Financieele Mededeelingen. Rechtszaken. Politiek Overzicht, öemengdNieuws. in het Voorhout, en tot verkoop van het gebouw aan den hoek van Korte Voorhout en Lan6e Houtstraat,waar in thans de Club is gevestigd. Bij het onlangs gehouden acte- examen voor gymnastiek L. O. kon een der kandidaten niet tot het exa men worden toegelaten „omdat" zooals het verslag zegt „omdat door hem niet was voldaan aan alinea 6 van art. 65-ter der wet op het la ger onderwijs". Slaat men de wet op, om te zien welke gewichtige bepaling hier be doeld wordt, dan blijkt, dat het aan- fshaalde artikel betrekking heeft op et betalen van het examengeld. De jongeling kon zijn vijf gulden niet betalen en moest, overigens zoo het echijnt gereed voor het examen, om die reden onverrichter zake terugkee- ren. Was er dan niemand die den ar men jongen de twee rijksdaalders wilde borgen? Had een der examina toren dat niet kunnen doen Schoolbl. personeel, onderzoek doende naar de oorzaak, bemerkte dot de heer S. de J., van Amsterdam, den trein had doen stilstaan, uit vrees voor overrom peling van een medereiziger. Deze had namelijk een toeval ge kregen, en na uit zijne bezwijming te zijn ontwaakt, wilde hij over de afscheiding der coupé springen, ter wijl hij daarbij zulke grimassen maakte, dat men ongerust werd. Men dacht te doen te hebben met een aan delirium lijdend persoon. Later bleek evenwel, dat de man onbewust had gehandeld, als gevolg zijner ziekte. Met den heer De J. stapten on derweg nog twee personen uit, die in eene andere coupé werden gelaten. Van een en ander werd proces-ver- baal opgemaakt, terwijl de trein in- tusschen tien minuten vertraging on dervond. De heer Carré, die met zijn gezel schap te Brussel vertoeft, heeft het plan opgevat, eerst in Februari van het volgende jaar te Amsterdam voor stellingen te komen geven en de hoofdstad weder in het laatst van Maart te verlaten. Tuinenburg. Men schrijft uit Amsterdam aan het „U. D.": De ex-commissaris van polite van Hilversum Tuinenburg, wiens ver blijf te Monte Carle ontdekt werd en zich door een revolverschot bij arrestatie zeer ernstig verwondde, zal in het leven worden behouden en neemt zelfs in beterschap toe. Over zijn uitlevering wordt dan ook druk onderhandeld, maar deze ondervindt nogal eenige bezwaren, daar de gouvernementen van Monaco, Frankrijk en België daarbij zijn be trokken. De Ned. regeering koestert thans het voornemen Tuinenburg naar Marseille te doen vervoeren, ten einde hem van daar met een Hollandsch stoomschip naar Neder land te brengen. Dinsdagmorgen is in de nabijheid van Breda een zekere Cornelis Seve- rijnen overreden door een goederen trein en onmiddellijk gedood. Het Weekblad van Broekman, en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van .4 {December 1894, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Hollandsche Hypo theekbank 155 pCt. „Overtoom" (Expl. Maatsch. v. Bouw terrein) ƒ810. Haarlemsche Hypo theekbank 115 Billiton-Maat8ch. 2e rubr. te 's Hage ƒ1050. Nederl.-Indische Gas- Maatsch appij teRot- terdam1293/< StichtscheTramway- Maatschappij120 Koninklijke Paketvaart- Maatschap. (Oprich. tersbewijzen) 300. In weerwil van de omstandigheid dat verleden jaar daardoor niet alleen geen geringe schade is toegebracht, maar ook gevaar voor de omgeving is ontstaan, is men thans weder be- xig de deuren van het waterwerk ge naamd „de drie Sluizen" onder Hoog land, te forceeren, door er stokken tusschen te steken en alzoo te belet ten dat die deuren zich, bij hoogen vloed in de rivier de Eem, kunnen sluiten. Dit geschiedt alleen om Eem- water binnen te laten, teneinde een stuk land onder water te zetten, dat voor schaatsenbaan is bestemd. Wan neer men nu nagaat dat de sluis is gebouwd juist om bij hoog getij de binnendijks gelegen landen tegen het Eemwater te beschermen, en door ge noemde onrechtmatige daad de geheele omgeving, ook bebouwde eigendom men, onder water kan worden gezet, dan mag het on verantwoordelijk wor den genoemd zulke gewichtige belan gen van velen aan „sport" op te of- leren. Waterschapsbestuur en politie op een en ander verleden jaar en thans weer opmerkzaam gemaakt, schijnen machteloos tegenover den bedrijver of de bedrijvers van deze euveldaden. In den sneltrein vau 9.45 uit Utrecht naar Zwolle is Maandagvoormiddag van den noodrem gebruik gemaakt, Tusschen Amersfoort en Nij kerk bleef de trein bijna plotseling stilstaan zonder merkbaren schok. Het trein- Door den Hoogen Raad werden Maandag verworpen de cassatieberoe pen van P. J. v. d. Linde te Amster dam, veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf wegens poging tot moord op zijne moeder en zijnen oom, en den varensgezel uit Dubbeldam, tot 1 jaar veroordeeld wegens poging tot zware mishandeling, door het lossen van revolverschoten op iemand in genoemde gemeente. leiding tot groot tumult. De conser vatieve afgevaardigden protesteerden tegen deze verklaring en hun leider, de heer Canovas de Castillo, hield eene redevoering, waarin hij zijne verbazing te kennen gaf, dat eene dergelijke verklaring werd afgelegd door een der ministers, die zich nu bij de monarchale partij had aange sloten. Uit Kaapstad wordt bericht dat de aanval der portugeesche troepen te gen de opgestane kaffers, die Lou- renzo Marquez zoo geruimen tijd heb ben bedreigd, Maandag een aanvang zouden nemen. Naar men beweert, is Japan wel genegen met China vrede te sluiten, maar alleen op voorwaarde, dat Cüina zich bereid verklare een oor.ogBschatting van 400,000,000 yen te betalen en voor goed de zelfstan digheid van Korea te erkennen. Van offloieele zijde is echter nog niets over Japan's eischen medegedeeld. Men gelooft te Londen, dat Japan zijne eischen wel niet te hoog zal stellen, zoodat de Chineesche regeering, die gaarne vrede wil sluiten, deze kan aannemen. De kans, dat nog vóór den winter de vrede zal worden gesloten, blijft dus nog bestaan. De Japansche maarschalk Jama- gata is, naar.„men zegt, zoo ziek, dat hij naar zijn vaderland moet terug- keeren. Het wetsontwerp tot bestrijding van de. revolutionare partijen, dat heden bij den Duitschen Rijksdag zou worden ingediend, bevat in arti kel 1 een verscherping van de straf fen wegens aansporing tot misdaden en tegen personen die praktijken aan prijzen of als veroorloofd voorstellen, welke gevaarlijk zijn voor 't algemeen. Verder een verscherping van de straf fen voor het verleiden van soldaten tot ongehoorzaamheid, wanneer daar bij gestreefd wordt naar omverwerping van het staatsgezag. Voorts uitvoe riger strafbepalingen tegen bedreiging met misdaaen, alsook een nieuwe strafparagraal voor complotten tot omverwerping van de staatsorde en tegen het honen van godsdienst, mo narchie, huisgezin, huwelijk en eigen dom. Artikel 2 betreft het ontslaan van officieren en onderofficieren der reserve en der landweer, als zij wegens verzet tegen het staatsgezag of wegens ver grijpen tegen de openbare orde met minstens 3 maanden gevangenis gestraft zijn. Artikel 3 betreft de voorloopige inbeslagneming van drukwerken welke onder de termen van art. 1 vallen Posno aan de Academie van Weten schappen te Parijs een nota gezonden. De afval wordt, vermengd met vette steenkolen, aan een distillatie-proces onderworpen, waardoor het ammoniak in sulfaat wordt omgezet, terwijl van het overschot briquetten worden ge maakt. Men verkrijgt aldus een mest stof en een brandstof. Proeven door den uitvinder genomen, zouden hebben getoond dat de bewerking voldoende gas oplevert voor het verhitten der ovens. hebben {aangeraden, heeft de prins zijn 'vertrek nog uitgesteld, daar er nog voortdurend telegrammen, kran sen en brieven komen. Een engelsche dame deelde onlangs in de Graphic mede dat ze op een advertentie om een kindermeid, zes maal geplaatst in drie bladen, slechts twee brieven kreeg, terwijl 40 dames schreven op één aanvraag om een kinderjuffrouw, in een lokaal blad.Der- gelijke verse lijnselen zijn hier te lande ook niet zeldzaam. Wat bewijzen ze eigenlijk? vraagt Ret Vredig Thuisdat men haar, die de kinderen helpt verzorgen, niet langer moet zoeken in de laagste standen, omdat men inziet dat er ontwikkeling en beschaving noodig is om met kinderen om te gaan Is dat het geval, dan mag men zich wel over werkelijken vooruit gang verheugen en dan doe ieder zijn best om deze juiste opvatting van de zaak hoe langer hoe meer te helpen ver breiden. Verdi's nalatenschap. Uit Genua wordt aan de Ménestrel gemeld dat Verdi zich de laatste we ken heeft bezig gehouden met zijn testament. Zijn geheele fortuin, dat op meer dan 10 millioen francs wordt geschat, zal voor een weldadig doel bestemd zijn. Er zal een voortreffelijk ingericht gebouw komen dat een asyl zal wor den voor bejaarde Italiaansche kun stenaars. Na de opening der italiaansche Kamer is gekozen tot voorzitter de heer Biancheri met 236 stemmen blanco waren 73 stemmen uitge bracht. Dinsdag was de zitting van de spaansche Kamer zeer rumoerig. De minister van koloniën, Abaruz- za, traohtte, naar aanleiding van den aanval van den republikeinsehen af- gevaardigde Salmeron, zijne houding te rechtvaardigen. Toen de minister (die voorheen tot de republikeinsche partij behoorde) zijn betrekkingen tot den republikeinsehen leider Cas- telar, bij wiens partij hij zich aan sloot, uiteenzette, beging hij de on voorzichtigheid te verklaren, dat de republikeinsche partij nu wel ver plicht is om de monarchie te er kennen. De rede van den minister gaf aan- De armenische gruwelen. De engelsche consul Graves, te Er- zerum, heeft bevel gekregen de Turk- sche commissie, die een onderzoek moet instellen omtrent de gruwel daden tegen de Armeniërs'in Sassoon te vergezellen. Consul Graves gaat door voor een zeer energiek man. De bedreiging van Lord Kimherley, dat de mogendheden desnoods in deze zaak tusschenbeiden zouden komen, moet een diepe ontroering bij de Porte teweeg hebben gebracht. Een twintigtal personen, die van een bruiloftspartij kwamen, zijn nabij het dorp Hidos in Hongarije door wolven aangevallen. Acht personen wisten, ofschoon zij ernstig gebeten waren, te ontkomen en gingen naar het dorp hulp halen. Toen men we der gewapend in het bosch kwam, vond men niets dan beenderen, over blijfselen van vleesch en kleederen. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 5 Dec. des namiddags te 1 uur. Yvette Guilbert, de bekende ehan- sonettenzangeres, heett zich aan een Parijsch café-chantant opnieuw ver bonden voor den tijd van twee jaren. Zoo groot is de aantrekkelijkheid van haar optreden, dat haar voor eenige liedjes die zij zingt, 7001rancs per avond kunnen worden uitbetaald. Er schijnt te Londen weder zoo iets als een „Jack the Ripper" aan het werk. Ook hij heeft het op vrou wen van zekere klasse gemunt, die des avonds alleen uit wandelen gaan. Twee zijner aanslagen beging hij in de Stanhope Gardenszij werden nog tijdig verijdeld en de aangeran- den liepen met eene verwonding vrij. De derae echter, in Kensington, ge lukte maar al te goed getuige het verminkte lijk eener ongelukkige. De aanrander is, naar het schijnt, een als vrouw verkleede man. Zie daar echter alles wat men van hem weet, want hij verdween even geheim zinnig alB hij gekomen was. Gebruik van afval. Te Parijs zijn in eenige buurten ovens in aanbouw om een proef te nemen met de verbranding van afval uit de woningen. Over een ander middel om van dat afval meer voor deel te trekken is door den heer J. In het Trianontheatsr te Florence hebben twee jonge patriciërs, mar kies Villarosa en Graaf Casella, in een leeuwenhok ten aanschouwe van het publiek eenigen tijd met fleuret- ten geschermd. Bismarok. Uit Varzin wordt het volgende aan de Neueste Nachrichten geschreven Do indruk bij het binnentreden van de kapel waar het lijk van prinses Bismarck voorloopig is bijgezet, is overweldigend. Van den steenen vloer is niets te zien, hij is geheel gedekt met kransen. Het is onmogelijk te zeggen, welke de schoonste is, zij zijn alle prachtig. Een bedwelmende geur vervult de lucht, en de heldere Decemberzon dringt nauwelijks door deiramen, die gedeeltelijk door palmen zijn bedekt. Het aantal kransen bedraagt jreeds 191 en vele worden nog verwacht uit alle oorden van het Duitsche va derland zijn zij gezonden, als een be wijs van deelneming in het smarte lijk verlies van den prins. lederen dag vertoeft de prins eenigen tijd in deze kapel. Vanmorgen zag ik hem zitten op een bank onder een pijn boom, terwijl bij keek naar het uit pakken van een honderdtal doozen met kransen. Deze talrijke blijken van sympathie doen zijn treurend hart goed. Tegen den wensch van de doctoren, die een andere omgeving Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Afwezig de leden Waller, de Haan Beijnes, Figée en Van Weel. Ingekomen is o. a. een brief van den heer E. A. Iordene, meldende namens zijne moeder, het overlijden van zijnen vader Mr. B. A. Iordens. Dit is met een brief van rouwbeklag beantwoord. De Voorz. zegt het navolgende Ik ben overtuigd dat ik spreek namens den Raad als ik zeg, dat wat Mr. Iordens heeft gedaan voor deze gemeente in dankbare herinnering zal blijven. Besloten wordt op voorstel van B. en W. de cholerabarak te verplaatsen naar het HarmeDjansenveld. De hee- ren Lodewijks en van den Berg be treurden dat deze plek gekozen was. Tevens wordt voor de cholera een krediet van 12500 verleend, waarvan f1500 als kosten der verplaatsing. Punt 1. Voor kennisgeving wordt aangenomen eene missive van de Comm. v. Toezicht op het M. O. be treffende de toekenning van prijzen aan de Meisjesschool M. O. Besloten wordt op voorstel van B. en W. het nieuw te bouwen hulp bureau in de Leidsche buurt te plaat sen op den hoek der Oranjestraat en Oranjeboomstraat. Punt 2. Herstemming over het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek van H. Scholten tot wederinhuring van grond bij zijn hötel in den Hout, maar tot afwijzing van zijn verzoek tot verleg ging van het daarnaast gelegen voet pad en de afsluiting daarvan. In de vorige vergadering staakten hierover de stemmen. Dertien leden stemden voor en dertien tegen. In- tusschen is d.d. 1 Dec. een nader verzoekschrift ingekomen van den adressant, waarin hij met het oog op de te berde gebrachte bezwaren verzoekt een iets kleiner terrein en dat het hem vergund worde het voet pad te verleggen om het hek heen, waarmee hij dai terrein wil afsluiten, dat hij bereid is dat voetpad op te hoogen en te onderhouden en dat hij gaarne een deel van het bedoelde ter rein 25 5 30 cM. zou ophoogen boven het voetpad en een ander gedeelte van den zwaren boom at tot aan het te genwoordige terras toe, 25 30 cM. boven dat terras. Verworpen wordt het voorstel van „Neen Sarah, ik kan het niet geheel doorgronden." „Misschien niet. Het valt mannen altijd moeielijk vrou wen geheel te begrijpen. Nu dat doet er hier niets toe. Zeg mij maar beste Joseph, wat je op het hart ligt." En Pinder zeide, dat hij met opzet tot haar was gekomen. „Laat ik echter eerst eene vraag doen," zeide hij, „hoewel ik er mij bijna over schaam." „Het is nu geen geschikt tijdstip om bevreesd of beschaamd te zijn," zeide zij plechtig. „Vertel mij alles wat je op het hart ligt het hart dat ik zal verliezen." „Neen neen," zeide Pinder, „niet als je het waardig acht het te houden. Nu Sarah, ik ben er nu toe gekomen om je dit te vragen: Wat kan een man nog meer doen dan ik om de liefde van eene vrouw te winnen? Ik heb je tien jaar lang oprecht liefgehad. Ik ben je trouw gebleven toen je een ander toebehoordet. Ik trachtte je echtgenoot van dienst te zijn terwille van jou, hoewel ik hem altijd heb veracht en verfoeid. Je hebt ten slotte ontdekt wat voor iemand hij was, en bent van hem gescheiden. Daarna heb ik mijn gevoelens niet langer verborgen." „Deze zgn nooit voor mij verborgen gebleven." „Nadat je alleen bent teruggekeerd, heb ik je ronduit doen blijken van mijne liefde. Je belet het mij niet. Het schijnt zelfs, dat je mijne liefde beantwoordt." „Schijnen 1 Ik heb je innig lief. Ik heb nooit liefgehad zooals ik jou lief heb, want vroeger ontbrak de achting." „O, als ik dat maar kon gelooven I" „Je kunt het gelooven. Ik heb nooit een lengen verteld. Mijn hart wendde zich tot jou, toen ik je in mijn droom zag, en dacht aan je jarenlangen trouw, waarvoor je nooit beloond waart geworden. Arme Joseph, steeds luider klopte dat hart voor jou naarmate de boot Engeland naderde, en jij waart het, die mij het tehuis het meest veraangenaamde. Waar zijn je oogen Vrouwen verklaren hare liefde niet zooals de mannen dat doen, maar zij toonen die op meer verschillende wijzen dan de mannen kunnen doen, aan hen die het slechts willen zien." „Toon mij dan wat van je liefde werkelijke liefde. Trouw met mij I" „Hoe is dat mogelijk?" „Gemakkelijk genoeg. Laat je wettig scheiden van dien nietswaardige en trouw met mij. Het,is hier een duidelijk geval van moedwillige verlating en ontrouw. Je kunt zeer gemakkelijk echtscheiding aanvragen." „Wat I Het gerecht er in mengen 1" „Waarom niet? Uwe meerderen doen het iederen dag." Zij kleurde even en zeide vriendelijk maar met waardig heid: „Mijne hooger geplaatsten bedoel je. Die doen behalve hun gelaat poeieren en beschilderen zeer veel, wat ik niet zou kunnen doen. Ik zou voor het gerecht verschijnen om de banden te doen verbreken, die voor altijd in de kerk zijn gelegd? Dat zou ik nooit kunnen doen." Pinder maakte zich boos. Hij was lid van een dispuut gezelschap en gaf daar nu blijken van. „Je echtgenoot,"zoo besloot hij, heeft het huwelijkscontract wettig verbroken. Zou ik geen echtscheiding aanvragen van eene trouwelooze vrouw terwille van jou Jij zoudt evenveel voor mij willen doen, als je mij lieihadt zooals ik jou bemin." „Ik heb je beter lief," zeide zij. „Ik zou met jou niet kun nen twisten zooals jij met mij. O, wat ik je bidden mag, vraag mij niet om voor het openbaar gerecht te verschijnen met het verzoek om van een slechten echtgenoot te worden gescheiden, alleen om met een ander te trouwen, die er op wacht. O, als je zooveel eerbied voor mij hadt als ik voor jou, dan zou je dat niet voorstellen." „Ik heb tien jaar lang eerbied voor je gehad en je dat getoond. Nu wordt het tijd om eerbied voor mijzelf te heb ben. Mijne vrienden lachen mij uit om mijne, zooals zij het noemen, kalverliefde." „Wanneer zij dat gedaan en je ijdelheid gekwetst hebben," riep zij bedroefd uit, „dan is alles voorbij. De liefde van een man kan zijne ijdelheid niet overwinnen, maar o I wanneer zij wiBten, hoe je bemind en geacht wordt, dan zouden zij er zich over schamen om zoo te spotten. Beste Joseph, heb geduld evenals ik. Wees er van overtuigd dat ik je inniger liefheb dan jij of ieder ander kunt beseffen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2