen den laatst genoemden werklieden aangedaan,een goed samenwerken in zijne werkplaat sen niet kan verwachten; dat echter de geheele vraag of hij de stakers zou terugnemen, beheerscht wordt door de vraag, of da alsnog mogelijk zou zijn. Dat gedurende de drie weken die sedert verliepen, door hem tal van nieuwe werkkrachten zijn aangesteld en aan meerderen eene betrekking is toegezegd. Dat de plaatsen reeds in die mate zijn be sproken dat een terugname laat staan van allen maar ook voor een eenigszins belangrijk aantal der stakers, niet meer mogelijk is* De commissie breagt het boven staande thans ter kennis van het publiek en voegt er de mededeelin- gen bij haar door de stakende typo grafen verstrekt. Volgens hen zoude firma Van de Weijer elke poging tot een vergelijk opzettelijk.verijdeld heb ben. Ook de opgaaf van de loonen door den patroon verstrekt, wijkt nogal af van de mededeelingen der zetters. De commissie zal baar werk voort zetten en een nader onderzoek naar de juiBtheid der beweringen van par tijen instellen, teneinde uit te maken of door de werkstakers lichtvaardig gehandeld en zij zelve alleen te Het stormweer. Men schrijft uit Tie IjerkDoor den sterken en aanhoudenden wind der laatste dagen is het binnenwater der mate opgestuwd, dat alleen de lan den met winterbepoldering tot nog toe droog zijn gebleven. Overigens is uren ver alles overstroomd. Den ge- heelen dag is men in den omtrek ijverig bezig winterdijken te kram men, op te boogen en te versterken. Blijft de storm voortduren, dan zal voor vele landerijen die moeite toch vergeefs zijn, want het water behoeft nog slechts een halven voet te stijgen en een groot aantal winterpolders zul len insgelijks zijn bedolven. Het boezemwater te Leeuwarden stond Woensdagavond 71 c.M. boven zomerpeil, gelijk aan 29 cM. boven Amst. peil. Men schrjjft uit Amersfoort: De storm, die Woensdagavond boven deze gemeente woedde, heeft een men- schenleven geëischt. De bejaarde apo theker J. C. A., wien bet ongeluk overkwam, dat zijn hoed bij Meintjes- bleek aan den Heiligenbergerbeek te water woei, poogde dien in de duis ternis op te visschen, doch schoot daarbij voorover. Ofschoon bijna on middellijk door op zijn hulpgeroep toeschietenden uit het water gehaald gaf hij, kort nadat hij verzocht had hem eenigen tijd stil te laten liggen, den geest. Van de Belgische loodssloep, die Woensdagmiddag, bij het aan boord brengen van een loods, door het En gelsche stoomschip Seagull werd over varen, zijn geredroeier Daense, Urul, Van Houeke,Loesberg en P. de Munck, die aan boord van bet stoomschip wisten te komen, de laatste overleed op reis naar Terneuzen, waar de an deren aan wal werden gezet. De schip per der loodsboot, M. de Munck, ver dronk, zijn lyk spoelde dienzelfden middag aan. De rivierloods Dumon de roeier Van den Bovenkamp werden gered. Eerstgenoemde door een Nederlandsche, de laatste door een Belgische loodssloep. Kort daar na overleed Van den Bovenkamp. Nog zijn vermist le rivierloodsen Van Fraijenhoven en Loevenik. dragen hebben de gevolgen van hunne daad, dan of hier sprake is van on voldoende belooning of onedele tac tiek aan de zijde der patroons en of rechtmatige eischen van werklieden Senelop naar Lamsoet terugkeerend transport stuitte op ongeveer 500 meters afstand van laatstgenoemden post op eene kleine bende; na een salvo werd deze met de bajonet aan gevallen en verdreven. Aan onze zijde sneuvelde éen Europeesch fuselier, terwijl éen Europeesch sergeant (de commandant) en éen Inlandsch fu selier gewond werden en twee Inland- sche fuseliers schampschoten bekwa men; de vijand kreeg zeven dooden (waarvan vijf met vele wapens in onze handen vielen) en 4 gewonden. In den nacht van 21 op 22 Septem ber werden door eenige van de Blang Bintang afkomstige kwaadwilligen eenige schoten gedaan in de richting van onzen post Roempit met «een ander doel dan verstoring der vreugde bij een door T. Nja Banta bij gele genheid van het mandifeest zijns kinds te ontsteken vuurwerk, dat toevallig tot den volgenden dag was uitgesteld. Van Poeloe Wen viel niets bijzonders te vermelden. Onderhoorigheden. Oostkust. De rust werd in het Edische niet gestoord, hoewel de bende van Nja Mohamad nog niet geheel was afgetrokkenhij zelf was met een 30-tal gewapenden naar Simpang-Olim vertrokken. Noordkust. De politieke toestand onderging geen verandering. Westkust. In de bovenstreken van Melaboeh hebben eenige vijandelijk heden plaats gehad tussehen de kwaad willigen en onze bondgenooten T. Bin Paaoembei en Panglima Dalem, waarbij de eersten het onderspit delf den. Elders ter Westkust bleef de toestand bevredigend. De weersgesteldheid was warm, ge paard met hevige windvlagen uit het Westen, nu en dan gevolgd door korte slagregens. In de landschappen Tangan-Tangan-TjoetenRajoet,Uang- ging, Laboean-Hadji en Mukkih ter Westkust zou cholera heerschende zijn nadere berichten ontbieken ech ter. De gezondheidstoestand op de zeeposten was vrij ongunstig. In Groot- Atjeh was hij over het algemeen sta- tionnair. Het gemiddeld ziektecijfer bedroeg 19 tegen 18 en dat van de beri-beri 4 tegen 4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. keerde begrippen ten opzichte van het streven der sociaal-democraten."' Ten slotte stelde Bebel voor, ona te protesteeren tegen de houding van den sociaal-democratischen bond, die met te weinig energie tegen de Beier- sche socialisten is opgetreden. Zooals reeds gemeld is, heeft Mo- raci het presidentschap van Brazilië aanvaard. Tor gelegenheid hiervan heeft hij een manifest tot de bevol king gericht, waarin hy erkent, dat de tegenwoordige toestand groote moeilijkheden oplevert, die hij echter met aller hulp hoopt te overwinnen. Hij waarborgt de handhaving van alle toegekende vrijheden en zegt een gestreng toezicht op de geldmiddelen des lands toe. Er zullen verschillende bezuinigingen worden ingevoerd, wel ke de staatsbegrooting in een toestand van evenwicht moeten brengen. Zoo wel in het binnenland als ten aan zien van het buitenland verheugt zich de republiek in een toestand van vrede. Koloniën, BATAVIA, 12—16 Oot' Atjeh. Aan het verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorig- beden, loopende van 11 tot en met 24 Sept. jl., wordt door de Jan. Ct. het volgende ontleend Groot Atjeh. Slechts enkele onzer posten, zoomede de wachtpost Mata- Ajer en het blokhuis Blang-Tjoet, on dervonden van 's vijands vuur eenigen overlastTjot-Rang en genoemd blokhuis eens, Senelop,Kroeng-Gloem- pang en het wachthuis Mata-Ajer twee en Biloel driemalen. Te Kroeng- Gloempang raakte 1 inlandsch fuse lier daardoor gewond. Den 12ien September jl. trachtten een 40-tal kwaadwilligen van uit Passer-Hoho vee te rooven van wakii Joesoef, welke toeleg door dezen krachtdadig werd verijdeld. Van de vijand sneu- veide éen panglima, terwijl onze bond genooten éen gewonde bekwamen. Den volgenden dag kreeg het namiddag transport tussehen Lambarib en Ana- haloeng ter hoogte van het blokhuis Bloeng-Tjoet vuur uit oostelijke rich ting; éen Europeesch fuselier werd daarbij gewond. Ken op den 17de van Naar aanleiding van de interpel latie, ingesteld door den afgevaardig de Lamendin is Donderdag in de fransche Kamer beraadslaagd over de maatregelen welke de regeering denkt te nemen ter verzekering van het lot der mijnwerkers, die na de werksta kingen in het departement Pas de Calais in 1893 zijn ontslagen. Bari- then verklaarde, dat de regeering over geen enkel wettig middel te beschik ken heeft om te intervenieëren in deze aangelegenheid. Met 393 tegen 187 Btemmen werd de eenvoudige or de.; van den dag aangenomen, waar mee de regeering zich vereenigde. De Kamer weigerde, over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling van het voorstel-Basly, strekkende om een crediet van fr. 200.000 toe te staan ten behoeve van de buiten arbeid geraakte mijnwerkers. Donderdag werd te Berlijn eene volksvergadering gehouden, waarin de leider der sociaal democratische partij, Bebel, eene vrij heftige rede hield, waarin hij den Zuid-Duitschen Socia list Vollmar aanviel. „Ik zou" zeide Bebel „reeds lang als leider der sociaal-democra tische partij zijn afgetreden, indien men niet steeds er op badde aange drongen, dat ik zou blijven. Onder de Beiersche sociaal-democraten heerscht de geest der kleine „bour- geoisie" en Vollmar heeft Keheel ver- De storm in het buitenland. In geheel Engeland en België duurde de storm Woensdag nog voort en richt te belangrijke Bchade aan. De ten toonstellingsgebouwen te Antwerpen hebben zwaar geleden en eenige er van zelfs geheel ingestort. Op de Schelde brak een lichter loseen sto ker van een stoomboot werd over boord geslagen en verdronkeen hout- lichter sloeg om. In het Westen van Engeland zijn de rivieren op vele plaatsen buiten hare oevers getreden. Op verschil lende spoorwegen is het verkeer ge staakt. Nabij Westminster ontspoorde een trein, die thans geheel in het water ligt. Te Bath staat meer dan een meter water in sommige staten. Te Swanage redden zich de bewoners met behulp van schuiten uit de twee de verdieping der huizen. Aan bet Kanaal richtte de storm ook groote schule "aan. Te Dover strandde een Noordschebark, waarbij de kapitein en een deel der beman ning verdronken. Een gedeelte der promenade te Dover is weggeslagen. De Theems is vier voet gestegen en heeft op eenige plaatsen het land overstroomd. Het post- en telegraaf- verkeer beeft met veel moeite plaats- Keizer Wilhelm als oomponiat. De Neue Deutsche Rundschau deelt mede, dat de Keizer te Rominten een opera in éen bedrijf in Wagneriaan- schen stijl heeft gecomponeerd, die in het keizerlijk slot voor een aantal genoodigden ten gehoore zal worden gebracht. Het aantal kransen dat naar St. Petersburg wordt opgezonden, om op de katafalk van Alexander III te worden neergelegd, is overstelpend. In 't Kreml en 't Tsjoedot-klooster in Moskou lagen meer dan tweehonderd kransen, waaronder honderd elf zil veren en twee gouden. De twee laat- sten, door Siberische kooplieden ge zonden, zyn 15000 en 5000 roebel waard. Op de reis van Moskou naar Petersburg werden negentien kransen aangegeven. Een dynamietaanslag. Donderdag morgen om drie uur is een dynamietaanslag gepleegd bij een matrassenmaker en herbergier in Houdeng Aimeries, provincie Hene gouwen. Niemand is getroffen, maar de benedenverdieping is geheel ver woest; de deur en de trap naar de eerste verdieping zijn in stukken ge sprongen ae muren zijn hier en daar gespleten. als wij zijn slimmer nog naar hetgeen men over hen hoort Velen gaan er heen om geld te verdienen en komen er kaalgeschoren vandaan. Deze winkel is een toevluchtsha- ven voor ons wanneer de zaken daar verkeerd gaan. Onze goede vrienden hier zullen hem voor ons beheeren. Nu ik er aan denk, vertrekt er hedenavond geen boot naar fcew-York?" „Vanavond 1" riepen Deborah en Pinder een in adem uit. „Ja, vanavond nog v6or dat de goede verstandhouding weer door getwist verbroken en door jaloezie vergiftigd is." Zij verzocht James nu zijn hoed op te zetten en te gaan onderzoeken hoe laat de boot vertrok. Lucy en zij zouden zich in dien tusschentijd gereed maken; binnen een half uur zou zij hare kleeren hebben ingepakt, waarbij Deborah haar de behulpzame hand wel zou willen bieden. Aldus kwam duidelijk uit, hoeveel flinker haar karakter was. Met vrou welijke scherpzinnigheid had zij ingezien, dat de toestand van dat oogenblik geen dag langer houdbaar was, en met man nelijke vastberadenheid hakte zij den knoop met éen slag door. Van dat uur af nam zij het uitvoerend bewind op zich. Deborah wrong bare handen en riep schreiende uit: „O, wat heb ik gezegd? Wat heb ik gedaan?" Kalm zeide Sarah „De tijd zal het leeren. Kom mij als 't je blieft helpen inpakken, en Joseph sluit jij den winkel, die komt vandaag niet meer open. Nooit zou ik hebben kunnen denken dit huis te verlaten, maar dat is nu eenmaal zoo. Het tehuis eener vrouw is naast haar man." Terwijl zij aan het inpakken waren, waarbij Deborahs tranen rijkelijk vloeiden, zeide Sarah met eenigen trots in haar stem „Nu, heeft hij de proef doorstaan „Ja," zeide Deborah gelaten. „Denk je, dat hij mij mee zou nemen naar Amerika wan neer eene andere vrouw in het spel was „Neen." (zeer gelaten). „Maar wat wantrouwen toch niet uitwerkt," zeide zij met droefheid in hare stem. „Ik zal de bankbiljetten binnen de voering van zijn Zondagsoh vest naaien, maar ze hem niet geven alvorens wij op zee zyn." Deborah begon te zeggen„En waarom...." maar zij ver volgde niet, en eindigde met„Ik bsn bang om te spreken." Zy zochten Mansells vest nit de lade en hadden spoedig met hare vlugge vingers een binnenzak er in genaaid. Sarah schreef de nummers der biljetten op, waarna zij ze zelve in het vest naaide. Voorloopig werd het vest nu op den bodem van Sarahs koffer neergelegd. Het inpakken was afgeloopen twee uur vóór het vertrek van den boot. In de spreekkamer kwamen allen weer bijeen Pinder om afscheid te nemen, maar Mansell zeide beleefd, waar schijnlijk om Sarah een genoegen te doen „Neen, neen, je gaat tooh met ons mee aan boord. Laat ons daar als vrienden scheiden; het is niet meer dan waar schijnlijk, dat ie ons nooit terug znlt zien." Deze woorden drongen als dolksteken in de harten van hen, die Sarah Mansell achter liet. Pinder en Deborah vergezelden de Mansells de Mersey af en keerden droevig naar het huis terug, dat zijn zonneschijn had verloren. Pinder werd nu als het ware het hoofd van de zaak en van het huis. Hij leerde Deborah de prijzen der artikelen en hoe zij moest wegen en inpakken, hetgeen een kunst op zichzelve is, en des avonds las hij haar een krant of een boek voor, of zij spraken over Sarah, zich afvragende wat haar lot zou zijn. Deborah was van oordeel, dat zij binnen een jaar wel zou terugkeeren. In Mansells handen zouden de £400 niet lang blijven en hij zou er zeker van zijn ze in zijn bezit te krijgen. Pinder dacht evenwel, dat zij in het geheel niet zou terugkomen. JameB Mansell was blijkbaar jaloersch op hare vrienden, en besloten haar geheel voor zich te hebben. Er was eene zeer goede fotografie van haar cabinet- formaat; deze bracht hij naar een portretschilder, en liet er een groot portret van maken. Dit werd door den artiBt op voortreffelijke wijze verricht. Het stelde Sarah voor levens groot, en het was of de beeltenis leefde. Toen het voltooid was werd het op zekeren avond laat ge bracht; Pinder opende de kist, waarin het was gepakt, en Deborah en hij konden zich niet genoeg verzadigen met het aan te staren. Wordt vervolgdL)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2