AASPLAKBILJETTEN. Yoor onze Vensters. SET SPOOK lil ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12o Jaargang Woensdag 12 December 1894. No. 3512 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, Postkantoor te Haarlem. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-=3t, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuce., Parij» 31bta Faubourg Montmartre; BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen ete. kan men ter Stoomdrukker!) van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever, De directeur yan het postkantoor te". Haarlem brengt ter kennis, dat in het perceel Bakkerstraat No- 43, be woond door C. Dolkemade, is geves tigd een depöt tot verkoop van post zegels, briefkaarten enz. Haarlem, 10 December 1894. De Directeur voornoemd., DOFFEGNIES. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Vorstelijke Wielrijders: Prins Wal- demar van Denemarken, George van Griekenland, de Czaar, Prins Nicolaas van Griekenland en Karei van Dene marken. Hospitaal te Poeloewayo. Het Idanre Gebergte. Terechtstelling van een Arabisch opperhoofd. Opstand der Waziris. Overtrekken der Vikowa Rivier. Victor Duruy en Edouard Thierry. Huwelijk van den Czaar, in 2 afb. De Czaar en zijne gemalin de kapel verlatende. Japansche koelies in Korea. Voorposten van japansche ruiterij. Hospitaal van 't Roode Kruis te Chemulpo. Japansche soldaten begraven mak kers salueerende. Gezicht op Port-Arthur in 2 afb. f Vice-admiraal Kabayama, chef van den staf prins Arusigawa, generaal Oyama. De japansche kanonneerboot Akagi. De nieuwe Slede van den keizer van China. Het nieuwe paleis van den duit- schen Rijksdag. Drama te Brussel. Het huis Batinghe in 2 afb. Uit het Zondagsblad van Haarlem's Dagblad. Politieke Platen en Portretten. Haarlem11 Dec. 1894. Op de jaarlijksche tentoonstelling van postduiven te Rotterdam, ge organiseerd door de vereeniging „Willems Vrienden" werd de eerste prijs in de afdeeling koppels behaald door den heer A. W. van IJsseldijk, alhier (zilv. med.) dezelfde behaalde in de afdeeling doffers den 4den prijs, een diploma. Ongelukken door Electrtoiteit. Nn er ernstig over gedacht wordt om ook in Haarlem electrische ver lichting aan te brengen, heeft het onderwerp van de ongelukken die door onvoorzichtigheid of onkunde daarmee kunnen ontstaan, eenige actualiteit. Allereerst mag men zeggen, dat niemand wenschen moet door een sterken electrischen stroom te worden getroffen. Volgens hen die dat onder gaan hebben is de gewaarwording uiterst onaangenaam en ieder, die wel eens een zwakke stroom uit een klein toestelletje door zijn lichaam heeft laten gaan, zal dat gemakkelijk begrijpen. Evenwel behoeft ook een zeer sterke stroom nog volstrekt niet den dood te veroorzakenintegen deel, wanneer de omstanders weten wat hun te doen staat en niet wer keloos blijven toezien, dan is de kans op redding zeer groot. Wanneer een electrische stroom door het lichaam gaat, dan kan hij volgens den geleerde d'Arson val, op twee manieren den dood veroorzaken: ten eerste door beschadiging of ver woesting der weefsels en ten tweede door prikkeling van de zenuwcentra en door het doen ophouden van de ademhaling, gepaard met bewuste loosheid. In het eerste geval is de dood waarschijnlijk in het tweede slechts schijnbaar. Bij de wisselstroo- men is bijna altijd het tweede geval aanwezig. De getroffene ademt dan niet meer omdat de electrische ont lading werkende op den bulbus van de ruggegraat de ademhalings-spieren plotseling buiten werking heeft ge steld. Men moet in dat geval eenvou dig de kunstmatige ademhaling toe passen want, zooals d'Arsonval zegt wie door een electrischen stroom getroffen is, moet worden behandeld al8 drenkeling." Wanneer men dit weet en onverwijld toepast, dan zal de getroffene er af komen met eenige minuten van licht begrijpelijken angst. Nog niet lang geleden, waagde het een werkman die draden der electrische geleiding placht te leggen, om waar schijnlijk ten einde tijd te winnen, op het dak van een gebouw te klim men met behulp van een stijltje waarover drie draden onder hooge spanning liepen. De menschen zijn altijd en overal de zelfdenzij spelen met het gevaar, dat zij dagelijks zien. Deze zelfde man had eenige da gen te voren, onder de draden een groot bord opgehangen, waarop te lezen stond„Het is zeer gevaarlijk de draden aan te raken." Toch deed de man het en ondervond er de ge volgen van. Het rolletje telephoondraden dat hij in de hand hield raakte bij ongeluk een van de lichtdraden aan hierdoor ontstond contract en de stroom ;ging door den bundel draden, welken de man in de hand hield, daarop door zijn lichaam'en bereiktejdengrond langs de ladder. De stroom had een span ning van 4500 volts, maar het was gelukkig een wisselstroom. In weer wil van de vreeselijke gewaarwording verloor de werkman zijn tegenwoor digheid van geest niet, hoewel twee vingers van zijn hand en de dij*op het punt waar de stroom was uitgegaan, brandden als of er een roodgloeiend ijzer tegen werd gehouden. Hij riep luidkeels om hulp. Een kameraad die niets van electriciteit wist, klom naar boven. „Gauw, gauwl" riep de getrof fene die ontzettende pijnen doorstond, „neem een tang en snij den licht- draad door 1" De ongelukkige deed dit zoo schielijk hij kon en zijn be looning was een nieuwe, nog gewel diger ontlading, die hem trof. En op een paar passen afstands las men met groote letters, dat het ver boden was de draden aan te raken. De tweede werkman stortte van de ladder naar beneden en brak een arm en een been, de eerste viel schijnbaar dood op het dak. Te Epinay, het einupunt der dra den, werd dadelijk ontdekt dat er iets bijzonders was gebeurd op de lijn. In den condensor der machine volgden de vonken elkander op. Er werd getelefoneerd naar de plaats waar de machines staan en de stroom werd daar afgesloten. Toen er hulp kwam bij de twee getroffenen werd de kunst matige ademhaling toegepast, bene vens de rythmische tongbewegingen die door den Franschen arts Laborde worden aanbevolen, met dit gunstig gevolg, dat beiden weldra weer tot het leven waren teruggekeerd en al leen nog voor de bij hun val bekomen kwetsuren medische hulp behoefden. Wanneer men dus de verlichting door electriciteit in Haarlem wil en kan totstand brengen, dan behoeft het gevaar dat in de leiding gelegen is, geen beletsel te zijn. Zoo goed als on voorzichtige menschen kunnen omko men door de aanraking met een elec trischen stroom, kunnen zij ook het le ven verliezen door een gasontploffing of door het zonder behoorlijke voorzor gen omgaan met petroleum. De mo derat eur-lampen met patentolie en de waskaarsen kwamen in dit opzicht de absolute veiligheid het meest nabij, maar zelfs voor den vreesachtigste is deze wijze van verlichting een over wonnen standpunt. Zooals bekend is, zal op het con cert van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" Vrijdag a.s. optreden mej. Christine van der Steur (piano). Deze stadgenoote die nu s dert 3 jaar te Frankfurt a/M. aan het conservatorium hare opleiding voltooit, na te Utrecht na gehouden examen voor de Maat schappij ter Bev. van Toonkunst een diploma lsten graad te hebben behaald is hare studie begonnen aan de mu ziekschool alhier. Hooge Raad. De hooge raad verwierp Maandag het cassatie-beroep van den officier van justitie alhier tegen een vonnis der rechtbank alhier, bevestigde de uit spraak van den kantonrechter te Zaandam, waarbij in zake eener ver- vo ging van een stationschef der H. IJ. Spoorweg-maats, aldaar, wegens het niet zorgen dat er tijdig voor de aankomst van een trein een vrij en onbelemmerd spoor was. De dagvaar ding werd nietig verklaard op grond, d \t daarin het ten laste gelegde niet voldoende werd omschreven. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank alhier dd. 11 Dec. 1894 i- in staat van faillissement verklaard Emanuel Meyer de Lieme, winkelier in manufacturen te Beverwijk, met ingang van 8 December 1894. Tot rechter-commissaris is benoemd jhr. mr. A. G. van Lintelo de Geer en tot curator mr. J. Spoor, advocaat en procureur alhier. Veeziekte. Evenals elders is ook te Sloten de besmettelijke veeziekte (mond- en klauwzeer) sterk afnemende. Of schoon ook wat het ontsmetten der stallen betreft de wettelijke be palingen vrijgevig worden toegepast houden de meeste veehouders zich in dat opzicht juist nan de voor schriften, wijl aangekocht vee op niet ontsmette stallen geplaatst,, in den regel wordt aangetast. Brand. Maandagmorgen vijl uur barstte een felle brand uit op de hoeve van de wed. Noordam aan Haarlemmer meers Ringdijk bij Aalsmeer. Het vuur, dat door onbekende oorzaak in de schuur aankwam had in korten tijd, schuur, huis, gereedschappen, hooi- en ggraanbergen aangetast en verwoest. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alles was verze kerd. Yan 2 tot en met 8 December is te Zandvoort aangifte gedaan van 7 gevallen van mazelen en is gedurende dien tijd 1 persoon aan die ziekte overleden. Zeevlsscherij. Maandag kwam te Zandvoort aan 1 Zandvoortsche bomschuit. Besom ming f30. De prijzen der visch waren: bakschol f2,80 per mand, tong f0,25 tot f0,80 en bonschol f0,15 tot f 0,25 per stuk. Een deputatie van Duitsche officieren. Eenige Duitsche officieren, vormen ds eene deputatie en garnizoen hou dende te Minden, zijn Zondagavond te 10 uur te 's-Gravenhage aangeko men en hebben hun intrek genomen in het Hotel des Indes. Zij behooren allen tot het 2e reg. Pruisische infanterie van Westfalen No. 15 „Prins Frederik der Neder landen," waarvan H. M. de Regentes der Nederlanden thans chef is en hebben, ten einde H. M. hunne hul de aan te bieden eene audiëntie aan gevraagd, welke Maandagavond te half zes heeft plaats gehad. De deputatie heeft tevens de uit- noodiging ontvangen om met den zaakgelastigde van het Duitsche kei zerrijk te 's-Gravenhage, die zijne landgenooten bij hunne ontvangst Naar het van THOMAS COBB. 2) HOOFDSTUK II. Wat Joe Bodger las. „Ofschoon natuurlijk zeer neerslachtig tengevolge van zijn pas geleden verlies, scheen de heer Derwent naar lichaam en geest volmaakt gezond. Na het middagmaal gebruikt en den avond in gezelschap van miss Derwent te hebben door gebracht, waarbij hij niet het minste liet blijken, dat bere kend was om argwaan te wekken in zijne manieren of gedrag, begaf hij zich naar zijn eigen vertrek. „Woensdagmorgen ontdekte eene dienstbode uit het huis, dat de gangdeur niet gegrendeld was, maar daar de heer Derwent dikwijls des morgens voor het ontbijt uit huis ging, boezemde haar deze omstandigheid geen onrust in. „Op het uur voor het ontbijt was hij evenwel nog niet zichtbaarZijn bed was niet gebruikt en deze zeer geachte dichter, bemind door allen, die hem kenden, en wellicht ook door degenen, die hem alleen door zijne uitgegeven werken kennen, was op geheimzinnige wijze geheel verdwenen. „Het dorp Rookfield, gewoonlijk zoo kalm en vredig, schijnt Dinsdagnacht nog het tooneel te zijn geweest van eene andere gebeurtenis behalve dit geheimzinnig ongeval, wat het moge zijn, den ongelukkigen dichter overkomen. In het huis van kolonel Askew, gelegen op eenige honder den meters van de „Rookery" was ingebroken en een belang rijke hoeveelheid zilveren voorwerpen gestolen. Onzen lezers de laatste bizonderheden over deze geheimzin nige en tragische gebeurtenis willende geven, hebben wij gisteren onzen specialen verslaggever naar Rookfield gezon den. In den beginne weigerde miss Derwent een onderhoud toe te staan, maar toen er haar op werd gewezen, dat de belangrijke publiciteit, gegeven door ons veelgelezen blad, ongetwijfeld de mogelijkheid op nadere ophelderingen zou vergrooten, stemde miss Derwent er ten slotte in toe om onzen verslaggever te ontvangen. Interview van de dochter des vermisten dichters. „Zonder overdrijving kan de „Rookery" genoemd worden eene ideaal verblijf voor een dichter; het is gelegen aan de grens van een schilderachtig dorp, anderhalve mijl van het naaste spoorwegstation, en heeft een schoon vergezicht op het prachtige, afwisselende bosch van Rookfield. „Het huis zelf is laag en ruim, omringd door een uitge- strekten tuin, waarin de gele er- cuseen reeds uit beginnen te botten. Klimop groeit welig rondom de vensters, terwijl de bloembedden, die met een fluweelachtig grastapijt het huis van den stillen straatweg scheiden, weldra een over vloed van roode rhododendrons zullen vertoonen. „Miss Derwent ontving onzen verslaggever in eene fraaie, ouderwetsche kamer, met een laag plafond en hooge eiken houten lambrizeeringen, waarboven de wanden geheel waren verborgen achter boeken, op planken gerangschikt. Miss Florence Derwent is eene zeer innemende jonge dame van negentien jaren slank, elegant en mooi. In diepen rouw gekleed, deed ondanks hare veelvuldige pogingen om hare zelfbeheersching te bewaren, een toevallig woord, eene vluch tige zinspeling, de voile zachte stem trillen, de grijze oogen vochtig worden. „Is dit dus de kamer van den dichter," zeide onze verslag gever, „de geboorteplaats van zoo menige gedachte, die snaren in zoovele menschen harten heeft doen trillen?" „Het was de kamer van mijn vader," gaf miss Derwent ten antwoord. „Hij zat steeds iederen morgen aan deze tafel, zoo lang als ik het mij kan herinneren. Het schijnt mij on mogelijk toe, dat ik hem hier nooit meer zal zien." „Is dat feitelijk onmogelijk, miss Derwent „Wat moet ik er van denken?" riep zij uit. „Wanneerhij nog leeft waarom keert hij dan niet terug? Dinsdagavond heb ik hem voor het laatst gezien; heden is het Zaterdag, en hij heeft geen woord of teeken van zich doen hooren. Hij had geen enkelen vijand ter wereld; ieder die hem kende hield van hem. Wie zou hem dan kwaad willen doen I

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1