Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS Wetgevende Macht. Burgerlijke Stand. zich op, doch later moet gebleken zijn. dat de naaste verwanten niet deelden in de erfenis. Heel wat arti kelen zijn daarover geschreven in de provinciale bladen, onderscheidene pogingen werden aangewend om de erfenis los te krijgen en verschillen de zaakwaarnemers profiteerden van de gunstige gelegenheid als raad gevers. Het schijnt echter, dat er werke lijk termen bestaan om te gelooven, dat de vererving niet op de rechte wijze heeft plaats gehad, althans de rechtbank te Winschoten moet dezer dagen twee erfgenamen gerechtigd hebben de nalatenschap onder voor waarde van boedelbeschrijving te aan vaarden. Voor verschillende bekende Groninger familien is dit een quaes- tie die nog al gewicht in de schaal legt, wijl sommigen hunner er voor een som van f50,000 bij betrokken moeten zijn. Met groote belangstel ling ziet men ook thans, evenals bij vroegere processen over die zaak, den uitslag tegemoet. Een aardige vergaderzaal. Hoe de Staten van Overijsel ge huisvest zijn, leert men uit het vol gende, ontleend aan de Memorie van Antwoord van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. „De bewering als zoude de bestaande Statenzaal te Zwolle nog zeer goed aan hare bestemming beantwoorden en de leden dier Staten daarmede volko men vrede hebben, moet weersproken worden. Deze zaal maakt deel uit van een oud gebouw, bekend onder den naam van „de Roode Haan" en het geheel ia niet slechts besmet met ongedierte, maar ook bouwvallig, zoodat in 1893 een gedeelte van het plafond der Sta tenzaal is neergestort. Gedeputeerde Staten hebben dan ook aangedrongen op sloopinjfNÜtn het oude gebouw, met inbegrip der zaal en den bouw van nieu we localiteiten. Dientengevolge heeft de ambtsvoor ganger van den ondergeteekende zich persoonlijk van den toestand ter plaatse vergewist en in de Memorie van Antwoord, behoorende bij de S taatsbegrooting van 1894, dien bouw aangekondigd. Met zijne inzichten en die van Gedeputeerde Staten vereenigt zich de ondergeteekende." Met die „Roode Haan" is het dus allesbehalve pluis „Het geheel is niet slechts besmet met ongedierte". Een aangename we tenschap voor de huisgenooten van de Statenleden, die hun bloedverwant na 8enige zittingen in den„Rooden Haan" weer thuis krijgen. „Niet slechts besmet met ongedierte maar ook bouwvallig, zoodat in 1893 een gedeelte van het plafond der Sta tenzaal is neergestort." „Zoodat", slaat waarschijnlijk alleen op bouwvallig en niet ook op besmet met ongedierte, want dat onder dit laatste een plafond bezwijkt, is haast niet te denken. Maar toch moet het nogal erg zijn. 's Ministers „ambtsvoorganger" Tak, van den toestand onderricht, heeft „zich persoonlijk ter plaatse verge wist" en den bouw van een nieuwe Statenzaal aangekondigd. Hieruit zal men niet mogen opmaken dat de heer Tak specialiteit is in het beoordeelen van de twee kwalen waaraan de „Roode Haan" lijdende is bevonden. Waar schijnlijk zijn deskundigen door hem geraadpleegd. Hoe dit zij, wij leeken, kunnen niet anders dan medehjden ge voelen met de leden van Provinciale Staten die de belangen van hun gewest jaren achtereen behartigd hebben, zóó door ongedierte belegerd.dat zelfs Perzisch insectenpoeder hun geen rust kan bezorgen. Hieraan moet een einde komen. Dbld. zijn, of dat schrijver dezes, wanneerteren te hij zich op een volgenden dag in an- den verjaardag dere logementen te Assen, Hoogeveen of Meppel bevindt, voor onaangename verrassingen gevrijwaard is. Zullen daar reizigers, die in erge mate naar muskus stinken, gelogeerd worden, wanneer die stank ook daar bed den en beddegoed zal bezwangeren De Haagsche rechtbank veroordeel de Donderdag de beide studenten, die zich aan het Holl. Spoorstation te Delft schuldig maakten aan weder- spannigheid, ieder tot 7 dagen gevan genisstraf. De muskus-plaag. De klachten over de muskusfabriek te Beilen blijven aanhouden. Thans schrijft een reiziger, de heer J. ter Horst, aan de Prov. Dr. en Asser Ct. Den 26sten Nov. te Beilen komen de, kwam ik in een logement, waar ik niet kon ontvangen worden. Ik vond het vreemd, doch wat was het geval De logementhouder was er in ge- loopen, door den eigenaar van de mus kusfabriek gelogeerd te hebben, en moest nu alle dagen de bedden luch ten om den stank er af te krijgen. Het zal de vraag zijn, of zij dien er af krijgen en ooit weer een fatsoen lijk mensch kunnen logeeren. Ik beklaagde die goede menschen, doch kon niet gelooven, dat het zoo ernstig was. Maar den anderen dag rwam ik als reiziger bij de gebr. Kuiper. Ik zat een oogenblik. Nu ben ik een man reeds op jaren,.maar moet bekennen, dat o:>k daar in de gelag kamer mij dezelfde stank erg plaagde op de borst. Nu zal de lezer denken of misschien zeggen: dan moest u naar een ander gaan. Doch ik vraag of gebr. Kuiper of de logementhouder, waarvan ik het eerst sprak, daarmede geholpen Koloniën. Lombok. Uit Ampenan wordt van 25 Oct. aan de Java-Bode door „Sasak" ge schreven Sinds mijn laatsten brief is er niet veel bijzonders op Lombok voorge vallen. De vijand laat hoegenaamd niets van zich zien of hooren, niette genstaande in de laatste dagen tot dicht onder de muren van Tjakra Negara is gewerkt met het openkap- pen van het terrein. Nabij den oostelijken ingang van Mataram is een nieuwe post opge richt, Padjang genaamd, welke post bezet is door een compagnie inf. en bewapend met twee stukken 12 cM. achterlaad. Ten einde de gemeenschap over de brug bij de Antjar-rivier binnen Ma taram te verzekeren, is ten noorden van deze brug een blokhuis opgericht en bezet door een 15-tal militairen, Het blokhuis Mataram-West, aan den westelijken ingang van Mataram, is geslecht, als hebbende thans geen doel meer. Ook de post Aroeng-Aroeng op den weg MataramAmpenan is geslecht, en slechts de post Aroeng-Aroeng in den Dewa-tempel is blijven be staan. In de laatste dagen hebben wij weinig regen gehad, zoo lat doorge werkt kon worden aan de ijzeren brug over de Soengel Djankok. Mijns inziens vordert het werk zeer lang zaam, hetgeen hoofdzakelijk te wijten is aan het ongeoefende personeel, waar mede ik de dwangarbeiders bedoel, die dagelijks voor dit werk worden gebezigd. Bijna dagelijks komen dwangar beiders terug, die acgtergebleven wa ren tijdens de overvalling op den 26en Augustus. Alle mogelijke leu genachtige verhalen worden door hen gedaan. Zoo durfden zij zeggen, dat zij na de overvalling zich altijd heb ben schuil gehouden in de bosschen, zich voedende met klappers en wor tels van boomen; doch die menschen zagen bij terugkomst er zoo goed en welgedaan uit, dat de opperbevel hebber het raadzaam achtte hen on middellijk in verzekerde bewaring te nemen en met de eerste de beste gelegenheid naar Java terug te zen den. Eenige dagen geleden is een Chi nees, in Ampenan thuis behoorende, van Tjakranegara teruggekomen, na dat hij sedert de overvalling in laatst genoemde plaats steeds aldaar had doorgebracht. De Chinees wordt be schuldigd van met den Rub Maligan de stukken tegen ons te hebben be diend en verder van spionnage. Hij bevindt zich thans achter slot en gren del en als de berichten omtrent de gepleegde handelingen waarheid be vatten, zal hij denkelijk worden op gehangen. Het bivak te Ampenan zal aan merkelijk worden verkleind sn alleen bezet worden door de Barisan en de marine landingsdivisie. Te Kapitan, aan den linker oever van de Soengel Djangkok. komt een nieuw kampe ment voor infanterie, artillerie en ca valerie. Het terrein te Kapitan is ge lijk gemaakt en vandaag wordt een begin gemaakt met het traceeren van het kampement en verdere ge- bonwen. Dit kampement wordt gebouwd uit overweging, dat bij zeer hoogen wa terstand, men de ijzeren brug ook misschien niet zal kunnen behouden het water in de rivier stijgt dan zoo hoog dat het boven het bruggendek komt. Een en ander natuurlijk naar aanleiding van ingewonnen informa- tiën ter plaatse. De gezondheidstoestand in den laat sten tijd is niet bijzonder gunstiger komen vele gevallen van koorts en buikziekte voor. Het hospitaal telt op 't oogenblik circa 300 zieken, uit genomen die op het ziekenschip de Both. „Holland" schrijft aan hetzelfde blad uit Lombok onder dagteekening van 24 Oct. „De söidaten gaan meer zieken leveren, waarschijnlijk tengevolge van den voortdurend noodigen zwaren ar beid. Intusschen laat de goede stem- ming onder soldaten en officieren niets te wenschen, wat o. a. nog gis- ooBt bleek bij van den overste aldaar. Na een salvo van het zware geschut bij het ontluiken vanden dage raad werd den jubilaris door eene daartoe afgevaardigde commissie van officieren onder de tonen der bataljonsmuziek plechtig de „eere- koffie" gepresenteerd. Lang zal hij leven „Het weder is in de laatste dagen vrij gunstig en van een strandsocië- teit, te Ampenan door Eigen Hulp met tafeltjes en stoelen ingericht, wordt in den vooravond nogal ge bruik gemaakt. Eigen Hulp begint wat meer te leven, de nieuwe em ployés schijnen wat nieuwen onder nemingsgeest aangebracht te hebben. Met iets droevigs moet ik dezen brief besluiten. Met een woord van innig medelijden voor den kloeken kameraad, die daar nog steeds, sedert het nemen van Mataram, zwaar ge wond in het hospitaal ligt. Volgens de doctoren is het ruggemerg door schoten, en ofschoon hij tot heden niet veel pijn scheen te lijden en volkomen bij kennis was, ook vol vertrouwen in zijn herstel, begint ons in de laatste dagen de vrees J zekerheid maar &1 te duidelijk te wor den. De vele bezoekers naderen op de teenen zijn bedmen spreekt een opwekkend woordmen gaat weer stil heen. Gevoelens van sympathie ja van eerbied voor den jongen man, van diep medelijden met zijn hope- loozen toestand doen ons de woor den in de keel verstijven. Arme Broekman (Een telegram nit Boeleleng van 2 Nov. meldt het overlijden van luite nant Broekman. De begrafenis had met veel plechtigheid plaats. In echte krijgsmanstaai schetste Overste Scheuer Broekmans schitterende hoe danigheden en bedreven heldendaden; daarna hield de predikant Offerhaus eene grafrede.) met het reeds voor eenige jaren op die plaats opgerichte bronzen borst beeld derzelfde persoon. Te Londen is uit Halifax bericht ontvangen, dat de stoomboot Falcon met de expeditie Peary aan boord ter hoogte van de Zuidkust van Groenland in October is vergaan. Alle opvarenden kwamen om. Prinses Bismarck, f De teraardebestelling van prinses Bismarck zal zeer eenvoudig zijn. Omdat Bismarck niet lang kan blij ven staan, zal na het gezang der kin deren slechts een korte lijkrede wor den gehouden. Talloos zijn de kran sen, die gezonden worden. Professor Schweniger blijft nog te Yarzin. Bismarck was ook uitgenoodigd tot bijwoning van de plechtige inwijding van het Rijksdaggebouw, doch hij zal natuurlijk niet komen. TErEGRAMMEN- De oorlog tusschen China en Japan. LONDEN, 30 Nov. {Reuter). De bladen bevatten een telegram uit Kiu-lien-tcheng van den 26n mel dende, dat het Japansche leger onder maarschalk Yamagata de bergpassen van Motien-ling doorgetrokken is. Men gelooft dat het leger op het oogenblik Liao-Yang ten Zuiden van de rivier Thaitsu binnen 40 mijlen van Mukden bezet heeft. YOKOHAMA, 30 Nov. (Reuter.) De premier graaf Ito heeft besloten den jheer Detring niet te ontvangen. Deze is doorj Li-Hung-Chang terug geroepen. Niettemin had de heer Detring voor zijn; vertrek een kort onderhoud met den eersten secreta ris van het ministerie. Dat Ohina een vreemdeling gezonden heelt om vredesonderhandelingen aan teknoo- pen, wordt levendig besproken. De Japansohe pers geeft hare veront waardiging daarover te kennen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Bondsraad Donderdag het wetsont werp betreffende de bestrijding der omwentelingspariijen heeft goedge keurd. De Times verneemt uit Lissabon, dat de mededeelmg in de officieels Diario van het nieuwe reglement der portugee8che Kamer waarbij de voor zitter gemachtigd wordt ongezegge- lijke afgevaardigden voor hoogstens 30 dagen het bijwonen der vergade ring te ontzeggen, tot nieuw tumult aanleiding gaf. De leider der oppositie Beirao deed een krachtig protest hoo ren en weigerde het nieuwe reglement te erkennen, terwijl zijne volgelingen hem omringden om zijne uitzetting gewelddadig te verhinderen. De voor zitter zag zich eindelijk genoodzaakt de rumoerige vergadering te sluiten. Nader wordt nog gemeld, dat naar aanleiding van het kabaal van Woens dag de zitting der Kamer voor ge sloten is verklaard. Door de Staats courant wordt meegedeeld dat de Cortes weer zullen worden bijeenge roepen, wanneer de koning den tijd daartoe gekomen acht. De Amerikaansche minister van marine heeft de goedkeuring van het Congres gevraagd op den aanbouw van drie oorlogsschepen van 10,000 ton en twaalf torpedobootsn. welke alle te zamen 14 millioen dollars zullen kosten. De regeering der Unie beeit be sloten den kruiser Columbia en andere oorlogsschepen naar Blnefields te zen den en onder bevel van admiraal Walker te stellen. De aanleiding hier toe moet de verklaring van den Brit- schen gezant in Nicaragua zijn, dat zijne regeering weigert de wettigheid van het Nicaraguaansche regeerings- gezag te Blnefields te erkennen. De Amerikaansche ge sun: te Londen is tegelijkertijd aangeschreven derEngel- sche regeering om opheldering te vragen. Te Rio de Janeiro hebben botsingen plaats gehad tusBchen soldaten van de nationale garde en politie-dienaren, waarbij een persoon gedood en 5 gekwetst zijn. Naar uit Lima wordt geseind heb ben de regeeringstroepen de opstan- delingen bij Seminario verslagen. Men eehrijft uit Brussel d.d. 28 November Sinds eenige dagen is het park te Brussel verrijkt met een nieuw beeld dat voor Nederlanders wel eenige be langstelling waardig is. In het bas- fonds, ter zijde van de Place Royale de plek waar in de Septemberdagen van 1830 de Nederlandsche grenadiers bivak hielden, is thans een grot aan gebracht, waarin het liggende beeld van de vrouw, die aan de Nederland sche troepen, midden onder het vuur der opgestane Belgen, water, melk en verdere levensmiddelen bracht. Volgens ouden van dagen uit die tijden moet de gelijkenis volkomen zijn. Het beeld maakt een pendant uit Een kenmerkende eigenschap van vorstin Bismarck was haar groote eenvoud. Het volgende voorbeeld wordt daarvan aangehaald Toen mevrouw von Bismarck eens in tafel herhaaldelijk werd aange sproken met „Excellenz" het is al vele jaren geleden toen Bismarck nog graaf was viel zij den spreker in de rede met de woorden„Noem mij als 't u belielt geen „Excellenz"; dat is een titel, dien ik niet mooi voor mij vind. Er zijn lieden, die mij die „Excellenz" wel tien maal in éenen adem in 't gelaat werpen. Het liefst hoor ik mij mevrouw vou Bismarck noemen; dat herinnert mij zoo vriendelijk aan een stillen, gezelligen tijd, toen Otto en ik als bescheiden landedellieden aan dellbe op ons Schönhausen niets te doen hadden dan voor elkaar en voor onze dorpelingen te leven thans behoort mijn man de geheele wereld toe. „Lief kind," antwoordde Bismark en hij knikte haar vriendelijk glim lachend toe, „de tijden veranderen ons, als God het wil, misschien nog eens weer, wanneer wij oud zijn en de wereld ons niet moer kan gebrui ken." Die tijd was in 1890 gekomen. De vorstin heeft er evenwei niet lang genot van gehad. De toestand van den Russischen grootvorst George schij nt zeer ernstig te zijn. Te St. Petersburg was giBteren reeds het gerucht in omloop, dat de prins was overleden. Tot dusver even wel is dit bericht nog niet bevestigd Grootvorst George, de broeder van Czaar Nicolaas, lijdt, naar men weet, aan eene ernstige longaandoening. Zoolang het huwelijk van Den Czaar kinderloos blijft, is grootvorst George de aangewezen troonopvolger. De Petersburgsche correspondent van de New-York Herald beweert te weten, dat het overlijden van den grootvorst geheim werd gehouden wegens het huwelijk des Czaren. Of dit bericht waar is, moet nog blijken, Rubinsteins uitvaart. Dinsdagavond had in de Drieëenig- heidskathedraal te Petersburg de doo- denmis plaats voor Anton Rubinstein, De plechtigheid werd door ongeveer 6000 personen, waaronder grootvorst Constantijn Constantinowitch, als vertegenwoordiger van den Czaar, bij gewoond. Woensdag had de begrafenis plaats, waarvoor niet minder dan 10.000 kaarten waren uitgereikt. Het stoffe lijk overschot van den beroemden toonkunstenaar werd bijgezet in het mannenklooster van St. Alexander Newsky. De geheele muzikale wereld van Petersburg was vertegenwoordigd. Ook uit andere steden waren verte genwoordigers van vereenigingen en schouwburgen overgekomen. Het aan tal kransen was zeer groot. De plech tigheid werd geopend met een prach tig koorgezang. Duizenden menschen zagen den stoet voorbij trekken. axX ---. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens een telegram uit Chefoo aan de Times, wordt het bericht be vestigd, dat aan beide zijden gruwelen gepleegd zijn. Een aantal Japansche gevangenen werd onthoofd en ver minkt gevonden, waarop de Japan ners geen kwartier gaven. Dientenge volge werd een verschrikkelijk bloed bad aangericht. Een stoomboot met den heer De tring aan boord, is het tolkantoor te Kote gepasseerd op de terugreis naar Tientsin. Nadat de premier graaf Ito de mededeeling door den heer Detring overgebracht, ontvangen had, hebben te Hiroshima langdurige beraadsla gingen van het kabinet plaats gehad. Men neemt aan, dat de zending van den heer Detring niet met succes be kroond is. De Russische troonopvolger. LONDEN 30 Nov. (Rettfcr). Vol- een bericht nit Odessa aan de „Daily News", loopt het gerucht dat grootvorst George, de troonopvolger, Zondag overleden zou zijn. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 29 November. Bij het einde der zitting van Don derdag concludeerde de heer Kerdijh tot wettelijke vaststelling van hetgeen noodig is op militair gebied en wei gering inmiddels der uitgaven voor de doode weermiddelen. atoomvaartósrichten. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 28 Nov van Suez, j Het stoomschip Prinsec Wilhdmina, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 29 Nov. Perim. Het stoomschip Sumatravan Am sterdam naar Batavia, arriveerde 29 Nov. te Port Said. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amst. vertr. 28 Nov. van Genua. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M„ v. Rotterdam naar New- york, vertrok 28 Nov., des voormid dags 5 uur, van Boulogne, en pass. des namiddags 1 uur 30 min. het eiland Wight. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, vertrok 28 Nov., des voorm. 6 uur, van Boulogne. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amst. naar Batavia, arriv. 28 Nov. te Batavia. Het stoomschip Voorwaartsvan Batavia naar Amst., vertr. 25 Nov. v. Port Said. Het stoomschip Soembingv. Java naar Rotterdam, vertr. 27 Novemb. v- Port-Said. Beyallen: 28 Noy. E. Dane- broek—Westerhoyen d. 29 M. W. de KlerkBannink d. J. Duijnv. Hoof z. N. SloofTemeris d. 30 M. y. d. OordZwakenbnrg z. C. C. Willemsede Leur z. Overleden: 29 Nov, M. K. Le- veld 17 j. d. Baljuwslaan J. J. Boon 35 j. 't Krom J. Springveld 75 j. Es- senstraat S. L. Sweerts 63 j. L. Veer- s traaf, FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 27 Nov. W. A. Boe- kelman en M. L. Ie Maire, Utrecht. 29. J. de Jongh Pz. en H. W. Pfer- sich, Amst. J. F. Houwing en A. de Hoog, N.-Ametel. M. Treup en J. M. Verweij, Rijswijk (Z.-H.) F. H. C. C. van Bange en A. M. Leyendeckers, den Haag. J. W. Nije en E. C. W. Mühlhause, Amst. I. L. van Hommert en M. Dudink, Amst. J. P. Zur Muh- len en A. H. P. W. Siegmund, Amst. Bevallen: 2 Nov. G. Schmidt Van Lienen d„ Schmidtsdrift (Z.~ A.) 27. M. M. SitterJongkind d.,, Amst. Mevr. Schunrmans Stekhoven Ten Boom z., Veldwijk. A. F. van der HeydenJansen levenl. d., Hil versum. 28. J. M. Westermann Lieuwes d., N.-Amstel. H. J. v. Moor- selBa h z., den Haag. M. E. Küp- kerHofmeijer, Amst. M. A. Bersma Henny z., Venendaal. Overleden: 25 Nov. G. Pos49 j., Brandenburg a/d Havel. A. M. J. Kerstiens 57 j.,Loenen op de Veluwe. 26. Wed. C. PoelmanReijnders 62 j., Groningen. N. Taselaar 81 j., Wer kendam. Ch. M. Bergendahl jd. 71 j.. Amst. A. BrouwerGordijn 72 j., Amst. 27. J. B. E. Rolnfs, Batavia. A. J. Notten jd. 62 j., den Haag. Wed. J. van MinkeleuVisscher 58 j., Amst. A. C. v. Dijk 36 j., Leiden. C. J. Hafkemeijer 52 j., Utreoht. W. F. Breman jm. 23 j., Amst. Th. van Berkum, Madioen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2