BINNENLAND. W e dstrijden. bedrag iuit en kreeg een fikeche fooi voor zijn moeite. Doch ziet, eenige oogenblikken later komt de debilant verschrikt terug zeggende dat hij zich in het nommer had vergist. De zooge naamde winner was edelmoedig ge noeg om hem het ontvangen geld terug te geven. deel namen, gedeeltelijk] hervat; er Irekenen wat zij haar schuldig zijn, Zeevisscherij. Dinsdag kwamen te Zandvoortaan 3 Zandvoortsche bomschuiten. Besom ming f 15 tot f30. De prijzen der visch waren: bakschol f2,50, scharren f 1.50 per mand, tong f0,15 tot f0,50, griet 10.30 tot f0.70, bonschol f0,25 tot f0,45 en schelvisch f 0.30 per stuk. H. M. de Koningin heeft Maandag deelgenomen aan het gastmaal ten Hove voor de Duitsehe officieren. De Koningin-Regentes heeft bij deze gelegenheid op de gezondheid gedron ken van den Keizer van Duitsehland en verder een dronk ingesteld op het infanterie-regiment „Prinz Friedrich der Niederlande," het 2e Westfaalsche No. 15, waarvan H. M. thans de chef is. De overste en commandant van het regiment heeft dezen toost met eene eerbiedige dankbetuiging beantwoord. De officieren legden Dinsdag te Delft een krans op het graf van Prins Frederik der Nederlanden. Zij gebruikten Dinsdagmiddag te 's Gravenhage het middagmaal bij den gezantschapsraad baron Yon Reiche- nau, die gedurende de afwezigheid van graaf Von Rantzau, Duitsch gezant, zaakgelastigde is. Heden keerden de officieren weer naar Minden, naar hun garnizoen, terug. Lombok. Het N. v. d D. heeft Dinsdag het volgend telegram uit Batavia ontvan gen Het 9e bataljon is hier teruggekeerd en met groote geestdrift ontvangen. De gouverneur-generaal hield aan het station eene toespraak en inspec teerde de troepen. Er was feestelijke ontvangst in het Van Zuylen-park. De standaard werd door de eehtgenoote van den gouver neur-generaal met bloemen versierd. De uitslag der verkiezing van vier leden in het hoofdbestuur der Ver- eeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen :n Nederland is, dat gekozen is de heer J. de Jong, te Haarlem en herstemd moet wor den tusschen de heeren jH. Eerdbeek, te 's Gravenhage, W. Kroese,te Drach ten, M. Weersma, te Groningen, J. H. F. Gangel, te Harderwijk, P. Voerman, te Arnhem en H. J. Émous te Amsterdam. De heeren De Jong, Eerdbeek, Gangel en Emous hadden te voren verzocht voor deze verkiezing niet in aanmerking genomen te worden. zouden Dinsdagavond nog 40 andere werklieden in de fabriek worden toe gelaten, wanneer de stakers bleven volharden. De fabriek wordt door een voldoend aantal politieagenten bewaakt. Voor wanordelijkheden aan de fabriek be staat geen vress, aangezien niemand het terrein kan naderen dan door mid del ven een veerpont. De nieuwe werklieden, die Dinsdag onder geleide van politie in de fabriek zijn gebracht, zijn meerendeels uit Sliedrecht afkomstig. Teneinde bot singen met de werkstakers te voor komen, zullen zij den nacht in de fa briek doorbrengen. Aan de werksta kers is door enkele vakvereenigingen tegen hedenavond ondersteuning toe gezegd opdat zij de staking zullen kun nen volhouden. Den geheelen Dinsdagavond bleven groepen werkvolk om de fabriek dwalen. In de woning van een der bazen in de Jacob Van Crmpenstraat zijn een paar glasruiten ingeslagen en een der andere bazen, die het vreemde werkvolk herwaarts heeft gebracht, werd zoo lastig gevallen, dat hij eindelijk de beloften moet hebben gegeven heden den stakers een onderhoud te zullen toestaan. De Man.tEchappij „Zeeland." Dinsdag is te Londen de heerFor- bis van den Chatham Dover-spoorweg geinterviewd. Hij sprak categorisch de praatjes tegen, volgens welke de Great-Eastern aan de stoomvaart maatschappij Zeeland zou hebben voorgesteld den Vlissingschen dag dienst naar Harwich over te brengen en de ontvangsten van den Harwich Queensboro-nachtdienst onderling te verdeelen. Forbes verklaarde dat in tegendeel de Zeeland en de Chatham- Dover spoorweg aan de Great Eastern verzoenende voorstellen deden, welke laatstgenoemde toen afwees. Forbes deelde voorts mede, dat de nieuwe Vlissicgsche mailstoomers met kapitaal, door de Staatssporen voor te schieten, te Glasgow zullen worden gebouwd, zullende er min stens twee in den volgenden zomer worden in de vaart gebracht, met stoomvermogen voor eene twintig- mijlsche vaart, waardoor de duur der nachtreis tusschen Vlissingen en Queensboro tot zes uren zal terug gebracht worden. natuurlijk zonder voor hetgeen zij koopt den hoogsten marktprijs te betalen. Zoo kweekt men dieven, en zoo wordt het verklaarbaar, dat de eigen dom steeds meer door jeugdige straat- roovers onveilig wordt gemaakt. Tot de ontdekking van het boven vermelde gaf aanleiding een diefstal van erwten uit zakken, die aan den wal gelost waren. Werkstaking. Men meldt uit Amsterdam: De directie der koninklijke fabriek van waskaarsen heeft aan de werk stakers doen weten dat zij Dinsd. ge noodzaakt was een aanvang te maken met het aanstellen van nieuwe werk lieden. Alvorens daarmede voort te gaan, wil zij nog de goedgezinde werk lieden in de gelegenheid stellen den arbeid aan de fabriek op de oude voorwaarden te hervatten, voor zoo ver er thans nog plaatsen beschik baar zijn. De portier der fabriek is ge machtigd aanmeldingen van werklie den aan te nemen. Naar men vernam is het werk met 20 nieuwe werklieden en eenige an deren, die aan de werkstaking geen Brand te Nijmegen. Naar wij in het vorig nummer meldden, zou Dinsdag brand zij q uit gebroken in het stadhuis te N.jmegen. Deze heeft echter plaats gehad inde toren van den telephoon te Nijmegen die staat op het achterste gedeelte van Ihet raadhuis en die 10 a 15 M. boven het dak uitsteekt. Door dien toren of koker, uitsluitend van hout gemaakt, worden een 400 draden ge leid naar het centraal-bureau, dat af- zonderlijken uitgang heeft naar de Nieuwstraat. De brand wordt toege schreven aan het springen van eene overvolle spirituslamp, waarmede een werkman soldeerde. De man deed alle |moeite de brandende spiritus te dooven, brandde zich daarbij deerlijk de handen, maar slaagde niet. pleiten, die herinnert aan het door Shakespeare in zijn „Merchant of Venice" geschetste geding, waarin Shjlock bedrogen uitkomt, waar hij de nakoming vordert van de voor waarden van den schuldbrief, die als boete op de niet betaling van de door Antonio aangegane schuld hem het recht verleende een pond vleesch te snijden uit Antonio's lichaam. De burgemeester van Ylst. Te Ylst, de gemeente van burge meester Huisman is proces-verbaal opgemaakt tegen 21 leden van de ijsclub „De IJlster Schaats", omdat zij, daar de werkzaamheden nog niet waren afgeloopen, tet na tien uur vergaderden in de bovenzaal van een logement. De politie-vorordening geeft evenwel in dit opzicht aan vereenigin- gen volkomen vrijheid. waar zijn zenuwen hem zulke parten hadden gespeeld. De toehoorders troostten zich, door nu maar over te gaan tot een gezellig samenzijn en dat er op de sociëteit veel over't ge val werd gesproken, behoeven wij nauwelijks te melden. Zijn hulpgeroep uit den hooge werd door de ambtenaren ten raadhuize gehoord en toen waren spoedig eenige rappe handen en even later ook de politie en brandweer aanwezig om de vlammen, die aan alle kanten uitsloegen te blusschen, wat binnen een halfuur gelukte. Daarmede was het raadhuis met rijn kostbaren inhoud aan een groot gevaar ontkomen. De koker, welke zich als een lastige buurman van dat gebouw heeft doen kennen, is geluk kig blijven staan. De draden die langs zijn binnenwanden liepen zijn tot een spinneweb gevormd, zoodat de telephoon onbruikbaar is. Waterschade heelt vooral het raad huis, waar doorheen de slangen moes ten worden aangevoerd. Het water drong tot verscheidene vertrekken door en beschadigde daar de p'a- fonds De „Ned. Bakkerscour." deelt mede. dat de heeren Haust en Lindeboom te Amsterdam tegen 1 Januari a. s. hun geheele personeel hebben ont slagen. Ook de heer G. J. H. Graf aldaar ontsloeg Zaterdag jl. zijn gezellen, waaronder de heer Goedhart, voorzit ter van „Ons Genoegen". Overigens zijn, zegt het blad, de gevallen van ontslag van gezellen öf voor het oogenblik öf voor de toekomst legio. De rijksdaalder verhooging is door heel wat gezellen geweigerd. Kwade praktijken, De politie te Rotterdam is tot de ontdekking gekomen van eene nieuwe industrie. Eene vrouw, in de baan woonachtig, waar zij een winkeltje houdt, verschaft in haar huis aan straatjongens gelegenheid om te dob beien, en hebben de jongens geen centen om het spel voort te zetten, dan schiet zij hun die voor. De jongens gaan, om het voorge schoten geld te kunnen terugbetalen op stelen uit. Alles wat zij machtig kunnen worden, 13 van hunne gading, maar bij voorkeur stelen zij goede ren, die de vrouw voor haar winkel- debiet kan gebruiken. Deze is steeds bereid, wat de jongens haar aanbren gen te koopen en daarmede te ver- De koe van f3276.75. Wij zijn toch wel een weinig nieuws gierig zegt het Utr. Dghld. of de zaak van den Biltschen landbou wer, wien op de markt te Leeuwarden de 16 teenen van een koe, met het beest op den koop toe, verkocht zijn tegen 5 cent voor den eersten teen en voor eiken volgenden het dubbele van dat van den voorgaanden, voor het gerecht zal komen. Want voor de rechtbank kon de zaak nog wel eens een heel anderen loop nemen dan de slimme verkooper, die meent den koo- per er zoo aardig te hebben laten inloo- pen, denkt. De man is al te slim geweest en heeft daardoor niet bedacht, dat als hij eerst de ze3tien teenen van de koe geleverd heeft, hij het dier zelf niet meer op den koop toe leveren kan. Eene koe zonder teenen is natuurlijk geen complete koe, en daarop heeft de kooper rechtal ontbrak er maar éen teen aan, dan zou hij nog het recht hebben te weigeren wat hem wordt aangeboden. Als dit geschil een rechtzaak mocht worden, dan zou 't dus wellicht blij ken, dat bij slot van rekening de ver kooper de gefopte is, omdat hij niet zal kunnen leveren wat hij verkocht en dus niet alleen geen cent zal kun nen vorderen van den koopprijs ad f3276.75, maar nog meer kans heeft tot schadevergoeding wegens wan- praestatie te worden veroordeeld, Maar het publiek zou er zeker be lang in stellen, voor een heusche rechtbank eens ee^. zaak te hooren be- „Lampenfieber." Op den avond van Zaterdag jl. zou de heer Bonnema van Assen een le zing houden in 't café van den heer Panman te Wildervank. En werke lijk verscheen hij ook op den bepaal den tijd. Oogenschijnlijk was er geen enkele reden tot zenuwachtigheid. De spreker zelf heeft een zeer vreedzaam beroep, in 't dagelij ksch leven fabri ceert hij roomboter. Het onderwerp var. zijn rede had ook niets onrust barends hij zou spreken over de Boter- en Kaasbereiding. De man kon er dus bepaald zeker van zijn, dat niemand ter wereld hem zou hinderen, dat geen mensch hem zou aanzien als gevaarlijk voor den Staat, of hem zou beschuldigen van opruiende woorden of kwade bedoe lingen. Bedaard kon hij zijn rede uit spreken om, misschien na een kalm debat, even bedaard te bed te gaan, met de streelende overtuiging, weer nuttig werkzaam geweest zijn, in 't be lang der beteiding van boter en kaai. Dit gebeurde echter niet. Hoe aandachtig het auditorum, be staande uit vijftig vreedzame land bouwers, daar ook voor hem neer mocht zitten, onze man was niet rus tig. Er overkwam hem iets, als wat Duitsehe tooneelisten „Lampenfie ber" noemen. Nauwelijks had hij het onderwerp van zijn rede vermeld en was hij met de inleiding begonnen, of 'tliep mis. De zenuwen begonneD te werken". Hij kon geen woord uit- orengen en stond, zooals men zegt, met den mond vol tanden. Die tan den klapperden. 't Publiek daarentegen was dood stil. 't Was niet meer uit te houden. Spreker, kon niet langer op den ca- theder blijven. Met een benauwd ge zicht jen dito stem, stamelde hij een verzoek om verlof voor een oogenblik te absenteeren. Bereidwillig werd dit verlof verleend, terwijl nog een paar heeren, die juist hun kwartje entree hadden geofferd, binnen kwamen. De heer Bonnema spoedde zich naar bui ten. En de hoorders wachtten. Ze wachten minuten, een half uur, een uur, ze zaten zoo verbaasd, als een auditorium kan zitten, welke spreker eensklaps, als bij donderslag, voor hun oogen is verdwenen. Nu werd men ongerust. Men zocht op den weg, in den tuin, bij de vaart en in de sloot. Onze man was nergens te vinden. Er werd zelfs een bode uitgezonden naar 't hotel, waar hij dien nacht zou logeeren. Ook daar was hij niet. Men verdiepte zich in allerlei gissingen. Eindelij k bleek wat er gebeurd was. Toen de heer B. in zijn gejaagdheid naar buiten was ge sneld, had hij eensklaps de tram zien aankomen. Die tram scheen hem een reddende engel, die hem weg zou voeren, uit zijn kwellingen. Hij stapte in en vluchtte op deze wijze van de plaats. De disqualificatie te Bussum. Men zal zich herinneren, dat door het Comité der Algemeene Harddra- verij-Vereeniging, bestaande uit de heeren H. Broekman, Th. J. Dop, H. J. J. Jaburg en G. J. Hoogland, eeni- gen tijd geleden een besluit werd genomen, waarbij de rijders A. H. v. Wickevoort Crommelin en J. Koster, de eigenaar A. A. v. d. Berg, bene vens de paarden Oranje Boven, Risljek en Aurora II werden gedisqualifi- ceerd, naar aanleiding van onregel matigheden, die zouden zijn geschied bij de harddraverijen, gehouden op de baan te Bussum, op 23 Sept. jl. Deze zaak kwam nu bij het hard draverij-comité der Ned. Harddraverij en Senvereeniging, bestaande uit de heeren W. A. L. Mock, H. P. de Kat van Hardinxveld, Th. A. van den Broek en J. van Stolk in hooger be roep en de diqualificatie werd door dit comité nietig verklaard. De Alg. Harddr. Vereen, teekende hierop protest aan tegen deze vernie tiging van haar vonnis en zette breed voerig uiteen welke motieven haar geleid hadden, om bovengenoemde personen en harddravers te disquali- fieeeren. De Ned. Harddraverij- en Renver- eeniging was op haar beurt weder verstoord over dit protest, en nam het volgende besluit „Aangezien het comité der Algem. Harddraverij-vereeniging bij de door hen uitgevaardigde diequa ificaties van de rijders A. H. v. Wickevoort Crom- melin en J. Koster, den eigenaar A. A. v.sd. Berg, benevens van de paarden Oranje Boven, Bistje/c en Aurora II, art. 56 van het reglement niet heeft nagekomen, door de jury ter zijde te stellen, met den gebleken toeleg om de te diBqualificeeren personen den pas af te snijden zich in hooger beroep bij het comité der Ned. Harddraverij en Renvereeniging te voorzien „overwegende, dat het comité der Alg. Harddraverij-vereeniging door zijn weigering van zich neer te leg gen bij onze uitspraak, waarbij de betrokkenen van het hun ten laste de zijn vrijgesproken en door hun openlijk verzet tegen het recht, ons bij art. I, laatste alinea, gewaar borgd, ook hierbij het reglement schendt in aanmerking nemende, dat deze handelingen de instelling onzer hard draverij op de lange baan in gevaar brengen, besluit het harddraverij- comité der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging in zij n vergadering van 30 November 11. met algemeene stem men uit te sluiten de Algemeene Harddraverij-Vereenigingen in te trek ken de vergunning aan genoemde Ver eeniging verleend om harddraverijen uit te schrijven onder het reglement der Ned. Harddraverij- en Ren-ver- eeniging, zoolang de h.h. H. Broek man, Th. J. Dop. H. J. J. Jaburg en G. J. Hoogland deel uitmaken van het bestuur .of comité dier Vereeni ging." In de sportwereld is men zeer be nieuwd welke gevolgen dit besluit zal hebben. Velen vreezen scheiding. Het harddraverij-comité der hard draverijen, gehouden te Bussum, haalt verder in de Ned. Sport een staaltje aan van de brutaliteit waarmede sommigen der beschuldigden tewerk gaan door te vermelden, dat zij aan het comité verklaarden, vernomen te hebben, dat de beide aansprekers uit om den geheelen omvang van de jongste ramp, die haar had getroffen, te beseffen. Tot voor het begin harer moederB ziekte, was haar leven volmaakt gelukkig geweest, en terwijl haar smart over het verlies harer moeder zich bij haar het hevigst deed gevoelen, had de geheimzinnige verdwijning van haar vader plaats. Hoe innig zij hare moeder had lief gehad, haar vader was haar nog oneindig dierbaarder ge weest. Natuurlijke genegenheid was hier gepaard gegaan aan intellectueele sympathie, en Florence was ook trotsch op hem. Bij het binnentreden van inspecteur Holt stond zij uit haar stoel bij de tafel op, blozende van plotselinge opge wondenheid. „Hebt u mij iets mede to deelen riep zij uit. „In dit geval is geen nieuws werkelijk goed nieuws miss Derwen t. „Wanneer ik dat maar durfde denken 1" stamelde zij. „Mij dunkt, dat u dat wel kunt doen," zeide hij. „Wat wij gedaan hebben? vraagt gij. Ja wij hebben het huis en den omtrek deorzocht, en ook alle vijvers en schuren eenigs- zins in de buurt, en dat alles zonder een spoor te vinden." „Hebt u den man niet gevonden, die bij kolonel Askew heeft ingebroken?" vroeg zij. „Was het maar waar. Wat ik u zeggen wil miss Derwent toen ik den tuin binnentrad, ontmoette ik uw buurman." „Mijnheer Fairford?" vroeg Florence haastig. „Zeker een oude kennis van u?" „Neen, geen oude kennis," gaf zij ten antwoord. „Hij woont hier nog maar een paar maanden. Mijn vader he9ft kennis met hem gemaakt op den dag, toen hij het huis be trok tenminste op den dag, toen zijne meubelen werden gebracht." „Heeft mijnheer Fairford nog familie vroeg inspecteur Holt. „Hij woont alleen. Natuurlijk heeft hij ondergeschikten." „Hij is ook nog een jonge man," zeide Holt in nadenken verzonken. „Naar zijn uiterlijk te oordeelen is hij nog geen dertig jaar. En hebt u hem voor twee maanden geleden nooit gezien mies Derwent?" „Ik heb hem voor dien tijd onzen tuin wel eens zien voorbijgaan," verklaarde zij. „Nadat het huis verhuurd was en het bordje weggenomen, verschenen er werklieden uit Londenhierna verschenen ongeveer twee maanden geleden op een Woensdag de meubelen, en dien dag sprak mijn vader hem voor de eerste maal. Dien dag kwam hij hier lunchen, en na dien tjjd verscheen hij nog al eens dikwijls des avonds. Mijn vader zeide gewoonlijk, dat hij de eenige man in Rookfield was, met wien het de moeite waard was om zich te onderhouden." „En heeft mijnheer Derwent nooit aan mijnheer Fairford ge vraagd, waar hij vandaan kwam?" „Ja eens, maar dit onderwerp scheen hem niet aangenaam te zijn." „Dus u weet in het geheel niet waar hij heeft gewoond alvo rens hij uw buurman werd?" „Neen ik weet er niets van. Inspecteur Holt," voegde Florence er bij, „wilt u zoo vriendelijk zijn en mij dereden noemen van al uwe vragen U zult u toch zeker niet ver beelden, dat mijnheer Fairford mijn vader op de een of an dere wijze kwaad heeft gedaan?" „Ik vrees dat nieuwsgierigheid eene gewoonte wordt," gaf hij ten antwoord." „Wat uwe vraag betreft, ik kan mij niet voorstellen, dat iemand mijnheer Derwent kwaad zal hebben gedaan. Wanneer hij dood was waar is dan zijn lijk „Maar als hij nog leefde, waarom keert hij dan niet terug?" herhaalde zij. „Dat iB het juist, hij keert niet terug. Wat is het meest waarschijnlijk dat hij zonder eenige bekende reden vermoord werd en zijn lijk voor ieders oog is verborgen, of dat hij uit eigen beweging dit huis heeft verlaten? Er is slechts één persoon, die bij zijn dood zou winnen." U bedoelt mijn neef Arnold!" riep zij in verontwaardiging uit. En," vervolgde inspecteur Holt snel, „h;j was op dat tijdstip niet in Engeland en is nu zelfs nog niet in En geland. Er komen zeer vele gevallen voor dat menschen verdwijnen zonder duidelijke beweegreden." JTtrdl vervlfd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2