B INNENLAND, in den regel vrij goed, de laatste méér dan dit was. Enkele nummers onderscheidden zich in een dezer, of in beide opzich ten, en aan des Heeren Huis van Boers viel eene vertolking ten deel, die zeer weinig te wenschen overliet. Ook Mijn Vaderland van Immig werd met rustige zekerheid gezongen. Een en Dezeljde van L. A. v. Tetterode stelt veel hoogere eischen; was het op het punt van intonatie ook al niet boven bedenking, klaarblijkelijk werd het door de zangers goed begrepen en in overeenstemming daarmede voorgedragen. In het tweede deel zong het koor nog een vijftal werk jes van Schmölling, Worp, deVliegh en Andriessen. Als voordracht sche nen mij Roosje van Worp en Got Nacht en Slaap zacht van Andriessen het beste toe. Dat de ridder uit Worps Roosje na zijn terugkeer uit den krijg niet meer den hocgen toon aansloeg van voor zijn vertrek, hangt zeker wel samen met zijn versomberde ge moedsstemming? Uit een en ander blijkt, geloof ik, duidelijk genoeg dat „Haarlemsch Zanggenot" bij haar jongste concert verdienstelijk en met succès heeft gewerk. In hoeverre nu de eer daar van toekomt aan den heer Pielage dien ik als een ijverig en niet van talent ontbloot musicus ken valt natuurlijk nog niet te beslissen. Wel getuigde zijn leiding van muzikaliteit en rustige beheersching zoowel van zichzelf als van zijn koor, en het laat zich met allen grond vermoeden dat de liedertafel onder zijn bestuur met vaste, wellicht ook rassche schreden zal vorderen op den weg, dien zij sinds zoovele jaren zeer zeker tot eigen en andere tevredenheid betreedt. Yan de voordrachten der solisten schonk de eene meer, de andere min der aangename afwisseling aan het programma. De heer Reisig toonde zich in het bezit van een benijdens waardig tenor-geluid; de jongeheer P. C. H. in dat van een goed muzi kaal gehoor en eenige routine in de moeielijke behandeling van zijn in strument. Over gebrek aan succès had geen van beiden te klagen zij zagen zich zelfs genoopt ieder eenbis-num- mer te geven. PHILIP LOOTS. Arrond. Rechtbank alhier, zijn ver oordeeld wegens de aanranding en diefstal gepleegd in Aug. jl. in de Tuchthuisstraat alhier is door den 2en genoemde benevens door den heer officier van justitie hooger be roep G-raan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 22 No vember 1894. Witte tarwe f4.a f4,75, Rogge f 3.20 a f 3,75,'{Haver f4.25, a f5. Duivenboonen^ f5.25 f 5.50, Paar den boonen 4.50 a f4.90. „Burgerplicht." Donderdagavond hield de neutrale kiesvereeniging „Burgerplicht" hare jaarvergadering in eene bovenzaal van de „de Kroon". Uit het jaarver slag bleek, dat de vereeniging bij de oprichting 48 leden tellende, nu 175 leden heeft. De rekening sluit met een nadeelig saldo van f43.68^. In verband met de periodieke aftre dingen van eenige bestuursleden werd tot lste secretaris herkozen de heer Sa bel, en tot commissaris gekozen de heer W. F. Bremer, in de plaats van den heer J. Tijscen, die niet voor eene herbenoeming in aanmerking wensch- te te komen. Herbenoemd werden ook de 4 leden der commissie voor de ballotage. Nadat nog door een der leden de overplaatsing der cholera-barak vverd besproken als eene geldverspil ling, werd de vergadering gesloten. Aanwezig waren 21 leden. Bij het oversteken van den spoor wegovergang bij de Brouwersvaart, terwijl de barrières waren gesloten, is heden morgen ongeveer twaalf uur een koopman in postpapier door een achter hem aankomenden trein gegre pen en onmiddellijk gedood. De voe ten waren afgereden en het geheele lichaam overigens ernstig gekwetst, zoodat de ongelukkige niets dan een vormlooze massa was. 's Mans naam en woonpiaats zijn tot heden onbekend gebleven, zijn overschot is naar het St. Elizabeths Gasthuis overgebracht. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is de levering van Drukwerken ten dienste der gemeente in 1895, 1896 en 1897 gegund het eerste perceel aan Gebr. Nobels en het tweede en derde perceel aan Met en Meylink beiden alhier. zullen komen van hen, die daaraan behoefte hebben. Examens surnumenair en aspirant-verificateur. De minister van financiën heeft bepaald a. dat op 4 Maart 1895 en vol gende dagen te 's Gravenhage zal wor den afgenomen het tweede examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, waaraan echter slechts kunnen deelnemen die in 1890,1891 en 1892 het bedoeld examen met gunstig gevolg hebben afgelegd. b. dat tevens gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen van het examen voor de betrekking van aspirant-verificateur volgens in de St. Crt. 298 opgevoerd programma voor hoogstens vijf plaatsen. c. dat de verzoekschriften om tot die examens te worden toegelaten vóór of uiterlijk op 1 Febr. 1895 bij het departement van financiën moe ten zijn ingekomen, vergezeld van de in bovengenoemde voorschriften be doelde stukken d. dat de aspiranten het examen voor surnumerair, die tevens in aan merking wenschen te komen voor as pirant verificateur hiervan in hun adres melding moeten maken. Dat de 16jar.ge R. Hoogerbeets, die zooals gemeld is Woensdag in de fabriek der firma van Diesen Kerrebijn ernstige brandwonden ont ving, nog niet noodlottiger werd ge kwetst, is te danken aan de tegen woordigheid van geest van den heer Jacob Hees, Rozenprieelstraat, die onmiddellijk zijn jas over het lichaam van den knaap wierp om de vlam men te dooven. Een kruitfabriek. Eenigen tijd geleden is door den minister van oorlog besloten eene fa briek van rookzwak buskruit op te richten in de gemeente Nieuwer- Amstel (buurt over Ouderkerk). Met den bouw is reeds een aanvang ge maakt en het werk is al een goed eind gevorderd. In een vergadering van inwoners van Ouder- en Nieuwer-Amstel is be sloten een verzoekschrift bij den mi nister in te dienen, om hem te ver zoeken vooral met het oog op het gevaar, dat zulk een fabriek voor die die gemeenten zou kunnen opleve ren, die fabriek op een andere plaats op te richten. Door burg. en weth. van Haarlem- merliede en Spaarnwoude, is de le vering van schoolbehoeften voor de openbare lagere scholen in die ge meente gegund aan den boekhande laar P. Meurs te Haarlem. Donderdagavond had in de „groote Vauxhal" eene bijeenkomst plaats van slagerspatroons en het comité der gezellen ter bespreking van de zondagsrust. Ongeveer 35 personen waren aanwezig. Medegedeeld werd, dat reeds bijna alle patroons eene verklaring hebben onderteekend, dat zij bereid zijn de Zondagsrust voor hun personeel in te voeren, tot en met 1 Mei 1895, mits alle patroons hiertoe besluiten en dit besluit hand haven. Vijf vleeschhouwerspatroons en vijf varkensslagerspatroons hebben zich bereid verklaard een comité te vor men om nog een en ander te be spreken. De gezellen zullen trachten eene vaste vereeniging op te richten. In de zaak van H. Bohlen, G. de Jong en J. v. Leeuwen, die door de Heden morgen omstreeks 11 ure heeft een 5 jarig knaapje, spelende op straat aan het Klein Heiligland een slag van een paard, dat aan de hand geleid werd, in het aangezicht ge kregen waarbij de bovenlip als het ware geheel is weggeslagen. Dr. Ha remaker heeft de eerste hulp ver leend. Het knaapje genaamd Jacobus Stoelman is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Men meldt ons uit Halfweg Donderdagavond gaf de letterlie vende vereeniging „J. J. Cremer" alhier een tooneeluitvoering, uitslui tend toegankelijk voor de leden der vereeniging „Nut en Genoegen" en hunne dames. Het opgevoerde blijspel van G. v. Moser, getiteld „het Zangersfeest' viel zeer in den smaak der talrijke toehoorders en de vereeniging „Cre mer" heeft ook alhier haar gunstig bekenden naam op schitterende wijze gehandhaafd. Na afloop gaven een drietal harer leden nog eenige kleine bijdragen, waren mede een goed onthaal te beurt viel. Een bal besloot dezen laatsten en naar onze meening genoegelij keten avond van dit vereenigingsjaar. Zondag zullen de kleine kooplieden in fruit en aanverwante artikelen te Amsterdam eene „groote openbare vergadering" houden. Handel in Soepkaartjes. De heer P. Nolting schrijft het vol gende aan de Tel. Woensdagochtend passeerde ik de Brouwersgracht te Amsterdamhet viel mij al dadelijk op door het drukke verkeer -— vrouwen en kinderen ge wapend met emmers, potten of pannen, of andere voorwerpen dat de gewone winterbedeeling in het gebouw (aan de Weldadigheid gewijd) staande op de Heerenmarkt, een aanvang had genomenmaar wat moest ik tot mijn ergernis ontwaren? Dat al die men- schen zooeven door mij genoemd niet allen voorzien waren van bons, maar velen van hen moesten terecht ko men bij vrouwen, welke voorzien waren van eene groote hoeveelheid bons, welke in ruil voor eenige centen van de hand werden gedaan. Zoude ik den gevers van dergelijke bons eens mo gen aanraden, zelf eens een kijkje te nemen, wellicht zullen zij dan wel eenigen hunner bekenden aantreffen, waardoor feiten, als door mij genoemd, aanleiding zullen geven tot het be ramen van een plan, waardoor der gelijke handel niet meer zal kunnen voorkomen, waardoor als vanzelf spreekt, deze bons meer in handen Het Nederlandsoh Tooneel. In de jongste vergadering van aan deelhouders der Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel" heeft de raad van beheer verslag uitgebracht over het afgeloopen tooneeljaar. Wy ontleenen daaraan het volgende Het speelseizoen 1893/94 dat ach ter ons ligt, is het laatste uit den tijd onzer „ballingschap". Thans kun nen wij elkander geluk wenschen met de intrede in September 11. van den nieuwen Stadsschouwburg. Mocht dit, èn voor de Vereeniging, èn voor het Amsterdamsche publiek, een ge beurtenis zijn waar men nog een maal met voldoening op terugziet 1 De belangen van de Vereeniging hoog houden, zorgen, dat de toe schouwer tevreden zijn ziedaar het schoone, tweeledige doel, dat bij de intrede van den nieuwen Stadsschouw burg voor oogen moet gehouden worden. „Met groote erkentelijkheid voegen wij hier in eenen adem bij, dat het ons, na al de wederwaardigheden, die hij, die het moeielijk pad der kunst betreedt, steeds ondervindt, onmogelijk zou geweest zijn nog ide alen te koesteren, waren wij niet in de eerste plaats door koninklijken bijstand gesteund, waarvoor haar, die met milde hand ons begiftigde. Harer Majesteit de Koningin onzen eerbiedigen dank!" De bruto-opbrengst der wintervoor- stellingen te Amsterdam over 1893/94 bedroeg f 28,298,07^, dat is f 1880,59^ minder dan over 1892 93, terwijl de zomervoorstellingen een netto-winst opleverden van f 3812,93 zij nde f650,14 minder dan over 1892/93. De netto opbrengsten van alle voorstellingen in het laatste jaar waren te Amster dam 244 voorstellingen f 166,775,37. te 's Gravenhage 71 voorstellingen f24,394,80, elders 78 voorstellingen f 18,602,86. In het afgeloopen jaar werden 71 stukken vertoond, als 7 oorspronke lijke, 29 uit het Fransch vertaalde, 27 uit het Daitsch, 5 uit het Engelsch, 2 uit het Italiaansch,l uit hetSpaansch. Onder deze 71 tooneelwerken waren 22 nieuw. Een woord van weemoedige herin nering wordt aan het everleden lid van den raad van beheer, den heer F. Browne van Streefkerk, gebracht. Het verlies-saldo over 1893/94 groot f7222,24i/s gevoegd bij de verliezen, sinds 1882 door de K. V- geleden, brengt het totaal-verliescijfer op f 85000,gelij kstaande met het geplaatst maatschappelij k kapitaal. „Het blijkt u aldus eindigt het verslag uit deze op zichzelf treu rige cijfers, dat wij alles verloren hebben behalve den moed en het vertrouwen om voort te gaan. „Opnieuw gesteund door een waar borgkapitaal van plm. f40,000, door welwillende vrienden bijeengebracat, heeft de Vereeniging de exploitatie van den herbouwden Stadsschouw burg op zich genomen, het bestuur heeft zich gewijzigd door terugtreding der beide oprichters (de hh. H. J. Schimmel en A. C. Wertneim) zich uitgebreid en versterkt. De uittreden- den blijven met hun advies den raad van beheer steunen. (Hbld.j Melkslijters. Ia „Frascatie" te Amsterdam werd Donderdagavond eene vergadering van melkslijters gehouden. De op komst was gering. Er waren slechts een 80-tal personen aanwezig, terwijL de melkslijtersbond alleen 350 leden telt. De voorzitter, de heer Verduin, spoorde hen, die nog geen lid van den bond zijn, aan, zich daarbij aan te sluiten, dan zou men ook krachtig genoeg zijn, om betere bepalingen omtrent den koop van melk te krij gen door contracten met de leveran ciers. Hij wees er verder op, dat er nog steeds personen zijn die trots de ge nomen besluiten nog steeds voort gaan, des Zondagsnamiddags melk te venten. Z. i. moest men eene commis- sie benoemen, om deze melkslijters te overreden, daarmede op te hou den. Een der aanwezigen stelde zich ter stond beschikbaar om van zoodanige commissie lid te worden en eens na te gaan, wie de slijters zijn die zich niet storen aan het besluit de Zon dagsrust betreffendeook anderen gaven zich daarvoor op en besloten werd dus, dezen op te dragen een oogje in 't zeil te houden. Geopperd werd tevens het denk beeld, dat deze commissie zich zal wenden tot diegenen onder het pu bliek, die nog des Zondagsnamiddags melk nemen, om hun te verzoeken daarmede op te houden. Men ver wacht wel, dat het publiek zal me dewerken. Besloten werd met meerderheid van stemmen den eersten KerBtdag des namiddags geen melk rond te bren gen en bij de niet ter vergadering aanwezige melkslijters pogingen aan te wenden dat dezen zich aan dit besluit houden. De heer Stieltjes wenscht aan het Stedelijk BeBtuur te verzoeken om even als vroeger de melk te doen pei len bij het binnenkomen in de stad en niet zooals nu gesohiedt bij de winkeliers. Ook in de manier van peilen moet verandering komen. Eenigen vreesden, dat dit aanlei ding zal geven [tot omkooperij van de beambten die zullen peilen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Zou dat waar zijn? In De Echo meldt zekere v. Oost veen, dat hij Woensdag te Amster dam twee uur in arrest is gehouden, omdat hij op een brug een inspecteur van politie (Tjassens Keyzer) had aangekeken. Deze commandeerde een brigadier en twee agenten om hem. v. Oostveen, te arresteeren. Watersnood. Men schrijft uit Wormerveer Het water in de Zaan en de Nauer- nasche vaart, waartussc'nen deze ge meente is gelegen, staat onrustbarend hoog. In den v uigen nacht is in den dijk van evengemelde vaart een scheur gesprongen over eenjlengte van 8 meter. Donderdag heeft de dijkgraaf van der. polder Westzaan heemraden en hoofdingelanden op het punt des onheils samengeroepen om maatrege len om doorbreken te voorkomen. Mocht eene doorbraak desniettemin plaats vinden, dan loopen de West- zanerpolder en daardoor vele straten en paden alhier 80 c.M. onderwater. Het Zaanwater staat op onderschei dene plaatsen tot op het midden der hoofdstraat. Ook de polder Worrner loopt gevaar, wijl het Zaanwater aan dien kant reeds tot de kruin van den ringdijk staat. De wind is vlak Noord wat het water nog meer opstuwt. Men meldt uit Den Haa' aan de N.R. O. Woensdag avond is bij het 78e Toekomst-concert, in den konink lijken schouwburg, op verzoek van de directie, een hoorder op den der den rang door de politie uit het ge bouw verwijderd, omdat hij aange wezen werd de orde te verstoren door fluiten en leven maken. vroeg Joe. „Wel, waar zijn de schoenen dan? Jij hebt maar twee paar gepoetst, beide van mijnheer Pairford. Een mensch moet toch voedsel gebruiken ook, en als er boven iemand woont, dan weet ik wel, dat die van lucht moet leven." „Van lucht wordt je nu juist niet dik," merkte Joe op; „maar hoe weet je, dat juffrouw Cawdrey die persoon niet zelve verzorgt?" „Ja, dat weet ik niet," stemde Sarah toe. „Wanneer ik hier nog langer blijt babbelen, dan zal zij wel Bpoedig eens komen kijken." Na het ontbijt ging Owen met Joe den tuin in, waar hij dezen een schuur aanwees, waarin zich de gereedschappen bevonden, en na hem bevolen te hebben wat hij moest doen, liet hij Joe achter in het aanschouwen der spaden en schoffels. Met ingewortelden afkeer bekeek Joe deze werktuigen. Hij gaf de voorkeur aan zijne eigene. Het was lang geleden sinds hij vrijwillig werk had verricht, en bijna had hij even lief eene slang opgenomen als eene spade. De tuin, die van de buitenwereld geheel was afgesloten door een hoogen muur, waartegen perziken-, pruimen- en morellenboomen groeiden, was in een staat van volslagen verwaarloozing. Tusschen het latwerk, dat zich achter in den tuin over de halve lengte strekte werden bessen en kruisbessen geteeld, maar voor het overige waren de paden groen, de bedden daartusschen, behalve op de plek, door Owen zelf bewerkt, met onkruid en koolstronken bedekt. Na eenige minuten gewerkt te hebben hield Joe op om zijn voorhoofd af te vegen en een blik te werpen op de ramen aan den achterkant van het huis. Die van de eerste verdie ping waren echter alle van gekleurd glas. „Hij schijnt er bizonder veel zorg voor te dragen, dat nie mand wat te veel ziet," mompelde Joe. „Wat kon de oorzaak van al die voorzorgsmaatregelen zijn? Waarom sliep Fairford gelijkvloers, waarom bezorgde hij zijn knecht in den stal onder dak, en om welke geheimzinnige reden waren de vertrekken voor de ondergeschikten en de bovenste verdieping iederen nacht steeds zoo volkomen van het benedengedeelte afgesloten? Het belangrijkste van allesi wie bewoonde die bovenste verdieping?" Om op die vraag een antwoord te kunnen vinden kon Joe er zichzelf toe brengen om zijne tegenwoordige, voor hem zoo pjjnljjke dienstbaarheid te verlengen. Eenige dagen ver liepen zonder dat hij iets meer ontdekte dan dat juffrouw Cawdrey hem scherp in het oog hield, bijna even scherp als Joe Owen Fairford bespiedde. Juffrouw Cawdrey was voor hem een groot raadsel. Zij zag er niet alB eene dienstbode uit en toch kookte zij het eten op eene wijze, die zijn geduld zeer op de proef stelde, om nog niet van zijn meester te spreken. Wanneer zij toe gang had tot de geheimzinnige bovenverdieping, dan'toonde zij nooit dat voorrecht te bezitten wanneer Joe het kon zien. Hij hield toch zijne oogen goed open en zag haar nooit de trap opgaan. Iederen nacht deed hij zijn boord af, Btak zijne pijp aan, ging op den stoel staan onder het raam van den hooi zolder en bespiedde oplettend de uitgangen van den tuin aan den voorkant van het huis. Ofschoon hij nog niet het minste had ontdekt ter oplossing van het geheim, bleef hij vast bij zijn besluit om „Boschzicht" niet te verlaten, alvo rens het opgehelderd zou zijn. Donderdagnamiddag waren de beide vrouwen bezig in de keuken. Joe had zijn spade tegen den muur geplaatst, begaf zich vervolgens naar de eetkamer en toen hij deze leeg vond, nam hij een stoel, ging daarop staan en bracht zijn hoofd dicht bij het wel wat lage plafond. In den beginne hoorde hij geen geluid; volmaakte stilte scheen in het huis tè heerschen; weldra hoorde hij echter langzame en zware voetstappen boven zijn hoofd, blijkbaar van iemand, die in de kamer op en neer liep. Ongetwijfeld was er iemand boven. Beide vrouwen waren in de keuken. Waren het nu Owens voetstappen, die hij hoorde of die van de vrouw, die hij Maandag een week ge leden het huis had zien binnentreden?" „Weet u ook waar mijnheer is vroeg hij drie minuten later, terwijl hij bij de keukendeur stond. „Wat wil je vroeg juffrouw Cawdrey. „Ik wilde hem iets vragen over het tuinwerk juffrouw." Hij was altijd zeer eerbiedig jegens juffrouw Cawdrey. „Daar komt hij juist beneden," riep Sarah uit. Wordt vtrvolfd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2