NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang Zaterdag 1 December 1894. No. 3503 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, LOM Si O Bi. P o s t e r ij e n. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 1*1, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE <6 Co., JOHN F. JONES, Snee.Paryt 31 bis Faubourg Montmartre. Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdag ar ond verschijnt, zal bevatten: Ediths Huwelijlc. St. Nicolaas- wandeling IV. Binnenen Buiten- landsche berichtenVaria. Adv er- ten tién enz. Spoedige toezending van ad vertentiën voor het nummer van morgen wordt beleefd verzocht. Alleen dan kan voor plaatsing worden Ingestaan. Daar pas Woensdagavond St. Klcolaas is, biedt het volgend IVo- nog eene uitste kende gelegenheid tot het annonceeren van Cadeaux. De Directeur-Uitgever Officieel Lomboktelegram. Eene colonne bezocht Narmada de bevolking is rustig. Eene andere colonne rukte gisteren naarLingsar; de tweede verwant van den Radja, (zie Staatscourant van 27 en 28 No vember) is gevangen. Een telegram uit Batavia aan de Telegraaf meldt het volgende Gisteren werd Narmada door onze troepen bezet. De weinige Baliërs, daar aanwezig gaven zich over en leverden hunne wapenen en schatten uit. Heden zijn de troepen naar Ling- sar vertrokken. Het paleis te Tjakra Negara is ver over. De zoon van den Anak K. Toet Ka- ang Assem is door de onzen gevan gen genomen. Bij de jongste operatiën hebben onre troepen geen verliezen geleden, De Directeur van het postkantoor te Haarlem brengt tot algemeene ken nis, dat gedurende bet aanstaande St. Nicolaaef' est het kantoor voor de pak- ketpost zal zijn geopend op 3, 4, 5 en 6 December van 7.30 's morgens tot 10 uur 's avonds (spoortijd) en noodigt het publiek in zijn eigen belang uit: le. de pakketten stevig in te pak ken. 2o. de pakketten en adreskaarten van duidelijke opschritten te ,voor- 3o. de adressen door middel van lijm, stijfsel of gom op de pakketten vast te hechten, indien ze niet op de omslagen der pakketten zelve geschre ven kunnen worden. N.B. Men gebruike daartoe vooral geen lakdaar de adressen dan zeer licht loslaten. Verzending van meer dan één pak ket bij ééne adreskaart is niet toe gelaten. Haarlem.30 Nov. 1894. De onderwijzer aan de le Burger school alhier, de heer P. J. v. Alphen is benoemd tot hoofd eener school te Etten. Schouwburg. Donderdagavond gaf het Ned. Too- neel in onzen schouwburg „Gringoire," het door J. L. Wertheimuithetfransch vertaalde tooneelspel van Th. de Banville, en „Cyprienne" (Devor§ons) blijspel van Victorien Sardou en Emile Najac twee fransche stukken van zeer verschillende richtingen. „Gringoire," naar wij vernemen reeds sinds geruim en tijd van het repertoire afgevoerd, heeft groote overeenkomst met het bekende, door den een afge maakte, door den ander opgehemelde tooneelspel „Narciss". In beide stuk ken is de hoofdfiguur een poëet, een diepe droomer, een vernuftig denker, en behalve van deze talenten van alles misdeeldin beide wordt deze per soonlijkheid plotseling neergezet in de omgeving van bet hof van Frank rijk, alwaar hij zijn levenswijsheid kan verkondigen in beide eene hoogst gezochte intrigue. Nog een punt van overeenkomst in deze stuk ken is dat de titelrol vervuld wordt bij de vertolking van het Nederlandsch Tooneel door Louis Bouwmeester. De rol van Gringoire vervulde hij Donderdag weer met het hem eigen talent sober en indruk te weeg brengend met zijne mooie stembui ging. De zeer moeielijke rol van Lo de wijk XI met zijn tweeslachtig ka rakter werd door den heer Rooyaards met verdienste vervuldtoch deed hij nu en dan te veel afbreuk aan den indruk van zijn spel door te wei nig soberheid en te veel luidruchtig heid. De heer van Schoonhoven had van Olmer-le-Daim een goede figuur gemaakt. Verder traden nog in dit stuk op de dames C. van Dommelen, S. de Vries en de heer de Boer. „Cyprienne" heeft bij de bezoekers van den schouwburg van Donderdag avond een gunstig onthaal gevonden. Een vermakelijk stuk, met grappige tooneeltjes, gekruid met fransche gees tigheid en fransche „légèreté" en een uitstekend drietal voor de hoofd rollen, nml. mevr. BrondgeestBouw meester en de heeren Clous en Tour- Wegens gebrek aan ruimte heeft de firma Segaar en Kromberg hare bakkerij uit de Jansstraat overgebracht naar de Ged. Oude Gracht No. 66, het huis waar voorheen het leerma- gazijn van de firma A. Drost &Zoon gevestigd was. Het is een zeer ruim perceel. Be neden is een flinke bakkerij met een dubbelen heetelucht-oven, die op in- geniense wijze geheel tot achteren wordt verlicht. Voor goede ventila tie is door een op het dak uitko menden luchtkoker gezorgd. Daarach ter is de koekbakkerij, de berging voor pas gebakken brood en gelegen heid tot afgifte aan de depóthouders en eigen knechts, die met hunne wagens gemakkelijk kunnen inrijden en keeren. Ook is kantoor hier. Bo ven is de meelzolder en een meng- kamer waar het meel gemêleerd en door een zeef langs een wijden trech ter in de bakkerij wordt gebracht. Boven voor is een magazijn, dat in hoofdzaak dient voor emballage van beschuit, terwijl beueden een flink met gasgloeilicht verlichte winkel is ingericht, die tot koopen noodt. Men mag zonder overdrijving zeg gen, dat dit perceel voor het doel zeldzaam geschikt is. Hoe groot de ruimte is kan men eenigszins nagaan zoo men weet, dat de beide firmanten in het huis wonen. „De Tijdgeest," Gierstraat 27. Anton Bosse, Barteljorisstraat 12. J. Kuipers, Oude Groenmarkt 26. W. F. Bremer Jr., Kruisweg 47. Handel-Maats., Spaarne 68. „De Duif," Gr. Houtstraat 83. J. Quist Bzn., KL Houtstraat 23. P. P. Rietfort, Gierstraat 44. C. Boon Pzn., Anegang 10. P. van Putten Zn., Sm edestraat 26. J. G. Schürmann, Kruisstraat 33. P. Meurs, Zijlstraat 71. De gemeente Velsen heeft in een jaar haar beide Wethouders door den dood verloren. De heer H. J. Terburg van de Jan Gijzenvaart die jarenlang een dier betrekkingen vervulde, is eergisteren overleden in den ouderdom van ruim 78 jaar, waarvan hij ruim 40 jaar lid van den raad dier gemeente is geweest. Donderdagavond had in het kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente te Zandvoort de aangekondigde zanguit voering van de Christelijke Zangver- eeniging „A.d.v.e.n.d.o." te Bloemen- daal plaats. De opkomst was buiten gewoon groot. Hetgeen ten gehoore gebracht werd, voldeed zeer, vooral het „Hemelvaartslied," de „Hymne" en „Goeden Nacht." In de pauze hield ds. Hulsman eene zeer schoone en opgewekte rede. Gedurende de maand November zijn op de Aardappelen- en Boter markt aangey. verüoclit laagste koogs.pr. Boter 888 Kg. 888 Kg. f 1,20 f 1,30 Biggen 867 st. 824 st. f4,— flO,— Schramm. 359 st. 354 st. f8,15, Aardapp. 1610 Hl. 1610 Hl. f2.25 f3.50 Appelen 447 H.L. 330 H.L. 2.—. 6- Peren 730 HL. 429 H.L. 1.f5. Door een misverstand zijn onder staande adressen bij onze St. Nico- laaswandeling van gisteren achterwege gebleven. De Haan en Zn., Gr. Houtstraat 137. C. van Niel, Schachelstraat 23. „Trio", Gr. Houtstraat 55. Peek Cloppenburg, Gr. Houtstr. 28. K. van Eden, Damstraat 20. G. J. Heenk, Damstraat 15. H. W. H. Braakman, Damstraat 13. J. E. Vigier, Gr. Houtstr. 17. J. A. DijkhofFz, Koningstraat 27. De Vlijt," Barteljorisstraat 29. Zeevisscherij. Donderdag kwam te Zandvoort aan 1 Zandvoortsche bomschuit. Besom ming fll. De prijzen der visch wa ren bakschol f 2.50 per mand, tong f 0.25 tot f 0.95 en rog f 0.35 per stuk. Lombok. Toen het bekend was geworden dat een gedeelte van Tjakra Negara was ingenomen, liet de Pall Mali Gazette zich over het wapenfeit zeer onwelwillend uit. Het heette dat Tjakra negen weken gebombardeerd was geworden en dat wij daarna ein delijk een stormloopen gewaagd had den; dat wij den Radja niet hadden kunnen vinden en „wat erger was" zijn schatten ook niet, maar dat als er nu nog een maandje gebombar deerd was en dan weer eens op een stukje stormgeloopen werd, de schat ten wellicht te vinden zouden zijn, enz De heer Jac. Van der Chijs Jzn. te Amsterdam heeft daarop aan de redactie van de Pall Mall Gazette een brief geschreven om zijn verontwaar diging lucht te geven over deze hate lijkheden. „Ik schrijf u deze regelen zegt de heer Van der Chijs om ter uwer kennis te brengen, dat zulke lage insinuaties jegens de Hollandsche natie, die nochtans, evenals in 1667 (het spijt mij het u te moeten zeg gen) zich voor haar taak berekend heeft getoond, niet geschikt zijn om hier te lande bevorderlijk te zijn aan de algemeene opinie omtrent de En- gelschen, die in handel en nijverheid een groot debouché voor hun waren op de Nederlandsche markt vinden. „Daar zulke dingen nadeel kunnen doen aan den Britschen handel al hier, die belangrijker is dan de grootte van ons landje zou doen vermoeden, en niet kunnen nalaten een slechten indruk van de Engelschen te geven, zoo zal het ons en velen met mij, ook in Engeland, aangenaam zijn, eerlang in uw blad een meer welwil lend artikel te zien opgenomen over de tweede koloniale Mogendheid van de wereld, die nochtans slechts zoo groot is als uw graafschap Yorks hire." Dat dit schrijven doel getroffen heeft, bewijst het antwoord van the Pall Mall in zijn „occasional notes". Het blad erkent het ongenoegen van den heer v. d. Chijs te hebben op gewekt en doet volledig „amende honorable" door den briet in zijn kolommen op te nemen. Het voegt er bij, nog een tweeden dergelijken uit Nederland te hebben ontvangen, maar de redactie neemt dien niet op, gevoelende schrijft zij „datéen roede volkomen genoeg is voor een gebogen rug." Zij verwerpt overigens elke gedach te, dat zij de Hollandsche natie op lage wijze zou hebben willen honen, erkennende dat die natie getoond heeft voor haar taak berekend te zijn, waarover zij zich verheugt. Het blad zal zich voortaan weten in te houden. Pensioen verzekering. Bij de Tweede Kamer zijn reeds 18 verzoekschriften ingekomen, waarbij instemming wordt betuigd met het adres van het Ned. Werkliedenver bond enz. tot het instellen eener staatscommissie ter voorbereiding eener pensioenverzekering voor den ouden werkman. E n erfeniequaestie. In 1844 overleed te Beerta (Gr.) mej. Jantje Oomkens, die naar men zegt een vermogen naliet van om streeks zeven ton, waarvan een deel aan inrichtingen en particuliere per sonen was vermaakt, doch een ander deel zoo luidt het verhaal geen bestemming had. Erfgenamen deden Naar het engelsch van CHARLES READE. 30) HOOFDSTUK X. Het was alsof een vurige gloed zijne aderen doortintelde. Hij begon zieh de omstandigheden minder aan te trekken. Opnieuw begon hij te drinken. Aha! Hij was moedig. Hij tartte hen, en dronk beider gezondheid met brandewijn. Hij zou zich wel schadeloos stellen voor zijn verlies. Hij dronk tot hij niet meer kon zien en op de straatsteenen rolde. Aldus vonden twee politieagenten hem stomdronken en hielden eene korte beraadslaging over hem. „Naar de cel brengen?" „Neen naar het gasthuis." HOOFDSTUK XI. Joseph Pinder en Deborah Smart hielden het toezicht over het kleine huis en den winkel en verkeerden op dien voet van gemeenzaamheid en vriendschap, die dikwijls leidt tot een hechten band, wanneer sterkere gevoelens hngzamer- hand in een hoekje van het hart vergetelheid zoeken. Toen er eene maand was verloopen begonnen zij er zeer naar te verlangen iets van Sarah te hooren, en op zekeren avond zeide Pinder, dat als zij geschreven had op den dag van hare aankomst, of zelfs den dag daarna, zij dien dag een brief hadden moeten hebben. „O 1" zeide Deborah, „hij zal haar niet toestaan aan ons te schrijven. Dat maakt mij tegenwoordig zoo ongerust wij zullen nooit weten of zij dood is of leeft." Pinder kon het hierin niet met haar eens zijn, zoodat zij over dit punt gingen redetwisten. Hierin werden zij gestoord door het geratel der wielen van een rijtuiv, dat voor de deur stilhield. Deborah was van oordeel, dat de koetsier voor de verkeerde deur had stilgehouden; Pinder zeide even wel, dat hij eens zou gaan kijken; een tikken op de deur maakte echter aan alle veronderstellingen een einde. Pinder deed open, en daar stonden voor hem Sarah Mansell en Lucy. Hij uitte een luiden kreet. Zij maakte een gebaar van tevredenheid en legde hare beide handen op zijne schouders. „Joe, mijn goede Joseph, hier zijn wij Goddank i O zuster I" en zij voorkwam Deborahs kreet van verbazing en verrukking door haar in de armen te vliegen. Het rijtuig werd betaald, de koffers naar de zitkamer ge bracht, waarna Sarah en Lucy wat nauwkeuriger werden opgenomen en er opnieuw eene omhelzing volgde. Hierna een kruisvuur van vragen. „Maar waarom ben je zoo spoedig terug Is hij van gedachte veranderd Ik had nooit gedacht, dat hij je zou toestaan terug te keeren. En wat zie je er gezond uit; je bent geheel door de zon ver brand, maar het staat je goed alles staat mijne zuster goed. Ziedaar je portret; dat is onze eenige troost geweest. Heb je geen honger na je reis?" „Ja, dat heb ik juist." „Hoe heerlijk van je. Hem zou ik bijna ook kunnen zege nen, dat hij je hier gezond en wel heeft teruggebracht Ga nu maar naar boven om je wat op te frisschen; over tien minuten staat het avondeten gereed. O liefste, ik weet van vreugde niet wat ik doe." Er werd nu voor vijf personen gedekt, en het eten op gebracht. „Komt hij hier eten?" vroeg Deborah met merkbaar be koelde geestdrift. „Neen." „Dat is vreemd. Natuurlijk komt hij toch slapen?" „Neen." Met open mond hoorde Deborah en Pinder deze woorden aan en konden nauwelijks hunne ooren gelooven. Sarah stralende van gezondheid en opgewekt, en toch zonder haar echtgenoot. Hij kon niet ver af zijn, meende Deborah. „Is hij in Liverpool?" „Neen." Wrrdt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1