Rechtszaken Politiek Overzicht, GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. en éen werd gearresteerd. Op zijne vraag of het comité zoowel de slacht offers als hunne gezinnen van dit oogenblik zal ondersteunen, werd luide ja ja geroepen. Polak zeide verder dat maatregelen zouden g nomen worden om eene rechterlijke vervolging tegen den in specteur Tjassens Keyser in te Btel- len. Een deputatie was afgezonden naar den burgemeester enffenhoofd- commissasis van politie, ten einde deze autoriteiten ook een verslag te geven van het gebeurde en van het ongemotiveerd optreden van de politie. Doch wanneer gevraagd werd wie de hoofdschuldigen waren dat de politie er weer op ingehakt had, dan moes ten daarvoor aangewezen worden de ónderkruipers onder de kameraden. Zij handelen tegen elk begrip van solidariteit. (Applaus.) De werklieden worden door machten van buiten belemmerd. Daarom moest men nog krachtiger optreden en in de eerste plaats alles doen om den onderkrui pers het werk onmogelijk te maken. Hij deelde hierop mede, dat verschil lende patroons bericht hadden, niet meer onder het vastgestelde mini mum loon te zullen laten werken. Ook de heeren Konijn hebben toege stemd, en dit was eene groote over winning, omdat die heeren steeds onder het loon lieten werken. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, waarbij na tuurlijk krachtig op aaneensluiting en tot volharding in den strijd werd aangedrongen. Eén verklaarde dat de diamantbewerkersbeweging overal en bij iedereen bewondering en eerbied had afgedwongen en dat men dus zeker van de overwinning kon zijn. Zekere Kuiper gaf verslag van zijn bezoek bij den commissaris van poli tie, mr. Van Raai te. De heer Van Raalte verklaarde, dat wat er voor gevallen was, niet in zijne sectie was geschied, doch uit den toon waarop hij sprak, kon duidelijk worden op gemaakt, dat het in zijne sectie niet zou gebeurd zijn. Trouwens, mr. Van Raalte, die meermalen de vergaderin gen bijwoonde, had hem verklaard dat het een „waardige" beweging was. (Applaus). Toch moest spreker, alhoe wel hij zelf niet kalm was, omdat hij van nabij getuige was geweest van den toeleg der politie om de goede orde te verstoren, vooral waarschu wen kalm te blijven, wijl bij de min ste aanleiding daartoe de politie met groote macht zou optreden. Bij den burgemeester kon hij niet toegelaten worden, omdat deze met de wethou ders vergaderde. Spreker zeide toen, een briefje voor den burgemeester achtergelaten te hebben, waarin op de schandelijke handelwijze der politie gewezen wordt. Hierop had hij ten antwoord ontvangen, om half vijf bij den burgemeester toegelaten te zullen worden. Een ander lid van het comité dat een bezoek bij den hoofdcommissa ris van politie had gebracht, zeide dat de heer Steenkamp hem beschul digd had, in de fabriek, waar hij werkzaam was, aanleiding tot op schudding te hebben gegeven, en dit was niet het geval. Hij had zijn pa troon te kennen gegeven, niet te strijden tegen personen, maar voor beginselen. Nadat nog eenige anderen het woord hadden gevoerd, werd de vol gende motie gesteld: „De vergadering enz. vestigt de aandacht van den gemeenteraad op hot ongemotiveerd gewelddadig op treden der politie in de Ververstraat (bij den Groenen Burgwal) voor de fa briek van den heer Beffie, dringt aan op een gestreng onderzoek hiernaar en eischt dat de raad zijn plicht zal betrachten, waar de burgerij door de door haar betaalde politiemannen op de schandelijkste wijze mishandeld wordt." De voorzitter zeide ten slotte, dat nu de firma in den eisch heeft toe gestemd, het grootste kwaad als weg genomen kan worden beschouwd en dus ieder weder aan het werk kon gaan. Daarna werd de vergadering geslo ten. Een verslaggever van het Hbld. heeft Dinsdagavond een onderzoek ingesteld, en hoorde uit den mond van een inspecteur van politie, dat de afdeeling politie werd uitgejouwd, bespuwd en met steenen en spaan ders gegooid. Dit, was de reden der charge. In de vergadering is beweerd, dat de inspecteur Tjaesens Keyzer niet gesommeerd heeft, maar deze zegsman vertelde dat aan de charge zelfs tweemaal eene sommatie is voor afgegaan. Wel werd erkend, dat de schuld niet aan de diamantbewerkers geweten mag worden, maar aan eenige belhamels, die op relletjes belust wa ren. Een feit is het, dat de charge een vreeselijke paniek veroorzaakte. De menschen stoven naar alle zijden uit elkander, velen raakten zelfs onder den voet, en sprongen uit ar.gst in de Raamgracht. Na afloop der vergadering begaf zich des middags het comité naar den burgemeester, die verklaarde, dat de mededeelingen van het comité niet overeenstemmen met de politie rapporten, en dat er wel degelijk ge sommeerd is. De burgemeester beloof de echter een onderzoek. Brand te Amsterdam. Hedenmorgen heeft een hevige brand gewoed in de Falkstraat, nabij de Utrechtsche Straat te Amsterdam. Verbrand zijn drie aan elkaar grenzende perceelen, 47, 49 en 51, toebehoorende aan de weduwe van der Mark. In perceel 47 bevonden zich gelijk- straats de Oaves Algériennes van de firma F. F. C. Fischer, daarboven een magazijn van bakkers waren van de firma J. Th. Cohen van Straten, daar boven een lijstenmakerij en eindelijk nog hooger de boek-, courant- en handelsdrukkerij van den heer W. H. van Kelckhoven. Het aangrenzende Eerceel 49 heeft gelijkstraats een ergplaats van bleekersartikelen, verf waren, chemicaliën e. d. van de firma R. L. Schaap firma Van Beets Co. daarboven bevond zich de cartonnage- fabriek van de firma F. Schwender- mann en eindelijk is perceel 51 ge lijkstraats ingericht als CaféSarphati van den heer Verbeek, daarboven de sigarenfabriek der firma E. D. van Wely Co., dan weder een étage in gebruik door de genoemde cartonnagefabriek en daarboven een timmermanswerkplaats van de firma De Baer. De brand is waarschijnlijk ontstaan in het magazijn van de firma Cohen van Straten. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer bleef hij tot genoemde perceelen beperkt, waarvan de boven verdiepingen zijn uitgebrand en de magazijnen gelijkstraats veel water schade leden. De wed. van der Mark was op beurspolis verzekerd, maar velen der huurders niet. Minnenijd. Zekere A. W., uit Tilburg, thans werkzaam te Rijen, wachtte Zondag avond aan het station aldaar zijne vroegere verloofde op, bij hare terug komst met haren tegenwoordigen verloofde en bracht haar onverhoeds verscheidene messneden in het gelaat toe. W. moet vroeger getracht hebben de oude betrekking, die het meisje had opgezegd, weder aan te knoopen en, toen dit niet gelukte, zich hebben uitgelaten dat hij vroeg of laat zich wreken zou. Zondag deelde hij in verschillende herbergen mede, dat hij iets in den zin had. Aanstonds na de daad gaf hij zelf de politie kennis er van. Een tweede slag. Bij den goudsmid G. te Emmerik, denzelfden bij wien voor eenigen tijd een groot aantal gouden en zilveren horloges en kettingen gestolen wer den, vervoegde zich Maandagochtend ean meisje, dat eenige gouden en zil veren horloges op zicht vroeg. De goudsmid voldeed aan dit verlangen, om later tot de ontdekking te komen dat hij het slachtoffer van sluwe oplich ters was geworden. De vermoedelijke daderes is, verge zeld van een manspersoon op Neder- landsch grondgebied gezien. De bri gades der marechaussee te'sHeeren- berg en te Deutichem hebben een ijve rig onderzoek ingesteld, tot nog toe ech ter zonder gevolg. Een gevolg van de werkstaking bij de firma Van de Weijer te Utrecht werd Maandag voor de rechtbank te Utrecht behandeld. Een der stakende zetters had een administrateur der firma zoo lnidde de beschuldiging op straat aangevallen en mishan deld. De getuigenverklaringen liepen nogal uiteen, doch de Off. van Just, nam bekls. schuld aan en vorderde 115 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Mr. Troelstra trad voor bekl. op. De firma Van de Weijer werd doorhem scherp aangevallenook de verkla- rir en der getuigen k charge werden aan critiek onderworpen. Pi. conclu deerde tot vrijspraak of althans een lichtere straf. Óp het deel der rede van den verdediger, waarin hij de ge wone socialistische theorieën verkon digde, meende het O. M. van repliek te moeten dienen, waarbij het deed uitkomen, dat men vooralsnog niet te doen heeit met de wetgeving der toe komst, maar zoowel rechtbank als de officier van justitie en de verdediger zich te houden hebben aan de be staande, en deze in elk geval in spr. een streng, maar onpartijdig handha ver zullen vinden. Het gerechtshof te Arnhem behan delde Dinsdag de strafvervolging te gen J. F. Stelbrink te Nijmegen, die door de arrondissementsrechtbank al daar was veroordeeld lot 18 maanden gevangenisstraf, wegens mishandeling met doodelijk gevolg van den wees vader Konst. Óp de gronden bij dat vonnis aangevoerd eiachte het M. eene veroordeeling tot 4 jaar gevan genisstraf. De verdediger, mr. F. N. L.Aber- son, drong op geringere straf aan. De Haagsche rechtbank veroor deelde Maandag Martinus Stadhou ders, werkman te Rotterdam, tot 7 jaren, en Jacobus Ruis, behanger te 's Gravenhage, tot 4 jaren, wegens diefstal met braak te Delft. Vrijgesproken werden Maarten de Graaf en Willem May, uit Rotterdam, voor wie 6 en 5 jaren gevangenisstraf was geëischt, mede wegens diefstal met braak te Delft. Dinsdag is tot voorzitter der fran- sche Kamer gekozen in plaats van wij en den heer Burdeau, de heer Brisson, candidaat der radicalen. Op hem waren 249 stemmen uitgebracht, terwijl de candidaat der gematigde liberalen, de Méline 213 stemmen verwierf. De verkiezing van de Méline was als zeker beschouwd. Dat de uitslag zoo geheel anders was moet volgens sommigen worden toegeschre ven aan de grootere geschiktheid van Brisson om eene vergadering te lei den, daar de Méline niet over eene sterke stem beschikt. De zitting van Dinsdag werd geleid door den vice-president De Mahy. Behandeld werd een voorstel van den afgevaardigde Broussier om de behandeling der begrooting uit te stellen. Dit voorstel werd verworpen met 434 tegen 54 stemmen. Daarna hield de socialist Rouanet eene inter pellatie over de benoemingen van de ridders van het Legioen van Eer. Hij betoogde, dat de regeering te mild is met het uitdeelen dezer ridderorde en verlangde een strenger reglement te dezen opzichte. Dit voorstel, door den minister van justitie bestreden, werd verworpenmet 239 tegen 234 stemmen. Daarentegen werd met 237 tegen 110 stemmen een motie aange nomen, waarbij het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering de be staande reglementen strikt zal hand haven. Tot dusver heeft koning Humbert van Italië nog geen beslissing geno men in den kritieken toestand, ten gevolge der schorsing van de zitting der Kamer. De toestand van het ministerie-Crispi is echter na de openbaarmaking van de stukken van den heer Giolitti zoo hachelijk gewor den, dat den koning wel geen andere keus zal overblij 7en, dan óf den heer Crispi te laten gaan óf de Kamer te ontbinden. Na een levendig debat verwierp de Grieksche Kamer Dinsdag met 63 tegen 45 stemmen het ontwerp betref- lende de gedeeltelijke vernieling van den druivenoogst. In een hoofdartikel in de Times wordt gesproken over de vergadering van Maandagavond te Londen naar aanlei ding van de Armenische gruwelen. De schrijver werpt koud water op de geest drift door de bewering dat het veel geschreeuw en weinig wol was en dat de staat nu geheel anders is dan in 1875 (met de Bulgaarsche gruwe len). Uit den toon van Gladstone's brief blijkt dat. De rechtbank te Frankfort heeft uitspraak gedaan in het volgende proces. Iemand leende, zeven jaar geleden, van een makelaar 2500 mark, waarbij bepaald werd, dat hij het geld kon terugbetalen „wanneer hij wilde". De makelaar wachtte jaar in jaar uit, maar de schuldenaar dacht nog niet aan terugbetalen. Eindelijk nam de makelaar zijn toevlucht tot de recht bank, en deze verklaarde hem ont vankelijk in zijn eisch. Het vonnis overwoog, dat met „terugbetaling naar believen" bedoeld werd, dat de schul denaar niet zou gedwongen worden, maar geenszins, dat hij de betaling tot in het oneindige kon uitstellen; na een termijn van zeven jaar had de schuldeischer het volste recht zijn geld terug te vorderen. Een eigenaardig proces is begonnen voor het Münchener schwurgericht. De Galicische taalonderwezer en hypno tiseur Czinski heeft eene rijke, adel lijke dame, terwijl zij in hypnotischen toestand verkeerde gesuggereerd dat ze hem lief moest hebben, en liet zich met haar door een gefingeerden priester in den echt verbinden. De broer van de dame, op wier geld Czinski het gemunt had, heeft hem aangeklaagd. De dame loochent dat ze onder hypnotischen invloed was. Beroemde hoogleeraren van verschei dene universiteiten, o. a. Preyer en Hirt, zijn als deskundigen opgeroepen. Uit Jerusalem wordt gemeld, dat een stortregen, die drie dagen heeft geduurd, de havenstad Jaffa bijna geheel heeft verwoest. Twaalf huizen zyn reeds ingestort, terwijl een vijftig tal op het punt staan, hetzelfde lot te ondergaan. Verscheidene inwoners hebbenden dood in het water gevonden. De oorlog tusschen China en Japan. Naar uit Antoeng wordt geseind, zijn in Mantsjoerije vier dagen lang onophoudelijk gevechten geleverd. De Japansche aanvoerder Osaka tastte den llden dezer de Chineezen aan die zich in Hoengkapoets hadden ver schanst. De laatsten vloden in wanorde naar Haitsjing en Jingtsekau. Woens dag vielen andere Japanners de ge demoraliseerde Chineezen aan te Si- moe tsj eng en verdreven hen bijna zonder slag of stoot uit die plaats. Naderhand rukten deze Japanners, vereenigd met Osaka's brigade op naar Haitjing. De strijd van Vrijdag blijkt hevi ger geweest te zijn. De Chineezen ver loren tweehonderd dooden. De Times verneemt uit Sjanghai dat de telegrammen over den oorlog yan beide zijden onbetrouwbaar zijn. Het garnizoen van de forten ,van Ta- koe moet muitziek wezen. Een telegram uit Tientsin aan het zelfde blad meldt d*t de Japanners Haitsjing, dicht bij Nioetsjoean heb ben bereikt. Het leger van den Chi- neeechen generaal Soeang is twin tigduizend man sterkhet is samen gesteld uit de verslagen garnizoenen en de zesduizend uit Port Arthur verdrevenen en staat bij Kaiping ge concentreerd. Het blijkt dat Soeng naar het Noorden is teruggegaan na dat hij had ingezien dat het nutte loos was verder te gaan. InLianjang moeten siech'.s veertien kogels per kanon in voorraad zijn, door de schriel heid der Chineesche regeering. Volgens telegrammen aan den New- York Herald rukken de Japanners op naar Tientsin. Volgens bericht uit Antung bezet- teden de J vpanners op 13 dezer Hait- jeng, waar 3000 Chineezen haast geen verzet boden, doch naar Liaojang vloden, achterlatende eenen r.jken buit aan de Japanners, die een civiel bestuur aldaar vestigden en er een krachtig garnizoen achterlieten. De Japanners, onder generaal Katsoera, moeten sedert Nioetsjoeang vermeos- terd hebben. Volgens over Sjanghai ontvangen berichten uit Peking neemt de paniek in de hoofdstad toe, waar de regeering eindelijk heet te besef ten, dat de Japanners naar.Peking en Tientsin oprukken. De vreemdelingen te Peking heeten gevaar te loopen. De legatiën beramen zelfdefensie, on danks de geruststellende verklaringen en decreten der Chineesche regeering wier tegenstand verlamd wordt door de rivaliteiten der hofpartijen. In verband met het langzamerhand inpalmen van Mantsjoerije is het van belang te vernemen wat de bijzon dere correspondent der Times die zich in het Japansche hoofdkwartier bevindt, reeds den lsten Novemcer, dus bijna twee maanden geleden, aan zijn blad heeft geschreven. Dit komt in hoofdzaak op het volgende neer: De Japansche regeering heeft reeds nn (1 Nov.) volledige voorzieningen getroffen, indien er in Noord China en in het bijzonder de tractaathavens gevaar voor anarchie ontstond, d. w. z. indien er dadelijk een ander gezag vereischt werd om het Chineesche te vervangen, Een heele civiele dienst, een complete administratie is reeds in elkander gezet, die onmiddellijk het gezag in de veroverde Chineesche steden kan overnemen, indien leven of eigendom er gevaar zou loopen. Daarbij zal tusschen de nationaliteiten geen onderscheid gemaakt worden, zoodat de Chineesche burgers in plaats van met groote benden naar het binnenland te vluchten wijzer deden met kalm bij hunne haardste den le blijven. Indien deze mededeelingen van den correspondent waarheid bevatten dan verdient Japan inderdaad onze bewondering ten volle. Hij voegt er het volgende aan toe „Het is een groote vergissing te meenen, dat Japan thans ai zijn ge oefende manschappen of beschikbare levende strijdkrachten in het veld heeft gebracht. Tot op dit oogenblik (1 Nov.) zijn er slechts twee leger korpsen in dienst gesteld. Er zijn nog vier niet opgeroepenhet bezit er dus zes in het geheel, ongerekend de re serve. Yan deze is de eerste ban gemobi liseerd, maar er zijn er drie of vier in het geheel, op welke in geval van nood gerekend kan worden. Met zijn tegenwoordig stelsel zou Japan des noods een half millioen geoefende soldaten in het veld kunnen brengen, allen binnen den leeftijd; op dit oogen blik staan er niet meer dan 100,000 onder de wapens. Binnen weinige ja ren zal onder het stelsel van conscrip tie, dat Japan van het Westen heeft overgenomen de geheele natie één groot leger zijn." OSI -^<52 Mijnheer de Redacteur I Mag ik u nogmaals een plaatsje in uw blad verzoeken voor onderstaande. Mijnheer Fidelio I Mijn dank voor uwe toelichting aangaande het bewuste Zaterdagavond praatje, mijn dank ook voor uw hu maan beginsel, dat ge door de daad getoond hebt te zijn toegedaan. Och, deden alle huisgezinnen zoo uit be ginsel, toonde het publiek, die sterke arm, dat het het wel meende met zijn evenmensch, kijk! dan waren we eene groote schrede gevorderd. Permitteer me eene enkele opmer king over uw schrijven van Dinsdag. De heer Sneltjes zegt„ik duld geene inmenging in mijne zaken" wan neer het groote publiek er zich gaat inmengen, zal genoemde heer zich die inmenging toch moeten laten wel gevallen; en in de tweede plaats kwamen de twee Amsterdamsche bakkers, die zich in de zaak mengden, als leden van het Hoofdbestuur v.d. Nederlandschen Bakkersgezelienbond, op voor de belangen hunner vakge- nooten en, vakbelang staat toch niet gelijk met bemoeizucht in huis- üoudelijke zaken. De heer S. v. L. zegt, niets te wil len doen, zoolang er maar aan een schijn van dwang gedacht kan wor den. Ik zou dien heer het bekende rijmpje willen toevoegen: wat gij niet wilt, dat u geschiedt doe dat ook een ander niet." want naar men mij verzekerd heeft, is namens de directie de order uitgevaardigd, dat ie Ier, die eene vergadering bijwoonde, ontslagen zou worden. Zelfs moet men zoover zijn gegaan, om ieder verzoek om verzuim, waardoor dan ook, te weigeren, waar door dus de dwang nog sterker wordt uitgeoefend, en dwang door 't kapi taal noem ik het, wanneer men ver biedt te vergaderen, waartoe toch ieder burger, meen ik, de grondwette lijke vrijheid heeft. Dwang noem ik ook het gezegde„zoolang er nog een depóthouder op Zondag versch brood wil hebben, zal de fabriek werken," en sommige depóthouders worden gedwongen op Zondag te verkoopen. Hoe nu kan bij zoo iemand toena dering gezocht worden, juist zoo'n patroon noem ik iemand, waarmee „geen land is te bezeilen." Wat betreft het te voren aankon digen of verwittigen, deel ik u mede, dat bijna allen patroons en directeuren eene circulaire is toegezonden, waarin zij werden uitgenoodigd, om met hunne gezellen over Zondagsrust en normalen arbeidsdag te spreken, zoo dat er van onbekendheid geen sprake kon zijn. Bij voorbaat vriendelijk dank voor de opname. J. KUIPERS. Het bescheid op den laatsten vol zin gaf ik reeds gisteren, jln de overi ge mededeelingen vind ik geene aan leiding tot repliek. Alleen wil ik zeggen, dat ik goede verwachting heb van de beloften der Directie van de Broodfabriek. En voert deze de Zon dagsrust in, dan zal die (dit weet inzender ook) dadelijk algemeen zijn. FIDELIO. Hiermede sluiten wij het debat. RED. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 19 Dec. des namiddags le 1 uur. Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Afwezig de leden de Lancy, Koop- mans, Beijnes, Macaré en Prins, de Haan en van den Berg. Ingekomen zijn o.a. de navolgende stukken In handen van Burg. enWeth. om advies adressen van I. C. P. A. Lan- zing en H. C. Louwerse Jr. om we- derinhuring van den bij hen tot 31 December a. s. in gebruik zijnden grond en waarvan de huur eerst niet meer door hen werd verlangd. Ingekomen een adres van C. Bollee om in verband met een aan de Pro vinciale Staten van Noord-Holland door adressant en W. J. Bolleo in gediend verzoek voor den aanleg van een tramlijn Overtoom, Bloten, Hoofd dorp, Aalsmeer, Vijfhuizen, Haarlem, vergunning te bekomen om gebruik te maken van de brug over de Ring vaart, voor het berijden van den berm van den „nieuwen weg", de Dubbele Buurt tot het pleintje bij de Schalk wijkerstraat en dit tevens te bezigen voor het oprichten van twee „remises" en als eindpunt der lijn. In handen van B. en W. Rekest van G. van Dorsten en 120 andere onderwijzers aan de openbare lagere scholen alhier, om nadere re geling hunner jaarwedden. In handen van B. en W. gesteld. Ingekomen een voorstel van Burg. en Weth. op een adres van J, Faber tot het in'huur bekomen van meer deren grond bij zijn touwbaan aan de Lange HeorenvesL

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2