Biljartwedstrijd. Zangvereeniging Rechtszaken GEMENGD NIEUWS. Politiek Overzicht Wedatrijdea. Wetgevende Macht. AUVERTKNT1KN. Maris Johanna Rijniene, DIENSTBODE, Stenografie. Spoed UI! ^aar de Gierstraat 81. TER OVERNAME gevraagd TOOI^KÜfyST. Donderdag 20 Dec. tm mmmi it®§SiI®?!fS9 A* iOHIilI» Kleïre Houtstraat 62. De verwijderde was volgens op gaaf K. C. B., van beroep toonkun stenaar. Het incident moet gevolgd zijn op de uitvoering door vierstemmig vrouwenkoor van den Sang an Aegir. Moord te Deutichom. De in zijne woning bij Deutichem in October jl. vermoord gevonden K. H. Brouwer was in den loop van dezen zomer zoekende naar een buis knecht. Hij heeft te dien einde her haaldelijk op advertentiën geschreven tengevolge waarvan enkele personen ter kennismaking te Deutichem zijn gekomen en bij H. Brouwer, die ge heel alleen woonde, gelogeerd heb ben. Reeds hebben eenige dier per sonen hiervan mededeeling gedaan aan de justitie en zijn deze door haar verhoord. Van belang echter is het. dat alle dergelijke bezoekers gekend worden, vooral zij, die in September van dit jaar met hem in onderhan deling zijn geweest. Zij die alzoo in de maanden Augustus en September van dit jaar met dit doel H. Brouwer bezochten of met hem onderhandel den, evenals zij, die omtrent derge lijke bezoeken door anderen inlich tingen geven kunnen, worden ver zocht hiervan zoo spoedig mogelijk aan den officier van justitie te Arn hem mededeeliüg te doen. Op perso nen die reeds door de justitie ge hoord zijn, heeft dit geen betrekking. In deze zaak wordt de persoon die in den nacht van 28 op 29 Sept. jl. gelogeerd heeft in het logement van den logementhouder Viech te Does burg, en die zich aldaar in het nacht- register heeft doen inschrijven alsL. Bakkers, handelsreiziger te Amster dam, dringend verzocht zijn adres aan den officier van justitie te Arn hem op te geven. Hij moet als ge tuige worden gehoord. Eon sneeuwbal. In de Gelderlander leest men het volgende: „De Telegraaf verwijt aan de Maas bode, dat deze melding maakt van zekere geweren bij een genoe firma te verkrijgen. Zij zegt dat dit eene reclame is en meent, dat de firma aan den redacteur uit erken telijkheid wel een geweer zal aan bieden. „Op denzelfden grond zou aan de Te legraaf een tweede geweer toekomen," zegt de Amh. Ct. „Al? dat zoo is, vragen wij: „Wie van onze collega's wil nu het vijfde geweer verdienen De geweren-leverancier verzoekt de andere couranten uit te noo- digen op die manier niet voort te gaan. Zijn vo rraad is niet groot ge noeg. Uit Breda wordt gemeld: De persoon, Mandos genaamd, die beschuldigd wordt koffieboonen enz. te hebben gestolen en bij den brood bakker v. G. te hebben verkocht, waarvoor deze reeds geruimen tijd preventiet gevangen zit, is, naar ver haald wordt, gisteren middag door de marechaussees gevangen genomen. Genoemde persoon, welk reeds lang in de omstreken der stad rondzwierf heeft onze politie heel wat moeite veroorzaakt, maar wist haar steeds, daarin door zijn meisje geholpen en van levensmiddelen voorzien, te ver schalken. Wonderlijk zijn dan ook de verhalen, die steeds de rondte deden, van zijne kracht en vlugheid, waarbij het zwemmen over de Sin gels, in het gezicht der politie, niet het minste was, zoodat nu te ver wachten is, dat met deze arrestatie de zaak, welke reeds zoo lang han gende is, eindelijk haar beslag zal krijgen. Te Pernis is binnengeloopen de sloep Willem Cornellsgemerkt PR 42, schipper M. van Velen, hiertoe ge noodzaakt doordien de matrozen A. van der Steen en C. Ketting door een stortzee, die men Zondag nacht in de Noordzee overboord kreeg, bewusteloos tegen het dek werden geslagen. Van- v. d. Steen werden |vier ribben vrij ernstig gekneusd, terwijl Ketting in wendig zoodanig aan het hooid ver wond was dat hem het bloed uit het rechteroor liep. Beiden hadden in dien nacht de wacht aan dek en werden door den schipper aldaar bewusteloos gevonden. De sloep bekwam slechts lichte averij. Als men nu in aanmerking neemt, dat de socialisten in onze omgeving reeds snoefden: „Als die verkooping bij Stienstra in de war loopt, dan krijgt men over het gansche land ver zet tegen het betalen der belastingen, dan wordt het leger fgeschaft en dan zijn wij de baas," als men dat weet, dan begrijpt men zoo iets van den wrevel, die bij de anarchisten aan leiding gaf tot het uitschrijven van eene protestmeeticg. van het uitgeven van geschrift van strafbaren aard, had zich gisteren te Rotterdam te ver antwoorden W. G. M. Vonk, 31 jaar, geboren en wonende te Rotterdam, vroeger uitgever van het Weekblad De Vlinders. Uit het getuigenverhoor bleek dat in twee nummers van be doeld weekblad stukken voorkomen, waarin opzettelijk, met het kennelijk doel om aan den inhoud ruchtbaar heid te geven, de eer of goede naam wordt aangerand van twee ingezetenen van Rotterdam- Na het getuigenverhoor zegt het O, M. het volgende De feiten aan beklaagde ten laste gelegd zijn wettig en overtuigend be- wezen. Hij erkent uitgever te zijn. Hij had den naam van den schrijver niet genoemd. Uit de ingezonden stukken dijkt duidelijk dat de daarin neemde personen zijn bedoeld, wat ook blijkt uit de hun door de uit gevers gezonden brieven. Dat de stuk ken voor de klagers beleedigendzijn, zal wel geen betoog behoeven. De strekking van het blad is zoo lang het bestond deze geweest te trachten door het schrijven van on zedelijke stukken debiet voor die cou rant te verkrijgen en bovendien te trachten van personen geld te ver krijgen door hen te zeggen dat zij hen in hun courant zouden opne men. Tegen dezen beklaagde is dan ook nog aanhangig een onderzoek wegens afpersing. Hoogst wenschelijk is dat de uit gevers van dergelijke schendbladen, die klaarblijkelijk niet handelen in het algemeen belang maar alleen om zich te bevoordeelen, streng worden gestraft. Eisch zes maanden gevangenis straf. Vanwege het Leger des Heils ver scheen, bij wijze van kerstlectuur, het jaarverslag over „Work in Darkest England". Daarin wordt o. a. meege deeld dat de goedkoope maaltijden millioensgewijze werden verstrekt, en dat in de nachthuizen eiken nacht tusschen de vijf- en zesduizend perso nen een onderkomen vonden. In de arbeidsfactorijen waren voortdurend een 1000 mannen en 250 vrouwen aan het werk. De landbouwkolonie bevat thans 350 inwonende kolonis ten r-n wierp eene winst af van eenige honderden p. s. De overzeesche kolo nie verkeert nog in staat van wording doch het terrein er voor is gevonden. Waar dit blijft nog een geheim. Het O. M. van het gerechtshof te Gravenhage heeft Donderdag be vestiging geëischt van het vonnis van Haagsche rechtbank in zake de bekende aanranding aan den Rije- wijkBchen weg, waarbij 2 personen tot jaar en 2 tot 6 werden veroordeeld. Men meldt uit Harlingen aan de N. R. CL: De goede gevolgen van de genomen maatregelen bij de verkooping van Stienstra'e inboedel doen zich reeds gevoelen.Te Franeker was ook iemand, die weigerachtig was in de betaling zijner i elasting en die ook een ge rechtelijken verkoop zou uitlokken doch toen zich verleden Vrijdag de mare verspreidde van den afloop der executie bij Stienstra liep deie burger ijlings naar den ontvanger «a voldeed hetgeen hy schuldig was. In de fransche Kamer nam Don derdag de heer Brisson, als opvolger van wijlen Burdeau den voorzitiers- zetel in, bij welke gelegenheid hij een rede hield. Brisson betuigde zijn dank voor het vertrouwen, dat de meerderheid hem had gesteld door hem, ter vervanging van den heer Burdeau tot president te kiezen, juist in een tijd, waarop de hervorming der inkomsten belasting en de sociale hervormingen aan de orde zijn. De heer Brisson verklaarde, dat het zijn voornemen met kracht mede te werken tot het ten uitvoer brengen van deze hervormingen. Tevens deed hij een beroep op de republikeinen, dat zij de eendracht zouden handhaven, niet alleen ten einde de positie te behou den, welke zij nu bezitten, maar te vens met het doel om vaoruit te gaan. De rede van den heer Brisson werd door de radicalen en socialisten le vendig toegejuicht. De minister van marine verklaarde zeer beslist, dat er geen grond bestaat voor de berichten (door eenige bladen gemeld), dat de koningin derHova's zich reeds bereid heeft verklaard de voorwaarden am te nemen, welke de Fransche regeering heeft gesteld. De hongaarsche 'premier Weckerle heeft zijn fontslag aan keizer Frans Jozef ingediend en het verkregen. Tot K retmis zal dit ministerie in functie blijven. Blijkens berichten uit Massowa hebben zes compagnieën Italiaansche troepen in de richting van Halai Batago, het hoofd der Okoeloeskoe- sai's aangevallen en verslagen. Zijne aanhangers leden ontzaglijke verliezen en sloegen op de vlucht. De Italianen hadden 10 dooden en 20 gewonden, allen inboorlingen. Naar de Times verneemt, heeft Da Gama tegen het einde der maa*d een inval van de braziliaansche op standelingen in Rio Grande aange kondigd. Bij de begrafenis van Ferdinand de Lesseps sprak de heer Guichard president der Suezkanaal-maatschap- pij, den wensch uit dat het kanaal zou herdoopt worden ^„DeLesse^ kanaal". De heer Guichard vertrekt binnenkort naar Kaïro om aan de Egyptische regeering te vragen, aan het kanaal den naam van zijn schep per te geven, evenals de namen van Saïd-Pacha, Ismaïl-Pacha en Tewfick- Pacha gegeven zijn aan Poit-Saïd, Ismaïiia en Port-Tewfick. tocht, die nu langzamerhand uitlekt, wekt den toorn des Keizers. De „Vörwarts" deelt mede dat de afgevaardigde in den Duitschen Rijks dag Schippel in de gevangenis te Plötzensee is opgesloten om de tegen hem uitgesproken vrijheidsstraf van drie maanden te ondergaan. Op het oogenblik zitten nu de gezamenlijke redacteuren van het oificieele week blad der sociaal-democratische partij achter de tralies. „Naai asjeblieft mijn neus weer vast; mijn Emiel heeft hem afgebe ten." Met deze woorden kwam voor eenige dagen een aardig meisje op een politie-bureel te Berlijn. De poli- tiegeneesheer bracht het afgebeten stuk neus weer op zijne plaats, waarna hij haar voor de verdere behandeling naar een ziekenhuis verwees. Als oor zaak van de mishandeling gaf de ge- betene „ijverzucht" op. Prins Bismarck zal weldra van Varzin vertrekken naar Friederichs- ruhe ten einde daar het Kerstfeest te vieren. Ten einde betoogingen der Berlijners aan het station, wanneer de oud-kanselier daar aankomt, te vermijden, wordt de dag, waarop Bismarck zal vertrekken, geheim ge houden. Voor de Rijwieltentoonstelling t« Amsterdam is Toor 507 machines plaatsruimte besproken. Opwekking van levensgeesten bij drenkelingen. Dr. Laborde heeft aan de Fransche .Académie de Médecine" een mede deeling gezonden over het opwekken der levensgeesten bij drenkelingen, door middel van een rhythmisch uithalen en inbrengen van de tong. Hij beschreef twee gevallen, waarin deze behandeling verrassende resulta ten had gehad. Het eerste was dat van een persoon te St. Malo, die twintig minuten onder water had "eger, en door een kustwachter, die het kunstje van zeelieden had afgezien, op die manier werd bijge bracht. Het andere geval betrof een doof stommen jongen te Carentan. Deze was door den stroom onder een schip gedreven men kon hem niet redden, en eerst na een huif uur werd hij door een duiker bovengebracht. Nadat alle middelen om de levensgeesten op te wekken tevergeefs waren beproefd, gelukte het door het uit- en inbrengen van de tong. Het is niet voor het eerst, dat de aandacht wordt gevestigd op deze methode. Wij noemden onlangs deze methode bij een stukje over ongelukken door electriciteit. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Sjanghai acht de overheid te Peking thans de eigen maatregelen ter bescherming van de buitenlandsche legatiëu en Christen kerken afdoende verzekerd in verband met de bizondere Chineesche wach ten en straatpatrouilles. Er zijn zes tig tenten opgeslagen om de Chinee sche wachten voor de legatiën te her bergen. Volgens berioht uit Tokio neemt de maarschalk Jamagata zijn ontslag als voorzitter van den Geheimen Raad. De Keizer eenter, die den maar schalk herhaaldelijk audiëntie ver leende en hem warmen dank toe bracht voor zijne diensten, heeft hem benoemd tot generaal-inspecteur van het leger. Naar de Time» uit Tientsin ver neemt, gelast een keizerlijk decreet de bestraffing van -eneraal Jeh, aan- geiiem het gebleken is, dat deze we derrechtelijk belooning heeft ontvan gen voor den zoogenaamd roemrijken terugtocht van Azan. De waarheid omtrent het beloop Tan den veld TWEEDE KAMER. Vervolg der zitting van Donderdag. De heer Hennequin .komt ook op tegen de achterstelling yan het platte land bij de steden. De heer Pijnappel protesteert tegen de tegenstelling tusschen het platte land en de steden. De heer Pyttersen verwijt het Rijk de verwaarloozing der gemeenten Weststellingwerf en Opsterland door de vertraging in de tot standkoming van het waterschap de Linde. De Minister van Waterstaat sloot zich aan bij den heer Pijnappel. Hij ontkende de bevoorrechting der groote steden, die trouwens zeil veel bijdragen, en achtte de verbete ring van kleine vivieren van staatswe ge ongewenscht. De besproken punten zou hij over wegen. In zake de droogmaking der Zuiderzee zal niets gedaan worden wat het besluit der wetgevende macht zou kunnen prejudicieeren. Per Telegraaf. Zitting van Vrijdag 21 December. De heffing van wik en weegloonen ad f 0.60 per 100 K.G. werd tot 31 Dec. 1896 aan Alkmaar toegestaan. Bij de voortgezette discussies over de Waterstaatsbegrooting werd aange drongen op aanleg een er veiligheids haven in het Krammer; het maken van een rijkshaven op het.Oosterend van het eiland Texel (door de heeren Staalman en Heemskerk) Het nut van het Merwedekanaal betwist door den heer Bastet, verdedigde de Min, met het oog op de streek en de scheepvaart. De heer Rutgers drong aan op het uiterlijk in het najaar in werking brengen van het nieuwe stoomgemaal te Schellingwoude. De heer Conrad gaf de schuld van de waterlast aan de hoogheemraad schappen Schermerhorn en Amstel- land. De Minister betoogde bespoediging van den bouw van het stoomgemaal. Het amendement om den bijbouw voor het dept. van koloniën te ver dagen is ingetrokken. Uitgesteld is de beslissing op het adres van het central comité van den noordooster lokaalspoorweg. Burgerlijke btaud. Bevallen: 19 Dec. M. v. d. Eijnde—Koeijers d. 20 G. nazetv. Alphen z. B. Heerenav. d. Steijle A. Hartog—v. Gend d. 21 C. Jan eenBooma d. T. T. PhilippoSala d. M. C. v. d. WaterGoreeling z. FAfVULJ ES ERIGHT E.IM. Getrouwd: 20 Dec. G. de Jong, wedr. van D. v. d. Velde, en E. B. Kroese, wed. van L. Kroon, Amst. E. R. Nunea, wed. van E. Colajo, en R. de la Mar, Hilversum. C. H. H. Schleicher en A. A. de Koek, Hil versum. J. G. W. Bom en H. J. Kel- levink, Amst. Bevallen: 18 Dec. Mevr. Koch De Vlugt z., Padang. 19. A. M HannemaSix z., den Haag. A. M. van Rijn van AlkemadeDijxhoorn Gouda. H. A. van der Willigen Heuff z., Aach. Overleden.- 17 Dec. C. J. G. Pisart, Amst. N. W. Sickler 32 j., Ermeloo. D. H. Smelt, Vriezenveen. 18. Wed. J. SchmidtVos 68 j., Am sterdam. J. G. Heiligerv. d. Hijden Vliasingen. J. van Sonsbee k 73 j., den Haag. 19. D. BlitzRoot 57 j., Amst. K. C. van Viiet 55 j., IJmuiden. Wed. J. Loof—Swijnes 87 j., den Haag. W. EdelOlij 30 j., Beemster. stOQmYsan&aricütan. Het stoomschip Prins Willem II, van Paramaribo naar Amst. arriv. 20 Dec. te Havre. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, airiveerde 20 Dec. te Rotter dam. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, pase. 19 Dec. Ouessant. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, tot diepe droefheid van mij, mijne kin deren, behuwd- ea kleinkinde ren, m.jne geliefde Echtgenoote, in den ouderdom van 59 jaren. Uit aller naam, P. J. F. BECCAR1. Haarlem, 20 Dec. 1894. Mevr. KERBERT— VAN GOOR, Sckotermeg 14, vraagt met Februari eene flinke die goed koken en n:tj-s werken kau. Grondige, snelle aanleering der Sten. (Ned. stelsel), bij W. C. HENNIS, Essckilderstraat 1. Stenograaf. Eerste kwaliteit SNIJBOONEN 10 Cent SPERCIEBOONEN 8 ANDIJVIE6 FR. ZUURKOOL. 4 Alles per Va Kg. Een net, gezond en flink Meisje, 20 jaar, wenscht opleiding in een Manufaetuur- of andere zaak, voorloopig zonder salaris. Franco brieven lett. E., bij den Uitgever dezes. Eene nette Juffrouw b. z. a. als Huishondster, liefst waar zij ook een zieke kan verplegen, m. 1., en van goede get. voorzien, hoog salaris geen vereiechte. Fr. br. lett. J., bureau van dit blad. Een net onderhouden Schut- terspak. Brieven franco lett. K., bureau dezer Courant van Aan de Leden wordt medegedeeld, dat de eerstvolgende REPETITIE zal worden gehouden op Maandag 7 Januari 1895, des avonds ten 8 uur. Zij die tot het Lidmaatschap wen- schen toe te treden, gelieven zich aan te melden bij den Directeur, den Heer W. ROBERT, Donkere Spaarne. HET BESTUUR. op heden Prijsbiljarten om 5 fraaie prijzen Aanbevelend, P. F STAAL, Kennemerstraat 2. 1 10 Cent per partij. Ie prijsVelocipede met luchtban den, merk «The Enfield», bekroond met Gouden Me daille. 2e Gouden Heeren Re montoir. 3e Gouden Dames Remon toir. 4e Zilveren Remontoir. Aanbevelend, W. VAN MEGGELEN, KI. Houtstraat 106, in het gewezen huis van den Heer SIPKES. De firma CORNs. SIPKES, Stoomfabriek van Vruchtenmoes, te Haarlem, bericht, dat hsre arti kelen verkrijgbaar zijn bij A. v. d. Maaren Jansen, Krnisslr. 35. E. P. Westerveld Zn., Groote Houtstraat 44. J. Veth, Groote Houtstraat 79. P. Vogel Co., Sopkiastraal 1. P. Baggerman, Kleine Houtstraat 7. A. S. v. d. Waals, Kleine Houtslr. 88. Wed. J. Fiddelaar, Zijlstraat 9. VRAAGT: BISSCHOPESSENCE. 50, 55 en 60 Ct«, LEIDSCHE en DELFTSCHE 75 Cts. per 'A kilo. ie nieuwste meiellen vu 1,—t 6t ft,allen met balein, iteei* et 100 (M: taiUawijite veerhaniuj H. J. VISSKB, Greets Enliiratt 14.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3