BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS Rechtszaken. De St. Nicolaas wand laar van 't Dag- 'blad Heeft onlangs een akligen droom ge- (had. Vondel en Hooft stonden voor zijn (bed, En hadden allesbehalve pret. Ze riepen„Jou vreeslijke rijmelaar Je maakt zeker gauw weer je wan deling klaar, En zult wel weer bij ie schrikkelijk (dichten. Aan alle regelen der kunst hetvoet- (je lichten Ze keken zoo woest, Ik was gansch besoesd. Maar bedwong mij met kracht En sprak, zij het ook zacht: „O, vereerde poeëten, Jullie kunt het natuurlijk weten, Maar bedenkt toch daarbij, Dat als wij mannen der rijmelarij, Op evenveel talent als jullie ons kon- (den beroemen, Niemand meer jullie de Vorsten der (dichtkunst zou noemen." En Hooft lachte, heusch Vondel snoot zijn neus, En zei: „Jij hebt toch gelijk, malle (vent Ik werd wakker en daarmee was mijn (droom weer ten end, Van deze introduction Ga ik, zoo snel ik maar kon, Tot mijn onderwerp over. En hoop dat 't gedicht Dat voor uw oogeu ligt, D 't geld uit de beurzen weer too ver. Anegang niet een kijkje naamt in den winkel van J. SLAGER, vooral met het oog opzijne collectie bont; moffen, mut sen, stola's, mantels, kragen vindt ge- daar in groote verscheidenheid en in vele prijzen. „Je vergeet VAN ZIJL in de Korte Veerstraat toch niet?" riep ik. Hij zag mij met een minachtenden blik aan. „Laat dat maar aan mij over. Zou jij denken, dat ik verzuimen kon om de aandacht van de lezers te vestigen op de kolossale collectie pren tenboeken en op de sorteering galante rieën die daar voorhanden is? Zou je dan misschien denken, dat ik ook DE NOBEL'S Lampenmagazijn zou ver geten? Neen vriend, zulke affaires ziet men niet over 't hoofd. Maar ik ga verder. Voor wie een degelijk en huishoudelijk cadeau aan vrienden en bekenden vereeren wil, is het meubel magazijn van VAN THIEL de aangewezen plaats. Mis schien treit het, dat in uwe familie binnen kort een jong paartje gaat trouwen brengt zijn magazijn ge rust een bezoek. En rust, als ge wat vermoeid zijt van de wandeling, eens uit in 't proeflokaal van FERWERDA EN TIE MAN op den hoek. „Neef van de tante van mijn half zuster zoo riep ik, „wou jij je droge proza stellen boven de stroomen van mijn poëzie?" Ik ontrukte hem de pen, een Perry No. 120, die mij eraan herinnerde, dat ik het PERRY-MA- GAZIJN in de Barteljorisstraat nog niet besproken had Wie ie DE LANGE EN VAN Dat is een winkel, die ale met pea, U aan aich vast doet kleven, Voor ieder is daar een cadeau Te vinden. Zoo Vervroolijkt hij u 't leven. Galanterie, Of verrerie, Of meublerie, Bijouterie, Speelgoederie, Hij kan 't u alles geven. Ge ziet 't zelf voor 't starend oog, De prijzen zijn volstrekt niet hoog. De firma BAK EN ZONEN Is klaar om u te toonen, Een voorraad kleeren, ferm en sterk, Het is solide werk. Demi's die als gegoten zijn Aan 't lijf, daarbij goedkoop en fijn, En dan ook winterjaseen Die onberispelijk passen. Wanneer ge boeken Mocht zoeken, Dan wijs ik VAN DER WILK U (aan. Die een heele collectie klaar heeft (staan. Al heeft hij menige schilderij, Hij vergeet er de boeken heusch (niet bij En levert ze u zoowel voor de jeugd Als voor den oudren ziele vreugd. „Ja maar," zegt ge, en fluistert ver trouwelijk aan mijn oor, Ik ga er nu toch verderop vandoor. Want, om je de waarheid te zeggen, (mijn vrind, Moet 'k zorgen dat 'k een damesca- (deautje vind, Wel, niets gemakkelijker," zeg ik, („kijk, Dan ga je gezwind naar H. VAN (DIJK In d' Anegang en vindt aldaar, Een ruime sorteering bij elkaar. Eau de Cologne, dat spreekt, En al wat men verder kweekt, Op 't gebied van de parfumerie, Of wel van de zeep-industrie, Kijk, je schoen is zoowaar gansch (kapot, Nu, je vindt schuins daarover hoe treft (het lot Den winkel van THEIJS, Profiteer van den uitverkoop daar en (wees wijsl" DE KINDERVRIEND in de War- (moesstraat Al lang op solieden basis staat, De schatten van speelgoed d e ge er (vindt, Ze zijn een verrukking voor ieder (kind. Ge ziet er het kleingoed en duurdere (waar, Maar dit zeg 'k u: altijd komt ge er (klaar. Hier wordt mij op eens de pen uit de hand genomen en een stem bromt aan myn oor: „Kereltje, kereltje, is dat nu poëzie? Als de torenwachter en de lantaarnopsteker het lezen, krijgen ze de stuipen en dit wil wat zeggen. Laat mij maar eens in proza verder gaan. 'tWas een neef van de tante van mijn halfzuster, die mij aldus kapit telde. Voor ik tijd had om van mijn verbazing te bekomen, schreef hij „Ge zoudt, waarde lezereen ver zuim begaan wanneer ge, eenmaal verblijvende in de nabijheid van den Wat ligt er voor nieuws voor de ra- men nu weer? Vele cadeautjes van groen leer. Steeds is dat magazijn overrijk Aan allerlei voorwerpen voor de prak- EK? (tijk. pek, |Men vindt er een komfoor dat uit- (rekt En voor schoteii Van allerlei gfootte (strekt. Een uurwerk om aan een rijwiel vast (te maken, Uiterst geschikt voor jeugdige snaken Die al trappende, tijd en uur ver beten, En denken aan drinken nog aan (eten. Ik noem drie artikelen maar er zijn (er zoovelen, Dat 'k u met de opsomming niet (mag vervelen. Kachels, haarden ziet [bij DIJKEN, Ieder voor de glazen prijken, In een degelijke keus. Overtuigt u maar. 'tls heusch Waar, dat haast geen magazijnen. In ons goede Haarlem kwijnen. Allen, wat men klagen mag. Komen flinkweg voor den dag. Over KOEHORST in de Linnenbaai Kan ik u doen een lang verhaal. Ge vindt daar manufacturen Die sterk zijn en lang duren, Wol en katoen en linnen. Wat ge ook moogt verzinnen. Stap vrij bij hem naar binnen. In boorden, handschoenen en zulk (gerei, Vindt ge de firma A. WEILL dichtbij. Zijn voorraad van dassen en fronts en (zoo meer, Stelt vast tevrê9 den kieskeurigsten (heer. Naast hem treft ge aan den DRIE (PRIJZEN BAZAAR. Waar voor een kleinigheid ieder komt (klaar. De schat van cadeautjes die ge daar (ziet, Kost drie, zes, twaalf stuivers en duur- (der niet. En als ge hier toch bent, Profiteer van 't moment. Neem bij van MAAREN JANSEN een (truffelworst Of andere delicatesse tegen den dorst. Nu leg ik de pen voor heden maar (neer, Want de drukker roept„plaatsruimte (is er niet meer!" En ik zet in de volgende krant, op (mijn woord, St. Nicolaaswandeling verder (voort. Want menig flink magazijn in de rij Ging ik tot dusver stilzwijgend voorbij. Vrijdagochtend brak nabij het sta tion Zwijndrecht een goederentrein af. Een goederenwagen moest uit den trein worden gezet, waardoor de trein circa een klein uur vertraging had, terwijl de personentrein van 4,45 v.m. uit Rotterdam van het station Ba- rendreoht tot de halte Zwijndrecht over zoogenaamd verkeerd spoor moest rijden. De personentrein had circa'een half uur oponthoud door dit ongeval. Een gevaarlijke vogel gevlogen Donderdag namiddag werden door den rechter-commissari8, belast met de instructie van strafzaken, in het huis van bewaring op de Korte Hoog straat te Rotterdam, verschillende ge tuigen en verdachten gehoord, in ver band met den belangrijken diefstal met braak van gouden, zilveren en juweelen voorwerpen, voor eenige maanden ten huize van den heer Drost in de Diergaardelaan aldaar gepleegd. Onder de verdachten was ook aanwezig de vermoedelijke hoofd dader H. M., een 21-jarig kellner, in de Helmersstraat gewoond heb bende. Toen nu de instructie reeds geruimen tijd aan den gang was en het de beurt van M. zou worden om in verhoor te worden genomen, be merkte men, tot niet geringe ont steltenis van bewaarders en portier, dat hij, die als een berucht inbreker gesignaleerd staat, spoorloos was ver dwenen. Zoeken in het gebouw bleef zonder resultaat, terwijl ook het denk beeld, dat hij zich oyer het dak in veiligheid gesteld zou hebben, geen grond vond, daar nergens sporen van braak of andere kenteekenen waren te besneuren. Het vermoeden ligt voor de hand, dat hij, brutaal als hii is, uit de wachtkamer, die op de eerste verdieping is gelegen, zich naar beneden heeft begeven en daarop door den portier is uitgelaten in de meening, dat hij een getuige was. Na tuurlijk heeft M. den portier, den schrik van alle dieven en inbrekers, in deze meening gelaten en toen de met een groote bo3 rammelende sleu tels gewapende man achtereenvolgens de deuren voor hem ontsloot en hem de vrijheid aanbood, heeft hij, onte genzeggelijk in zijn vuistje lachende en minzaam salueerende, met bekwa men spoed gemaakt dat hij uit de voeten kwam, geholpen door den zwaren mist, die in den avond van Donderdag boven de stad hing. Ook bij de politie schijnt men dit ver moeden te deelen daar alle sporen, booten en verschillende andere pos ten zijn bezet zonder dat men er tot nog toe in geslaagd is den ontvluch ten inbreker en dief te pakken. De van hem bekende beschrijving is: middelmatige lengte, donker haar, klein zwart kneveltje, blauwe oogen, gekleed met zwart pak, colbertjas jockey pet, staanden boord en sport schoenen. N. R. Ct. 's krijgsraads vonnis te niet gedaan en bekl. vrijgesproken van het mis drijf van dienstweigering, terwijl het feit ter beoordeeling werd overgelaten aan de bevoegde militaire autoriteit. De Zandvoortsche badquaestie Door den Hoogen Raad is Vrijdag verworpen het cassatieberoep van het gemeentebestuur van Zandvoort, te gen zijn veroordeeling tot nakoming eener met eene firma te Middelburg voorwaardelij k gesloten overeenkomst, voor de aanschaffing van benoodigd- heden voor een zeebad. den, waarvan men ooit heeft gehoord en wel door dr. J. P. Gibbons, die beweert den dooden het leven terug te kunnen geven, tenminste denge nen, die door electriciteit gedood zijn* Volgens dr. Gibbons wordt de man, die de doodstraf door electriciteit on dergaat, niet gedood, doch alleen ge voelloos gemaakt. Gedood wordt hij eerst door het operatiemes der doe- toren, en men zou hem desnoods in het leven terug kunnen roepen. Hij beweert, dat hij aldus heeft gedaan met dieren, die hij bljotgesteld had aan een stroom van 1600 2000 volt's. Een noodlottige sprong. Ben F aller, een portier van de vischmarkt te Billingsgate te Londen, die sedert eenigen tijd te Londen van zich deed spreken door zijn „tours de force" op het gebied van duiken en zwemmen, had het plan gemaakt van de nieuwe Tower Bridge te dui ken. Eenmaal was hij hierin reeds verhinderd door de politie. Zondagmorgen evenwel zag hij zijn kans schoon. Hij sprak met eenige vrienden af met een bootje in de nabijheid van de brug te zijn, ging naar het hoogste gedeelte der brug, 240 voet hoog, ontkleedde zich en sprong omlaag. Zijn vrienden zagen hem rechtstan dig in het water vallen; hij kwam boven met zij n hand voor het gezicht, doch verdween weder in de diepte. Tevergeefs werd naar hem gedregd. Hij werd tot nu toe niet opgehaald. De man, die waarschijnlijk inwen dig gekneusd werd, is 47 jaar oud on laat een weduwe met een kind na. Dienstweigering Watersnood in het Theetns-dal. In het dal van de Theems neemt de overstrooming geleidelijk af. In den bovenloop der rivier is het water bijna twee voet gezakt. Windsor is echter nog altijd overstroomd en het water reikt tot aan de raamposten der benedenverdiepingen. De huisdeu ren zijn natuurlijk buiten gebruik gesteld en de bewoners gaan door de ramen naar buiten. Op het koninklijk slot wordt soep gekookt voor hulpbehoevenden. Te Maidenhead werd een drijvende keu ken opgericht. Het dorp Datchet is nog een eiland en de inwoners hui zen op vlotten. Het water daalde er vier duim. Te Chertsey is het negen duim gevallen. Het zal zeker eenige maanden du ren voor de groote plas weder be hoorlijk bouwland is geworden. De schade aan gewassen is aanzienlijk. Een eigenaardig verschijnsel is, dat alle vogels de overstroomde plaatsen verlaten hebben. Op den Great Western Railway is het verkeer Dinsdag weder geopend. Telegrafische verbinding op zee. De Duitsche zeemacht heeft proeven genomen omtrent de mogelijkheid zonder draadgeleiding electriseh-tele grafische herichten over te brengen naar schepen op zee. De proeven zijn met zoo groot succes bekroond, dat de beproefde methode wellicht spoedig in de praktijk aangewend zal worden, De zaak berust op het feit dat een electri8che stroom tusschen twee pool- platen, die in het water hangen, niet De aardbeving in Calabrië. De bevolking in Messina is weder gekalmeerd en vele winkels zijn weder geopend. Te Reggio werden door de aardschokken vele openbare gebouwen, waaronder het gemeentehuis, het gerechtshof en de gevangenissen zwaar beschadigd. De rechtszittingen heb ben plaats in een gymnastieklokaal, terwijl gevangenen op oorlogsschepen zijn gebracht. Uit de dorpen in den omtrek komen treurige berichten. Door de vernieling der werkplaatsen zijn vele arbeiders zonder verdiensten^ Te Palmi zijn alle huizen onbewoon baar; vijftien zijn er ingestort, BOD staan op instorten. De schade wordt geschat op twee millioen lire, behalve hetgeen aan meubelen en huisraad is vernield. Te Messina heeft men Woensdag" een groote processie gehouden, waar aan een talrijke volksmenigte deel nam. Om te groote volksophoopingen te voorkomen werd de kathedraal ge sloten gehouden. De minister van oorlog heeft reeds bij het begin van het onheil den mi litairen overheden opgedragen te doen wat in haar vermogen was om de be volking te ondersteunen. Er werden door de militairen tenten, kleeding en brood verschaft en officieren en soldaten wedijverden met groote zelf verloochening in het verleenen van hulp. De De 19-jarige, bij het 7e reg. die nende milicien M. R., te Amsterdam geboren en aldaar in garnizoen, heeft voor den krijgsraad in het 4e mil. arr., standplaats alhier, terecht ge staan als beschuldigd, dat hij op 22 - Sept. jl. terwijl hij aan de hoofd-1 rechtstreeks van de eene plaat naar wacht te Amsterdam op wacht was,aJ<Jere gaat, doch die zich zelfs 5 toen de korporaal dier wacht, Kap- ^-M. van de rechte lijn ver- teijn, hem gelastte de losse papieren wijdert. De stroomsterkte wordt wel die voor het wachthuis lagen, op te j op grooten afstand van de poolplaten ruimen, tot dien korporaal gezegd 51 r5 Sermg» maar blijft nog vol- - - doende om waargenomen te kunnen worden. Men laat hiertoe poolplaten in het water neer van het vaartuig waar men den stroom wil gebruiken. Yan deze poolplaten wordt de stroom naar een teiephoontoestel geleid, waarin men het tikken van den Morse- sleute!, waarmede van het land of van een ander vaartuig geseind wordt, kan hooren. Men heeft op een afstand van negen tot tien kilometer van de kust dui- Firma Wed. de Lange Van Ek (Gr. Houtstraat 147. H. T. Bak Zonen (Gr. Houtstraat 72 en 77. D. J. v. d. Wilk (Gr. Houtstraat 105. Joh. Theijs, firma Wed. Theijs (Anegang 28. Kindervriend, Warmoesstraat (14 en 28. J. M. Slager Anegang 46. Wed. J. A. van Zijl (Korte Veerstraat 1 en 3. Firma P. de Nobel Co. (Lange Veerstraat 20, 22 en 26. Ferwerda en Tieman (Gr. Houtstraat 3. H. M. F. Seveke (Perry) (Barteljorisstraat 16. H. J. Koehorst, Kruisweg 52 en 54. A. Weill. Kruisstraat 41. „Drie Prijzen Bazar", Kruisstraat 43. A. v. d. Maaren Jansen, (Kruisstraat 35. heeft: „dat behoef ik niet te doen", en, toen die korporaal het hem an dermaal gelast heeft„ik doe het niet", en het dan ook niet gedaan heeft. De krijgsraad achtte het ten laste gelegde rechtens bewezen en bekl. daardoor schuldig aan het uit drukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten een order van dengeen, die boven hem gesteld is, te gehoorza men of na te komen, niet in eene affaire tegen den vijand, of in eene plaats, welke dadelijk belegerd 0f delijk Morseteekens kunnen waarne- f -i iiii i man Hia Hnnr nat. wotor rrat.olonr»«ij_ berend is en veroordeelde hem te dier zake tot vier maanden militaire gevangenisstraf. De advocaat-fiscaal voor Hr. Ms. zee- en landmacht kwam van dit vonnis in hooger beroep bij het Hoog Militaire Gerechtshof, welk college Donderdag uitspraak deed. Geheel overeenkomstig den in deze door den advocaat-fiscaal in appèl gedanen eisch, besliste het hof, dat de aan beklaagde ten laste gelegde en door den krijgsr aad terecht als bewezen aangenomen feiten niet vallen onder de bepaling van art. 95 van het crim. wetboek voor het krijgsvolk te lande, daar voor de toepasselijkheid van dat artikel vereischt wordt, dat de gege ven order betrekking heeft tot den dienst, en de orde om losse papieren die op de straat voor de wacnt lagen op te ruimen, geen dienstverrichting ten men, die door het water getelegra- pheerd waren. Het groote bezwaar van van dit stelsel is echter, dat op alle vaartuigen in den omtrek het bericht kan gehoord worden, dat slechts voor een enkel schip bestemd is. Wie weet of het ook niet eens mo gelijk wordt aan schepen op weg van Europa naar Amerika of omgekeerd op dergelijke wijze bericht te zenden van hetgeen er zoo dagelijks voorvalt. Wanneer twee blanke metaaldraden op een behoorlijken afstand van elkander door den Grooten Oceaan gelegd werden en beide metlandbat- terijen veroonden, dan zou men mis schien met alle schepen die daartus- schen voeren in telegrafische gemeen schap kunnen blijven. Zonderlinge pro9ven. Binnenkort za1 te New-York een der doel had. Op dezen grond werdzonderlingste proevenggenomen wor- oorlog tusschen China en Japan. Aller oogen zijn nu op Port Arthur gericht. Daar wordt de beslissende *a,gen. De tijdingen volgen de bewegingen der Japanners op den voet. Eerst een bericht, dat tot Zon dag liep en alleen wist te zeggen, dat ten Zuiden van Talienhoan aanhou dend schieten moet zijn gehoord. Toen een bericht, dat de Japannerb Maandag een fort hadden genomen, 2 mijlen bewesten Port Arthur. Ein delijk een telegram dat de Japan ners na eens in een aanval geslaagd te zijn driemaal zijn teruggeworpen. Men zou uit dit telegram, dat de kanonnade van Dinsdag af laat du ren, opmaken, dat die aanvallen Dins dag of later zijn gedaan. De vloot zou Woensdag het vuur openen. Maar misschien is zij gewikkeld ge weest in een gevecht met de Chinee- sche vloot. Daarvan ging althans een gerucht. Wat er van is, moet nog blijken. De „Tsjenjoeën," het groote Chinee- sche pantserschip, dat bij het ont wijken van de torpedo's, die in den mond der haven van Wei Hai Wei waren neergelaten, gezonken zou we zen, schijnt alleen in den wal geloo- pen te zijn, al is zij daardoor voor- loopig buiten gevecht gesteld. Maar ook zelfs deze lezing werd te Tient sin in twijfel getrokken. Waarschijn lijk blijft in tusschen het ongeval,nu het bericht dat de gezagvoerder zelf moord heeft gepleegd, „bevestigd" wordt. L»e Japanners, dit wordt wel dui delijk, zijn nu voor het heetste vuur komen te staan, dat zij in dezen oor log nog te verduren hebben gehad, en het zal hun groote inspanning kosten voor zij de Rijzende zon bo ven Port Arthur zien waaien. Wel is gezegd dat de Ghineezen gebrek aan voedsel en drinkwater hebben, maar dit scheen slechts op de Chineezenin de versterkingen boven Port Arthur te slaan. In de stad zelf moe-ten zij voor zes weken proviand hebben en volop munitie. Met 20,000 welbewa pende soldaten mocht de plaats met eenig recht onneembaar geacht wor den, tenminste, voegt het telegram er voorzichtig bij, als de plaats verde digd wordt. Over het gedonder van het geschut en het geweergeketter heen schijnen inmiddels de vredesvoorstellen uit China hunnen weg te nemen naar Japan. Het wordt in Peking dan ook benauwd. Van de dictatuur van prins Koeng gaat niet de kracht uit welke j men er van verwacht had. Tegen Chi- neesch obstructionisme is ook hij niet opgewassen. Lihoengtsjang troont in- tusschen nog te Tientsin 8n schijnt in het bezit van een goed deel van zijn groote macht gebleven. Eene stoomboot heeft teHirosima het bericht aangebracht, dat een dagbladcorrespondent en twee tolken, die bij het Japansche leger waren,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 10