Politiek Overzicht. öemeagclNieuws. schrijven van academische proef schriften, tenminste voor studenten der juridische faculteit. Zoools men weet, was mr. Van Houten steeds een voorstander van dit denkbeeld, terwijl het advies van het meerendeel der hoogleeraren niet ontradend schijnt te zijn geweest. „Nationaal Fonds." Zaterdag 22 dezer des voormiddags te 11 uur zal te 's-Grravenhage in „Diligentia" eene vergadering worden gehouden, j waarin de statuten zullen worden vastgesteld van de te stich ten vereeniging Nationaal Fonds tot ondersteuning, van de nagelaten be trekkingen der in Ned.-Indië geval len militairen. Bericht hiervan is rondgezonden aan alle subcomités in de verschil lende steden gevormd om werkzaam te zijn in het belang van het cen traal comité n. 1. het bijeenbrengen van een nationaal fonds ter onder steuning van de nagelaten betrekkin gen van in Indië gevallen militairen en aan alle burgemeesters, die voor het comité werkzaam zijn geweest door het houden eener collectie of anderzins. Eene gelijke uitnoodiging is ook bestemd voor gemeente en subcomi- té's die nog werkzaam zijn en waar van het centraal comité nog geen be richt ontving. Werkstaking aan de Kon. Fa briek van Waskaarsen te Amsterda?n. Donderdagmorgen stonden voor de fabriek weer eenige troepjes werklie den een aantal fabrieksmeisjes dren telden op de Ruysdaelkadejjheen en weer en een detechement politieagen ten en een inspecteur zorgden voor de handhaving der orde. Niettegenstaande dit politietoezicht en ofschoon de directeur en de ge ëmployeerden van de fabriek bij het gaan en het komen van het kantoor door de politie worden beschermd, zijn de laatste dagen werklieden en beambten der fabriek door de stakers of personen, die het met hen eens zijn, bemoeielijkt en mishandeld. Zoo werden Woensdagavond twee jonge kantoorbedienden door een hoop volks in de Spiegelstraat lastig geval len en geslagen, zoodat zij zich door overhaaste vlucht voor erger moesten vrijwaren. Verscheidene personen, die zich aan mishandelingen schuldig maakten, zijn Woensdag en Donderdag gearre steerd. In eene Woensdag in „Café de We tering" gehouden vergadering werden den stakers medegedeeld, dat hun het loon voor deze week zou word uitbetaald uit de weerstandskaB der vakvereen igingen. Twee kinderen verbrand' Terwijl Dinsdagnamiddag de vrouw van den timmerman E. op de Ach tergracht aan den Binnen Amstel, te Amsterdam een paar boodschappen deed, bleven twee kinderen, een van twee en een van ruim drie jaar al leen in huis. De kleinen kwamen in aanraking met de kachel, die hunne kleederen in vlam zette. Beide kin deren kregen deerlijke brandwonden en zijn aan de gevolgen overleden. Het tramongeval te Oudehaske Over het tramongeval, dat Woens dag te Oudehaske (Fr.) heeft plaats gehad, wordt nader gemeld: Daar de machine vlak voor de brug derailleerde, zonder dat de machinist vooraf iets bemerkte, kon hij met den besten wil niet remmen, en het is hem ten eenenmale onmogelijk te vermoeden waaraan het déraillement te wijten is. De locomotief stoomde in volle vaart tegen een der ijzeren pijlers, waardoor deze in tweeën brak en de geheele ijzeren bovenbouw op de machine en bagagewagen stortte. Het voorschot van den bagagewagen werd geheel verbrijzeld en de wagen ver nield, het balcon van den daarop volgenden passagierswagen, waarop de conducteur Agter stond, die door de glasruiten in het rijtuig werd ge slingerd, geheel ingedrukt en vernield. De conducteur lag bewusteloos inde passagiers wagen en men vreesde, dat Jaij doodelijk gekwetst was.. Met den meesten spoed waren de doctoren Rinkes en Schouwen aanwezig, wien het gelukte hem weder tot bewustzijn te brengen. Het bleek nu,! dat hij aan beide beenen gewond was, terwijl hij klaag de over inwendige pijn. Inden avond werd hij, vergezeld van zijne vrouw, die inmiddels was aangekomen, naar Sneek vervoerd, om daar verder on der geneeskundige behandeling ge steld te worden. De passagiers wagen zat vol men- schen, van wie enkelen wonden be kwamen door de glasscherven. De tramweg en het kanaal, waarover de ijzeren brug ligt, die aan de Neder- landsche tramwegmaatschappij toe behoort, zijn door dit ongeval ver sperd, doch men is dadelijk begon nen, om ze beide weer vrij te krijgen. Door reserve-trammen wordt in den dienst voorzien. De officier van jus titie en de directeur der Nederland- sche Tramweg-maatschappij waren spoedig op het terrein aanwezig. van den aannemer in den «in gehad te hebben, die evenwel door den thans beter werkenden spionnendienst tijdig voorkomen is. Koloniën, Lombok. Donderdag zijn aangekomen de indi- sche bladen met berichten over Lom bok tot den lSden November. Naar de J.-B. uit goede bron ver neemt, heeft generaal Vetter het 5e en 11e bat. infanterie niet uitsluitend als versterking aangevraagd om met meer kracht tegen Tjakranegara te kunnen ageeren, maar ook omdat door de marine een tweede prauw van Karangasem is aangehaald, die een lontarbrief van Q-oesti Djdantiek aan den vorst van Lombok aan boord had, waarin de eerste zijn leenheer aan kondigde, dat hij hem welhaast met zijn benden weder te hulp zou komen. In verband met deze berichten zijn ook te Malang drie mobiele colonnes, ieder ter sterkte van eene compag- opgericht, onder gezamenlijk commando van den majoor Soeters, om op het eerste bericht op Bali voor- ioopig te kunnen optreden totdat men te Lombok de handen vrijer zal heb ben. Daarna, uiterlijk in den loop van Januari a. s., komt Karangasem de beurt, de opperbevelhebber der expeditie heeft in dien geest be velen van de regeering ontvangen. Verder sohijnt ook het gedeeltelijk reeds verlaten bivouak van Ampenan. meer in het bijzonder het even daar buiten gelegen etablissement van den aannemer, met een overval bedreigd zijn. In den avond van den 7den dezer althans werd de heer Stok plot seling verrast door een bezoek van de chefs van den generalen staf en der intendance, die hma kwamen waar schuwen op zijne hoede te zijn. Den volgenden dag werd gewapend gefou- rageerd en moest het personeel der leverantie insgelijks den ganschen dag met revolvers gewapend zijn. On der leiding van den luitenant-kolonel der artillerie werd het geheele eta blissement met den meesten spoed binnen de versterking overgebracht en een daaromheen zwervende Balier in bewaring genomen. De vijand scheen door den nood gedreven een aanslag op de belangrijke voorraden Aan de particuliere correspondentie uit Ampenan in het Bat. Nbl. ontlee- nen wij het volgende Er zijn spionnen, die verklaren, dat zij in Tjakranegara zijn geweest. Het is de vraag of het waar is, of het dan geen spionnen van den radja zijn. Zjj verklaren, dat de zware schok, dien we hier voelden, terwijl we tege lijkertijd het opstijgen van een enorme rookwolk waarnamen, veroorzaakt is door het springen van een groot kruitmagazijn achter de poeri, waarin ook een belangrijke voorraad patro nen geborgen was. Ook vertellen z\j, dat onze granaten talrijke slachtoffers maken, dat Tjakra inwendig versterkt is, alle muren van talrijke schietgaten zijn voorzien, dat de Baliërs zich tot een hardnekkigen tegenstand voorbe reiden en dat wij de overwinning niet zonder zware verliezen zuilen be halen. Positieve plannen tot onder werping schijnt men dus niet te koes teren. Terwijl ik deze regelen schrijf, blaast de wind met ongemeene kracht door ons bivak Ampenan. Het is de storm wind, die ons tijdens de kentering reeds eenmaal bezocht! Telkens van richting veranderend, doet hij de klapperboomen als rietjes buigen, breekt hg zware takken af en ont wortelt hij hier en daar een boom; den regen drijft hij woest voor zich uit; de barakken kraken en een deel der dakbekleeding word weggeslin gerd. Met moeite verplaatst men zich door de bivakstraten, lelkensvreezende opgenomen of omvergeworpen te wor den. De zee is gerezen tot het hoogste gedeelte van het strand en kan elk oogenblik het bivak binnendringen de vloedgolven naderen met groote kracht, de ijzeren kokers en andere honderden kilo's zware voorwerpen, die op het strand liggen, worden Dinnen gestuwd. Er is geen communicatie met de schepen op de reede en men beproeft telkens te ver geefs de post aan wal te brengen. Bij zulk een weersgesteldheid kan er niet geageerd worden en zelfs stremt zij den gewonen loop van zaken. Als de Lomboksche westmousson op deze wijze blijft voortwoeden, kan er voorloopig niet3 belangrijks tegen den Balischen vijand ondernomen worden. Uit Soerabaja is 6 Nov. aan deLoc. geseind Het ss. Both vertrok gisteren mor gen om elf uur van Ampenan met zieken en gewonden en is heden mid dag alhier aangekomen. De geë va- cueerden zijn: secretaris Valette, dir. off. v. gez. Kunert, off. v. gez. Koamans, kapt. genie Ruempol, luits. inf. Lam berts en Jackson, luit. adm. Yon Mauntz en Hamakers, een luit. van de barissan, de marine off. Van Heus- den, 150 onderofficieren en minderen, dwangarbeiders en vrije koelies. Op reis zijn een Eur. fuselier en twee dwangarbeiders overleden. Het ss. Both wordt voorloopig alhier aange houden, in verband met het plan van generaal Vvtter om 10 dezer Tjakra negara aan te vallen, waarvoor wen- schelijk is toezending van twee ba- taillons van Java, daar er nu veel zieken zijn door de hevige regens in de laatste dagenhet ziekeschip heeft reeds 50 zieken aan boord, het hos pitaal te Ampenan is vol. Het nieuwe bivak te Kapitan is door twee ba- taillons betrokken. De vijand geen spoor van toenadering en ver sterkt zich geducht. Op Tjakranegara ziet men beurtelings Hollandsohe en witte vlaggen, terwijl het bombarde ment wordt voortgezet. Morgen ver trekt hefc^ss. Sindoro van hier naar Ampenan^ met eene groote partij provisiën, wijn en kazerne-meu bilair. Men deelt mee dat de gezond heidstoestand van den opperbevelheb ber der Lombok-expeditie te wenschen overlaat. De secretaris der residentie, de heer Valette, die eenigen tijd op Lombok werkzaam is geweest, is gisteren avond hier teruggekeerd. Een ernstige on gesteldheid, welke hem weken lang aan boord van het z:ekenschip ter reede van Ampenan gekluisterd hield maakte zijne evacuatie dringend nood zakelijk. Atjeh. Radja wordt van 6 No- Uit Kota vember aan de J. B. geschreven: Niets dan regen in den laatsten tijd; in één woord hoogst onaange naam weer. De Atjehrivier is reeds zoodanig gezwollen geweest, dat het maar zeer weinig gescheeld heeft of we hadden bandjir gehad, iets wat hier wel meer voorkomt, doch waar men niet hard naar verlangt, aange zien geheel Kota Radja dan zoo wat onder water staat. Vooral voor de posten buiten de geconcentreerde linie is die regen een ontzettende plaag; de dakbedekking van het verblijf der soldaten laat meestal veel te wenschen over en is tegen zware regens in geenen deele bestand. Daar ook de garderobe der soldaten niet direct groot is te noe men, wordt er bij aanhoudend regen achtig weer, zooals we tegenwoordig hebben, werkelijk veel misère gele den. De bentings zeiven worden in zware modderpoelen herschapen. Ver der komt er de factor „verveling'' bij, want men weet bij geen moge- ilij kheid hoe de m-nschappen bezig •te houden. Ook op de djahats schijnt de regen verslappend te werken, want van vij andelijke operaties merken we in den laatsien tijd niet veel. Tjot Rang heeft echter voor de variatie weer eens een flinke beurt gehad. Waarschijn.ijk zult u u nog wei uit één mijner laat ste brieven herinneren, dat een acht tal Atjehers, behoorende tot de be vriende hulptroepen van Toekoe Djo- han en afkomstig uit kampong Pan- go, naar den vijand overgeioopen was, Dit bericht was in zooverre onjuist, dat hun aantal niet acht, maar elf bedroeg. Deze Atjehers, behoorende tot de bezetting eener bevriende ben- ting, zooais we dat noemen, dicht bij Tjot Rang, zijn met medeneming van hun geweren (onze achterlaadge weren) en een vijfhonderd tal patronen niet alleen naar den vijand overgeioopen, maar zijn ook onmiddellijk er toe overgegaan om onze benting Tjot Rang waarvan ze ligging en inrichting op hun duimpje kenden, met onze patro nen uit onze geweren op alle moge' lijke wijzen te besehieten. Aan den loop van sommige kogels wasduidc lijk waar te nemen dat ze van uit de boo men moesten geschoten zijn. Ofschoon de kogels goed aansloegec en de schildwachten zich terdege moesten dekken, wer-.len ons toch geen gewonden bezorgd. Eenige dagen geleden evenwel werd een Europeesch fuselier op Tjot Rang gewond. Ook is eenige dagen geleden de Europeesche sergeant Bal van de ar tillerie gewond op Sinelop. Ook eene compagnie infanterie van het jl4de bataljon, onder commando van den kapitein Reurts, welke een transport materialen naar Biloel ge leiden moest, werd onderweg bescno- ten, met geen ander gevolg dandai den luitenant Schansleh de helmhoed van het hooid werd geschoten. In de|vergadering die de Fransche Kamer Donderdag hield, werd Burg deau, de overleden president der Ka mer, herdacht door de Mahy, in zee? waardeerende woorden. Hierna werd besloten om de regeering een krediet van 20,000 francs toe te staan ter bestrijding van de begrafeniskosten. De Chaly noemde Zondag als den vastgestelden dag voor de begrafenis, in verband waarmede de Kamer tot 17 Dec. uiteengegaan is. De begrafenis zal streng civiel zijn, in overeenstemming met de denkbeelden van den over ledene. Het stoffelijk overschot van Burdeau jzal komen te rusten op een praalbed in eene zaal van het residen tiepaleis, welke van Zaterdag af voor het publiek zal openstaan. De commissie uit den duitschen Rijksdag heeft Donderdag met 9 te gen 4 stemmen afwijzend beschikt op het verzoek om eene strafvervol ging tegen Liebknecht toe te staan wegens majesteitsschennis. De commissie van enquête uit de fransche Kamer naar de bankschan dalen heeft haar rapport bij de Kamer ingediend. Zij stelt haar voor, hare toestemming te geven tot het open baar maken van de documenten, zich bevindende in 4 enveloppes, welke betrekking hebben op de „Banca Ro- mana" en voorts bestaan uit brieven, in de gevangenis door Tanlongo ge schreven aan Giolitti, den toenmaligen minister-president, met uitzondering evenwel van de stukken welke be trekking hebben op overleden sena toren en andere politieke mannen. De commissie stelt verder voor dat de Kamer besluite geen rekening te houden met de documenten, vervat in de 5e enveloppe, betrekking heb bende op de onderhandelingen tus- schen de Nationale Bank en de „Banca Romana." Dandat de Kamer er in toestemme, dat aan Frangois Crispi en aan mevrouw Crispi de brieven worden teruggegeven,bijeengevoegd in de 6e enveloppe, omdat deze brieven geheel en al een particulier karakter dragen. Toejuichingen De Kamer heeft Donderdag hetge- heeie rapport der commissie goedge- keu Een oppervlakkig beschouwd hoogst zonderling besluit is door de Grrieksche Kamer genomen. Deze heeft met vijf stemmen meerderheid besloten totaan neming van een wetsontwerp,strekken de om den k-entenoogst terug te hou den en desnoods te vernielen ten einde den marktprijs te handbaven. Voor de stemming verlieten vele leden de zaal, moeie lijk heden worden verwacht. Dit „spartaansch" middel schijnt nog het eenige te zijn om verbetering in den toestand te bren gen. Naar de „Standard" uit Konstan- tinopel verneemt heeft het Turksche comité tot onderzoek der gruwelen in Armenië de Erzingjanpas bereikt waar het Zekki Pasja ontmoette, Het kan echter niet verder wegens de sneeuwhet rapport zal vele maanden vertraging ondervinden. Br worden thans „olous" gezocht voor de wereld-tentoonstellingen te Brussel (1897) en te Parijs (1900), en bij dat zoeken komen allerlei vernuf tige denkbeelden aan ht licht. Zoo stelt iemand voor op de BruBselsche tentoonstelling België te maken „naar het leven afgebeeld" op 1 hectare grond. Op dezen bunder oppervlakte zouden alle steden en dorpen met de voornaamste monumenten in het klein worden gebouwd en wegen van 50 cM. breedte zouden de gelegenheid geven alles te bezichtigen. Op een hoogte zou men ook een vogelvlucht hem diende, werd hij na een kwartier te hebben gewacht beloond door de verschijning van eene slanke, jonge vrou met een bizonder net figuurtje, dat goed uitkwam door ha nauwsluitend manteltje van zwart laken. Hare heldere, blauwe rok was juist kort genoeg om een paar kleine schoe nen te doen zien, en haar lief, rond gelaat met rose wan getjes werd fraai omlijst door een zwart hoedje, versierd met een wel wat opzichtige veer. Sarah kon niet met zekerheid zeggen waarom zij een dienst buiten had aangenomen. Natuurlijk ging zij uit omdat het haar „avond" was; maar wat betreft de vermakelijkheden in Rookfield had zij evengoed thuis kunnen blijven. Sarah verliet het huis zonder te weten wat zij zou gaan doen, en toen zij het poortje doorging, viel haar blik op een tengeren, jongen man met bizonder afloopende schonderB, die zijn hoed artistiek in de richting van zijn groot linkeroor droeg, ter wijl hij op onverschillige wijze met een stokje zwaaide. Vlug week hij voor haar uit en nog vóór dat Sarah eenige meters had afgelegd, kwam het bij haar op, dat zij haar pa rasol had vergeten, en terwijl de maan reeds zichtbaar was, het was reeds zeven uur in den avond, keerde zij terug om dat nuttig voorwerp te halen. Dezen keer week de jonge man niet alleen voor haar uit, maar maakte ook beleeid zijne verontschuldiging, dat hij haar in den weg had gestaan. Toen zij hem wat meer nauwkeurig opnam, bemerkte zij, dat zijn mager en scherp gelaat hem er ouder deed uitzien, dan zij had verwacht. „Neem mij niet kwalijk mise," zeide Joe. „Ik zon u niet gaarne in den weg willen staan, voor geen geld; ofschoon men zegt, dat ik mijzelf steeds in den weg Bta. Dat is een gewoonte van mij geworden." Joe werd niet teruggewezen zoodat hij naast Sarah voortliep in de richting van het dorp. „Ben aardig huis waarin u woont," vervolgde hij; „het ziet er gezellig uit. Een aardig klein huis, drommels ja, en ook zeker eene kleine, aardige familie die er in woont." „Alleen juffrouw Cawdrey is er op, het oogenblik," gaf Sarah ten antwoord. „Over smaak valt niet te twisten." „Wat doet juffrouw Cawdrey tegenwoordig?" „O, van alles. Zij kookt, neemt de huishouding waar en iB tegelijk meesteres." „Zijt gij daar dan maar met n beiden 1" „Wjj zullen er een jongen bediende bij nemen, als wij er een kunnen krijgen. Dat zal moeieljjk gaan, want hij moet veel in den tuin spitten. Ik doe dat niet. Mijnheer Fairford is er zelf eens aan begonnen, maar het begon hem spoedig te vervelen. Dan moeten er nog schoenen gepoetst en messen geslepen, om nog niet te spreken van de slaapplaats boven een leegen stal. Dat alles schrikt iedereen af." „U zult toohj.niemand afschrikken," gaf de galante Joe ten antwoord. „Is er dan geen ander vertrek in het huis is de familie zoo groot?" „Er is niemand anders dan jjuffrouw Cawdrey en ik en mijnheer Fairford," gaf Sarah ten antwoord, „en wij wonen hier nog niet langer dan twee maanden. In het laatst van Januari zijn wij verhuisd en op eene zeer zonderlinge wijze." „Zoo, was ik er dan maar bij geweest om je te helpen. Waarom was het zoo zonderling „Wel, de meubelen kwamen Woensdag evenals juffrouw Camdrey en ik. Zij nam mij te Londen in dienst. Mijnheer Fairford was hier ook, maar denzeliden avond ging hij weer weg. Toen wij Vrijdag alles sloten was hij nog weg, entoen ik hem Zaterdagmorgen in huis zag wist ik niet wat ik zag." „Kwam hy dan des nachts?" „Ja natuurlijk," zeide Sarah, „op een anderen tijd had hij niet kunnen komen. En hij kwam niet met den trein, dat is zeker. Ik denk, dat juffrouw Cawdrey hem binnenliet. In ieder geval was hij er Zaterdagmorgen en ik schrok er van." Toen Sarah den volgenden morgen ongeveer elf uur naar de voordeur ging, was zij niet weinig verbaasd Joe op de stoep te zien staan. „Is mijnheer Fairford thuis?" vroeg hij met iets plechtigs. „Ik heb gehoord, dat men hier iemand noodig heeft voor het handewerk." Toen hij alleen op de mat achtergelaten werd, terwijl Sarah de boodschap aan Owen ging overbrengen, nam Joe zijne omgeving eens goed op. Aan zijne linkerhand stond een deur open, waarschijnlijk toegang gevende tot de ont vangkamer. (Wvrdt V4r**lfd.)'

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2