BINNENLAND. Wedstrijden. Rechtszaken. De loodsenvereeniging „Rechtdoor Zee" te IJmuiden, heeft voor haar onlangs geopende sociëteitsgebouw vergunning gekregen, ofschoon 't ge tal calé's met vergunning zeker nog wel boven het maximum zal zijn. Lijkdienst voor czaar Alexan der ra. Terzelfder ure, dathetlijk van czaar Alexander III te Petersburg werd bij gezet, vereenigden zich Maandag de Russische onderdanen in de residen tie in de Russische kapel ter bijwo ning van den plechtigen lijkdienst. De Russische gezant, de ridder De Struve en zijn secretaris de heer De Berends, waren in groot costuum; de familieleden die hen vergezelden, wa ren'in zwaren rouw. Een aantal belangstellenden woon den de dienst bij. Deze werd gecele breerd door den aartspriester Bogo- lowsky. Lombok. De inneming van Tjakranegara. Volgens een nader bulletin zijn ge sneuveld kapt. Scheib, luits. d'An- cona, Schift', en van der Heijden. Zwaar gewond kapt. Slangen, luit. Wittich, licht gewond luit t./z. Van Wessem luit. Halkema. De N. R. Ct. de inneming vermel dende schrijft o.a. Het goede nieuws zal alom in het land met groote vreugde worden ver nomen. Hulde aan onze dapperen, die het zware werk volbrachten, zoo- dra de noodige versterking, die Za terdag moest arriveeren, aangekomen was. Maar naast die hulde eene be tuiging van oprecht smartgevoel over het lot van hen, die in den strijd voor het land vielen of gewond wer den; 'een woord van hartelijke deel neming tevens in den rouw, waarin hunne nagelaten betrekkingen wor den gedompeld. Moge het bewustzijn dat hunne dierbaren vieien in den strijd voor eene rechtvaardige zaak, de droefheid lenigen. De strijd kostte ons meer aan doo- den en gewonden dan bij de verove ring van Mataram. Terwijl wij toen 65 dooden en gewonden hadden, bui ten de 14, die bij de hinderlaag het leven lieten of gekwetst werden, be draagt het getal volgens het regeerings- telegram thans 141. Blijkens de kaart van Ampenan, Mataram en Tjakranegara met aan grenzend terrein, opgenomen door per soneel van den topographischen dienst kruisen zich evenals binnen Mataram cok binnen Tjakranegara twee wegen, de eene van Zuid naar Noord, de andere van West naar Oost loopende. De eerste loopt noordelijk naarGoe- noeng Sari, het, sedert door de Sasaks verbrande, vorstelijk verblijf; het tweede gaat oostelijk naar Narmada, een ander lustverblijf van den vorst. Op het snijpunt dezer wegen, inden noordoostelijken hoek, bevindt zich, volgens bovengenoemde kaart, de poeri, waarvan in het telegram spra ke is. Evenals bij de inneming van Mataram het geval was, is ook thans Tjakranegara, dat ook uit verschillen de kampongs bestaat, nog niet geheel in ons bezit maar is waarschijnlijk slechts het zuidwestelijk deel geno men. Spoedig zal, hopen wij, het be richt van de volledige inneming ons bereiken. De gesneuvelde kapitein W. N. Scheib werd op 22 Maart 1878 offi cier, na zij ne opleiding te hebben ge noten aan de militaire school te Meester Cornells. Hij was een zeer ge acht officier, die ook op Atieh zich on derscheidde. De 2e luit. H. A. C. van der Heij den is de zoon van generaal Karei van der Heijden. Hij is afkomstig van de Militaire Academie te Breda en sedert 24 Juli 1893 officier. De le luitenant J. L. L. M. Wit tich, die evenals kapitein D. M. Slan gen tot de zwaar gekwetsten behoort, is dezelfde officier, die, wegens ziekte met verlof gaande, in de Roode Zee overboord sprong om een kind te redden, dat naar men meende in het water was geraakt, en die uren lang moest zwemmen alvorens den vuur toren van de „Twee Gebroeders" te bereiken. Van dit verlof teruggekeerd verwierf hij op Atjeh de Militaire Willemsorde. Hij behoorde tot de troepen, die pas, tot aanvulling, op Lombok waren aangekomen. Zoowel kapt. Slangen als luit. Wit tich hebben op de militaire school te Meester Cornelis hunne opleiding ontvangen. De geweren-quaestie. Naar aanleiding van het bericht in De Stand, schrijft De Tijd'. „Wat „men hoort verluiden" en wat „er wordt verteld" is louter verzinsel. De katholieke leden der Tweede Kamer zijn nog niet na de indiening der Staatsbegrooting vergaderd geweest. De eerste bijeenkomst zal plaats heb ben heden (Dinsdag) avond." Te Hilversum zijn de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, welke op 24 Oct. jl. met 23 deelnemers wa ren begonnen, plotseling gestaakt. Noch de le luitenant Van Lonkhuij- zen, noch de sergeants-instructeurs, zijn verschenen, en de jongelieden konden na vergeefsch wachten onver lichter zake huiswaarts keeren. Naar men verneemt moet de oorzaak van het staken der instructie gezocht worden in de omstandigheid, dat, nu de tegenwoordige minister van oorlog geene voorrechten aan de deelnemers toekent, en de kosten der oefeningen, in plaats van voor het Rijk ten laste der Gemeente schijnt te willen bren gen, deze laatste van mcening is daaraan geene gelden te mogen be steden. Kort vóór den aanvang der gods dienstoefening is Zondag eene der koperen kronen in de hervormde kerk te Heiloo naar beneden geval len. De oorzaak daarvan is vermoe delijk te zoeken in het doorroesten van de ijzeren staaf, waarmede de kroon in een der balken bevestigd was. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verkeerd van stapel geloopen. Het fregatschip Yondely dat Zater dagmiddag op de werf „De Boot" van stapel lief, kwam door de smalle gracht, niettegenstaande een vlot aan de overwal tegen de Kattenburger kade gelegd was, in de straat, tot op een diepte van 4 meter en bleef toen vastzitten. Sleepbooten konden het vaartuig niet los krijgen en ook po gingen daartoe gedaan, door de straat om het schip om te graven, baatten niet. Het schip zat Maandag met den achtersteven nog muurvast. Men zou nu z en of bézwaring van het voor schip betere resultaten zou geven. Eeno aanvaring. Tengevolge van den dichten mist is Maandagochtend de Alkmaar Pakket No. 6, de onlangs nieuw in de vaart gekomen boot, door de Rijper boot aangevaren. Deerlijk gehavend bereikte de Pak- ket, die te 10 uren uit Amsterdam vertrok, ongeveer een uur te laat den steiger te Zaandam. De visschersvloot. Maandag zijn te Scheveningen, en ook te Vlaardingen, Maassluis en IJmuiden weder een groot aantal bomschuiten en loggers van de Sche veningsche reederij binnengeloopen, alle bijna zonder uitzondering met schade aan de vleet, aanmerkelijk ver lies aan netten en zeer teleurstellende vangsten. Het jongste stormweer heeft de Scheveningsche vloot alzoo j voelige verliezen toegebracht. De willekeurige daad van een Vlaar- dingschen logger, welke een 45-tal net ten van de Scheveningsche bomschuit .Christoffer," reeder T. Varkevisser, afkapte, zal vermoedelijk tot een pro ces aanleiding geven. De zaak is door de Scheveningsche equipage in han den van een advocaat gesteld. Bond den hear J. Eden blijft be schouwen als liefhebberrijder, na de vraag van Hamar, dienaangaande, in de jongste verg. te Leiden besproken te hebben. 4. Dat er geen nieuwe president en secretaris zijn gekozen, en de wensch geuit werd, dat het tegenwoordig be stuur zou aanblijven tot het voUend congre3. 5. Dat wij thans aan de landen een nieuwe bestuursverkiezing hebben voorgeslagen, met toevoeging van nog drie bestuursleden. i. Dat het resultaat van de ant woorden, in zake het congres, hierop neerkomt, dat de meerderheid dit con gres niet vcor eind Februari wenscht. De Sea Gull". De M. C. verneemt, dat de van Gent komende Engelsche stoomboot Sea-Gull Zaterdag, met rechterlijk verlof, te Terneuzen in beslag is l nomen. Dit beslag s aat in verband met eene vordering tegen genoemde stoomboot van nagelaten betrekkin gen der bij de aanvaring ter reede van Vlissingen op 14 November ver ongelukte personen, die deel uitmaak ten van de bemanning der Belgische loodsloep. Schermwedstrijden. Maandag zijn de scherm wedstrijden in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam afgeloopen. De uitslag, voor zoover die niet reeds gemeld is, was als volgt Korps wedstrijd geweer (6 man). 1. 3e bataillon, 4e reg. inf. alhier, 2.7e reg. inf. te Amsterdam, 3. 6e reg. inf. te Breda. Colonne wedstrijd lange sto-c. 1 „De Vrije Wapenbroeders", 2 „Minerva", beide te Amsterdam. Voor den korps-sabel wedstrijd wa ren twee inschrijvingen: het 7e reg. inf. te Amsterdam en de vesting-art. te Helder. Het 7e reg. behaalde den prijs. Maandag werden verder de perso- neele wedstrijden voortgezet. Uitslag sabel: V. d. Eijnde, alhier 1; Van Oert van 't 7e reg. inf. 2. Uitslag korten stokM. Vogel van de „Vrije Wapenbroeders" 1; M. J. van Gelder van idem 2; K. van Donselaar van „Voor Vaderland en Koning" alhier 3. Verder heeft nog het intern, num mer op sabel plaats gehad, Uitslag J. G. Martin alhier 1; F. Wes3elingh alhier 2 en J. J. P. Alexander, van de vestingart. Amsterdam 3. Internationale Schaatsenrij ders Unie. Door het bestuur van de I. S. U (voorzitter de heer W. J. H. Muiier en secretaris a. i. de heer A. E. Bar- naert), is het volgende rondschrijven verzonden 1. Bij deze hebben wij de eer te bericnten, dat de navolgende stem gerechtigde landen hebben goedge vonden, dat Hamar's Idraets Fore- ning, het Wereldmeesterschap voor liefhebbers in het hardrijden, en Ca nada het Wereldmeesterschap voor beroepshardrijders zullen laten ver rijden Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Zweden, Noorwegen, Hongarije en Ne derland. (Van de beide Russische clubs en Canada ontving het bestuur geen bericht.) 2. Dat Finland lid is geworden van de Int. Schaatsenrijders Unie. 3. Dat wij van den Ned. Sch. Bond de mededeeling ontvingen, dat gen. Geheimhouding bij de vermo gen» belasting. Door den hoogen raad is Maandag eene belangrijke beslissing genomen met betrekking tot de in art. 47 der wet op de vermogensbelasting voor geschreven geheimhouding. Iemand, verdacht van diefstal van effecten, beweert daarvan eigenaar te zijn, doch had als zoodanig geen aangifte gedaan voor de vermogensbelasting, maar wel had een ander, van wie de effecten zouden gestolen zijn, eene aangifte tot het bewuste bedrag ge daan. Nadat de minister van finan cien op grond van art. 47 voornoemd bezwaar gemaakt had ten deze zijne medewerking te verleenen, besliste de Haagsche rechtbank op een verzoek van een rechter-commissaris om ver lof tot het doen eener huiszoeking met papieronderzoek ten kantore van den ontvanger, dat genoemd artikel jn beletsel is tegen de inwilliging van dat verzoek. De hooge raad ver nietigde echter Maandag deze beschik king o. a. op grond dat door het stel lig verbod van meergenoemd artikel de onschendbaarheid van het geheim der aangiften en aanslagen is gewaar borgd, dat op de verplichting tot ge heimhouding geen uitzondering is gemaakt, dan alleen daar waar de uit oefening van het ambt de openbaar making van het geheim vordert en dat hiermede onvereenigbaar is, dat de rechter zoo dixwijls als in het be lang van het onderzoek van eenige strafzaak raadzaam mocht zijn ook al is die zaak geheel vreemd aan de wet op de vermogensbelasting door huiszoeking en papieronderzoek op een kantoor der tot geheimhou ding verplichte ambtenaren zich stuk ken zou mogen verschaffen, waarvan de wetgever de openbaarmaking niet heeft gewild. Daar tegen de beschikking van de rechtbank geen hooger beroep of cas satie was aangeteekend geschiedde de vernietiging op requisitoir van den procureur-generaal bij den hoogen raad in het belang der wet zonder nadeel in de rechten door partijen verkregen. Koloniën, Aangekomen zijn de Javasche bla den, per Nederlandsche mail aange bracht, en loopende tot 23 Oct.: LOMBOK. Uit Ampenan wordt van 16 Oct. geschreven Mataram, de hoofdplaats van het Hindoe-Balische rijk op Lombok, heeft thans opgehouden te bestaan en zal voortaan tot de geschiedenis be- hooren, want van deze stad is geen enkele steen meer op den andere ge bleven. Alles is omver gehaald, ja zelfs de kostbare boomen zijn niet gespaard en dit alleen om aan de kamers zoeken, en nu is hij niet teruggekeerd. Ik weet waar lijk niet wat ik er van denken of doen moet." „Lieve Hemel, en ge zijt hier geheel vreemd!" Sarah zuchtte. „En het is al zoo laat voor het kind cm nu nog buiten te blijven Sarah wierp haar een blik toe vol moederlijke dankbaar heid en Bloeg haar arm om haar kind heen bij de gedachte dat iets haar zou bedreigen. Juffrouw Haynes keek hen beiden goed aan, en voelde zich tot hen aangetrokken. Goedhartig zeide zij „Ga weer mee binnen en rust wat bij ons uit, dan zullen wij wel eens verder zien." ..Dank u vriendelijkwat zijt u goed." Juffrouw Haynes opende de deur en ging het tweetal voor naar eene achterkamer, die voor alles dienst scheen te doen. Het was eene slaapkamer, wat bleek uit het ledikant, dat er stond, en van welks vierkanten hemel de gordijnen recht neerhingen. Verder bevond er zich eene tafellade, tevens was er een groote, vrij versleten gemakkelijke stoel, en een ronde tafel met een wit laken er over. „Zet uwe hoeden af en maak het u zoo gemakkelijk mo gelijk," zeide juffrouw Haynes. Terwiil rij uit deed fluisterde zij hare dienstbode iets in het oor. Daarna zocht zij kopjes en schoteltjes uit een kast, en veegde ze zelve af, steeds in gezprek met juffrouw Mansell. De trots van eene huisvrouw wordt altijd geprikkeld op het oogenblik, dat zij eene mededingster bij zich ontvangt; daar juffrouw Mansell nu iemand scheen te zijn, die er zelve een huishouding op nahield, zeide juffrouw Haynes. „U moet maar niet te veel op deze kamer letten; het huis, dat mijne moeder en ik bewonen, is flink, maar ik verhuur kamers, en het huis is op het oogenblik nog al vol. Alleen mijno verloofde, die hier ook tijdelijk kamers heeft, is afwezig, en nu mijne moeder voor een dag uit is, ziet hetj er hier wat rommelig uit." Lucy luisterde naar haar en vertelde met verwondering aan hare moeder, dat de jonge vrouw verloofd was. „Wel mijn kind, ik ben al getrouwd geweest. Mijn eerste man was uit Illinois afkomstig. Ja, die was een goede echt genoot Nu ga ik trouwen met Matthews, een Engelschman. Hij is op het oogenblik naar Engeland voor eene kleine erfenis, maar ik ben hem spoedig te wachten?" Zij zweeg een oogenblik en schonk thee in. „Komt u hier uit New-York vandaan?" vroeg Sarah. Juffrouw Haynes hief de theepot omhoog en glimlachte over haar eenvoud. „Neen," zeide zij. „En u f Wel wij spre ken beiden zuiver engelsch xooals men het op het land spreekt. Ik kan u verzekeren, dat ik zoodra gij uw mond opendet, wist dat gij uit het een of ander graafschap komt, en het zou mij zelfs niet verwonderen, als wij uit hetzelfde givafschap kwamen. Ik kom uit Wiltshire." „Eu ik uit Barkshire." „Heb ik het u niet gezegd De d'enstbode kwam nu binnen met een grooten schotel gebakken oesters. posten een vrij en onbelemmerd uit zicht naar alle kanten te geven. Dat voor de opruiming van de mu ren in Mataram de grootste krachts- inspanning werd gevorderd, behoeft zeker geen betoog; doch wie nooit deze plaats gezien heeft, kan zich geen voorstelling maken van den arbeid die hierbij werd verricht. Bleven bij ons vroeger verblijf in Mataram de deuren en poorten der woningen steeds voor iederen vreem deling gesloten,en konden wij dus niet doordringen in de geheimenissen dier verblijven, na de vermeestering heb ben wij alles nauwkeurig kunnen nagaan en waren wij verbaasd over de pracht en weelde welke in de poeri's en in sommige verblijven van rijke en aanzienlijke Goesti's hebben geheerscht. Dat door de verwoesting van de hoofdplaats een aanzienlijke schade aan de Baliërs is toegebracht geworden, zal wel niemand betwijfe- lijk. De kostbaarheden, goederen van waarde en andere zaken, welke bij de vlucht uit Mataram niet konden worden medegevoerd, werden in den grond begraven, doch de Sassaks, de hyena's van het slagveld, wisten al die zaken spoedig uit de bergplaat sen op te delven en die zich toe te eigenen. Groote padischuren onder den grond werden ontdekt, kisten met duizenden kepongs, kleedingstuk- ken etc. werden uit putten gehaaid. Bij den rijken Balinees Goesti Madé Kaleh werd voor een aanzienlijke waarde aan geld en kostbaarheden door de Sassaks uit den grond op gegraven. Er is thans een nieuwe post in Oost-Mataram opgericht, die door eene compagnie wordt bezet en later zal worden bewapend naar ik vernam met 6 stukken 12 cM. achterlaad. Deze post ligt ter hoogte van de v in Karang Badil. Van uit dezen post zal Tjakra Negara onder vuur worden genomen en meer bepaaldelijk de poeri van den vorst. De vijand laat onbegrijpelijkerwijs niets van zich hooren. De ingekomen berichten luiden dat al de Baliërs zich te Tjakra ophouden en zich tot den laatsten man zullen verdedigen. Het ophijschen van de Hollandeche vlag moest slechts dienen om ons te misleiden. t Behalve Ida Bagoes Rai, die laatst zich met een tweehonderd volgelin gen heeft onderworpen, is er volstrekt nog geen spoor te bespeuren van eenige toenadering van den vijand. _Als de voornaamste hooiden en leiders bij den vijand worden ge noemd Goesti Komang Pensong, Ida Gil-Gil, en Goesti Gedeh Ketas, en dan nog zekere Goesti Kanginan, die lam is en bij alle gevechten voor zijn troep uit op een stoel wordt gedra gen. Dan wordt er nog verteld, dat de radja aan ieder die iets durft onder nemen tegen een der posten 300 gul den heelt uitgeloofd. Overste Scheuer. In een brief uit Lombok aan de Loc. lee.it men het volgende over dezen wakkeren overste „Mon dieu, quel homineis men geneigd uit te roepen, als men dien hoofd-officier hier aan het werk ziet. Een echt soldaat, flink het gezag hoog houdende en onvoorwaardelijk gehoorzaamheid eischende, is hij toch bemind door eik officier en mindere van zijn bataljon. Steeds gezonden wordende, waar het 't hardste spant, is men verze kerd, dat bij hem het woord terug trekken onbekend is en dat hij de oude Indische tactiek „jij er uit en ik er in" huldigt. Toch tracht hij dat doel niet langs onverstandigen weg te bereiken, maar doet hij zoo lang mogelijk beleid en groote voorzich- „Zoo vindt men ze niet in Barkshire, is het niet waar? „Neen zeker niet. Ik heb er nog nooit zooveel bij elkaa gezien." De gastvrouw voorzag hen ruimschoots van een en ander en de zwerfsters genoten van het voedsel; hare oogen her kregen den glans en de kleur kwam op haar gelaat terug, en toen juffrouw Haynes als eene ware vrouw zeide„Ver tel mij nu eens wat over uwe familie," was juffrouw Man sell mededeelzamer dan zij tegenover eene oude kennis zou zijn geweest. „O mijn man is een uitstekend echtgenoot. Ik weet precies welke zijn gebreken zijn; alleen drinkt hij nu en dan eene een weinig." „O, dat doen zij allen enkele keeren," zeide de andere onverschillig. „En zelfs dat heeft hij opgegeven," zeide Sarah ernstig. „Op zee was hij evenwel zoo ongesteld en uitgeput. Hoe ik anders zijn gedrag moet verklaren weet ik niet; het is u evenwel bekend, dat zij nu en dan eens een teugje moeten hebben als medicijn." „Nu ja, dat is hun praatje, en het is de eenige medicijn, waarbij het eene glas door een ander gevolgd wordt. Begin nu maar niet weer treurig te worden. Gij zult uw man wel eerder terugzien dan ik mijn verloofde." (Wordt vervolgd.):

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2