Eeae verkeerds keuze. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 6 December 1894. No. 3507 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: fj. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3-4., Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiëu worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE (6 CoJOHN F. JONESSuce.Parijs 31 bis Faubourg Montmartrê, Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem5 Dec. 1894. Het stoffelijk overschot van mevr. de wed. Iordens werd hedenmiddag met den trein van 12,48 alhier uit 's-Gravenhage aangebracht om naar haar laatste rustplaats te worden ver voerd op de begraafplaats aan den Schooterweg. Verscheidene kransen dekten de lijkbaar. Nadat de kist in het graf was neergelaten, werden door de nabestaanden bloemen gestrooid, waarna de zoon van de overledene, de heer E. A. Iordens, die den zwa- ren gang naar den doodenakker nu tweemaal binnen eeue week heelt ver richt, tot de aanwezigen een paar woorden van dank sprak voor den eer der overledene bewezen. Hedenmorgen werd, naar men ons meldt, het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. Huijkman, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Eenige afgevaardigden van het Neder- landsch werklieden verbond woonden de plechtigheid bij, terwijl de laatste eer, den doode grafwaarts te gelei den, werd bewezen door de leden der schoenm akersvereeniging. De heer Schram hield bij het ge opende graf eene schoone rede, den afgestorvene herdenkende als echtge noot, vader en mensch. Hij schetste hoe de eenvoudige, bekwame man zijne vakgenooten, de schoenmakers, om zich had vereenigd en tot heden als president tal van jaren hun leidsman was geweest; hoe zijn ernstig, denkend woord als bestuurslid van andere vereeni- gingen, steeds invloed had uitgeoefend ten goede. De weduwe en kinderen, de Ver- eenigingen en de Maatschappij in 't algemeen, verliezen in vriend Huijk man een man vol edele waarheids zin en reine gevoelens. Zijne nagedachtenis blijve in eere. Museum voor Kunstnijverheid. Het Museum voor Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand No vember door 891 personen bezocht. De bibliotheek van genoemd Mu seum begint meer en meer de be langstelling van bet publiek op te wekken. De laatste drie maanden werden 428 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden, terwijl voor lezingen, ten toonstellingen en kunstbeschouwingen geheele verzamelingen werden ver strekt. Wij vestigen er nogmaals de aan dacht op, dat zij, die een kunstam bacht beoefenen, als meubelmakers, goud- en zilversmeden, decoratieschil ders, beeldhouwers, modelleurs, kunst smeden enz. enz. alsook bouwkundi gen en dames, die het kunstnaaldwerk beoefenen, een rijke bron van voor beelden en gegevens in deze boekerij vinden en dat de boeken- en plaat werken gratis worden verzonden. De catalogus wordt op aanvrage tegen vergoeding van 15 ets. in post zegels franco toegezonden. De vakvereenigingen hielden gis teren avond in het Volksgebouw alhier eene gecombineerde cursusvergade- dering, waarbij ook eenige dames tegenwoordig waren, ter bespreking van het aaneensluiten der verschil lende werkliedenvereenigingen tot éen bond. Als spreker trad op de heer ten Bokkel, die het voor en tegen dier aaneensluiting in breede trekken schetste en dit door voorbeelden zeer duidelijk in het licht stelde. Ook meende deze spreker er op te moeten wijzen, dat van de vele ar tikelen in ons burgerlijk wetboek art. 1688 wel wijziging noodig heeft. Dit luidt aldus „De meester wordt op zijn woord, „des gevorderd met eede gesterkt, „geloofd „Ten aanzien van de hoegrootheid „van het bedongen loon; „Ten aanzien van de betaling van „het loon over het verschenen jaar; „Ten opzichte van hetgeen op re kening gegeven is van het loon over „het loopend e jaaren „Ten opzichte der tijdsbepaling voor „welke de huur is aangegaan." Gelegenheid om van gedachten te wisselen werd gegeven, waarvan een 5tal der aanwezigen gebruik maakte. Na de verschillende sprekers be antwoord te hebben werd deze zeer goed bezochte vergadering te ruim 11 uur gesloten. „Leiden Ontzet", de opera die voor a.s. Vrijdag geannonceerd werd, kan niet doorgaan, doordat Mevr. Dirckx v. d. Weghe, die daarin een hooldrol vervult, voor dringende fa miliezaken onverwachts naar België moest vertrekken. In de plaats daar van wordt nu gegeven eene tweede opvoerig van „Jozef en zijne broeders" gevolgd door „Paljas", weder met de H.H. Judels, Urlu8, Panwels en Orelio in de hoofdpartijen. Het goed onthaal en de zeer gunstige beoor deeling welke deze beide werken bij hunne opvoering alhier ondervonden, gaven de directie aanleiding in dit onverwachte geval deze beide opera's te kiezen. De rol van Nedda (Colombine) in „Paljas" wordt ditmaal gezongen door Mevr. EngelenSewing. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in Nov. 1893 en 1894. Reizigers in 1893 f 6182.01 in 1894 f6341.85, verschil f 159.84. Goederen in 1893 f1061.66, in 1894 f 1183.25s, verschil f 121.59,. Tezamen vervoer in 1893 f7243,67, in 1894 f 7525.10^ verschil f281.43j£. VorigeJmaanden in 1893 f85458.92, in 1894 f85506.24, verschil f47.32 Vervoer sedert 1 Jan., in 1893 f92702.95, in 1894 f93031.34,5 verschil 328 75 Diversen in 1893 f8072.19, in 1894 f 6840.33, verschil f 1231.86. Totale opbrengst in 1893 f 100774.78 in 1894 f991871.67, verschil 908.10,, Per dag kilometer in 1893 110.776, in 1894 f 10.679, verschil f0.097. In ons stukje „Een en ander over Gas" fs eene onjuistheid ingeslopen. Er zijn n.l. in onze gemeente niet 600, maar ruim 1200 lantarens der openbare verlichting. Als bewijs van de daling der land- prijzen kan dienen dat een boerderij met bijna 8 H.A. bonwland, staande en gelegen ten Noorden van het Noordzeekanaal voor een tiental jaren ƒ26,000 gekost hebbende, thans in publieke veiling werd verkocht voor ƒ8030. Hofbericht. H.M. de Koningin-Regentes heeft zich Dinsdag, den herinneringsdag van de begrafenis van Koning Willem III, naar den grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft begeven en aldaar op het graf van Hdr. gemaal een1 krans gelegd,| door Koningin Wilhelmina en hare moeder eigenhandig ver vaardigd. H. M. was op de reis naar Dellt slechts vergezeld van eene hofdame. De nieuwe belglsche gezant. Bij gelegenheid der overhandiging zijner geloofsbrieven aan H. M. de Koningin-Regentes als buitengewoon gezanten gevolmachtigd minister van België, beeft graaf de Grelle Rogier de volgende toespraak ge houden Mevrouw 1 Uwe Majesteit de geloofsbrieven overhandigende door welke de Ko ning, mijn doorluchtige souverein, mij accrediteert in hoedanigheid van bui tenge wonen gezant en gevolmachtigd minister verzoek ik u mij wel te wil len veroorlooven, het uit te spreken hoezeer ik de eer besef van een zoo vleiende opdracht. Ik gevoel mij gelukkig er toe te zijn aangewezen om deze betrekking te vervullen, waar mijn vroeger lang durig verblijf in Nederland bij mij de herinnering heelt achter gelaten van een der meest aangename tijd perken uit mijn (diplomatieke loop baan. Overeenkomstig de bepaalde beve len van mijn souverein is het hoofd doel van mijne zending de betrekkin gen van goede nabuurschap te onder houden en de vriendschapsbanden te versterken, die zoowel België en Ne derland als de hoven in de beide Koninkrijken verbinden. Deze taak, waarin ik mij eene eer stel te zullen vervullen het belang onzer weder- zijdsche staatkundige en handelsbe langen, zal mij gemakkelijk worden gemaakt, wanneer 'tüwe Majesteit zal mogen behagen op mij te willen overbrengen een deel van de groote welwillendheid, waarmede Zij mijnen voorganger heeft vereerd. Ik zal trachten, Mevrouw, mij die hooggewaardeerde gunst waardig te maken, door steeds waar het kan de getuige van mijn levendige f-ympa- thie en van mijne oprechte bewonde ring voor dit dappere Nederlandsche volk, dat den weg volgende van eiken moreelen en materieelen vooruitgang nog dezer dagen een nieuw bewijs heeft gegeven van zijn trouw aan zijne roemvolle historische traditiën. De doorluchtige persoon die me zooveel beleid aan het hoofd van het land staat, veroorloove mij bij mijne uitdrukking van die gevoelens de be tuiging te voegen van mijn diepsten eerbied en van mijn vurigste wen- schen voor het geluk van deze ko ninklijke dynastie. H. M. heeft blijkbaar deze toespraak met de meeste ingenomenheid aan gehoord en betuigde in de meest welwillende woorden Haren dank aan den gezant voor de door hem uitge drukte gevoelens. Arts-examens De minister van binenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 1 Februari 1895 en volgende dagen te Leiden, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de prac- tische examens van arts, alsmede te Utrecht tot het afleggen van de practische examens van arts en tand meester. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 25 Januari 1895 schrif telijk aanmelden bij den voorzitter der examen-commissie, en wel te Leiden, bij den hoogleeraar dr. Th. H. Mac Gillavry; te Groningen, bij den hoogleeraar dr. D. Huizingate Amsterdam, bij den hoogleeraar dr. G. H. van der Mey jr. en te Utrecht, bij den hoog eeraar dr. H. Snellen. Bij bedoelde aanmelding moet wor den overgelegd het getuigschrift, waaruit blijkt dat het theoritiseh ge neeskundig examen met goed gevolg door de examiüandi is afgelegd, of dat zij aan eene Nederlandsche Uni versiteit den graad van doctor in de geneeskunde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zijn toe gelaten. Zij, die tot bet eerste gedeelte van het examen wenschen te worden toe gelaten, moeten bovendien de verkla ring overleggen van een hier te lande bevoegd geneeskundige, dat zij ge durende minstens twee jaren de ge nees- en heelkundige behandeling van zieken gevolgd hebben, en zij die tot het tweede gedeelte van het exa men wenschen te worden toegelaten, moéten het bewijs overleggen, dat zij het eerste gedeelte met goed gevolg hebben afgelegd en, in tegenwoor- heid van een bevoegd verloskundige hier te lande, minstens tien gewone en twee buitengewone verlossingen hebben verricht. De sociëteit, de Groote Club, te 's Gravenhage heelt Maandagavond in eene vergadering harer leden met nagenoeg {algemeene stemmen beslo. ten tot aankoop met het voorne. men daarheen hare sociëteit te ver. plaatsen van het bekende percee Naar het engelsch van CHARLES READE. 33) HOOFDSTUK XII. Den volgenden morgen ging zij als gewoonlijk naar de kerk en Joe Pinder wachtte haar terugkeer af met zijn ultimatum. Alvorens zij evenwel huiswaarts was gekeerd werd hij aan eenige kleine beproevingen blootgesteld. Het was een prachtige dag. Lucy en Deborah zaten in den kleinen tuin. Hij legde de laatste hand aan het inpakken van zijn koffer, en begaf zich vervolgens naar beneden om een laatste woord tot hen te spreken. Hij vond Deborah met roode oogen en zwijgend een zeer ongewoon iets voor haar. Zij had klaarblijkelijk met Lucy over den toestand gesproken, want Lucy vroeg hem ronduit waarom hare moeder niet met hem wilde trouwen. Somber gaf hij ten antwoord: „Omdat ik het niet verdien, daar kan je zeker van zijn." „Dat is niet waar," zeide Lucy scherp. „Nu als zij niet wil trouw dan maar met mij. Alles is beter dan te twisten." „Je moet eerst grooter worden, beweerde Deborah. „Of ik kleiner," zeide Pinder. Hij nam nn Lucy op zijne knie en niet in eene stemming zijnde om te schertsen, zeide hij „Ik had jon zoo graag tot mijne dochter willen hebben. Een vrouw zon ik wel kunnen vinden, maar eene niet dochter zooals jij, van harte bereid om mij lief te hebben zulk een echt rozeknopje 1" Lncy, overhaast in al hare gevoelsuitingen, riep onmiddel lijk nit„Het zal gebeuren, het zal gebeuren. Nu ik er aan denk, ja ik heb een vader noodig. Ik heb nooit veel van dien ander gehouden. Maar ik houd van u oom Joe ik bedoel vader Joe. Ja ik houd van u ik heb u zoo lief." Zij spreidde hare armen nit en sloeg ze met een gebaar vol geestdrift om zijn hals. „Kleine engel," zeide de jonge man teeder. „Nu Luey, ik znl voor jou nog eens eene poging wagen, maar ik denk wel, dat het niet veel zal uitwerken. Ja Deborah," zeide hij, „ik ga mijn koffer halen, en binnen een paar minuten zal alles beslist zijn." Deborah kon het hem niet euvel duiden, want zij wist, dat wanneer zij een man ware geweest, zij niet zooveel ge duld als Joe Pinder aan den dag zou hebben gelegd. In het achtergedeelte van den tuin bevond zich een poortje, waar door Sarah nn te voorschijn trad. Het was haar voorspoedig gegaan. Zijzelve droeg evenals Deborah een zwart zijden japon maar zonder verderen tooi of opschik. Door haar slank figuur kleedde haar dit uitstekend. Sarah droeg een witten, fran- schen hoed en nette handschoenen, maar als een overblijfsel uit vroegere, minder weelderige dagen droeg zij haar gebe denboek in hare hand. Deborah stuurde Lucy het huis in en trad hare zuster te gemoet. „O Sarah," zeide zij haastig, „denk toch eens na over hetgeen je gaat doen. Joe Pinders geduld is op. Ik denk, dat zijne vrienden hem hebben opgezet." Sarah zuchtte„Wat kan ik doen „Je kunt niets doen maar veel zeggen. Wel waar heeft eene vrouw haar tong voor Zeg hem alles, beloof hem alles Als ik in jou plaats was ik liet hem nooit gaan." Alvorens Sarah kon antwoorden, verscheen Pinder in de deur met een grooten handkoffer. Deborah snelde op hem toe. „O Joseph," zeide zij met ontroering, „wat zouden wij zonder jou moeten doen? En kijk eens rond in den tuin geen bloem of hij is door jou geplant, en jij bent het ge weest, die de graszoden hebt gelegd. Beste Joe, geloof niets anders dan dat ze je liefheeft met geheel haar hart. Zij heeft nooit hare genegenheid tusschen twee personen kunnen ver- deelen, en jij bent de eenige, die ze bezit." „Dat moet nog blijken," zeide hij vastberaden en hij zag zoo bleek en somber, dat Deborah weinig hoop koesterde, dat hij zou toegeven. Hij trad op Sarah toe; zij zat in een tuinstoel op hem te wachten. Voor haar bleef hij staan. „Ik kom om voor het laatst te hooren hoe je er over denkt." „Mij dunkt, dat je wel weet hoe ik er over denk," zeide zij vriendelijk, „en ik ben er zeker van, datje mijn hart kent."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1