„Breug mij onmiddellijk bij zijne Hoogheid," zei ik zoo beBlist als ik kon, „ik heb belangrijke berichten." „Van wien?" vroeg hij. „Üat zal ik aan Zijné 2c0gheid zeggen," antwoordde ik, maar mijn knieën knikten onder mij van ang6t. Iel het zwakke licht keek hij mij scherp aan en gaf mij toen een wenk om hem te volgen naar de kamer van den Kroonprins, die in weerwil van het vroege morgenuur, reeds aan het werk was en vóór een met kaar ten en boeken beladen tatel ijverig zat te schrijven. „Belangrijke tijding," zei mijn ge leider. „Van wien vroeg de Kroonprins mij aanziende. „Ik zal dat Uwe Hoogheid onder vier_ oogen zeggen," stamelde ik- „Laat ons alleen, Haupt," zei de prins en de officier ging heen. „Zeg uw boodschap," ging de prins voort. „Gij ziet er bleek en vermoeid uit, luitenant." De sleutel stak in de deur, ik draaide die snel om en richtte mijn revolver op zijn hoofd. „Uwe Hoogheid," zei ik, „als ge roept kost het uw leven." O mijnheer, hij was een Duitscher en dus een vijand, maar hij was een ware dappere. Geen spier van zijn gelaat vertrok. „Aha," zei hij, „een krijgslist. Wie zijt gij en wat wilt gij „Mijnheer de prins," antwoordde ik, „ik ben de dochter van een mole naar in den omtrek. Mijn aanstaande echtgenoot, Felix Larondie, is gisteren door uwe mannen als franctireur ge- gevangen genomen en zal worden gefusilleerd wanneer dit al niet reeds gebeurd is. Ik verlang zijn vrijheid zoo niet dan kost het uw leven 1" „Een vrouw 1" zei hij. „Flink ge daan I Ik weet hiervan niet, made moiselle. Of wacht, ja hier is een pak stukken dat ik nog niet heb doorge zien. Ah ja, hier is het, Felix Laron die, boer, gevangen genomen met de wapens in de hand. Zal worden ge fusilleerd te 5 uur des namiddags." „Hij mag niet sterven, Uwe Hoog heid ofik kon hem niet met woorden dreigen, maar mijn revolver bleef op zijn hoofd gericht. „Maar hij is een moordenaar...." „Neen," riep ik, „hij is soldaat al draagt hij de uniform niet. Vooreen moordenaar zou ik dezen stap nooit gewaagd hebben." „Hij heeft gevochten als franctireur, niet als soldaat." „Wat maakt dat uit? Wanneer hij in dit uur niet voor Frankrijk vocht, zou ik hem verachten. Laat hem vrij, Uwe Hoogheid, of gij zult sterven!" „Mijn leven is in Gods hand," ant woordde hij bedaard. „Bedreiging ver schrikt mij niet maar gij zijt een dappere vrouw." Toen begaf mij de moed, mijnheer- Ik liet mijn revolver op den grond vallen en viel hem te voet smeeken- de om het leven van Felix. Ik her innerde hem aan den feestdag dien men allerwege heden herdacht, aan zijn eigen familie. Hij liet mij opstaan en gaf mij wijn en vroeg mij, hem alles te vertellen. Toen ik dat gedaan had, gaf hij bevel om Felix te laten komen en zei tot dezen, toen hij ge boeid voor hem stond „Larondie, dit meisje heeft u gered. Zulk een vrouw mag ik niet van haar aanstaanden echtgenoot berooven Wij dankten hem zoo, dat hij zelf er aangedaan van was. Nooit heb ik gelukkiger Kerstmis gevierd dan toen. We hebben den edelen prins nooit vergeten en toen hij stierf, heb ik een brief aan zijne weduwe geschre ven en daarin het gebeurde verhaald. We kregen een eigenhandig schrijven van haar terug. Zie mijnheer," aldus eindigde vrouw Jeanne haar verhaal en liet mij een armband zien dien zij droeg, „drie dagen na de bevrijding van Felix kwam een ordonnans namens den kroonprins met dezen armband, waar op gegraveerd is„Aan een dappere fransche vrouw." De herinnering aan dezen edelen vorst komt nimmer sterker bij mij op, dan wanneer de Kerstdagen weer door ons gevierd worden. Dat we het nog samen kunnen doen, hebben we aan hem te danken. Vrij naar het engelscfa. Sedert het plan door 't voorloopig: comité werd gemaakt, zijn eenige ja ren verloopen en tevens de omstan digheden veranderd. De eisclieri diê men stelt aan een goede badplaats, zijn hooger gewor den en volgens deskundigen (d. i. hier medici) mag men geen badgasten verwachten, wanneer men niet naast de staalwaterbaden, inricht zwavel baden, modderbaden, electrische baden en dergelijke meer. Vele personen toch geneest men niet met staal water alleen, maar moet met het oog op de complicatie hunner ziekteverschijn selen, hun baden kunnen toedienen als bovengenoemd. Een badinrichting moet er dus zijn en wel een van zoo grooten omvang en kostbare inrichting, dat de kosten 40 a 50 mille zullen bedragen, ook zonder dat daar weelde bij te pas komt. De opmerking mag worden gemaakt of zulk een badinrichting nu juist in de onmiddellijke nabijheid van t Brongebouw moet verrijzen. In de aaar het Spaarde loopende lanen (Twijnderslaan, Kamperlaan enz.) is wellicht voor minder geld dan de Minister, voor een stuk van den tuin van 't Paviljoen eischen zal, een flink terrein te krijgen en de patiëaten, voor wie de kuur toch deels uit wan delen bestaat, behoeven tegen een afstand van vijf of tien minuten niet op te zien. Dit weinige strekke tot verduide lijking van het nu niet bijzonder dui delijke adres In verzoeken tot den raad gericht, schaadt uitvoerigheid nooit, beknoptheid allicht. uur, ter inzage liggen in de Bestuurs kamer der Sociëteit Vereeniging, waartevens inlichtingen zullen wor den verstrekt. Men meldt ons i Op Donderdag 20 Dec. hield de heer A. C. Fleischer van Amsterdam in een vergadering van de afd. Haarlem van den Bond v. Ned. Onderw. een lezing over den invloed van 't hellenisme op de geschiedenis van dichten en denken. In een keurige rede, zoowel naar inhoud als vorm, zette spreker het eigenaardige van de Grieksche beschaving en kunst uiteen. Spreker wees er herhaaldelijk op, hoe een zucht naar 't ideale steeds het leven der oude Grieken beheerschte en hoe zij, door een streven naar volmaakt heid, gewrochten hebben nagelaten, waarop de moderne wereld met be wondering staart. Achtereenvolgens werden een deel der homerische gezangen, het Griek sche drama en de wijsbegeerte van Plato aan eene bespreking onderwor pen. De herhaalde en luide toejui chingen, diej den heer Fleischer aan 'tslot van zijn boeiende rede ten deel vielen, bewezen dat alle aanwezigen vol belangstelling en met zeer veel voldoening spreker gevolgd hadden. Zeker zal het den haarlemschen on derwijzer een genot zijn, den heer Fleischer nogmaals in hun midden te zien optreden. geslagen en staat thans ongeveer bij de 2e paal om de Zuid tegen de duinen. Van het strand levert een en ander een zeer interessant schouw spel op. De winkelier J. d. L. te Westzaan, die lijdende was aan zwaarmoedigheid heeft Woensdagavond zijne woning verlaten en is niet daarin terugge keerd men vreesde dat hem een ongeluk was overkomen. Nader meldt men ons dat zijn lijk uit een sloot bij de woning is opge haald; de man laat eene vrouw en drie jeugdige kinderen na. Aanbesteding. Aan het bureel der Genie alhier werd heden aanbesteed: Het maken van munitiemagazijnen en een gemeenschapsweg op het noord westelijk front der Amsterdamsche stelling. Raming perc. 1 f 106,500perc. 2 f92.400. Voor beide perceelen kwamen 8 biljetten in en was dat van A. de Groot te Heukelum het laagst voor No. 1 f97,900, No. 2 f87,100. Te Aalsmeer is voor den tijd van een jaar tot gemeente-geneeskundige benoemd, de heer Snethlage, arts al daar. Bij den Zaterdag gewoed hebbenden storm zijn hier ter stede aan de Nas- saulaan, Koudenhorn, Wijde Gelden- loozepad, Statenbolwerk en Dreef, bóomen omgewaaidbenevens op verschillende plaatsen binnen deze gemeente zinken schoorsteenen en telephoondraden afgewaaid en gas lantaarns uitgewaaid, waarbij geene persoonlijke ongelukken zijn voorge vallen. Voor de ramen van Maison Hals worden geëxposeerd: een schilderij „de aanbidding der wijzen" van Ge rard Seghers; en een zwarte kunstprtnt „de aanbidding der Herders" naar Murillo. BINNENLAND, Oranjöbond van Orde. In de atgeloope week werd het Hoofdbestuur van den Oranjebond van Orde wederom verblijd door het schenken van het benoodigde geld voor het bouwen van twee huizen op het Hattemsche Veld, (Dit zal het 13e en 14e huis op het Hattemsche Veld te Apeldoorn zijn, dat daarmede vol zal worden.) Ook worden overal van wege de kwartguldenvereeniging voor heide- ontginning kringcomité's opgericht, niet alleen in Nederland, maar ook daar buiten. Zoo werd onlangs ook een kringcomité opgericht te Parama ribo, bestaande uit de dames Mevr. Von Weiier, geb. Rasch, Mevr. Hof stede Crull, geb. Oosting, Mevr. Ten Harmsen van der Beek, geb. Van Hattem. Wel een bewijs, dat heideontgin- ning overal sympathie ondervindt. Donderdag e. k. vergadert de kies- vereeniging „Vooruitgang" tot ver kiezing van periodiek aftredende be stuursleden. Het betreft de heeren mr. Th. de Haan Hugenholtz, P. Heijting, P. H. van der Leij en W. L. Schram. De drie eerstgenoemde heeren wen - schen niet te worden herbenoemd, zoodat de vereeniging wanneer de heer Hugenholtz niet op zijn besluit wil terugkomen ook een nieuwen voor zitter zal krijgen. Hedennamiddag heeft op het po litiebureau alhier eene kleine plech tigheid plaats gehad. Na een gehouden toespraak is door den commissaris van politie in tegenwoordigheid van het politiecorps aan den agent van politie le klasse Izaak de Vries uit gereikt de zilveren medaille hem toegekend door den Algemeenen Ne- derl. Politiebond, wegens 20jarigen trouwen dienst. Door 54 slagerspatroons hier ter stede is sympathie betuigd met de beweging door de gezellen op touw gezet tot het verkrijgen van Zon dagsrust. De De storm. storm van Zaterdag en Zater- Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem van den24en December 1894 is J. N. Bakker, si garenfabrikant te Haarlem verklaard in staat van faillissement, met in gang van 15 December 1894. Rechter Commissaris de rechter jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer. Curator Mr. J. Spoor advocaat en procureur te Haarlem. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat - schappij over de maand Aug. 1894. Opbrengst reizigers ƒ10893.40 idem goederen 855.185 idem diversen 94.95 Te zamen 11843.536. Per dag en per kilometer 44.95. DeBeverwijkschestoombooten heb ben Zaterdagmiddag hun reis niet kunnen volbrengen en zijn slechts op het Noordzeekanaal tot zijkanaal F kunnen komen; vandaar zijn ze Zon dagmorgen naar de plaats van De stemming vertrokken. dagnacht heeft volgens de verschil lende berichten op verscheidene plaat sen nog al echade aangericht, vooral in Rotterdam, waar het hooge water veel onheil heeft ge Dracht. Hierover lezen wij in de N. R. Gt. het volgende; Zooals men reeds Zaterdagnamiddag verwachtte zou hetwaterZaterdagnacht onrustbarend stijgen, den storm, die met onverminderde kracht uit het Westen bleef waaien, in aanmerking genomen. Deze meening beschaamde zich niet. Reeds te ongeveer 10% uren in den avond bereikte het waterden kant van de Noord-Blaak en begon daarover heen te stuwen. Sedert werd van kwartier tot kwartier de toe stand ernstiger en toen wij te midder nacht een kijkje over het geheel na men stonden alle straten en havens bezuiden de Hoogstraat en ten oos ten van den Schiedamschendijk onder water. Het geheel was een onafzien bare waterplas en nog steeds wies het water, langzaam maar zeker. Te minderen, stroomde het op andere plaatsen met te meer kracht over den Schiedamschen Dijk. Inmiddels wieSj het water iedere minuut tot te 1% uren in den nacht toen het zijn hoogste standpunt had bereikt. Dat punt was 3.75 meter boven R. P. een nimmer gekende hoogte. In 1889 bedroeg zulke 3.57 meter en in 1825 was het 8,54 meter boven R. P. Natuurlijk was het op zee nood weer. De meeste booten, welke Zaterdag moesten vertrekken, durfden de ha vens niet verlaten. Te IJmuidenliep geen enkel schip uit. De stoomboot „Minister Fock" is niet uit Harlingen narr Amsterdam vertrokken, terwijl de „Heemstra" eenige uren te laat de reis van daar naar Amsterdam ondernam. Uit Nieuwendiep wordt gemeld, dat de uitgaande stoomschepen „Teal" en „Thursby", naar Londen bestemd, ter reede geankerd zijn. De scheepvaart op de rivieren was gestremd. Van Terschelling wordt gemeld: Bij den We6twal is gestrand de Volen- dammer botter 115. De reddingboot is er heen gesleept door de stoom boot „Adnstent." Het volk is door een Noordvaarder gered. Door een hevigen storm is van het dak van het Amstel-Hotel te Amster dam een stuk zink gewaaid, dat op twee voorbijgangers is neergekomen. Een van hen werd vrij ernstig aan het hoofd gewond en is in het Am stel-Hotel voorloopig verbonden. Ten gevolge van den hevigen wind zijn te Utrecht in de Kanaalstraat eene nieuwe straat, loodrecht in aan bouw op het Merwedekanaal ne gen nog niet afgewerkte huizen inge stort. Van de werklieden daaraan bezig, moesten twee naar 't ziekenhuis worden vervoerdde toestand van een hunner moet zorgelijk zijnde ander heeft zware beenbreuk en ver wondingen bekomen. De ramp, die Schereningen Zater dagnacht trof, is van gro jte betee- kenis. Circa een derde gedeelte van de vloot is verwoest of erg bescha digd. Thans reeds een uitvoerige be schrijving te geven van de verwoes ting waaraan zij ten prooi is ge worden in den nacht van Zaterdag STADSNIEUWS. Haarlem24 Dec. 1894. Staalbron. In een gesprek dat wij Zaterdag hadden met een van de commissa rissen der Staalwatermaatschappij werd onze aandacht er op gevestigd,dat het oorspronkelijk plan om een kleine badinrichting te bouwen voor slechts tien of twaalfduizend guldenisgemaakt door het voorloopig comité en dat het tegenwoordig bestuur der Maat schappij voor een groot deel uit an dere personen bestaat. Bij de nu ge dane aanvrage om ontheffing van de verplichting om een badinrichting in het Frederikspark te bouwen, is dus aanvrager niet met zichzelf in strijd. Coöperatief electriach licht. Met eene door den heer J. J. F. Beijnes onderteekende circulaire zijn de ontwerpstatuten der eerste haar- lemsche coöperatieve vereeniging tot verschaffing van electrisch licht rond gezonden aan de bewoners van de straten, welke begrepen zijn binnen den voorgenomen verlichtingskring. Den inhoud dier statuten deelden wij in hoofdzaak reeds vroeger mede. Wij voegen daaraan nog toe, dat elk lid minstens een aandeel van f 50 heb ben moet, doch recht heeft op een onbeperkt aantal aandeeien totdat het kapitaal f200,000 beloopt. Jaar lijks op den eersten Januari zal ieder lid een som van f22,50 als bijdrage stor ten welk bedrag voor ieder aandeel, dat boven het verplichte wordt genomen met 12,50 wordt verminderd. Voor ieder aandeel boven de 10 wordt 3% pro cent vergoed. De kostende prijs wordt berekend per volte-Ampère. Indien bij gerechtelijke of buiten gerechtelijke vereffening van den boedel blijkt dat hare baten ontoe reikend zijn om te voldoen aan hare verbintenissen, dan zijn zij die bij de ontbinding lid waren of in het daaraan voorafgaande jaar zijn uitgetreden, verplicht tot dekking van het tekort en wel voor gelijke deelen, evenwel ook gezamenlijk borg blijvende voor ieders aandeel in den omslag. De persoonlijke aansprakelijkheid strekt zich behalve de gestorte aan deeien, niet verder uit dan f100. Plannen, teekeningen en begroo ting van kosten zullen Woensdag 26 De boerderij van H. Coenen te Sassenheim, bewoond door H. Coenen KK te Haarlemmermeer is tijdens den storm Zaterdagavond doorbrand vernield. Van de losse goederen is weinig gered. De aanwezige granen, hooi en stroo zijn mede een prooi der vlammen geworden. Het vee heeft men nog in tijds in veiligheid ge bracht. Sedert enkele weken is dit de derde groote brand in Haarlemmermeer. De storm te Zand voort De storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag gewoed heeft heeft ook alhier zijne sporen nage laten. Des nachts om ongeveer 12 uur stond de zee tot aan de duinen, waar van geheele stukken zijn weggesla gen. De trap die van het strand toegang geeft tot het Hotel d'Orange is geheel weggeslagen en tusschen de 7de en 13e paal (dus ongeveer 2 uur bezui den Zandvoort) op het strand gevon den; ook de steenen trap van het strand naar Hotel Kurzaal is geheel vernield. Het terras van Zuid-Zand- voort is geheelgeruïneerd, hier en daar staan of hangen nog gedeelten van de houten betimmering. Alle trappen, verder toegang gevende naar villa's of hotels zijn verwoest. De ver anda van Villa Riva is heel afge broken. De telegraafkabels, verbinding ge vende met Engeland, welke eenige meters onder het zand bedolven lagen, lagen nu geheel bloot; ook het zoo genaamde kabelhuisje waar de ver schillende toestellen voor genoemde verbinding in geplaatst zijn, heeft zeer veel geleden. De visscher8vloot heeft belangrijke op Zondag, is bijna onmogelijk. Nog slechts bij gissing kan de schade worden bepaald. Een reeder noem,de een bedrag van 200,000. Tegen 9 uur in den avond stak do wind hoe langer hoe meer op, weldra overslaande in een hevigen orkaan. Het water wies met iedere minuut. Ruim 40 schuiten werden zoodanig ontredderd, dat het meerendeel ge sloopt zal moeten worden, de meeste der overige schepen kregen meer of minder averij. Het ernstigste ongeluk had ter hoogte van Egmond plaats. D.iar is gestrand het duitsche bark- schip „Carolina", kapitein Geerdes, .0|> - van Savannah naar Hamburg. 12* uur m den nacht was ook de Het scW laderl met hara en Groote Markt overstroomd en stond t0 üj ligt aan het strand. Het Erasmus op een eilandje. Naar schat- is ^otaaJ1 ^erlSren. tang stond toen reeds op den Vis-| Van de lg k zijn er slecht8 schersdijk, m het Hang, West-Nieuw- - land, Steiger en tusschengelegen straten ruim een halve meter water. Op de Nieuwehaven en den Haring vliet 7 gered. Het gestrand e schip, een driemas ter, kwam te ongeveer zeven uur j in ïeu we naven en aen narmg- j Zondagochtend op het strand en sloeg eenzelfde toestandslechts de om halfnegen uft elkaar. 0nder de Hoofdsteeg bleef droog, doch_ook de; ddea bevindt zich ook de kapitein. Hrvn fmn nn Knotninon /-loolrmn TYlfit. i -r~. -m De geheele vloot van Egmond is vernield, Op de Vliehors is gestrand de Zweed- sche bark „Johan Fough". De houtlading is aandrijvende* De fokkema t is geheel, de groote mast gedeeltelijk overboord. Equipage schijnt aanwezig. De reddingsboot deed twee vruchtelooze reizen. Het schip is ongenaakbaar; ver moedelijk wrak. Bij Schiermonnikoog is gestrand het duitsche stoomschip Laneckka pitein Buxkirs, met stukgoederen van Hamburg naar Lissabon. Het volk is gered. Het stoomschip kan als verloren beschouwd worden. Maatregelen tot berging zijn genomen. Wedstrijden. Zondag speelde te Heemstede de Amst. F. C. „Vooruitgang" tegen het 2de elftal van de Haarl. Footb. Club welke laatste overwon met 2: 0goals b schade beloopen. Een schut, waar- December des morgens van 10 tot 1van de touwen gebroken zijn, is weg- Houttuin en Rijstuinen deelden met j al de Steigers eenzelfde lot. Plan C was een toevluchteoord voor velen, die een goed gezicht over de wassen de golven wilden genieten. De Oude haven- en Kolkkaden bleven ver schoond. Op de Blaken niets dan wa ter, in het midden waarvan zich het postkantoor verhief. Een smalle strook aan het Beursstation midden over het Beursplein bleef begaan baar. De Wijnhaven, Scheepmaaers- haven, Leuvehaven en Boompjes wa ren onbereikbaar. Koetsiers die des niettemin met hunne rijtuigen de tocht aanvaardden lieten de paarden tot de buiken door het water gaan. Allerwege zag men schippersjongens met roeibootjes die met luider stem me de vraag over het het water de den klinken „zijn er nog heeren die meevaren willen." Omstreeks 12% uur begon het water over den Schiedamschen Dijk te stroomen eerst do -r de Witte Leuven- steeg naar de Karren steeg, daarna door de Leuven brugsteeg, door de SchiJdersteeg en vervolgens ook door de Pauwensteeg. Dit water stroomde met onverminderde kracht naar den Schiedamschen Singel, zette echter de kelders en de huizen op den Schie damschen dijk onder water en daarna ook gedeeltelijk eenige huizen in de Baan. Omstreeks 1 uur in den nacht werd van gemeentewegen onder de leiding van den adjuct-directeur, den he r Neiszen, getracht het water op den Schiedamschen Dijk uit den Witte Leeuwensteeg te keeren doch deze pogingen hadden weinig resultaat. Terwijl men hier bezig was het water te keeren om het waterbezwaar in het poldergedeelte der stad te ver- Politiek Overzicht. Zaterdag is in de iransche Kamer gesproken over de vraag van Mille- rund, in den loop der vergadering in eene interpellatie veranderd, naar aan leiding van de inhechtenisneming van den afgevaardigde-soldaat Mir- man, die gedurende zijn militairen dienst'ijd een staatkundig manifest had geteekend. De linkerzijde betoonde zich zeer heftig. Ten slotte nam de Kamer met 3-59 tegen 149 stemmen de orde van den dag aan waarDij de handel wijze van de regeer ng werd goedge keurd.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2