Financieels Mededeelingen. Letteren en Kunst. Rechtszaken. paralellogramvormige ruiten was uitgesneden en door de opening kon zich een man, althans een jon gen naar binnen werken. De inbre ker heeft toen een kaars, die achter den winkel in het kantoor op den lessenaar stond aangestoken, wat daaruit bleek, dat men die kaars op een tafel terugvond. Hij heeft toen den sleutel van de winkeldeur, die in dat kantoor aan een spijker hing. genomen en de deur geopend om toegang te geven aan zijn medeplich tigen, die toen drie balen beste koffie welke in den winkel lagen hebben me degenomen. De diefstal is des te brutaler om dat het huis staat in een drukke buurt en aan de overzijde der straat twee lantaarns brandden. De dieven hebben zeer handig gebruik weten t e maken van de afwezigheid der politie op dat oogenblik. Moord te Bussem. De instructie in deze zaak zal wel dra worden gesloten, zoodat de behan deling in openbare terechtzitting niet zoo lang meer zal uitblijven. In het geheel zijn meer dan 90 getui gen gehoord. Dinsdag waren er nog acht gedagvaard. Het moet thans gebleken zijn, dat op clen avond van den moord twee malen poging tot inbraak heeft plaats gehad; kwart over acht en ongeveer kwart voor negen, waarop de misdaad is dank zij het optreden der spoorweg- jzijn achtste jaar werd de eerste kunst autoriteiten, weer geh3el geregeld. rftis nnrtarnnmAn n n naar Pariia. Eene aanranding. Betreffende eene aanranding van een bakkersknecht te Bergen-op-Zoom wordt het volgende gemeld: Op Zaterdagavond ie ongeveer 6V2 uur keerde de knecht huiswaarts, na oij de klanten aan den Steenberg- schen straatweg op de gewone wijze brood te hebben bezorgd. Gekomen bij de v. m. Steenbergsche poort, hielden twee mannen hem staande en verzochten hem een brood tever- koopen. Hij antwoordde dat het brood uitverkocht was en hij hen alleen aan beschuit kon helpen. Hierop vroeg een van het tweetal hem een gulden te willen wisselen. Argeloos wilde hij aan dat verzoek voldoen en haalde de wel voorziene beurs uit den zak. Onverwachts kreeg hij daarop een Blag tegen het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerviel. De aanranders maakten zich van de beurs, inhou dende ruim f 12, meester en zijn se dert spoorloos verdwenen. Een officier, die kort na de ge pleegde aanranding de plek passeerde, vond den knecht kermende en hevig bloedende op den grond liggen en gaf aanstonds van de zaak kennis aan de politie. De knecht is thans hersteld en in staat behoorlijke inlichtingen te ver schaffen. Cholera. Te Gouda is cholera geconstateerd bij De Jong, wonende aan de Var kenmarkt aldaar. De lijder wordt in zijn woning verpleegd. Bij de huiszoeking, door den bri gadier-majoor der rijks veld wacht te Oud-Beierland op last van den officier van justitie te Dordrecht, ten huize van vrouw Vermaas gedaan, is niets gevonden wat eenig licht kan geven omtrent den diefstal van f1034, in het vorige jaar bij den bedelaar Edel gepleegd. Evenmin bracht het verhoor der vrouw op het parket van den officier de zaak iets verder. reis ondernomen, o. a. naar Parijs. Daar leerde hij Liszt kennen, ont ving ook van hem onderricht en voltooide ten slotte te Berlijn onder Dehn zijn muzikale opvoeding. In 1848 zette Rubinstein zich te Peters burg neder, was er eerst werkzaam als onderwijzer en concertgever, werd in 1859 directeur van de Russische muziekvereeniging, stond van 1862 tot 1867 aan het hoofd van het voorna melijk door zijn toedoen in het le ven geroepen conservatorium en maakte daarna een kunstreis, die eenige jaren duurde en waarin ook ons land, reeds op zijn eerste tournée bezocht, werd opgenomen. In 1873 vestigde Rubinstein zich weder te Petersburg en wijdde zich nagenoeg uitsluitend aan de compo sitie. Nu en dan liet hij zich nog in het openbaar hooren, doen steeds zeldzamer werden in de laatste jaren die buitenkansjes voor de Petersbur ger muziekliefhebbers. Een poets gebakken. Aan een gezelschap, dat Zondag avond te Deutichem aankwam, om er ter gelegenheid der groote Novem- bermarkt voorstellingen te geven, wachtte een onaangename verrassing. Toen het nl. bij den stationschef informeerde, of de waggon, waarin de tent was verzonden, reeds was aangekomen, deelde deze mede, dat bedoelde waggon naar iAmersfoort was doorgezonden. Bij hem was nl. een briefkaart aangekomen, ondertee kend door den directeur van het ge zelschap, waarin hem verzocht werd de waggon dadelijk na aankomst naar laatstgenoemde plaats te zen den. De directeur vermoedt dat hem deze poets gebakken is door een „kunstbroeder". Op zijn verzoek be moeit de justitie zich met de zaak Een ontsporing. Dinsdag morgen zijn van trein 767 4 wagens te Sittard ontspoord, waar van 2 geheel over den weg lagen. De sporen waren versperd, zoodat de treinen niet konden passeeren. De reizigers moesten voorloopig oyer- stappen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Spoedig was evenwel de spoorweg weder vrij, daar de versperring werd opgeruimd. De personentrein van 1.30 uit Maas tricht kon over een aangelegd hulp- spoor weer gewoon doorrijden. De spoorwegdienst loopt thans, Onder de sociaal-democraten te Heerenveen is vrij wat oneenigheid. Voor eenige jaren werd een kerkge bouw door eenige sociaal-democraten bij publieke veiling aangekocht en zoodanig vertimmerd en vergroot, dat het dienen kon voor volksvergade ringen en tooneelvoorstellingen. Het werd toen gedoopt met den naam „Aurora." Er werd een zet-kastelein benoemd, en er mocht hoegenaamd geene sterke drank vertapt worden. Nadat de zetkastelein een paar ja ren als zoodanig was werkzaam ge weest, werd er eene commissie van controle benoemd, om na te gaan, hoeveel door hem iedere week aan consumptie was ontvangen, totdat ein delijk de commissie van controle be sloot, om het gebouw te verhuren, met het gevolg, dat de zetkastelein nu huurder werd en het vak van bierbottelaar er bij uitoefende. Voor eenigen tijd echter vergaderde de af- ling van den sociaal-democrati- schen bond niet in „Aurora" maar in ,,'t Posthoorn" te Heerenveen, wat natuurlijk onaangenaam was voor den huurder van „Aurora." Hij heeft nu aan die afdeeling en ook aan „de Jonge Garde" medege deeld, dat „Aurora" niet meer voor hen beschikbaar is tot het houden van openbare of huishoudelijke ver gaderingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat 0. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 20 November 1804, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Maats, tot expl. v. Waterleidingen in Nederland 80 pCt. Ned.-Amerik. Land- Maatschappij 88 Maatsch. tot expl. v. h. Poolsche Koffieh. 74 Haagsche Bouwgr. Maats. „Duinoord". 130 Billiton Maatschap, le rubr. te 's Hage. f 1700. dat de arme jongeling al gauw be wusteloos op den grond was neerge vallen. Maar van medelijden met hun slachtoffer was bij hen geen sprake 3st. Eén hunner had den stok van P. genomen en was daarmee als een wilde op zijn prooi los gestormd. Hij had hem geslagen, waar hij maar raken kon. „Hij zal dood" had het geheeten en als om de daad bij het woord te voegen, hadden ze getracht hun slachtoffer naar het kanaal, langs den weg te sleuren en daarin te wer pen. Toen was echter P. aan de handen zij ner belagers ontkomen, maar niet vóór hij nog een trap op den buik ontvangen had,waardoor dat lichaams deel thans nog herhaaldelijk pijnlijk wordt aangedaan. Ook heeft zijn her inneringsvermogen, door de slagen op het hoofd geleden. De Off. v. Justitie, van oordeel, dat dergelijke menschen(?) als de bekl. in eene geordende maatschappij niet thuis behooren, eischte tegen den len bekl. 1 jaar gevangenisstraf en tegen den ander 8 maanden. Anton Rubinstein, f Reuter seint, dat Anton Rubinstein Dinsdag te Peterhof aan een beroerte overleden is. Een merkwaardige fignur ontvalt door dit onverwachte sterfgeval aan de muziekwereld. Rubinstein was als klavier-virtuoos een der grootsten onder de grooten, maar, eigen gaven miskennend, voelde hij zich meer aangetrokken tot schep penden arbeid, werd eompoist en heeft als zoodanig niet altijd werk van den eersten rang geleverd. Anton Gregor Rubinstein werd 30 November 1830 te Wechwotynetz bij Jassy geboren, ontving het eerste piano-onderwijs van zijne moeder daarna van Villoing, een vermaarc klavierspeler te Moskou en reeds op 75 99 60 35 155 60 101 73 5214 2X f75. Bij breed gemotiveerd vonnis ver oordeelde de Haagsche rechtbank Maandag J. Wegman, bl -emist en N. Leget, bediende ieder tot 7 jaren J. G. Brugman, behanger en A, Schalk, kellner, ieder tot 5 jaren vangenisstraf, wegens diefstal, voor afgegaan en vergezeld van geweld (op den Rijs wij kschen weg aldaar) te zamen en in vereeniging gepleegd, Ned. Scheepv. Mij. ObHg. S toom tra mw. Maat schappij 's Bosch Helmond le Hyp. Westlands. Stoomtramweg Mij. Gooische Beetwor telsuikerfabriek te Naarden Aand. Konink. Nederland. Beiersch Bierbrouw. Kon. Stoomweverij „Nij verdal" te Al- meloo Nederbetuws. Beet wortelsuiker-fabriek te Geldermalsen Oblig. Ver. „Eigen Hulp," afd. Zekerheidstell. van ambtenaren en beambten (1890/94). Vrije Gem., Amst. Des Moines Fort Dodge Spoorweg le Hypotheek. Kon. Pake tv. Mij. Opr.-bew. f 325» Bew. van üeelgerechtigh. Nederl. Rijnspoorw. Maatsch. (rest volg. aand.) Aand. Venn. „Nederland" (divid. '93 over f150 gefO Ergerlijke mishandeling. Voor de arrond. rechtbank te Win schoten stonden terecht: de 18jarige Meint H. en de 24 jarige Hendrik H., beiden van Veendam. Ze hadden zich te verantwoorden, wegens eene mishandeling van de allerergste soort. Op den avond van 23 Sept. jl. had den ze zonder de minste aanleiding, maar louter uit zucht om te mishan delen, den 21 jarigen koopman P. die rustig zijn weg vervolgde, aange grepen, en, als ware al het dierlijke in den mensch bij hen boven geko men, mishandeld. Zoodanig hadden ze hem met hun vuisten bewerkt, Majesteitsschennis. De rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zaak van J. K. van der Veen, redacteur-uitgever van het socialistisch weekblad De Toekomst thans in gevangenschap te Goes, be klaagd van majesteitsschennis enbe- leediging van den burgemeester van Ierseke, waarvoor tegen hem 2 maan den gevangenisstraf was geëischt. Hij werd veroordeeld tot7 maanden gevan- geniss traf. T. Amin, Imam van Panggo, met T volgelingen uit de aan zijne hoede toevertrouwde benting Lamnèkèn, nabij Tjot-Rang; de reden van deze daad moet gezocht worden in onge noegen met zijn sagihoofd T. Nja Bantah, die hem wegens het niet op- van bevelen had willen ver vangen. Den volgenden nacht werd een brug nabij Anagaloeng door kwaadwilligen in brand gestokende communicatie werd daardoor niet gestremd. Op het eiland Weh viel niets bijzonders voor. De civiel-mili- tair gouverneur bezjcht den 29sten September de Sabang-baai en keerde denzelfien dag naar Olehleh terug. Onderhoorigheden. Oostkust. In het Edische werd de rust niet verstoord. Nja Mohamad was van Simpang-Olim teruggekeerd en bevond zich sedert met een 60-tal volgelingen te Djam- bo8-Labaeh in de bovenstreken van Damar-Poetih. Van voorgenomen vij andelijkheden werd niets vernomen. No rdkust. In den politieken toestand kwam geen wijziging. Westkust. Zoowel te Melaboeh als te Poeioe Raja bleef de staat van zaken bij voortduring zeer bevredi gend. De weersgesteldheid was warm, nu en dan vielen verkwikkende regens, voorafgegaan door hevige westelijke winden. De ziekte, welke in de land schappen Tangan-Tangan-Tjoet en Rajoet, Mangging, Laboean-Hadji en Mukih, zou geheerscht hebben en met cholera veel overeenkomst vertoonde, was geweken. De gezondheidstoestand was op de zeeposten vrij ongunstig. In Groot-Atjeh was hij over het al gemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 17 tegen 19 en dat van de beri-beri 7 tegen 4 gedu rende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was stationnair. Koloniën, Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorighe- den loopende van 25 September jl. tot en met 8 Oct., wordt door de Jav. Gt. het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Onze posten Tjot-Rang, Kroeng-Gloempang, Senelop, Anaga loeng, Biloel en Lamkoenjit, zoomede het blokhuis Blang-Tjoet en de door onze bondgenooten bezette wachthui zen Montassik en Mata-Ajer werden een enkele maal beschoten. Bij die gelegenheid werd te Biloel den lsten dezer éen Europeescü fuselier gewond en kreeg het transport den volgenden morgen bij het vervoer van dien ge wonde naar Tjot Goë nog éen gewonde (Amboneesch fuselier). Ook onder vonden eenige transporten en patrouil les van verre een weinig overlast van 's vijands vuur, zonder echter verliezen te bekomen. Den 4den dezer werden 5 Chineesche werkers op den weg van Anagaloeng naar Lambaroe door 8 Atjehers aangevallenaan de toesnellende patrouille van Larnba- rib en een brigade maréchaussee, die zich in de nabijheid bevond, gelukte het 3 der aanvallers doodelijk en anderen ernstig te verwonden. Op den zelfden dag, des morgens om 2 uur. werd een poging gedaan om eenige brandende pijlen met in petroleum gedrenkte lappen te werpen op de atappen daken der gebouwen in de versterking Senelop, welk opzet ech ter door de waakzaamheid van den schildwacht verijdeld werd. In den nacht van 4 op 5 dezer deserteerde! De uitbarsting van de Goe- noeg Galoenggoeng. Over de uitbarsting van de Goe« noeng Galoenggoeng, schrijft men d.d. 21 Oct. uit Bandoeng In de vlakten van Signaparna, In- dihiang en Tasikmalaja aan de zuid oostzijde van den Goenoeng Galoeng goeng werd in den morgen van den 18de het eerste gerommel van den vulkaan waargenomen, wat geduren de dien dag gestadig toenam, gepaard met aschregen waardoor de lucht donker en de bergen onzichtbaar werden. Gedurende den nacht van den 18de op den 19de konden de vuurschichten en flikkeringen, die zich boven den berg voordeden, dui delijk waargenomen werden. Aange zien de verschrikkelijke ramp die de Galoenggoeng in 1822 heeft veroor zaakt, bij de bevolking bij overleve ring bekend is, ontstond onder haar een paniek en trachtten de dessabe- woners door de vlucht een goed heên- komen te vinden. De aschregen en het gerommel bleven gedurende den 19en nog aanhouden, doch vermin derden tegen den avond en na 10 uur was niets meer hoorbaar. In den nacht van den 19-Je op den 20ste vielen hier en daar regenbuien, die de in de lucht aanwezige asch met zich voerden, waardoor als het ware een modderregen ontstond. Dan 20ste was de aschregen veel verminderd en van het gerommel, van den berg niets meer te hooren. Aan de westzijde van den berg in de vlakte van Garoet was de asch regen van veel meer beteekenis dan aan de oostzijde. Te Garoet heeft de gevallen asch op sommige plaatsen 4 5 mM. bedragen, terwijl die te Tasikmalaja slechts 2 3 mM. be droeg. De bevolking is weer kalmer geworden en keert naar hare woon plaatsen terug. „He zeide zij, „wat zie je er bleek uit. Ga eens zitten." (Hij waggelde eenigszins maar kwam toch goed en wol in den stoel). „Ik zal een kop thee voor je zetten." „Niet van die verwenschte thee 1" zeide hij ruw. Sarah hoorde dit vanwaar zij zat, met haar wang tegen Lucy's wang. Zij verhief zich plotseling rechtop, half verbijs terd, hall verwonderd. „Geef me een slokje brandewijn," zeide de man, nu op luider toon. Sarah bevond zich met een sprong in het midden van het vertrek, met luid kloppen 1 hart. Zelfs Lucy verhief zich op hare handen in bed, en hare oogen waren wijd geopend. „Ik geloof, dat je al genoeg hebt gehad," was het antwoord in de aangrenzende kamer. „Mij dunkt als ik het goed naga, dan moet je al acht uur geleden met de boot zijn aangeko men. Met hoevelen heb je reeds gedronken voor ik aan de beurt kwam om begroet te worden?" „Ik weet het niet," zeide hij luid en gemelijk. Lucy hoorde deze woorden, liet zich uit bed glijden en trad vol nieuwsgierigheid op hare moeder toe. „Wel mama, dat is...." Alvorens zij het woord kon uitspreken, had Sarah met eene bijna woeste beweging den mond van het kind met hare hand gesloten; daarna greep zij haar stevig vast en drukte het nu angst uitdrukkende gelaat van het kind tegen zich aan. De zintuigen der vrouw waren zoo geprikkelddat zij alles door de deur hoorde, alsof deze van papier waren. En zij hoorde het volgende zeggen door den man, die haar echtgenoot was en tevens de verloofde van de vrouw, die haar een onderkomen had verschaft. „Als je het dan juist wilt weten, ik gevoelde mij niet prettig en niet opgewekt^ en nam aen glaasje, om mij op te wekken en mijn hoofd te verhelderen, en zoo kwam het van het een tot het ander. Bekommer je er maar niet om. Ik zal een goed echtgenoot voor je worden, de beste in Engeland neen, de beste in New-York de beste op de geheele we reld; daar kunt je op aan." „Ja," zeide de andere vrouw; „ik hoor het goede nieuws, maar spreek als 't je blieft niet zoo luid." Zij sprak nu fluis terend tot hem. Sarah nam haar dochtertje op, als ware het nog een jong kind, stond in een oogwenk voor het bed, legde haar daarop neer, en verbood haar eenig geluid te geven met een blik en een gebiedend gebaar, zooals het meisje nog nooit van haar had gezien. Dakrna fluisterde zij heesch„Ik wil alles weten, al zou het mij den dood doen," en bewoog zich met slangachtige vlugheid in de richting van de deur. Zij bracht haar oor voor de deuropening, John Matthews, alias James Mansell deed zijne stem dalen. „Je weet niet wat eene opoffering het is. Een glaasje bran dewijn als 't u blieft" „Nu dan een." Zij gaf hem een glas, dat hij onmiddellijk leegdronk. ?)jahet hielp niet meer om nog praatjes te maken. Ik had het op die wijze niet bedoeld. Maar zoover moest het toch komen. Ik bevond mij in een drommels gevaarlijken toestand.' „Waar praat die man nu over?" zeide Elizabeth. „O, die vervloekte drank!" Op het oogenblik, dat z\j hare stem verhief, verhief hij ook de zijne. „Wil je nu nog mopperen? Je moest dankbaar zijn 1 Jij hebt geen klagen. Ik heb de vierhonderd pondwaarover ik je geseind hebDie zijn goed voor ons huwelijk." Hij sprak deze woorden niet luid uit, maar met grooten nadruk, lettergreep voor lettergreep. En lettergreep voor lettergreep, schenen zij Sarah Mansells hart te doorboren als vlijmscherpe ijskegels. De arme vrouw wankelde eerst, waarna zij zich in hare volle lengte verhief. In haar wanhoop wrong zij hare armen, maar liet ze weldra slap hangen, onbepaald zoekende naar een rustpunt, en toen de andere vrouw na eenige woorden tot nadere verklaring zeide„Nu je bent een goede man," viel de hulpelooze vrouw als gevoelloos tegen de deur. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2