Bericht IET SPOOK TAS «FIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 15 December 1894. No. 3515 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. J. C. PEEREBOOM. stadsnieuws. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, por 3 maauden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, S%tccParijs 31fria Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdag ai ond verschijnt, zal bevatten'. De Boksers. Haarlemmer Halle tjes CCXXI. Binnen- en Buiten- landsche berichtenVaria. Adver tentiën enz. Van 1 Januari e. k. af zal in dit blad worden opgenomen een geregeld Overzicht van de Kamer zittingen, gesteld in aangenamen en leesbaren vorm. Naar ondergeteekende meent zal dit den lezers aangenamer zijn, dan de korte, telegraphische mededeelingen, die uit den aard der zaak minder dan een Overzicht, een algemeenen indruk geven van wat er in de ver gaderingen der beide Kamers is voor gevallen. Tevens verschijnen na 1 Jannari Haagsche Brieven, die regelmatig zullen worden opgeno men in de Courant, die eiken Maandag avond wordt uitgegeven. De bewerking van een en ander is toevertrouwd aan een bekwamen haag- scben journalist. De Directeur Uitgever Nota's, i.Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem, II Dec. 1894. Door Burg. en Weth. is uitspraak gedaan omtrent de in de vorige week ingeleverde inschrijvingen voor de aan bestedingen van schutters uniformen en uitrustingsstukken. De uniformen zijn toegewezen aan de firma L. A. en F. L. Kattenburg Co. en de uitrustingsstukken aan den beer S. de Jager, beiden alhier. Voor de aanbesteding der levering van schoolbehoeften aan de inrich tingen van openbaar lager onderwijs alhier gedurende de jaren 1895 en 1896 hebben zich twee inschrijvers aangeboden, met name de beeren L. D. C. van Dobben, firma J. F. van Dobben en de heer Spoon, boekhan delaars alhier. De uitspraak zal Don derdag 20 Dec. a. s. geschieden. Het onderwijzend personeel van de openbare gemeentescholen alhier heeft zich per adres gewend tot den raad der gemeente strekkende tot bet verkrijgen eener gunstiger regeling der jaarwedden. Dit adres is voorzien van ongeveer 130 handteekeningen. Bij bet adres is gevoegd een uitvoe rige memorie van toelichting. In verband met het dezer dagen in ons blad voorgekomen bericht om trent bet bedanken van den beer Kriens, als directeur van „Haarlemsch Gemengd koor", kunnen wij thans nader mededeelen, dat de eerste uit voering dier vereen Ling in dit sei zoen onder zijne leiding zal plaats hebben. Op de Donderdagavond gehouden jaarlijksche vergadering van de Haarl. Wielrijders Vereeniging „de Ketting- gangers" werden tot bestuursleden herkozen, de beeren J. A. Leupen, van Emmerik, J. D. Pander en J. Mulder, onderscheidenlijk als voorzitter, 1ste en 2de secretaris en penningmeester. Tot 1ste captain werd gekozen de heer J. W. Koopman, tot dusver 2de cap tain en tot 2de captain de beer P. A. G. Gerlagb. De haarlemsch e vereeniging „Kunst zij ons Doel" hield Donderdagavond hare tweede kunstbeschouwing van dit seizoen in de bovenzaal van de socië teit „Vereeniging." Deze keer prijkte eene schoone collectie teekeningen aan de wanden en wel van de heeren P. C. de Moor Wz. en J. van Oort. Belangrijk was vooral de collectie van eerstgenoemde, welke veel en velerlei artistiek schoons leverde. Zijne twee grootste stukken waren: Het lijden van Christus, en een revolutiebeeld (waarschijnlijk), voorstellende eene vrouw in bloed en vlammen gehuld, aangegrijnsd door afzichtelijke tronies. Van zijne baud waren o. a. nog ten toongesteld eenige series aan elkaar aansluitende teekeningenvooral trok de aandacht de serie der mythologi sche voorstellingen van eene draak legende, geteekend in helle, oorspron kelijke kleuren, waarvan de fantasti sche kleurenrijkdom een schoon effect maakte; deze collectie van den heer de Moor getuigde van zijn veelzijdig talent. Niet zoo groot maar ook zeer belang rijk was de collectie teekeningen van de heer J. van Oort,jdien wij dank zij het bestuur van „Kunst zij ons Doel" op de kunstbeschouwing van Donderdag avond hebben leeren kennen vooral als een verdienstelijk teekenaar van dieren. Landbouw. De afd. Haarlem van de Holl. Maats, yan Landbouw vergaderde Donderdag in de Korenbeurs. Daar de voorzitter de heer Fr. Lieftinck door eene avondzitting der 2de Kamer werd verhinderd tegenwoordig te zijn (ook de heer mr. H. Ph. de Kan ter was om die reden afwezig) presideerde de Secretaris der afdeeliny, de heer W. K. Loeff. Medegedeeld werd o. a., dat de heer D. H. Blok te kennen heeft gegeven dat hij ontslagen wenscht te worden van het correspondentschap der brand waarborg-maatschappij. Voorts dat de cursus voor hoefbeslag weer is be gonnen met 20 leerlingen en eenige toe hoorders. Eenigen moesten wegens plaatsgebrek voor het praktische ge deelte dit jaar worden afgewezenzij komen het volgende jaar het eerst daarvoor in aanmerking. Verder is ingekomen eene kennisgeving van het Hoofdbestuur, dat het eene Commissie heeft benoemd, bestaande uit de hee ren H F. Buitman, P. J. A. de Bruin, J. Zijp Kzn., Ph. van der Breggen en P. F. L. Waldeck tot onderzoek van de grieven tegen de toepassing van de wet op besmettelijke veeziekten, met name mond- en klauwzeer. De- heer Loeff zal ten zijnen kantore gaarne kennis van deze grieven ont vangen en daarvan mededeeling doen aan het Comité. Volgens mededeeling van den pen ningmeester, den heer mr. G. C. Ever wijn Lange, bedraagt de begrooting voor 1895 in ontvangsten en uitgaven fl423.27j£. Deze wordt goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoor ding over 1893. Daarop werden de punten van be schrijving voor de algemeene verga dering op Maandag 17 dezer aan de orde gesteld. Bij het punt graanrechten vroeg de heer Andries J. Winkler het woord en betoogde, dat de toestand zeer veran derd is sedert in het jaar 1847 de graanrechten werden afgeschaft. Toen kostte een mud rogge f 18.thans f 4,f 4.50. In geheel Europa heeft men graanrechten, wij staan als de Chineezen van Europa alleen. Zelfs België dat ons lang in deze heeft ge zelschap gehouden, heeft onder be stuur van den minister Beernaert, graanrechten ingevoerd. Men kan niet zeggen, dat ons land bepaald in bloeienden toestand ver keert, alB men nagaat dat in Frank rijk op de 1000 inwoners 32, in Oos tenrijk 35, in Nederland 105 bedeel den worden gevonden. Gaat het op deze wijze door dan gaan we wiskun stig zeker naar den kelder. Spreker zou daarom gaarne zien, dat de Holl. Maats, van Landbouw beslist het standpunt van graanrech ten innam. De Voorz. betreurde het, dat de beide Kamerleden die in het bestuur van deze afdeeling zitting hebben, niet aanwezig konden zijn. Hij voor zich erkent gaarne, geen gevestigde opinie over de zaak te hebben maar zou in elk geval betreuren dat heffing van graanrechten noodwendig den brood prijs zal verhoogen. Door den heer Winkler wordt hierop geantwoord, dat bij de invoering van graanrechten, de boer zijn arbeider ook beter betalen kon en dat deze dus wel wat meer voor rijn brood kan geven.*) Spreker is van de nood zakelijkheid dier rechten dan ook in nig overtuigd. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering worden nu gekozen de heeren Lieftinck en Winkler. Nadat enkele minder belangrijke punten waren afgehandeld, ging men over tot den verkoop van onafgehaal de prijsvoorwerpen der Haarlemsche Pa ardenloterij die meestal een fiinken prijs opbrachten. Na de gebruikelijke verloting werd de vergadering door den waarnemend voorzitter met een heil- wensch voor het volgend jaar gesloten. Maar de werkman in de steden dan? Die zal niet zoo alB de veldar- beider van de graanrechten profiteeren en toch ook zijn brood duurder moe ten betalen. Bed. De 23jarige juffrouw uit Rotterdam, die op 22 November jl. in den winkel van den horlogemaker Westendorp, in de Groote Houtstraat alhier, zich zelve door een revolverschot had ver wond, is weder herBteld uit het St. Elizabeths Gasthuis ontslagen. In den afgeloopen nacht is een vaartuig, liggende in het Spaarne alhier, door een ontstane lek, gezon ken. De schipper, genaamd J. Krijger, van Broek op Langendijk, die in het vaartuig sliep, is met levensgevaar gered. In een buitengewoon politieblad worden gesignaleerd Hendrik Seders, oud 34 jaren, ge boren te Haarlem, van beroep glazen- wasecher; en Adrianus Kok, oud 35 jaren,'gebo ren te 's Gravenhage, van beroep hor logemaker, beiden ter zake verduis- duistering, eerstgen. van een wagen en drie ladders die hij in huur had, en laatstgen. van een gouden dames remontoir horloge, dat hem ter repa ratie was toevertrouwd. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt hunne opsporing aanhouding en voorleiding. Velsen. De vereeniging Hulp en Bijstand heeft per circulaire den ingezetenen bekend gemaakt in Velsen en IJnrai- den, dat Woensdag 19 Dec. e.k. een wagen langs de huizen zal rondkomen om alles in te zamelen wat;men wenscht te geven, alsoude kleeren, kinder goed, schoenen, beddegoed, meubelen, huisraad, in een woord alles, hoe oud en versleten ook, zal gaarne in ontvangst genomen worden. De ingezamelde voorwerpen zullen zooveel noodig worden hersteld, uit gestald en daarna tot zeer lagen prijs voor de behoeftigen in onze gemeente worden verkrijgbaar gesteld. Het doel is werkverschaffing en ondersteuning met de opbrengst. Marktbericht. Graan-' en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 13 Dec. 1894. Witte tarwe f4.25 a f5.Rogge f3.50 a 3.85, Haver f4.25 a f5.75, Win tergerst f 3.aj f3.60, Paarden- boonen f4.75 a 5.Groene erwten f4.50 a f5.25 en Duivenboonen f5.25 a f5.50. Zeevisscherij. Donderdag kwamen te Zandvoort aan 2 Zandvoortsche bomschuiten. Besomming f25 en f34. De prijzen der visch waren: bak schol f2, pieterman fl per mand tong f0,20 tot f 0.80, bonschol f0.20 tot f0.40 en kabeljauw fl tot fl.50 per stuk. Volgens het Haagsche Dgbld. is binnenkort een kon. besluit te wach ten tot opheffing van bet verplichte Naa het engelsch van THOMAS COBB. 6) HOOFDSTUK V. „Cherchea la femme". Toen Joe Bodger Maandagavond aan het Btation te Rook- field uit den laatsten trein stapte, zou inspecteur Holt zelfs hem niet herkend hebben in zijn zwarte jas vol vouwen, dien morgen gekocht in een winkel van tweede hands k? eer en en met een kunstmatig nieuwgemaakten hoed op. Hij droeg een gladde, grijze pantalon, een hooge boord en zelfs een das en had een wandelstok in zijne hand. Joe's doel met eene herhaling van zijn bezoek aan zijn laatste arbeidsveld was om die geheimzinnige vrouw op te sporen. Hij had haar in de richting van het kerkhof zien gaan, zoodat de veronderstelling voor de hand lag, dat zij uit een van de huizen voorbij dat van kolonel Askew gele gen, was gekomen, en na tot voorbij middernacht in de laan nabij het station op en nèer~te hebben geloopen, naderde Joe de „Rookery". Het was een donkere nacht, en de maan was achter wolken verscholenniemand vertoonde zich op den weg. Tegenover het hek, dat toegang gaf tot het huis, was een hek, dat uitkwam op een weide, eu zich daar verber gende, wachtte eu waakte Joe. Eenigen tijd gebeurde er niets, geen enkel gerucht verstoorde de stilte van den nacht; geen twijgje bewoog zich totdat hij ongeveer halftwee voetstappen in de nabijheid meende te hooren, langzaam en regelmatig, hoewel zij niet nader kwamen. Er moest iemand op en neer loopen I Hij kroop over den breeden weg, hurkte neer onder de schaduw van een grooten plataanboom in den hoek van den tuin voor Derwents huis, hield zijn adem in en luisterde. Het was hier echter volkomen donker en stil, en toch be reikte het geluid van die langzame, regelmatige voetstappen Bteeds zijn oor. Joe verliet de schaduw van den plataan en sloop langs de heg, die tusschon de „Rookery" en „Boschzicht" liep tot dat bij een open plek vond. Met zoo weinig mogelijk ge rucht drong hij hier door de heg en vervolgde zonder op te houden zijD weg aan den anderen kant totdat hij bij de heg kwam, die de grens vormde van Owen Fairfords tuin. In den versten ho»k groeiden ijpenboomen, evenals voor het huis en met dik kreupelhout rondom hunne stammen. Aldaar hurkte Joe neer, en toen hij over het struikgewas gluurde, zag hij dezelfde slanke gedaante, den vorigen Dins dag door hem gezien langs het breede kiezelpad voor de voordeur heen en weer loopen. Ook nu scheen deze aanblik hem het bloed te doen ver. stijven, want terwijl het bovenste gedeelte van haarlichaam bizonder stijt en recht was, liep zij met lange, zware, man nelijke passen, geheel in het zwart gekleed, met eene dichte voile voor haar gelaat en een paar groote, witte handen on bedekt langs haar lichaam hangende. Na nog eenige malen op en neer te hebben geloopen bleef zij voor de deur staan, boven welke een ruit was, waardoor een flauw licht naar buiten scheen. Zij zocht een sleutel uit haar zak en stak dien in het Blot Joe hoorde het „klik ken" van het metaal opende de deur en verdween in het huis. „Boschzicht" was een van de oudste huizen in Rookfield; zijn smalle ingang met een luifel daarboven tot be schutting, had een venster aan iederen kant, en rechts be vond zich ook een kleine stal. Het benedengedeelte van den gevel was opgetrokken van donkerrooden steen, maar boven de overhangende goot werden de houten planken door pleis terwerk onderbroken. De bovenste vensterB waren schuifra men, met zonneblinden aan den buitenkant en jaloezieën van binnen. Na er aldus zonder veel moeite in geslaagd te zijn de woonplaats van de vrouw uit te vinden, moest hij zich vervolgens vergewissen wie zij was en alles omtrent haar te weten komen. Het was nu te laat om nog verdere stappen in deze richting te doen, zoodat Joe het huis den rug toekeerde en rondzwierf zoolang tot hij eene geschikte plek had gevonden om zich te slapen te leggen. Den volgenden avond halfzeven ging hij en nu openlijk voor het h uis van Owtn Fairiord staan, en daar het geluk

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1