MEPLAMJE1T1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PIÏRIÈOOM, 12 Jaargang Donderdag 22 November 1894. No. 3495 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14;, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère GL. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ,, Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Met het oog op de te ver waeh- ten drukte wordt MJtt. adverteer ders beSeefd verzocht ons hunne advertentiën voor het eerstvol gende Kaierda^avondnummer tij dig te doen toekomen, willen zij van eenc goede plaatsing zijn verzekerd. Lil MB O it. Een telegram uit Batavia aan het Nieuws van den Dag vermeldt: Te Sasari omringden het 6e en 11e batailjon den Radja, zijn zoon en zijn kleinzoon, die zich overgaven aan Generaal Segov en naar Ampenan gebracht werden. De Radja was aan de dij gewond. Vele Poenggawa's boden hunne onderwerping aan. Schatten aan edelgesteenten, goud en zilver werden wederom gevonden. Geen schot werd heden (20 No vember) gelost. Al onze verloren kanonnen zijn terug. Een telegram aan De Telegraaj vermeldt nog het volgende De colonne onder generaal Segov heeft de schuilplaats van den Radja omsingeld, die zich met 2 prinsen en 2 stamhoofden overgaf. De schatkist van den Vorst is ge vonden. Verscheidene hoofden boden hunne onderwerping aan. De regeering heeft heden ontvan gen een officieel telegram van den goeverneur-generaal van den volgen den inhoud Op het bericht dat de oude Radja zich te Sosari, op weg naar Lingsar bevond, is gis:eren een colonne uit gerukt; de dessa werd omsingeld. De vorst, zijn zoon en een zoon van Ktoet gaven zich over. Inmiddels on derwerpen zich te Tjakra Negara verscheidene voorname Baliërs. Eet verzet is gebroken. Geen schot is meer gelost. Het laatste bergkanon is terug. Generaal Vetter adviseert tot terug zending van twee bataljons. Hij ver gat gisteren te melden dat de poeri verlaten was. De Koninginnen en U worden eer biedig geluk gewenscht. Het aantal minderen gesneuveld en overleden aan wonden, is gebleken zes en veertig te zijn. Op de namen is aangedrongen. Nog is gevonden 8389 kilogram zilver, benevens veel kostbaarheden. Groote vreugde zullen de bcrichten van gisteren en heden alom in den lande teweeg gebracht hebben. Hulde aan het Indische Leger dat zoo kra nig voor onze eer heeft gestreden Velen zullen wellicht met ons in die huldebetuiging instemmen door het uitsteken van de Nederlandsche driekleur BILJE1TEK voor Veilingen en A on bekledingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten* Spoe dige aflevering. De Directeur- Uitgever H< ar Jew21 Nov. 1894. De heden gehouden Turfcollecte door het R.K. Parochiaal Armbestuur alhier heeft opgebracht 833,41^. Ter aanvulling van ons bericht over de herdenking van het 150-jarig bestaan des Evang. Broedergemeente, doen wij opmerken dat het liefde maal alleen toegankelijk is voor hen, die daartoe eene uitnoodiging ont vangen. Rederijkersavond. Waar een verslaggever zooveel uiterlijke welsprekendheid moetaan- hooren op politieke en andere verga deringen, daar doet het hem goed eens een echten, goeden, ouderwet- schen rederij kersavond bij te wonen en dramatische of komische voor drachten te hooren houden door de beste leden van onze lief hebberij-too- n eel gezel schappen De vereeniging „Cremer", die Dins dag dezen Rederijkersavond in onzen schouwburg gaf, had hare beste krach ten in het vuur gebracht, de heeren an Gasteren, Jansen en Hartog. Met hen werkten een drietal niet-Haar- lemmers mede, Mej. Maas van Am sterdam, de heeren Van der Grijpen Haers, leden van de welbekende ver eeniging „Nieuwland" te 'sGraven- hage. Er zijn menschen die een zekere minachting gevoelen voor het dilet tantisme, omdat het achterstaat bij de kunst als beroep uitgeoefend. Naar onze meening evenwel ten onrechte, 't Spreekt vanzelf, dat de dilettant, al is zijn aanleg ook uitstekend, in het algemeen de hoogte van den kunstenaar van beroep niet zal kun nen bereiken al ware het alleen om de nuchter-practische reden dat hem de tijd tot oefening en studie ont breekt. Doch men behoort waardee ring te gevoelen voor hen, die in hunne weinige vrije uren zich de moeite getroosten om het in eene kunstrichting zoover te brengen als hun mogelijk is. Die waardeering heeft het gisteren gehoorde bij ons doen toenemen. De voordracht in de dramatische en de ksmische soort gaven blijk van ern stige studie. Zoowel de met fraaie stem en intonatie uitgesproken voor dracht van den heer van Gasteren als die van den heer Jansen en van dë beide Hagenaars.Mej. Maas, die Livar- da van Van Beers had gekozen, spreekt goed en duidelijk en weet wel hiel en daar kleur aan te brengen, maar nog niet door buiging der stem de noodige afwisseling te verkrijgen. Bij een lang gedicht als Livarda is dat ook juist de groo'e moeielijk- heid. Hoe de heer Jansen met een aller- strakst gezicht zulke komische effec ten weet te verkrijgen, begrijpt nie mand beter dan zij die hem gisteren Jodoeus en de roerende historie van den do< dgetrapten pier hebben hooren voordry gen. De heer van der Grijp droeg het bekende „Besluite loos" en de heer Haers het lastige vers „de Boterham en de Goudzoeker" recht verdienstelijk voor. In den luiden bijval, dien het pu bliek aan de meeste voordrachten schonk, zal naar wij hopen de ver eeniging Cremer aanleiding vinden om haren Rederijkersavond later eens te herhalen. Johanna Dolphina Wester, die on langs door de Rechtbank alhier ver oordeeld werd tot 9 maanden gevan genisstraf wegens het verwonden van A. Houben, door hem vitriool in het gezicht te werpen, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Christelijke Zangvereeniging „God is mijn lied". De Christelijke Zangvere eniging ,God is mijn lied" gaf naar het mij voorkomt met hare jongste uitvoering op Dinsdagavond in de Groote Kerk een schitterend blijk van ernstige studie en gelukkige vordering op het enge kunstpad dat ze zich heeft afgebakend. De program ma's dezer vereeniging zijn in den regel samengesteld uit een aantal kleinere koorwerkjes waarvan steeds de woorden een godsdienstige strek king hebben. Ditmaal werden een tiental van dergelijke werken ten gehoore gebracht die voor zoover ik de uitvoering bijwoonde ge tuigden zoowel van de toewijding der koorleden als van de muzikaliteit van den directeur, den heer H. S. Loran. Waren verreweg de meeste nummers, hoewel in de nederland sche taal gezongen, van duitschen oorsprong, ook aan een paar werkjes van den eere-voorzitter, Ds. E. Weiss, was een plaatsje op het programma ingeruimd en het mag gezegd wor den dat althans het achtstemmige „Heilig heilig" dat plaatsje volkomen waardig was. Dit nummer slaagde ook als uit- v ering zeer goed. Vooral het dames- quartet was schoon van klank, maar ook de heeren-soiisten en het koor droegen er het hunne toe bij om de kleurrijke compositie een waardige ver tolking te bereiden. Na dit werk verdient vermeld te worden het eerste koor, dat mede hoogst verdienstelijk met frieschenj klank en zorgvuldige nuanceering werd gezongen. In het verder verloop van het programma scheen bij het koor eenige vermoeidheid in te tre den de aanvankelijke reinheid van intonatie begon zich min of meer wan kelbaar te toonen. De begeleiding geschiedde op een harmonium en was blijkbaar aan be kwame handen toevertrouwd. PHILIP LOOTS. Het sensatiestuk „De levende brug" zal, zooals is medegedeeld, in onzen schouwburg vier avonden achtereen worden opgevoerd. Donderdagavond is de eerste opvoering. Ongeveer 40 maal is dit stuk met groot succes te Amsterdam gegeven. Hetzelfde suc ces zal het ook hier wel genieten, im mers bekend is het, hoe alles is in 't werk gesteld om het sensationeele van het stuk nog te verhoogen. De toestand der twee choleralijders hier ter stede is steeds vooruitgaande. De Gemeenteraad van Bloemen- daal zal op Donderdag den 22en No vember 1894, vergaderen des namid dags ten half twee ure. Onderwijzers jaarwedden. Vele leden van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap hebben zich op audiëntie begeven bij den minis ter van binnenlandeche zaken, om lo. het adres van 25 Sept. jl. nader toe te lichten2o. den Minister een af schrift te overhandigen van het adres, door het hoofdbestuur twee jaren ge leden aan den toen maligen Minister gericht; 3o. den Minister te vragen, of hij verbetering van de jaarwedden der onderwijzers in uitzicht kon stellen. Hoezeer de Minister volmondig er kende dat de salariëering der onder wijzers te wenechen laat, vooral om dat deze ambtenaren „geen avenir" hebben, en hoezeer hij in het vrij langdurig onderhoud meermalen zijne belangstelling in de zaak der onder wijzers deed blijken, verklaarde hij echter nadrukkelijk geene toezegging te kunnen doen, daar hij niet wist hoe, bij den gedrukten financieelen toestand van vele gemeenten, deze hoogere onderwijzersjaar wedden kon den uitbetalen, en hoe de gemeen ten genoodzaakt konden worden tot geregelde verhooging dier jaarwedden. Ook de opneming der onderwijzers in het pensioenfonds voor de wedu wen en weezen van burgerlijke amb tenaren achtte de Minister hoogst be zwaarlijk, zoodat de Regeering voor de naaste toekomst niet veel hoop geeft aan de onderwijzers. Koffie diefstal. Een brutale koffiediefstal heeft te Amsterdam Maandagnacht plaats gehad. In perceel 107 Gelderscheka- de hoek Rechtboomsloot is sedert ja ren gevestigd de koffiebranderij tevens koffie en theehandel der firma Root Fernantzen. Het is nog een oud Amsterdamsch huis, met twee ramen, aan elke zijde van de deur een, en in die ramen kleine vierkante en paralellogramvor- mige ruiten. Des nachts om drie uur waarschuw de de politie een der firmanten, die boven woont, dat de winkeldeur open stond. Dat was verdacht, want ge noemde heer had 's avonds om half een die deur goed gesloten. Wat bleek nu bij onderzoek Dat een der Naar het engelsch vail CHARLES READE. 23) HOOFDSTUK VTTT. Zij merkte nu op, dat Lucy hare oogen niet meer open kon houden. Zij ging nu verder dan aanvankelijk haar plan was geweest, en besloot om hen voor den nacht nachtver blijf te verschaffen. „Neemt uwe hoeden maar mee," zeide zij, „en volg mij maar." Zij deed een der twee toeslaande deuren open en deed hen binnentreden in eene kamer met een bed. Het karpet was van den grond genomen en stond opgerold in een hoek, maar alles zag er netjes en helder uit. „Deze kamer is wel verhuurd, maar de huurder komt niet voor morgenmiddag twaalf uur; neem mij niet kwalijk, dat de kamer zoo overhoop ligt. Breng de lieve kleine maar naar bed, dan zullen wij nog eens wat gezellig praten. Ach," zeide zij met eene plotselinge verandering van toon, die trei lend was, „ik heb ook een meisje gehad uit mijn eerste hu welijk; het zou ongeveer van denzelfden leeltijd zijn geweest als het uwe, wanneer ik het in het leven had kunnen hou den; ik voelde mij dan ook dadelijk tot de kleine aange trokken, toen ik ze naast u op den drempel zag staan, met hare jonge oogen vol teederheid en zorg." Juffrouw Haynes stortte eenige tranen toen zij deze woor den sprak en droevige herinneringen oprakelde, en de ge lukkige mceder gaf de bedroefde een kus, welken deze terug gaf. Juffrouw Haynes verliet het vertrek, riep de dienstbode, ruimde met deze de kamer op, waschte vervolgens de bor den en kopjes om en hield tevens een praatje, want juffrouw Haynes moect iemand hebben om mee te spreken. In tegen stelling met Deborah Smart had zij eene goede opvoeding genoten, maar toch las zij nooit een boek in den laatsten tijd, en zij, die niet willen lezen moeten babbelen. De tusschendeuren waren dun en sloten niet al te best, daar het hout was gekrompen, en zonder het te willen kon Sarah nu en dan allee verstaan, hoewel zij er niet de minste aandacht aan schonk. Het eerste wat zij als eene zorgzame moeder deed, was het bed met hare-handen geheel te be tasten, en zij besloot onmiddellijk om Lucy niet onder de dekens te leggen. Zij zeide tot haar zich niet te ontkleeden. Lucy knielde nu neer en zeide haar gebedje op. Teen zij dit gedaan had vroeg zij of zij voor de goede dame moeht bidden. „Doe dat lieveling, ik zal het ook doen. Het is het eenige, wat wij voor haar kunnen doen." Zij legde nu Lucy op de dekens neer en spreidde een doek over haar uit. Intusschen was zij in gedachten verzonken, aan welke zij spoedig luch^ gaf. „Mijn kind, is het niet vreemd, dat degenen, die ge zworen hebben ons steeds bij te staan en bij ons te blijven, van ons-gaan, en dat iemand, die ons nog nooit heeft ge zien, hare armen en huis voor ons opent, omdat wij vreem den zijn in een vreemd land? God zegene haar!" Een lnid kloppen aan de buitendeur deed zich hooren. Het werd gevolgd door een haastigen uitroep uit de andere ka mer. „O Milly(dit was de dienstbode). Dat is stellig het kloppen van mijn verloofde." „Ik hoop het voor haar, dat het zoo is," riep Sarah uit, nadat Millicent en hare meesteres de gang waren ingesneld. „Het is zoo Lucy; wat doet mij dat een genoegen," riep Sarah. „Mij ook mama." „Kom maar hier I kom maar hier I" gilde juffrouw HayneB half, en duwde teeder een naar Sarah meende wel wat al te koelen en stilzwijgen den verloofde, de kamer binnen. „Ik moet hem geheel voor mijzelf hebben." Nu volgde eene lange, teedere omhelzing. Sarah begreep zoo ongeveer wat er plaats had. Zij ging naast Luey zitten, en zeide eenigszins droevig. „Ja, zij zijn gelukkig, die twee." Wat vroolijker vervolgde zij „Nu mijne beurt moet ook komen." Sarah Mansell kon niet precies hooren wat er gezegd werd, maar ik zal het den lezer mededeelen. Juffrouw Haynes, die nu het gaslicht had aangestoken, maakte zich ongerust over het uiterlijk van haar verloofde

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1