Politiek Overzicht. BINNENLAND. We dstrijdea. Ge men gd Nieuw 8. b. den partijstrijd onnoodig scherper; c. de vertegenwoordiging van de politieke denkbeelden des volks onzui ver d. het gehalte der vertegenwoordi gers allicht geringer dan het behoefde te rijn. II. Navolging van het Neuchatelsche systeem zou die euvelen deels opheffen deels temperen. Daarna bleven de meeste leden feestelijk aan een souper bijeen, dat ongeveer half drie was geëindigd. Toen in het jaar 1885 de 250ste vergadering werd gehouden was het professor Buys die het woord voerde. De D. S. telt op dit oogenblik 16 leden. Zes honderd geweren rijn uitge leverd. Een verkenning heeft plaats gehad naar Bertais, zonder dat op eenigen tegenstand werd gestuit. Concert in de »Vereeniging.« Morgen Woensdag wordt het eerste Ledenconcert door ons Stedelijk Mu- riekkorp in de „Vereeniging" gegeven, met medewerking van mej. Frieda Kindler en mej. Marguerite Heltrich. Over eerstgenoemde ontvangen wij van welwillende zijden het navolgen de, dat voorkomt in een onzer neder- landsche bladen. „Frieda Kindler, een jong ding van misschien 14 of 15 jaren, heeft het als klavierspeelster reeds ver gebracht. De Caprice van Pari ere wsky speelde ïfj met de gemakkelijke losheid van eene virtuose, die zich om de tech nische bezwaren niet meer heeft te bekommeren. Bach's gigue droeg zij voor met den ernst van een gezond muzikaal talent. Chopin's Impromptu no. 29 fraseerde rij met chopinschen ongekunstelden zwier. De kleine speelster maakt daarbij volstrekt niet den indruk van een overspannen wonderkind. Blakende van gezond heid stormt ze als een echte wild zang naar den concertvleugel, de hand versmadend van den officieelen ge leider, die haar op het podium zal brengen, en fluks speelt ze, zonder ingestudeerde tusschenspelletjes, wat ze te spelen heeft, maar dan opeens met de toewijding van eene volwas sen kunstenares. Zelfs in den tegen- woordigen tijd met zijn overvloed van klavier-celebriteiten kan Frieda Kind ler een schoone toekomst tegemoet- gaan." Wij twijfelen er niet aan of het Bestuur der Sociëteit, dat zooveel doet om de concerten dezen winter bijzon dere aantrekkelijkheid te geven, zal in een druk bezoek erkenning van zjjn streven vinden. Dinsdagmorgen is een 24-jarige lood gietersknecht werkzaam aan den voor gevel der villa van Mevr. de wed. Suermondt 5 aan het Kennemerplein van een 23-sports ladder op straat gevallen, waarbij hij zijn rechtervoet heeft gekneusd. De heer Chirurgijn vau Maas heeft geneeskundige hulp verleend. Werkstaking der Amsterdam- sche bakkersgezellen. Daar men terecht vreesde, dat het in den vroegen morgen van Maandag tot ongeregeldheden zou komen tus- schen broodventers en de talrijke werkstakers, was den geheelen nacht en des morgens vroeg eene groote po litiemacht in de hoofdstad op de been. Tegen het uur waarop de bakkers gewoon zijn hunne klanten te bedie nen, begonnen dan ook de ongere geldheden. De weinige broodkarren, welke zich op straat vertoonden, werden door jatrouilles werkstakers aangehouden. Men ging op verschillende wijzen te werk. Hier werd de kar eenvoudig te water gereden; ginds dwong men den karrerijder zijne vracht weer huis waarts te rijdenelders, zooals bijvoor beeld op den N.Z. Voorburgwal, opende men de kar en stal men er het brood eenvoudig uit. Het ontbrak niet aan rumoerige tooneelen. Zoo trachtte op Rapenburg een karrerijder zijnen voorraad te verdedigen door op de kar te klimmen en zijne aanranders met de zweep van zich af te houden. Ook hij echter moest al gauw den strijd opgeven. De firma Verkade te Zaandam, die geregeld dagelijks een waggon brood naar Amsterdam zendt, had dit, na tuurlijk, Maandag ook gedaan. Zijn agent haalde als gewoonlijk den voor raad aan het Centraalstation af en laadde dezen uit de kisten in zijnen wagen. Op het Damrak gekomen, werd hij echter, na ongeveer twintig brooden te hebben afgeleverd, aan gehouden. Hem werd de keus gelaten zijne kar in het water te zien rijden of naar het station terug te keeren. De man koos het laatste en pakte zijn brood weer in de kisten. Het brood deed natuurlijk opgeld. Enkele kleine bakkerijen toch waren er in geslaagd te blijven bakken en maakten goede zaken. Hier en daar werd 25 cent voor een gewoon brood geboden. In de huizen heerschte natuurlijk eene soort van paniek. De meiden wachtten te vergeefs op den bakker en konden nergens terecht. Wat de werkstakers zeiven betreft, zoo verzamelden deze zich des ochtends vroeg reeds voor den Parkschouwburg; tegen 12 uur werd daar een groote vergadering gehouden. Deze vergadering bleek voorname lijk belegd te zijn om de antwoorden der patroons op de gestelde eischen in te wachten en mede te deelen. Achtereenvolgens kwam van ongeveer 40 patroons de mededeeling van de Omtrent Handgraaf, den jongen i aanvaarding dier eischen in. Ook vier man uit Santpoort, die zich in de 3e I fabrieken stemden toe, de Ceres, de „De Korenbloem" den arbeid niette hervatten, aleer de ontslagen maga zijnmeester weer aan 'twerk is ge steld en de meesterknecht dier fabriek die volgens de werklieden de rol van verrader heeft gespeeld, is ontslagen. Daar sommige patroons de eischen slei-hts voorloopig hebben ingewil ligd, drukte de voorzitter den aan wezigen op het hart, te vragen, hoe lang dit voorloopig is. Tevens drong hij er op aan, dat de gezellen een weerstandskas zouden vormen, tegen eventualiteiten op hunne hoede te wezen. Hedennamiddag te twee uur zou er voor de gezellen in het „Tehuis" aan den N. Z. Voor burgwal gelegenheid zijn, hunne grie ven in te dienen. Na eenige zinspelingen op den toe stand der arbeiders in 't algemeen, bracht hij de aanstaande prijsverhoo- ging van 't brood ter sprake. Hier tegen zullen, zeide Ten Boekhorst, de vakvereenigingen protesteeren. Dit zou ten gevolge kunnen hebben, dat bij de bakkers de glazen worden inge gooid, niet door de gezellen maar door de burgers. as i Ter vergadering waren zeven werk lieden van de „Holland" tegenwoor dig, die zich bij de beweging hebben aangesloten. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven, behel zende eene betuiging van sympathie met de staking van de metaalbewer- kerB-vereeniging. Ten gevolge van het Maandagna middag ter vergadering in den „Park schouwburg" geopperde plan om ge zamenlijk naar de broodfabriek „Hol land" te trekken, was aldaar tegen den avond em sterke politiemacht opgesteld. De stakers kwamen echter niet en er viel niets bijzonders voor. cludeerde tot verwerping van het be roep. Uitspraak 3 December. Een droevig feit viel dezer dagen voor aan de kostschool van den heer Treffers, te Oosterhout. Het 15-jarig zoontje van den heer R., te Zaandijk, was daar sedert 1 September als kost leerling thuis. Donderdag werd hij uit het schoollokaal verwijderd naar de gang. Eenigen tijd later kwam een der leerlingen in het lokaal, zeg gende: „Mijnheer, u mag wel eens naar Willem R, gaan zien, hij doet zóó raar". En toen bleek, dat de knaap zich door ver worging van het leven had beroofd. Omtrent de aanleiding tot deze wanhopige daad is nog niets bekend. Nadat het voorstel van de franeche Eegeering om 65 millioen francs toe te staan voor de expeditie naar Ma dagascar verscheidene dagen bij de Iransche Kamer in behandeling |is geweeBt, werd het Maandag met 377 tegen 143 stemmen aangenomen in zijn geheel. Na verscheidene conferenties met keizer Frans Jozef te hebben gehad, heeft Wekerle, de hongaarsche mi nister-president hem overgehaald de kerkelijk-staatkundige wetten, door het Magnatenhuis steeds verworpen, te bekrachtigen. Het kabinet blijft in zijn geheel tot na de afhandeling der begrooting. Dan zullen er waarschijn lijk groote veranderingen in komen. De engelsche bladen geven verschil lende beBchouwingen over de gevol gen, die de nieuwe zegepraal der Ja panners op de Chineezen het in nemen van Port Arthur op den toestand zou kunnen uitoefenen. De Times nagenoeg alleen meent dat deze gebeurtenis het status quo onveranderd laat voor zoover de mo. gendheden er bij zijn betrokken. Daarentegen achten de Neuis, de Stan dard en de Telegraph het oogenblik tot interventie gekomen. De Standard schijnt geruchten te gelooven, dat Japan China dwingen wil eene bui tensporige krijgsBchatting te betalen, waardoor Japan niet alleen in staat zou worden gesteld zijn oorlogskosten goed te maken, maar ook den gou den standaard in te voeren. De Stan dard verklaart dat de mogendheden niet moeten toelaten dat Japan Chi na voor lange jaren verlamt. klasse wachtkamer Zondagavond zoo woest tegen de politie verzette, ver nemen wij, dat hij even te voren in café Kuipers op het Stationsplein moedwillig een spiegelruit had inge slagen en daarna weggeloopen was. Daar men evenwel wist waar hij thuis behoorde, wachtte de politie, die ge waarschuwd was, hem aan het sta tion op omstreeks den tijd, dat de laatste trein naar Uitgeest moest komen. Hier gedroeg hij zich evenwel zoo woest, dat niet enkel wegens vernie ling maar ook wegens verzet proces verbaal tegen hem is opgemaakt. Naar ons wordt medegedeeld is Jos. Freij, een der beklaagden uit het bankbiljettenproces, maar door het gerechtehof te Amsterdam vrijgespro ken, thans te München overleden, naar het schijnt aan een hevige long tering. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank alhier dd. 27 November 1894 is JohanneB Korver Nottelman, wagenmaker en koopman te Purmer, gemeente Purmerend, verklaard in staat van faillissement, met ingang van 17 November 1894. Tot Kechter-Commissaris is benoemd de rechter Jhr. Mr. A. G. v. Lintelo de Geer en tot curator Mr. W. van Hulst, advocaat en procureur alhier. IJmuiden. De waterseinen aan de Semaphore geven weer de gewone diepte aan, n.l. 86 d. M. bij een waterstand van A.P. Door goed, werkbaar weer begunstigd, is het den krachtigen machines van den aannemer gelukt in korten tijd het overtollige zand te verwijderen. Lombok. Een part. telegram van Maandag vermeld nog het volgende: Alle voorname hoofden op Lombok hebben zich thans onderworpenook I res" de tweede vrouw van den Radja is t zijn genomen, in handen van de onzen gevallen. broodfabriek „de Haan," de erven wed, De Jonge en de fabriek aan de Vij zelgracht. Door deze en gene werden echter beperkende voorwaarden ge steld. Deze betroffen voornamelijk de karrenrijders, die door enkele patroons niet als bakkersgezellen werden be schouwd en den wenscb, dat de deeg makers des Zondagavonds twee of drie uren voor middernacht zullen mogen aanvangen. Met de patroons en fa brikanten, die deze voorwaarden hebben gesteld zal nader onderhan deld worden. De gezellen, wier patroons het con tract, de reeds vermelde bepalingen bevattende, hadden geteekend, kregen verlof om Maandagavond het werk te hervatten en begaven zich naar huis om van te voren de noodige rust te nemen. Besloten werd verder voorde patroons kaarten met afdruk van den stempel van den Gezellenbond ver krijgbaar stellen, om die kaarten op hunne broodkarren te plakken, en hen hedenochtend zoodoende voor bemoeielijking te vrijwaren. Ook werd besloten voorloopig uit de loonsver- nooging eene weerstandskas te vormen en bij de „Ceres" te blijven staken tot de gezel Sluy ter daar weder in dienst zou zijn genomen. In de Maandagnamiddag gehouden bijeenkomst in „Krasnapolski" van de patroons werden de voorwaarden der gezellen aangenomen. Daarmee ie dus de staking afge- loopeD, die echter tot gevolg heeft, dat de prijs van het brood met 1 ct. verhoogd is. De consumenten lijden dus de schade. Heden was Amster dam weer van van versch brood voor zien. Alle patroons, behalve de firma B. van Marwijk Kooy, broodfabriek „Hol land" hebben de eischen ingewilligd. Toch vergaderden Maandagavond nog weer een aantal gezellen in „Plan- eins". In deze vergadering, die weer door den gezel Ten Boekhorst werd gepresideerd, werd medegedeeld, dat de werklieden, die aan de fabriek „Ce- ontslagen zijn, weer in 'twerk Verder werd het be sluit genomen, aan de broodfabriek Bekendmaking. Op 22 Nov. 1894 is uit het Huis van Bewaring te Botterdam ontsnapt Henri Franciscus Martinus Mieserius, 19 jaren, geboren te Antwerpen, kell- ner, wonende te Rotterdam, lengte middelmatig, postuur tenger, uiter lijk donker, Üeur eenigszins bleek, haar en wenkbr. donker, oogen blauw, klein zwart kneveltje, mond eenigs zins ingevallen, lippen dik, neuBplat met uitstaande vleugels, gekleed met zwart pak (jaquetjas), blauwe jockey pet, lage sportschoenen, donkergrijs met gutta percha zolen, ondergoed uit het Huis van Bewaring, in voor- loopige hechtenis krachtens bevel van de Arrond. Rechtbank te Rot terdam, dd. 18 Oct. 1894, ter zake van diefstal. De Officier van Justitie te Rotterdam verzoekt aanhouding en opzending van dien persoon. Op de jongste vergadering van den Ned. Schaatsenrijdersbond werd be sloten dit seizoen de wedstrijden als volgt te verdeelen Leeuwarden, ue wedstrijden voor amateurs en professionals om het kam pioenschap van Friesland; Haarlem, de wedstrijd voor ama teurs om het kampioenschap van Noord-Holland; Kralingen, de wedstrijd voor ama teurs om het kampioenschap van Nederland Groningen, de wedstrijd voor ama teurs en beroepsrijders om het kam pioenschap van Groningen (op de ba nen van de Groninger IJsclub); Deventer, de wedstrijd voor ama teurs om het kampioenschap in het schoontijden in paren; De Internationale schaatsenrijders Unie stond het wereldkampioenschap voor amateurs toe aan Hamaren het wereldkampioenschap voor beroeps rijders aan Canada (Montreal). Bij de Zwolsche ;IJeclub bestaat het plan, zoodra de toestand der baan het vergunt, een grooten wedstrijd op de korte baan en een week later een internationalen wedstrijd voor amateurs te houden. Het huwelijk van den Czaar. Te half twee verkondigden Maandag de kanonnen der Pefcerburgsche ves ting, dat het huwelij k van den keizer voltrokken was. Na de huwelijksvol trekking werd een „cour" gehouden, waarop het keizerlijk echtpaar de ge- lukwenschen in ontvangst nam. De plechtige audiëntie begon ongeveer twee uur. Omtrent de plechtigheid zelve, le zen wij de volgende bijzonderheden Zondagavond werd volgens de tra ditie aan de keizerlijke bruid een historische toilettafel gebracht, die voor alle bruiden der Czaren in de Hermitage bewaard wordt. Deze ta fel, geheel van massief goud in roco costijl uitgevoerd, is afkomstig van keizerin Anna Iwanowna. Het toilet garnituur, dat uit 18 stuks bestaat, is van gepolijst massief goud. In de tafel is een geslepen spiegelglas aan gebracht, dat gevat is in een gouden rand van 1.25 M. lengte. Bij de toi lettafel behoort een tabouret van rose atlas, overtrokken met Brusselsche kanten, waarop de bruid moet plaats nemen bij het friseeren. Op het ta feltje ligt een grootvorstinnenkroon van briljanten en de „Kakoschnik" (het hoofdtooisel der vrouwen van Moskou) met den kostbaren sluier. Tegelijk met deze toiletbenoodigdhe den werden de costumes der bruid gebracht. Dit is het Russisch-natio- nale costuum, waaraan de hofsleep is toegevoegd. Over dit kleed loopt het roode lint der orde van de Heilige Ka- tharina. De bruid werd Maandagmorgen door eeredames gekleed, waarna de peter en meter haar kwamen afhalen het beeld van den beschermheilige en brood met zout dragende. Voor de bruid het paleis verliet, knielde zij voor den peetvader neder, die haar het heiligenbeeld liet kussen en haar aantal generaals, gevolgd door hof- dameB in rqtuigen. De stoet werd ge sloten door kozakken in hunne schil, derachtige uniformen. Om 12 uur gave* 51 kanonschoten te kennen, dat de bruiloftstoet op weg was gegaan. Voor de kathedraal van Kazan trad de geestelijkheid de keizerlijke bruid tegemoet. Zij kwam het eerst geheel alleen in de kerk en kuste het wonderdoende beeld van de hei lige maagd van Kazan. Hierna tra den de keizer en de familie binnen en kusten eveneens het beeld. De kerk was geheelf versierd met tropheeën en veroverde vaandels en sleutels van vestingen, door het Russische leger ingenomen. Op een verhooging voor de kerk werd het bruidspaar brood en zomt op gouden schotels aangeboden. Hierna ging de stoet langs Newskiprospect naar het Win terpaleis, waar in het midden van de kapel een estrade was opgericht met een bidstoel voor het keizerlijke paar. Onder plechtig gezang betrad het paar de estrade, geleid door den peetvader der bruid. Daar wachtte ^biechtvader van den overledenCzaar, pater Janischeff met een kruisbeeld in de hand. Na een kort gebed liet de priester de bruid en den bruide gom van ring verwisselen. Hierop bracht men de bruidskransen, die boven de hoofden van het paar wer den gehouden, terwijl de priester de handen van de prinses en den Czaar in elkander legde en het paar bedekte met zijn mantel. Driemaal werd hier bij in den bidstoel een gebed uitge sproken. Toen gaf de priester het bruidspaar warmen wijn te drinken als symbool van het gemeenschappe lijk deelen van lief en leed. Gedu rende eene korte rustpoos werd het Evangelie gelezen en daarna verkon digde de geestelijke de voltrekking van het huwelijk en stelde hij de prinses aan de aanwezigen als echt-| genoote des keizers voor. Voor de; jonggehuwden de zegenwenschen van de leden der heilige synode ontvin gen, kusten zij eerst de beelteniisen van Johannes den Dooper en van de Moeder Gods, welk laatste beeld door de Malthezer ridder aan keizer Paul geschonken werd en beroemd om een saffier ter grootte van een duivenei, d e het versiert. Na de inzegening van het huwelijk, begonnen de salvo's van het geschut der vesting, 301 schoten en de klok ken werden geluid. Het weer was fraai. De [Czaar heeft baandag een ma nifest uitgevaardigd. Daarbij wordt als gunstbewijs de betaling van ver scheiden schulden aan de Kroon ge makkelijker gemaakt, de leeningen van de Kroon gedelgd, achterstallige: belastingen en geldboeten kwijtge scholden, veroordeelingen tot gevan genis of vestingstraf, politietoezicht, deportatie en dwangarbeid verkort of verzachtpolitieke misdrijven die in vijftien jaar niet zijn ontdekt aan de vergetelheid overgeleverd. Over poli tieke misdadigers die toegevendheid verdienen zal de minister van bin- nenlandsche zaken een voordracht doen. Degenen die straf ondergaan wegens den Poolschen opstand in 1863 krijgen vergunning overal in 'tRijk verblijf te houden, met herstel van hun geboorterechten (zonder dat hun hun eigendom terug wordt ge schonken) of van rechten door dien sten verworven. De Czaar is door koningin Vio toria benoemd tot kolonel en chef van het tweede regiment dragonders, Royal Srots Greys. Rechtszaken. Poging tot moord. De Hooge Raad behandelde Maan dag het cassatieberoep van P, J. van der Linden uit Amsterdam, veroor deeld tot 16 jaar gevangenisstraf, we gens poging tot moord door vergif tiging op zijn moeder en zijn oom gepleegd. Het Openb. Ministerie con- Hierna leidde hij haar naar het rijtuig, waarin zij met de keizerin weduwe piaats nam, teneinde zich naar het winterpaleis te begeven, alwaar de bruid tegen elf uur aankwam. Kozakken begeleidden den stoet, waaraan bereden jagers in groen uniform, vier Arabieren en 60 lakeien in roode livrei deelnamen. Deopper- ceremoniemeester, de hofmaarschalk en prins Trubetzkoi, zaten in ver gulde rijtuigen a la Daumont be spannen. De keizer reed in een karos van modernen vorm met acht melkwitte paarden bespannen. De bruid en de keizerin-weduwe daarentegen zaten in het prachtig vergulde rijtuig met rijk snijwerk versierd, dat in 1746 door Frederik den Groote werd ge- Bchonken aan keizerin Elizabeth. Op de portieren hiervan is het wapen der keizerin van edelgesteenten sa mengevoegd en boven den kap van het rijtuig prijkt een gouden kroon met edelgesteenten. De zes volgende rijtuigen waren met acht schimmels be spannen, en zijn eveneens af komstig van keizerin Katharina. In deze koetsen zaten de grootvor sten met de buitenlandsche prinses sen en prinsen. Daaraohter reden een De oorlog tuaschen China en Japan. Nadere bijzonderheden omtrent dl inneming van Port Arthur toons: aan dat de vermeestering zelve gf makkelijker was dan de voor-opera- tiën, daar de insluitende Japanner noch wegen vonden, noch proviani in de verlaten, deels geplunderd! dorpen. Dinsdag bestormden de Ja1 panners het versterkte dorp Sjoeisit- jing. Woensdag bezetten zij de lag! heuvelenreeks ten noordwesten val Port Arthur, waarop zij vervolgen: eene batterij plaatsten, uit welke si vuurden op een sterk fort, duizeni yards verwijderd, hetwelk zij des vooi- middags bestormden. De Chineeaci vloden naar de haven. Fort Kokin sar deelde hetzelfde lot, waarmede dl verovering van het westelijk gedeel» van Port Arthur Woensdagnamiddag volbracht was. Middelerwijl benaald de linkervleugel der Japanners soofi gelijke voordeelen aan den ooetkatf ofschoon de Chineezen hier hardnek kiger streden. Des avonds bevond gt heel Port Arthur zich in handen de Japanners, behalve enkele kustforte' die eerst Donderdag werden genouiei De Chineezen, 20.000 sterk, veriorfl 3000 man aan dooden en gewonde en ettelijke duizenden aan krijgeg1 vangenen, voorts ruim tachtig k' nonnen en mortieren,' benevens es enormen voorraad rijst en boone'

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2