HEI SPOOK Til ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 10 December 1894. No. 3510 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. NABETRACHTING STADSNIEUW 8. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gebeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. uit den GEMEENTERAAD- LXXII. De Kaad heeft besloten decholera- barak te verplaatsen naar het Har menjansenveld, ot beter gezegd B. en W. hadden daartoe besloten en de Kaad heeft het goedgevonden. Er was dan ook geen keus, aangezien naar de Burgemeester zei met de verplaat sing al was begonnen, omdat er geen tijd was een Raadszitting af te wachten. Waarom er zooveel haaBt bij die overplaatsing was is niet gebleken. Er zal wel een reden voor zijn, maar in 't oog loopend is die niet, daar we op dit oogenblik en in de laatste weken gelukkig geen cholerazieken hebben. Zeker is 't, dat men voor een eventueel plaatsgebrek in de barak niet meer behoeft te vreezen. Nadat de twee medici in den Baad, de een wat scherper dan de ander, de ver plaatsing naar 't Harmenjansenveld hebben afgekeurd, zal denkelijk geen sterveling meer daarheen willen. De ƒ1500 voor de verplaatsing toegestaan zullen onnut besteed blijken te zijn. De vraag rijst, hoe het mogelijk is dat B. en W. de geneeskundige Ar- mencommisie niet om advies heeft gevraagd. Ik weet het waarlijk niet, lezer, maar wel weet ik dat de barak nooit erg in de gratie van de meer derheid der Wethouders is geweest. Toen indertijd (nog onder burge meester Jordens) tot den bouw werd besloten, is dat duidelijk genoeg aan 't licht gekomen. Daar staat dan nu de barak op 't Harmenjansenveld, dicbt bij den spoorweg en bij een grooten mest hoop, ver van een gesticht voor zie kenverpleging af, maar.... onder toe zicht van de gemeentereiniging. Zullen dus voortaan de werklieden der rei niging voor ziekenverplegers en zie kentroosters fungeeren Ik weet het niet, maar waar ik benieuwd naar ben dat is om te weten, wat de ge neeskundig Inspecteur wel zeggen zal wanneer hij de barak op den vuilnis hoop ziet liggen.... had ik bijna gezegd ik bedoel staan. En hiermee stap ik van die onver kwikkelijke barakhistorie af, meteen zucht over onze lieve duiten, die daar op de vuilnisbelt voor goed zijn opge borgen. Alleen nog deze opmerking tot slotIk weet niet of de barak zóódanig geplaatst is, dat zij uit de voorbijgaande treinen duidelijk zicht baar is. Mocht dit wel het geval zijn, dan stel ik voor de barak zacht rood en wit te schilderen en daarop met vette letters te schilderen de woorden „Nooit Gedacht", een en ander om de reizigers in den waan te brengen, dat bij het binnenstoomen van Haar lems sehoone dreven, een lusthuis hem tegenlacht. Het was zeer goed gezien van den heer Bijvoet om de wanorde, die bij het begraven van wijlen burgemeester Jordens op de begraafplaats was op te merken, eens ter sprake te brengen in den Raad. De burgemeester zeide toe de zaak te overwegen, ms voegde er bij dat het moeilijk is, omdat men altijd geheel of gedeelte lijk het publiek uitsluit. Dit is ook werkelijk een bezwaar, 't Gaat natuurlijk niet aan, het pu bliek geheel te weren en nog minder om een classificatie te maken naar de hoofddeksels, door de hoeden toe te laten en de petten te weigeren. Zou het niet mogelijk zijn om te be palen, dat bij begrafenissen, waar zeer veel publiek is te verwachten, niemand die niet tot den stoet be hoort, wordt toegelaten dan voorzien van een toegangsbewijs? Deze bewijzen kan men dan éen dag te voren op enkele uren, b. v. van 10 tot 1 gratis verkrijgbaar stellen bij den opzichter van de begraaiplaats. Op deze wijze zouden zij die werkelijk belang stel len in de ter aarde bestelling zich den toegang kunnen verzekeren en wie er den gang naar cien opzichter niet voor over heeft, koestert al heel weinig sympathie met den overledene en kan gerust wegblijven. Desnoods zou men uaarbij nog een bepaling kunnen maken, dat alleen aan personen boven de 16 jaar deze kaarten worden afgegeven. Zoodoende worden alvast de kinderen geweerd. Misschien zijn tegen dit denkbeeld practisebe bezwaren; ik geef het voor beter. In de nieuwe regeling der politie werd op voorstel van den heer 't Hooft besloten, dat de agenten 4e klasBe die alleen bij bizondere gele genheden worden gerequireerd, niet meer naar rooster maar naar geschikt heid voor de te bewijzen diensten zullen worden opgeroepen. Hiermede, zeide spreker terecht, zal men de on- geschikten er toe brengen om in te zien, dat zij beter doen met de politie maar te laten varen. Men behoeft ze niet eens te ontslaan. Alweer die zonderlinge „vrees" zou ik bijna zeggen, om een ongeschik-| ten ambtenaar eenvoudig te ontslaan.' Ik ben 't volmaakt met den heer Klein eens wie ongeschikt blijkt te zijn, hoort er niet. En waarom het nu noodig is, zoo iqmand nog zoo zachtaardig te behandelen, wil mij maar niet duidelijk worden. Dat men een engeleche goevernante, die men kwijt wil zijn, daarvan een zachten wenk geelt, om van een aanvat van zenuwen verschoond te blijven, kan ik mij begrijpen, maar van een poli tieagent is niet te verwachten dat hij flauw valt als men hem zegt, dat hij ongeschikt is en maar heen moet gaan. En kreeg hij wèl een flauwte, dan zou alleen daardoor bewezen zijn, dat hij voor politie-agent volstrekt niet deugt. Haarlem8 Dec. 1894. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. D. Sickler als 2de luitenant bij de d.d. schutterij alhier en is benoemd tot 2de luitenant de heer E. H.Kre- lage, 2de luitenant la suite. Museum voor Kunstnijverheid. Op het Museum voor Kunstnijver heid zullen a.s. Zondag tentoongesteld zijn de werken van Jean Lepautre. Deze teekenaar werd in 1617 te Parijs geboren, begon zijne loopbaan op de timmermanswerkplaats en werd een der beroemste ornament teekenaars uit de 17e eeuw. Door de tentoonstelling der werken van Daniel, Jean Berain en Jean Lepautre, die achtereenvolgens op bet Museum zijn gehouden, werden be langstellenden in de gelegenheid ge steld de werken der beroemdste tee kenaars uit de 17de eeuw te bezich tigen. Des Zondags is de toegang vrij. De Haarlem eche Kunstclub, wier voorstelling op 14 December a.s. des avonds balt acht bepaald is, zal als dan bet volgend programma uit voeren 1. Zand in de oogen, blijspel in twee bedrijven, naar Eugène Labicbe. 2. Ein Maskenball, Dunt. 8. L' ttre d'Amour Say vete, en prose. 4. Tableau Een Romeinsch Vrou wenvertrek. 5. Een verloren parasol, klucht in één bedrijf. De voorstellingen zullen worden afgewisseld door strijkmuziek uit de kapel van het Stedelijk Muziekkorps. Vrijdagavond gaf de Ned. Opera onder directie van den heer van der Linden in onzen Schouwburg „Jozet en zijne Broeders" en „Paljas", welke stukken veel succes hadden, vooral het laatste. De schouwburg was niet bizonder goed bezet, wat wel was te verwachten in verband met het feit dat nog geen maand geleden dezelfde opera's hier zijn opgevoerd door dit gezelschap. Dezen keer verving me vrouw EngelenSewing mevr. Dirckx v. d. Weghe in de rol van Nedda in „Paljas". Het genootschap „Melpomene en Thalia" zal de volgende maand eene liefdadigheids-voorstelling geven ten voordeele der weduwe van Haren, die met 6 kinderen hulpeloos is na den dood van haar man. De opbrengst zal worden afgedragen aan „Weldadig heid naar Vermogen," door wier be middeling bet steunbehoevende gezin daarmee zal worden geholpen. In teekenlij sten voor plaatskaar ten worden voor dit doel rondgezonden, die naar wij voor de weduwe ho pen, ruim zullen worden ingevuld. Opgevoerd wordt het bekende „Joan Woutersz." Volgens achterstaande advertentie geeft het vrouwenkoor „Excelsior" een zanguitvoering a.s. Zondagavondnaar men meldt is voor een keurig pro gramma gezorgd. VERSLAG. der Vergadering van de afd. Haarlem en Omstreken van de Mij. tot be vordering der Bouwkunst. De vergadering in de groote Restau ratiezaal der Sociëteit „Vereeniging" is zeer talrijke bezocht en wordt door den voorzitter, den beer Jacques Leijh geopend met een woord van dank aan bet oestuur der sociëteit voor de welwillendheid, waarmede het toestond aan de leden dor afdoeling om de nieuw gebouwde toeieteitslo- kalen te bezichtigen en tevens in een barer zalen te vergaderen. Hierna worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door de firma J. van Ek en Zoon wordt medegedeeld, dat zij voor bet lidmaatschap der afd. en der Maats, bedankt. Naar aanleiding der gunstige be schikking van de heeren J. M. van Kempen en Zonen, op verzoek van het bestuur der afdeeling om met bare leden hunne fabrieken te Voor schoten te mogen bezichtigen, wordt besloten den dag van bet bezoek vast te stellen op Vrijdag den 14en December a. s.den leden zal voor af mededeeling worden verzocht van hun al of niet méégaan en de reis kosten zullen uit de kas der aldee ling worden betaald. Van bet hoofdbestuur der maats, is een brief ingekomen van den vol genden inhoud: „Het hoofpbestuur der maatschappij „beeft bet voornemen opgevat, om „eene inventaris op te maken van „de thans nog aanwezige belangrijke „Nederlandsche bouwwerken,ontstaan „van af de vroegste tijden tot in de „laatste jaren van de vorige eeuw. „Het beeft voor dezen omvangrijken „en nuttigen arbeid evenwel veler „hulp noodig en vertrouwt in de „eerste plaats op de medewerking „van de aldeelingen der m; atschappij. „Het Hoofdbestuur, overtuigd van „Uwe ingenomenheid met bet plan, „heeft daarom de eer U uit te noodigen „eene Commissie uit de leden Uwer „afdeeling te benoemen met de op bracht om in den zetel U wer Afdee- „ling en de omgeving daarvan een „onderzoek in te stellen naar de be doelde bouwwerken, eene inventaris „daarvan op te maken en deze aan „het bureau der Mij. op te zenden. „Bij elk bouwwerk zou moeten wor den opgegeven (zoo mogelij':): „lo. de juiste omschrijving der lig- „ging (b.v. straat, nummer); „2o. het jaartal van stichting; „3o. de namen der bouwmeesters; „4o. in korte bewoordingen die bij zonderheden van contructieven en „historischen aard en veranderingen „door aan- en verbouw, die wetens waardig zijn. „Indien de Afdeelingen bare hulp „vorleenen, in den zin als wordt ver- „zocht, zal de Mij. daardoor spoedig „in bet bezit kunnen komen van een „vrij volledige lijst, waarvan bet „groote en algemeene nut ongetwij feld ook door U erkend zal worden. „Een volledige inventaris van de „afbeeldingen van bouwwerken als „bedoeld worden, die reeds versche den zijn in de werken der Maat schappij, zal U binnen kort worden „toegezonden. „U beleefd verzoekende spoedig te „willen berichten of Uwe afdeeling „tot de gevraagde medewerking gene- „gen is en of de opgaven vóór Sept. „1895 kunnen worden ingewacht, heeft „het Hoofdbestuur de eer met de „meeste hoogachting te zijn. Etc." De heer Geijl doet naar aanleiding van dezen brief de viaag of voor de beantwoording der daarin gestelde vragen door het Hoofdbestuur een crediet geopend wordt, want anders acht bij 't ondoenlijk om alles in i) Naar het engelse,h van THOMAS COBB. HOOFDSTUK I. Wat Joe Bodger zag. Een flinke Maartsche bries woei door bet boscb te Rook- field. De zon was reeds een uur of langer geleden onderge gaan, toen Joseph Bodger langs den kant van den eenzamen weg voortsloop. Hoewel bij slank van gestalte was en hij niet ouder dan zes en twintig jaar kon zijn, vertoonde zijn oudachtig gelaat reeds rimpels, en bezat hij kleine oogjes, die eene natuurlijke neiging schenen te bezitten om ont wijkende blikken te werpen langs zijn lange, spitse neus. Om zijn mageren hals droeg bij een van kleur verschoten blauwen doek, losje3 vastgeknoopt, en zijne gebeele klee ding zou met een paar shillings duur betaald zijn. T<>en hij den zoom van het woud naderde verliet hij den gebaanden weg, liep eenige schreden dwars over het gras, zette zich neer aan den rand van een sloot en zocht naar zijne pijp; na deze te hebben gevuld en aangestoken, trok hij zijne kniëen omhoog en sliep weldra zoo vreedzaam als een kind. Aldus bleef hij eenige uren liggen, en de eerste gedachte bij zijn ontwaken gold zijne pijp. Hij zocht deze op uit het vochtige gras, stak ze opnieuw aan, stond vervolgens op, schudde zich af als een natten poedel, en sloop terug naar den weg, dien hij volgde tot het einde van het bosch en tot over den heuvel naar bet dorp Rookfield. De hemel was donker en betrokken, de kleine winkels en buizen waren in voL-lagen duisternis gebuid, de weinige olielampen brand den zeer onhelder, en Joe verhaastte zijne schreden totdat bij bet kruispunt van de wegen, dat bet middelpunt van bet dorp vormde had gepasseerd en een steenen muur aan zijn rechter band bad bereikt. Een poort verleende toegang tot den weg naar de weste lijke deur der kerk te Rookfield een oud steenen gebouw, waarvan de oostelijke vleugel onlangs was hersteld; de slanke spits wees op een niet te ver verwijderde periode van bouworde, niet zoo antiek als bet schip en evenmin zoo modern als bet koor. Naar alle waarschijnlijkheid be vatte bij echter een klok, hoewel deze in de duisternis niet zichtbaar was. Joe trad de poort binnen, en nog voor hij eenige schreden had gedaan deed de klok twee slagen booren. Half wat Het kon halftwaalf, half één, zelfs half twee zijn: hij kon bet onmogelijk zeggen alvorens bet beeleuur was aangekondigd. Hij was omringd door grafsteenen, ge broken pilaren, een paar sarcophagen, kruisen, graven gelijk aan kleine, fetd onderhouden tuintjes, andere als kleine wildernissen, eenvoudige steenen en nog eenvoudiger groene opboogingen. Op korten afstand van het voetpad verhief zich aan zijne rechterband een oude ijpenboom roet een ontzaglijk dikken stam, hol en half docd en zijn voet om geven door laag kreupelhout, welke een uitstekende schuil plaats vormde van den weg af en Joe maakte er dan ook heel spoedig gebruik van. „Drommels," zeide hij, „dat schijnt pas gegraven 1" De klok kondigde het derde kwartier aan. Joe ontdekte nu verscheidene grillige witte vormen: kruisen, kransen, harten, ook een sterke geur van stepha- notis en viooltjes. Naderbij tredende stootte hij zijn rechter voet tegen een stevige plank, waarvan er verscheidene naast elkaar dwars over een kuil lagen van een kort geleden geopend graf, met bloemen bestrooid. Hij had daarop nog zijn blik gevestigd van uit zijne schuilplaats bij den ijpenboom toen de klok twaalf sloeg. Haastig verliet hij nu het kerkhof, keerde rechtsaf, liep voorbij eenige winkels en villa's en bleef ten slotte staan voor een poort de laatste in het dorp aan de linker hand. Wordt vervolgdL)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1