Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit Batavia is Zaterdag het vol gend telegram ontvaDgen: De Sultan van Atjeh, in het nauw gebracht door de federatie Gighen, verliet Kamala des nachts met vol gelingen, vrouwen en kinderen, na zijn eigen huis verbrand te hebben. Hij houdt zich op een afstand van weinige uren van Segli op. Dit bericht toont dat een belang rijke verandering is gekomen in den stand van zaken op de Noord-Oost kust van Atjeh, waar Gighen en Segli zijn gelegen. Het koloniaal verslag van 1894 verhaalt daarvan op bl. 10 het volgende: Noord- en Oostkust. Te Segli werd onze versterking weder met tusschen- poozen beschoten, hetgeen er toe leid de, dat den postcommandant den 23en Mei 1893 met een detachement van 75bajonnetten uitrukte om de benden, die zich geregeld bij de kampons Pe- kan Baroe en Pekan Sot ophielden, en die steun vonden bij de ingezete nen der vele kampongs, welke daar toe van den pretendent-sultan de op dracht hadden ontvangen, uit hunne stellingen te verdrijven, hetgeen slaag de zonder dat aan onze zijde verliezen geleden werden. De verwachting dat het bewijs van toenadering, door Toekoe Bintara Kemangan, radja van Gighen, en Toekoe Monamad Panglima Megoi, een hoeloebalang der federatie Gighen, gegeven door hunne opkomst naar Kota Radja, respectievelijk in Maart en Mei 1893 (verg. het vorig verslag blz. 6), zou kunnen worden benut tigd om een einde te maken aan het verblijf der vijandelijke benden in ge noemde kampongs, bleek ijdel te zijn. Bintara Kemangan trachtte wel door onze bemiddeling tot een verzoening te geraken met Bintara Paleuh, het hoold der III Moekim Gighen dat zich sedert 1885 bij de federatie Pedir heeft aangesloten, maar hij toonde weinig lust om, zelfs met onzen steun ;egen de partij van verzet )ok de hoofden eningeze- Pekan Baroe en Pekan Sot eh tevergeefs tot hem om houding tusschen Toekoe ;h van Pedir en zijnbroe- 3 Radja Pedir (verg. het 1892 biz. 7) kwam geene wel voldeden beiden aan .g van Toeankoe Mohamed Daoed, die te Kemala hunne geschil len zou beslechten, maar deze poging tot verzoening is afgestuit op den eisch van Toekoe Radja Pedir tot af stand van Kwala Laoeng, waaraan Toekoe Radja Pakeh niet wilde toe geven. Uit het ontvangen telegram maakt het Hbld. op, dat de eendracht in Gighen zoozeer is verbeterd, dat de radja van dat gewest met goed gevolg de partij van verze', die van den pre tendent-sultan, heeft kunnen aan vallen. De vlucht van den pretendent- sultan uit Kemala zal waarschijnlijk niet nalaten diepen indruk te maken en de bevrediging van Atjeh bespoe- di en. Nieuw circus. Naar wij uit goede bron vernemen zal te Amsterdam een nieuw circus verrijzen, en wel achter het Rijks museum bij de brug van de Ruys- daelkade. Het gebouw zal geheel van ijzer zijn met steenen muren en ruimte bevatten voor 3000 toeschouwers. Achter het cirque komt e.n manége en daarachter stallen voor 140 paar den. Het zal zijn een naamlooze ven nootschap, waarvan directeur zal zijn de heer A. Hartog Az., ingenieur. Het circus moet 15 Mei as. gereed zijn en zal ge-pend worden door het gezelschap Busch Co., waaraan verbonden zijn 135 paarden en een personeel van 300 heeren en 120 da mes. Dat gezelschap zal aldaar werk zaam blijven tot 15 Augustus; waar schijnlijk van 1 September tot 1 De cember zal het bekende circus vanSchu- mann daarin optreden. Het plan bestaat het gebouw des winters van December tot Maart te laten exploiteeran door den heer Prils van Haarlem met een groot specialitei tengezelschap. Hbld. Tentoonstelling voor Hotel- en Reis wezen. Het aantal inzenders van deze ten toonstelling vermeerdert dagelijks. Door bemiddeling van het Neder- landsch consulaat te Smyrna zal in den tuin een paviljoen verrijzen van ongeveer 100 vierk. meter, waarin een collectieve inzending uit Klein- Azië zal worden tentoongesteld. In dat paviljoen zal o. a. koffie ge schonken worden door inboorlingen in hunne nationale kleederdrachten, en er zal ook gelegenheid bestaan om een dargileh (Aziatische water pijp) te rooken. De werkzaamheden voor de ten toonstelling vorderen flinkeen lo kaal ten behoeve der donane enz. is reeds verrezen. Zaterdag heeft de onderhandsche aan besteding plaats gehad voor het hoofd gebouw die voor Oud-Holland volgt binnen eenige weken. Het Comité van Uitvoering is er van overtuigd dat, indien op 1 Fe bruari de vrije beschikking over de terreinen der Scating-club wordt ver kregen, de tentoonstelling op den vastgestelden dag zal .kunnen worden geopend. De laatste trein uit Utrecht heeft Zaterdagavond de reis niet tot Rot terdam kunnen voortzetten. Hij is te Gouda achtergebleven, omdat de hooge waterstand het ongeraden maakte ver der te gaan. Zaterdagochtend had voor de ge meente Papendrecht op de Merwede een ongeluk plaats. Door een hevige stormvlaag sloeg de ijzeren zeilboot van een marktschipper uit Sliedrecht om en verdween onmiddellijk in de diepte. De drie opvarenden, vader, zoon en een jongetje verdronken. Hofbericht De Koningin-Regentes ontving Za terdagavond om 6 uur met de Ko ningin den majoor graaf Von Moltke, adjudant van den keizer van Duitsch- land, die door.zijn souverein is belast met de overhandiging van een kerst geschenk aan de Koningin. De majoor graaf Von Moltke nam deel aan de tnaarsch dkstafel ten Hove, waaraan mede was genoodigd de heer Von Reichenau, zaakgelastigde van den keizer van Duitschland. Nationaal Fonds. Zaterdag werd in „Diligentia" te 's Gravenhage eene vergadering gehou den van het Centraal Comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Fonds ter ondersteuning van de na gelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen. Alle in Neder land gevormde sub-comité's waren uitgenoodigd afgevaardigden te zen den. Aanwezig waren afgevaardigden van de comité's te Amsterdam, Rot terdam, 's Gravenhage, Utrecht, Gro ningen, Arnhem, Delft, Leiden, Mid delburg, Velp, Harderwijk, Nijmegen en Breda. Besloten werd een blijvende ver- eeniging te stichten en daarvoor rechtspersoonlijkheid aan te vragen. De concept-statuten, waarin het doel der vereeniging is omschreven geheel op dezelfde wijze als in de op ruime schaal door het centraal-comité ver spreide circulaire aan de landgenoo- ten, werden goedgekeurd. Tijdens de vergadering werd een schrijven ontvangen van den heer F. B. van Ditmar te Rotterdam, uitge ver van het geïllustreerd gedenkblad „Nederland-hiombok," waaruit bleek, dat het batig saldo van den verkoop van dat blad vermoedelijk f 4500 zal be dragen, welke belangrijke som aan het centraal-comité zal worden afgedragen. Dat de uitgever de waardeering met het door hem ondernomen werk mocht ondervinden van H. M. de Koningin-Regentes, den prins en de prinses van Wied, en dat reeds 18577 exemplaren door den Nederlandschen boekhandel werden afgeleverd terwijl de heeren Blooker Co. f1000 be taalden voor hun reclame op den omslag. De storm in het buitenland. De storm die Vrijdagnacht en Za- terd.g over Engeland woedde, heeft ontzaglijke schade aangericht in de provincie. Een veertigtal menschen zijn omgekomen en honderden ge kwetst door het instorten van hui zen en het omwaaien van sc'aoorstee- nen. Op de kusten hebben schip breuken plaats gehad, gepaard met verlies van menschenlevens. Ten gevolde van den noord wester storm was het te Hamburg Zaterdag nacht springvloed. In verscheiden deelen der stad trad de Elbe buiten hare oevers, zoodat vele kelders met koopwaren gevuld, onder water lie pen. In de lagere deelen der stad was het verkeer op de electrische tram gestremd. Ook in Altona zijn de langs de Elbe gelegen wijken overstroomd en de pakkelders onder water geloopen. De schade i3 onberekenbaar, doch bedraagt zeker vele honderdduizenden marken. Het proces-Dreyfus. De krijgsraad te Parijs heeft kapi tein Dreyfus met algemeene stemmen veroordeeld tot levenslange deportatie binnen een versterkten kring. Dit vonnis brengt mede dat kapitein Dreyfus gedegradeerd wordt Deze leeft appèl aangeteekend. De Parijsche gemeenteraad heeft voor het eerst uitkeering gedaan van de beloonin?, die uit het legaat Re- verdy jaarlijks moet worden toege kend aan den werkman, die het meest zijn best gedaan heeft om door vlijt en arbeidzaamheid zijnen kinderen eene passende opvoeding te geven. Voor dezen prijs, ten bedrage van 9000 francs, waren er 93 mededingers. De uitverkorene is een Elzasser, Hen ri Zumstein, die 14 kinderen gehad heeft, waarvan 9 in leven. Drie gaan nog op school en de overige verdie nen hun eigen brood. Te Sachsenhausen nabij Frankfurt a/M. is een in aanbouw zijnd huis van drie verdiepingen ingestort. Er waren 25 arbeiders aan het werk, waarvan velen onder de puinhoopen werden be graven. Tot dusver zijn er 15 te voor schijn gebracht, waarvan een dood en een elltal gewond. Eén bevind zich nog onder het puin. De bouwmeester die het werk leidde, werd in hechte nis genomen. Dd politie te New-York. Het onderzoek naar de knoeierijen der Newyorksche politie brengt schro melijke misbruiken aan het licht. Een der gevangen genomen ambte naren, kapitein Schmittberger, speelt nu den verrader tegenover zijn vroe gere medeplichtigen, in de hoop zelf vermindering van straf te krijgen. De kapitein heeft een lange lijst ge-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 5