Eersie Lieitaoi ROBERT 8B BERTRAM. H Attentie. g| „SM", Klem hMraat 73, J m M Wetgevende Macht. Burgerlijke Stand, Stoom vaartberichten. VARIA. ADVERTEINTIËN Een flink I'ËRSOOÜ Nummerverwisselaar. NAAISTERS. GEERTJE KLEEFSTRA JI&8BS LASSkt, Zaterdag 15 Dec. 1894, Schouwburg- Jaasstraat. Melpomene en Thalia. Zondag 16 December 1894. A Men leze vsoral de goedknope prijsaanbieding. ik van geheel België kunnen genieten. Op verschillende plaateen zou men, om een eigenaardig locaal tintje aan de vooretelling te geven, een politie agent of nachtwacht in uniform plaat sen. Of die echter ook op verkleinde schaal zal aangebracht worden? Een trein-ongeluk. Een botsing van twee kabel-spoor treinen heeft te Chicago plaats gehad. Het ongeval gebeurde op de plaats waar de Washingtonstreet door den tunnel onder de rivier van Chicago gaat. In den tunnel botsten de trei nen met een ontzaglijken schok en werden voor een groot deel verbrij zeld. Drie van de passagiers werden gedood, terwijl een twaalftal verwon dingen bekwamen. Na de botsing vatten de overblijf- van de wagens vlam. Uit Marokko. Volgens de berichten uit Marokko is de toestand bij Marakesch ern stiger geworden. De wegen naar de kust zijn afgesneden en de stad schijnt in staat van beleg te zijn Men bericht, dat gouverneur Widda zich dapper verdedigt, doch het op den duur niet zal kunnen volhouden. Dan zou dus Marakesch in handen der opstandelingen vallen en hoe meer de beweging zich naar het zui den voortplant, hoe meer hierop kans bestaat. Moord en doodslag is aan beide zijden aan de orde van den dag. Ook bij Tanger zijn weder volgens de „KÖln. Zeit." drie Mooren vermoord. Een daarvan schijnt de bediende van den tolk aan het Duitsche gezantschap onder Duitsche bescherming, te zijn, ter wijl een der anderen Fransch onder daan is. De Duitsche en Fransche gezanten hebben dientengevolge hun beklag ingediend. De toestand is echter zoo, dat de gezanten, volgens de „Voss. Ztg., vreezen zich aan ge vaar bloot te stellen indien zij te grooten nadruk leggen op hunne eischen. De oorlog tuBschen China en Japan. Volgens bericht uit Sjanghai heb ben de onderscheiden landingen der Japanners op de Chineesche kust eenvoudig ten doel hunne beweging naar Weihaiwei te maskseren, waar dientengevolge de paniek hand over hand toeneemt. De Chineesche solda ten zouden bij hoopen tegelijk aan het deserteeren zijn, zoodat het den Japanners gemakkelgk zon vallen Weihaiwei te bemachtigen. Volgens bericht uit Hirosima na men de Japanners den öden dezer zonder slag of stoot Foetsjau. De vijfduizend Chineesche verdedigers ontruimden de stad zonder strijd en trokken naar Nioetsjoeang terug, waar heen generaal Nodzji's brigade op rukt. De Japanners zouden Kaiping, twintig mijlen ten Zuiden van die stad reeds bezet hebben. De „Times" verneemt uit Kobé, dat de tweo Japansche legerkorpsen uit Mantsjoerije te Nioetsjoeang sa men zullen komen om vandaar naar Peking op te rukken. Belangrijke ver sterkingen vertrekken uit Hiro sima. Een praatje over onue buren in Zuid-Duitschland. M. de Redacteur. Het is wellicht niet zoo algemeen geestigen toon, strijd voert tegen on derdrukking eenerzijds en slaafsche onderworpenheid anderzijds, tegen Keizer- en Bismarck vergoding, tegen de aanmatiging der Pruisen, tegen het voortwoekerende militarisme, tegen g zoo veel meer. Tegeo Bismarck als staatsman die hem, jaren geleden wegens zijne lelie artikelen gevangen liet nemen, koestert hij een gloeienden haat. Reeds vele prooessen heeft Dr. Sigl moeten voeren, maar toch gaat het kleine pittige kereltje, dat in den dagelij kschen omgang de jovialiteit in persoon is, voort te strijden tegen wat hem afkeurenswaardig voorkomt tn dit steeds met open visier. Wij, Hollanders stellen ons den „Durchschnitts deutscher" meestal voor als iemand vol geestdrift over het: „vastaaneengesloten keizerrijk", trotsch, te behooren tot zulk een groot en machtig volk. In werkelijk heid ziet het er dikwijls anders uit. Naar aanleiding van het overlijden van Czaar Alexander III geeeelt dr. Sigl zijne landgenooten op onbarm hartige wijze en zegt o. a. in no. 267, 23 Nov. j.l. aldus: Duitsche mannenzouden zij gaar- „ne zijn, onze helden van de pers, en „zij denken, dat daartoe niets anders „noodig is, dan om over het Fransche volk den spot te drijven. Houden „zij den Czaar dan waarlijk voor zoo „dom, dat hij niet tusschen de regels het dringend verzoek zou. kunnen lezen, „om toch weder over onsons eerlijke ^uitsehers, de zon zijner genade te la ten schijnen? De Franschen „krui- „pen", doch malen er niet om, wat „de wereld er van zegtonze duitsche mannen echter kruipen met hen om het hardstdoch niemand mag er „iets van bemerken behalve hoog stens de czaar, dit is in het gunstigste geval het geheele onderscheid lli In hetzelfde nummer „In Hamburg is iemand, volgens ,de Hamb. „Echo", gevangen geno den wegens majesteitsschennisomdat ,hij een ongunstige critiek had ge schreven over den Sang an Aegir ,en zijn componist. De duitsche man „behoort in geestdrift te geraken over „den „Sang an Aegir", ook al bevalt „deze hem niet\ „Uit Berlijn wordt tot algemeene ge ruststelling gemeld, dat de Keizer geen opera gecomponeerd heelt. Daar- „van zijn we overtuigd." In de vragenbua van hetzelfde num mer antwoordt Dr. Sigl: „G. v. M. LuisterDe „Sang an „Aegir" heeft 55 matenals tempo is majestoso voorgeschreven, zooals ook „voor een Keizerlijke compositie past. „De text moet u bevallen, want de Keizer heeft hem „componirt" en dan „is het rijksplicht verrukt te zijn 1" In No. 271 28 Nov. j.l. Berliner Schweifwedelei „In de „maand November zijn in de registers „van den Burgerlijken Stand niet min der dan 17 jongens ingeschreven op In Beieren zoowel als hier in Sak sen gaat de bevolking en vooral die nit de lagere standen niet het minst veel meer uit dan bij ons in Hol land. Het is ongelooflijk hoeveel „Ver- eine" er bestaan in een plaatsje als Rochlitz met 6000 zielen. Deze „Ver- eine" voelen zich gedrongen onop houdelijk het een of ander „Stiftnngs- fest" te vieren, bestaande in een mu ziekuitvoering en na afloop daarvan het onvermijdelijke bal. Dikwijls is zoo'n natuurlijk bal zeer gemengd, maar toch staat men ver baasd overde ordelijke wijze waarop alles toegaat. Geen gedrang, geen in botsing ko mende paren. Niet van dat alles. In dien het aantal paren te groot is. dat allen tegelijkertijd hun Tanzbein schwingen können", zoo verdeelt het gezelschap zich in twee partijen. Heelt de eene afdeeling eenige mi nuten gedanst, dan voegen zich de paren en queu en nu begint de an dere afdeeling, en danst zoolang tot dat de anderen weder aan de beurt zijn. Vooral maakt iedere heer echter een plechtige buiging voor zijne dame, welke door deze sierlijk wordt beant woord. Het is een lust de luidjes te zien dansen. De valse is het meest in zwang, doch ook de andere dansen Kreuzpolka, Pas de quatre, Landler. en hoe ze alle heeten mogen, worden onberispelijk uitgevoerd. Zelfs de „lanciers" welke bij ons toch meestal tot groot vermaak van danzende paren „in de war" gaat, wordt zonder eenige vergissing ge danst, alleen op de maat van de mu ziek. En deze lieden die zoo keurig dansen zijn werklui, soldaten, kleine winkeliers, winkeldochters, enz. Slot volgt. TWEEDE KAMER. Vervolg der zitting van Donderdag 13 Desember 1894. Staatsbegrooting. Bij de behandeling van hethooger onderwijs, wees de heer Everts op het toenemend materialisme en ongeloof tengevolge van het neutraal onderwijs en hoopte eenmaal op de oprichting van protestantsche en katholieke ker kelijke hoogescholen met „Jus pro movendi" en subsidie van den Staat. Voorts wenscht hij het verbod om eind-examen te doen aan jongelui der 5e kl. gymnasium en meer opneming van leeraars der bijzondere gymnasia in de Staatsexamen-commissie. De heer Heemskerk sluit zich hierbij geheel aan. Spreker kenschetst onze universiteiten met het oog op de theo logische faculteiten als rationalistisch ol pantheïstisch. Hij verdedigde de toekenning van het „Jus promoven di" aan bijzondere universiteiten, wat bekend, dat behalve de sociaal-de mocraten, nog een groot gedeelte van het duitsche volk, met name de Zuid-1 „loopig in beslag worden genomen. Duitschers, niet bizonder ingenomen zijn met de zoo hoog geroemde duit sche eenheid, met het groote duitsche keizerrijk. Hunne belangen moeten te dikwijls wijken voor de algemeene belangen van het rijk of met andere woorden van Pruisen, welks streven bet steeds geweest is om de overige staten van het duitsche rijk naar zijn band te zetten cn zijn eischen ten op zichte van leger en vloot, binnen- en buitenlandsche aangelegenheden door te drijven, dan dat zij niet met leedde oogen aanzien, hoe de schuldenlast steeds grooter wordt en het volk ge bukt gaat onder de drukkende lasten van het militarisme. Voor hen is Bismarck niet de natio naal-held maar de aanlegger van den duit&chen broederoorlogtusschen Noord en Zuid in 1866. Ajs orgaan van deze ontevredenen verschijnt sindB tal van jaren dage lijks in MünchenDors Bayerische Vaterlandonder redactie van Dr. Sigl welk blad allerwege in Beieren, maar ook hier in Saksen en elders in de Zuidduiteche staten zijne talrijke le zers telt. Dit blaadje, want och, het is op 't oog slechts een klein, onbeduidend courantje, wordt voor 't grootste ge deelte geheel gesehreven door zijn redacteur, Dr. Sigl, lid van don Rijxi- dag, die dag aan dag, zonder aan zien des persoons. op bijtenden, dik wijls yrg ^onbeschofte*, aaaar altijd ouu indertijd de heer Kappeijne voorstel- "den naam—"Xo1rf"ZoTiëtsi7toch de ®n door den heer van Houten werd -goedgekeurd, en subsidieenng aer bij zondere gymnasia. De heer C. J.E. van Bij landt dringt aan op de oprichting van een leer stoel in archeologie te Leiden. De heer Beelaerts heeft aangedron gen op het onderzoeken van den langen duur der vacantiën en op ruimer toe lating van vreemdelingen aan onze universiteiten. Minister van Houten verzekert dat hij niet zijne persoonlijke overtuiging wil stellen tegenover die van den heer Everts maar meent dat nergens het bijzonder H._0. zoo vrij is ais hier en kerkelijke universiteiten groote ver deeldheden zouden geven. Geloovige of ongeloovige wetenschap bestaat niet, wel de wetenschap die de waar heid zoekt. ,alleen bij de echte Berlijnsche la- „keienzielen mogelijk 1 Gedoopt konden „de knaapjes zelfs in Berlijn niet met „dien naam, en zoo zullen ze wel „Ber.ijnsche kleine heidentjes gebleven „zijn." In No. 262. 17 Nov. jl. 2 „De Umsturz vorlagewelke wel- „dra in den Rijksdag onder handen „genomen wordt, houdt o. m. in„Be straffing van het prijzen van misda- denhet overhalen van militairen tot „het verbreken van hun eed enz. Cou- „ranten, welke artikelen bevatten, „strafbaar bij de wet, kunnen voor- Waarom maarniet dadelijkrusmche „toestanden ingevoerd met verbanning naar Kamerun en Oost Afrika? Doch „dit kan ook nog komen. Men is nu „eenmaal goed op dreef!" Of Dr. Sigl op den duur succes zal hebben met zijn strijd Hij staat in de duitsche pers vrij wel alleen. tegenkanting ondervond van de zijde van den heer Gerritsen. De Minister betwistte dat de gym nasia gedwongen kunnen worden om meisjes toe te laten met het oog op verleende subsidie en oordeelde het niet politiek eene beslissing te nemen dat alle subsidie zou verdwijnen als d& meisjes niet op gelijken voet als de jongens worden toegelaten. De op vatting van den heer Pijnappel ten aanzien van de schoolgeldheffing werd door den minister niet gedeeld en liever zou hij aan niet gesubsidi eerde gymnasia alsnog subsidie ver- leenen dan verhooging van minerval toe te staan. Bij art. 107 (Middelbaar Onder wijs) betoogde de heer Everts dat de Hooger Burgerscholen niet voldoen aan de verwachting, terwijl de heer Farncombe Sanders klaagde over de stiefmoederlijke wijze waarop het middelbaar onderwijs wordt bedacht tegenover het hooger onderwijs. De heer Vermeulen kwam op tegen de benoeming van leeraren aan de H. B. S. met öjarigen cursus die daartoe onbevoegd zijn. De Ministerhet ledental op aan merkelijke wijze ziende dunnen, be antwoordde kort de gemaakte op merkingen. De behoeften der Poly technische School zullen voor zoover de financiën het toelaten met even veel zorg worden behartigd ais die aan de universiteiten. Bij de benoe ming van leeraren aan de H. B. S. met öjarigen cursus wordt juiste toe passing gegeven aan de wet. De heer Vermeulen bleef dit ont kennen. De discussie was ten 113A ure ge vorderd tot art. 127 (Lager Onaer- wgB). De vergadering werd toen ver daagd tot morgen 1 uur. Per Telegraaf. Zitting van Vrijdag 14 December. Ingekomen is het wetsontwerp tot wijziging van de indische comptabi liteitswet. Bij het debat over het lager onder wijs drong de heer Hesselink aan op bespoediging der invoering van vrije- en ordeoefeningen gymnastiek onder de verplichte vakkeu. De heer Lo li man betoogde het nut van reorgani satie in de naaste toekomst van het lager onderwijs zoodat de staat de volle kosten van het onderwijs ver goedde aan alle scholen, zoodat staatsscholen verdwenen en alleen particuliere of gemeentelijke bestaan met een gelijk staatssubsidie, terwijl het meerdere onderwijs door belang stellenden zelf moet worden bekostigd. De heer Mutsaers wees op den toe neemenden slechten geest onder de onderwijzers, met miskenning van het gezag der gemeentebesturen. Ondertrouwd; 14 Dec. C. Jon- gejans en A. G. Lusthuis J. Heiloo en G. Hnijkman. Bevallen; 12 Dec. J. M. Dahl- hausNieuwenhuizen d. 13 A. M. KorremansNieuwenhuizen z. W. P. v. d. Pad—Gerritsen d. J. M. HeinsbergenAssendelft. z. Overleden: 12 Dec. P. B. Hoog kamerRobin 63 j. L. Annastr. 13 H. v. Zorge 5 j. d. Leidschestr. Avondvergadering op Donderdag 13 December. Daarin werd de be grooting van Binnen.andsche Zaken verder voortgezet. Een door den heer Kerdijk voorge stelde vermindering van 115000 ten einde vooralsnog met het oog op een reorganisatie van het hooger onder wijs in den zin van inkrimping van de eischen voor 3 rijksuniversiteiten, de verbouwing der Statenkamer te Utrecht achterwege te laten, werd be streden door de heereu Mees, Van Karnebeek en den Minister, die geen uitzicht opende op herziening der wet op het hooger onderwijs, z.i. de onaannemelijke grond voor dit amen dement. Het werd verworpen met 64 tegen 17 stemmen. Zijn voorstel om f 10.000 te echrappen voor uitbrei ding van de bibliotheek te Groningen trok hij daarop in. Door den heer Pijnappel werd de onrechtvaardigheid betoogd om de gemeenten te beperken in het heffen van minerval en aangedrongen op wijziging van art. 24 der wet op het H. O. om die beperking weg te nemen. De heer Kerdijk bepleitte de toe- ot de gymnasia, rts die bestreed! FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 13 Dec. L. P. v.d. Chys en J. Ch. Ter Brugge, Amst. A. D. E. Jerphanion eu A. M. Lamsyelt, Amst. Bevallen: 12 Dec. J. E. Soff— Steinbach levenl. d., Amst. 13. R. Po lakDe Vries z., Amst. Overleden: 8 Dec. A. A. J. C. Cremer, Rijswijk. 9. C. M. Seket Tiede 76 j., Amst. 10. M. M. Veen Swaarberg 60 j., N.-Amstel. 11. P. v. Maarschalkerwaart 82 j,, Amst. P. J. Swaanenvelt, Zutfen. Zoontje van J. ggelaar 1 md., Amst. 12. Wed. R. FesevurOithoff 81 j., Delft. M. I. Kanterman 80 j., Amst. S. v. d. Lee jm. 1 j., Koudekerk. De Zuid-Duitschers, met name de Saksers, zijn aantrekkelijke men- schea. Door hunne vriendelijke, opge ruimde en voorkomende manieren, door hun gemoedelijken toon en hun eigenaardig accent, nemen zij ons on willekeurig voor zich in. Ofschoon er nergens in geheet Duitschland zooveel sociaal-democraten zijn als in Saksen, en bijna alle werklui tot deze partij behooren, schijnt hunne leer toch bij de landelijke bevolking nog weinig ingang te vinden. Ten minste, komt men buiten iemand tegen, hij zal u dadelijk zijn ,,'n Tag!" toeroepen, evenzoo moet men tallooze malen het ,,'n Tag" (guten Tag) van de schoolkinderen beantwoorden, die daarbij beleefd hun petje afnemen. De meeste kin deren, ook van meergegoede ouder -, loopen d«n geheeien zomer eu herist lating van nueisp- op bloote voeten. En dit niet alleen terwijl de heer K hier op het land. Neen, in Leipzig met het oog op ge aar voor de zede-; Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 13 Dec. des nam. 12 u. 45 m., Wight. Het stoomschip Oengaran, v. Rot terdam naar Java, vertr. 12 Dec. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Amaliav. Amsterdam naar Batavia, arriv. 12 Dec. te Genua. Het stoomschip Prins Alexander, x. Amst. naar Batavia, arriv. 13 Dec. te Batavia. Het stoomschip Javavan Amst naar Batavia, arriveerde 12 December te Batavia. Het stoomschip Soendavan Bata via naar Amsterd. vertr. 12 December van Port-Said. Een dokter bezocht eens een tucht huis en vroeg aan een der boeven, hoe hij daar toch gekomen was. Dood eenvoudig, antwoordde deze. Ik heb volstrekt geen moeite gehad, om den weg te vinden, want men heeft mij onder behoorlijk geleide hierheen gebracht. Voorspoedig bevallen van eeai ZOON'. A. M. TIMMERLoman. Haarlem12 Dec. 1894. Er wordt terstond g-evraagd een flink Jongmensch, behulpzaam in het Buffet. AdresKastelein Sociëteit biedt zich aan voor Op 't Atelier van Gebr. VAN VRIESLAND, Oude Groenmarkt 20. kunnen nog Machine-Naaisters geplaatst worden. van Roordahuizen Bespreekt Zondag 16 Dec., ten twaalf ure in 't VOLKSGEBOUW, Kleine Houtstraat 77, 't onder werp GEZAG. TE HAARLEM. OEFENING voor het kader der lste en 2de Compagnie op Maan dag den 17en December 1894, des avonds ten 8Vs uur, op den Doelen. van in de Bovenzaal der Soeieteit VEREEN1GING", met medewerking van de heeren W. ROBERT Jr., (Violist) alhier. JOH. WAGENAAR, (Pianist), Utrecht. Aanvang ten 8 ure. Entrée: Voor de vier Liederavon den 4,voor een avond 1.25 en op den avond der uitvoering eaD het Bureau k ƒ1,50 per persoon.' Lijsten liggen ter inteekening bij de heeren MUL, MUNK, v. a. WILK, DE HAAN. LOOSJES, MEURS, BOEK- EN MUZIEK HANDEL, KüPPERS. Plaatsbespreking Zaterdagmorgen van 1012 uur, k 10 ets per plaat». Groot Kluchtspel. 0,75, ƒ0,50, /0,25. Winkeliers genieten rabat. Ml komt bet ook veel voor. jiijkheid, eene bestrijding die weder •yH

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3