INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Wetgevende Macht. Postkantoor te Haarlem. handeling gekomen. De staatssecreta ris Nieberding betoogde de noodza kelijkheid ervan, waarbij hij herhaal delijk door de socialisten in de rede werd gevallen. Singer stelde voor het debat te verdagen, daar hij eraan twijfelde of er genoeg leden aanwezig waren om een besluit te nemen. Bij het oplezen van de naamlijst bleek werkelijk dat er niet genoeg waren. De voorzitter bepaalde daarop dat de beraadslaging den Sn Januari 1895 zal worden voortgezet. Het besluit der Italiaansche regee ring om de zitting der Kam er te schorsen wordt door door de oppositie sterk veroordeeld als eene monster achtige gewelddaaddaarentegen be weren de vrienden van het parlement dat het het eenige middel was om tegenstand te bieden aan de staatkun dige losbandigheid, die tot eene groote verwarring en ongeoorloofde intriges zou leiden. De ministerieele Riforma verzekert dat zoowel Crispi als de gearresteerde directeur van de Banco. Romana, Tan- longo, voor den rechter van instructie in de bankprocessen riet minder dan vijfmaal onder eede hadden verklaard dat Crispi al zijn wissels, die hij als particulier bij de „Banca Romana" had, stipt voor den vervaltijd had be taald. Hij was nu het slachtoffer van gemeene bedriegers, afzetters en straat- roovers. Giolitti heeft intusschen Italië ver laten en is naar het heet een gehuwde dochter in Berlijn gaan opzoeken in de Kerstdagen. Zondag werd te Londen eene pro testvergadering gehouden tegen de armenische gruwelen, waarin drie resolutiën werden aangenomen. Deze brandmerken het Turksche wanbeheer en de Turksche gruwelen in Armenie, veroordeelen de apathie der mogendheden, waardoor de Porte wordt in staat gesteld artikel 61 van het Berlijnsche tractaat stelselmatig te ignoreeren, en doen een beroep op de Britsche regeering om bestuurs- hervormingen in Armenië onmiddel lijk te bewerken, daar een eenvoudig consulair onderzoek der gruwelen onvoldoende is, zullende de bestraf fing van enkele schuldigen het eenige en onbevredigende resultaat daarvan opleveren. De resolutiën protesteeren mede tegen de stelselmatige onthou ding van de rapporten der Eugelsche consuls over Armenië. In h.-l Spaansche Kabinet is Amo3 Salvador als minister van financiën vervangen door Canalejas, voorheen minister van justitie. Het deensche Folketting heeft tot voorzitter en le en 2e ondervoorzitter benoemd den strajtevïsor R. Claassen, professor Schaiiing en het hoofd der school Bern teen. De eerste en derde behooren tot de gematigde linkerzijde, Scharling tot de rechterzijde. De Times verneemt uit Calcutta dat de Indische regeering besloten heeft tot eene expeditie tot tuchtiging van de Waziris. Lockhart ont/ing bevel om met drie kolonnes op te rukken van uit Wano Jandola en Bannoe. Lockhart vergezelt de Jando- lasche kolonne, welke vermoedelijk den heftigsten tegenstand zal ont moeten. De Jandolasehe en Bannoe- sche kolonnes komen bijeen inhet Wa- zirische hoofddorp Koenigaram. Lock hart zal de welgezinden onder de be volking uitnoodigen tot helpen. De verovering van Pamatawe schijnt het begin van het einde der Pransche expeditie naar Madagaskar te zijn. Te Parijs is telegraphisch bericht ontvangen dat de koningin van Madagaskar zich bereid verklaard beeft tot volkomen onderwerping. De prins-gemaal en verscheiden Europea nen hadden haar vast ver-ekerd dat Frankrijk, met het oog op den toe stand ih Europa, in geen geval eene expeditie naar Madagaskar zoude zenden. Groot was dus hare verba zing bij de opening der vijandelijk heden. Het hopelooze van tegenstand inziende gaf zij terstond aan den Franschen gezant kennis van hare onderwerping. Te Hannover zijn door een gewel dige ontploffing in eene fabriek van slaghoedjes zes fabrieksmeisjes en een werkman zwaar gewond. Begrafenis van Burdeau. Zondag is Burdeau begraven. De eerezaal van het Paleis Bourbon te Parijs was tot rouwkamer ingericht, en reeds vroeg werd bet lijk daar naar overgebracht. Om negen uur verscheen de president der republiek en onmiddellijk werd met de plech tigheid een aanvang gemaakt. Er werden redevoeringen uitgesproken door de heeren de Mahy, Dupuy. Gailleton en Perron. De eerste schotste het maatschap pelijk leven van den man, die zulk een schoone loopbaan zich (had ge maakt; de minister-president Dupuy bepaalde zich bij Burdeau als minis ter. Nadat de redevoeringen waren uitgesproken, vertrok de heer Casimir Perier en zette de begrafenisstoet zich in beweging, vooraf gegaan door detachementen infanterie en cava lerie. De slippen van het lijkkleed wer den gedragen door Demole, Etienne, generaal DoddB, Faure, Rivaud, Gail leton en Perron. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht ontwaarde de Ja- pansche ruiterij te Tenghoeangtjeng op 12 dezer een groote Chineesche macht, welke van uit het westen daarheen rukte. De Japanners grepen de Chineezen den 13den dezer aan, maar trokken zich terug naar eene versterkte stelling, welke de Chinee zen vruchteloos poogden te nemen. De Japanners ontvingen naderhand versterkingen, waarmede zij den 14en weder aanvallend optraden. De Chi neezen, meerendeels Kiriniscbe keur troepen, vochten dapper, maar hun linkervleugel week terug, hetgeen hun centrum verwarde, zoodat het einde weder was eene overhaaste vlucht der Chineezen, door de Japanners achter volgd. De laatstgenoemden verloren honderd dooden en gewonden, de Chineezen 250, benevens vier s lukken geschut, vele wapenen en ammunitie, alsook een dertigtal gevangenen. Volgens bericht uit Sjanghai heerscht er in Mantsjoerie strenge koude met sneeuw, waaronder ook de Japanners ten zeerste lijden. De Chineesche regeering moet den hoofd-inspecteur der belastingen Tjangjoekoeang opgedragen hebben naar Tokio te gaan ten behoeve van vredesonderhandelingen. Prins Koeng confereert dagelijks met den gezant der Unie. Erstgenoemde wil in schier elke vredesvoorwaarde berusten, mits de dynastie behouden blijve. De Times verneemt uit Hirosjima dat het derde legerkorps wacht op dadelijke instructiëu bij de insche ping- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. De prijs van 500,000 fr. in de Pa namaloterij is getrokken door een 25-jarig bakkersgezel te Parijs, Ernest Charabaslin. Op raad van zijn patroon had hij voor zijn spaarpenningen onlangs twaalf Panama-obligatiën ge kocht. Hij vernam de gelukkige tijding uit een trekkinglijst, terwijl hij met zijn patroon naar den begrafenisstoet van president Burdean stond te kijken. Te Freiburg zijn niet minder dan 150 personen ongesteld geworden ten gevolge van het eten van vergiftigde broodjes. De bakker en zijn gezin zijn zelf ook ongesteld. Een kind is reeds gestorven aan de gevolgen. Bij schei kundig onderzoek is gebleken, dat het brood arsenicum bevatte. Of hier aan opzet te denken is, kan nog niet worden uitgemaakt. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het onderstaande, met welks opname gjj mij zeer zult verplichten. Ik gevoel mij gedrongen eenige let teren te schrijven, aangaande de bak kerskwestie, omdat door den heer Fidelio mijns inziens daar verkeerd over geschreven is. Hij schrijft dat het verkieselijk was geweest, de pa troons er eerst mede in kennis te stellen: dat is wel degelijk gebeurd, ieder patroon of fabrikant heeft een circulaire ontvangen, waarop vermeld stonden de punten die te behandelen waren, namelijkZondagsrust, nor male arbeidsdag van 12 nur en waar het noodig was, loonsverhoogin.r. Die gecombineerde vergadering zou plaats hebben in het gebouw „Felix Favore", zooals op de biljetten ver meld stond. Er waren wel patroons aanwezig, maar het hoofd der Haar- lemsche bakkerij, namelijk de Brood fabriek, was niet vertegenwoordigd, en daar was het laatste punt van be handeling, namelijk loonsverhooging, van groot gewicht. Daar kan een werkman, die een vak geleerd heeft, 12^ 18 cent per uur verdienen, maar dan moet er nog opgepast worden, dat niet door dezen of genen gezien wordt dat er iemand gaat zitten om zijn boterham in het zweet des aan schijn s op te eten, dat zou gauw we zen: boete of: als het weer gebeurt kunnen wij u niet langer gebruiken. Dus, Mijnheer de Redacteur, moet voor zulke behandeling de werkman niet tegen den werkgever in botsing komen Die werkstaking was ook aan de Broodfabriek wel doorgegaan, maar de knechten hebben zioh weer laten ompraten door de directie, die belooft maar en verder komen ze niet Laten ze nu laten zien dat hun versteende harten zacht geworden zijn door hunne beloften en geven den werkman wat hem toekomt: Zondagsrust en loon waar hij zijn gezin van onderhouden kan. Twee jaar en drie maanden geleden zijn er uit het personeel drie man op het kantoor geweest, om te vragen om Zondagsrust; zij kregen ten ant woord: gij kunt alle Zondagen vrij, zet maar een ander in uw plaats. Dat wisten ze wel dat kon van dat loon niet al om twee gulden te verzuimen, dat is bij mij geen Zondagsrust. U bij voorbaat dank zeggende voor de opname, blijf ik Uw dw. dn., EEN BAKKERSGEZEL. Het laatste gedeelte van dit stukje kan ik natuurlijk niet beantwoorden. Het geval was mij niet bekend, maar mij dunkt zoo, dat evenals alles in de wereld de opiniën van menschen ook voortdurend veranderen. Wat de Haarlemsche Broodfabriek 2 jaar en 3 maanden geleden niet wou, zal hare Directie thans misschien wèl willen. Sommige bakkers hebben mij ver zekerd, dat ze van de werkstaking niet wisten, evenmin precies de eischen kenden. Op hunne verklaringen ben ik natuurlijk afgegaan. FIDELIO. Mijnheer de Redacteur Met beleefde dankbetuiging voor de opname van het ingezonden stuk, ge- teekend „Eenige Haarlemsche slagers gezellen" neemt onderget. de vrijheid UEd. te verzoeken in Uw nummer van heden te vermelden dat de werktijd des Zondags is als volgtdes morgens van half 5 of 5 uur tot des middags 1 2 uur terwijl het bij velen voorkomt van nog vroeger uur en later sluiting, vooral des zomersmeestal zijn we ongeveer 9 uur des morgens gereed maar velen moeten dan nog wachten voor loopende klanten en nabestel lingen. Met dankbetuiging Uw dw. dn. Een medeonder teekenaar. TWEEDE KAMER. Avond-vergadering van Maandag 17 December. De beraadslaging over do Begrooting van Marine werd voortgezet. De Peer A. Smit heeft voorgesteld art. 12 (Uitrusting enz.) to verminde ren met f 210.000, met 't doel om uit- temaken, dat de geprojecteerde krui sers zullen gemaakt worden met eene snelheid van niet minder dan 23 mijl. Uit het daarover gevoerd debat bleek, dat men zoowel om de techni sche vraag als omdat de quaestie van den bouw op 's Rijks werf aan het amend, verbonden was, eene onzui vere beslissing vreesde. Het. amend, werd verworpen met 58 tegen 27 6temmen, na door den Minister ook principaal te zijn bestreden op het vraagstuk der snelheid. Bij art. 13 kwam het amend. Bahl- mann in behandeling, strekkende om den post met f450,000 te verminde ren, met 't doel om in plaats van drio kruisers, slechts twee te bouwen. Wanneer drio schepen noodig zijn, behoorde de Minister, zeide de vooi- steller, het derde schip te bouwen voor Koloniën en het te brengen bij de Indische militaire marine. Voor de Indische marine moet niet uit de Staatsbe rooting betaald worden. De meerderheid der Comm. van Rapporteurs bestreed, bij monde van den neer Goekoop, ten ernstigste het amendement, op de gronden door den Minister en den beer Guyot, bij de algemeene beschouwingen ontwikkeld. Ook de heer Rutgers van Rozenburg en de Minister verklaarden zich na drukkelijk. tegen het amend, zoowel uit 't oogpunt der defensie als omdat de motieven, ontleend aan hetgeen voor denlndiBchen dienstop de Staats- begrooting niet behoort voor te komen, strijden ^met het koninklijk besluit van 1866 en het rapp »rt der Commis sie van 1889. Dit Kon. besluit kan worden gewijzigd; dit zal in overwe ging worden -.enomen maar inmid dels mag hieromtrent geen inciden teel© beslissing worden genomen. Het amendement werd verworpen met 46 tegen 43 stemmen. Voor s; einden de heeren Everts, Veegens, Heldt, Larabrechts, Michiels, De Rara, Trnyer, Sanders, Harte, Schaafstna, d'Ansenbourg, Viruly, Roessingh, Tak, Houwing, Willinge, Borgesiua, Rink, Zyp, Smits v. Oyen, Gerritsen, Hafimans, Sineenge, Van Berckel, Mutsaers, v. d. Kun, Tydens, De Boer, Zijlma, v. Vlijmen, De Ras, Schepel, Lieftinck, Bahlmann, Lely, Staalman, Kerdijk, v. Basten Baten burg, Dohbebnann, Drucker, Hartogh, Knyff en Travaglino. Tot aanbouw van de drie kruisers is dus besloten. Met 66 tegen 17 stemmen is mange* nomen het amend, der Comm. van Rapp. om eene verhooging van f 2040 tot verbetering van den toestand der j machinisten, zoodat officieren-machi-i niet zullen geplaatst worden aan boord van groote schepen. In verband hiermede werd door den Minister de post voor de kosten der acrieve zeemacht met hetzelfde bedrag verminderd. De Minister verklaarde, naar aan leiding van een amend, op art 31 dat daarop ingetrokken werd dat 't de bedoeling is met de marine- reserve slechts een proef te nemen. Een amend.-van den heer Plate om f16750, uitgetrokken voor een twee den loodschoener ter vervanging ivan een door aanvaring verloren kotter, te schrappen, werd toegelicht o. a. door het motief dat het loodswezen naar Waterstaat behoort overgebracht te worden. Ook keurdevhij de houding van den Min. in zake het stoombootwe zen af. Het nut van een stoomboot- dienst werd door hem, met 't oog vooral op Dungeness, in 't breede aangetoond. De Minister verklaarde met zijn ambtgenoot te willen overleggen om trent de overbrenging van den loods- dienst naar Waterstaat. Overigens hield hij vol, dat de tegenwoordige regeling van den loodsdienst goed is. Het vaartuig dat aangevraagd is dient als reservevaartuig, omdat een vierde loodsvaartuig was aangewezen voor den dienst te Dungeness. Bij aanne ming van het amend, zou de Min. het vierde vaartuig dat in den dienst te Dungeness is toegevoegd, moeten terugnemen om 't als een reserve vaartuig te doen dienen. Het amend.-Plate werd verworpen met 53 tegen 29 stemmen. Hoofdstuk Marine werd ten slotte aangenomen met 58 tegen 22 stemmen en de avondvergadering te half 12 ure gesloten. Par Telegraaf. Na aanneming van het hoofdstuk der nationale schuld, behandelde de Kamer de begrooting van financiën. De heer van den Bch van Heem stede beeft vooral doen uitkomen dat de bedrijfsbelasting meer uitsluitend drukt op den nijveren middenstand voor welken hij verlichting van las ten vraagt door aanmerkelijke ver mindering van het personeel, te meer daar de neringdoenden door dejongste belastinghervorming zwaarder getrof fen zijn dan tapper en den landbouw. De heer Roessingh vroeg afschaffing der tollen ter ontwikkeling der turf- industrie. De heer Sanders, het algemeen be heer der schatkist besprekende, wees op het bedenkelijke van speciale credietopeningen buiten voorkennis van de Rekenkamer. De heer Hintzen drong aan op krachtiger optreden van den fiscus tegenover onwillige belastingschuldi gen. Spr. gaf eenige middelen aan ter voorkoming van samenspannin gen als te Amsterdam plaats hadden. De heer Mackay betoogde dat de schuld voor de z.g. administratieve voorschotten voor kleeding en uit rusting der militairen grootendeels komt ten laste van het Kabinet dat voorafging aan het ministerie van 1888 waarin de Min. Springer van Eijk zitting aad en dat het initiatief nam tot speciale credietopeningen- De heer Zijlma vroeg geheele her ziening der grondbelasting en de heer Tijdeman herziening van het onge-, bouwde. De Minister van Financiën hand haafde de belofte tot herziening op het personeel; de afschaffing der rijks- tollen op vaarten en wegen is belcofd bij de invoering der vermogensbelas ting en die belofte zal nagekomen worden zoodra de gelegenheid zich aanbiedt. De beslaande wetsbepalin gen omtrent executiën zijn voldoende. Er zijn voorschriften gegeven hoe ze te behandelen. Onderzocht zal worden of de ver vol ingen moeten worden uitgebreid. Binnen niet te langen tijd zal herziening van de gebouwde eigen dommen worden voorgesteld. Hij is geen voorstander der Staats loterij, maar ziet in naaste toekomst geen kans tot afschaffing daarvan. Eene maandelijksche uitbetaling der tractementen zal hij verwerpen. Het volgend jaar zul hij trachten de tractementen der belastingcom miezen te verhoogen. De speciale credieten zijn zeer be denkelijk, maai de beschuldiging van den heer Mackay is onjuist. De Minister heeft slechts het naakte feit in de millioeuenrede medege deeld, geen leedvermaak uitgesproken en in tegendeel den last op zich ge laden de comptabiliteitswet te herzien. Het algemeen debat is gesloten. Met 75 tegen 14 stemmen is ver worpen het amendement Gerritsen om de verhooging der inspecteurs teurs belastingen te schrappen. De begrooting van financiën is aangenomen. Het laatste niet gecorrigeerd. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende Ide 2de helft der maand November 1894. (Brieven). Mej. G. Blanke, K. ten Hoore, Mej. B. Ides, Mej. D. Van Kampen, Van der Linde, J. Willemse, Mej. M. Slees- wijk, allen te AmsterdamEvertsen, J. J. Hagebouw, beiden te 's Graven- hageMej. A. Luijf (2 stuks), J. van üuijn, R J. Mulder, allen te Haar lemP. van Santen, J. Schipper, beiden te LeidenMej. M. GaijdoD, Rijswijk; Mej. A. M. Clarijs, Rotter dam A. Wegman, Scheveningen K. Zwart, Zaandam. (Briefkaarten). Mej. Lam, Balk, Mej. Soesman, al len te Amsterdam Th. van der Wij de, Rotterdam Mej. K. Biljard (Buitenland.) Mej. J. Koster, BrusselI. Sehrön, Keulen. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 14 Dec. J. G. Geels Damen z., Amst 15. M. M. J. van EijndtPieterse d., Amst. H. S. Vis serJansen Heijtmajar d., den Haag. J. WortmanSchoo d., Noordgouwe. 16. SlotemakerVan Gorkom d., Am sterdam. J. C. E. DekkerHissink, Hilversum. Overleden: 1 Dec. T. de Jong i j., Hollum. 13. Wed. J. A. C. Ra venOulton, Utrecht. 14. G. de Rui ter 75 j., Bodegrave. M. Jansen 64 j. 'e Graveland. C. Langhorst jd. 79 j., N.-Amstel. L. Willink Ketjen jd. Zut- phen. E. Bakker 65 j., Amst. E. Praal- der jd. 55 j., Amst. 16. A. Hötte Hausemann 80 j., Amst. H. M. de Boers 52 j., Amst. E. H. Lodewijks Neumeier 62 j., Amst. P. H. Wiersma Rembang. Stoom vaarite-ichtan. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam arriveerde 16 December te Rot terdam. H ^t stoomschip Conrad, van Bata via naar Amst vertrok 15 Dec. van Padang. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, passeerde 16 Dec. Gibraltar. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar Newyork, pass. 16 Dec. des nam. 5 u. 45 min., Dover. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Dec. van Marseille. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amst. arriv. 16 Dec. te Suez. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amst., pass. 15 Dec. Kaap Roca. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., vertr. 15 Dec. van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst.. pass. 15 Dec. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amst. naar Batavia, arriv. 17 Dec. te Southampton. Het stoomschip Prins Willem III, vertrok 15 Dec. van Newyork naar West-Indie. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., arriveerde 17 December van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, passeerde 17 December, 3 nam. 4 uur 20 min., Prawlepoint. CORRESPONDENTIE- De heer S. C. In verband met hetgeen reeds over de bewuste kwestie geschreven is, komt uw stuk ons minder geschikt tot plaatsing voor. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. DietsRan- sijn z. M. de Jongb. Dansen d. 17 IJ. T. Otterv. Beein z. P. Luige- manSteijn z. (1 d. levenl) J. H. BruijnHuifelaar d. H. J. Wit kampv. d. Braak d. H. W. Huls bergenLangeveld z. A. Lijnzaad Zoet. z. Overleden: 15 Dec. A. G. M. Beaufort 10 m. d. Z. Polderstr. 16 A. Sand veer—Borsch 48 j. Jansweg 17 G. v. Dartelen 75 j. Hazep:laan. Aangaïsndaii Sairakkmpi sa N^isrlsnd 1. Eenv. kinderj. 1 Febr. bij 3 jonge kinJ. in het Gooi goed n»az. en strijk, uitat. inf. 2. Hnish. in dr. winkelz. m. veel damespels, om zeifat. huish. 'e beêt asnb. pers. te Amst. 3. Bekw. winkel» int. P. 6. ssL (150 in mag. v. fijne luxe-art. 4. Idoekh. op koopai. k&nt. bek. ra. duita- taal »tr. t. antV m. baw. v. ba»w. eo goede ref. 5. BachhaUer n. corr. perf in holl. n. dents, corr. »of. nacht Leipz'g off in deutsche Sprache m. nab- Aug. liof 6. Iera. op graank. op do hoogte van duhb. boekh m. granoukenn. en acc. 7. Jongm. op engr. mag. v. gal. en hniah. art.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3