NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargane Maanfag 26 November 1894. No. 3498 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. J.C. STADSNIEUW 8. BINNENLAND. LONBOK, Politiek Overzicht. GemengdNieuws. INGEZONDEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regeL Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONESSuceParys 3Ibis Faubourg Montmartrê EERSTE BLAD. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- t&ntiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem24 Nov. 1894. Museum van Kunstnijverheid In het Museum van kunstnijver heid alhier, zijn a. s. Zondag ten toongesteld, drie stuks eikenhouten meubels, Engelsch fabrikaat. Een voudig en doelmatig van vorm. Bovendien zijn tentoongesteld de teekeningen van Daniël Marot, ont werpen uit bet tijdperk van Lode- wijk XIV. Des Zondags is de toegang vrij. De bibliotheek van het Museum van Kunstnijverheid is voor een ieder ge opend tot het raadplegen van boek en plaatwerken op eiken werkdag van 912 uur. De werken worden ook in bruikleen uitgegeven. Catalo gus is verkrijgbaar in het Museum. Het contingent der door deze ge meente te leveren manschappen voor de nationale militie, die in Maart a.s. in dienst worden gesteld, bedraagt 125 man. De heer Frederik van Eeden zal ook hier ter stede twee voorlezingen hou den van zijn dramatisch gedicht „De Broeders, tragedie van het Recht", en wel Zaterdag 1 Dec. en Maandag 3 Dec. a. s. in hotel Funckler. De /Verkiezing voor de kamer van koophandel. De voorstanders van de openbaar heid der verkiezing van de K. v. K. hebben er niet in kunnen Blagen, hun twee nieuwe candidaten bij de stem bus de overwinning te bezorgen. Met een zeer kleine meerderheid zijn de twee aftredenden, om wier zetels het te doen was, herkozen. Wanneer men nagaat, dat er twee jaar geleden slechts 91 stembrieijes waren ingeleverd en thans 171, dan blijkt welk een attentie de quaestie van de openbaarheid der zittingen onder de ander6 zoo moeilijk warm te maken kiezers voor de K. van K. getrokken heeft. Misschien zal het College, in het oog houdende dat een der tegencan- didaten zelfs 75 stemmen verwierf, thans uit eigen beweging wat meei van hare vergaderingen tot de buiten wereld laten doordringen, aangezien nu toch gebleken is, dat een groot deel der kiezers met de tegenwoordige wijze van behandeling der zaken niet is ingenomen. ^De firma P. de Nobel Co. heeft vóór hare magazijnen in de Lange Veerstraat een drietal uithangborden gehangen, die in hare werkplaats ge maakt en door den kunstlakker J. C. van Brussel in de Koningstraat beschilderd zijn. Een en ander maakt een goed ef fect, vooral ook omdat er weinig op staat en de woorden dus flink in 't oog vallen. W B. Weitner. Zooals voor eenige dagen werd ge meld, is het heden de dag waarop de heer W. B. Weitner, oud-kapel meester van het muziekkorps der dd. schutterij alhier zijn 80n verjaardag viert. Dit feit verdient wel vermelding, niet alleen met het oog op denhoo- gen leeftijd door den geachten musi cus bereikt, maar vooral omdat hij bij vele ingezetenen in waardeerende herinnering zal zijn en blijven nadat hij zich uit zijn werkzaam leven heeft teruggetrokken om welverdiende rust te genieten. In 1828 werd de heer Weitner stafmuzikant bij de haarlemsche schut terij, terwijl zijn vader, J. W. Weitner kapelmeester was. In het jaar 1856, dus 28 jaar later, volgde hij zijn va der als zoodanig op. Zes jaar lang, tot 1862 bleef hij de functie van kapel meester waarnemen van het muziek korps,dat het nu tot zulk eene verdien stelijke hoogte heeft gebracht. Bij den hoogen ouderdom door hem be reikt, moet het een aangenaam, een streelend besef voor hem zijn, dat het korps, waaraan hij zoo talrijke jaren verbonden is geweest, van zoo uitstekend gehalte is geworden. In Kruisstraat en Kruisweg toon den vele buren van den jubilaris he den hunne belangstelling voor den heer Weitner door het uitsteken der vlag gen. Ook werd heden de 80jarige, wiens gezondheid nog goed is,door vele vrien den en kennissen gecomplimenteerd. Hedenavond te halfnegen zal den jubilaris eene serenade worden ge bracht door de afd. Haarlem van Toonkunst, de koninklijke liedertafel ZaDg en Vriendschap en het geheele Stedelijk Muziekkorps onder directie van luitenant-kapelmeester Kriens. Het orkest zal daarbij uitvoeren Latanns Jubileumsmarsch uit Tann- hauser, de liedertafel zingt het oude Wilhelmus en Mendelssohns Feest zang aan de kunstenaars, met koper begeleiding. De deelnemers vereenigen zich ten 8 uur in de bovenzaal der sociëteit „Vereeniging" om langs de Groote Markt, Smedestraat en Kruisstraat naar de woning van den jubilaris te marcheeren. Terug langs de Nieuwe Gracht en Jansstraat naar de socië teit „Vereeniging." Het woord zal worden gevoerd door de presidenten van Toonkunst en Zang en Vriendschap, de heeren mr. W. Jager Gerlings en Ed. de Lanoy. «Boas». De aangekondigde vergadering van wege de Vereeniging van Ned. Pa troons „Boas" had Vrijdagavond in de groote zaal van „Felix Favore" al hier plaats, en werd door een klein aantal belangstellenden bijgewoond. Nadat de Voorzitter met een in leidend woord, gebed en het voorlezen van 1 Kor. 18 deze bijeenkomst had geopend, verkreeg de Heer H. J. Blommendaal uit Leiden, agent van bovengenoemde Vereeniging het woord. Spreker schetste in korte trekken het ontstaan dier vereeniging en wees er vervolgens op wat haar doel en streven was; wat zij reeds gedaan had en wat zij zich voorstelde te bereiken om de sociale kwestie op een bevredigende wijze op te lossen. Om dit doel te bereiken beval spreker aan het oprichten van christelijke ar beidsraden, landbouw commissiën het zich tot de regeeringen van land en stad wenden inzake het on bewoonbaar verklaren van woningen die voor bewoning ongeschikt werden bevonden verbetering te verkrijgen in beste- dingsvoorwaarden herziening van tariefwetgeving het garandeeren van rente voor even tueel te bouwen arbeiderswoningen, zooals reeds te Leiden was geschied, enz. Na eene opwekking om zich aan te sluiten om ook alhier eene afdeeling op te richten dier vereeniging, werd er gelegenheid gegeven om van ge dachte te wisselen ol wel nadere in lichtingen te vragen. Hiervan maakten een 5tal aanwe zigen gebruik. Na de verschillende sprekers be antwoord te hebben werd deze verga dering met een woord van dank en gebed ten ruim 10 uur gesloten. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den Raad de heeren J. D. Boes, R. Kiestra en J. W. de Koning on derwijzers 3de klasse aan kostelooze scholen alhier te bevorderen tot on derwijzers 2de klasse. Gaarne wijzen wij met een enkel woord op eene kunstuiting in onze gemeente, die sedert een paar jaar terecht veler aandacht trok, wij be doelen de liederavonden van mej. Jeanne Landré. Deze begaafde zan geres doet ons kennis maken of de kennis hernieuwen met een reeks van vreemde en nederlandsche componis ten, verdeeld over 4 soirées naar soort en landaard en heeft zich van de medewerking van verschillende beken de instrumentaal-musici daarbij ver zekerd. Kaarten voor deze soirée's zijn de volgende week bij de boekhandelaars alhier verkrijgbaar. Voor de ramen van „Maison Hals" zullen deze week worden geëxposeerd: een „haute relief door wijlen J. Stracké, beeldhouwer des koningsen een kinderbuste „Gelukkig" door mej. Georgine Schwartze. Door de politie alhier zijn aange houden een 51-jarige koopman, wo nende te Gouda en eene 16-jarige meid woonachtig te Zandvoort, de eerste ter zake diefstal van een biljartbal en een paar gene verglaasjes in eene tap perij aan de Jacobijnestraat en laatst genoemde ter zake diefstal van een paar vrouwenpantofiels in eene wo ning aan de Zomer vaart. Naar wij vernemen is de toestand van het meisje, dat Donderdagavond in het St. Elizabethsgasthuis is op genomen, nadat zij een revolverschot op zichzelve hal gelost, vrij redelijk. Marktbericht. IJmuiden. Van 1922 Nov. '94. Van de beug visscherij 24 sloepen, ieder 1700 tot 3300. Schel vischprij zen 3149 gulden. Van de trawlvisschery 5 trawlers be nevens de kleine visschersvloot. Een telegram uit Weltevreden aan het Nieuws van den Dag vermeldt: Bij het in brand steken van Sasari (op den weg naar Lingsar waar de Radja gevangen werd genomen) door de artillerie zijn kruithuizen in de lucht gevlogen. De Balineezen deden een uitval maar werden met zware verliezen te ruggeslagen. Van den vijand werden 45 gedood en 4 der onzen, onder wie kolonel Frackers. 14 gewonden hebben wij. Licht gewond 2e luit. der infante rie Fransen. Een officieel telegram meldt ons het volgende Gisteren werd ter opvatting van familieleden van den Radja eene co lonne naar Sasari gezonden. Na ver- geefsche sommatie volgde een hevig gevecht, waarbij vele voorname Baliërs sneuvelden. Een hevige brand belette de vervolging van den vijand. De co lonne werd op heen- noch terugweg door bevolking bemoeilijkt. Gesneu veld zijn een officier en een Euro- peesch sergeant; licht gewond een officiergewond twaalf minderen. Per Prins Hendrik der Nederlanden zijn heden naar Batavia gezonden de oude Radja en drie familieleden. Eene Lombok-medaille. Ter gelegenheid van de behaalde zegepralen op Lombok, zal zeer spoedig een medaille geslagen en in den han del gebracht worden door de „Kon. Utrechtsche fabriek van zilverwerken" van den heer C. J. Begeer. Besmet houtwol. Te Rotterdam (zegt de Nederlan der) bevinden zich kooplieden in houtwol. Dit artikel koopen of krij gen zij gratis van de booten der N. A. S. M. en heeft gediend voor de ma trassen der tusschendeks-passagiers. Deze zeer onreine en alle kiemen van besmetting in zich bevattende hout wol wordt in een werkplaats op de zoogenaamde Stinksloot geperst en netjes verpakt in baaltjes van 50 K. G. of meer en daarna verkocht aan de suikerbakkers, natuurlijk zonder dat deze de herkomst weten. De bak kers gebruiken deze wol tot het ver pakken van allerlei suikerwerk, dus voor eetbare waren. Onlangs nog kocht een suikerbakker aan den Sta tionsweg 500 K. G., hetwelk hij la ter echter op den vuilnishoop moest werpen. Cholera. Te Koudekerk a d Rijn doet zich een nieuw geval van cholera asiatica voor bij een knaapje van 14 jaar. Het ligt bedenkelijk. Vrijdag is in de Fransche Kamer de discussie voortgezet over het crediet door de regeering aangevraagd voor de expeditie tegen de Hova's. Zooals gemeld is werd de aanvrage Donder dag door de woordvoerders der oppo sitie, vooral der radicalen en socia listen, bestreden. Te oordeelen echter naar den loop, dien de discussies tot dusver namen, kan men de goedkeuring van het crediet als verzekerd beschouwen. Vandaar dan ook, dat de nieuwe hoofdredacteur der Figaro, de heer De Rodays, in zijn eerste politieke hoofd artikel, hetwelk aan Madagascar is gewijd, tot de slotsom komt, dat het gevraagde crediet heden zeker door de Kamer zou worden toegestaan. Onder de passagiers, die Donderdag per Iraouaddy van Madagascar te Marseille zijn aangekomen, bevond zich de luitenant der mariniers Aubé. Volgens den Temps heeft deze officier in geheime opdracht van de regeering den weg opgemeten en in teekening gebracht, welken een expeditiekorps zal hebben te gaan om van Majunga aan de kust in Madagascars hoofdstad aan te komen. De overste DeBeylie, aan wien vroeger eene dergelijke zen ding was opgedragen geworden, was met zijn werk niet geheel gereed ge komen, daar het doel van zijne reis op Madagascar geen geheim was ge bleven. Nu Aubé volkomen geslaagd is en behouden te Marseille is terug gekomen, ziet de Temps er geen be zwaar in het geheim van zijne zending, op te heffen. De conservatieve partij in den duit- schen Rijksdag moet volgens de „Kreuzeitung" voornemens zijn, een voorstel in te dienen tot verbod der vestiging van Israëlieten uit den vreemde, ten einde den rijkskanselier met het oog op de houding, die hij tegen J de Israliëten inneemt, op de prcef te stellen. Op het ber- lijneth congres in 1878 heeft Hohen- lohe zich in overeenstemming met Bismarck levendig geïnteresseerd voor de gelijkstelling der Israëlieten in de Donau-landen. ■zs. De minister der Vereenigde Staten Gresham en de gezant van Japan heb ben het Japansch-Amerikaansch trao- taat onderteekend. Het zal binnenkort aan den Senaat ter ratificatie worden voorgedragen. Een kranig politieagent. De Londensche politie vormt een waar keurkorps, waarop de Engel- schen terecht trotsch zijn. Een bui tengewoon staaltje van kloekheid vonden wij dezer dagen vermeld. Een agent was bezig een arrestant naar het politiebureau te brengen, toen een oroeder van dezen hem onver hoeds een slag met een ijzeren stang in het gezicht gaf. Met dien eenen slag sloeg hij den agent ze ventien tanden uit den mond, ver brijzelde zijn kaak en scheurde hem een stuk van het tandvleesch weg. Ondanks de gruwelijke pijn liet de agent den arrestant niet los. Een dergelijke vastberadenheid is het merkwaardigste van alle beroeps geheimen, zegt de Daily News. Hoe komt het dat een man, die geen bij zonderen aanleg tot heldenmoed ver toonde, voordat hij bij de politie kwam, zulk een kranige kerel wordt zoodra hij de strepen op den arm heeft Het huwelijk van Cz&ar Nicolaas. Maandagochtend te tien uur zal het huwelijk van Czaar Nicolaas met prinses Alix von Hessen worden vol trokken. De plechtigheid zal plaats hebben in het winterpaleis. Daarna zal het paar de godsdienstoefening bijwonen in de Kazan-Kathedraal en zich vervolgens begeven naar het Antichkoff-paleis, waar de czaar voor- loopig verblijf zal houden. Koning Christiaan van Denemarken en de andere vorsten die zich te St. Peters burg bevinden zullen den 27n Nov. ver trekken. Donderdag is in Reggio weer een aardschok gevoeld. De commissaris Galli heeft geconstateerd dat Palmi geheel, B.agnera en Santa Eufemia gedeeltelijk zijn verwoest. Voor den inhoud dezer rubrielc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Cholera-barak. De Stedelijke cholera-barak van Haarlem staande bij het gestu t en onder toezicht der zoo algemeen ach te Broeders van St. Johannes de Deo zal verplaatst worden. Welk een diepe wijsheid zal hier mede aan het licht treden! Als ondergeteekende goed is inge licht dan zal genoemde barak nu geplaatst worden zoo dicht mogelijK bij de stedelijke mestvaalt en tapijt- klopperij. Waarschijnlijk zal het doel zijn den aankomenden lijder oogenblik- kelijk te doen overstelpen door de aldaar bestaande en gefabriceerd wor dende onschuldige bacillen, opdat de cholerabacil of in dit kader wordt op genomen of zich geheel verbastert, en niemand meer in staat zal zijn cholerabacil te kunnen constateeren. Ook treedt het voordeel op den voorgrond dat ieder zonder gemoeds bezwaren zal kunnen binnengaan. Is de wind gunstig, dan kan men den compost mestgeur direct bij volle

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1