NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 17 December 1894. No. 3516 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. J. C. PESREECÖM, STADSNIEUWS. B INNENLAND, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele -Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3L"&9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem.15 Dec. 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 19 December 1894, des na- te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Adres Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen, wijziging erf pacht. Verzoek eervol ontslag onder wijzer 2e kJ. Ie Burgerschool voor jongens en meisjes. Proces-verbaal kasopneming Gemeenteontvanger. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling 2e suppletoir kohier plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1894. 8. Id. id. jaarwedden 2 leeraren middelbaar onderwijs. H4. Benoeming 2 leden Commissie van Toezicht middelbaar onderwijs. 1 5. Id. lid Commissie van Toezicht lager onderwijs. 6. Id. Regent Barbara Gasthuis. 7. Id. id. St. Elizabeth's of Groote Gasthuis. 8. Id. Commissaris Stads-Apotheek. 9. Id. Id. Gemeentelijk muziekkorps. BI.De Commissie van enquête inza ke het gebeurde bij den bouw van het Brongebouw in den Koekamp, heeft dezer dagen de verschillende bij de zaak betrokken personen afzonder lijk in verhoor genomen. Naar wij vernemen zou heden het (laatste verhoor plaats hebben. Wij [mogen dus den uitslag van het on- der zoek weldra verwachten, ii;. Gehoord zijn de heeren Zocher, de beide architecten, de heeren Michiel- se en Traanberg, de aannemer van het werk, de heer Van Ommeren en de onderbazen. ^Vrijdag is er iets aan de stelling voor bet Brongebouw onklaar geraakt, waardoor een opzichter en twee werk lieden naar beneden zijn gevallen. §|Naar wij vernemen zijn alle drie (de opzichter met een doek om 't hoofd) weer te werk kunnen komen. Museum voor Kunstoij verheid. In het Museum van Kunstnijver heid zijn a.s. Zondag voor het laatst tentoongesteld de werken van Jean Lepautre, teekenaar en ontwerper uit ,1e 17de eeuw. Des Zondags is de toegang vrij. Gisteren is alhier overleden de wel eerw. heer ds. A. M. Cramer, vroeger o. a. predikant bij de doopsgezinde ge meente te Middelburg, Vlissingenen Lochem. Zijn borst was versierd met de orde van den Ned. Leeuw. Gebo ren te Norden (O. Fr.) 25 Maart 1805 bereikte hij den leeftijd van bijna 90 jaren. Een verlofganger der nationale mi litie, gehuwd, die in December jl. naar Amerika uitweek en wegens niet-voldoening aan eene oproepin voor den werkelijken dienst als de serteur werd afgevoerd, kwam Don derdag jl. hier terug. Hedenmorgen werd hij overgebracht naar het huis van bewaring, in afwachting van de uitspraak van den krijgsraad. Koninklijke Liedertalel „Zang en Vriendschap". Niemand wel zal in deze week over gebrek aan muziekuitvoeringen kla gen, of het moest al een wanhopig onverbeterlijk melomaan zijn. Schier alle genres der muzikale kunst zullen voor het einde der week de revue hebben gepasseerd. Orkesten en koren, afzonderlijk en gecombineerd, hebben als in edelen wedijver zich ingeepan nen om het beste te geven wat zij vermochten. Vocaal- en instrumen- taal-solisten van beiderlei kunne, be roemd en niet beroemd, stadgenoo- ten, landgenooten en buitenlanders, hebben hunne gaven tentoonge spreid en ieder het zijne bijgedragen tot het in gang houden van wat men het muzikale leven noemt. Het nog ontbrekende gemengd koor met orkest zal in de volgende week door onze afdeeling van Toonkunst, naar wij hopen op schitterende wijze worden aangevuld. Opmerking ver dient hoe ons kunstminnend publiek zelfs in de gegeven omstandigheden niet moede schijnt te worden de concertgevende personen of vereeni- gingen met zijn werkdadige belang stelling ter wille te zijn. Maneschijn of regenweer 'tdoet er niet toe.... waar iets goeds te hooren is, laat zich meestal het auditorium niet wachten. En zoo was dan ook, toen Vrijdag avond de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" haar eerste concert gaf, de zaal der Vereeniging flink bezet. Nu, men zal het er wel over eens zijn dat hierdoor aan de zoo gunstig bekende zang vereeniging geen onverdiende eer werd bewezen. Te meer nu hier met volle recht mag worden gesproken van een „gelukki gen avond". Van het eerste tot het laatste nummer van het programma zong het koor correct, beschaafd en met toewijdingen als er al eens iets minder moois gehoord werd, dan was dit de heer Robert houde mij deze opmerking ten goede de stem van den directeur, die met overigens zeer doelmatige scherpte het koor voor wer kelijk dringende of slechts denkbeel dige onheilen trachtte te behoeden een maatregel, die, met het oog op de verraderlijke acoustiek onzer concert zaal geen aanbeveling verdient. Uit het gezegde heeft men reeds begrepen dat het niet doenlijk is op alle bi- zondere verdiensten van ieder afzon derlijk nummer te wijzen. Ik wil daarom alleen die werken noemen, die naar mijn meening de gelukkig ste vertolking genoten. Voorop stel ik het karaktervolle en zeer moeilijk koor van Friedrich Hegar Todtenvolk. Vast en rein van intonatiekrachtig en metaalrijk, maar ook, waar 'tver- eischt werd, warm en week en altijd schoon van klank werd dit werk met juiste en natuurlijke nuanceering en zonder merkbare inspanning voorge dragen, zoodat den toehoorder niets in den we/ stond de volle impressie dezer meesterlijke compo.-itie in zich op te nemen. Op de tweede plaats dient melding gemaaktmaar laat ik hier mogen volstaan met een oprecht woord van dank aan directeur en zangers voor de werkelijk keurige uitvoering van mijn koortjeMijn HoJ. Het werkje werd door de zangers en daarom ook bij de uitvoering door het publiek begrepen en gevoeld en dit is de hoogste voldoening die men zich van zijn werk durft hopen. Verhulst's Lentelied zou onberispe lijk geweest zijn als daarin niet de tweede tenoren, waar ze op de woorden Uw winter ook vlood henende me lodie even overnemen, wat te veel en te opzettelijk hadden gedomineerd en als de krachtsontwikkeling tegen het slot iets meer gematigd ware ge bleven. Een vriendelijken indruk maakte het f ij nge voelde Dornrfochen, van Al fred Dregert, een werkje, dat ondanks zijn betrekkelijke» eenvoud veel zorg van de uitvoerders vereischt. Zoo zou ik or langzamerhand toch toe komen het geheele programma nummer voor nummer te bespreken en ik wilde slechts het beste onder al het goede aanstippen. Dat onder dat beste Ro bert's Ons Vaderland als verplicht kwartet, op woorden van J. v. Bree- men Jr. gecomponeerd voor den on- derlingen kwartetwedstrijd door „Z. en V" dezen zomer gehouden niet kan voorkomen bewijst hoogstens de waarheid van het gezegdete i ijver schaadtwant aan gloed ontbrak het den zangers bij de voordracht allerminst en hoe aanstekelijk die gloed op het publiek werkte, bleek uit het daverend applaus dat na het krachtig slot losbarstte. Twee dames verleenden bij dit con cert hare medewerking als solisten, en wel onze stadgenöote mej. Chris tine v. d. Steur (piano) en mej. Jeanne Blijenburg uit Rotterdam (zang). Beide dames zijn bedeeld met de gave die den toonkunstenaar onmis baar ismuzikaal talent, maar bei den ook staan nog aan het begin van het stijle pad, dat haar naar de hoog ste hoogten der kunst opvoert. Dit sluit natuurlijk niet uit dat zij nu reeds met succès kunnen optreden mits dat optreden steeds van ernstig streven en van zelfkennis getuigt. Dit nu kan veilig gezegd worden was hier het geval. Dat mej. Blijenburg hare partij in Brahm's Rhapsodie niet ge heel tot haar recht bracht mag haar niet verweten worden. In de liederen naar eigen keuze gaf zij ruimschoots blijk van muzikaliteit en studie. Het onvaste aanzetten, de donkere uit spraak van sommige vocalen, het voortdurend vibrato, ziedaar eenige gebreken die door volhardende studie kunnen en zullen overwonnen wor den. Hare liederen die evenals de Rhapsodie, door den heer Schlegel meesterlijk werden begeleid hadden vooral wat opvatting en muzikale voordracht betreft veel verdien-le lijks en de levendige bijval welken zij genoot was volstrektniet onver diend. Mej. v. d. Steur had, dunkt mij, uit de sonates van Beethoven gelukkiger keuze kunnen doen dan het hier voor gedragen opus. Vooral het laatste ge deelte elscht groote innigheid, wil het ten einde, toe boeien. Voor het overige legt deze jeugdige pianiste een onge- kunstelden eenvoud aan den dag, die zeer aangenaam aandoet. Wanneer haar spel wat vrijer zal zijn gewor den en een meer persoonlijk karakter gaat toonen, zal mej. v. d. Steur zeer zeker een eervolle plaats onder de goede pianisten innemen. Ook deze soliste ontbrak het niet aan warme toejuichingen. Trouwens de aanwezigen toonden over 't geheel zich recht ingenomen met wat de avond opleverde en gaven menig ondubbelzinnig blijk van war me zeer zeker niet misplaatste sympathie voor de Koninkl. Lie dertafel en haren begaafden directeur PHILIP LOOTS. Dezer dagen heett de heer Simon Versteeg zijne winkelzaak in de Ko ningstraat overgeplaatst naar een nieuw, net ingericht magazijn in de Kleine Houtstraat No. 21. In sigaren is de heer Versteeg goed gesorteerd, evenals in tabak- ensiga- renpijpen. De sigaren zijn in blik verpakt, zeer doelmatig vooral met het oog op het tegenwoordige natte weer. Ook is in dit perceel overgebracht de werkplaats voor de reparatie-inrich ting,en heeft de heer Versteeg ook eene speciale inrichting voor ivoordraai- werk. Aanbesteding. Uitslag der door de architecten Roog en van den Ban gehouden aan besteding van het bouwen van eene villa in het park te Bloemendaal. Elf biljetten L. Stoel, Bloemendaal, ƒ83.450 J. A. Jonker, Haarlem „32.558 A. F. Capiein, „32.500 J. J. v. Scheijndel, 31.700 P. Rinks, Santpoort 30,670 B. Zuithof en Zn., Haarlem 30.475 G. P. J. Beccari, „30.100 Martens en Zn., „29.285 G. Hulsebosch, „28.760 J. Giebels en Servellen, „27.890 P. Rijnierse en Zn.,Overveen „27.417 Aanbesteding Meerenberg. Afloop aanbesteding gesticht Meeren- berg, waarvan 14 December 1894 de gunning plaats had. 68000 Kilogram Rundvleesch en 2000 K.G. Id., Kauscher, in ééne aan neming, f63.80 per 100 kilo,J. B. Zeehandelaar. 6000 K.G. rundvet en 2000 K.G. Kauscher, in ééne aanneming, f56 per 100 kilo, J. E. A. van Nilsteren. 6000 K.G. kalisvleesch f79 per 100 kilo, J. B. Zeehandelaar: 2000 K.G. aardappelmeel f 12.44 per 100 kilo E. P. Westerveld Zn. 15000 K.G. Margarine f 67 per 100 kilo J. van der Laan Zoon. 3400 K G. Leidsche kaas f 30 per 100 kilo Daniels Co. 450 K.G. Goudsche kaas f58 per 100 kilo H. Smorenburg. 13500 K.G. rijst f 13.20 per 100 kilo J. Jac. Koch Co. 6200 K.G. Suiker, brood- of witte f43.55 per 100 kilo A. F. Kremer. 1400 K.G. Id.'jblanke basterd f 43.94 per 100 kilo E. P. Westerveld &Zn. 1000 K.G. id. bruine f 36.50 per 100 kilo A. F. Kremer. 4000 K.G. suikerbakkerstroop f 13.50 per 100 kilo Erve Wed. Klapmeijer. 800 K.G. thee, le soort fl.50 per kilo A. F. Kremer. 2300 id. 2e id. f 0.87 per kilo J. Goldschmidt Zonen. 18000 K.G. zout f5.39 per 100 kilo J. N. v. d. Weijden Lz. 230000 stuks eieren f3.37 per 100 stuks H. Smorenburg. 230 liter patentolie f23.44 per 100 liter E. P. Westerveld Zn. 110 H.L. erwten capucijners, niet gegund. 100 H.L. id. groene f 12,48 per H.L. Wed J. Leupen Zn. 110 H.L. bruine boonen f 15.50 per H.L. J. Bruning. 100 H.L. haver f3.08 per H.L. Wed. J. Leupen Zoon. 100 H.L. Gort f 10.93 per H.L. E. P. Westerveld Zn. 30000 K.G. soda f2.90 per 100 kilo Th. W. Sanders Co. 1000 K.G. stijfsel f 17.30 per 100 kilo P. Schoen Zn. 16000 K.G. groene zeep f 14.75 per 100 kilo Jac. Hordijk. 12000 K.G. ligstroo 114 per 500 kilo D. J. van Son. 6000 K.G. zeegras f6.98 per 100 kilo J. B. Kroon Co. 3000 K.G. tabak le soort, 900 K.G. 2e id. en 150 K.G. 3e id., te zamen in ééne aanneming f27.90 per 100 kilo J. J. G. Kruseman. 90000 stuks sigaren f8.90 per 1000 stuks, Wed. Kruseman &Zoon. 220 H.L. witzand, 40 H.L. schelp- zand, 40 H.L. roode bik en 10 H.L. Bruss. aarde, te zamen in ééne aan neming, f 0.60, f 1.20, f 1.40 en f0.85 Wed. H. J. Kluitenburg Zn. Borstelwerken f309.50 H. F. Wij- nands. Verfwaren f 820.46 P. Schoen Zn. Giften. 4de Lijst van ingekomen giften voor de weduwen Verharen en Metzelaar. Bij den heer A. J. Ziggelaar, Boter markt 21de heer K. f 1.Postwissel Amsterdam f3.N. N. f2.50. Voor de wed. Verharen V. D. f0.50. Bij de heeren Gebr. Koster, Kenau* straat 18: M. B. f10.18 Spijs- kaartjes; Dames G. f3.50. Voor de wed. Verharen N. N. f 10. Bij den heer J. Stam, Zijlstraat 52; N. N. f0.10; Twee broertjes f0.50. Bij den heer P. P. Rietfort, Gier straat 44: N. N. f2.50. Door de commissie is voor de wed. Verharen aangekocht een petroleum- kar met een vat petroleum; zoodra zij een passende woning heeft gevon den zal hieraan eene kleine winkel nering worden toegevoegd. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van Herman ten Kate, Gezellige bijeenkomst. De twee lantaarns voor het hotel „Funckler" zijn deze week voorzien met apparaten van het Kindermanns gasgloeilicht en verspreiden nu des avonds een helder licht. Volgens matige berekening zal de opbrengst van de 16000 H.A. land te Haarlemmermeer dit jaar ongeveer één millioen gulden minderzijn dan't vorige jaar. {Zie vervolg Stadsnieuws 3e Blad. Vereenigicg voor vrouwen kiesrecht. Met de bedoeling het adres, waarin de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht haar streven wenscht te verklaren, aan H. M. de Koningin-Regentes aan te bieden, werd door mevr. Versluys audiëntie aangevraagd bij den opper- ceremoniemeester van H. M. Zij ont ving daarop het volgende antwoord: „Ingevolge de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin-Regentes, heb ik de eer u te berichten, dat Hoogstde- zelve u niet in audiëntie kan ont vangen, doch u uitnoodigt de belan gen van uwe Vereeniging der Vrou wenkiesrecht aan Hare Majesteit te willen voordragen. Begrijpende, dat men H. M. bij haar eerstvolgend bezoek aan Am sterdam nog altoos een ander adres kan aanbieden, heeft het hoofdbe stuur thans op de gevraagde wijze een adres aan H. M. ingezonden. Een gerechtelijke verkoop. De verkooping van meubelen, toe- behoorendaan „burger" T. Stienstra, heeft te Harlingen Vrijdag plaats gehad. Toen het bedrag van de achter stallige rijks- en gemeentebelasting binnen was, hield de deurwaarder op. Dit resultaat is niet verkregen zon der eene ferme houding van de auto riteiten, bijzonder van den burgemees ter en den commissaris van politie, en na vooraf goed beraamde maatre gelen. Vier aan vier werden de koop lustigen toegelaten tot hot lokaal, na behoorlijk te zijn gefouilleerdfluitjes en rateltjes werden afgenomen, dra gers van revolvers zullen wel op een afstand zijn gebleven wie geen geld kon toonen, mocht buiten blijven wie praats wilde maken, werd naar buiten gebracht, gelijk „burger" Reens gebeurde, die door vier man op straat werd gezet. De Friezen toonden zich niet be vreesd voor dreigementen en koch ten het goed naar waarde. De benden, met stokken in de stad gekomen, trokken mistroostig af.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1