Letteren en Kunst. Aflosp dar veiling geven van inrichtingen, die een ver zamelplaats zijn van misdadigers, maar onder bescherming staan van de politie, waarvoor natuurlijk grof betaald moest worden. Zijn onthul lingen hebben een ware paniek ver oorzaakt onder de politie-ambtenaren. De oorlog tusschen China en Jap&n. De Japansche divisie onder gene raal Katsura ontmoette 19 dezer, op zeven mijlen ten westen van Haitcheng, de Chineesche strijdmacht onder ge neraal Sung, 10,000 man sterk. Na een gevecht van vijf uur en nadat viermaal storm was geloopen op de Chineesche stellingen, werden de Chi- neezen op de vlucht geslagen. Hoe groot de verliezen van beide zijden zijn, is niet bekend. Dagboek van den keizer van China. Het vermoeden dat de keizer van China onkundig wordt gelaten van de geleden verliezen, heeft de vol gende bladzijde uit zijn dagboek aan een vernuftig schrijver in de pen ge geven Maandag. Mijne moeder bracht mij hedenmorgen meer nieuws over den oorlog. Wederom 4 Japansche sche pen genomen, wederom 4. Waarom worden zij niet op de Peiho gebracht dat ik ze zien kan? Wat een schepen hebben die verwenschte eilanders. Mijne vloten hebben er reeds 409 vernield tot heden en het schijnt dat er steeds meer zijn. Dinsdag. Een andere roemrijke veldslag voor onze wapens. De keize rin vertelt dat de bergen van gedoode Japanners zoo hoog stegen dat groote moeilijkheid ondervonden werd door mijne flinke soldaten een weg door heen te slaan ten einde de rivier te bereiken, waarover zij den verslagen vijand vervolgden. Het is vreemd dat zij geen trofeeën naar het paleis brengen. Maar moeder zegt dat dit uitgesteld is tot zij allen binnen zijn. Woensdag. Moeder zegt d it 6 Chi neesche soldaten door de barbaren gedood zijn en aangezien zulks het eerste verlies is dat wij lijden, moet Li-Hung-Chang nog meer gedegra deerd worden en hem de orde van de Blauwe Laarzen ontnomen worden. Ik heb zulks gedaan, maar ik zie niet in in hoeverre dat verlies aan Lx- Hung-Chang te wijten is; China kan dit half dozijn menschen wel missen. Het is eigenaardig hoe behendig mijne vloot zich schuil houdt. Mijn admiraal moet wel slim zijn zich zoo voor de Japanners te kunnen verbergen. Hoe nijdig moeten zij zijn hem niet te kunnen krijgen. Ik denk dat ik Li-Hung's veder aan den admiraal zal geven. Donderdag. In aanmerking nemende het aantal overwinningen dat door ons behaald is, kan ik het niet begrijpen dat mama zoo angstig is. Het zal waarschijnlijk ter wille van hare laatste japon zijn, welke niet deugt. Vrijdag. El- is geen enkele Japanner meer in Korea, wat mij zeer verheugt. Mama zegt, dat de Raad van oordeel is dat een inval in Japan gedaan moet worden. Ik ben dit zelfde idee ook toegedaan en zal last geven dat daaraan gevolg gegeven wordt. Ik hoop het hoofd van den Mikado binnen 14 dagen op mijn buffet te zien. Zaterdag. Mama zag er zoo bedroefd uit, dat ik om opheldering vroeg. Zij vertelde mij nu dat er nog enkele Japanners in Korea zijn, hetgeen mij bijzonder verbaasde aangezien ik toch bevolen had hen weg te drijven. Ik zal eiken officier im mij n leger doen ont hoofden wanneer geen gevolg gegeven wordt aan mijne bevelen. Ik onderschepte een brief van Li Hung aan mijne moeder en begin te geluoven dat Li vergeten heeft hoe Chineesch te sciirijven of dat ik Li's briet niet kan lezen. Volgens hem, zouden de Japanners m iar dat is nonsens I ik zal den beul onmiddellijk naar Li zenden. Het verwondert mij dat heden de Raad zoo lang zitting houdt. Zou mama mij misleiden Amsterdam, 20 Dec. '94. Nederland sche Opera. Stadsschouwburg. Donderdagavond ging aan „Paljas" een nieuwe oorspronkelijk nederland- sche Opera in één bedrijf vooraf „De Blinde van het kasteel Cuiilé", tekst van Mevr- MeursingeOffers, muziek van C. Dopper. De heer D. heeft in Leipzig gestu deerd en was leerling van Reinecke en Jadassohn. De inhoud vau het werk komt on geveer hier op neer: „De rijke boer Gervais heeft zijn „zoon Baptiste gedwongen de vermo gende Ange te vragen enzijnw>ord „aan de arme, bovendien blind ge- „worden Margareta te breken. „Baptiste durft zich niet tegen de „wil zijns vaders verzetten en ver stoot Margareta. Als haar broeder ,,Paul het verneemt, wil hij Baptiste „dooden, doch zijn zuster weet hem „te misleiden door te zeggen, dat zij „Baptiste zijn woord terug gat sedert „zij blind is. „Terwijl nu den volgenden dag het „huwelij k tusschen Ange en Baptiste „voltrokken wordt, dwaalt M. in de „buurt van de kapel tusschen de „rotsen rond en meent in hare ver „bijstering, dat zij de plaats van An- „ge voor het altaar inneemt, doch „zij mist de ring aan haren vinger. „Dan klimt ze op een plat van een „rots, waar zij danst. „Als de dag aanbreekt, nadert de „bruiloftstoet; Margareta doet een „misstap en stort naar beneden." We gelooven niet, dat de keuze van den tekst een zeer gelukkige was, doch mogen daarom niet lichtvaardig oordeelen over deze proeve op dra matisch gebied, welke Dopper gele verd heeft. Integendeel moet men den jongen somponist aanmoedigen op dezen weg voort te gaan, want al is het werk nog niet als geheel gelukt te beschouwen, gelooven we zeker, dat de Heer Dopper voor de toekomst iets belooft. De rolverdeeling was als volgt: GervaisEngelen, BaptisteTijs- sen, AngeMev. EngelenSewing, MargaretaMevr. Dirckx v. d. Weghe en PaulUrlus. De uitvoering was over het geheel genomen een goede te noemen. Ieder afzonderlijk te bespreken is overbodig, daar allen goede bekenden van het publiek zijn, waarvan men een schoone vertolking gewend is. De koren klonken frisch, vooral het eersteook het orkest kweet zich goed van zijne taak. G. G. Heemskerk van Beest f. De kunstschilder Heemskerck van Beest, is Zaterdag te 'sGravenhage overleden. Jhr. Jacob Eduard van Heemskerck van Beest werd den 28sten Februar"1 1828 te Kampen geboren. Hij was d® zoon van eea zeeofficier en werd zeL voor den zeedienst opgeleid. Van 1842—1853 diende hij in de Nederlandsche Marine, daarna vroeg hij zijn ontslag om zich geheel aan de schilderkunst te wijden. Hij nun les van Dirk van Lokhorst en met zeer gunstig resultaat; zijne schilde rijen, bijna uitsluitend zeestukken, vielen zeer in den smaak. In 1868 verkreeg hij eerste medail les op tentoonstellingen te Arnhem en te Amsterdam, in 1872 verwierf hij de groote gouden medaille op Arti, in 1873 viel hem op de wereld tentoonstelling te Weenen dezelfde eer te beurt. Heemskerck van Beest behoorde geheel tot de oude school en zijn oyertuiging op kunstgebied heeft zich met den tijd niet gewijzigdhij is sedert zijn bloeitijd omstreeks 1870 steeds dezelfde gebleave. Vandaar dat hij in den laatsten tijd minder op den voorgrond kwam. Een geregeld inzender was hij bijv. nog altijd op de tentoonstellingen van „Kunstliefde" te Utrecht. Het Museum Boymans en het Ste delijk museum alhier bezitten een paar van zijn bekendste doeken. Ook in het Rijksmuseum vindt men twee schilderijen van zijne hand. gehouden in „de Gouden Leeuwop Zaterdag 22 Dec. 1894. 1. Een Pakhuis en Erve, met Vrije Poort, Essenstraat 9rood. 2. Een Huis en Erve, naast het voorg. 9zwart. 3. Een Pakhuis met Wagenloods en Paardenstalling, naast het voorg. llrood. De perceelen 1, 2 en 3 gecombineerd G. C. Merens qq, f5375. 4. Een Heerenhuis en Erve, Groote Houtstraat 69. C. J. Cramer qq. 118,200. 5. Een Hnis en Erve, Nauwe Appe- laarsteeg 32. A. v. d. Wateren f1350. 6. Een Huis en Erve, Twijnders- laan 19. G. P. Geukers qq. f1830. 7. Een Winkelhuis en Erve, Tuin straat 11. 8. Een Werkplaats, Tuinstraat 13. 9. Een Heerenhuis met Sousterrain, Tuin en Erve, Parklaan 1. De perceelen 7, 8 en 9 gecombi neerd. M. Verdel f12,210. 10. Vijf perceelen Bouwterrein aan de Gaelstraat. De perc. 10 tot 14 gecombineerd. OP^eh. f4735. |5. Een perc. Bouwterrein, Park laan. 16. Een perc. Bouwterrein, Parkiaan naast het voorg. 17. Een dubbel Heerenhuis en Erve met Tuin, Nieuwe Gracht 84. De perc. 15, 16 en 17 gecombineerd P. Droste qq. f20,915. 18. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, Korte Spaarne 23. Opgeh. f7175. 19. Een Huis en Erve, Spaarnwou derstraat 15. M. Nieuwjaar f2300. 20. Een Heerenhuis en Erve met Tuin, Florapark 25. Opgeh. f5905. 21. Een Huis en Erve, Amsterdam straat 11. Niet geveild. 22. Een Huis en Erve, Groot Hei ligland 54. 23. Een Pakhuis en Erve, Nieuw Heiligland 20. 24. Een Huis en Erve, Groot Hei ligland 52. De perc. 22, 23 en 24 gecombineerd. A. A. Schipper f4010. SioammrtSsrKfctsn. Het stoomschip Oranje Nassauar riveerde 21 December vanAuxCayes te Havre. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia,ipass. 20 Dec. Carvoeira. Het stoomschip Prins Willem II, van Paramaribo naar Amst. vertr. 21 Dec. van Havre en pass. den 22en des voorm. 9 uur Dungeness. Het stoomschip Drenthe (extraboot), vertrok 22 Dec. van Batavia naar Rot terdam. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., vertrok 22 Dec* van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, pass. 22 December Ouessant en werd heden des och tends vroeg te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 22 Dec., des nam. 3 u. 30 min., Lezard. Het stoomschip Gedê, van Rotter dam naar Newyork, vertr. 22 Dec. van Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 6