KantoorMwerten. InAwrkande tam. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang Woensdag 21 November 1894. No. 3494 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: 1 tl Mil 011. J. C. PEIRSB Bekende Stadgenoten. FEUILLETON HAARLEM S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau; Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. I)AUBE té Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31 ras Faubourg Montmartre Een telegram uit Batavia aan het „Nieuws van den Dag" meldt heden Het gebouw binnen de Poerie gis teren bezet en verdedigd, werd heden verlaten bevonden. De generaal ontving afgezanten van de Poenggawa's. Vele schatten zijn gevonden. Een kruitmagazijn is door onvoor zichtigheid in de lucht gevlogen, waarbij kapitein Tuinenburg, luit. Campioni en 19 soldaten gewond werden. De toestand van den zwaargewon den kapt. Slangen is bevredigend. 20 November 1894. Een regeeringstelegram van heden vermeldt het volgende: Gisteren heeft eene verkenning van den Oostrand van Soeik zonder tegen stand van de bevolking plaats gehad. Aldaar is begonnen met de oprui ming der muren. De weg van West Tjakra Negara is veilig gemaakt. De oude Radja zou in de Poeri gewond en naar het Noorden gevlucht zijn. De bevolking bracht de beide nog verloren veldkanons en een berg- kanon terug. Bij het werpen van kruit in een vijver uit het magazijn ten oosten der poeri ontstond eene ontploffing waarbij kapitein Tuinenburg, Luite nant Campioni en dertien gestraften ernstige brandwonden bekwamen. De officiertn zijn buiten gevaar. Drie compagniën zijn gelegerd in een gedeelte der poeri, ook tot bewaring van het geld. Naar Ampenan zijn ver voerd 230 kilogram goudgeld en 3810 kilogram zilvergeld. Hoeveel er meer is, is niet te be- paleo, daar het geld in den grond verborgen is en het moet gezocht worden. Heden zijn de operaties ver volgd. Het weder blijft gunstig. De waarde van het gevonden geld -wordt op ƒ700.000 geschat. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever In de courant die Zaterdagavond verschijnt, geven wij No. 4 van de „Bekende Stadgenooten." Daar echter de zincographische cliché's in het kader der courant soms onduidelijk afdrukken, zullen wij voortaan de portretten der „Be kende Stadgenooten" als afzonderlijk bijvoegsel geven en gedrukt op wit, ge satineerd papier. REDACTIE. STADSNIEUWS, Haarlem, 20 Nov. 1894. «Vooruitgang». Maandagavond vergaderde dekies- vereeniging „Vooruitgang" tot het stellen van candidaten voor vijf va catures in de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ontstaan door de pe riodieke aftreding van de heeren Mr. Joh. Enschedé, J. J. Kerbert, J. J. F. Beijnes, J. H. Kersten en J. Sa- belis. Alle de attredenden waren in de afdeelingen voorloopig weder gecan- dideerd. Bij de besprekingen thans gehouden werd weder van gedachten gewisseld over het gewenscbte van de openbaarheid der vergaderingen van de K. v. K. Het Bestuur heeft den vijf aftre denden verzocht zich omtrent dit punt te verklaren, waarop alleen de heeren Enschedé en Kerbert te ken nen hebben gegeven, tegen die open baarheid bezwaar te hebben. De drie andere heeren waren er voor of hadden er althans geen be zwaar tegen. Niettemin werden al de vijf altre denden door de vergadering, die slechts zeven kiezers voor de K. v. K. telde, weder candidaat gesteld, de heeren Beijnes, Sabelis en Kersten met algemeene, de heeren Enschedé en Kerbert met 4 van de 7 stem men. Wij ontvingen eene uitnoodiging van het Bestuur der Evang. Broeder gemeente alhier, om deel te nemen aan de feestelijke herdenking van haar 150-jarig bestaan op Zondag 2 December e. k. Deze herdenking zal bestaan in een feestpiedikatie met koorgezang des morgens 10 uur, eene vrije vergade ring waarin verschillende sprekers zullen optreden, des namiddags ten 2 uur en een liefdemaal des avonds ten 7 uur. Voor eene flink bezette zaal gaf de „Muzikale Vriendenkring" Maandag avond hare eerste uitvoering in dit seizoen. Het ten gehoore gebrachte bleek aan de aanwezigen te voldoen. Een deskundige, die het .eerste ge deelte van de uitvoering bijwoonde, meldt ons, dat hoewel de voordracht van de gebiseerde „Pizzicato Gavotte" wat aan ongelijkheid leed en het en semble van No. 3 van het program ma, voor piano, viool, alt en cello, een weinig te wenschen overliet, de overige door hem gehoorde nummers het bewijs leverden, dat de „Muzikale Vriendenkring" bij steeds doorgezette ernstige studie, wel w t zal kunnen presteeren. Vooral de „Haydniana" werd goed gespeeld. Den 2en December zal vanwege den anti soc.-dem. Bond van Nederlandsch Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht," eene groote propagandatocht naar Haariem worden gehouden. Tijd en plaats zullen nader worden bepaald. Aan iedereen in de zaal aan wezig zal debat worden toegestaan, mits hij tot ~et spoorwegpersoneel behoort, en aan de eischen eener be schaafde discussie voldoet. Coöperatief Eiectriscli Licht. Maandagavond vergaderden in een bovenzaal der Sociëteit Vereeniging 16 h 18 fabrikanten, groote winkeliers etc. ter nadere bespreking van het indertijd door den heer J. J. F. Beijnes geopperde denkbeeld om eene coöperatieve vereeniging te stichten tot vervaardiging en gebruik van electrisch licht. Tot de oprichting in principe van zulir eene vereeniging werd gisteren door de vergaderden besloten. Zij heet „Eerste Haarleinsche Coöperatieve Vereeniging tot verschaffing van elec trisch licht." Ontwerp-statuten werden ter tafel gebracht en gesteld in handen eener Commissie, beslaande uit de heeren Mr. Johs. Enschedé, W. K. Wiercla, J. Goossens, H. Fikkert en Th. G. Schürmann, die den 27sten dezer bijeenkomt. Het denkbeeld is om den verlich tingskring uit te strekken van het Stationsplein af tot aan de Groote Houtpoort toe, met inbegrip natuur lijk van zijstraten als Anegang, Ko ningstraat, Gierstraat etc. Ook wil men, hoofdzakelijk terwiile van den Schouwburg, de Jansstraat er in begrijpen. In de voorloopige statuten wordt de duur der vereeniging bepaald op 29 jaar, haar kapitaal op ten hoogste f166,000. Alleen aan leden der ver eeniging wordt het licht geleverd en om dit te zijn moet men minstens éen aandeel van f50 nemen. Meer dan 20 aandeelen mag een lid niet bezitten. Het Bestuur beslist over de aanneming van nieuwe leden, die echter beroep hebben op de algemeene vergadering. Voorgesteld wordt om voor toezicht op het Bestuur, 5 com missarissen te benoemen. De leden betalen den kostenden prijs, berekend per volte ampère. Deze kostende prijs wordt bij den aanvang van elk jaar Aoor het Be stuur in overleg met commissarissen geregeld. Maandelijks betalt n de leden wat door hen is verbruikt. Het teveel betaalde wordt gerestitueerd, het te- weinig betaalde moet binnen een maand worden aangezuiverd. Wij vestigen er evenwel de aan dacht op, dat dit nog slechts voor loopige bepalingen zijn en dat wel licht hier en daar nog wijziging zal worden gebracht. De reden waarom wij een en ander nu reeds mededeelen is onze wensch, om den lezers te doen zien in welke rich ting de plannen van deze eerste coöpe ratieve vereeniging voor electrisch licht zich bewegen. De vergadering van Maandag werd gepresideerd door den heer J. J. F. Beijnes. Bij vonnis der Arromiissements Rechtbank alhier van 20 Nov. 1894 i> in staat van faillissement verklaard: J. Antonisse, timmerman, aannemer en koopman, wonende alnier met in gang van 19 Nov. 1894. Tot Rechter commissaris is benoemd de rechter Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer. Tot curator Mr. Th. de Haan Hugen- holtz, advocaat en [procureur alhier. Maandagavond omstreeks 9 ure heeft een begin van brand plaats ge had ten huize van den concier.e van het soeplokaal Weezenaar in de Ja- cobstraat no. 3, ontstaan op den zol der door onvoorzichtigheid van de huishoudster met licht, die een bran dende petroleumlamp te dicht bij een afgehaald bed had geplaatst. Dit bed met toebehooren is gedeeltelijk verbrand. De brand werd spoedig ontdekt en is door de bewoners met behulp der buren gebluscht. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend Zaterdagavond van 8J£ tot 9!i uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn; Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld: Timmerlieden, metselaars, schilders, houtzager en schaver, machinist, touwslager, winkelbediende, schip persknecht, voorslaander, bloemist, opperlieden, grondwerkers, pakhuis knechts en een voor schrijfwerk en loopwerk, te zamen 43 personen, wel ke gedurende de laatste maand zijn ingeschreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaatst is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie'. J. HUIZING, Secret. Door de heeren K. Loggers, P. van Heijst en G. D. Minkema is bij de afdeeling Vel sen van het „Witte Kruis," een voorstel ingezonden om bij de autoriteiten aan te dringen tot plaatsen van wachtlokalen bij de Vel- serbrug en den tijd tusschen het openen en sluiten dier brug zooveel mogelijk te be orten. Door de politie te Zandvoort is een valsch dubbeltje in beslag genomen, voerende de beeltenis van H.M. de Koningin Wilhelmina en het jaartal 1892. Van Zondag 11 November tot en met Zaterdag 17 November j.l. werd te Zandvoort aangifte gedaan van 130 gevallen van mazelen. Gedurende dien tijd zijn geene personen aan die ziekte overleden. Maandag werd aan gifte gedaan van 13 gevallen. Door den inspecteur van politie te Zandvoort Hiebendaal is pioces-ver- bnal opgemaakt tegen eene bierhuis houdster, wegens het tappen van sterken drank zonder de vereischte vergunning. Naar het engelsch van CHARLES READE. HOOFDSTUK VIII. 22) „Salomon," zeide juffrouw Haynes gestreng, „vleierij is vergif, ga dus mee. Ik wil niet blijven staan om vergiftigd te worden." Zij ging nu boodschappen doen, waarmee zij nog geruimen tijd bezig was nadat Salomon Grace haar had moeten vaarwel zeggen. Juffrouw Mansell liep maar door en toen terug denzelfden weg, terwijl Lucy steeds opgewekt doorbabbelde, wat haar bijna ergerde, totdat het kind honger begon te krijgen. Haar moeder kocht nu een stuk gebak voor haar voor het eenige geldstuk, dat zij bij zich had; zelve kon zij niet eten. Het werd avond, de lichten werden aangestoken; met pijn lijke voeten, afgemat en wanhopig was zij bijna niet meer in staat zich op hare beenen voort te slepen, en met bitter heid vroeg zij zichzelve af, wat zij dan toch had gedaan om telkens door iedereen te worden verlaten. In werkelijkheid was zij niet verlaten; eene wijze, rechtvaardige Voorzienig heid leidde al hare schreden. Eindelijk bleef zij in wanhoop staan, en daar er niemand anders was, luchtte zij haar hart aan Lucy. „Het is onverantwoordelijk, het is wreed," zeide zij, „en dat terwijl ik in deze stad geheel vreemd ben. Waarom kon hij ons niet met zich nemen, toen hij zijne vroegere kamers ging opzoeken O Lucy, mijn hoofd is geheel in de war." „Laten wij hier maar op de stoep gaan zitten mama," zeide Lucy met teederheid. „Ja, ik verlang werkelijk naar eenige rust." Zij zette zich neer op de stoep, vervuld van kwellende gedachten, waarover zij met Lucy niet kon spreken. Hun oude vijand, de Drank, moest hier weer in het spel zijn. Hij had er zoo bleek en afgemat uitgezien. O, als dat zoo ware 1 Welk eene ellende 1 want wanneer dit kwaad weer terug keerde na zulk eene langdurige onthouding, zou hij er niet van genezen kunnen worden. Dat was een hoogst droevig vooruitzicht, vooral hier in een vreemd land, waar zij niet kon rekenen op den steun van vrienden en kennissen. Wan neer hij dronken was geworden zou men hem bestelen. Hoe gelukkig, dat zij de bankbiljetten tusschen de voering van zijn vest had genaaid! Het geld! Weer ging een koude ril ling haar door de leden. Waarom had zij er afstand van ge daan Men had haar nog gewaarschuwd, dat zoolang zij het bezat zij ook op haar echtgenoot kon rekenen. Het was even wel slechts eene kortstondige ontsteltenis. Zij verwierp die argwanende gedachte als harer onwaardig en afschuwelijk en schaamde zich over zichzelve, dat zij zulk eene lage gedachte had kunnen koesteren. Lucy zag de verandering in haar bezorgd gelaat en kwam tot eene vlugge, eenvoudige gevolgtrekking. „Mama, hij is een slechte man." Sarah was geschokt door deze woorden. „Neen, neen mijn kind; hij is een goede man en je vader." „Dan hebben vaders ons niet zoo lief als ooms. Oom Joe zou ons nooit zoo hebben verlaten. Was ik maar nooit uit huis gegaan." Sarah wilde dat niet zeggen, maar zij zuchtte diep en zette zich neer op een steenen drempel. Juffrouw Haynes keerde terug om thee te gaan drinken en vond haar in dien toestand zitten, terwijl Lucy naast haar stond, met twee groote schitterende oogen, waaruit droevige verbazing spraken. Een oogenblik dacht juffrouw Haynes, dat zij bedelaressen waren, maar een nauwkeuriger blik deed dit denkbeeld onmiddellijk verdwijnen, want met éen oog- opelag zag zij hare nette kleeding, en Lucy's gouden oorbel len met paarlen bezet. Beleefd vroeg zij aan juffrouw Mansell wat haar scheelde was zij vermoeid? Juffrouw Mansell keek op en zeide droevig, dat een hevige onrust haar kwelde. Zij had haar echtgenoot verloren. „Wat, dood?" „Neen, Goddank niet! Hij verliet ons op de kade en ging

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1