INGEZONDEN. Wetgevende Macht. Commiriiat ran Politie te Burb, Sociëteit „VEREENIGING." Burgerlijke Stand. De slag waB op grooten afstand e hooren. De justitie meent den lader op het spoor te zijn. In een huis te Elberfeld heeft in jen nacht van 13 op 14 dezer een (rand gewoed, waarbij zeven bewoners een politieagent, die hen wilde edden in de vlammen zijn omgekomen Hoe de Grieksche regeering de be taling van schulden begrijpt, heeft lezer dagen de burgemeester van Athene ondervonden. De Staat had van de hoofdstad 48,000 drachmen te vorderen wegens uitgaven voor het onderwijs. Daarentegen was de Staat aan Athene 390,000 dr. schuldig we gens onteigenden grond en waterle verantie. Toen nu de burgemeester peigerde le betalen, op grond dat niet de stad, maar de Staat schulde naar was liet de Regeering den burgervader gijzelen 1 Deze wist uit de gevangenis te komen door pjn ontslag te nemen. Aldus luidt althans het wonderlijk verhaal dat aan een Berlijnsch blad geseind wordt. Dinsdag overkwam koning Don Car los van Portugal een ongeluk, dat ern- etigen afloop had kunnen hebben. Bij zijne aankomst te Cascae3, eene badplaats aan zee, viel hij bij het uitstappen uit een bootje inzee,jui6t tusschen de kade en het bootje. Het groote koelbloedigheid dook hij onder het bootje door, en bereikte vervol gens zwemmend den oever. Na van kleeren verwisseld te hebben, begaf hij zich, luide toegejuicht door de me nigte, naar de koninklijke villa. Roovers op Sardinië. Op Sardinië hebben een honderd tal roovers het plaatsje Tortoli des nachts aangevallen. Met deterhulpe toegesnelde karabiniers ontstond een formeel gevecht waarbij de troepen genoodzaakt waren de vlucht te ne men nadat tvee hunner doodelijke wonden hadden gekregen. De roovers plunderden hierna het huis van een rijken bewoner van bet plaatsje en doodden een bediende, die tegenstand bood. De expeditie naar Madagascar. De Fransche expeditie naar Mada gascar zal worden geleid door gene raal Duchesne, die thans bevel voert over de 14e divisie infanterie te Bel fort. Generaal Duchesne is bekend door zijn schitterend gedrag in Ton kin en op Formosa; bij verschillende belangrijke gelegenheden heeft by daar als kolonel een beslissende rol gespeeld en daarbij doorslaande be wijzen gegeven van beleid en moed. Zijne benoeming tot opperbevelheb ber van deze belangrijke expeditie wordt door de bladen met ingenomen heid begroet. Zooals men weet, zal het expeditiekorps 15000 man tellen. Er zal echter een geruime tijd heen gaan met de voorbereidende maat regelen. Ook moet het einde van het regenseizoen op Madagascar worden afgewacht en tijd gelaten worden om den bodem van het eiland te doen opdrogen; vóór dien tijd zijn krijgs- operatiën daar te lande niet mogelij k. Om al deze redenen kan de expedi tie eerst in het voorjaar vertrekken. De oorlog tusschen China en Japan. Naar de „Times" uit Tientsin ver neemt is de taotai Koeng terugge zonden naar Port Arthur. De tijdingen ontvangen over de ge vechten der laatste week spreken te gen dat de overwinning der Japan ners zoo gemakkelijk was als men ze heeft voorgesteld. De Chineesche ge neraal Sjoei hield den 7n dezer met tweeduizend man alleen geruimen tijd i de Japanners tegen ten Oosten van j Kintsjou. Eerst dan 8en gelukte het de Japanners hem te overmannen. I Ook twee van de forten van Talien- hoan boden hardnekkigen tegenstand en de Japanners zegepraalden enkel door hun grooter aantal en de groo- ter voortreffelijkheid van hun wape nen. Den 9n trokken de Japanners vooruit naar den bergpas van Nam- koean op 25 mijlen van Port Arthur en de Chineezen boden hun daar niet gezamenlijk tegenstand. Tijdens de voorafgaande gevechten hadden de Chineezen betreurenswaar dige feiten yepleegd. Honderden dor pelingen, die zij voor vijanden aan zagen, werden door de soldaten ge dood. Naar aan de „Times" uit Sjanghai wordt gemeld moeten de betrekkin gen tusschen het hof van Peking en Lihoengstsjang thans weer vriend schappelijk zijn. Berichten uit Tsjemoelpo loochenen dat de opstand van de Tonghaks is gedempt. Integendeel de vierhon derd Koreaansche soldaten die de Ja panners tegen de opstandelingen had den uitgezonden, zouden zich bij deze hebben aangesloten. De rebellen vaar digden zelfs twee manifesten uit, heet het verderhet eene behelst een ge heime koninklijke boodschap, waarin de toestand als onhoudbaar wordt beschreven sedert „de Japan sche roo vers" het koninklijk paleis hebben rermeesterd, zoodat de koning zijn getrouwen oproept-om hem te helpen. Volgens berichten van Chineesche zijde uit Port Arthur ontvangen, bie den twee forten van Talienwan nog altijd tegenstand. Er hebben hard nekkige gevechten plaats gehad en de Japanners kwamen slechts gelei delijk in het bezit der forten. Verder luiden de berichten, dat er geep Ja panners in de nabijheid van Port Arthur zijn, en dat het garnizoen krachtdadigen tegenweer zal bieden, Ook zou Kinchou hernomen zijn door onderafdeelingen van het leger van generaal Sung, en Motienting aan den weg naar Peking zou eveneens her overd zijn, waarbij de Japanners eenige mijlen werden achtervolgd. De Times verneemt uit Hirosima dat maarschalk Jamagata zijn zege tocht door Mantsjoerije voortzet, al gaat dat niet zonder schermutselen en vechten. In e9n telegram, komen de van Kioelientsjeng en den 13den dezer te Hirosima ontvangen, rappor teert de maarschalk dat zijn leger in twee richtingen optrekt. De linker vleugel marcheert op Sieoejan af. Daar ligt een Chintesch leger van twintigduizend man, onder bevel van generaal Ma, die in het gevecht by Kioelientsjeng werd gewond. De rechtervleugel is slaags geweest met een sterke vijandelijke ruiter- maeht op den weg naar Linsankoean (of Lioensankoean De Chineezen werden verslagen en uiteengejaagd, en de Japanners bezetten Linsankoean. Toen het telegram werd afgezonden, rukten de overwinnaars op den berg pas van Mothianling aan. Daar wor den se opgewacht door een Chi- neesch legercorps onder generaal Tho. Uit Tokio wordt gemeld dat den Japanners de oorlog reeds dertig mil- lioen pond sterling heeft gekost. Die zou China dus alvast moeten ver goeden. Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie %ich niet aansprakelijk. V(M ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstxoordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Zondagsrust. M. de R. J In het ingezonden stuk, voorko mende in het nummer van den 7en Nov. van het „Nbld. v. h. Noorden" handelende over de beweging der slagersbedienden ter bevordering van Zondagsrust in hun vak, vindt „Een besteller" aanleiding, tot het maken van eenige bemerkingen. Hij schrijft dan het volgende: Vooropstellende, dat hier allerminst spr ke is van bestrijding der boven genoemde beweging integendeel kan ieder weldenkende niet anders dan haar b.llyken wordt hier be doeld, een dergelijke poging, in den zelfden geest, welke tot heden weinig resultaat opleverde. De lezer herin nert zich zeker nog de circulaire van den heer Directeur-Generaal der Pos terijen aan hh. uitgevers, die het ver- z ek bevatte, couranten en tijdschrif ten, welke Zaterdags verschijnen, zóó tijdig te verzenden, dat ze vóór den Zondag den geadresseerden konden bereiken. Slechts enkele kleine bla den kwamen aan dien wensch te_e- moet. Sommige couranten wezen er op, dat de verzending vroegtijdig ge noeg plaats had, maar de dienstre geling ten platte lande zoude u> rzaak zijn, dat de postboden genoemde stuk ken eerst des Zondags konden be stellen. Evenals bij de hierboven aange haalde beweging, is het publiek in deze quaestie ten nauwste betrokken. Ook hier spelen veelal misplaatst eigenbelang en gemakzucht eene voor name rol. Onverschilligheid, althans onnadenkendheid zijn groote hinder palen, welke in dezen te overwinnen zijn. Wat „de Slagersbediende" schreef over oorzaken van het Zondagswerk, is grootenaeels ook hier toepasselijk. Doch het zijn niet enkel de tijd schriften, die in massa, zelfs des Zon dagsmiddags de plaats van bestem ming bereiken (onder deze ook de groote steden <e rekenen), ook proef nummers en zooveel ander „goed," wat men gedurende den loop der week in geringe mate aantreft, wordt 's Zondags met stapels door de post- treinen aangevoerd. Monsters zonder waarde, berichten en circulaires van allerlei aard, kennisgevingen, adres kaarten, reisadviezen van handels reizigers, prijscouranten, enz. enz., worden tot 's Zaterdagsavonds laat, ja zelfs 's Zondagsmorgens verzonden. Door een kantoorbediende werd me eens verzekerd, dat op vele kantoren 's Zaterdagsavond, letterlijk „oprui ming" werd gehouden. Bovendien doen de meeste handels kantoren en winkels geene zaken des Zondags. Ze sluiten, doch ontvangen wel de over de post gestuurde stuk ken, om die in de meeste gevallen terzijde te leggen, of vluchtig door te lezen. Dringende gevallen uitge zonderd, zijn er zeker maar weinigen te vinden, die zoo geheel in hunne zaken opgaan, dat voor iets anders op den Zondag geen sprake kan zijn. Trouwens schijnt alles, wat onder dienstcorrespondentie begrepen wordt (wat 'e Zondags niet besteld wordt), op dien dag »eru3t te kunnen bly- ven liggeneen enkele brief toch, als „dienst" verzonden, draagt het opschrift „spoed", eene aanduiding, welke directe bestelling vereischt. Het zij mij vergund, in alle beschei denheid hier twee vragen te stellen: 1. Kan zonder overwegend bezwaar het verzenden van drukwerken als boven genoemd niet een dag eerder ot later plaats hebben 2. En is het eene vereischtedat Zon- dagslecluurhoewel door iedereen zeer gewenscht, ook op Zondag besteld wordt f Wanneer ieder, die door uitgebreide handelszaken als anderszins eene uit gebreide correspondentie voert, zich dit eens afvroeg, wat zoude het voor ons een genot zijn geregeld per week al is het dan nog slechts gedeeltelijk éen dag disponibel te hebben voor rust en huiselijk verkeer. Wat is de lust tot werken des Maandags opgewekter, wanneer des Zondags de geest verkwikt, het lichaam met nieuwe kracht is toegerust. Met meer ambitie wordt dan het dagelij ksch werk verricht wanneer de eene dag niet gelyk de vorige is. De tredmolen wordt dan niet met „sleur" rondge bracht. Met eene kleine opoffering, of lie ver met een beetje welwillendheid, zou men zoodoende honderden aan zich verplichten, die als wederdienst het zich bijzonder tot taak zouden stellen, de belangen van het publiek in alle opzichten met zorg te behar tigen. Waar nu tucht en scherpe contróle zulks vaak in de hand werken, daar worden de uitkomsten zeer zeker door dankbare toewijding nog beter bestendigd en gewaarborgd en zou de vaak moeielijke dienst met verdub belden yver worden verricht. Ontvang, mijnheer de Redacteur, bij voorbaat mijnen dank voor de opname. Groningen, 8 Nov. '94. EEN BESTELLER. (Overname beleefd verzocht). VARIA. Verstrooid. Professorsvrouw (op den morgen van den huwelijksdag tot haar echt genoot). Wel gefeliciteerd, Anton I Prolessor (zich bezinnend). Gefeli citeerd! Waarmee? Professorsvrouw (eenigszins ont stemd). Maar Antonmet ons 31ste huwelijksjaar. Professor. Ach ja, kindlief; Je bent een oplettende vrouw Ik geloof, dat ik jou huwelijksdag dit jaar weer vergeten heb „Hier is geld, lieve zei de echt genoot. „Ik heb niets noodL antwoordde de vrouw. „Toe nou, lieveling neem die vyftig gulden en ga eens naar de winkels kijken!" „Dank je, lieve man, maarheusch, ik doe het liever niet. Ik blijf veel liever thuis, en ga nog een mijn huishouding rondkijken Toen werd de echtgeno A wakker hij had gedroomd, zooals de lezer reeds zal hebben geraden Instinct der Vliegen. Een mijnheer komt een telegraaf kantoor binnen. „Excuus mijn heer," zei hij tot den „aannemer", „toen ik bier vanmiddag langs kwam zag ik duizenden vliegen op de dra den zitten. Kunt u mij daar ook een verklaring van geven Hoe laat was het mijnheer?" vroeg de „aannemer." „Vier uur!" „O, toen werden juist de suiker- berichten overgeseind Laten uitspreken. Dame bijna in onmacht; heer zon der hoed, met fladderende haren. Dame. Mijnheer, hoe dank ik u, dat gij door uwe tegenwoordigheid van geest mij gered hebt; anders ware ik zeker overredenhoe kan ik u beloonen? Heer. O, juffrouw, ik wenschte dat wij beiden een paar Dame (hem om den hals vallende). Mijn edele redder, voor eeuwig de uwe. (Zij weent.) Heer (zich losmakende). Dat wij beiden een paar minuten vroeger de straat overgegaan waren. Dan had ik mijn hoed niet verspeeld! TWEEDE KAMER. Zttting van Vrijdag 17 October. Per Telegraaf. Ingekomen een wetsvoorstel van den ;heer Lohman tot wijziging van art. 54bis der schoolwet. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting zijn begonnen. De heer Bool streed tegen een baat zuchtige, financieele politiek tegen over de inlandscbe bevolking en tegen het bestrijden van buitengewone In dische uitgaven uit de gewone mid delen. De heer Farncombe Sanders nam zich voor na den beslissenden slag, die weldra op Lombok moet vallen, te beoordeelen het beleid bij de expe ditie op Lombok dat zijne bewonde ring tot dusver niet had. Hij keurde de openbaarmaking door de pers van de instructie voor den opperbevelheb ber zeer af en vroeg maatregelen ter ontdekking van den schuldige. Verder vroeg hij wettelijke regeling van het mijnwezen en van de weduwen- en weduwenfondsen van de landmacht en de burgerlijke ambtenaren van Ned.-Indië. De heer Van Vlijmen waarschuwde tegen verzwaring der lasten van de inlandsehe bevolking, met name tegen opdrijving der landrente en wees ver schillende diensttakken aan, vatbaar voor bezuiniging,vooral omdat nog zoo vele financieele offers noodig zullen zijn voor legerversterking. Hoewel groote waakzaamheid noodig tegenover de vriendschapsbetuigingen der onbe trouwbare Baliers, betreurde hij het zwakke optreden der vorige regeering, bracht hulde aan de geestkracht en doodsverachting van het Indisch leger met den wensch dat Tjakrane ara spoedig moge vallen. Voorshands onthield ook hij zich van critiek op het beleid der expe ditie, hoewel hij de regeering prees voor hare maatregelen tot dekking der geleden verliezen. De heer Van Gennep dringt niet aan op ingrijpende hervormingen, allerminst op de regeling der finan cieele verhouding, maar wel op de wederindiening van het decentralisa- tieontwerp. Ofschoon niet opziende tegen eene leening, acht hij de lee ning thans niet noodig en yerheugt hij zich dat de minister de tarief- verhooging heeft losgemaakt van de begrooting. De heer Donner dankt voor minis ters standpunt in zake de zending. De heer A. Mackay stemde in het algemeen in met den minister en achtte den financiëelen toestand be treffende Indie niet zorgwekkend. De heer Pijnappel Hordijk stond voor de reorganisatie van den Raad van Indië en de centralisatie en achtte de Lombok-expeditie voorbereid met onvoldoende kennis van het lan'd en het volk. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een vierkante sleutel. Een paar overschoenen. Eene moer met lens. Een handdoek. Een dameshandschoen. Een roeibootje. Een handschoen. Een sleutel aan een plaatje (No. 5). Een handschoen. Een zilveren horloge sleuteltje. Een wandelstok. Een hond. Twee hengels. Een oorknopje. Esn zinken schoorsteen. Eenige zinken koppen van schoorsteenen. Een tele- phoondraad. Een handkoffer. Een ring met sleuteltjes. Eene beurs. Eene zak met koehuiden. Een fransch leerboek. Eene portemonnaie met eenig geld. Een fox-terrier. Een breikous. Een kerkboekje. Eene naaldenkoker. Een kinderechoentje. Eene zweep. Eene portefeuille met een bankbiljet. Eene handmof. Eene jas. Een gouden oorbel. Eene zak. Een lombardbriefje. Eene boezelaar. Een gewicht. Een gouden oorbel. Eenige sleutels. S tooir. vsart bs i -.v.&n Het stoomschip Obdamvan deN. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, vertrok 15 Nov. des voorm. 7 uur, van Boulogne. Het stoomschip Prins Willem I, vertrok 13 Nov. van Paramaribo naar Amst. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, vertrok 15 Nov. van Suez. Het stoomschip Prins Alexander van Amst. naar Batavia, arriv. 14 Nov. te Genua. Het stoomschip Conradarriveerde 14 November van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Prins Frederik Hen drikvertrok 15 Nov. van Amst, naar West-Indie. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, vertrok 15 Nov., des nam. 12 u. 45 m., van Boulogne. Het stoomschip Javavan Amst. naar Java. arriveerde 15 November te Port-Said. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amst., pass. 15 Nov. des nam. 2 u., Dungeness. POPULAIR CONCERT door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 18 Nov. 1894, 's avonds te 8 uren. PROGRAMMA. Ie Deel. 1. Marsch doorEilenberg. 2. Ouverture „Othello." Rossini. 3. Waldesfliistern. Czibulha. 4. Légende p. Violon-Solo. Winiawski (Uit te voeren door den heer P. Tas.) 5. Fantaisie aus der Oper „Tannhauser" Wagner. lie Dee 1. 6. Ouverture die Entfürung aus dem Serail Mozart. 7. „Liebestraum Walzer" Czibulha. 8. Sang an Aegir. (Dichtung und Composition von Kaiser Wilhelm H. 9. Arabische Serenade Eilenberg. 10. Musikalische Tauschun- gen Potpourri Schreiner. Bevallen: 14 Nov. T. Sprenger Mulder, d. - L. S. v. Thielv. d. Ven - N. H. WillemseBrunt z. - 15 J. IJsBelsWillemse d. Overleden: 15 Nov. C. Wou- ter6e 17 m. z. Doelstr. - E. Poelman 8 m. d. Turfmarkt. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 15 Nov. A. Pom- per en H. S. Leuning, Amst. C. A. L.ibbrant en H. H. Goedhart, Am sterdam. W. F. Meijen en A.J. Wes- terouen van Meeteren, den Haag. Bevallen: 14 Nov. N. v. Raaij Ham z., Doesburg. M. de Groot Lakeman z., Amst. 15. A. Cahen Bosman d., Amst. Overleden: 17 Oct. W. Raad geep jm. 29 j., Pretoria. 13. M. Gies- ler jd. 65 j., Amst. 14. J. W. H. Scheffer8 46 j., Amst. 15. S. Eisen- drathSmit 44 j., Amst. jknggfesfcn batreSitaen in Nsderland. Aan Gea,bonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten-worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnes buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jaff. torst, gesch. ca geneg. de Roh, haish, weg. liekte v. vr. d. hui*, op lich le Hem. bij heer en 8 kl. kind. vo'l. opg, ook v. verl. sal, 2. Fl. ontw. joagra. op hand- Isk. bekend m. boekh. en handelscorr. en m. pr. ref. 8. Tyd. opz.-tcek. terst. by gemeentewerk te Dordrecht. 4. Twee correctors r. h. lei. ran proev. aan drukkerij. 5. Gerout. reiz. in kol. waron en bakfc. art. bij groote firma 1 Jan. goede pesitie vooral bek. m, client, in mid. prov. roll. opg. ra. eoll. 6. Twee winkelbed. v. uitgeb. winkelz. ia kol. war. teg kost inwon, an «al. niet oud. dan 18 j. en m. uit*t. ref. 7. Joogm. R. K. spoedig bek. met vak van raannf-, gar. en band. 8. Ongeh. eenv. nette eerl. en fl. buff. bsd. in cafe-rest. bek. ra. vak en m. goede get. waarv. afsch by soil. IV!ARK TNiEUWS Alkmaar12 Nov. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 21 koeien f 70 a 240, 52 vette kalveren f40 a 96, 17 nuchtere dito f 8,a 16,669 vette schapen f14 a 28, 48 magere varkens f 10 a 15, 0 paarden f a alles per stuk, 220 vette varkens 36 a 42 ets. per Kg. Alkmaar,10 Nov. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 29 nuchtere dito, 44 schapen, lammeren,vette varkens, 76 magere dito, 210 biggen, 5 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 0 koeien, 0 ossen, 3 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 6 a 18, schapen f12 a 20, lammeren f0,a 0,magere varkens fll a 15, biggen f 5, a 8, ezel f a bokken en geiten f 3, a 6,kl. bokjes f 0,a 0,koeien f a ossen 0. paarden f 70 a 170, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. Petr eumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 10 Nov. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 0,—, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,0,—, 5,10, 5,10 ct per gall. Ruwe olie 821, 821, -, 821, 821, 821 c. p. v.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3