Si. Nicol Is&tTMktudtkiue. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jasrgaug Vrijdag 30 November 1894. No 3502 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten eu door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Patyt 31 bis Faubourg Montmartr* HL Van Mina aan Lina. Lieve spotvogel. JÊ^'t Was of ik je hoorde spreken toen ik je brief las, zoo gansch en al mijn jolige Lien soms wel wat ondeugend en niet altijd zoo den spijker op den kop treffend, maar in elk geval het I goed bedoelende. Dat het jhier te Aar- landerveen lang niet amusant is heb je goed geraden en hoe ik hier met mijn St. Nicolaascommissies j klaar kom weet ik waarlijk niet. Van mooie winkels is te Aarlanderveen natuurlijk geen sprake. Maar daar valt mij wat in. Jij die zooveel tijd hebt en het geluk in Haarlem te wonen, zoudt misschien I wel een en ander voor me willen koopen. Is 't niet te veel moeite? Heusch niet Nu dan, hou je vast, j want ik ga beginnen en 't is een I heele lijst hoor I Voor een paar kleinkinderen van grootma moet ik kinderboe - en heb ben, die zul je wel vinden bij DE j HAAN EN ZOON, althans ik weet j wel, dat die er nog al sorteering van heeft. Koop bij VAN NIEL een mooien voetenzak, hü is voor grootma en het goeie, oude mensch heeft wel een attentie aan me verdiend. Dan heb ik sigaren noodig voor oom Herman, i je weet dat hij zoo'n geweldig rooker j is onlangs heeft hij op een regen- achtigen Zondag er maar even twin tig in rook doen opgaan. Me dunkt, die van TRIO zijn wel goed, die rookt oom nogal veel. Mijn broer Felix heeft een winter- [jas noodig en niet onduidelijk te ken- 1 nen gegeven, dat hij die van mij wel [hebben wou. Op maat laten maken I zal natuurlijk niet gaan. Vraag als I je wilt bij PEEK CLOPPENPURG, I of ze een blauwe jas willen zenden, I niet boven f 35.voor een eenigsxins gezet jongmensch die 1.80 M. groot [is. Ik denk, dat die aanwijzing hun |wel voldoende wezen zal. Maar je bent er nog lang niet, Ihoor! O neen, ik wou zoo graag van IVAN EDEN in de Damstraat twaalf Iflesschen van zijn bessenwijn hebben. ■Dat is wel geen St. Nicolaas-cadeau, |maar nuttig en lekker is het toch. En dan (wel ik schaam mij eigenlijk lom nog meer te vragen) zou ik graag |van HEENK een paar schaatsen hebben voor dien robbedoes van een ,8, die hier ook al gelogeerd is jen soms een leven maakt, dat iemand hooren en zien vergaat. En aange zien je er toch in de buurt bent, zend me van BRAAKMAN eeu L en een W in boterletters. Maar die laat.-te is niet voor je broer, hoor, akelig nest Of ik met Kerstmis komen wil? Als grootma mij missen kan, wat graag. Je weet wel, dat ik heel gaar ne bij jullie ben, al was 't alleen om met jou pret te maken. Wat heb ben we vaak samen boodschappen gedaan ik herinner me altijd dien dag toen je pa in een royale bui ons honderd galden gaf om daarmee te doen wat we wilden. Nog precies weet ik waaraan we dat geld toen hebben besteed. Elk eene mooie, fijne paraplniebij VIGIERtoen een barometer voor den milden gever bij DIJKHOFFZ keurige avonddoeken in DE VLIJT in de Barteljorisstraat. Voor een paar arme wurmen van kinderen, die in de Gierstraat stonden te klappertan den, kocht jij heerlijke, warme hand schoenen in DE TIJDGEEST ja, Lientje daaraan herkende ik je goede hart. En wat we bij BOSSE al niet kochten: schrijfportefeuilles, teeken gerei, luxeartiKelen ik lach nog als ik eraan denk 1 Maar je was toch het meest in je kracht toen we bij den gerenommeerden KUIPERS op de Groenmarkt waren aangekomen en jij daar banket kocht genoeg voor een korporaal en zes man en in 't voorbijgaan 6en heele chocoladelet ter oppeuzelde, dat er geen stukje van overbleef. Och ja, ik wou dat ik geld had, veel geld. Wat zou ik veel goed doenl Me dunkt 'tis zoo heerlijk om veel te geven als men veel heeft. En 't is toch ook niet moeilijk. Ja, als ik veel geld had, dan kocht ik lekker warm winterschoeisel voor wel honderd arme kinderen bij BREMER op den Kruisweg en in de HANDELMAAT SCHAPPIJ zoo ik voor een heele boel protégés stof voor japonnen en on dergoed koopen. En als de stumpers het dan nog koud hadden, zou ik ze kleeden met dikke, warme mantels uit DE DUIF. Ja, ja, al die luchtkasteelen zijn heel aardig, maar met het werkelijk leven dikwijls bitter in strijd. Laat ik dus tot de praktische werkelijk heid terugkeeren en je verzoeken een mooie doos luxepost voor mij te koo pen bij ,QUIST in de Kleine Hout straat. Zorg vooral voor een mooie kleur, want het is voor mij zelve en je zult er dus nog wel eens een blaadje van onder de oogen krijgen. Grootma's huishoudster won ik wel een opgemaakten hoed geven wil je er maar een van een gulden of zes voor ime koopen bij RIETFORT? Aan je welbekende smaak laat ik gaarne de keus over. En nu durf ik haast niet meer 't wordt een heele kist vol, wat ik je opgeef. Zou ik nog even durven voortgaan en je nog vragen een kistje lichte sigaren er bij te doen voor den dominé? Ik zond hem eens een kistje van BOON en dat beviel hem best. Onze vorige gedienstige is met een kleinen winkelier hier getrouwd en het gaat hun redelijk wel, maar ze wilden nog zoo graag een stel flinke winkeltrommels hebben. Doe me het plezier en informeer bij VAN PUTTEN wat ze kosten. En nu raak ik dan eindelijk aan 'teind van mijn commissies. Oneen, nog nietik wou wel kinderpakjes op zicht hebben van SCHüRMANN. Wat ik zeggen wilheb je den nieu wen winkel van MEURS in de Zijl straat al gezien. Er is mij veel goeds van verteld. En nu lieve kind, bij voorbaat mijn dank voor je moeite, hoor. Als alles goed uitkomt dan mag je voor mijn rekening een sabel en een geweer van chocolade koopen, twee voorwerpen die je wel dierbaar zullen zijn met het oog op den luitenant, die je al tijd op de bals zoo wist te vinden. Hoor ik niet spoedig eens wat komt er niet gauw zoo'n gedrukte kaart Hé Aha, juffertje nu is de beurt om te blozen aan jou 1 We zijn quitte. Vele groeten en een innige kus van je MIEN. Haarlem29 Nov. 1894. Als blijk van rouwbetoon wegens het overlijden van onzen oud-burge meester Mr. E. A. Iordens, liet de heer W. Ezerman heden aan het ge wone orgelconcert de „Marche fu- nêbre" van Chop:n voorafgaan. Bij de begrafenis van Mr. Iordens zullen tal van colleges en corporatiën worden vertegenwoordigd. De commies-verificateur bij 's Rijks belastingen Scheepstra is verplaatst van IJmuiden naar Haarlem. De gehouden collecte ten behoeve van het ondersteuningsfonds voor be- hoeftigen, gerechtigd tot het dragen van metalen kruis of de cidatelme- daille, heeft in deze gemeente zuiver opgebracht 1284.72. In de winkelkast van den heer J. C. van Catz firma J. Ruij sen aars in de Zijlstraat staat eene fraaie Zygo- petalum intermedium uitgestald, wel ke aller aandacht verdient. Sociëteit „Vereeniging". Aan de leden der bovengenoemde sociëteit wordt dezen winter een reeks van concerten aangeboden, te geven door het Stedelijk Muziekkorps met medewerking van solisten. Woens dagavond had het eerste (concert plaats, waarbij voor het sologedeelte waren uitgenoodigd de dames Frieda Kindier uit Rotterdam (piano) en Marguerite Helfrick uit Parijs (zang). Ik woonde het eerste deel dezer uitvoering bij en kan beginnen met ingenomenheid melding te maken van een zeer verdienstelijke vertol king van Beethoven's eerste Symphonie door het orkest. Met ijver en geest drift waB dit iriesche werk in studie genomen en de uitvoering bewees dat die studie niet onvruchtbaar was ge weest. De eerste akkoorden maakten al aanstonds een gunstigen indruk. De eenheid die in het orkest heerecht komt natuurlijk aan den klank zeer ten goede en men verwondert er zich over dat het betrekkelijk spaarzaam bezet strijk quintet zich doorgaans zoo flink weet te doen gelden. Slechts daar waar het tegen de f uitgehou den akkoorden der blazers snelle en gebonden passages had uit te voeren schoot het bepaald te kort; in gun stiger conditie echter toonde het zooveel goede eigenschappen, dat men een dergelijke) tekortkoming gaarne over 't hoofd ziet. Ook de heeren blazers gaven in de Symphonie een goeden dunk van hunne capaciteiten. Ik wil hiermede nu niet zeggen dat alles volkomen „in 't reine" was of dat niemand ooit in onzekerheid verkeerde omtrent den juisten tijd van invallen. Kleine onvolmaakthe den zijn schier onvermijdelijk en de grootste die zich hier voordeden wa ren niet storend voor den goeden gang van het geheeldit was in vele opzichten hoogst bevredigend. Van mej. Kindier hoorde ik het piano-concert in C mol, waarbij het orkest begeleidde. De jeugdige leeftijd dezer pianiste in aanmerking geno men is haar spel ten zeerste de aan dacht waard; de techniek is tot een vrij hoogen graad van ontwikkeling gebracht en ookfaan muzikalen aanleg schijnt het de jonge dame niet te ontbreken, zooals uit de voordracht van het Largo uit genoemd klavier werk viel op te merken. Voor het overige beantwoordde haar spel slechts zeer ten deele aan de eiechen die men gerechtigd is den Beethoven- vertolker te stellen. Uiterlijke en inner lijke kracht schoten te kort en ook laat de beheersching van het instru mentinzonderheid de behandeling van het pedaal nog te wenschen over. Ongetwijfeld zal zij in het twee de deel met de kleinere werkjes beter hebben voldaan. Mej. Marguerite Helfrich maakte haar ;debuut met een aria uit „H Puritani" van Bellini. Hierin toonde zij over een kracntig en welluidend orgaan te beschikken. Haar colora tuurzang is echter nog ver genoeg van de volmaaktheid af om een aria, die als muziekstuk niet veel te be- teekenen heeft, totaal ongenietbaar te maken, vooral wanneer daarbij de pianobegeleiding la Pinken-polka zoo stijf en houterig wordt gespeeld als hier het geval was. Beide dames solisten genoten veel bijval. De opkomst van het publiek scheen mij niet in verhouding tot de moeite welke het Bestuur zich geeft om de Ledenconcerten meer aantrekkelijk heid bij te zetten. De onhebbelijke tafeltjes in de zaal doen bovendien vermoeden, dat de leden niet met het uitsluitend doelmuziek te hooren naar de concertzaal komen. Hieruit spreekt weinig te weinig waardee ring van de toewijding der orkestle den [en van hunnen talentvollen lei der, den heer Kriens, die inderdaad aan deze concerten veel tijd en zorg schijnt te besteden. PHILIP LOOTS Zitting van Donderdag 29 November. Het mishandelen van ezels teZand- voi rt is een tamelijk dikwijls voor komend kwaad. Naar 't schijnt zijn sommige lieden van meening, dat op een ezel, zelfs als die goed loopt, moet worden losgeranseld alsoi 't een stuk hout was. Gelukkig is de wet er ook nog en krijgen dergelijke dierenkwel lers soms hun verdiende loon. Zoo zal het ook wel aan Hendrikus Snij der en Nicolaas Okes vergaan, die in de maand October te Zandvoort een ezel, zonder noodzaak, zoo ruw heb ben geslagen, dat naar mededeeling van den burgemeester dier gemeente die het uit zijn woning zag, het dier onder het loopen op de achterbeenen letterlijk inzakte. Beklaagden ontkennen; de een zei dat het de luiste ezel van Zandvoort was en dat de veldwachter, toen het dier niet loopen wou, hun zei dat ze hem maar moesten voorttrekken. „Dat hoeft toch niet meneer, dat een mensch een ezel trekt?" Naar het engelsch van CHARLES READE. HOOFDSTUK X. Eene vrouw, die James Mansell had opgemerkt, maar zich lot dusverre verscholen had gehouden, snelde nu naar de pampanje, gevolgd door een meisje. Zij zocht een pakje bank noten te voorschijn en zwaaide die hoog in de lucht, laarna trok zij haar kind naai zich toe en drukte het tegen paar borst. Aldus was hare handeling. Wie echter kan in woorden I)e8chrijven de fierheid dezer hartstochtelijke gebaren, de vlug heid waarmee zij ze uitvoerde en wat hare opgeheven ge- Italte en flammende oogen verkondigden aan den schavuit |n dwaas, die haar de zijne had kunnen noemen, haar jaren lang had gekweld en het eenige middel om haar te verliezen pad te baat genomen. Hij deinsde terug, ontsteld, verbijsterd en staarde haar in stomme ontzetting na. Terwijl hij daar stond, half verlamd van schrik, hoorde hij eene stem aan zijn oor: „Nu weet je waar je geld isl" Het was Elizabeth, die vlak achter hem stond. Verbijsterd door dit nieuwe gevaar keerde Mansell zich langzaam om. Hij wilde spreken maar kon geen geluid uitbrengen. Eliz ibeth legde hare rechterhand op zijn schouder en wees met haar linker naar Sarah. „Die vrouw laat je de bank biljetten in je gezicht zien l" Nu greep zij hem bij de twee schouders vast en dwong hem met eene krachtige beweging zich tot haar om te keeren. „Je gezicht is doodsbleek l" In deze houding hield zij hem stevig vast en zag hem door- drin end in de oogen. „Wat is er tusschen die vrouw en jou? Zij heeft jou je geld ontnomen en toch is ze niet bang. Zij beroemt er zich op, en jij bent het, die beeft. Zeg, wat heeft dat te beduiden?" In hare opgewondenheid had zij hem zoo krampachtig vastgegrepen, dat zij hem met hare nagels door zijne klee- ren heen pijn deed, maar nu verflauwde hare kracht en zij liet hare armen zakken. „Wat heeft dat te beduiden her haalde zij. De ander, aan het liegen gewend, trachtte nu door een leugen vrij te komen, naar het scheen echter zonder hoop. Hij stamelde „Ik weet het niet. Ik zag eene vrouw met iets naar mij zwaaien, of naar een ander was het wel naar mij „Maar naar wie anders?" „Ik meende, dat zij achter mij keek. Waar stondt jij?" „Achter jou bij de deur." „Zou het ook op jou gemunt zijn geweest In zijne wan hoop wist hij nauwelijks wat hij zeide. Tot zijne verbazing verwierp zij zijn veronderstelling niet. „Ja, natuurlijk kon het mij wel gelden." Van dit voordeel trok hij op slimme wijze partij„Meer waarschijnlijk is het nog, dat het geen van ons beiden gold," zeide hij, „en toch ik weet het niet; sinds mijn terugkeer is alles wat er gebeurt zoo geheimzinnig." „Dat is waar, en ik denk ook niet, dat ik er ooit de be doeling van zal beseffen." „Alles is voor mij even duister als voor jou," zeide hij, „en je kunt mij geiooven of niet, zoo je wilt." Nu deed hjj eenige schreden zijwaarts om haar te doen geiooven, dat hij be reid was met haar te redetwisten. Dit heeft somtijds succes voor dengene, die ongelijk heeft. Deze handelwijze gaf een derden persoon de gelegenheid om tusschen hen in te treden, en Salomon Grace maakte er vlug gebruik van. „Een brief van Sarah Mansell." De bedrieger keerde zich om onder het uiten van een kreet en greep naav den brief. Salomon, die bem in zijne rechterhand hield, welke hij naar Elizabeth uitstrekte, hield hem met zijn linkerarm tegen, en belette hem zijn voorne men ten uitvoer te brengen. „Neen, niet voor u," zeide de forsche jonge man. „Ik han del op bevel van juffrouw Sarah Mansell, en deze brief mag

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1