Voor onze taters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. j. c. n 12e Jaargang Woensdag 19 December 1894. No. 3518 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. B INNENLAND, FEUILLETON DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Frauco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnmnuier 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuee., Paryt 31bw Faubourg Montmartr Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda ©n alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Portretten van officieren en gezich ten op Lombuk (Uit Eigen Haard) 4|afb. Het franeche Kamerlid, tevens mili cien, Mirman. Groep ter eere van Gounod. De Lesseps, 2 portretten. De Lesseps op zijn doodbed. Waterwerken te St. Raphael en Fré- jus, in 2 afb. Inwijding van het Rijkedaggebouw te Berlijn door den keizer. Het nieuwe Rijksdaggebouw in ver schillende alb. Prins en Prinses Adolf van Teek en hunne Bruidsmeisjes. Port-Arthur. Japansche patrouille. Transport van chineesche soldaten. De vlucht uit Soedan van twee nonnen en de paters Ohiwalde en Rossignoli. I. Majoor Win gate, de ontwerper. II. De gids Abdullah. III. Pater Rossignoli in politiek. IV. Pater Rossignoli als. Arabier vermomd. Begrafenis bij Delagoabaai. Gebed voor de Kaaba in de groote moskee te Mekka. Versiering der St. Pauls kathedraal. Herfst (Uit Eigen Haard). Natuurlijke vijanden. De Rots der Meerminnen. Politieke Platen en Portretten. Haarlem, 18 Dec. 1894. Voordracht voor Regent van de bewaarschool in 't Barbara Gasthuis, door periodieke aftreding van den heer M. N. Beets: M. N. Beets, Mr. C. G. von Reeken. Idem voor ievlen der Comm. v. Toez. op het M.O., door aftreding der heeren Mr. C. G. von Reeken en Ch. En schedé: Jhr. M. Speelman en A. H. Gijsberts en F. G. N. Haitsma Muiier en Mr. W. Tn. Pahud de Mortauges. Voorgesteld wordt een 2de suppl. kohier der pi. dir. belasting vast te stellen op een bedrag van f2142,24. De commies der posterijen 3e klasse aan het postkantoor alhier, de heer F. P. du Rieu is tegen 16 Januari e.k. overgeplaatst naar het spoorweg postkantoor No. 2, standplaats Rot terdam, traject RotterdamAntwer pen. Maandagnamiddag is de 33jarige metselaar Gerrit Laeschuit, wonende Hondensteeg 15, van een steiger van een in aanbouw zijnden schoorsteen eener woning aan den Schoterw6g gevallen, waarbij hij inwendige kneu zingen heeft bekomen. Hij is per rij tuig naar zijne woning overgebracht. Rechter commissaris Jhr. Mr. A. G. van Linteloo de Geer. Curator Mr. H. Ph. de Kanter, ad vocaat en procureur alhier. Eenige vieschers in de Ringvaart van Haarlemmermeer, die met den ze gen aan 't visschen waren, hebben op gehaald in de netten het lijk van een onbekend persoon. Op het lijk werd gevonden behalve eenig geld, eene rekening van kra- merijen, waaruit men vermoedt dat de man een reizend koopman was. Wijl in de verloopen week te Haar lemmermeer geene aangifte van vee ziekte is gedaan, kan men die aldaar als geweken beschouwen. Door de rechercheurs Verkerk en Van Halst is alhier aangehouden Albertus Willemse, oud 17 jaren, die zich dezer dagen had schuldig gemaakt aan straat- en kerkroof. Op de Boter markt had hij eene portemonnaie met ruim f5 gerold uit de japonzak eener vrouw, terwijl hij in de R. K. kerk aan de Nieuwe Groenmarkt door het stuksnijden van een mantel zak eener aldaar vertoevende juffrouw eene beurs met geld had ontvreemd, waartoe hij geknield achter deze plaats had genomen. Deze veelbelovende knaap heeft reeds eenige vonnissen wegens diefstal ondergaan. De door den Commissaris van po litie te Haarlem gesignaleerde Hen drik Seders en Adrianus Kok, zijn aangehouden. De eerste te Amster dam, en laatstgenoemde te'sGraven- hage. Seders had den door hem verduisterden wagen met ladders ver kocht en Kok het gouden dames horloge beleend. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. In het ingezonden stuk van X. in ons vorig Nr. komt een zinstorende fout voor. Daar staat „later" moet zijn: „laten". De vriendelijke lezer zal dit reeds begrepen hebben. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank alhier dd. 18 December 1894 is in staat van faillissement verklaard H. Mulder, timmerman en koopman te Haarlem, (Heerensingel) met ingang van 15 December 1894. Blijkens een Maandag bij het de partement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur gene raal van Nederlandsch Indië heeft de hoofdleider van het verzet tegen het Nederlandsch gezag in Boven Tarni- ang (residentie Sumatra's Oostkust), radja Silang, zich met zijnen broeder radja Oemar, onvoorwaardelijk aan ons bestuur overgegeven. Stct Eoll. Maatschappij van Landbouw. De 60e algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Land bouw werd Maandagmiddag twaalf uur in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage ge houden onder leiding van den heer Bauduin, voorzitter van het hoofdbe stuur, die, na een kort welkomst woord, tot de werkzaamheden over- ging. Aanwezig waren 47 afdeelingen, uitbrengende 423 stemmen, inbegre pen 21 leden der algemeene vergade ring. Ook de staatsraad Rochussen was aanwezig. Plet eerst kwam in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur om door de algemeene vergadering te worden gemachtigd aan H. M. de Regentes een adres in te dienen, houdende het eerbiedig verzoek door Hr, Ms. regeering bij de overige be langhebbende mogendheden een op lossing van het muntvraagstuk op bimetallieken grondslag te doen be vorderen. Tot mot:veering van het adres had jhr. Rochussen zich bereid verklaard het vraagstuk nog eens in te leiden. Nadat dit geschied was vroeg de voorzitter machtiging aan de verga dering zoodanig adres in te dienen. Na een opmerking van den heer De Boer, lid der Tweede Kamer, af gevaardigde voor deZaanstreek,waarop de heer Rochussen antwoordde, werd het voorstel van het hoofdbestuur daarop bij acclamatie aangenomen. Na de pauze werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur voor Noord- Holland de heer Th. J. Waller te Anna-Paulowna met 284 stemmen, voor Zuid-Holland de heer E. L. graaf van Limburg Ptirum te 'sGra- venhage met 223 stemmen Alsnu was aan de orde een voorstel van de afdeeling Leiden en omstreken „De algemeene vergadering benoeme een commissie bestaande uit land bouwers en veeartsen, om maatrege len te beramen ter voorkoming van moeielijkheden en schade, die de toe passing der wet in zake mond- en klauwzeer den veehouders veroor zaakt." Het hoofdbestuur, de vraag aan de orde stellende Wat is de beste wijze van beteugeling van mond- en klauw zeer, vraagt machtiging der vergade ring zich tot den min. van binnenl. zaken te wenden met den ernstigen aandrang om 1°. Alle beperkingen, die doorzieking thans kunnen vertragen, te doen op houden. 2°. Geene desinfectie van stallen te doen plaats vinden, omdat de kosten daaraan verbonden niet geëvenredigd zijn aan de voordeelen daardoor ver kregen. 3°. Een gemengde commissie van deskundige landbouwers en veeartsen te benoemen, welke nagaan zal in hoeverre wetswijziging noodig is om voor het vervolg, bij het weder-invoe ren van tongblaar onder het vee de be zwaren te moeten ontgaan, die zich bij tegenwoordige epidemie hebben voorgedaan. Punt 1 aldus gewijzigd, dat gevraagd zal worden alle beperkingen, die de doorzieking thans kunnen vertragen, in de besmette kringen te doen op houden, wordt aangenomen met 8 stemmen tegen. Punt 2 aldus veranderd, dat geen desinfectie van stallen, anders dan in buitengewone gevallen zal geschieden, wordt aangenomen met 72 stemmen tegen, waarna het derde punt bij ac clamatie wordt goedgekeurd. Van de afd. „Haarlemmermeer" was ingekomen de vraag: „Ia het noodzakelijk en daarom gewenscht dat er invoerrechten op granen gehe ven worden?" De Voorzitter merkt op, bij gebreke van een toelichting, dat de vergade ring onbekend is met de aanleiding tot dit voorstel en vraagt een nadere uiteenzetting van het voorstel. „Haarlemmermeer" licht het nu toe. De aanleiding liet in den drukkenden tijd voor den boerenstand, allengs verarmende, ondanks het landbouw onderwijs. Met algemeene stemmen op 1 na adviseert het Hoofdbestuur ten slotte de vergadering om niet om graanrech ten te vragen. Als motie van orde stelde de heer Bueke voor het debat te verdagen en inmiddels het preadvies van het be stuur te verzenden, naar de afdeelin gen. ten einde aldaar te worden be handeld. Dienovereenkomstig werd besloten. Retourkaar ten op Kerstdag en Nieuwjaar. Daar de eerste Kerstdag en Nieuwjaar op Dinsdag vallen, zal de geldigheids duur der retourkaarten op deStaats- en Centraalspoorwegen verlengd wor den in dier voege dat le. Alle 4-daagsehe retourkaarten in binnenverkeer der beide Maat schappijen (met inbegrip van het verkeer met de Duitsche stations der lijnen AlmelooSalzbergen, Zevenaar Emmerik, Cleve en Cronau, alsmede tusschen en met de Belgische stations der LuikLimburgsche lijn), die ge nomen worden op Zaterdag 22 Dec. en Zondag 23 Dec., geldig zullen zijn tot en met Donderdag 27 Dec. d. o. v en die genomen op Zaterdag 29 Dec zullen geldig zijn tot en met Woensdag 2 Januari. 2o. De tweedaagsche retourkaarten in binnenverkeer, uitgegeven cp Maan dag 24 en Dinsdag 25 December e.k. zullen geldig zijn tot en met Donder dag 27 December d. o. v., terwijl deze retourkaarten, uitgegeven op Maandag 31 Dec., geldig zullen zijn tot en met Woensdag 2 Jan. 3o. Alle retourkaarten in binnen- landseh-rechtstreeksch verkeer (met de stations der „Hollandsche IJzeren" en der„Noord-Brabant-Duitsche Spoor weg-Maatschappij") uitgegeven op Zaterdag 22 December en Zondag 23 December geldig zullen zijn tot en met Donderdag 27 December d. o. v. en die uitgegeven op Zaterdag 29 Dec. geldig zullen zijn tot en met Woens dag 2 Jan. 4o. 3, 4 en 5-daagsche retourkaar ten in verkeer met stations der Duitsche spoorwegen, die woiden uit gegeven op Zaterdag 22 December, de 3 en 4-daagsche, uitgegeven op Zondag 23 December en de 3-daagsche uitgegeven op Maandag 24 December, zullen geldig zijn tot en met Donder dag 27 Dec. d. o. v. 3) Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK VI. Dokter Viret. Miss Askew was lid der vereeniging van anti-vaccinedwang, van anti-tabakmisbruik en vooral was zij eene heftige anti- vivisectioniste. Gedurende een van de pauzes in het gesprek, die zoo pijnlijk zijn voor de gastvrouw, zocht miss Askew een groot stuk papier voor den dag, dat zij ontrolde en het dokter Viret onder den neus hield, die toevallig naast haar zat. „Wij zouden het zeer op prijs stellen dokter, als u uw naam hierop wildet schrijven om lid te worden," zeide zij, en Daubney, niet minder vol geestdrift voor de zaak, echoot in volle verwachting naderbij. „Waar is het voor?" vroeg dokter Viret argwanend. „Een verzoekschrift om een einde te maken aan het kwel len van arme, reaelooze dieren, dokter. Ik ben er zeker van dat gij uwe handteekening er onder zult willen plaatsen." Eenige der aanwezigen hebben verklaard, dat een onbe hoorlijke uitroep aan dokter Viret ontsnapte. Hoe dat ook zij, zeker is, dat hij verontwaardigd opstond en het huis ver liet zonder afscheid te nemen van zijne gastvrouw. Van dien dag at legde hij in Rookfield geen bezoeken meer af. Ofschoon het waar was dat dokter Viret het benoodigd certificaat bezat en de vivisectie toepaste, hield hij veel van dieren. Aan zijne paarden werd veel meer zorg besteed dan aan hemzelf, en toch deden zij veel minder werk; Tiger zijn forsche, taankleurige St. Bernard, volgde hem waarheen hij ging behalve in het laboratorium. Het met klimop begroeide huis, met den stal afzonderlijk, waardoor een soort binnenplaats aan den linkerkant werd gevormd, was van de laan, die een van de vier kruiswegen vormde, te bereiken langs een lang, zich kronkelend pad. Het laboratorium, dat achter het huis was gebouwd en zijn licht ontving van boven, was doordrongen van een geur van chloroform. Eene operatietafel stond in het midden van het vertrek, en aan den wand hingen verscheidene diplo ma's en certificaten van het lidmaatschap van wetenschap pelijke vereenigingen. Daaronder bevonden zich op planken het geheele vertrek rond, een aantal hokken, bevattende langoorige konijnen, ratten, muizen en guineesche biggetjes, sommigen springlevend, anderen schijnbaar dood en naast eenige hokken hingen vellen wit papier met potloodaantee- keningen over den voortgang der proefnemingen. Er bevonden zich luchtpompen, fiesschen met glazen stop pen, lenzen, microscopen en instrumenten voor verschillende zonderlinge doeleinden, waarvan vele van dokter Virets eigen vinding. Op dien Woensdagmorgen van Owen Fairfords onderhoud met Joseph Bodger, was dokter Viret ten half twaalf in zijn laboratorium aanwezig, met het operatiemes in de hand, ge bogen over een als verstijfd terneer liggend guineesch big getje, dat op de operatietatel lag. Wanneer hij rechtop stond nut ar dit was de laatste jaren weinig gebeurd dan kon hij niet veel in lengte ver schillen met Owen Fairford. Zijne gestalte was mager en hoekig, zijne bewegingen links en onbevallig, zooals ze bij bizonder verlegen menschen steeds opgemerkt worden. Of schoon zijn kruin reeds kaal was, had hij nog een kuif van ros sig, dik, stoppelig haar boven zijn hoog voorhoofd. Hij had een paar stijve bakkebaarden, die tot op den kraag van zijn jas hingen. Zijne trekken waren lang waar zij kort hadden moeten zijn en kort waar het wenschelijker ware geweest, dat zij lang waren; zijn neus was zeer kort en toch eindigde hij in een grooten, ronden top; zijn bovenlip was ook bizon der groot. In elke weersomstandigheid droeg hij steeds een loshangende, glimmende, zwarte, lange jas en nooit scheen hij een nieuwe te nemen; om zich evenwel tegen tempera tuursveranderingen te hoeden, droeg hij flanellen overhem den van een grijze kleur, en een hoog vest tot op zijn hals sluitend. Voeg daarbij schoenen van een model, door hem zelf aangegeven en een hoogen hoed, welks vorm aap wees, dat er meer op gemak dan fraaiheid was gelet, en die hij steeds diep over zijn hoofd droeg, en verder een stevige

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1